[ Mladen R @ 02.04.2009. 14:19 ] @
Vec duze vreme bavim se modelovanjem vozila i to mi uspesno ide. Ali uvek kada radim, dodjem do jednog problema i tu stanem.

1)Zna li neko da mi objasni kako se konstruise tocak, ali sa zaobljenim ivicama (da ne bude kao valjak)

2) Bilo bi super kada bi mi neko objasnio i kako se crtaju sare na gumama (kramponi).

Ajd
[ Stranger2 @ 02.04.2009. 17:45 ] @
1)
nacrtas krug paralelno sa tockom i nacrtas liniju po osi tog kruga. znaci liniju koja prolazi kroz centar kruga, okomita na krug.

sada nacrtaj jednu poovinu preseka tog tocka. crtez treba da pocinje od ose pa recimo udesno.

naknadno uzmes alatku, push-pul i naidjes sa njom na povrsinu tog preseka kojeg si nacrtao. kliknes a zatim kursorom naidjes preko ivice kruga kojeg si prvo nacrtao. Ta ivica koju dodirujes ce pocrveneti a od prseka koji si nacrtao ce se formirati ceo tocak. Onoliko koliko si taj presek nacrtao zaobljen toliko ce biti zaobljen i tocak.

Ako imas brz nternet, odgledaj video tutorijale za SketchUp. objasnjeno je bukvalno sve i zapamtices iz prvo.

2)
Te sare na gumama se ne modeluju nego se napravi tekstura pa je u sketchup-u samo primenis alatkom paint... Moze jos dosta modifikacija sa teksturama da se radi ali duga prica. Ako budes imao konkretno sta ne znas oko primena tekstura onda cu ti objasniti.

Teksturu trebas pripremiri u programima za rastersku grafiku. Prethodno trebas da fotografises sare na gumama ili da nadjes sliku na internetu. Ja nisam pravio teksture takvog tipa ali sigurno ima tutorijala na internetu bas o tome. A i na ovom forumu ima dosta ljudi koj modeluju aute pa sigurno znaju neki savet za teksturu guma.
[ Mladen R @ 02.04.2009. 19:21 ] @
Aj ti meni napisi link, da odgledam da tutorilal, a sto se tice sara na gumama. ja radim tocak traktora, a poznato ti je da su kod traktora sare upadljivo velike i one zauzimaju deo prostora. Ako ja umesto sara stavim teksturu, gubi se osecaj prostora i velicine. Svejedno, samo ti meni pronadji taj link (URL)
[ Stranger2 @ 03.04.2009. 12:20 ] @
http://download.sketchup.com/d...tchup%20Video%20Tutorials.html

to su tit tutorijali za SketchUp 5.0 za novije nema takvih tutorijala jer se sustinski nije skoro nista promenilo. Inace ja ove tutorijele imam downloadovane jos od opre kada ih nisu nudili za download, dok google niej kupio sketchup.

Citat:
sto se tice sara na gumama. ja radim tocak traktora, a poznato ti je da su kod traktora sare upadljivo velike i one zauzimaju deo prostora. Ako ja umesto sara stavim teksturu, gubi se osecaj prostora i velicine.

ovih dana sam instalirao windows pa nemam sada sketchup. za dan dva cu okaciti screenshoot sa kojeg se vidi kako se to radi.

ukratko ovako ide:
prebrojis koliko traktorska guma ima parova sara.
nacrtas krug koji ima toliko podeljaka.
od samo jednog podeljka kruga nacrtaj trougao ciji vrh je u centru kruga.
povuci ga alatkom push-pul da dobijes nesto sto izgleda kao parce torete.
ond ana tom parcetu nacrtas jednu saru.
kada je gotov taj deo tocka onda drzis CTRL i aklatkom rotate zakreces to "parce torte" i pravis kopije dok se ne popuni ceo tocak...

tako treba da napravis samo levu polovinu tocka.
tzatim od toga napravis GROUP.
kopiras tu grupu i napravis FLIP u suprotnom pravcu tako da izgleda kao odrza u ogledalu prve grupe.

tu novu kopiju grupe prislonis nuz prvu polovinu tocka.
i zakrenes je tako da se sare sa prve polovine budu cik-cak sa sarama prve polovine
...

Citat:
naknadno uzmes alatku, push-pul i naidjes sa njom na povrsinu tog preseka kojeg si nacrtao. kliknes a zatim kursorom naidjes preko ivice kruga kojeg si prvo nacrtao. Ta ivica koju dodirujes ce pocrveneti a od prseka koji si nacrtao ce se formirati ceo tocak. Onoliko koliko si taj presek nacrtao zaobljen toliko ce biti zaobljen i tocak.

ispravka: greskom sam napisao push-pul. Mislio sam na alatku "Follow Me"
[ Stranger2 @ 06.04.2009. 19:50 ] @
evo najpre za crtanje tocka bez sara


nakon treceg koraka mozes obrisati krug i visak osovine.
[ Stranger2 @ 06.04.2009. 20:02 ] @
evo i za crtacnje tockova sa sarama



na slici je prikazano kako da dobijes levu polovinu tocka. celu levu polovinu tocka treba da grupises i napravis od nje komponentu "leva polovina tocka" zatim jednu od te dve flipujes po zelenoj osi (Flip Along Green Direction)... zatim ih spojis i dobijas ceo tocak.
[ deepwhite @ 07.04.2009. 00:37 ] @
Malo offtopic

@Stranger2
dobar ti je sajt u potpisu, ima mnogo korisnih stvari i za publiku iz ovog dela foruma.
pozdrav
[ Mladen R @ 07.04.2009. 09:37 ] @
Thanks
[ Mladen R @ 07.04.2009. 10:02 ] @
Uspeo sam da nesto napravim. Mada tu i tamo treba da se ispostuju neki detalji u vezi tocka sa kramponima, ali je u redu. Ako si mozda zapazio skoro kod nekog traktora i sl. da onaj osnovni tocak je zaobljen, a da sare prate tu kruznu putanju osnovnog tocka, tj nisu prave. Mada to je sada veci posao ali nije bitno.
Samo me interesuje kako se smanjuju ili povecavaju stvari, to sam jedanput uspeo, i posle nisam uspeo da kaze. I ako te interesuje sta pravim, samo mi kazi kako da okacim sliku na forumu kao sto si ti okacio onu semu za pravljenje tocka.......
[ Stranger2 @ 07.04.2009. 12:09 ] @
Citat:
Ako si mozda zapazio skoro kod nekog traktora i sl. da onaj osnovni tocak je zaobljen, a da sare prate tu kruznu putanju osnovnog tocka, tj nisu prave.

Ako tocak ima na primer dvadeste sara sa svake strane. Onda napravis komponentu jedna dvadesetina tocka i kopiras dvadeset instanci u krug. Kasnije bio kada mozes modifikovati tu komponentu a promene se desavaju na svim instancama te komponente. Znaci bitno je da formiras tocak a sare mozes i kasnije dodavati, prepravljati, poboljsavati...

SktchUp ince nije namenjen bas za modelovanje takvih povrsina kao sto su sare na traktorskom tocku pa nadji nacin da to pojednostavis a da iz malo vece daljine ipak izgleda pravo. Bitno je da su sraznmere dobre i da su osnovni detalji na pravim kordinatama a da li je zaobljenje identicno kao na pravom tocku to i nije toliko bitno.

--
Savet, kada modelujes nesto vazno. uvek snimaj svakih nekoliko minuta pod novim imenom. na piremer, tocak_1 tocak_2 ...tocak_15 itd.
Kasnije uvek to sto si radio mozes upotrebljavati u buducim modelima.
Kada jednom napravis tocak, snimi ga kao poseban model i onda ga mozes koristiti u mnogim drugim modelima kao gotovu komponentu.

Citat:
Samo me interesuje kako se smanjuju ili povecavaju stvari,

ja radim ovako:
Selektujem ono cemu hocu da promenim dimenzije i onda uzmem alatku Scale (nalazi se ispod alatke Rotate). Povlacis one zelene kockice na njoj mozes modifikovati velicinu na mnogo nacina.
Kada sam uvecao ili smanjio onda ukucam koeficijent uvecanja i kliknem enter. Ako hocu da udvostrucim onda ukucam 2. kada hocu da smanjim na cetvrtinu onda ukucam 0,25 itd.

Ali kada crtas model nekog predmeta koji vec postoji u stvarnom svetu onda trebas odmah da ga crtas sa pravim dimenzijama. Znaci uzmes metar i meris i sa tacno takvim dimezijama i crtas.

Citat:
I ako te interesuje sta pravim, samo mi kazi kako da okacim sliku na forumu kao sto si ti okacio onu semu za pravljenje tocka.......

Pa ispod poruka koje si pisao ti se pojavljuje taster "upload uz poruku". kliknes na to i onda izaberes taj fajl i uploadujes. Pored se pojavi taster, "dodaj punu sliku u poruku" pa klikni i na njega.
moes okaciti i druge fajlove ne samo sliku.

Citat:
dobar ti je sajt u potpisu, ima mnogo korisnih stvari i za publiku iz ovog dela foruma.

vids vidis... toga se nisam ni setio. Video kompresija se isto vrsi i pri exportu 3D animacije u video. Mogao bi da ubacim nesto i o tome na sajt.

Eto preporucujem da ako zelite da zadrzite pun kvalitet animacija, koristite Lagarith codec, koji 100% cuva kvalitet. I tu kopiju ostavite u arhivi a za siru upotrebu konvertujete je u druge prakticnije video formate (divx, mpeg-2...)
[ Mladen R @ 07.04.2009. 12:57 ] @
ja to dugme za upload ne vidim. Ovaj model koji ja pravim jos nise zavrsen, ali eto cisto da vidis sta pravim. Mada imam ja i drugi model, model buldozera, koji je toliko veliki, i toliko ima detalja da i kada ga rotiram na kompjuteru koji ima gtaficku 9600GT, secka...
[ Stranger2 @ 07.04.2009. 15:39 ] @
Pa odlicno izgleda.

Ne znam da li si ukapirao korišćenje grupa i komponenti.
Na primer da je svaki auspuh samo instanca komponente auspuh. prednja maska da je jedna grupa a unutar nje svetla trebaju biti instance komponente svetlo. Metalni deo oko maske treba biti jedna grupa. lim preko prednjeg dela traktora treba biti posebna grupa. Svako staklo treba biti posebna grupa...
Guma treba u tocku biti posebna grupa a pobno felga. Sare na gumama u pocetku trebaju biti posebna grupa dok ih ne usavrsis...

grupe mozes jednostavno da bojis. jednostavnije nego povrsine (faces)

Ne znam da li koristis lajere u sketchup-u. treba ovako da radis:
Sve grupe od stakala selektuj i dodeli im layer "stakla"
Sve grupe od limarije selektuj i dodeli im layer "limarija".
Sve tockove selektuj i dodeli im layer tockovi.
Sve cevi selektuj i dodeli im layer "cevi"
itd.

Layeri sluze d alako skrivas i prikazujes delove modela. To pomaze pri modelovanju a sluzi i za prezentaciju mdoela.

---
Mislim da leva i desna strna tocka na slici nisu simetricne. Treba pazljivije da zarotiras desnu polovinu tocka.
evo kako:

kada budes radio rotate, zarotiraj drugu polovinu tocka tacno za jedan podeok (tako ces dobiti isti rezultat) a onda ukucaj
/2
i pritisni enter.

tako ce se zarotirati tacno za pola podeoka.



[ Stranger2 @ 07.04.2009. 15:48 ] @
hej sad vidim da si i ti upotrebio 12 sari na gumama. Zar te gume imaju stvarno 12 sara? ja sam broj 12 lupio, moe biti bilo koji broj ...treba prebrojati.

Citat:
ja to dugme za upload ne vidim.

[ Mladen R @ 07.04.2009. 18:53 ] @
Ja ne znam sta time postizem ako sve podelim u te grupe, limarija, gume...
Mnogo me nervira ono HIDE jer mi se desava da posle uopste ne mogu da povratim taj deo koji sam sakrio
Sto se tice animiranja, o tome jos ne razmisljam, ali kad bude doslo vreme...

Primecujem da si dobar poznavalac ovog programa, tvoji saveti su prilicno kriticki nastrojeni ali VREDE.

Ali nisi obratio paznju na moju recenicu, da model NIJE ZAVRSEN. Ima jos dosta da se radi.....

Koliko dugo se bavis SketchUpom, i koje si godiste???
[ Mladen R @ 07.04.2009. 18:56 ] @
Ja ne znam sta time postizem ako sve podelim u te grupe, limarija, gume...
Mnogo me nervira ono HIDE jer mi se desava da posle uopste ne mogu da povratim taj deo koji sam sakrio
Sto se tice animiranja, o tome jos ne razmisljam, ali kad bude doslo vreme...

Primecujem da si dobar poznavalac ovog programa, tvoji saveti su prilicno kriticki nastrojeni ali VREDE.

Ali nisi obratio paznju na moju recenicu, da model NIJE ZAVRSEN. Ima jos dosta da se radi.....

Koliko dugo se bavis SketchUpom, i koje si godiste???
[ Stranger2 @ 08.04.2009. 00:58 ] @
Citat:
Ja ne znam sta time postizem ako sve podelim u te grupe, limarija, gume...

postizes to da se ne nerviras. kad tako radis onda sve ide kako treba i lako se modifikuje. i ako mnogo modelujes kasnije ustedis brdo vremena.

evo nekoliko prednosti:
- na priemr limeni deo koji prekriva motor, mozes da ga zakreces kao da otvaras i zatvaras haubu
- mozes jednim klikom da ga obojis ili da mu menjas boju a da pri tome ne utices ni na koji drugi deo modela.
- imaces prikaz tog dela u outlinear prozoru. tamo je prikazano celo stablo svih grupa modela, sta je u cemu i pored cega. svemu mozes dati odgovarajuci naziv i description.
- kroz ta j outlinear prozor onda mozes raditi jednostavnije skirvanje, otkrivanje delova modela da ti ne smetaju dok crtas.
- mozes i zakljucavati pojedine delove za koje ne zelis da ih slucajno promenis ili obrises.
- na neke grupe koje predstavaljaju zaobljene povrsine, mozes da primenis efekat "soften edges" a da istovremeno drugi delovi ostanu netaknuti.
- mozes da zamenjujes komponentu sa drugom komponentom. na primer kada nacrtas bolji volan u svim modelima traktora koje si modelovao mozes lako da zamenis komponentu volan sa novijom.
- kada nacrtas realisticniju felgu mozes da je updejtujes a da gumeni deo tocka ostane isti.
- kasniej izmenom grupa mozes nacrtati drugi traktor za duplo krace vreme.
- sto je model slozeniji, sve prethodno navedeno postaje jos vaznije. pogotovo kada crtas krupniju kucu ili neku masinu sa svim delovima

a najvaznije od svega je sto ako ne radis tako i desi se da na kraju utvrdis da si na pocetku napravio gresku, onda nema povratka. ovako i ako utvrdis grsku obicno moras samo jedan ili dve grupe da modifikujes.

Citat:
Mnogo me nervira ono HIDE jer mi se desava da posle uopste ne mogu da povratim taj deo koji sam sakrio

sve moze da se povrati ako nije obrisano.
inace to je mnogo lakse raditi kroz outlinear nego na samom modelu. u outlinearu vidis koji delovi su skriveni a koji prikazani, koji zakljucani itd.
za skrivanje tokom modelovanja uglavnom treba koristiti layere. imas poseban prozor layers a i tollbar layers pa preko njih moze lako da se skrivaju i otkrivaju delovi...

Citat:
Ali nisi obratio paznju na moju recenicu, da model NIJE ZAVRSEN. Ima jos dosta da se radi.....

naravno da sam primetio. govorim ti ono sto sam iz iskustva video da ubrzava rad i smanjuje grske.

---
sketchup koristim jos od verzije 4 (google ga je kupio pre verzije 6) ne znam ni ja tacno koja je to godina bila, verovatno 2003-a. Ne traba ti mnogo da ga 100% savladas. Meni je dugo trebalo ali ja nisam imao koga da pitam a i internet je tada bio spor a nije ni bilo video tutorijala...
[ Mladen R @ 08.04.2009. 12:50 ] @
Pa, a ti koristis SketchUp profesionalno, mislim da li njime ,,profitiras'', ili ti je to samo hobi?

Ja SketchUp koristim prevashodno zbog zabave ali se i postepeno uzvezbavam za fakultet, posto planiram da upisem arhitekturu.

Dugo sam se bavio i proektovanjem kuca, hala, dvorista, ali sam uvek nailazio na problem oko prezentacije unutrusnjosti kuce, sto zbog nepoznavanja programa, sto i zbog stalnog trzanja i seckanja racunara, pa sam pauzirao sa daljom izradom.

Pricao sam ti za onaj moj buldozer koji sam pravio, ajd nekako cu da ti posaljem sliku.

Interesuje me samo koje si godiste, posto primecujem da prilicno dobro baratas ovim programom, i da za sve imas ideju. Sablonski nacini su uvek najlaksi a ti dajes prilicno jake savete oko takvih necestih situacija u koje sam se ja upleo...



[ Stranger2 @ 08.04.2009. 22:01 ] @
pa 70% crtanja iz hobija. ostalo je imalo svrhu da pomogne oko posla, izrade nekih objekata, sredstava, logo za sajtove... direktno sam placen bio samo za garden design, tu je trebalo da nacrtam predloge i zatim da menjam sve dok se musterija ne odluci sta hoce. ...kvadratura je takodje racunata preko sketchup-a.

Citat:
Ja SketchUp koristim prevashodno zbog zabave ali se i postepeno uzvezbavam za fakultet, posto planiram da upisem arhitekturu.

Dugo sam se bavio i proektovanjem kuca, hala, dvorista, ali sam uvek nailazio na problem oko prezentacije unutrusnjosti kuce, sto zbog nepoznavanja programa, sto i zbog stalnog trzanja i seckanja racunara, pa sam pauzirao sa daljom izradom.

ima resenje za to sve u samom sketchup-u. samo duga prica. kad budes zapoceo crtanje neke kuce onda postavi temu pa cu ti objasniti neke postupke.

ostalo cu ti napisati na p p

p.s.
odlican buldozer. da jos malo doteras boje i mozda na nekim mestima teksture, mogao bi da ga prodajes na turbosquid-u. nemas sta da uzgubis.

[ Mladen R @ 09.04.2009. 12:48 ] @
Necu jos uvek da bacam u promet moje radove. Prvo za to treba procedura,, pravila,, vreme. Drugo, ovaj moj buldozer u stvarnom svetu ne postoji, niti bi postojao zbog svoje velicine i ekonomicnosti, visoke cene nafte, privatizacija velikih kompanija itd. A nekako mi je mrsko da proektujem modele koji vec postoje.
Osim ovog traktora, on je nekada postojao, IMT 5500, 517konja, najjaci traktor 80tih, ali je sticajem okolnosti puko SFRJ, propala industrija i on je nestao.

Toliko mi je krivo za taj traktor sto ga vise nema... narocito zbog ove fensi John Deere kompanije. Pa dok smo mi Srbi terali ovu masinu od 517 konja, (prica se i da je imala 550konja) Amerikanci su terali one njihove zelene John Deerove sa tri tocka. I tek sad (posle 20godina) tj 2004-5, oni su uspeli da da naprave nesto nalik na nas traktor, samo sto ONI imaju klimu, DVD, WC, plazmu, i ti traktori su potpuno identicni kao nasi... I zbog toga, imam zelju da napravim ovaj traktor, ima da ga stavim i na YouTube, i da ga prodam kao model.. da im nabijam rogove......Cujte i pocujtem IMT vs JohnDeere, istorija se budi, sukob velikih industrija, i ukradenih ideja, dvadesetogodisnja tajna i misterija izlazi na svetlost.

[ Stranger2 @ 09.04.2009. 15:07 ] @
kod domace industrije je problem sto nema marketinga ili ne funkcionise savremeno.

konkretno kada je doslo do otkrica da poljoprivrednici vole da traktor bude ulickan kao auto, onda je trebalo da IMT to primeni na nacin na koji su i ostali. Znaci kabinu su trebali naruciti od fabrika koje stancaju kabine za druge proizvodjace. Jednostavno da naruce iste takve kakve i ostali imaju... Ukalkulisu u novu cenu traktora. Motor i ostalo na sta niej bilo zamerki naravno, ne menjati.
...i to bi bio dobar osnov da bar pokusaju da opstanu.

drzali su se necega sto je trziste proglasilo za out. kada se u okolini dese promene onda moras evoluirati ili ces izumreti.

p.s.
verujem da to i nije tako slucajno. jake kompanije su sigurno lobirali maksimalno da konkurenti propadnu ili da dovoljno zaostanu. kad uzmes u obzir podmitljivost direktora drzavnih firmi, to je sasvim verovatno.
[ Mladen R @ 10.04.2009. 20:00 ] @
Evo, malo sam poboljsao tockove, imao sam nekih tehnickih poteskoca ali je sve OK. Jedino mi je sada toliko slozen model da ne mogu vise da ga rotiram koliko mi trza kompjuter.
[ Stranger2 @ 10.04.2009. 23:23 ] @
Pa sketchup uvek malo trza ali to meni ne smeta.
Kod vecine ljudi sketchup trza jer ne razmisljaju na pravi nacin dok crtaju. Dacu ti par saveta za smanjenje trzanja:

- svaka povrsina se sastoji od trouglova samo sto su skriveni. Kada mnogo modifikujes neku povrsinu, seces, dodajes, oduzimas, presecas linijama itd. ti stvaras na toj povsini veliku klicinu trouglova a da toga nisi svestan. sto je vise trouglova to je rendering sporiji. kada ih je previse onda trza.
na primer: kada nacrtas kvadrat to su samo dva trougla i to je minimalno za kvadrat. Ali ako tom kvadratu odseces jedan trougao u cosku, onda se taj novi oblik sastoji od najmanje tri trougla. ako napravis jos par prepravki verovatno ces napraviti povrsinu koja se sastoji od 10 trouglova.
ja zbog toga maksimalno koristim pomocne linije ili povlacim prave linije koje mi sluze kao pomoc. onda povlacim finalne linije i sa minimalnim brojem linija (i trougčlova) dobijam povrsinu.

- povrsine koje se dodiruju sa drugim povrsinam ili linijama takodje imaju veci broj trouglova nego sto treba. odvajanjem svih logicnih celina u posebne grupe se izbegava ovaj problem.
npr. nacrtas krug (krug se po u sketchup-u po defaultu sastoji od 24 trougla) i ond ga na primer preseku nekoliko linija koje prolaze kroz tu ravan. taj krug ce verovatno postati povrsina od preko 100 trouglova.
ali ako krug (koji ne planiras modifikovati) stavis u posebnu grupu, linije koje prolaze kroz tu ravan ga nece izmeniti i onda ces imati mnogo manje trouglova.

konkretno ovi srafovi i izboceni delovi na felgi ako nisu posebne komponente onda se na preseku njih i zaobljenih delova felge stvara uzasno veliki broj povrsina i trouglova.

ovi cevasti delovi kao na primer hidraulicki klipovi trebaju biti svaka cev posebna grupa. ili da ih nacrtas posebno pa pomeris. jer ako jedna drugu seku onda isto postaju jako mnogo slozene za rendering.

-cevi koje se savijaju ce imati najmanji broj truglova ako ih crtas alatkom follow me. trebas da nacrtas liniju za vodjenje kroz srediste cevi. i na pocetku linije nacrtas profil tj. presek. onda ga alatkom follow me povuces po liniji vodilici.

- kada se dugo mucis sa nekim delom modela onda pomaze da ga stavis u grupu. zatim povlacis linije tacno preko linija unutar grupe i dobijas jos jednu kopiju toga ali sa garantovano manjim brojem trouglova.

- u preferences treba biti ukljucena graficka akceleracija. to drasticno smanjuje trzanje. koje ce sve opcije biti ponudjene zavisi od tvoje graficke kartice i koliko su novi drajveri. ako na primer imas tri razlicita kvaliteta renderinga da izabers onda ce onaj najmanje kvalitetan da najmanje trza.

- iskljucivanjem senke (shadow) isto mnogo manje trza. senka je namenjena za prezentaciju ali nije bas potrebna dok modelujes.

- neki stvari koje nacrtas sluze samo kao pomoc za crtanje nekih delova. takve stvari trebaju biti u posebnim grupama i trebas da ih dodelis posebnom layeru "pomocne linje" kada taj layer sakrijes automatski model postaje jednostavniji.

- za ove delove koji se mnogo ponavljaju treba korisititi komponete. a za neke posebne delove treba koristiti dinamicke komponente (imas ih samo u sketchup 7 pro verzija) njih jos nisam poceo koristiti jer nisam naviako pa ne znam da ti dam primer. Uglavnom mogle bi posluziti.

- a postoje i izgubljeni delovi tj. neke stvari nacrtas i ne vidis, zaboravis da si nacrtao. kada se od samog pocetka koriste grupe i lajeri i skrivaju kada je potrrebno onda se to ne desava.

to je otprilike to. je ne razmisljam direktno o tome vec refleksno se drzim tih principa dok crtam. verovatno si primenjivao nesto od toga sto sam naveo ali od viska ne boli glava.

[ Mladen R @ 20.04.2009. 17:32 ] @
Evo, hidraulika je uradjena, e sad bilo bi extra kad kada bi mogao da uradim da moze da se pokrece
[ Stranger2 @ 22.04.2009. 14:01 ] @
Nece moci da se pomera na taj nacin jer su tu povezana bar tri dela koji medjusobno uticu na pokrete. U sketchupu mozes samo da pomeras ili rotiras jedan deo ili istovremeno vise delova ali po jednoj osi ili oko iste ose.

Ako bas hoces da od toga napravis realnu animaciju onda bi morao da exportujes u recimo 3ds max pa onda da nastavis animiranje u njemu. Ali to ti je bar 10 puta komplikovanije od sketchup-a i verovatno ti se ne isplati da svladavas takve programe samo radi toga.
[ Mladen R @ 27.04.2009. 17:07 ] @
Traktorce