[ Mr. Rejn @ 30.03.2009. 11:16 ] @
Pri prikljucivanju na server se javlja:
Code:

Unable to connect to the database.
[unixODBC][Driver Manager]Data source name not found, and no default driver specified 

Kako da podesim .odbc.ini na Linuxu kako bih pokrenuo Tora-u?Oracle je 10g XE.
[ djoka_l @ 30.03.2009. 11:50 ] @
Da li postoji neki vrlo jak razlog da se konektuješ na Oracle preko ODBC-a?
Što ne skineš XE client (samo 26MB): http://www.oracle.com/technolo...se/xe/htdocs/102xelinsoft.html
[ Mr. Rejn @ 30.03.2009. 15:53 ] @
Citat:
djoka_l: Da li postoji neki vrlo jak razlog da se konektuješ na Oracle preko ODBC-a?
Što ne skineš XE client (samo 26MB): http://www.oracle.com/technolo...se/xe/htdocs/102xelinsoft.html

Ne postoji nego Tora tako trazi,samo ODBC,valjda preko unixODBC.
A skinuo sam Instant client basic,to nije isto sto i express client?
[ djoka_l @ 30.03.2009. 17:12 ] @
Evo, skinuo sam Toru koju nisam koristio već godinama.

Kada sam je pokrenuo, nudila mi je 4 connection providera: MySQL, ODBC, Oracle (Instant Client), PostgreSQL.
Nakon što sam definisao ORACLE_HOME na path Oracle klijenta, pojavio se i peti connection provider: Oracle (TNS)

E, treba koristiti Oracle (TNS), a ne ODBC.
Normalno, treba podesiti tnsnames.ora
[ Mr. Rejn @ 31.03.2009. 08:01 ] @
Namestio sam ORACLE_HOME=/usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/client tako da se pojavio Oracle pored
ODBC-a na onoj padajucoj listi (bio je problem u tome sto je ODBC je bio jedini izbor na padajucoj listi Connection provider) i LD_LIBRARY_PATH=/usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/client/lib zbog neke libclntsh.so.10.1 i tora se pokrene. Sad dobijam ono:
'ORA-12545: Connect failed because target host or object does not exist',moj tnsnames.ora izgleda ovako:

XE =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = localhost)(PORT = 1521))
(CONNECT_DATA =
(SERVER = DEDICATED)
(SERVICE_NAME = XE)
)
)

EXTPROC_CONNECTION_DATA =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS_LIST =
(ADDRESS = (PROTOCOL = IPC)(KEY = EXTPROC_FOR_XE))
)
(CONNECT_DATA =
(SID = PLSExtProc)
(PRESENTATION = RO)
)
)

a nalazi se u /usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/network/admin (gde mu je valjda i mesto).Moze li jos neki hint?
[ djoka_l @ 31.03.2009. 08:24 ] @
Ako sam dobro razumeo, baza je na jednoj mašini, a Tora na drugoj?

Ako je to slučaj, onda (HOST=localhost) na klijentskoj mašini mora da se promeni na adresu hosta gde se nalazi baza, na primer (HOST=MyOraHost) ili (HOST=10.0.0.1).
Pretpostavljam da je ovaj tnsnames samo prekopiran sa servera, pa zato stoji localhost (što je za server OK).

A da, EXTPROC_CONNECTION_DATA nije potrebno za klijentsku mašinu, samo oni redovi gde je definisan alias XE.

Još jedna napomena: Ako je definisan ORACLE_HOME za usera koji koristi Toru na neku putanju, tada Tora gleda tnsnames.ora koji se nalazi na putanji $ORACLE_HOME/network/admin

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 31.03.2009. u 10:15 GMT+1]
[ Mr. Rejn @ 31.03.2009. 15:56 ] @
^
Namestio sam ga,tnsnames je izgleda bio u redu a problem je bio u PATH podesavanjima.Dakle uradio sam:

ORACLE_HOME=/usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server
ORACLE_SID=XE
ORACLE_TERM=vt100
export ORACLE_HOME ORACLE_SID ORACLE_TERM
PATH="$PATH:$ORACLE_HOME/bin"

Server,baza i tora su na istoj mashini.