[ owim @ 14.04.2009. 09:04 ] @
Imao sam prepaid broj sa 0 kredita. Uplatio 150 din, dobio 300 din (akcija). Na kraju meseca presao na postpaid MIX150, iskoristio sve minute i poruke, promenio paket u MIX1000, u novom mesecu iskoristio opet sve do 5. u mesecu i odjavio broj. Stigao mi račun: 7 din.

Pricao 8h (odlazni saobraćaj) i poslao 450 SMS. Za 157 din ukupno.

Sve po proceduri. Šta drugi misle?
[ espresso @ 14.04.2009. 09:25 ] @
Kako može biti nemoralno platiti manje telekomu? Time si učinio dobro delo.
Oni su svoje korisnike zeznuli nebrojeno puta i tako profitirali.
[ Jbyn4e @ 14.04.2009. 09:30 ] @
Cek, MIX 150 ne postoji. Presao si na mix250? 250 din +pdv?
Kad si to tacno prijavljivao i odjavljivao i kako? Ne shvatam kako ti nije stigao racun na 1000 din + pdv za mix 1000?

Skroz si me zbunio :(
[ calexx @ 14.04.2009. 09:35 ] @
Ni meni nije baš najjasnije, osim ako će još neki račun da stigne. Prešao si na mix 150 (šta je to?) samo tako i koristio neke minute i poruke? Onda si prešao na mix 1000, za pet dana potrošio 325 minuta i 325 poruka i stigao račun na 7 dinara? Ovde nešto nedostaje.
[ dejande @ 14.04.2009. 09:51 ] @
jeste nemoralno ali je svakako vrlo korisno
[ Slobodan Milivojevic @ 14.04.2009. 09:53 ] @
Kolko sam ja ukapirao:

Covek je uradio sledece:

- imao je 300 dinara kredita
- presao je na mix250 (295din) - potrosio sve (ne znam kog datuma je presao na mix250) (platio je deo pretplate, dobio sve minute i poruke)
- od sledeceg meseca je presao na mix 1000, dobio je sve minute i poruke, a posto je koristio paket samo 5 dana, platio je pretplatu za 5 dana.


Tj, evo da preracunamo:

- ukupno 307din potroseno
- pretplata za 5 dana MIX 1000 je 190 dinara
- ostaje 117 dinara za pretplatu za 11 dana MIX 250

Dakle, covek je koristio 11 dana MIX 250 (u februaru) i 5 dana MIX 1000 (u martu)

Dobio je 60 min + 60 sms (u februaru) i 325 min + 325 sms (u martu), sve za 307din (sto je u stvari placeno 157din)
[ owim @ 14.04.2009. 10:13 ] @
Izvini Slobo što sam te namučio, sve si lepo skapirao, a moja je greška je što sam paket pogrešno nazvao. Dakle uzeo sam MIX500 (150min), koristio ga desetak dana, platio deo pretplate, prešao na MIX1000 (325min), koristio par dana i odjavio broj. Uredno sam dobio 150min i 325min, sve sa porukama i sve potrošio, pažljivo koristeći brojač.

Danas mi je stigao račun na 7din, uložio sam 150, dakle, uk. 157din za 8 sati odlaznog saobraćaja i 475 SMS (imao goste i potrebu za intenzivnim telefoniranjem).

Dakle, jeste po proceduri, ništa nisam prekršio, znao sam tačno šta radim.

E, sad: ako neko misli da je "nemoralno", zašto je nemoralno, jer ništa nisam prekršio? Hm?
[ Jbyn4e @ 14.04.2009. 10:36 ] @
Slobo, ovaj je izgleda bolji pirocanac od tebe :))))

Cekaj, zar se ne placa cela pretplata mesecno? Znaci ako predjem na postpaid 25-tog, a mesec ima 30 dana, platicu 5 dana pretplate? Ne ceo mesec? Isto ako raskinem ugovor npr. 5-tog, ne placam ceo mesec pretplate?

Da li ovo sve gore navedeno vazi i kod drugih operatera (telenor, vip)?

Ako je sve ovo gore tacno, owim, ne mislim da je nemoralno. Ako je to sve po njihovim pravilima, onda je to sve u redu. Nisi prekrsio nijedno pravilo, samo si nasao nacin da ustedis, koristeci rupe u njihovim pravilima.

P.S. Da li te je to neko zvao od njih i rekao da to sto radis je nemoralno? Cisto pitam otkud ti takvo pitanje.
[ owim @ 14.04.2009. 10:52 ] @
^ Odgovor na sva tvoja pitanja je DA vezana za plaćanje paketa.

Koliko ljudi, toliko ćudi, otvoreno sam sa vama napisao šta sam uradio, možda neko ima drugačiji stav. Nisam prekršio nijednu odredbu ugovora. To što njihov sistem tako tarifira, to je njihova stvar. Neko može da kaže "naneo si im finansijski gubitak", što je teško dokazivo + sistem mi je dozvolio. Danas sam platio ovih 7 din i uredno izmirio svoje obaveze prema MTS.

Zamislimo relativnu sličnu situaciju: staviš karticu u bankomat, zatražiš isplatu od 5.000 din i priznanicu, a automat ti isplati 6.000 din, i na priznanici ispiše 5.000 din, koliko se zaduži tvoj račun. U rukama ti je 6.000 din. Šta ćeš da uradiš? Sistem ti je dozvolio.

Zbog toga sam postavio pitanje, da vidim i tuđe poglede.
[ Slobodan Milivojevic @ 14.04.2009. 11:14 ] @
Citat:
Jbyn4e: Slobo, ovaj je izgleda bolji pirocanac od tebe :))))

Eto vidis :)
Citat:
Da li ovo sve gore navedeno vazi i kod drugih operatera (telenor, vip)?

Kod telenora vazi sledece: Placa se pretplata srazmerno broju dana kolko je aktivna kartica, ali se dobija i proporcionalno saobracaja.

Ukoliko koristite recimo 5 dana prenesi 150 platicete (590/30)*5 = 98din, ali dobicete i (150/30)*5 = 25min/sms.

Za Vip ne znam.
[ Jbyn4e @ 14.04.2009. 11:17 ] @
Da li si platio prelazak sa prepaid-a na postpaid?
Pitam zbog:
http://www.mts.telekom.rs/index.php?ID=244&Type=1#2
Citat:

Da li mogu da pređem sa prepaid-a na postpaid i da zadržim isti broj?
Moguće je preći sa prepaid-a na postpaid i zadržati isti broj. Ova usluga je 166,67 dinara bez PDV-a. Potrebno je da dođete u jednu od poslovnica mt:s, donesete prepaid karticu i ličnu kartu radi sklapanja postpaid ugovora.
[ Jbyn4e @ 14.04.2009. 11:19 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Kod telenora vazi sledece: Placa se pretplata srazmerno broju dana kolko je aktivna kartica, ali se dobija i proporcionalno saobracaja.
Ukoliko koristite recimo 5 dana prenesi 150 platicete (590/30)*5 = 98din, ali dobicete i (150/30)*5 = 25min/sms.

Ako sam dobro shvatio to znaci ako od 1. do 5. koristim npr prenesi 325, potrosim sve, vazice mi pretplata za 5 dana - tj. 1/6-tina od 325, a ostatak do 325 cu platiti kao da sam prekoracio 325 min? Da li to pise u ugovoru i moze li neki citat?
[ owim @ 14.04.2009. 11:21 ] @
Citat:
Da li si platio prelazak sa prepaid-a na postpaid?

Da, 1 din + pdv. To je promo cena koja važi već dve godine, do daljnjeg. O ažurnosti sajta ne bi trebalo ni da pričamo.
[ calexx @ 14.04.2009. 11:29 ] @
Nije meni sve ovo čisto. Mix 1000 košta 1000 dinara pa sve i da može da se koristi 5 dana pa raskine, to bi trebalo da košta 1000:6 što je malo više od 7 dinara. Osim toga, skoro sam siguran da za 5 dana imaš pravo na proporcionalan broj besplatnih minuta inače bi svi sada mogli da odu u MTS, uzmu najskuplji paket, za dan-dva potroše sve minute i plate ... 7 dinara? Odakle 7?
Ja sam potpisivao neke od postpejd ugovora pred kraj meseca, pretplata je bila proporcionalna ali i minuti i poruke. Sve mi se čini da će tebi da stigne još koji račun, kako za prvi, tako i za drugi mesec korišćenja.
[ Jbyn4e @ 14.04.2009. 12:05 ] @
Zaboravljas da je preneo 300 din sa prepaid-a...
Znaci nije 7 nego 307. Pretplata na mix1000 za 5 dana = 167 din+pdv, pretplata za mix500 za N dana i ono sto je prekoracio retplatu - ostatak do 307.

Naravno, ostaje nejasno zasto njihov sistem to ne racuna proporcionalno... pa ti debelo naplati taj ostatak koji si potrosio :)

Ovako, ispada da bih svaki dan mogao da trosim npr. 325 minuta i poruka. Odem ujutro, uzmem postpaid broj sa mix1000, ispricam se tih 325 minuta, sutra ujutru odem i raskinem ugovor. Placam 1/30 pretplate, tj. oko 40 dinara za taj jedan dan, a potrosio sam 325 min... ovo ispade jos bolje nego ono njegovo :) . Koliko moze postpaid ugovora da se zakljuci mesecno ? L;)
[ Nevena79 @ 14.04.2009. 12:17 ] @
Sto se tice onog primera sa bankomatom i 6000 dinara, "sistem ti je dozvolio" te ne pravda. To je klasican skolski primer na prvoj godini prava. Ako ti radnica u banci isplacuje 5000 dinara a greskom ti zapravo da 6000 dinara po sadasnjem zakonu duzan si da to vratis. To nije tvoje, protivpravno si to stekao i ako se dokaze (npr na snimku sigurnosne kamere) da ti je greskom dala 6000 a ti to nisi prijavio i vratio kada si dosao kuci, mozes da ocekujes zakonsku sankciju. A sto se tice ovoga sa tarifama kod MTS-a tu je sve cisto ukoliko je njihov propust u tarifiranju, posto ne znam sta vam stoji u ugovoru i slicno.

P.S. nemoj ulaziti u polemiku sta ako ja kuci nisam primetio nego sam stavio pare sa neim drugim i nisam znao da mi je isplaceno vise... to je samo skolski primer da nije sve tvoje kao sto mislis.
[ Horvat @ 14.04.2009. 20:13 ] @
meni nesto nije jasno,zar postpaid ne ide na OBAVEZNE ugovore od barem godinu-dve?
[ Catch 22 @ 14.04.2009. 20:55 ] @
Citat:
Horvat: meni nesto nije jasno,zar postpaid ne ide na OBAVEZNE ugovore od barem godinu-dve?

Ne, ugovor se potpisuje ali nije vremenski obavezujući, osim ako uzimaš i telefon uz postpaid karticu.
I ćerka i ja smo na postpaidu već 3-4 godine bez ikakvog obavezujućeg ugovora jer nismo uzimali i telefone prilikom prelaska na postpaid.

PS
Odgovor na pitanje iz naslova teme: Da li je ovo "nemoralno"?
Očigledno zavisi od toga iz kog dela zemlje vodiš poreklo (uključiv i pretke , jer genetika je čudo!)
To najbolje znaju poreznici i ostale "službene haračlije" kada daju statističe podatke o naplativosti potraživanja po regionima (porez, struja, grejanje...)
[ septimus @ 14.04.2009. 21:09 ] @
Pa otkad je poznato su porezi teze naplativi na jugu drzave nego na njenom severu...

Stara prica a fakat tacna
[ calexx @ 14.04.2009. 21:12 ] @
Ne, ako je sve po pravilima koja su oni napisali, onda nije nemoralno.

Ja ipak i dalje ne verujem u ovakav obračun, nemoguće mi je da neko uzme postpejd par dana pre kraja meseca i plati pretplatu proporcionalno broju dana a da ima pravo na sve minute. Ili kao u ovom slučaju, uzme postpejd pred kraj meseca, prvo potroši sve minute iz jednog pa onda iz drugog i za 3-4 dana korišćenja potroši 8 sati a plati 307 dinara.
[ Jbyn4e @ 14.04.2009. 21:23 ] @
Nije 307 nego 157, ne citas dobro :)
[ Zoran Milovanovic @ 14.04.2009. 22:15 ] @
@calexx vreme je da poverujes. ;)

Vidim svanulo je i ovde? :)

Da to je potpuno moguce, mnogi to "zloupotrebljavaju" :P Neki su se i javili ovde? :) Nije ni vazno.

Burazer je bio 2 god pod ugovorom sa mt:sh-om, Istekao mu je ugovor, odlucio je da prekine isti, otisao je 1. ili 2. u mesecu i zatrazio raskid. Reseno je bilo to. Fora je u tome sto je ispucao sve poruke (poslao celom imeniku poruku o promeni broja) i nesto (nije sve) minuta, a racun je dosao samo par dinara, odnosno pretplata za 2 dana. Sto bi se reklo, potvrdjeno! :)

espresso je vec rekao ;)
[ Catch 22 @ 15.04.2009. 00:10 ] @
Citat:
calexx:...nemoguće mi je da neko uzme postpejd par dana pre kraja meseca i plati pretplatu proporcionalno broju dana a da ima pravo na sve minute. Ili kao u ovom slučaju, uzme postpejd pred kraj meseca, prvo potroši sve minute iz jednog pa onda iz drugog ...

Biće da je u pitanju njihov traljavi "billing system", koji im se u ovom slučaju vraća kao bumerang direktno u glavu!


PS
Mada ne plašim se ja da oni neće tu štetu već nekako nadoknaditi iz "raspoloživih resursa"
[ pitikovski @ 15.04.2009. 09:19 ] @
Ili ce kao ovi iz Infostana posle jedno 5 godina isporuciti racun
[ miki069 @ 15.04.2009. 12:19 ] @
sve je ovo extra al jedna stvar zeza opasno: "i onda sam odjavio broj...".

Šta je sa tim brojem 064/....... Više nije njegov nego MTS-ov.
Ljudi će i dalje da ga zovu a teta kaže: "mobilni preplatnik trenutno nije dostupan...."

Ovo je lepa akcijica za neke tinejdžere ali ne i za ljude koji se nečim bave.
I ne može se ponoviti sledećeg meseca ponovo. Zeza isti JMBG.
[ Zoran Milovanovic @ 15.04.2009. 12:31 ] @
Nisam strucan, ali zar broj ne ostaje "rezervisan" jos neko vreme za tebe? Recimo 2-3 meseca?

A i kakve veze ima JMBG? Ako jednom raskines ugovor, nikada vise neces moci da ponovo potpises ugovor sa njima? Ne verujem.
[ owim @ 15.04.2009. 13:57 ] @
Mogu da raskinem ugovor, potpišem novi, raskinem. Nema ograničenja. Bilo ih je, nema ih više.

Meni je ovo trebalo samo za pariod od 10 dana intenzivnog telefoniranja, za konkretan posao, nakon čega mi taj broj nije ni trebalo. I bio je dobar deal: odradio sam posao sjajno, a obimno telefoniranje od 8h odlaznog saobraćaja platio 157 din. :)
[ milo @ 15.04.2009. 16:33 ] @
Podrzavam svaku akciju u kojoj neko moze da profitira na racun lopovskog telekoma...
Ali...
1. Blago vama kad imate slobodnog vremena !
2. Ja se nebih osecao spokojno da sam to radio. Ugovor je bio potpisan, a oni kroz 5 godina (ili manje - posto se hvalimo po forumima) ce da shvate da su osteceni...
Haha - kazemo mi ! Na sudu nece moci nista da urade !
Da, da... - kazu oni. U ovoj drzavi ima da platis i da pevas ! :)
I platis... Koliko ? Paaa... koliko oni odluce.
p.s. tih osam sati razgovora vredi ne vise od 5000 din. A koliko je vremena utroseno na papirologiju ? Najmanje 1 sat, a verovatno i vise... To vreme je moglo da se utrosi za neki rad...
Mislim, zavisi koliko vredi radni sat... Ako se svo to drndanje isplatilo za 5000 din, nazalost zakljucujem da je radni sat vrlo slabo placen...
[ Slobodan Milivojevic @ 15.04.2009. 20:59 ] @
^ Ne razumem kako oni mogu da naplate to sve sto su "osteceni"

Sta onda sa ljudima koji su raskidali ugovore proteklih godina, svi oni su dobijali pun iznos saobracaja, a platili deo pretplate, i sad ce mt:s protiv svih njih posle par godina? Nesto ne verujem.
[ enthusy @ 15.04.2009. 22:39 ] @
Citat:
milo: ...2. Ja se nebih osecao spokojno da sam to radio. Ugovor je bio potpisan, a oni kroz 5 godina (ili manje - posto se hvalimo po forumima) ce da shvate da su osteceni...

Ma nema oni šta da shvataju, znaju oni da to ide na njihovu štetu, ali im tako najlakše da rade obračun. A malo je onih koji ih na takav način "oštete" (nisu oni imali više troškova nego koliko su vam para uzeli).
A kao drugo, ne mogu se tek tako tužiti stari korisnici jer ZAKON kaže da kada je reč o struji, telefonu, komunalijama itd. zaostala dugovanja vam mogu naplatiti samo za GODINU DANA UNAZAD od DANA PODNOŠENJA TUŽBE. Drugim rečima Telekom ne može podneti tužbu za vaša dugovanja starija od godinu dana (hvala Bogu da bar neki zakon u ovoj zemlji ne forsira skakanje na leđa građanima )
[ milanpavke @ 16.04.2009. 00:12 ] @
Ovde je omiljeni "sport" velikog broja clanova blacenje mts-a, pa i vip-a posebno u poslednje vreme, a umereno se hvali telenor, a bez puno razloga sve to. Naravno ima nekih stvari koje nerviraju kod prva dva operatera, ali u sustini sve je to jako slicno. A sa druge strane nastoji se da se iskoristi sve, kako mogucnosti koje daju tako i propusti, makar im to i ne trebalo; kakvi korisnici takvi i operateri i obratno...
[ Catch 22 @ 16.04.2009. 00:26 ] @
^ Nije "velikog broja clanova", nego jedne manje grupice istih ljudi koji to sistematski rade vec duze vreme po raznim forumima na [es]-u (valda ih Telenor nesto placa za tu "uslugu", sta li?)
[ espresso @ 16.04.2009. 09:10 ] @
Generalno, korisnici kojima je bitan kvalitet usluge nisu zadovoljni. Ne radi se o ponudi i cenama koliko o nebrizi za korisnike.
Ta grupa ljudi nije mala i s razlogom im daje negativni publicitet.
Ja sam ih napustio nedavno a imao sam i šta da napišem. Treba da ih štedim? Da ne povredim nečija osećanja?
A činjenica je da najviše nagatvnih iskustava postoji sa Telekomom - otud toliko "blaćenje".

O drugim operaterima sam naširoko pisao ranije i uvek ću da kritikujem negativne pojave kao i da ističem pozitivne. A pozitivne stvari sam pisao i za Telekom samo ih je toliko malo da se ne primećuju. Ako oni sami ne brinu o svom odnosu sa javnošću zašto bih ja?
[ Slobodan Milivojevic @ 16.04.2009. 11:42 ] @
Molim vas da se ovo ne pretvori ponovo u prepucavanje mt:s vs Telenor vs Vip.
[ Catch 22 @ 16.04.2009. 12:18 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Molim vas da se ovo ne pretvori ponovo u prepucavanje mt:s vs Telenor vs Vip.

...po 1001. jubilarni put...


@espresso: Da citiram recenicu iz onog filma "Pa kako se onda osecas kad..." ...ih izkritikujes, jel ti bude bar lakse?
[ miki069 @ 16.04.2009. 12:26 ] @
Mrka kapa da ce moci ponovo da sklopi ugovor uopste a kamo li da ih uradi na isti fazon.
Mislim da ne moze.
Ideja je meni glupa jer gubim taj prepaid broj. Od tog trenutka je njihov.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.04.2009. 12:54 ] @
^ Jedino da kupis novi prepaid broj, koji ti ne znaci
[ owim @ 16.04.2009. 13:25 ] @
Citat:
Mrka kapa da ce moci ponovo da sklopi ugovor uopste a kamo li da ih uradi na isti fazon.

Imam nekoliko postpejd brojeva kao fizičko lice. Nakon ugovora koji sam opisao sklopio sam novi. Iznosim činjenice, ne mišljenja.

U nekim situacijama je čak dobro da broj koji ste koristili ne bude u upotrebi ili dostupan za pozivanje od strane onih koji ste zvali (recimo, poziv kandidata za posao). Da li ću imati broj na kojem je isključena mogućnost dolaznih poziva ili promeniti broj - ništa mi ne znači.
[ Zoran Milovanovic @ 16.04.2009. 13:37 ] @
miki069 jedino sto mogu da ti kazem je da pricas napamet. Raspitaj se.
[ Davor Stanković @ 16.04.2009. 23:44 ] @
Ja cu ovdje spomenuti jednu praksu (mozda mali off topic, ali ima i nekih dodirnih tacaka) najveceg kablovskog provajdera u Sarajevu, ciji sam klijent nedavno postao...
Naime, internet mi je uveden 3-4 dana prije kraja obracunskog perioda, te mi je naplacen dio naknade u iznosu od recimo nekih 1-2 eura za koristenje do prvog u mjesecu (dakle ta 3-4 dana), ali... Nije postavljen nikakav limit u pogledu download protoka (kod nas jos uvijek nema FLAT paketa) i ja sam u tom kratkom periodu iskucao limit koji je predvidjen za cijeli mjesec, a za cijenu koristenja daleko manju od mjesecne... Ta je praksa meni poprilicno ne-ekonomicna i ne-racionalna sa strane pruzaoca ovih usluga, ali izgleda i kod giganata poput telekoma je moguca, ali nikako da je nemoralna...
[ Bockyman @ 27.04.2009. 18:07 ] @
Da odgovorim na pitanje iz naslova teme: ako ti sam operater nesto tako omogucuje,sto zbog biling sistema ili nacina obracuna,zasto bi to bilo nemoralno?
Ko umije,njemu dvije!
Nego,zanima me sledece: ako npr. 30.aprila 2009. predjem sa pripejda na postpejd,uz kupovinu telefona i ugovor na 2 godine,kada mi istice ugovor: 31.marta 2011. ili 30.aprila 2011? Znaci,da li se taj jedan dan u aprilu racuna kao prvi mesec dvogodisnjeg ugovora?
[ owim @ 27.04.2009. 18:38 ] @
Citat:
ako npr. 30.aprila 2009. predjem sa pripejda na postpejd,uz kupovinu telefona i ugovor na 2 godine,kada mi istice ugovor: 31.marta 2011. ili 30.aprila 2011? Znaci,da li se taj jedan dan u aprilu racuna kao prvi mesec dvogodisnjeg ugovora?

Nebitno je. Poslednji dan u aprilu računa se kao prvi mesec. Ali i prestanak ugovorne obaveze biće 2 godine kasnije, poslednjeg dana u aprilu.

Postpaid ti počinje ne onog dana kada podneseš zahtev, već od dana kad ti ga uključe (video si da si sada zbog Uskrsa kasnili 11 dana!). Savet: sklopi ugovor pred kraj meseca, platićeš manju pretplatu a imati ceo saobraćaj.
[ Bockyman @ 27.04.2009. 20:10 ] @
Dobro,da preformulisem pitanje: npr. 28.aprila predjem sa pripejda na postpejd (tj. podnesem zahtev),oni mi aktiviraju karticu za 24h,da li mi se ta dva dana u aprilu racunaju kao prvi mesec ugovora (shvatam da dobijam kompletan saobracaj za april,a placam samo dva dana),i da li mi ugovona obaveza od 24 meseca istice 31.marta 2011.,ili imam obavezu zakljucno sa aprilom 2011.? Po mom misljenju,april 2011. bi vec bio 25.mesec ugovora...
[ owim @ 27.04.2009. 23:59 ] @
Citat:
da li mi ugovona obaveza od 24 meseca istice 31.marta 2011.,ili imam obavezu zakljucno sa aprilom 2011.? Po mom misljenju,april 2011. bi vec bio 25.mesec ugovora...

Baš kao što sam napisao gore, ako 30. aprila 2009. pređeš na postpaid, po isteku 24 meseca (ne po ulasku u 24. mesec!), ističe i ugovorna obaveza, dakle tačno 30. aprila 2011. Dva puta imao sam dvogodišnju ugovornu obavezu i u dan sam znao kada mi je isticala, jer sam je odmah obnavljao. Nadam se da smo rešili nedoumicu! :)
[ Bockyman @ 28.04.2009. 11:25 ] @
O.K. Hvala na odgovoru!