[ Nemanjich @ 15.04.2009. 21:01 ] @
Nadam se da nisam promasio temu za ovaj podforum, ako jesam...

Student sam etf-a, prve godine i razmisljam o smeru u drugoj godini. Imam najvise afiniteta prema fizickoj elektronici, ali ne bih voleo da "uzivam" 4 godine pa posle da budem prekvalifikovani stolar, pa:

Voleo bih da cujem starije kolege ili vec diplomirane etf-ovce kakva su vam licna iskustva sa smerom fizicka elektronika (FE), da li se ima posla sa time ovde u Srbiji.
Obicno koga god da pitam bilo sta u vezi FE, kazu mi da oni idu previse u teoriju, a malo u praksu pa se nema posla po zavrsretku; ali svi oni sto to pricaju nisu zavrsili FE, i to je verovatno njihovo misljenje, ili su culi od druga njinog brata pa od njegove majke sestra pa njinog oca bratanac im je to rekao.

Znaci konkretno me zanimaju iskustva iz prve ruke onih koji su zavrsili FE.

Hvala vam unapred!!!

nek se brise promasen podforum
[ ptak 13. @ 19.04.2009. 13:57 ] @
Ja nisam na faxu, 3. godina sam sredenje tehnicke skole...elektrotehnicar energetike...na fax cu naravno posle 4-e godine...ali kako sam se ja raspitivao i sakupljao razna iskustva Energetika je najperspektivnija !
[ Nemanjich @ 21.04.2009. 20:14 ] @
hvala!
[ ptak 13. @ 22.04.2009. 12:09 ] @
Nisam hteo vise da pisem, jel si trazio nekog ko je na fax-u ali posto niko nije dao svoja iskustva evo ti jos mog.
Ja sam na ES-u otvarao temu oko toga, naci cu je pa ti vidi sta i kako....medjutim posto se ja licno bavim mnogo elektronikom, prakticno, a pored toga evo plasirao sam se na Regionalno takmicenje iz elektronike...znaci volim elektroniku, ali nije perspektivna iz razloga sto mozes samo raditi na odredjenim mestima ali ne za neke dobre pare. Dok energetika je jako jako trazena kako kod nas tako i u inostranstvu i zastupljena od profesora do direktora....znaci mnogo mnogo mesta je gde mozes da radis sa energetikom.
Ne mogu sad da nadjem temu, ali ako ne nadjem dacu ti link..jedna je paralela izmedju ETF-a i elektronskog a druga izmedju ETF-a i FTN-a sve u cilju toga sta upisati....
Medjutim moderator podforuma elektronika na [ES]u Jovan Veselinovic, kaze jednu dobru recenicu....
mili aperi mili evri, kilo amperi kilo evri.....ti sam shvati ! ! !
[ marko37 @ 22.04.2009. 22:28 ] @
Citat:
ptak 13.: Medjutim moderator podforuma elektronika na [ES]u Jovan Veselinovic, kaze jednu dobru recenicu....
mili aperi mili evri, kilo amperi kilo evri.....ti sam shvati ! ! !

Bez uvrede za dotičnog gospodina, ali to je jedna od najglupljih stvari koju sam čuo. Ali dobro, bavite se energetikom. Treba mi struja gajbi da uživam u plodovima plaćenim milievrima... :)
[ ptak 13. @ 23.04.2009. 00:03 ] @
Citat:
marko37: Bez uvrede za dotičnog gospodina, ali to je jedna od najglupljih stvari koju sam čuo. Ali dobro, bavite se energetikom. Treba mi struja gajbi da uživam u plodovima plaćenim milievrima...

Hm...i ja sam na prvu loptu tako pomislio, ali kad pogledam bolje ta recenica je tacna....jeste elektronika lepa, ja se bavim trenutno prakticno samo elektronikom....super je....ali elektroniku ubijaju cenama kinezi i njihovi proizvodi, koju su dosta dobri ( kako koji ) ali jeftini....
Dok energetiku ne ubija niko, cena u Srbiji i ostatku sveta je jako visoka za bilo kojo posao sa energetikom....pokrivenost posla gde je zastupljena elektronika je takva da je moze raditi onaj ko je zavrsio energetiku, ali obrnuto je nemoguce, jel elektronicar ne moze raditi na trafou recimo 10/0.4 kV...znas po tome je perspektivnija....
Ne znam ni jedan posao elektronicara na kom ne moze da radi eergeticar....jer energeticar ako je dobar, uci sve, a elektronicar mnogo teorije, manje prakse i nista sem elektronike, moze on da uci samostalno i energetiku ali retki su ti slucajevi....
Ipak mislim da je energetika za sada super !

Ja sam energeticar ( sada 3- god. srednje...a smer traje 4 god ) i sada vec mogu raditi sve sto radi elektronicar....ne znam od programiranja PLC-a, PIC-a pa do sklapanja uredjaj....dobro programiranje PLC-a i PIC-a tek ucim ali mogu uraditi nesto jednostavnije....a energetiku bogami mogu dost toga sam da sredim....dok recimo elektronicar to bas i ne moze...pa stoga mislim da je bolje energetiku upisati, a ti mi kazi ako mislis, a sigurno mislis da gresim, kazi mi gde....? Bez uvrede naravno....zanima me ovo, jel sam na pragu FAX-a