[ Milan Milosevic @ 05.04.2009. 08:32 ] @
Pozdrav svima. Illustrator ucim nekoliko dana i naravno imam nekoliko pitanja za one koje zele da mi pomognu.
Ne zelim da se bavim nekom posebnom umetnoscu vec samo da sto brze i lakse nacrtam neke stvari. Istog razloga i postavljam ova pitanja.

1. Kako da nacrtam krug iz centra kruga. Tj. fokusiram centar i onda razvlacim do zeljenog precnika.
2. Imam nacrtan krug i zelim da nacrtam jos jedan sa istim centrom samo razlicitim precnikom.
3.Postoji li mogucnost kao u coralD da se automatski odreduje centar neke stranice ili figure.
4.Kako podeliti neku liniju na tacno odredeni broj simetricnih celina.
5.Ubacivanje texture sa diska
6. kako rotirati texturu(pattern) podesavati njegove dimenzije i polozaj.
7.Selektovati i pomerati odsecak linije, a ne selektovati tacke
[ Milan Milosevic @ 05.04.2009. 12:05 ] @
Pod 2 sam resio sam.
[ Skandy @ 05.04.2009. 14:13 ] @

1. Probaj da drzis pritisnite tastere CTRL i ALT.

2. Probaj pomocu opcija "Align" - poravnavanje objekata, aktivacija Window/Align... Takodje mozes i kombinovanjem opcija u odgovorima na pitanja: 1 i 3, a za precizne dimenzije tacka 4. Mozes i kopiranjem i pastovanjem na isto mesto (CTRL+C-->>CTRL+F) pa primenom odgovora pod brojem 4.

3. Pritisni CTRL+U (smart object), dobices opciju da kada se kursor nadje u blizini centra, da se pokaze pozicija centra.

4. Zadavanjem numerichih vrednosti u paletu : "Transform". Aktivacija palete: Window/Transform... Na paleti se mogu ocitati vrednosti za dimenzije, koje se mogu menjani jednostavnim unosenjem drugih dimenzija. Ilustrator daje mogucnost da pored postojecih vrednosti dopisujes nove vrednosti u obliku racunskih operacija, Na primer: imas liniju duzine 10cm, pored 10 mozes da upises: "/2" i linija ce se smanjini na duzinu 5 cm. Podrzane su sve osnovne racunske operacije, pa cak i procenti.

5. Teksture u Ilustratoru se nalaze u paleti "Swatches", aktivacija: Windows/Swatches... Pojavice se osnovni paterni, klikom na ikonicu u dojnjem desnom delu palete (Swatch Libraries Manu) dobices mogucnost promene paterna, pronadji grupu koja ti odgovara, ima ih zaista mnogo.
Ako zelis da vec postojecim pridodaj nove nacin je sledeci: Swatches fajlovi imaju extenziju "ase", ako posedujes fajlove sa tom extenzijom, odaberi koje celis i kopiraj ih ( CTRL+C), zatim idi na disk na koji si instalirao Ilustrator. na primer: C/Program Files/Adobe/ Illustrator/Presets/en_Us/Swatches... i tu ih iskopiraj ( CTRL+V)

6. Nisam istrazio ovu opciju i ne znam da li postoji. Znam da se moze rucno izmeniti sve, ali to ti je isto kao da sam treba da kreiras kompletnu teksturi ili je minimalno potrebno znanje i vestina tolika.

7. Alatkom "Direct Selections Tool" aktivacija tasterom "A", pozicija na paleti sa alatima: druga odozgo.
[ Milan Milosevic @ 05.04.2009. 14:55 ] @
Hvala prijatelju. Uglavnom sve funkcionise samo se pod 4 i 5 se nismo bas najbolje razumeli.
pod 4 mislim imas neku kocku koju ja zelim da po duzini izdelim recimo na 5 jednakih celina, slicno za liniju da dodam tacke koje su simetricno rasporedene.
Pod 5 se pojam texture u 3d maxu i ovde malo razlikuju. Mislio sam da figuru popunim nekom slikom sa hard diska recimo jpg ili slicno.
Hala ti jos jednom. Dosta si mi pomogao sa ovim informacijama.
[ Skandy @ 05.04.2009. 15:18 ] @
Citat:
Milan Milosevic
pod 4 mislim imas neku kocku koju ja zelim da po duzini izdelim recimo na 5 jednakih celina, slicno za liniju da dodam tacke koje su simetricno rasporedene.
Pod 5 se pojam texture u 3d maxu i ovde malo razlikuju. Mislio sam da figuru popunim nekom slikom sa hard diska recimo jpg ili slicno.

4. Ilustrator nije 3D program i on ne moze deliti kocku, medjutim mozes podeliti kvadrat i za to postoji alat. Alat se zove: "Rectangular Grid Tool" nalazi se u grupi alata zajedno sa "Line Segment Tool" klikni na taj alat i zadrzi i pojavice se podmeni sa alatima, tu se nalazi i tvoj alat. Koristi se tako sto ces sa njim, pre crtanja, napraviti samo jedan klik u dokument. Tako ces aktivirati meni za numericko unosenje vrednosti mreze.

5. Kao sto pomenuh, Ilustrator nije 3D program i ne moze raditi identicne stvari kao 3d max, ali ima mogucnost da samo odredjeni deo slike, kruzni ili kvadratni, bude popunjen fotografijom. Procedura je sledeca: Idi na: File/Place... a potom odredi koju sliku zelis da ubacis u dokument. Potom postavi tu sliku ispod objekta koji zelis da popunis. Zatim, selektuj i objekat i sliku, mozes sa pritisnutim SHIFT-om da kliknes prvo na oblekat pa zatim na sliku. Zatim, desni klik na selektovane objekte i odaberi: "Make Clipping Mask" i to je sva procedura. Delovi slike, koji su unutar objekta, ce biti vidljivi, a ono sto je izvan nece. Uklanjanje Clipping Maske se vrsi na identican nacin, desni klik i ides na: "Relase Clipping Mask"

[ Milan Milosevic @ 05.04.2009. 16:05 ] @
Hava funkcionise.
To je sve. Necu vise da dosadujem.