[ Hari Haler @ 03.04.2009. 21:14 ] @
Pozdrav,
skoro smo na faksu radili STP pa ima par stvari koje mi nisu bas najjasnije. Pokusacu redom objasniti svoje nedoumice.



Vidite na slici da je SW1 root bridge. Koliko sam shvatio, nakon sto se odabere root bridge, on nastavlja slati hello BPDU poruke. Ostali switchevi re-emituju te poruke i na Path Cost dodaju Port Cost porta sa kojeg je poruka primljena. Na ovoj slici to bi valjda bilo ovako:
SW1 posalje hello poruku do SW2. U toj poruci Path Cost je 0. SW2 na tu vrijednost doda 4 (posto je to vrijednost porta preko kojeg je poruka primljena) i proslijedi je do SW3. SW3 primi poruku u kojoj je Path Cost 4 i doda 4 (Port Cost na prijemnom portu je takodje 4). Sada poruka koja se salje ima Port Cost 8. Sta se dalje radi sa tom porukom? Da li se vraca root switchu ili ne?
Poruke koje su isle na drugi port od root switcha idu prvo do SW3 koji na path Cost dodaje 5 i dalje salje poruku do SW2. Isto pitanje, sta dalje?
Da li sam ovo uopste dobro shvatio?
Dalje, kada se bira root port, pise da za svaki port switch dodaje na Port Cost, Path Cost iz poruke primljene na taj port. Znaci na SW2 na port GI 0/2 se dodaje 0, pa imamo 4. Na SW3 na port GI 0/2 se dodaje 4, pa imamo 8. Ide li ta poruka dalje? Do root bridga? Sa druge strane (od root bridga prema SW3) analogno. I sada, root port na svakom switchu je onaj koji prima najmanju vrijednost Path Cost do root bridga? Da li to znaci najmanji Path Cost u hello BPDU poruci koju je primio preko tog porta? Ili je root port onaj koji ima najmanju vrijednost kada saberemo Path Cost iz primljene poruke i Port Cost na primljenom portu?
I posljednja stvar se tice designated portova. To mi je ujedno i najmanje jasno. Pise da je designated port onaj koji oglasava najmanji Path Cost. Sta to tacno znaci? Na slici vidite da je za designated port izabran GI 0/1 na SW2. Zasto? Da li zato sto taj switch emituje hello poruku prema SW3 u kojoj je Path Cost 4, a SW3 emituje poruku prema SW2 u kojoj je Path Cost 5? Ili se i u ovom slucaju opet gleda Port Cost?
Nadam se da nisam previse zakomplikovao. Sto prije odgovorite meni ce biti lakse :) Opteretio sam se ovim i ne mogu se smiriti :) Hvala unaprijed.



[Ovu poruku je menjao Hari Haler dana 03.04.2009. u 23:09 GMT+1]
[ Hari Haler @ 03.04.2009. 22:49 ] @
Pronasao sam odgovor :) Hvala u svakom slucaju.
[ misk0 @ 04.04.2009. 16:50 ] @
Nema na cemu, ali bilo bi dobro da podijelis odgovor sa ostalim, mozda neko se pojavi jedan dan sa istim problemima.
[ Hari Haler @ 05.04.2009. 11:47 ] @
Rado cu to uraditi. Nisam ni pomislio da bi nekog zanimalo :) Prihvaticu se posla cim dodjem kuci. Pozdrav
[ acatheking @ 05.04.2009. 13:50 ] @
Ako mogu da doprinesem temi, svojevremeno sam nasao jednu malu ilustraciju.
Jako lepo objasnjeno.
http://mirijevo.rs/spanning_tree.swf
[ Hari Haler @ 06.04.2009. 16:31 ] @
^^ Svako dalje objasnjenje je suvisno :) Evo i link koji sam ja pronasao:

http://www.ciscopress.com/cont...echapter/1587201429content.pdf
[ Hari Haler @ 24.04.2009. 19:05 ] @
Pozdrav,
imam jos jedno pitanje vezano za istu temu, pa cu ga postaviti ovde. U pitanju je zadatak iz STP-a.



Moze li mi neko napisati koje grane pripadaju STP stablu i koja su stanja svih portova na ovoj slici? Ja sam vec izracunao, ali mi nije jasno da li portovi koji ne pripadaju STP stablu mogu biti designated ili su automatski blokirani? Hvala unaprijed.
[ Marco87 @ 24.04.2009. 20:21 ] @


Kao sto vidis, portovi koji ne pripadaju stablu ne moraju biti u blocking stanju.Tj, uvek mora da postoji designated port na svakom segmentu,nevezano da li taj segment pripada stablu.

Pozdrav,
Marko
[ Hari Haler @ 25.04.2009. 00:24 ] @
Marko, hvala ti na brzom odgovoru. Prijatno si me iznanadio. Zaboravio sam napomenuti da treba oznaciti designated i root portove. Ovako izgleda moje rjesenje:



Mislim da p3 na switch-u A ne moze biti blokiran posto prima manji root path cost od p1 (E-A 10Mps (cijena 100), a E-B-C-A 100Mps-1Gbps-100Mps (cijena 42)). Napisi mi sta mislis o tom. Zanima me jos koja je uloga designated portova? Zasto se oni biraju? Razumijem da se root portovi odredjuju zbog najkrace putanje do root switcha, ali nije mi bas najjasnija uloga designated portova. Hvala jos jednom. Pozdrav
[ Marco87 @ 25.04.2009. 10:58 ] @
Da da, moja greska, nekako sam prevideo port3.

Designated port, ima najbolji BPDU na tom segmentu, dakle on je forwarding.

Recimo, da nema designated porta, kad bi se neki frejm, pojavio na tom segmentu(zamisli npr. hub sa racunarom prikljucen izmedju 2 switcha) oba porta bi ga prosledjivali dalje,sto bi dovelo do loop-a,ovako to radi samo designated.

Pozdrav.
[ srndach @ 16.03.2010. 10:07 ] @
... jos jedno pitanje na ovu temu ...



Switch C bi trebalo da je root ...
Zasto je na Switch A port fa 0/2 izabran kao designated, ako je cost preko switcha D bolji ...
Trebalo bi da je port Gi0/1 na switch D designated port ...

Naravno, to i nije ponudjeno kao odgovor, ali me cisto interesuje, da li je port Gi0/1 na switcu D bolji izbor ?

[ Marco87 @ 16.03.2010. 22:39 ] @
C je definitivno root.

Cini mi se da si malo pomesao stvari, dakle: designated port na segmentu izmedju A i D je port Fa0/2 svica A,zasto?

Posto je svic C root, on ce objaviti cenu 0. Kada svic primi BPDU sa cenom 0 , on ce na tu cenu dodati cenu koju ima taj port, u slucaju svica A to ce biti 19 kao i u slucaju svica D, posto ce raditi na 100mbit/s. Zatim svic A objavljuje cenu 19 na segment izmedju A i B , dok svic B na taj segment objavljuje cenu 23 (19+4), tako da DP postaje fa0/2 svica A.

Port Gi0/1 svica D, JESTE DP al na segmentu izmedju sviceva D i B.

Poz
[ srndach @ 17.03.2010. 07:19 ] @

... Previd ...
Kljucni momenat : " ... kao i u slucaju svica D, posto ce raditi na 100mbit/s."

Stvar je u tome sto po toj racunici, obe putanje imaju istu cenu ...
Koji od portova na B switchu ce biti blokiran ?

[ Marco87 @ 17.03.2010. 13:20 ] @
Posto je port F0/2 na svicu A desg, samim tim ce port G0/2 biti blokiran.

Koje 2 putanje ce imati istu cenu?
[ srndach @ 18.03.2010. 08:03 ] @

Ukapirao ...
Izvinjavam se svima ...
[ srndach @ 08.06.2010. 13:02 ] @
Jos jedna nedoumica ...
Moze li neko da mi kaze na osnovu cega je izabran odgovor ...
Da li je to PriorNBr ?

[ srndach @ 08.06.2010. 19:21 ] @
"
Breaking ties for designated ports.
When more than one bridge on a segment leads to a least-cost path to the root, the bridge with the lower bridge ID is used to forward messages to the root. The port attaching that bridge to the network segment is the designated port for the segment.
If bridge IDs were equal, then the bridge with the lowest MAC address would have the designated port. In either case, the loser sets the port as being blocked.

... "