[ MarkoBalkan @ 03.04.2009. 18:31 ] @
da li je lazarus dostojna zamjena za Delphi?
[ bobrock1 @ 04.04.2009. 22:35 ] @
Nije. Probao.
[ MarkoBalkan @ 04.04.2009. 22:39 ] @
po mojem mišljenju, lazarus je negdje na razni delphia-a 3?

jbg. treba još malo vremena da se dodaju još neke funkcije, dovede u red da bude to, to.
[ xenox @ 05.04.2009. 22:10 ] @
Pa bas i nije. Ali ako ne volis da koristis tudje komponente iz palete, vec samo source onda moze i da prodje.

Na linuxu mi se vise svidja od Kylix-a.

[ freesoftwareman @ 27.04.2009. 23:42 ] @
nije lose ali sve zavisi koje znanje posedujes
[ laky123 @ 11.05.2011. 10:44 ] @
kako da skinem lazarus pascal i da ga instaliram jer sam ja jedan slkinuo ali mi neradi samo mi se instalirao na hard disk.. ali nemam .exe ikonicu da ga upalim!!!!!!!!!!!!!!!nema je nigdje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ savkic @ 11.05.2011. 12:03 ] @
Pre svega spamovanjem foruma (slanjem jedne iste poruke u više diskusija) nije put do rešenja problema, odaberi jednu temu ili započni novu.

> kako da skinem lazarus pascal i da ga instaliram jer sam ja jedan slkinuo ali mi neradi samo mi se instalirao na hard disk.. ali nemam .exe ikonicu da ga upalim!!!!!!!!!!!!!!!nema je

http://wiki.lazarus.freepascal.org/Installing_Lazarus
http://www.win.tue.nl/~wstomv/edu/lazarus/faq.html
[ exdatis @ 12.05.2011. 06:59 ] @
Pozdrav svima!
Sto se tice instalacije Lazarus-a, po meni, uvek treba skinuti oficijalnu verziju, a potom organizovati svn update.
Moje misljenje je da Lazarus u potpunosti moze da odgovori na sve zahteve, a sem toga postoji veliki broj dostupnih
komponenti za svaku vrstu posla. Sto se baza podataka tice tu je sasvim dobra ZEOS biblioteka, a odskora je
dostupna i IBX biblioteka za Lazarus koja odlicno radi sa Firebird-om. Takodje postoji kompletan tool za web app,
veliki broj biblioteka za grafiku i sl. Fpc kompajler je brz i lepo radi na svim OS-ima.
Ako se koristi za Win, ukoliko zelite da koristite debug-er, potrebno je iz Program-files-a pokrenuti: Lazarus(debug).
Ja poslednjih 1-2 godina koristim Lazarus i imam nekoliko app koje rade bez problema(linux i win), brzo i stabilno sa
veoma velikim bazama podataka, inace koristim PostgreSQL i ZEOS biblioteku.
Takodje ima i nekih novotarija i mogucnosti koje koliko znam nisu dostupne u Delphi-ju(poslednja Delphi verzija koju sam
koristio je TurboDelphi2006). Naravno ima i razlika ali se to lako shvata i nije problem(Uglavnom kod koristenja pokazivaca).
Treba imati u vidu i to da je ovo multiplatformski alat, pa se ne moze ni ocekivati da sam ucita recimo windows biblioteku
ili neke druge specificnosti(implementacija), kao npr. MDI.