[ vkoja @ 22.04.2009. 21:31 ] @
Komp mi je povezan na tv sa hdmi kablom koji ide u tv direktno u hdmi a u komp preko dvi prikljucka e sada sve to lepo funkcionise ali nemam ton.U cemu je problem?
[ Miroslav Cvejić @ 22.04.2009. 23:03 ] @
koja grafička karta?

na nekim nvidia karticama treba spdif izlaz sa zvučne (na ploči obično) da povežeš sa spdif ulazom na samoj kartici.

[ vkoja @ 23.04.2009. 19:26 ] @
graficka je nvidia 7600gt
[ Miroslav Cvejić @ 23.04.2009. 22:02 ] @
Ako nema spdif ulaz onda ćeš nalo teže da izdejstvuješ zvuk na HDMI.
[ vkoja @ 24.04.2009. 16:00 ] @
Molim te obasni ni malo oko tog spdif ulaza,gde se on nalazi na grafickoj?
[ Miroslav Cvejić @ 24.04.2009. 19:40 ] @
Na samoj ploči. Da li si dobio kablić uz karticu. Proveri na sajtu proizvođača da li uopšte to podržava. To je od naredne generacije kartica postalo popularno.
[ vkoja @ 24.04.2009. 20:22 ] @
Imam taj ulaz video sam a imam i kabal uz karticu.Kako da je povezem dali treba i u tv i u gravicku da se prikljuci?
[ vkoja @ 24.04.2009. 21:31 ] @
Kabal ima taj spidf ulaz i na drugom kraju su tri izlaza crvene plave i zelene boje.Kao komponentni kabal.
[ Miroslav Cvejić @ 24.04.2009. 21:49 ] @
Postoje više varijanti tog kabla. Neki se kače na pinove na samoj matičnoj ploči, neki se kače na činč izlaz. oba se sa druge strane kače na grafičku kartu.




[ losmipfc @ 24.04.2009. 21:54 ] @
Na DVI izlazu graficke kartice ne mozes nikako da dobijes zvuk. Eto u tome je problem.
[ vkoja @ 24.04.2009. 22:40 ] @
imam ulaz na cinc narandzaste boje na kome pise spdf out?
[ marko37 @ 24.04.2009. 23:55 ] @
Citat:
losmipfc: Na DVI izlazu graficke kartice ne mozes nikako da dobijes zvuk. Eto u tome je problem.

Može, kod mene je tako i odrađeno. DVI sa grafičke na HDMI ulaz TVa, prenosi i video i audio.
[ losmipfc @ 25.04.2009. 14:58 ] @
Izvinjavam se svima ako sam unio zabunu, ali sam stvarno do sada bio ubjedjen da je DVI interfejs u mogucnosti da prenosi iskljucivo video signal. Pogotovo zbog ovog clanka na wikipediji koji kaze:

Citat:
Unlike HDMI, DVI usually carries no audio data.

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface

Cini mi se da je u ovoj recenici kljucno "usually", sto znaci da nije iskljuceno da se preko DVI interfejsa moze prenijeti i zvuk. Dakle, moguce je.

U sustini, guglanjem sam nasao dosta rasprava o doticnom problemu, ali meni i dalje nije bas najjasnije kako sve to funkcionise. Pa bi bilo fino ako se neko dobro razumije u materiju da nam objasni.

Da stvar ucinimo zanimljivom, postoji slicna rasprava na benchmark forumu:

http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=175309
[ bakara @ 25.04.2009. 15:49 ] @
Citat:
losmipfc: Izvinjavam se svima ako sam unio zabunu, ali sam stvarno do sada bio ubjedjen da je DVI interfejs u mogucnosti da prenosi iskljucivo video signal.

DVI ne moze da prenosi zvuk
Hdmi prenosi i zvuk i sliku

Adapter dvi to hdmi prenosi samo digitalni video, za prenos I zvuka treba hdmi to hdmi kabl.
[ Miroslav Cvejić @ 25.04.2009. 18:05 ] @
Grešiš. Kod izvesnih kartica uz koje stiže DVI->HDMI adapter na određena 2 pina na DVI ide i zvuk. E sad, nvidia kartice nemaju zvučnu u sebi pa zvuk dobijaju sa SPDIF izlaza sa zvučne (ili ploče) dok ATI počev od HD2x00 serije ima i audio adapter (realtekHDMI) audio na grafičkoj i sam se snalazi za puštanje zvuka. Grafićke karte koje imaju HDMI na sebi imaju kompletno rešenje, dok DVI izlazi su budževine, ali obavljaju posao.
[ bakara @ 25.04.2009. 21:07 ] @
DVI izvorno nema podrsku za zvuk, u ostalom tako se i zove Digital Visual Interface, to sto moze da se "napravi" je za neku drugu pricu.

Graficke kartice nemaju cip za zvuk na sebi, i imaju samo video (digitalni ili analogni) izlaz, zato se valjda i zovu video karte

HDMI izlaz izvorno dolazi sa podrskom za High Definition Multimedia Interface samo po sebi govori da ima podrsku za digitalni video + digitalni audio

Graficka kartica koja ima HDMI izlaz u opste ne mora da znaci da ima i zvuk.
[ marko37 @ 25.04.2009. 23:12 ] @
Citat:
bakara:Adapter dvi to hdmi prenosi samo digitalni video, za prenos I zvuka treba hdmi to hdmi kabl.

Jok, evo kod mene ide DVI <> HDMI kabl i preko njega ide audio i video. Doduše sad sam isključio i pustio zvuk preko 5.1 sistema, jer je bolja varijanta nego da mi zvuk ide preko TVa i njegovih zvučnika.
[ Miroslav Cvejić @ 25.04.2009. 23:25 ] @
Citat:
bakara: DVI izvorno nema podrsku za zvuk, u ostalom tako se i zove Digital Visual Interface, to sto moze da se "napravi" je za neku drugu pricu.

Graficke kartice nemaju cip za zvuk na sebi, i imaju samo video (digitalni ili analogni) izlaz, zato se valjda i zovu video karte ;)

HDMI izlaz izvorno dolazi sa podrskom za High Definition Multimedia Interface samo po sebi govori da ima podrsku za digitalni video + digitalni audio

Graficka kartica koja ima HDMI izlaz u opste ne mora da znaci da ima i zvuk.


DVI nema podršku za zvuk, tako je. Ali, pošto je PC jedna velika budževina, 2 pina se koriste za zvuk, i ta dva pina sa DVI izlaza DVI->HDMI adapteri veoma lepo iskoriste.

ATI grafičke karte počev od HD2400 pa na ovamo imaju zvučni adapter. Evo ja imam dve zvučne u device manageru (RealtekHD i AT HDMI (isto realtek driver)).
Nvidia kartice to nemaju (bar ja na to nisam naišao), ali imaju SPDIF ulaz na samoj ploči. I zvuk sa tog ulaza puštaju ili na HDMI ili na 2 pina od DVI izlaza pa se adapterom dobije isti efekat.
[ vkoja @ 26.04.2009. 11:27 ] @
I koji kabal treba sada uzeti da bih dobio zvuk.Gde se prikljuci u tv-u spdif kabal koji ide od kopmpa u tv?
[ bakara @ 26.04.2009. 13:01 ] @
Citat:
vkoja: I koji kabal treba sada uzeti da bih dobio zvuk.Gde se prikljuci u tv-u spdif kabal koji ide od kopmpa u tv?

Mislis da bi dobio "i" zvuk?

Naravno HDMI to HDMI

Spdif sa kompa trebas prikljuciti u spdif na TV, koji naravno nemas, jer je sve to sada integrisano u HDMI

HDMI=DVI+SPDIF
[ vkoja @ 26.04.2009. 18:40 ] @
Da da jasno mi je,a dali postoji neki nacin da dobijem zvuk uopste.mogu ja sa spoljnim zvucnicima da dobijem ton ali niije to to trebam stalno da ih otkacinjem sa tv-a i stavljam u komp.Ako se ne moze nista uraditi onda moram uzeti drugu graficku koja ima hdmi izlaz?
[ iMiki @ 26.04.2009. 21:36 ] @
Mozes da dobijes zvuk na TV-u kroz DVI izlaz na grafickoj preko DVI-HDMI konvertora i HDMI kabla do TV-a.
Potrebno je da kablicem spojis SPDIF sa maticne ploce (unutar kompjutera) i SPDIF sa graficke karte.
Zavisi samo koju graficku imas, kao sto su ti svi rekli, ATI to podrzava od serije HD2xxx a nVidia od serije 8xxx (ali ne bas ve kartice te serije).

Ali posto ti nije jasno pogledaj ovo:
http://www.albatron.com.tw/eng...e/knowledge/k_detail.asp?no=41

Ja sam preko Gforce 9600 koja ima dva DVI izlaza dobijo zvuk na LCD TV-u preko HDMI kabla.

Zvuk na TV-u mozes da dobije na jos jedan nacin.
Na TV-u postoje HDMI i Audio konektori koji su upareni tako da preko HDMI konetrora dolazi slika a preko Audio konektora zvuk. Potrebno je da spojis audio izlaz iz kompjutera, tamo gde kacis zvucnike i audio ulaz u TV (cak imas i razdelnik da ti istovremeno budu ukljuceni zvucnici od kompjutera i tv).
[ vkoja @ 26.04.2009. 22:04 ] @
Hvala ti na objasnjenju.Otvoricu komp i pogledati da li moze da se uradi kao na ovome sto si postavio.A reci mi gde mogu naci taj kablic koji se spaja od spidf do hdmi ili kako se tacno zove da bih ga nasao,a sto se tice moje graficke ona je nvidia gforce 7600 gt.
[ raub @ 30.08.2009. 10:04 ] @
Citat:
vkoja: Hvala ti na objasnjenju.Otvoricu komp i pogledati da li moze da se uradi kao na ovome sto si postavio.A reci mi gde mogu naci taj kablic koji se spaja od spidf do hdmi ili kako se tacno zove da bih ga nasao,a sto se tice moje graficke ona je nvidia gforce 7600 gt.


...jesi li našao taj kablić i gde?
[ mcdoc @ 28.11.2009. 17:47 ] @
Kad je covek lenj... Imam Asusovu Ati 3870 graficku koja ima dva DVI izlaza. U jedan direktno ide monitor, drugi, preko adaptera i HDMI kabla povezuje LCT TV. Do danas nisam imao zvuk na TV-u misleci da DVI ne nosi zvuk, kao sto je gore neko rekao.
Danas sam jednostavno promenio raspored kablova i dobio zvuk na TV-u. Tako, da za pocetak, to vredi probati.