[ stsung @ 20.04.2009. 22:01 ] @
Vec ste chuli da je Oracle kupio Sun. Znam da ista tema postoji u Java podforumu, ali bi i ovde bilo zanimljivo da nam korisnik Kecman pruzhi neka svoja razmishljanja kako bi se to moglo odraziti na dalji razvoj MySQL.

Svako dobro.
[ bogdan.kecman @ 20.04.2009. 22:34 ] @
pogledaj http://mysql.crsndoo.com/wp/2009/04/oracle-kupuje-sun/ ... pa pogledaj ovu temu odavde nadalje: http://www.elitesecurity.org/p2258804 ...

ukratko, ja sam vezano za mysql pesimista.... veeeeeeeeeliki pesimista ...... i molim boga da nisam u pravu .. ali ..
[ stsung @ 20.04.2009. 23:14 ] @
Nisam bogami ni ja neki veliki optimista imajuci u vidu celu stvar, kao i raniju istoriju.

Reci mi samo neshto, da ne kopam po time copyrightima i slichnim, ti cesh verovatno to znati - ako je MySQL opensource, da li postoji mogucnost da na primer stara ekipa koja je razvijala MySQL jednostavno to uzme, nazove ga YourSQL i nastavi razvoj kao da nishta nije bilo? Ovde povlachim paralelu sa RHEL i CentOS - oni su jednostavno uzeli opensource RHEL, promenuli ime i to legalno distribuiraju kao CentOS. Nisam siguran kako stoji stvar sa autorskim pravima kada je MySQL u pitanju.
[ bogdan.kecman @ 20.04.2009. 23:23 ] @
nisam 1/1 siguran .. ima tu problema oko licenciranja nekih stvari ... ako ces da ga koristis kao GPL teoretski ja mislim da moze ... samo ne mozes da koristis ime ..

vezano za yourSQL .. my nije od "moj" vec je ime montijeve cerke my, tako je mysql dobio ime

sto se tice "stara ekipa" ... abitno da li moze ili ne legalno, ja mislim da to prakticno vise ne moze .. no .. sve je moguce
[ bogdan.kecman @ 20.04.2009. 23:26 ] @
evo sta kaze monti
http://monty-says.blogspot.com...be-free-or-not-to-be-free.html
[ stsung @ 20.04.2009. 23:32 ] @
E vidish ovo shto je rekao:

Citat:
MySQL will get sold of to another entity, either because Oracle doesn't want it or becasue of anti-trust laws.


Ovo mi deluje kao najverovatniji scenario. Ako postoji X miliona deploymenta MySQL-a, znachi isti zauzima dosta veliki market share na polju recimo web servera, i sada dodje Oracle i novcem ih kupi i praktichno unishti, to deluje kao alarm za organe koji se bave suzbijanjem monopola, jer se time vrshi unazadjivanje tehnologije.

Treca opcija mi deluje nekako nerealno, imajuci u vidu istoriju na relaciji Oracle->Innodb.

p.s. Nisam znao da je MySQL tako dobio ime :) Sramota :)
[ bogdan.kecman @ 20.04.2009. 23:45 ] @
pazi, niko ne vidi tu drugu opciju kao realnu ... svi je spominu ali je niko ne vidi kao realnu ... oracle-u se to nikako ne isplati ... ja bih pre rekao da su 1 i 3 jedine realne opcije, pritom opcija 3 je vise "oracle ce da pokusa da ..." nego "oracle ce da" .. posto .. ni sun-u nije islo to bas kako treba, oracle je tu malo dete .. no ... kao sto rekoh ... onaj kec je taaaaaaaaaaaako realan ...

sto je sramota za my .. koja je razlika da li se zove po ovome ili onome ... sta mislis kako je maria storage engine dobio ime :D
[ stsung @ 20.04.2009. 23:52 ] @
Ma sramota da nisam to znao :) A za Maria ... verovatno ima i drugu cerkicu koja se tako zove? :)

Ne verujem da je sada iko tu pametan ... ne znam imamo li na forumu nekoga ko radi u Oracle a da ima nekih inside informations, ili im je to veca tajna od rute kretanja americhkog predsednika.

Edit - btw, nisam mislio da je opcija pod 2) verovatna u smislu da ce da prodaju, vec sve se plashim da ce biti opcija pod 1), ali da ce ipak onda da se aktiviraju antitrust organi zbog toga.

[Ovu poruku je menjao stsung dana 21.04.2009. u 01:04 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 21.04.2009. 00:19 ] @
mislim da je reagovanje antitrust-a vezano za mysql u ovom slucaju ispod teoretskog minimuma i vise u sferi "zelja" :( ... posebno posto postoje igraci poput perkone
[ ihti @ 21.04.2009. 01:30 ] @
Sta god da Oracle uradi, mislim da ne moze unistit MySQL. Percona, Monty Program, Proven Scaling i Open Query vec rade na OurDelta, Monty na MariaDB, Percona na XtraDB a tu je i Drizzle. Navedene kompanije bi mogle najvise profitirat od ove prodaje.
[ bogdan.kecman @ 21.04.2009. 01:47 ] @
ako oracle zeli da ugasi mysql ... moze ... stavljanje kljuca u bravu ce samo prebaciti full posao perkoni i ostalima .. ali postoji mnogo drugih nacina da se mysql zatre ako to neko, posebno neko sa toliko para, zeli .... sve u svemu ... kupovina od strane oracle-a je "najgore sto je moglo da se desi" ... u tome se svi slazu u mysql-u ... sada je samo pitanje koliko ce to stvarno lose da bude ... teoretski, mozda oracle uspe da napravi neki biznis plan gde mysql moze da opstane ... ja za sada jaaaaaaaaaaaako nisam optimistican, ali ... lagano .. proslo je tek 24h
[ loonies @ 21.04.2009. 10:01 ] @
Jojj, ne verujem da su pukli.. Kakvi samo odlicni free proizvodi su izlazili iz te firme!!
Ja sam predmet "Klijent server sistemi" u skoli zaobisao bas zbog Oracla koji se radi na vezbama.
Ode Solaris i MySql i Open Office i... ne smem ni da razmisljam vise.......
[ bogdan.kecman @ 21.04.2009. 12:19 ] @
cek cek .. niko nije pukao ... ovo je po meni odlican dil za solaris ... bolji dom tesko da je mogao da nadje, da je prosao dil sa IBM-om ja bi bio mnogo zadovoljniji posto je to bolji dom za MySQL ali sa druge strane tesko da bi IBM nesto ulagao u Solaris ..

sto se jave tice, ibm ili oracle ili neko treci - javi ce da bude extra ... oraklu treba java, koristi javu, ovo je i za javu odlican dom ... mozda bi ibm bio bolji dom ali potpuno nebitno, oracle je odlican dom za javu ...

za oo ne znam sta da kazem ... sun nije uspeo da monetizuje oo, nisu uspeli can nu unutar firme da ga izguraju, ja dobijam cudo dokumenata unutar firme koji su pravljeni u m$ office-u pa prebacivani u pdf ili su direkt poslani kao ppt, docx, xls ... tako da ... ja ne vidim neku svetlu buducnost, veliko ulaganje, veliki pomak vezan za oo nigde, ni kada je IBM bio u prici ni sada kada je finalno prica "zarvrsena" sa oraklom... obzirom na bazu usera, verovatno ce oracle odvojiti nesto para za "bacanje" i nastaviti da razvija oo ovim tempom kojim ide sada ... ili ce ga tapnuti ako ima (a koliko ja znam nema) zainteresovanih kupaca ...

serveri su prepotrebni oraklu, oracle od uvek prica kako najbolje radi na sparku sa solarisom, sve velike instalacije orakla su na solarisu .. tako da sto se servera tice, isto kao i deo za solaris - to ce da bude ko bubreg u loju ....

ostali hw deo .. posebno tape backup i storage je isto extra potreban i prolazi 1/1 ...

jedini deo koji je po meni nadrljao je MySQL ... a cak i tu pricam o "sebi" tj. o nama koji smo zaposleni kao mysql podrska, konsalting, development ... mysql kao sistem ce da prezivi najverovatnije ... sve i da oracle sutra kaze da mysql vise nije GPL, sve do sada izdate GPL verzije ostaju GPL, sto ce reci, moze da se pojavi fork sutra ... sa jakim igracima poput montija i perkone, verujem da oracle nece uspeti (iako sam ubedjen da ce da pokusa) da zabode mysql kao takav ... ne vidim kako ce taj tim da opstane posto prosto - open source i oracle .. u istoj recenici ... daaaaaaaaaaaaj ....


nego, ako neko zna, jel postoji oracle legal entity u srbiji ?
[ Goran Rakić @ 21.04.2009. 12:45 ] @
Ne koliko ja znam ali u novom broju Internet ogledala ima intervju sa menadžerom za Srbiju, Bugarsku i još neke zemlje. Tamo piše da u Srbiji postoji ~60 registrovanih Oracle partnera.
[ Jbyn4e @ 21.04.2009. 12:53 ] @
Citat:

nego, ako neko zna, jel postoji oracle legal entity u srbiji ?

Sta je to "oracle legal entity"? Prevedi na srpski...

Btw.
http://www.oracle.com/global/yu/index.html
i
http://www.smoug.org
[ bogdan.kecman @ 21.04.2009. 13:04 ] @
legal entity == legalni entitet ..

to bi bila registrovana firma u srbiji koja je predstavnistvo / vlasnistvo orakla ... dakle ne firma koja preprodaje oracle, koja je oracle-ov partner etc .. (kao sto je smoug na primer) ...
[ dejanet @ 21.04.2009. 13:12 ] @
Koliko vidim smoug.org (upravni odbor), tu sede predstavnici firmi koje su implementirali erp resenje, mislim od firme digit, ako ne gresim....

[ dejanet @ 21.04.2009. 13:28 ] @
Tako da u smislu legal entity-ija u Srbiji postoji Microsoft i mozda IBM (nisam siguran)...
[ Jbyn4e @ 21.04.2009. 13:49 ] @
Citat:
bogdan.kecman: legal entity == legalni entitet ..

to bi bila registrovana firma u srbiji koja je predstavnistvo / vlasnistvo orakla ... dakle ne firma koja preprodaje oracle, koja je oracle-ov partner etc .. (kao sto je smoug na primer) ...


A pa tako mi kazi...
http://www.oracle.com/global/yu/kompanija/kontakt.html
Citat:

Sedište u Srbiji: Oracle Srbija i Crna Gora d.o.o, Bulevar Zorana Đinđića 64a (GTC house), 11070 Novi Beograd

Znaci koliko ja shvatam, legalna firma se zove "Oracle Srbija i Crna Gora d.o.o".

Btw. smoug je samo grupa KORISNIKA - znaci samo zajednica korisnika, ako sam dobro shvatio.

Ali odosmo mi sa teme o SUN-u na Oracle... mene bas zanima kakav ce biti stav oracle-a ka mysql-u... Sta je jos SUN imao sve? Znaci imamo: S(l)o(w)laris, SPARC servere, OO, MySQL, JAVA, VirtualBox (kad su kupili Innotek). Sta jos?
[ bugsu @ 21.04.2009. 15:28 ] @
ja bih hteo da kazem 2-3 reci ako smem :)
nisam profi ko vi pa nadam se da necu dobiti cuske ako nesto krivo kazem...

meni je najociglednije da Oracle polako napusta mySQL tj da ga neunapredjuje i tako da ga ugusi ( mada mi cudno ko bi dao novce za samo to )
druga stvar da Oracle polako priblizi (mysql) svojoj bazi i da mysql ostane free edicija oracle base (a trenutni Oracle XE koji je free ugase)...mada je ovo malo teza solucija jer bi trebale godine za to ...
i treca stvar (koja bi bila ok) da Oracle proda samo mySQL ili dopusti da je razvijaju neki drugi ljudi 4 free naravno...
[ bogdan.kecman @ 21.04.2009. 15:41 ] @
nista tvoje misljenje nije manje validno od bilo cijeg drugog ... sve informacije o tome sta ce oracle da radi su cisto nagadjanje ... ko god to da pise .. tj. nagadjanje, osecaj, zelje, strahovi .. pa sta kod koga prevagne .. pravi info sta oracle stvarno planira niko nema .. oficijelni oracle stav je na njihovom sajtu i pise da ce mysql da se integrise sa njihovom ponudom baza podataka kao jedna od usluga ..

ja se bojim da ce da ga ugusi, namerno ili slucajno potpuno je nebitno, posto samim svojim postojanjem - oracle gusi mysql ... opet, dovoljno je da haikki moze normalno sa nama da radi i da developeri mogu normalno da rade i eto ga odlican proizvod - sto neko rece, najzad mozemo da uguramo unutra sve ove patcheve koje vec imamo spremne ...

nije oracle kupio sun da bi ugasio mysql ... dati 7+ milijardi dolara na ovu krizu .. za to je smesno .. oracle kupuje sun zato sto mu treba solaris, spark, storage, backup .. ostalo je "added value"... preko 80% oracle instalacija su na solarisu te je oraklu jako stalo da solaris opstane (sto se ne bi desilo verovatno da ga je ibm kupio)....

oracle ce teeeeeeeeeesko prodati mysql ... pokusavaju da kupe mysql vec nekih 7 godina ... nudili su mnogo vise od 1B prosle godine kada nas je sun kupio ali ovi moji nisu teli da se prodaju ... sta ce sad biti ... ne znam ... cekamo pa gledamo (ili osecamo na ledjima / po dzepu)
[ dejankr @ 21.04.2009. 20:15 ] @
Ne znam da li ste videli ovaj članak Johna Dvoraka. Pisan pre više od godinu dana nakon Sunove kupovine MySQL-a. Interesantno koliko je čovek bio u pravu

http://www.marketwatch.com/new...6B186A622456&dist=hplatest
[ bogdan.kecman @ 21.04.2009. 20:54 ] @
da, Dvorak ... to je bilo tada validno razmisljanje ... lako pobijeno mnogim cinjenicama tada i posle toga ... prvo, svi su znali da se mysql sprema da ide public i da je to trenutak za kupovinu, google je bio upoznat sa detaljima, otvoreno su rekli da ih ne zanima da razvijaju open source, da oni samo zele da ga koriste .... nemojte da mislite da je google u bilo kom trenutku "dobar momak" oni su po mnogo cemu jos gori od m$-a .. samo su pametniji ...

dalje odnosi izmedju sun-a i oracla su gadno zaladili posle kupovine mysql-a ... tako da je i to znak protiv toga da je to "planirano" ... uz to ako uzmemo da su se mnooooooogo drugacije ponasali prema nama nego prema svima koje su do sada kupili .... koliko god su "ostali segmenti" zahtevali ljude iz redova mysql-a, niko ih nije dobio kako bi mysql ostao kompaktan ... mi smo toliko odvojeni od sun-a da je to zastrasujuce ..

sto se tice orakla inace .. mi volimo da se ..... da smo mi veliki rival oraklu .. zato sto smo im uzeli par stotina klijenata i zeznuli ih za par desetina miliona $ ... realno gledano, mi smo komarac koji ujeda coveka ... mi od jednog ujeda zivimo 2 dana a coveka svrbi 2 sata ... par puta smo ga ujeli na nezgodno mesto i zamano je da nas spljeska i to je to .. u zadnjih par godina mnogo zujimo i oni su se resili da tome stanu na kraj, ne zato sto cemo mi da im otmemo parce kolaca vec prosto sto ih nervira zujanje ... e sad, dal ce nas stave u casu, spljeskaju izmedju dva prsta ili stave pod lupu i krenu da nas rane .. pojma nemam ... mi smo posejali jaja okolo tako da ce u svakom slucaju i ako nas spljeskaju da bude novih komaraca ... ali to je to .. tako da i ta izjava kako je mysql "ozbiljna pretnja" oraklu prilicno nategnuta ...
[ bogdan.kecman @ 21.04.2009. 20:59 ] @
btw, dejane samo da spomenem .... taj url .. tj taj blog se danas vrlo cesto citira na nasem internom kanalu ... svi smo ga se setili ..
[ bogdan.kecman @ 22.04.2009. 15:53 ] @
malo sam iskulirao ... proslo skoro 2 dana .. pa sam napisao novi komentar .. malo drugaciji, malo opsirniji .. vezan za "celu" pricu .. ne samo mysql ...

http://mysql.crsndoo.com/wp/2009/04/2-dana-kasnije/

Citat:

...
...
Sta to znaci za MySQL support tim trenutno u SUN-u … znaci da ce najverovatnije svi da dobiju otkaz posto su takvi inzenjeri nekoliko hiljada puta skuplji od onih treniranih majmuna a daju kvalitet koji je oraklu nebitan. Sta ce to da znaci za dev tim MySQL-a, nemam pojma, verovatno ce ga prepoloviti, ostavice “utisak” da rade na mysql-u ali u njega nece ulagati … postoji mogucnost da ne bude tako - ali po meni - mnoooooooogo tesko …

Sta to znaci za MySQL database server … generalno nista, Percona i ekipa su vec forkovali InnoDB, MySQL ne moraju da forkuju tu je .. ako oracle bude pravio probleme - forkovace ga .. i nastaviti razvoj … Monti je van cele ove price i radi na novom storage engine-u, Percona inzenjeri su vrlo upoznati sa sourceom mysql-a (svi su oni radili za mysql pre nego su se zaposlili tamo) tako da im je nativno da nastave da rade na tome …. MySQL ce da nastavi da zivi, mozda cak i “bolje” nego sada posto ce nestati ceo trip sa differencijacijom i bice samo jedan source i samo jedan binary - GPL .. tako da .. sto se MySQL servera tice … ne vidim da ista lose moze da mu se desi
...
...
[ loonies @ 23.04.2009. 16:57 ] @
Imam neki osecaj da ce Oracle da izbloatuje sve sto je valjalo u Sun-u.

Vec vidim hevy sisteme koji rade sve, od upravljanja resursima do kuvanja kafe.

^World domination^