[ dusan2309 @ 07.04.2009. 22:07 ] @
Pre par minuta sam procitao vest:

BEOGRAD, 7. aprila 2009. (Beta) - Kompanija Telenor, jedan od tri operatera mobilne telefonije u Srbiji, ocenila je danas kao "pogrešnu" odluku Vlade da uvede privremenu taksu od 10 odsto na impulse u mobilnoj telefoniji.

U saopštenju dostavljenom Beti, Telenor navodi da će ta mera "neizbežno uticati na cene koje će plaćati krajnji korisnici" i da će novouvedeni porez "odmah podići cene za građane u vreme kada mobilni telefon nije luksuz, već osnovna potreba".

U saopštenju Telenora se navodi uverenje da se uvođenjem poreza "nanosi velika šteta industriji telekomunikacija, koja se dokazala kao nosilac razvoja i ozbiljan učesnik u bruto nacionalnom dohotku Srbije, kao i opštem razvoju privrede".

"Ova mera može imati ozbiljne posledice po obim naših ulaganja i lako može da pošalje negativnu poruku drugim investitorima, onima koji su već u zemlji kao i onima koji planiraju da ulažu", navodi Telenor.

Ta kompanija još navodi da potpuno razume opasnosti i posledice globalne finansijske krize, koja je sada stigla i do Srbije, i kao deo ovog društva ne izbegava svoj deo odgovornosti.

"Dajemo doprinos tako što smo velik poreski obveznik i nastavljamo sa ulaganjima", navodi se u saopštenju.

Vlada Srbije objavila je danas paket mera za ublažavanje ekonomske krize, među kojima je i privremena taksa od 10 odsto na potrošene impulse u mobilnoj telefoniji, što će doneti prihode od tri milijarde dinara.


(Beta, 07.04.2009)

[Ovu poruku je menjao dusan2309 dana 07.04.2009. u 23:21 GMT+1]
[ dusan2309 @ 07.04.2009. 22:29 ] @
Citat:

Telenor navodi da će ta mera "neizbežno uticati na cene koje će plaćati krajnji korisnici" i da će novouvedeni porez "odmah podići cene za građane u vreme kada mobilni telefon nije luksuz, već osnovna potreba".


Mobilni telefon i moze da bude liksuz ako kosta nekoliko stotina eura, ali razgovor mobilnim telefonom ne bi trebalo da bude luksuz, to je moje licno misljenje.
Ova odluka ce sigurno negativno uticati i na operatere i na korisnike.
[ Slobodan Milivojevic @ 07.04.2009. 23:13 ] @
Racun sa 590 na 649 dinara... Bas lepo!
[ ljubisabg @ 08.04.2009. 18:15 ] @
Veliki broj firmi se odrekao dela marze, ne vidim zasto to Telenor ne uradi jer njima je to najprostije zar ne.
[ kime1 @ 08.04.2009. 19:08 ] @
pa oni su se već odrekli marže, jer nisu poskupeli tarifiranje, iako je evro otišao 20%, za razliku od fiksne telefonije gde za 320 din pretplate (sa clid) ne dobiješ ništa... minut razgovora u mobilnoj telefoniji je 3 din/min (postpaid) i to zaista nije luksuz, mnogima posao zavisi od toga, kao osnovno sredstvo za rad... i oni koji skupljaju karton, koriste mobilni, da ne pominjemo studente itd. Bolje da su poskupeli alkohol, cigare, ekstra profit itd. Ko im je kriv što je administracija narasla 4x od 2000. pa sad lupaju po džepu građane, da plaćaju stranačke usluge, nisu ništa bolji od radikala... u vreme kad je Šešelj uveo taj porez, možda je i bio luksuz... Telenor je u pravu.
[ Slobodan Milivojevic @ 08.04.2009. 20:41 ] @
http://www.nadlanu.com/Dynamic...,127897,intCategoryID,112.html

Citat:
BEOGRAD, 7. aprila 2009. (Beta) - Ministarka za telekomunikacije Jasna Matić kazala je danas da bi oporezivanje razgovora mobilnim telefonima bilo loše za taj sektor.

Ona je rekla da ne zna da li je Vlada Srbije, u okviru mera za smanjivanje budžetskog deficita uvela i taj porez, i dodala da o tome niko nije konsultovao njeno ministarstvo.

Mere za smanjivanje budžetskog deficita za 100 milijardi dinara biće predstavljene danas popodne.

Prema nezvaničnim informacijama, one obuhvataju smanjenje troškova ministarstava i uvođenje dodatnih poreza, između ostalog takse od 10 odsto na razgovore mobilnim telefonom.
[ Take 5 @ 09.04.2009. 00:25 ] @
Iz Blica od 08.04.2009
Citat:
Mobilni telefoni
Novim merama uvedena je privremena taksa od 10 odsto na potrošene impulse u mobilnoj telefoniji, što donosi prihode od tri milijarde.
Prve reakcije nezadovoljstva iz „Telekoma” stigle su odmah po objavljivanju novog programa. Iz ove kompanije poručuju da nije do kraja jasno kako ce se primenjivati odluka o povećanju takse na mobilnu telefoniju.
- Dodatno oporezivanje delatnosti koja donosi profit kompaniji, značajno će uticati na bilanse kompanije s obzirom na već postojeće probleme. „Telekom Srbija” će sigurno revidirati ionako restriktivan budžet, a uštede ćemo sprovesti dodatnim ukidanjem investicija i odustajanjem od brojnih sponzorstava u sportu i kulturi - kažu za „Blic” u „Telekomu”.
Oporezivanje mobilnih telefona nije nešto na šta se sa odobravanjem gleda ne samo u sektoru, već i u privredi uopšte.
Veselin Jevrosimović, direktor „Komtrejda”, kaže da je mnogo više od dodatnog oporezivanja impulsa na mobilne telefone država mogla uzeti od suzbijanja šverca istim ovim telefonima.
- Mobilni telefoni nisu luksuz, a država će posle novog nameta imati manje para u budžetu nego sada jer će ljudi jednostavno manje razgovarati - kaže prvi čovek jedne od najuspešnijih srpskih kompanija.
[ cozmo_im @ 09.04.2009. 06:31 ] @
Neka im. Neka vide kako izgleda kad njima neko promeni tarifni sistem!

Ja sam, da se razumemo, protiv ovakvih drzavnih nameta, jer mobilni je sve, samo ne luksuz. Ali drzava je bankrotirala pa daj sta das. Lose po korisnike, lose po rejting drzave...

Ali - kada cenjeni operateri ne bi naplacivali minut kao da razgovaramo sa mesecom, onda ovih 10% ne bi niko ni osetio!

Dakle, prvo neka pogledaju u svoje dvoriste i njihove cene minuta, zaokruzivanje razgovora, debilne cene uspostave veze... nek malo smanje svoju beskrajnu alavost prema nama korisnicima pa onda nek se bune za tih 10% - a opet to na kraju placa onaj mali, obican korisnik!

Pa roaming po EU je sad jeftiniji nego minut u domacoj mrezi... van pameti su ove cene ovde.

A kuku majko Telenor nece imati 100 miliona eur cistog profita, nego samo 90... ma propast sveta.

Jednog dana ce nauciti da je korisnik svetinja...
[ hexter @ 09.04.2009. 08:03 ] @
Citat:
kime1: pa oni su se već odrekli marže, jer nisu poskupeli tarifiranje, iako je evro otišao 20%, za razliku od fiksne telefonije gde za 320 din pretplate (sa clid) ne dobiješ ništa...


Pa ne uvoze se impulsi pa da zavise od Eur-a. Prema tome NISU se odrekli marze samo im je profit manji u Eur. A to je vec druga prica.....
[ Iksi @ 09.04.2009. 08:20 ] @
eeee sa ovim se slazem 100 %! :)). Jos samo da pocnu kao neki americki
operateri da naplacuju dolazni sms.
[ Catch 22 @ 09.04.2009. 11:14 ] @
Citat:
cozmo_im: Neka im. Neka vide kako izgleda kad njima neko promeni tarifni sistem!
...

To i onako na kraju plaćamo ti i ja, tako da ne vidim čemu se raduješ!!??
[ cozmo_im @ 09.04.2009. 16:50 ] @
Naravno da im mi placamo.

Ali sad malo vide kako moze da zaboli po dzepu - jer moze da se desi da ljudi skresu upotrebu mobilnih za vise od 10%, pa ce ih malo prodrmati pad profita.

Licno bih voleo to da se desi, da se i MTS i Telenor malo urazume i cene dovedu na nivo kakav se ocekuje.
[ kime1 @ 09.04.2009. 20:04 ] @
cene u pripejdu su možda skupe, u postpejdu teško, s obzirom kakve su druge cene... za veknu hleba možeš da pričaš 10 minuta, to nikad nije bilo..

što se tiče marže, možemo mi u krug da se zamlaćujemo, ali cene računara, mobilnih telefona i drugih stvari rastu uvek malo i više od evra, da se zaštite, i dalje su neke cene u bodovima, a ne u dinarima (cisco kursevi i polaganja npr.), tako da mislim da je ipak fer što neke cene nisu otišle gore (i majstorske dnevnice su evrima, pa su i one otišle)... To što neki uvek kukaju, kakvo god da je stanje, to je druga stvar, kao što rekoh, profit je veliki i u fiksnoj telefoniji, pa je niko ne spominje i nema ekstra nameta, a danas je pre slučaj da neko ima mobilni, a nema fiksni, nego obrnuto... Poenta je da mobilnih kartica ima koliko i građana Srbije i to je gore nego da su oporezovali sve plate iznad 10000 sa 10%, jer ovako su obuhvatili i nezaposlene. Naravno da niko neće propasti za 10%, samo "loše su se setili"...
[ Ivand @ 09.04.2009. 20:10 ] @
Procena je, na svetskom nivou, da je industrija mobilnih telekomunikacija, industrija koja je najmanje pogođena SEK-om, pa možda rešenje možda nije ni tako loše.
Ali opet njihova ( vladina ) objašnjenja - kako je korišćenje mobilnih telefona luksuz pa je zato dodatno oporezovano - to prosto teško varim!
[ enthusy @ 09.04.2009. 21:24 ] @
Ako im je mobilni telefon luksuz onda je luksuz imati i struju u kući!
Citat:
cozmo_im...jer moze da se desi da ljudi skresu upotrebu mobilnih za vise od 10%, pa ce ih malo prodrmati pad profita...

Baš o ovome sam i ja razmišljao i u potpunosti se slažem sa tobom. Ljudi će početi da izbegavaju suvišnu upotrebu mobilnog telefona kada postanu svesni da za telefoniranje plaćaju: priličan iznos operateru + porez državi + još harača državi. I ako se kao posledica toga smanji obim telefoniranja država može da koristi sledeću računicu:
PLUS - 10% poreza na impulse
MINUS - Manji prihod mt:s-a
MINUS - Manji prihod PDV-a od svih operatera
MINUS - Ogromno socijano nezadovoljstvo
[ drbogi @ 09.04.2009. 23:15 ] @
Mislim da ljudi stvore jednu vrstu navike, finansijske pre svega, pa npr. neko dopuni telefon sa 200, a neko sa 1000 ili više dinara nedeljno. Teško da oni sada tu mnogo osciluju, finasijski je to približno. Kao i gorivo, neko sipa za 1000 neko za 5000, nevezano od toga kolika je cena. Kad je jeftino, voze se/pričaju više, a kad je skupo manje.
Dakle, mislim da će se bruto prihod mobilnih operatera smanjiti za približno 10%. Odatle i prilično oštre reakcije i Telenora, i Telekoma, mislim da su u pravu. Saopštenje Telenora je baš onako diplomatski preteće.
Ja ću da raskinem POSTpaid ugovor, ako mi promene cenu, prošli put sam Telekomu oprostio, ali ovaj put nema šanse. Jbg. to je moj doprinos štednji.
[ agasoft @ 09.04.2009. 23:54 ] @
E
Evo predloga:

Sva tri operatera po milijardu dinara, i problem rešen.
haha...
[ MP3MP3 @ 10.04.2009. 09:01 ] @
Mislim da ce se malo povecati koriscenje sms-a kod prepaida i da ce se pojedini postpaid ugovori raskinuti.
Mada iako nisu rekli za sms, nekako imam utisak da ce pored impulsa poskupeti sms za 10 ili vise %.
[ Slobodan Milivojevic @ 10.04.2009. 09:56 ] @
Ljudi, impulsi ne postoje vise ni u vecem delu fiksne telefonije, a kamo li u mobilnoj. To su nestrucni ljudi (ili pre nestrucni novinari), koji tako prenose, da bi "prostom" narodu objasnili povecanje cena.

Impuls je termin koji oznacava zvuk na 16kHz, koji se povremeno tokom razgovora prekida, i na taj nacin povecava brojac impulsa u analognoj centrali fiksne telefonije. Svojevremeno su ljudi pricali besplatno tako sto su ubacivali signal na 16kHz, i time "maskirali" prekide tog signala.

Impulsi kao takvi ne postoje, jedino sto ce se desiti je da cene porastu za 10% (placace se (cena usluge + 10%) + pdv). To je sve. Sto znaci da na primer ukoliko je korisniku pretplata za postpaid paket 500din (sada 590 sa PDV-om), to znaci da ce korisnik placati (500 + 10%) + 18%, sto je 550 + 18% = 649 dinara. Ili povecanje od 10% (649 - 590 = 59 (10%)).

Ovo je jedino objasnjenje koje je logicno.

Za prepaid recimo da vas je prvi minut kostao (uzmimo paket prica kod Telenora), 2.9 uspostava + 2.9 minut = 5,8din + pdv. Na to dodate 10%, dobijete 6,38din + pdv = 7,53din, umesto dosadasnjih 6,84din, sto je povecanje od 0,69din, tj 10%. Isto vazi i za SMS i za internet i za sve ostale usluge.

Ako ipak misle na po njima nazvane "impulse", onda ne bi smeli da povecaju cene SMS-a, uspostave veze, interneta, vec samo cene minuta razgovora, mada to ne znam kako ce izvesti u slucaju postpaid paketa sa uracunatim saobracajem. Mnogo je to sve nejasno.
[ Catch 22 @ 10.04.2009. 10:23 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ljudi, impulsi ne postoje vise ni u vecem delu fiksne telefonije, a kamo li u mobilnoj. To su nestrucni ljudi (ili pre nestrucni novinari), koji tako prenose, da bi "prostom" narodu objasnili povecanje cena.....


Privatni korisnici > Tarife > Tarifni sistem

[att_img]
[ m257 @ 10.04.2009. 12:04 ] @
Impulsi su najobičnija glupost, zaostavština iz nekih prošlih vremena kada se potrošnja merila analogno (preko brojčanika) i kada su impulsi itekako imali smisla. Danas u digitalnom svetu to je prevaziđeno. Telekom je odavno trebao da pređe na tarifiranje fiksne telefonije po nekoj vremenskoj jedinici (sekunda, minut), kao što se tarifira u mobilnoj.

Dalje, slažem se da je stvar potpuno nejasna. Da li će ta taksa biti samo na pozive, dalje na koje pozive se odnosi (glas, slika) ili će se time tarifirati SVE, dakle i SMS, MMS, GPRS...???
[ m257 @ 10.04.2009. 12:10 ] @
BTW, novinari ovaj put nisu pogrešno preneli, nekoliko ministara je reklo, citiram: "Impulsi u mobilnoj telefoniji". Naravno, to samo pokazuje njihovo (ne)poznavanje materije.
[ zdr @ 10.04.2009. 12:32 ] @
A ja pre tri meseca presao na postpaid.
qq!
Vracam se na Prenesi 60 ...
[ brzibg @ 10.04.2009. 20:09 ] @
Pa svejedno je. 10% ce ocepiti i po pre paid-u i po post paid-u.
[ zdr @ 10.04.2009. 21:09 ] @
Ma znam to, al na prepaid-u mogu da se kontrolisem koliko trosim. Kad nema krede - nema krede.
[ enthusy @ 10.04.2009. 21:59 ] @
Ovo je offtopic, ali moram da ti kažem:

Šta kada ti na prepaid-u dodje poruka na koju je jako bitno odgovoriti, a ti nemaš kredita...

Ili si ko zna gde i treba ti poziv taksija ili prijatelja, ali nemaš kredita...

Ili ti je nestalo kredita, a nedelja je...

Ili vodiš neki jako bitan razgovor i nestane kredita...

Ili znaš da si dobio važan email, ali nema kredita da ga pročitaš...

Ili ti jako treba neka Inforamcija sa Interneta, ali nema kredita da je pogledaš...

To je samo par od milion primera koji se mogu navesti u temi "prepaid vs postpaid". Ja sam godinama na postpaid-u i pričam mnogo više za iste pare nego prepaid-ovci i naravno Kontrolišem se, ali znam da kada god mi zatreba mobilni telefon, tu je u džepu! Bolje samokontrola nego večita trauma: "Joj, nemam kredita!"
[ bakara @ 10.04.2009. 22:17 ] @
Citat:
enthusy
Šta kada ti na prepaid-u dodje poruka na koju je jako bitno odgovoriti, a ti nemaš kredita...

Ili si ko zna gde i treba ti poziv taksija ili prijatelja, ali nemaš kredita...

Ili ti je nestalo kredita, a nedelja je...

Ili vodiš neki jako bitan razgovor i nestane kredita...

Ili znaš da si dobio važan email, ali nema kredita da ga pročitaš...

Ili ti jako treba neka Inforamcija sa Interneta, ali nema kredita da je pogledaš...

Pa kupis kredit u prvoj radnji na koju naidjes
[ MP3MP3 @ 10.04.2009. 22:32 ] @
enthusy: Ovo je offtopic, ali moram da ti kažem:

Šta kada ti na prepaid-u dodje poruka na koju je jako bitno odgovoriti, a ti nemaš kredita...

Ili si ko zna gde i treba ti poziv taksija ili prijatelja, ali nemaš kredita...

Ili ti je nestalo kredita, a nedelja je...

Ili vodiš neki jako bitan razgovor i nestane kredita...

Ili znaš da si dobio važan email, ali nema kredita da ga pročitaš...

Ili ti jako treba neka Inforamcija sa Interneta, ali nema kredita da je pogledaš...

To je samo par od milion primera koji se mogu navesti u temi "prepaid vs postpaid". Ja sam godinama na postpaid-u i pričam mnogo više za iste pare nego prepaid-ovci i naravno Kontrolišem se, ali znam da kada god mi zatreba mobilni telefon, tu je u džepu! Bolje samokontrola nego večita trauma: "Joj, nemam kredita!"[/quote]

Pa kako mozes postpaid da placas na vreme tako mozes i prepaid da kontrolises i uplatis pre nego sto potrosis a i retke su situacije kada ces se naci na pustom ostrvu sam, a kada si kuci pozajmi neciji telefon u blizini...
[ enthusy @ 10.04.2009. 22:46 ] @
Ljudi, skrenusmo sa teme skroz... Što se tiče tih vaših komentara za "laku redovnu dopunu" i slično, odlično je to:
- ako stanujete pored 24/7 radnje koja ima dopunu
- ako nikada nigde ne putujete
- ako vas ne mrzi da uplaćujete kredit i do 10 puta mesečno
- ako su uvek pored vas ljudi od kojih možete pozajmiti mobilni (koji ima kredita)
- ako ste vidoviti pa znate koliko će vam kada kredita zatrebati
- i tako dalje...
[ Catch 22 @ 10.04.2009. 22:47 ] @
Citat:
zdr: ...na prepaid-u mogu da se kontrolisem koliko trosim. Kad nema krede - nema krede.

Najsigurnije je da izvadiš SIM karticu iz telefona i staviš je u novčanik.
[ MP3MP3 @ 11.04.2009. 00:22 ] @
enthusy za korisnike kakve ti zamisljas i nije prepaid, jos nisam cuo da neko 10 puta uplacuje dopunu.

Ja jednom mesecno dovoljno ++ i ostane i za sledeci malo. Ali nebitno... Svako je druga prica.

Nisam stigao da pratim vesti ovih dana, sta se dalje desavalao sa taksom? Hoce li da usvoje ili odustali.
[ Aleksandar Ilić @ 11.04.2009. 00:27 ] @
Za bednih 600 dinara pričam 2h30min mesečno i pošaljem oko 150 poruka na postpaidu. Za 600 dinara na prepaidu ne bih mogao ni pola ovoga da potrošim. Priče o samokontroli ne piju vodu, bar ne kod mene. Kad je nešto potreba, potreba je, mora se, tačka. To, što neko ne može da se kontroliše na postpaid-u, znači da mobilni telefon koristi kao luksuz, jer ako ti je potreba ti ćeš te pozive obaviti/poruke poslati i u prepaid-u i u postpaid-u.
[ tomasd @ 11.04.2009. 06:28 ] @
Aleksandre potpuno se slažem sa tobom. Ipak pripaid ima neke svoje akcije koje menjaju stvari što se tiče razlike u ceni i sl. Samo to treba pratiti a to je već prilično gubljenje vremena ,za mene.Ja sam oduvek bio postpaid ali verujem da mladima koji imaju vremena i volje da sve to prate dopunjuju i sl. se prepaid isplati.
Nećemo mi baš puno osetiti tih 10%. Nek smo prosečno svi negde oko 1000, ot je 100 mesečno više. Problem je ipak u izboru toga šta će se oporezovati i to što se nekako sugeriše da je mobilni luksuz. Prvo su nas terali da ga koristimo, što reklamom što povećanjem cena u fiksnoj a sad kad ga gotovo svi imaju onda ispade luksuz.
Samo, bolje je i to nego solidarni porez. Mnogo manje izađe za narod. Problem je tu zašto smo došli dotle i da li će nas sve ovo izvući iz problema....A 100 dinara. Pa kad bih znao da će nas to spasti dao bih i tri puta više mesečno, samo nešto nisam optimista.
[ Catch 22 @ 11.04.2009. 08:09 ] @
Citat:
tomasd: ... ali verujem da mladima koji imaju vremena i volje da sve to prate dopunjuju i sl. se prepaid isplati.
Nećemo mi baš puno osetiti tih 10%. Nek smo prosečno svi negde oko 1000, ot je 100 mesečno više....

Mladi uglavnom prate novčanik svojih roditelja...
Moja ćerka na postpaidu pravi prosečno duplo više od navedene sume, pa onda ja moram da se potrudim da na svom postpaidu ne pređem polovinu navedene sume...
To mu dođe u nekakavom odnosu 4:1 za mlade...
:)
[ Iksi @ 11.04.2009. 16:17 ] @
na pre paid se ne bih vratio ni zbog cega. Post paid je post paid.
Jednostavno ne zelim da razmisljam da li cu ostati bez kredita zbog takse od
10 posto... Jeste uzasna ali sta da se radi
[ SBSL @ 12.05.2009. 12:41 ] @
Sta ce biti sa cenama ukoliko se ugovor na 2 god potpise sa telenorom? Znaci ja ga potpisujem i uzimam telefon na 2 god uz mesecno placanje od 2000 + pdv...
da li postoji neka klauzula u ugovoru sto se poskupljenja tice?
[ espresso @ 12.05.2009. 21:12 ] @
Valjda zadržavaju pravo promene uslova.