[ toci @ 12.04.2009. 08:55 ] @
Pozz!
Imam gore pomenutu SLI graficku pa me zanima da li mi se isplati da kupim jos jednu i povezem ih? Koliko cu postici sa time? Da li ce se vise zagrevati, uticati na stabilnost XP-a itd?
[ Binary Mind @ 12.04.2009. 12:05 ] @
Bolje prodaj tu karticu koju trenutno imas, i kupi nvidiju 9600 GT ako vec volis nvidijine graficke kartice. Jedna nvidija 9600GT sa 512MB GDDR3 je bolja za igranje igrica nego 2 nvidije 8600GT vezane u SLI.
[ Ha-Nocri @ 12.04.2009. 15:12 ] @
Slazem se. Ili jos bolje, uzmi 8800gt. Pored toga sto je jaca od dve 8600, neces imati problema sa pregrevanjem i igrama koje ne podrzavaju SLI ili SLI donosi jako malo, kada ostajes sa jednom slabom karticom. Koju plocu imas btw? Da li podrzava SLI sa oba PCIe slota x16 ili oba x8? Ako je jedan x16, a drugi samo x4 onda ta ploca jednostavno nije za SLI konfiguraciju.
[ toci @ 12.04.2009. 17:10 ] @
Hvala na savetima. Ploca mi je GIGABYTE GA-MA790FX-DS5
[ Ha-Nocri @ 12.04.2009. 19:07 ] @
Da, ta ploca je savrsena za dual-VGA mode, tj. za dve kartice, ali u CrossFire-u (CF), znaci podrzava samo ATi-jeve graficke kartice ako ih ima dve ili tri jer se radi o najnovijem AMD 790FX Chipset-u. Kada si uzeo plocu btw i koliko si je platio?

Da sam na tvom mestu ja bih planirao CF u buducnosti sa dve ATi kartice. HD 4830 je jako kvalitetna graficka za male pare, 100 i kusur evra, a ne zaostaje puno za HD 4850 koja je poprilicno skuplja. Sa jednom takvom karticom bi mogao sve igre da igras i da to sve izgleda jako lepo, a sa dve takve povezane u CF imao bi vrhunsku igracku mashinu (doduse zavisi i od procesora).
[ toci @ 12.04.2009. 21:39 ] @
Kupio sam je pre nekih 2 meseca u Bg-u (110e) ali sam je jedva nasao. Kada sam trazio plocu koju cu da kupim gledao sam da napravim neku varijantu tako da vremenom nadogradim zeljene komponente (procesor i grafiku), a da mi ploca podrzava nodolazece AMD-ove (trenutno imam Athlon 64 X2 Dual Core 5400+ black edition). Mislim da sam napravio BEST BUY za taj novac i da ce me posluziti u neko dobro vreme (ploca)! Ja uglavnom kupujem preko www.newegg.com (pomocu strica koji mi to i donosi tokom leta) tako da do juna imam jos vremena da se odlucim za CPU i grafiku.
Imas li neku preporuku za mene sa ovog sajta, ako ga pogledas?

Hvala na savetu!

[ toci @ 12.04.2009. 22:03 ] @
Ajd' kada smo vec tu da te priupitam jos nesto. Imam 2 modula od po 1GB RAM-a (800MHz), hocu da stavim jos 2GB. Da li mi je bolje da kupim jedan od 2GB HyperX (800MHz) ili da uzmem 2x1GB? Hoce li biti konflikta izmedju obicnih i HyperX-a (a isto su na 800MHz)?
[ Binary Mind @ 12.04.2009. 22:34 ] @
Sad kad znamo kog je chipseta ploca mnogo je lakse. ovako sam pretpostavljao da se zaista radi o ploci koja podrzava SLI. Mozes li da navedes pune hardverske specifikacije mashine pre nego sto nastavimo sa bilo kojim daljim predlozima... Mislim da bi bilo dobro i za tebe i za nas koji mozemo da pomognemo. Temu premestam u "PC konfiguracije".
[ toci @ 12.04.2009. 23:20 ] @
CPU: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5400+ black edition
PLOCA: GIGABYTE GA-MA790FX-DS5
HDD: WD 500GB SATA2
GRAFIKA: ASUS 8600GT 512MB
RAM: 2X1GB KINGSTON DDR2 800

[ Ha-Nocri @ 13.04.2009. 11:15 ] @
@toci: verovatno ce ti raditi ta kombinacija RAM-a bilo da uzmes 2x1 GB ili 1x2 GB uz malu korekciju napona u biosu, ali ti ne bih preporucio da rizikujes. Najbolje bi bilo da uzmes iste module kao i prva dva koja imas. Ako ces prelaziti na Vistu 64-bitnu ili win7, sto ja preporucujem, uzmes jos 2x1 GB, a ako ostajes na XP-u (32-bitni) dovoljno je 3 GB RAM-a ukupno, jer XP ne moze da prepozna svih 4 GB. Mada, to opet zavisi od toga da li planiras da uzmes novi procesor u nekoj skorijoj buducnosti, Phenom II, kada bi RAM-i na 1066 MHz bili bolji izbor. Onda je najbolje dokupiti samo 1G sada pa kasnije to prodati i uzeti 2x2 GB HyperX 1066.

Trenutno ti je definitivno graficka najslabija komponenta u sistemu. ATi HD 4830 je odlican izbor za te novce, kao sto vec rekoh. Koje napajanje imas?

Procesor ti je za sada dovoljan da isprati sve igre sem nekoliko koje traze vishe od dva jezgra. Kao upgrade odlican je Phenom II X3 710/720 (720 je black edition). Taj procesor je zadrzao istu kolchinu kesha kao i Phenomi X4 sa chetiri jezgra sto mu daje prednost u igrama koje su optimizovane za jedno ili dva jezgra, a to je velika vecina igara trenutno. Medjutim, chinjenica je da te igre uspesno pokrecu i mnogo slabiji dual-core procesori. Ono sto izdvaja Phenom II X3 710/720 iz konkurencije i zbog cega bi ga ja izabrao ispred svakog intelovog procesora sa dva jezgra je trece jezgro sto ce u programima i igrama koje su optimizovane da iskoriste onoliko jezgara koliko im das, a takvih ce biti sve vishe, praviti pristojnu prednost. AMD se sa Phenom II procesorima, koji su znacajno unapredjeni u odnosu na Phenome iz prve serije, vishe nego vratio u trku sa Intelom na mainstream trzistu.
[ toci @ 13.04.2009. 13:37 ] @
Trenutno imam CHIEFTEC napajanje od 360W, i to cu ovih dana da promenim za neko isto od 550-600W, posto mi se CHIEFTEC pokazao dobrim za sada. E sada, kada uzmem neko sa vecom voltazom ona, vidim, imaju i vece kulere, a mene zanima da li su oni bucniji, posto meni kompjuter radi po celu noc, a ovo se uopste ne cuje tako da mirno spavam pored ovog! :-) Medjutim, cinjenica je da ovo nece moci da gura komponente kada ih zamenim!
Imas li mozda neki bolji predlog za napajanje do 80e!
[ Ha-Nocri @ 13.04.2009. 22:20 ] @
Pa ako hoces bas nesto tiho tu je Cooler Master Silent Pro serija. Ultra tiho, ultra hladno i ultra efikasno napajanje sa 5 godina garancije. Podrzava SLI i CF i 600w bi bilo dovoljno. Samo ne znam kako im se krecu cene i da li ih uopste ima kod nas, ali mislim da su 100 i vishe evra (ovo od 600w).

Corsair CMPSU-650TX od 650w, podrzava i CF i SLI takodje. Evo nasao sam za njega ovaj graf:

Tek pri velikom opterecenju moze postati bucnije, ali to se moze desiti samo ako budes imao dve kartice u CF-u i kada ceo sistem bude opterecen, sto ce se desavati samo u igrama verovatno, kada neces obracati paznju na zvuk ako ga uopste budes i cuo od buke koji dolazi iz igre :-)
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817139005
80%+ efikasno i pri punom load-u, single +12V rail sa 52 ampera itd, itd. Sve u svemu jako kvalitetno napajanje za 100 USD (oko 80 evra). Kako je kod nas sve skuplje ne bi me cudilo da je preko 100 e.
Inace ovo Corsair napajanje je izradio Seasonic, a poznato je da su njihova napajanja vrhunska.

Mushkin 650w
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817812005

Silverstone ST60F 600w
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817163109

Xclio Greatpower 650w
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817189008

...itd...
Sva ova napajanja su kvalitetna i tiha, ali su zato i skuplja. Evo ovaj sajt ti mozda pomogne pri odabiru:
http://game.amd.com/us-en/crossfirex_components.aspx?p=3#ATI Radeon™ HD 4830
Sertifikovana napajanja od strane AMD-a za njihove kartice u CF-u. Ili neko ko bolje od mene poznaje ponudu napajanja posebno na nashem trzistu da ti da savet za neku opciju koja ce uci u tih 80 evra, a da bude kvalitetna.
[ toci @ 14.04.2009. 13:01 ] @
OK! Hvala puno na savetima i pomoci!!!!