[ wilma @ 22.04.2009. 09:36 ] @
Evo sam pregledala jedan dio tutoriala, tema, linkova i valjda kao namjerno ne mogu pronaci odgovor, pa se unaprijed zahvaljujem na pomoci. Ovo mi je prvi izvjestaj na poslu i bitno mi je da zadovolji postavljene kriterije.

Potrebno se pridrzavati slijedeceg:

1) stranica treba sadrzavati 30 redova vel. slova 12pt (Times New Roman) i normalni prored
2) lijeva margina 3 cm, desna 2 cm, gornja i donja 2,5 cm
3) potrebno je tekst obostrano poravnati

Ova stavka pod 3) mi pravi najveci problem jer kad postavim poravnanje sa alatne trake pomakne mi se razmak u tekstu i onda umjesto jednog imam 2 ili 3...



HVALA
[ Goran Rakić @ 22.04.2009. 10:40 ] @
Misliš na ovaj efekat nejednakih razmaka kada uključiš obostrano poravnanje (istaknuto plavom bojom)?

[ Catch 22 @ 22.04.2009. 11:09 ] @
Citat:
wilma: ...3) potrebno je tekst obostrano poravnati

Ova stavka pod 3) mi pravi najveci problem jer kad postavim poravnanje sa alatne trake pomakne mi se razmak u tekstu i onda umjesto jednog imam 2 ili 3...


A kako bi to, po tvom, drugačije bilo izvodivo?
Jednako obostrano poravnanje podrazumeva isti broj slovnih mesta od prvog slova leve, do zadnjeg slova desne margine.
"Slovna mesta" podrazumevaju i razmake (između ostalog).
[ wilma @ 22.04.2009. 14:34 ] @
Citat:
Catch 22: A kako bi to, po tvom, drugačije bilo izvodivo?
Jednako obostrano poravnanje podrazumeva isti broj slovnih mesta od prvog slova leve, do zadnjeg slova desne margine.
"Slovna mesta" podrazumevaju i razmake (između ostalog).


Hvala na trudu, i meni izgleda nelogicno ali je postavljeno u obrascu koji opisuje izgled dokumenta.
Cijeli tekst izgleda bas kao na slici navedenoj u postu iznad, pa samo ako mogu zamoliti da mi javite da li je moguce izvesti to poravnavanje dokumenta.
[ wilma @ 22.04.2009. 14:41 ] @
Citat:
Goran Rakić: Misliš na ovaj efekat nejednakih razmaka kada uključiš obostrano poravnanje (istaknuto plavom bojom)?



Upravo tako izgleda pa ako postoji neko rjesenje....
HVALA
[ Goran Rakić @ 22.04.2009. 15:07 ] @
Rešenje je u hifenaciji (podeli na slogove na kraju reda). Naime cela reč dezoksiribonukleinskoj ne može da stane u prethodni red i zato razmaci moraju da se rašire (nekada i skupe). Ako je to malo, onda ne smeta ali u nekim situacijama (kao na slici) pravi problem.

Zato podelimo reč na slogove tako da u prethodni red stane "dezoksiribo-" i razmaci će biti manji. U svim programima za obradu teksta postoji opcija za automatsku hifenaciju (npr. Word 2007 i OpenOffice.org Writer) a tamo gde neće automatski, uvek može i ručno (Ctrl+Shift+crtica).
[ wilma @ 22.04.2009. 15:59 ] @
Citat:
Goran Rakić: Rešenje je u hifenaciji (podeli na slogove na kraju reda). Naime cela reč dezoksiribonukleinskoj ne može da stane u prethodni red i zato razmaci moraju da se rašire (nekada i skupe). Ako je to malo, onda ne smeta ali u nekim situacijama (kao na slici) pravi problem.

Zato podelimo reč na slogove tako da u prethodni red stane "dezoksiribo-" i razmaci će biti manji. U svim programima za obradu teksta postoji opcija za automatsku hifenaciju (npr. Word 2007 i OpenOffice.org Writer) a tamo gde neće automatski, uvek može i ručno (Ctrl+Shift+crtica).


Hvala, zaista ste mi mnogo pomogli.