[ Banop @ 11.04.2009. 10:20 ] @
Da li je moguce instalirati neki program u tar.gz formatu ako imam Linux Mandriva 2009?Ako jeste sta mi je sve potrebno za pokretanja te instalacije?
[ momsab @ 11.04.2009. 10:49 ] @
jeste mopguce, to se zove instalacija programa kompajliranjem koda koji se nazali u tar.gz arhivi
otpakujes je negde i procitas uputstvo koje bi trebalo da se nalazi u arhivi

uglavnom, rpelsitaj ranije teme o ovakvom ancinu instalacije, pricano je vise puta
[ pri3rak @ 11.04.2009. 10:55 ] @
po default-u da, ali treba imati u vidu da je .tar.gz arhiva i da unutar nje moze biti source (za sta je ovo inace sinonim), ali i binarna verzija, tako da nakon raspakivanja procitaj README i obavezno ... Inace da bi instalirao iz source-a moras imati instaliran kompajler i potrebne bibilioteke ...
[ IT_DooX @ 19.04.2009. 09:01 ] @
Mada je dosta mala verovatnoća da imaš baš sve što taj program zahteva da ga kompajliraš/instaliraš,ja za sada nisam uspeo nijednom...Bolje nađi RPM-ove pa instaliraj tako,u suštini je neznatna razlika,jeste da je kompajliram program brži i prilagođen tvom sistemu,ali kad već kernel nije,ne mora ni običan program...Takođe možeš da instaliraš i preko konzole sudo urpmi ime_programa,ukoliko za taj program postoji rpm package...A ako si sve ovo podesio zbog aMSN-a nemoj se truditi neće raditi :)
[ spezia @ 08.05.2009. 10:07 ] @
Imam pitanje oko uninstall...
Instalirao sam program preko konzole uspesno,i sad ako mi se ne svidja kako da ga uspesno i NAJLAKSE deinstaliram????
[ combuster @ 08.05.2009. 10:15 ] @
Ako nisi obrisao direktorijum u kome si kompajlirao software kao root kucas u tom direktorijumu "make uninstall"...
[ spezia @ 08.05.2009. 10:19 ] @
PA ja raspakujem arhivu u /home jer mi je lakse i instaliram,a posle obrisem taj direktorijum... Znaci preporuka je da nikad ne brisem i cuvam za uninstall ??
A posto sam vec brisao te direktorijume jel komplikovano uninstall sada ??
[ combuster @ 08.05.2009. 11:31 ] @
Nije komplikovano... Skini ponovo taj program ali istu verziju koju si vec instalirao, raspakuj, pokreni ./configure pa make i onda opet make uninstall kao root ;-)

Inace ja imam folder compile u home-u koji koristim iskljucivo za kompajliranje software-a i tu cuvam source za slucaj da mi treba uninstall...