[ nikola985 @ 30.03.2009. 11:05 ] @
Pozdrav svima
Razlog zbog cega otvaram temu (adm.ispravite ako gresim) je jednostavan a opet nigde definisan standard u koriscenju flash produkta u web dizajnu, pa se stoga kao napredni pocetnik i ljubitelj flash resenja i mogucnosti pitam da li oni postoje i ako da gde (link) kako bih se preciznije upoznao sa istim i znao koje su granice u sledecem:

- Da li flash kao alat namenjen pre svega kreiranju banera odnosno dinamickih resenja u pogledu animacije, ulepsavanje grafickog okruzenja, gde se izmedju ostalog i u html-u kao tehnologiji koji zastatreva i flash sve vise koristi radi ocuvanja istog, ima ogranicenja u pogledu velicine samog fajla (kolika je gornja granica), kao i koliko je funkcionalnije koristiti vise delova jedne flash prezentacije kako bi se na kraju dobila celina

- Gotovo je nemoguce da bez implementacije istog u svim tehnologijama izrade web sajtova postignuti dinamiku i velicinu grafickog prikaza - animacije u realnom vremenu, ali obzirom na dinamiku razvijanja brzine pristupa internetu na nasem podneblju tesko je jos uvek raditi sajtove koji ce biti u punom flash sadrzaju jer malo je strpljivih ko ce cekati otvaranje flash stranice i po 20-30-40sec radi uzivanja u lepoti,dovitljivosti,idealnim grafickim resenjima autora i t.d. pa se pitam koja su resenja u pogledu optimizacije sajta i trikovi na koje se mozemo osloniti kako bi "cekanje" sveli na minimum...

- Da sumiram, kao korisnik flash alata, toliko zagrizen da dnevno provodim i po 6h za istim zanima me:

- Koliko je funkcionalnije koristiti vise delova jedne flash prezentacije kako bi se na kraju dobila celina
- Trikovi za zaobilazenje cekanja otvaranja koje Vi kao iskusni flaseri koristite
- Koja je "dozvoljena" maksimalna velicina banera, itro-a, kompletnog sajta radjenog u flashu...
- Da li imlpementacija *swf-a u PHP-u u vidu kompletnog flash sajta u odnosu na HTML-u ubrzava "podizanje-ucitavanje" istog

Ako ima neko nesto da doda, meni i ostalima da savet ili misljenje a vezano za flash kao alat bilo bi lepo...
[ akasha org. @ 30.03.2009. 13:11 ] @
Flash je pre svega bio namenjen animaciji, jer je i nastao kao alat za animaciju. Medjutim razvojem Flash Playera (koji reprodukuje swf sadrzaj) omogucene su jako fine stvari. Npr, u Flash Playeru 10 moguce je i sliku modifikovati, ili se fino poigrati 3dom.. vidi recimo http://labs.adobe.com/technologies/flashplayer10/demos/

Baneri :) Masa ljudi smatra flash smeshnom alatkom za banere. Medjutim, Flash fenomenalno funkcionise sa XMLom, moze i Socket da otvori (port ka serveru), pa je jako dobar i za igrice, kao i za bilo koju vizuelizaciju. Ja ga trenutno koristim za izradu dinamickih grafika (vucem podatke preko rss kanala, ili iz baze), pa se sve to lepo iscrtava. Flex, koji takodje radi sa jezikom ActionScript3 omiljena je frontend varijanta mnogih developera web aplikacija.

Velicina zavisi od slika. Ako nabudzis recimo u swfu 10 slika rezolucije 4000x4000 px dial-up ce otvoriti sutra, ali i na obicnoj html strani ce ti toliko trebati. Generalno nema ogranicenja u velicini, ali gledaj recimo da ti filmici ne prelaze 200-300kB, eventualno 600-700, ali to je ludilo :) recimo, dinamicki grafik na strani: http://www.kombankinvest.com/srp/arhivav.asp ima oko 12kB, tabela je oko 100kB.. Znas Google Analytics? Pogadjas sta je korisceno uizradi? Sto se velicine banera tice (kB velicine), cesto traze neke male banere, pa tu ni gif nema sta da trazi (B92 - oko 15kB u zaglavlju, nisam tacno siguran, proveri).

HTML zastareva, koristi se XHTML, CSS2.0, ali to nema nikakve veze sa Flashom. JavaScript i AJAX, takodje imaju i prednosti i mane u odnosu na Flash... Simbiozom se samo postize sinergetski efekat..

Koriscenje vise delova (vise swf filmica) je jako funkcionalno, jer ucitavas samo one flmice koji su ti potrebni. Korisnik ne mora da ceka da se ucita ono sto ga ne interesuje. Tu i jeste trik za loadovanje. Inace ga mozes ublaziti kao na ericssonovom sajtu - "ucitavanje traje dugo, al vredi cekati" :))
[ nikola985 @ 31.03.2009. 20:04 ] @
Jedno je ocigledno, Flash poprima veliku razmeru u implementaciji web dizajna i sve je vise ljudi koji ga koriste.Bez uvrede iskusnim dizajnerima ali na opste zaprepascenje, od 7 ljudi, 4-ro koje poznajem i njih 3-je ovde sa foruma, niko od njih "ne zeli" da radi sa ovim programom, cak nisu ni pokusavali sto me bas cudi, meni je recimo on neophodan i u njemu vidim skoro svako resenje, kad god radim nesto 80% posla on odradi...

Mene buni sledece, da li je za recimo ovaj ericsson-ov sajt jedino resenje bas flash!? Zar to sto su prikazali nije moglo biti u php-u pa cak i html-u? Po meni sustina izrade sajta u flashu je teznja da se grafika odradi u fulu i da se upravo ta graficka tezina (dinamika) predstavi na idealan nacin preko flasha, dok, nesto nalik ericssonu (flash) zaista nepotrebno zar ne!? E sad, sta sa dizajnerima koji toliko vremena i truda uloze u kreiranju necega da to izgleda fascinantno, da ne kazem elektronski Pikaso i pritom to dobro unovce a isto ne mogu predstaviti na pravi nacin (sporo otvaranje).Konkretno imam sajt u flashu velicine 900 x 930 gde skoro 70% materijala (sve slike, muziku) vucem externo preko html-a i potrebno je malo vise vremena...Koje je resenje u tom pogledu, razloziti ceo flash u delove???ili promeniti tehnologiju izrade (php,shtml,xhtml) sta je najbolje u tom slicaju?
[ akasha org. @ 31.03.2009. 20:53 ] @
Opet slican odgovor, brzina otvaranja slika zavisi od velicine slika (kB). Da li koristis html, php, ajax, ili flash, sasvim je svejedno. Generalno, za ono sto ja radim, da nemam server side (php u mom slucaju) sa flashom bih mogao da se slikam. Nadjes neki optimum, nesto je najelegantnije u javascriptu ili ajaxu, nesto cist html, negde je flash najbolji... Gledas najbrzi nacin da klijent dobije to sto trazi, da li ces uraditi to za 5min i otici na pivo, ili ces se lomiti citave noci, tvoj je problem :)

Dizajneri... Sta dizajniraju ti ljudi? Ako rade stampu, flash im i nije neophodan, ako rade web, onda i ne bi bilo lose da se upoznaju sa ovim alatom. Mada i nije neophodno, tu su programeri. Upoznavanje sa alatom moze im pomoci u komunikaciji u timu.

Mozes li malo da pojasnis kako sve slike i zvuk vuces eksterno preko htmla?
[ nikola985 @ 01.04.2009. 11:19 ] @
Citat:
Da li koristis html, php, ajax, ili flash, sasvim je svejedno
zar *php posto radi na serveru ne otvara brze stranicu za razliku od *html-a,
*swf se ne izvrsava na racunara korisnika,vec na serveru kada je u pitanju *php ili gresim???

Citat:
Dizajneri... Sta dizajniraju ti ljudi? Ako rade stampu, flash im i nije neophodan, ako rade web, onda i ne bi bilo lose da se upoznaju sa ovim alatom. Mada i nije neophodno, tu su programeri.
a dzaba im programerstvo, kako ce da urade animaciju kucanjem koda :) opet je flash neizbezan. Kad kazem dizajn-dizajneri, to su resenja za firme koje traze sajt sa dosta dinamike, animacije a sve to na originalan nacin...ili "ozbiljne" igrice u flash-u, to programeer bez Flash-a ne moze :)

Sto se tice ovog treceg, externo, iz datoteke-library, jer se tako sam *swf rastereti i brze radi zar ne=?

Bilo bi odlicno kada bi Flash mogao i da "pise" i bude nezavistan od baze, da li je tako nesto moguce u buducnosti sa Flash-om?
[ akasha org. @ 01.04.2009. 12:31 ] @
1. Zavisi sta se otvara. Sve sto browser prikaze, mora se povuci sa servera do klijenta, svejedno je da li je php ili html. Swf se izvrsava u klijentu, ne na serveru, kao plugin (Firefox, Opera...) ili ActiveX (IE). Cak se i kesira, pa kada promenis nesto u swf fajlu, a ime ostavis isto, da bi video promenu moras ocistiti cache. Dakle gresis, na serveru se izvrsavaju samo server side jezici. Ako hoces lepo da prikazes php kod, opet ga provlacis kroz html (tabele ili divovi).

2. Ne secam se kada sam radio animaciju crtanjem. Uglavnom je upravo kucanjem koda. Timeline mi retko zauzme vise od 10 frejma. Brze se izvrsava :) Sve sto uradis u Flashu, pretvaranjem u swf u stvari prevodis u kod, pa se tako na kraju izvrsava. Sto se igrica tice, bas tu dolazi kodiranje. Sve je iskodirano, a elementi igrice su png slicice. Fora je u tome sto se pored povlacenja velike kolicine sadrzaja vodi racuna i o procesoru. Procesor bilo kog racunara mozes lako da zakucas gomilom twinova, pa sve sto je staticno treba biti slicica.. Tek kada dodje na red belezenje skora, ili cak socket, tj otvaranje portova za igranje u paru (npr sah). Sve se to moze raditi u Flashu.

Dinamiku mozes da gledas na dva nacina. Prvi je da se nesto krece na sajtu, mrda, skace, nesto sto se vizuelno uocava. Developeri dinamiku gledaju kroz interakciju sa bazom, dakle sami podaci su dinamicni, jer zavise od onoga sta je u bazi.

3. Da. Neki folder smestas npr filmice home.swf, about.swf, services.swf... I imas jedan main.swf koji ce po potrebi ucitavati neki od swfova. Pored swfa mozes ucitati i jpg, pa galeriju od 1000 slika ne moras ucitati celu, vec svaku sliku onda kada korisnik zeli da je vidi.

4. Jedno je nezavistan od baze, drugo je nezavistan od server side jezika. On jeste nezavistan, ali baza u nekom trenutku jednostavno postane neophodna. Zasto bi komplikovali dodavanjem baze u sam Flash? Drugo, zamisli kada bi kroz klijent radio na korisnikovom racunaru sta god pozelis sa fajlovima - nedopustivo. Sve sto hoces da zabelezis i radis sa fajlovima, radis na serveru, kroz server side. Kod korisnika mozes samo cookie da smestis (opet koristeci server side) i filmic u cacheu. Sasvim dovoljno.

Ukoliko razvijas Air aplikaciju, onda imas funkcije za rad sa bazom, jer se onda ne koristi server side, aplikacija se izvrsava u potpunosti na klijentu, gde je i smestena. Ne treba ti ni browser za izvrsavanje. Mozda je to neka buducnost na koju si mislio..
[ nikola985 @ 01.04.2009. 13:44 ] @
1.Doosta jasnije, znaci kada korisnik ode na sajt koji radjen u flashu (*swf) on zapravo downloduje u cashe isti a *html ili *php i t.d. ga prikazuje, odnosno on radi na klorisnikovom racunaru?

2.Vidi, kad kazem animacija mislim na samu sustinu toga sta se pokrece, mrda, skace ...a ne na kod, znaci npr.majmunce kao templates u flash-u a ja kad radim sajt (nista publikovano) imam i do 600 frejmova a ti me sad ubi u pojam sa ovim "do 10", mislis li da je to prezahtevno za *swf koji ima 990kb pri velicini od 900x930px?

Dinamika - mislio sam na ovaj prvi nacin

Citat:
Fora je u tome sto se pored povlacenja velike kolicine sadrzaja vodi racuna i o procesoru

kad smo vec kod toga kazi mi kako da vrsim proveru opterecenosti, koji program za to osim procesa u task m.

3.Ja koristim povlacenje recimo *jpg kao zasebnog fajla, za ovo *swf sam tek skoro saznao tako da ne znam kako bi to islo ali verujem da je funkcionalnije kad recimo otvaras iz *swf-a recimo baner, a ne kao ja movie clip umesto banera

4.Bas tako, pomogao si mi u ovome, mislio sam buducnost - da Flash ima sam svoju bazu kao mysql, prosto da imamo sve na jednom mestu ali bi to kao sto kazes bilo nedopustivo...

Citat:
Ukoliko razvijas Air aplikaciju, onda imas funkcije za rad sa bazom, jer se onda ne koristi server side, aplikacija se izvrsava u potpunosti na klijentu, gde je i smestena. Ne treba ti ni browser za izvrsavanje. Mozda je to neka buducnost na koju si mislio..


molim te pojasni mi ovo, sta je "AIR" aplikacija, i kako bi to funkcionisalo, primer
Hvala ti jos jednom
[ akasha org. @ 01.04.2009. 14:09 ] @
1. Upravo. Samo, php ga ne prikazuje.. Pokreni bilo koji php skript u browseru, desni klik -> view page source i vidi sta imas.. Nigde nemas php deo, samo html, jer se php izvrsava na serveru i tu i ostaje.

2. Ne mora da bude prezahtevno. Zavisi, ako je tih dimenzija slajdshow i ucitas fullscreen slike, koje se pritom krecu, onda ce biti. Ako je sadrzaj manje "dinamican", onda nece biti problem. Fora je u tome sto procesor procesira broj frejmova u sekundi koji zadas kada pravis flash. Ako nema previse pomeranja i skakanja, on ce stici da obradi sve to. Ako ima, onda ce se upucati. Ne znam za test programe za procesor, jednostavnim testiranjem mozes da vidis koliko si mu naporan :) Sto se kolicine tice, mozes videti kada odradish swf iz flasha (Test Movie ili ctrl + Enter) U meniju imas view -> bandwidth profile. Cackaj po tom meniju i mozes simulirati download na razlicitim konekcijama.

3. Identicno. loadMovie() funkcija. Svejedno je da li ucitavas jpg ili swf.

4. To je Aplikacija koja se kroz flash player izvrsava na desktopu. Dakle, ne kao plugin (Firefox), ne kao ActiveX (IE), vec je standalone. Imas vise na Adobijevom sajtu, a za neki primer... pogledaj recimo market samurai http://www.marketsamurai.com/
[ nikola985 @ 02.04.2009. 10:04 ] @
akasha zaista Hvala, dosta toga mi je jasnije zahvaljujuci tvojim odgovorima.Ako se tema ne zakljuca a naidjem na problem eto mene opet a verujem i drugi, sto da ne, neka vrsta pomoci i resenja na jednom mestu u domenu naslova teme.pozdrav