[ Slobodan Milivojevic @ 23.04.2009. 22:40 ] @
Odlucio sam da pokrenem ovu temu jer mi je za oko zapalo par stvari, i hteo sam da podelim to sa vama.

Za sada se ogranicavam na GSM mreze mobilnih operatera u Srbiji, 3G cu za sada ostaviti po strani, jer sam trazio na internetu informacije vezane za GSM mreze i algoritme kriptovanja koji se primenjuju.

Da pocnemo sa time koji su algoritmi za kriptovanje prisutni u GSM mrezama, i koje su njihove karakteristike:

- A5/1 je prvi algoritam za kriptovanje GSM poziva, i razvijen je 1987. godine. On za kriptovanje koristi 64bit-ni kljuc, i relativno je siguran, zbog toga sto je tesko pronaci kljuc, samo slusajuci kriptovan sadrzaj koji ide u etar.

- A5/2 je drugi algoritam za kriptovanje GSM poziva, razvijen je 1989. godine, tako sto je namerno "oslabljen" da bi se koristio u nekim delovima sveta iz politickih razloga. On za kriptovanje koristi isti kljuc kao i A5/1, ali je mnogo lakse pronaci kljuc samo slusajuci kriptovan sadrzaj koji ide u etar. (dovoljno je 4 paketa podataka - pola sekunde razgovora).

Postoji i A5/3 (KASUMI), koji se retko koristi na GSM mrezama i nije previse povezan sa ova dva, tako da za ovu pricu on nije previse bitan.

1999. godine Ian Goldberg i David Wagner su uradili kripto-analizu A5/2, i algoritam za pronalazenje kljuca je mogao raditi u realnom vremenu. Zbog ovoga GSM asocijacija (GSMA) je donela odluku da svi modeli mobilnih stanica (telefona, modema...) razvijeni nakon 1. jula 2006. godine nece vise podrzavati A5/2, i preporucila svim GSM operaterima da do kraja 2006. predju na A5/1, jer je sigurniji, a sve mobilne stanice vec imaju podrsku za A5/1.

Jos jedna bitna stvar je da se kljuc za kriptovanje podataka ne menja u toku jednog poziva, sto znaci da ako telefon predje sa A5/1 na A5/2 u toku razgovora, ceo razgovor je moguce slusati u realnom vremenu. To je upravo i bio razlog gore pomenute odluke GSMA da mobilne stanice (telefoni) vise ne podrzavaju A5/2, kako ova situacija ne bi bila moguca.

Ovo je sto se tice regulative GSMA, 3GPP i same sigurnosti pomenutih algoritama.


Kakva je situacija kod nas:
Telenor koristi A5/1, sto je i u skladu sa preporukama GSMA
mt:s i Vip iz nekog razloga koriste A5/2, slab algoritam, koji ne bi trebalo da koriste, i kog ne podrzavaju noviji telefoni (od 1. jula 2006.).

Uprosceno, telefon ce koristiti onaj nacin kriptovanja koji je prvi na "spisku" podrzanih od strane BTS (bazne stanice) i samo ukoliko ga telefon podrzava. Primer:
- BTS kaze da podrzava recimo A5/1, i svi telefoni koji podrzavaju A5/1 (svi) ce koristiti A5/1 za komunikaciju.
- BTS kaze da podrzava A5/2, i svi telefoni koji podrzavaju A5/2 (stariji od jula 2006.) ce koristiti A5/2, dok ce se kod novijih komunikacija obavljati bez kriptovanja (jer ti telefoni ne podrzavaju A5/2).

Sta se u praksi desava, evo u slici:

Nokia 6680 (model telefona razvijen pre jula 2006), mt:s:

pri pozivu ne stoji "otkljucan katanac" znaci da je poziv kriptovan, i vidi se da je u pitanju A5/2.

Nokia N95 (noviji model), mt:s:

pri pozivu stoji "otkljucan katanac" sto znaci da poziv nije kriptovan, jer telefon ne podrzava A5/2.

Nokia 6680, Telenor:

pri pozivu se koristi A5/1, nema katanca, poziv je kriptovan.

Nokia N82, Telenor:

isto se vidi da je u pitanju A5/1, naravno telefon ga podrzava iako je noviji.

Nokia 6680, Vip:

A5/2, ista situacija kao na mt:s mrezi.

Nokia N82, Vip:

Telefon ne podrzava A5/2, ista situacija kao N95 na mt:s mrezi.

Sad, moje pitanje je da li neko zna neki dobar razlog zasto mt:s i Vip idalje koriste A5/2, koji je po preporukama GSMA izbacen iz upotrebe, i koga noviji telefoni uopste ne podrzavaju, pa samim tim dolazimo do toga da je veliki procenat poziva na ove dve mreze bez ikakvog kriptovanja, i da je potrebno samo "slusati".

Druga stvar koja mene ovde brine je sto u ugovoru mt:s-a pise sledece:
Citat:
7.1 Telekom Srbija se obavezuje da garantuje tajnost ličnih podataka Korisnika vezanih za korišćenje usluga, kao i slobodu i tajnost telefonskih razgovora, poštujući pri tome važeće propise.

Ne vidim na koji to nacin mt:s meni obezbedjuje tajnost razgovora ukoliko ja koristim GSM sertifikovani telefon razvijen nakon jula 2006, ako je u tom slucaju moj poziv poslat u etar bez ikakve zastite?

Ugovor sa Vip-om nemam, tako da ne znam sta tamo pise, a ugovor sa Telenorom moram da nadjem, pa da pogledam, ali kod njih u svakom slucaju postoji kriptovanje.

Sta vi mislite o svemu ovome?

--
http://cryptodox.com/A5/2
http://en.wikipedia.org/wiki/A5/1
http://moonv6.iol.unh.edu/lists/Dec2004/0298.php
[ espresso @ 23.04.2009. 23:14 ] @
Crni telekom. Uvali ti nov telefon uz ugovor i naredne dve godine ti garantuje tajnost razgovora. S tim što se ta tajnost odnosi i na krug ljudi koji te prisluškuju (oni isto moraju da čuvaju tajnu).

Ne znam samo ovi jadni državnici preko kojih telefona pričaju. Zemlja je ionako puna špijuna.
[ Take 5 @ 23.04.2009. 23:31 ] @
^ A koji bi zaključak iz svega ovoga trebalo da bude?
Pošten običan svet, koji ništa ne mulja i nema šta da krije koristi mt:s, a krimosi i ostali šljam koriste druga dva operatera?
[ srdjee @ 24.04.2009. 00:08 ] @
Nazalost,

1. Preporuka GSMA nije obavezujuca, pogotovo ne u RS.
2.
Citat:

7.1 Telekom Srbija se obavezuje da garantuje tajnost ličnih podataka Korisnika vezanih za korišćenje usluga, kao i slobodu i tajnost telefonskih razgovora, poštujući pri tome važeće propise

Sumnjam da kod nas postoji billo kakav propis ili pravni akt o tome na koji nacin mora biti obezbedjena privatnost razgovora s tehnolske strane.
[ demi035 @ 24.04.2009. 00:40 ] @
Zanimljiva informacija.

A na koji nacin mogu da slusam neciji razgovor? sta mi treba od opreme?

Najbolja je fora sto su nasi ministri na MTS mrezi i sigurno imaju najnovije telefone
[ Take 5 @ 24.04.2009. 02:22 ] @
Citat:
demi035: ...Najbolja je fora sto su nasi ministri na MTS mrezi i sigurno imaju najnovije telefone


A koju onda oni kategoriju spadaju?

Citat:
Take 5: ...Pošten običan svet, koji ništa ne mulja i nema šta da krije koristi mt:s, a krimosi i ostali šljam koriste druga dva operatera?


[ _Mrgud_ @ 24.04.2009. 05:24 ] @
Citat:
Sad, moje pitanje je da li neko zna neki dobar razlog zasto mt:s i Vip idalje koriste A5/2...


Mogu da ti ponudim pola odgovora, odnosno - zasto vip koristi A5/2: nacionalni roaming. Da bi vip mogao da koristi usluge mt:s-a u NRu morali su da prihvate uslove mt:s-a, izmedju ostalog da prihvate i njihov izbor algoritma enkripcije...
[ espresso @ 24.04.2009. 09:50 ] @
Citat:
srdjee
Sumnjam da kod nas postoji billo kakav propis ili pravni akt o tome na koji nacin mora biti obezbedjena privatnost razgovora s tehnolske strane.

Postoji GSM licenca koju nisam uspeo da nađem. Zove se
Citat:
Licenca za javnu mobilnu telekomunikacionu mrežu i usluge javne mobilne telekomunikacione mreže u skladu sa GSM/GSM1800 i UMTS/IMT-2000 standardom
[ Slobodan Milivojevic @ 24.04.2009. 10:15 ] @
Citat:
demi035: Zanimljiva informacija.

A na koji nacin mogu da slusam neciji razgovor? sta mi treba od opreme?

Najbolja je fora sto su nasi ministri na MTS mrezi i sigurno imaju najnovije telefone :)


Nisam trazio nista na tu temu, ali verujem da nije tesko prepraviti neki telefon, ili napraviti GSM receiver.

A za ministre, pa nije ni cudo sto nam informacije o "top secret" stvarima "cure" u javnost :D
Citat:
Take 5: ^ A koji bi zaključak iz svega ovoga trebalo da bude?
Pošten običan svet, koji ništa ne mulja i nema šta da krije koristi mt:s, a krimosi i ostali šljam koriste druga dva operatera?
:) :) :)


Pa dobro, ako ste za da svima kazete sve, izadjite na TV :)

Salim se, ali naravno mislim da nije mala stvar sto poziv ide tek tako u etar, tu se moramo sloziti. Prva stvar je npr. industrijska spijunaza, a i sami znamo koliko biznis korisnika ima na mts mrezi.
[ Ivan Dimkovic @ 24.04.2009. 10:28 ] @
Citat:

Sta vi mislite o svemu ovome?


Vrlo verovatno tu nema nikakve konspiracije ili neceg specijalnog osim najobicnijeg neznanja i nestrucnosti.

Postoje 2 mogucnosti:

1. Da odgovorna tehnicka lica u Telekomu nemaju pojma o tome

ili, vrlo verovatnije

2. Da odgovorna tehnicka lica u Telekomu imaju pojma, medjutim zamena i prelazak na sigurniji algoritam zahteva upgrade koji ili KOSTA ili zahteva puno vremena...

Sve u svemu - rezultat je da doticnu firmu ne tangira puno taj problem. Kao sto neko rece, jako je malo verovatno da bilo kakav propis u Srbiji nalaze neku adekvatnu reakciju + GSMA preporuke nisu obavezujuce, niko nece izgubiti licencu.

Uzgred... kome je stalo do sigurnosti razgovora ce i ovako i onako koristiti kriptovani VoIP a ne javnu mobilnu telefoniju.
[ Milos Maglov @ 24.04.2009. 10:42 ] @
Posaljite ovaj link svim novinskim agencijama i televizijama i cekajte odgovor....
Ako ga bude uopste i bilo....

Naletih na ovaj link,korisne informacije...

http://hr-elektronika.tripod.com/gsmprisl.htm

[Ovu poruku je menjao Milos Maglov dana 24.04.2009. u 11:56 GMT+1]
[ gajo2 @ 24.04.2009. 12:38 ] @
A kako mogu da proverim da li moj provajder koristi AS/1 ili AS/2 enkripciju (ako se ne radi o srpskom provajderu)? Gde mogu da nadjem onaj Field test program sto ste koristili?
[ demi035 @ 24.04.2009. 13:00 ] @
Jedino logicno objasnjenje je da nasi ministri imaju 2 telefona i to jedan MTS i jedan Telenor. Pa kada razgovaraju o nekim drzavnim pitanjima tipa vojska, policija, BIA isl onda se koristi MTS mreza, a kada se obavljalju privatni razgovori tipa "koliko sam ja tu dobar" onda se koristi Telenor mreza
[ espresso @ 24.04.2009. 13:27 ] @
Citat:
gajo2:Gde mogu da nadjem onaj Field test program sto ste koristili?

Vidi ovu temu http://www.elitesecurity.org/t339854-0#2250692
[ zdr @ 24.04.2009. 16:40 ] @
Hmmm... Zanimljiva informacija!
Sreca pa sam ''na Telenoru''


Inace, zaista je katastrofalno ako je tako kako kazete!
A sada ide ona cuvena krilatica:

''To moze samo u Srbiji''
[ radosk @ 25.04.2009. 02:46 ] @
Prisluškivanje čini mi se ne predstavlja veliki taboo, čak se par puta u domaćim medijima govorilo o tome.
btw Miloše, zanimljiv link
[ maxxxic @ 25.04.2009. 08:16 ] @
da da "only in Serbia" !!!

još jedan + za Telenor , naravno , a ovo bi mogli i da iskoriste u reklamne svrhe ;-)

mene u suštini nema ko da prisluškuje al' je lepo znati da to i nemože , bar ne onako lagano !!
[ 93 Stefan @ 25.04.2009. 12:00 ] @
Ali šta nam vredi Telenor? Kad pričamo sa nekom drugom mrežom, samo poskidaju sa tog telefona razgovor i opet ko da nemamo enkripciju.
[ Aca83 @ 25.04.2009. 12:02 ] @
Pa šta ?
Jaka mi stvar da li će mi razgovor biti kriptovan ili ne.

Ko još brine zbog toga ?
Samo kriminalci.
A ni njima previše ne znači što im je razgovor kriptovan, jer DB prisluškuje na daleko jednostavniji način - uz nalog - direktno kod operatera, pa mogu i kriptovane razgovore da slušaju do mile volje bez ikakvih problema uz kaficu, čaj i klima uređaj. :)

Dakle - ova tema je pokrenuta po meni bez veze, jer malo je onih koji mogu da presretnu i nekriptovanu GSM vezu. Ne može to ni malo napredniji elektroničar-radio amater iz komšiluka, a kamo li neko ko to amaterski pokušava. Što se profesionalnih službi tiče - za njih nema prepreka.
[ Bojan_M @ 25.04.2009. 12:20 ] @
Svaki normalan poslovni covek brine o tome da ne bude prisluskivan.

Manje filmova. Nije bas sve tako jednostavno, kao sto ti kazes.
[ _andjela_ @ 25.04.2009. 12:39 ] @
Citat:
Sta vi mislite o svemu ovome?


Nema sta puno da se misli. Drzavni aparat nije investirao dovoljno novca da se detaljno napisu propisi, a nije im ni prioritet da pisu iste niti da se izglasaju u skorijem roku. Obrati paznju da su identifikovali 'tajnost', ali da nisu opisali nivoe istih; niti da su specificno izlozili sta se pod tim misli. :) Sto siri/nespecificniji opis, vise sanse da svi prate potpise. :) Sad sto tebi nije pravo, njima stoji da ti ne bi ni trebalo biti krivo. Tako im pise. To je servis koji nude - ako ti se svidja - prihvatis - ako ne - ne moras.

Naravno, drzavni aparat te ne forsira da budes vezan za odredjenu mob. tel. kompaniju. Ozbiljan poslovni covek ne vidi VoIP i mob. tel. kao jedine nacine komunikacije, a tehnologija i sigurnost u istoj recenici su varljiva opcija. Sto se danas ne cini moguce, ne znaci da ce tako biti i sutra.
[ Slobodan Milivojevic @ 25.04.2009. 12:51 ] @
Ovu temu sam pokrenuo, jer smatram da ovo moze biti bitno nekome, a i ne znam kolko vas je ikad razmisljalo na ovu temu?

A to da nas tajne sluzbe mogu slusati je jedno, jer oni (bar po zakonu) moraju imati nalog za to, a kad komunikacija sa BTS nije enkriptovana moze da vas slusa "ko god hoce" bez ikavog sudskog resenja i naloga za tako nesto. Opet cu pomenuti industrijsku spijunazu. Da li bi vama bilo sve jedno da vam neko na ovakav (mozda za njega skup) nacin pokrade poslovne planove, ideje kako nastupiti na trzistu...

Naravno, za takve stvari se uglavnom ne koristi mobilni, ali mislim da je u svakom slucaju imati makar A5/1, umesto nicega.
[ s!c @ 25.04.2009. 13:43 ] @
Kako se ovdje spominje VIP, koji djeluje kao operater i u Hrvatskoj i jer se kao moguci razlog nekoristenja enkripcije na VIPovoj mrezi u Srbiji spominje cinjenica da su im bazne stanice u vlasnistvu drugog operatera, cisto da spomenem da VIP enkripciju ne koristi ni u Hrvatskoj (odnosno, vjerojatno je A5/1).

Ocitao sam pomocu FieldTesta na Nokiji 6120c.

[ burex @ 25.04.2009. 15:43 ] @
Nokia 6630... Sa VIP karticom imam uključenu enkripciju, dok sa MTS karticom dobijam "otključani katanac" prilikom pozivanja i razgovora.
Zašto je to tako, ne znam.
[ Slobodan Milivojevic @ 25.04.2009. 15:54 ] @
Da li si mozda na mt:s 3G mrezi? Na mt:s 3G mrezi jos nisam video da na bilo kom telefonu postoji enkripcija. Kad mi je 6680 na 3G mt:s mrezi, stoji "otkljucan katanac".
[ Mikki83 @ 25.04.2009. 19:44 ] @
Odlicna tema, pohvale !

Ono sto mene interesuje, kako napraviti kljuc za enkripciju i pristum mrezama ?

Jer, postoji 1 i jos 101 program pisan za symbian telefone, koji omogucva pristum svim podacima drugog (odabranog) korisnika.

Konkretno, ja sam koristio to. Negde u zemljama evrope, na jednom putovanju. Tako je moguce, imati kopiju svih poslatih sms-a, info o pozivima koji dplaze i odlaze sa zeljenog broja, slusati ambijent gde se nalazi zeljeni korisnik (a da to korisnik telefona ne primecuje, jer nema nikakvih notifikacija na njegovom telefonu), intercepcija-prisluskivanje razgovora, odredjivanje pozicije i tome sl.


Ukoliko ima neko info o tome moze na "pp".



[ burex @ 25.04.2009. 21:29 ] @
Citat:
Da li si mozda na mt:s 3G mrezi? Na mt:s 3G mrezi jos nisam video da na bilo kom telefonu postoji enkripcija. Kad mi je 6680 na 3G mt:s mrezi, stoji "otkljucan katanac".

Prebacio sam se u GSM only mode, i tamo zaista više nemam otključanih katanaca :) (iako sam ih pre imao na staroj MT:S prepaid kartici), ali na 3G mreži ipak imam... Pitanje: Zašto?
[ srkisd @ 25.04.2009. 22:15 ] @
Odlicna tema o kojoj bas i nema gde nesto mnogo da se procita a obicni ljudi trebaju da znaju kako sve to funkcionise, naravno koga interesuje. Kada su u pitanju drzavne sluzbe nikakvu ulogu ne igra cinjenica da li je razgovor kriptovan ili ne, na legalan nacin, kao sto neko rece naravno uz sudski nalog obavezno, odredjene sluzbe mogu po ukazanoj potrebi prisluskivati svakog pretplatnika fiksne i mobilne telefonije u Srbiji i tu nema mnogo filozofije.
Ovde i jeste drugo pitanje vazno, kao sto na pocetku i rece Slobodan, mogucnost da neko van drzavnih sluzbi dodje do opreme sa kojom bi eventualno mogao da prisluskuje slabije sticene odnosno nekriptovane veze.
U takvom slucaju mogucnosti zloupotrebe su veoma velike i opasne....
[ VIDAKOVICV @ 25.04.2009. 23:45 ] @
OK je tema, samo jedno da bude jasno, iako nema enkripcije ne može baš svako da prisluškuje razgovor. I za to je potrebna neka oprema jer gsm tehnologija nije baš prosta, ima tu frequency hopping tj. tokom razgovora telefon po određenom algoritmu skače sa jednog kanala na drugi, a svaki kanal ima 7 time slotova. Hoću reći ne može baš komšija ili neki klinci hakeri iz komšiluka da prisluškuju razgovore
[ staticInt @ 26.04.2009. 09:01 ] @
Prisluskivanje mobilnih telefona uopste nije tako jednostavan proces, prvo sto vam treba skupa oprema i drugo sto vam treba adekvatno znanje o radu GSM mreza a to malo ko ima. Tako da obicni korisnici ne moraju da se brinu o tome da ih neko prisluskuje, a i u svakom slucaju policija moze uvek da vas prisluskuje tako da ne vidim u cemu je konkretno problem, sto kaze Dimkovic ako zelite privatnost imate druga resenja.
[ milanjel @ 26.04.2009. 14:15 ] @
Citat:
VIDAKOVICV: gsm tehnologija nije baš prosta, ima tu frequency hopping tj. tokom razgovora telefon po određenom algoritmu skače sa jednog kanala na drugi, a svaki kanal ima 7 time slotova.


Mene su u školi učili da jedan frekvencijski kanal ima 8 (osam) time slotova, bar smo tako učili na primeru za GSM 900 (a koliko znam kod nas se uglavnom koristi taj sistem)
[ Matarese @ 26.04.2009. 17:37 ] @
Jel neko skoro proveravao? Izgleda da je MTS potpuno iskljucio ciphering, a to bi onda znacilo da je i VIP.
[ VIDAKOVICV @ 26.04.2009. 18:09 ] @
Da, 8 time slotova, izvinjavam se
[ milanjel @ 27.04.2009. 23:45 ] @
Citat:
VIDAKOVICV: gsm tehnologija nije baš prosta, ima tu frequency hopping tj. tokom razgovora telefon po određenom algoritmu skače sa jednog kanala na drugi


Hajde pojasni ovaj frequency hopping. Zasto tokom razgovora telefon po odredjenom algoritmu skace sa jednog kanala na drugi (osim pri prelasku korisnika tj MS iz jednog sektora u drugi sektor, iz jedne celije u drugu celiju ili iz jednog klastera u drugi klaster) ?

btw

Sto se tice MUP-a, BIA, DB-a itd bas njih briga za enkripciju (mada je vec receno).
Enkripcija postoji samo izmedju bazne stanice (BS) i mobilnog telefona (MS), ali ne postoji u celoj GSM mrezi ili "od kraja do kraja" tako da MUP, BIA, DB vrse prisluskivanja u samoj GSM mrezi uz dozvolu operatera i naravno uz nalog. A sto se tice ostalih mogucih prisluskivanja (nelegalnih) to bas i nije jednostavno zbog dodele privremenog indetifikacionog broja korisniku (TMSI (Temporary Mobile Subscriber Identity) je broj koji se dodeljuje korisniku u cilju skrivanja njegovog tacnog identiteta pri prenosu kroz AIR INTERFACE i TMSI se periodicno menja)
[ svedok @ 28.04.2009. 12:33 ] @
Postoje programi za pojedine telefone tipa http://www.secure-voice.com/ , ali im je cena previsoka za nase uslove, kao i prohrami za intercepciju koji mogu da preuzimaju pozive, poruke i ko zna cega sve jos od drugog "target" telefona. Tacno je da je oprema za prisluskivanje mobilnih telefona obicnim gradjanima nedostupna, proizvodjac te opreme moze prodati samo ovlascenim sluzbama,ministarstvima zemalja koje nabavljaju opremu u cilju suzbijanja kriminala. Imao sam priliku da vidim kako to funkcionise i mogu vam reci da i nije potrebno bogzna neko znanje, sve to rade obuceni policijski sluzbenici.Zato proizvodjaci softvera rade sve bolje programe bar za Symbian platformu, ali kako rekoh cena je problem.
[ VIDAKOVICV @ 28.04.2009. 13:36 ] @
Prilikom uspostavljanja veze telefon dobija od BS preko kontrolnog kanala algoritam po kome će menjati frekveciju i taj algoritam treba da bude poznat samo njima. E sad prednosti FH (Frequency Hopping-a) je u tome što sistemi koji koriste FH podnose niži odnos signal/interferencija dakle mnogo su manje podložni ometanju jer ukoliko naiđu na frekvenciju gde ima smetnji na njoj se ne zadržavaju već prelaze na drugu a da u suštini ne dolazi do prekida prenosa podataka, u ovom slučaju govora. I još jedna prednost je veća privatnost jer algoritam promene frekvencije treba da bude poznat samo predajniku i prijemniku, u ovom slučaju BTS i MS.
[ bogdan.kecman @ 28.04.2009. 15:06 ] @
Citat:
staticInt: Prisluskivanje mobilnih telefona uopste nije tako jednostavan proces, prvo sto vam treba skupa oprema i drugo sto vam treba adekvatno znanje o radu GSM mreza a to malo ko ima


oprema je kostala pre ~5 kodina oko 17000$ u Kievu -> toliko o "skupoj opremi" posto je za proslih 5 godina mogla samo da pojeftini.

oprema je trazila da se otkuca broj mobilnog telefona koji se zeli prisluskivati, snimala je sms-ove, snimala je razgovore (rudimentarno podesavanja) i mogla (ta verzija od 17K$) da prati samo jedan telefon odjednom. Znanje potrebno za rukovanje je takvo da bilo koga to mozes da naucis za ~10 minuta ... takodje automatski radi dekodiranje A5/2 algoritma. Oprema staje u kofer malo veci od onog sto moze u avion kao rucni prtljag, ima akumulator koji joj daje ~10h autonomnost, antenu ... ima jos opcija ali nije to sad bitno .. -> toliko o "adekvatnom znanju o radu GSM mreza"

za malo vece pare su mogle da se uzmu "masine" koje prate do 64 telefona istovremeno!! snimaju razgovore etc etc ....

Ako uzmes u obzir da uz malo truda mozes da imas "najbolju ponudu" za svaki tender ... to je kolicina kinte koja je "smesna" ...

Inace - ovi stavovi "to treba samo kriminalcima" su nametnuti od strane "velikog brata" kao podloga za ozakonjen monitoring i pracenje na svakom mestu ... ne zaboravite da vec nekoliko godina ne moze da izadje nijedan mrezni uredjaj (ip router, voip router .. etc) iz USA firme a da nema "back door" da "neko" moze da se okaci i snifa protok ... to je "po zakonu" a proslo je baz zbog tog "genijalnog" stava da je privatnost potrebna samo kriminalcima ...

EDIT: sredio gresku u kucanju, nije 7K nego 17K .. bas sam kontaktirao likove koji su drzali tu prezentaciju da vidim koliko para sada kosta pa bacam poruku ako dobijem info

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 28.04.2009. u 16:43 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 28.04.2009. 17:28 ] @
Eto, sve sto vam je potrebno da saznate planove vase konkurencije mozete imati za 20 hiljada evra (u vr' glave). Tako da to sto pojedini operateri kod nas "garantuju privatnost" korisnika to moze da se okaci macku o rep. Ne kazem da A5/1 nije moguce "razbiti" ali da poziv ide kroz A5/2 ili bez enkripcije, to je u najmanju ruku zalosno.

Cilj ove teme je samo da skrenem paznju na stvari o kojima se vrlo malo prica, a mislim da su bitne, kao i da bar malo skrenem paznju ljudima koji rade za operatere, a znam da prate izmedju ostalog i ovaj forum, na ovo, u nadi da ce nesto da se promeni.
[ bogdan.kecman @ 28.04.2009. 18:18 ] @
Ja sam tada radio u nekoj firmi koja se bavila satelitima i telekomunikacijama tako da su nam ti likovi pravili prezentaciju za neke spectrum analyzere i neke smart signal monitore .... ovo su posle pokazali nama, cto-u cyta-e (gsm operator tamo na kipru) i jos nekim likovima koji nemam pojma ko su ... ovaj device od 17K je demonstriran na licu mesta ... rekli su da radi online dekodiranje no to ne mogu da potvrdim posto nisam ja licno probao a nisam mogao/umeo da proverim koji protokol koirsti telefon dok ga oni slusaju ... bilo je tu jos zanimljive opreme .. na primer sniffer koji UTP 100M mrezu snifa sa 50m udaljenosti ... doduse on je bio skoro 100K$ ... isto tako ovaj "prisluskivac" za gsm koji moze 64 telefona istovremeno bio je par stotina hiljada (mnogo vise nego 64x17K)

sto se tice "sluzbe" .. svima je jasno da je njima mnogo jeftinije da odu do provajdera i zakace se na nekodiran signal, ili dodju sa palijom i uzmu podatak koji im treba .. ovde je pitanje bas o ovome sto Slobodan prica .. montiras se u dometu jedne gsm celije agencije za xyz i dobijas svaki tender koji hoces da dobijes ..

no odosmo u teoriju zavere .. prisluskivanje GSM-a je tehnicki moguce i nije preterano skupo, to je cinjenica ..

ono sto se cesto koristi po americkim filmovima je da je satelitski telefon nemoguce slusati ... to je potpuno netacan info, sat telefon je mnoooooooooooooogo lakse slusati nego GSM i oprema za to je "jeftinija" od opreme za slusanje GSM-a, domet je znacajno veci, jedini problem je sto nije moguce odrediti lokaciju telefona kao sto je moguce kod GSM-a...
[ milanjel @ 28.04.2009. 22:42 ] @
@VIDAKOVICV

Hvala za odgovor.
Ja sam u skoli (citaj: na fakultetu) ucio da se u GSM sistemu koristi kombinacija SDMA, TDMA/FDMA uz koriscenje frekvencijskog skakanja. E sad o tom frekvencijskom skakanju ne znam nista (osim promene frekvencije zbog handover-a (handoff-a) ili zbog toga sto na tom kanalu nije dovoljno veliki SNR) pa sam zato pitao.
[ VIDAKOVICV @ 28.04.2009. 23:06 ] @
GSM kod nas koristi TDMA (time division multiple access), a još se u svetu koriste CDMA (code division multiple access), FDMA (frequency division multiple access ) i SDMA (space division multiple access)
[ DusanSukovic @ 29.04.2009. 10:16 ] @
Citat:
bogdan.kecman: jedini problem je sto nije moguce odrediti lokaciju telefona kao sto je moguce kod GSM-a...



Hmm, i ovo je diskutabilno posto sam citao da su Rusi likvidirali warlorda generala Dudajeva u Checeniji koji je bas koristio satelitski telefon misleci da ga je nemoguce locirati.


Citat:

Dudayev was killed on April 21, 1996, by two laser-guided missiles when he was using a satellite phone, after his location was detected by a Russian reconnaissance aircraft, which intercepted his phone call. Despite America's ban on assassinations, there is a conspiracy theory that suspects the NSA was involved in the assassination by providing one of their SIGINT satellites to assist in the triangulation.[5]


http://en.wikipedia.org/wiki/Dzhokhar_Dudayev

[ milanjel @ 29.04.2009. 12:18 ] @
Citat:
VIDAKOVICV: GSM kod nas koristi TDMA (time division multiple access), a još se u svetu koriste CDMA (code division multiple access), FDMA (frequency division multiple access ) i SDMA (space division multiple access)


Ma znam ja kako je GSM organizovan, znam sve za SDMA, FDMA/TDMA (znam da se i CDMA koristi za 2G (IS-95) i naravno za 3G (IMT-2000, UMTS)) ali nisam znao za FH kod GSM-a pa sam zato pitao. Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 29.04.2009. 12:36 ] @
Citat:
DusanSukovic: ovo je diskutabilno posto sam citao da su Rusi likvidirali warlorda generala Dudajeva u Checeniji koji je bas koristio satelitski telefon misleci da ga je nemoguce locirati


sat phone mozes da lociras kao bilo koji "predajnik" sa goniometrom, ali ne mozes da ga lociras uz pomoc "satelita", tj za razliku od gsm-a gde svaka celija zna koliko si daleko, te operator iz stolice moze da zabode pin gde si sat operator u odnosu na jacinu signala moze da detektuje samo regiju iz koje zoves, nista drugo ... mada .. sad razmisljam, to vazi za geostacionarni satelit, dakle ja kada neko gadja satelit na mojoj frekvenciji i smeta mi nemam nacin da ga locram preciznije od 100-200Km2.. e sad, telefonski sateliti su "niskoletaci" :D ... oni nisu geostacionarni tako da u preletu mozda mogu da tih 100-200Km2 smanje na mnogo precizniju meru .. morao bi malo da vidim na kojoj visini lete za detalje, nisam radio mnogo sa njima, za telefone smo bili samo reseller, nismo imali nas servis...
[ anon115774 @ 29.04.2009. 18:55 ] @
Citat:
bogdan.kecman: oprema je trazila da se otkuca broj mobilnog telefona koji se zeli prisluskivati


Nonsens. Broj telefona se nalazi samo u HLR-u i ne prenosi se kroz mrezu ni u jednom jedinom momentu komunikacije tako da nije u etru moguce raditi bilo sta na osnovu broja telefona.
[ bogdan.kecman @ 30.04.2009. 01:46 ] @
informer, 1000% si u pravu ... nesto je lik kucao, ja sam pretpostavio da je broj telefona ... proslo je dosta godina :( ... moram da pogledam, mozda cak negde imam njihov cenovnik po starim mailovima iz ps-a
[ kosac @ 30.04.2009. 08:49 ] @
Citat:
Informer: Nonsens. Broj telefona se nalazi samo u HLR-u i ne prenosi se kroz mrezu ni u jednom jedinom momentu komunikacije tako da nije u etru moguce raditi bilo sta na osnovu broja telefona.
Citat:
bogdan.kecman: informer, 1000% si u pravu ... nesto je lik kucao, ja sam pretpostavio da je broj telefona ... proslo je dosta godina :( ... moram da pogledam, mozda cak negde imam njihov cenovnik po starim mailovima iz ps-a


Mozda IMSI ...
[ milanjel @ 30.04.2009. 12:29 ] @
Citat:
kosac: Mozda IMSI ...


Otkud neko moze da zna tvoj IMSI (15 cifara)? Ustvari moze prvih 5 cifara (telenor 220 01, mt:s 220 03, vip 220 05). IMSI se koristi sto je redje moguce uglavnom se koristi dodeljeni TMSI
[ toplim @ 30.04.2009. 21:34 ] @
A meni uvek neko dahce u slusalicu, a devojka nije :)
[ Slobodan Milivojevic @ 02.05.2009. 13:12 ] @
Evo malo za GPRS/EDGE:

Telenor, GEA2 (nesto sam pronasao, ali ne previse stvari o tome):


mt:s pogodite, OFF (nema enkripcije):
[ Ivan Dimkovic @ 02.05.2009. 13:37 ] @
Citat:

DusanSukovic: ovo je diskutabilno posto sam citao da su Rusi likvidirali warlorda generala Dudajeva u Checeniji koji je bas koristio satelitski telefon misleci da ga je nemoguce locirati


To nije bio nikakav problem, posto je njegov sat-phone lociran kao predajnik uz pomoc goniometrije.

Nije problem zato sto je u pitanju totalna vukojebina gde je verovatno on bio jedini koji je koristio takav telefon - Rusi su verovatno skenirali taj frekventni opseg, ulovili njegov broadcast i onda lepo odredili poziciju bez muke ;-) To bi bilo daleko teze u nekom urbanom centru gde imas gomilu emisija na tim frekvencijama.

Medjutim, kao sto bogdan.kecman rece - to ne znaci da vas neko moze nasumice locirati iz "satelita" ako koristite satelitski telefon - to je nemoguce. Inace, sateliti iz tog servisa lete u LEO, izmedju 600 i 1200 km visine - i potrebno je da bar jedan satelit ima line-of-sight sa vasim telefonom, a radi stabilnosti poziva duzeg od 10-tak minuta je potrebno da ih bude vise.

Tu bi mozda moglo nesto da se sracuna, ali sa daleko manjom preciznoscu nego u pitanju GSM baznih stanica. Eventualno bi mogli da znaju neku povecu povrsinu na kojoj se nalazite i to je to - mada, ako je u pitanju pustara to moze biti kompromitujuce :)


[ bogdan.kecman @ 02.05.2009. 22:44 ] @
sa geostacionarnim satelitom ono sto ja mogu da vidim kao "zakupac" na satelitu je potpuno neupotrebljivo za bilo kakvu lokaciju ... a ono sto moze vlasnik satelita (koji ima pristup opremi direkt na sat-u) na starijim satelitima se generalno svodi na to da vidi tacno na koju antenu dolazi signal i to mu dodje to ... posto je svaki footprint uglavnom pokriven sa nekoliko antena (dve tri uglavnom) moze da se detektuje sa koje antene dolazi signal te locira "predajnik" na potezu od ~600-2000km2 zavisno od transpondera...

na ovim novijim satelitima unutar signala sa jedne antene moguce je odrediti lokaciju signala sa preciznoscu od ~200km2 sto je uglavnom dovoljno da se onda "na drugi nacin" locira i "slome noge" potencijalnom smaracu ...

ne bi se time mnogo bavio nego je neki moron na potezu austrija - rumunija (da .. bas precizno zar ne) ometao nekome signal sa druge strane naseg transpondera (druga polarizacija, isti opseg) ali mu je predajnik bio "kvalitetan" pa se peak video i na nasoj strani ... tako da smo imali ceste smetnje .. to je jedno mesec dana svaki dan po sat dva i na kraju su sami prestali - nismo uspeli da lociramo predajnik (vlasnik satelita, ne mi)

sto se ovih niskoletaca tice, oni bi trebali da mogu prilicno precizno (poredeci ih sa geostat) da odrede predajnik ... 1km je prilicno nisko i brzina preleta je prilicno velika... ja ne vidim problem da taj satelit odredi lokaciju predajnika sa 500m preciznoscu .. pitanje je samo da li sat ima tacno merenje jacine signala po kanalu ili ne, i da li sa zemlje dovoljno brzo moze tim informacijama da se pristupi ... obzirom da je teoretski moguce, ja sam prilicno siguran da se neko pobrinuo da to omoguci i prakticno :)
[ Horvat @ 04.05.2009. 18:15 ] @
hvala slobodanu na temi,nisam ni znao da postoje 2 [3] enkripcije
po mom saznanju mislio sam da je gsm jedna od najsigurnijih mreza

medjutim...

nisam sve citao komentare,ali komentari tipa "ja nemam sta da krijem" su u najmanju ruku [najblaze receno] bezvezni
prvo sta koga zanima koga ja zove i kakve stvari pricam?
drugo poslovna tajna [sto bi trebalo biti na prvom mestu realno] i industrijska spijunaza su "usko vezane",a s ovim se povecava mogucnost
i tako dalje,i tako dalje


"cuo sam" ,da je "nekako",ni teoretski ne znam kako,moguce spojiti se "direktno" na ciljani broj i spijunirati ga
medjutim ovo pojednostavljuje stvari,i izbacuje "dousnika" iz centrale



mozda je nesto na ovu foru [onesposobljavanje kriptovanja] razlog zasto su ,navodno, "hakeri" kupovali onu nokiu
[ DusanSukovic @ 05.05.2009. 21:17 ] @


Citat:
Horvat: hvala slobodanu na temi,nisam ni znao da postoje 2 [3] enkripcije
po mom saznanju mislio sam da je gsm jedna od najsigurnijih mreza

medjutim...

nisam sve citao komentare,ali komentari tipa "ja nemam sta da krijem" su u najmanju ruku [najblaze receno] bezvezni
prvo sta koga zanima koga ja zove i kakve stvari pricam?
drugo poslovna tajna [sto bi trebalo biti na prvom mestu realno] i industrijska spijunaza su "usko vezane",a s ovim se povecava mogucnost
i tako dalje,i tako dalje


"cuo sam" ,da je "nekako",ni teoretski ne znam kako,moguce spojiti se "direktno" na ciljani broj i spijunirati ga
medjutim ovo pojednostavljuje stvari,i izbacuje "dousnika" iz centrale



mozda je nesto na ovu foru [onesposobljavanje kriptovanja] razlog zasto su ,navodno, "hakeri" kupovali onu nokiu





Evo zanimljivog linka u vezi tzv. Athens Affair:

Citat:


On 9 March 2005, a 38-year-old Greek electrical engineer named Costas Tsalikidis was found hanged in his Athens loft apartment, an apparent suicide. It would prove to be merely the first public news of a scandal that would roil Greece for months.

The next day, the prime minister of Greece was told that his cellphone was being bugged, as were those of the mayor of Athens and at least 100 other high-ranking dignitaries, including an employee of the U.S. embassy. [See sidebar "CEOs, MPs, & a PM."]





http://www.spectrum.ieee.org/print/5280
[ DusanSukovic @ 05.05.2009. 21:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: To nije bio nikakav problem, posto je njegov sat-phone lociran kao predajnik uz pomoc goniometrije.


Nije mi jasno kako uz pomoc goniometrije, zar na satelitskom telefonu nije usmjerena antena, tako da je snop talasa veoma uzak?




[ bogdan.kecman @ 05.05.2009. 21:37 ] @
Citat:
DusanSukovic: Nije mi jasno kako uz pomoc goniometrije, zar na satelitskom telefonu nije usmjerena antena, tako da je snop talasa veoma uzak?


da je usmerena antena to bi znacilo da moras da okrenes telefon direkt prema satelitu (koji pritom nije stacionaran nego leti mnooooooooogo velikom brzinom iznad tvoje glave) :) ...
[ BBS @ 06.05.2009. 01:21 ] @
Veci problem od navedenog (neko prisluskuje komunikaciju - jer ako to zeli ucinice pored bilo kakve enkripcije) je neovlasceno prisluskivanje drzavnih sluzbi ili najaljena kontrola internet saobracaja
[ flighter_022 @ 06.05.2009. 01:33 ] @
Ovde je sasvim fino objasnjeno:

http://www.iridium.com/about/howitworks.php
[ Slobodan Miskovic @ 06.05.2009. 12:23 ] @
GEA2 je stariji algoritam za GPRS enkripciju, GEA3 je poslednji koliko znam.
Ovde su komplet specifikacije GEA3 algoritma za GPRS:

http://gsmworld.com/documents/a5_3_and_gea3_specifications.pdf

Sto se tice Mt:S-a tamo bi trebalo da stoji GEA0 ako nema nikakve zastite.

[ DrMilengele @ 09.05.2009. 19:07 ] @
Cisto informacije radi,posto je neko spomenuo ranije,lideri nase lepe Srbije su na Telenor mrezi (vecina),licno se uverio...sad znam i zasto :-)

a i ne cudi me,posto je Telenor daleko profesionalniji na svim poljima sto se tice mobilne telefonije.Poznajem dosta ljudi koji rade i u MTS-u i u Telenoru,ogromna je razlka sto se tice svega...od Customer Care pa do tehnologije...

[Ovu poruku je menjao DrMilengele dana 09.05.2009. u 20:39 GMT+1]
[ morpheusxxx @ 09.05.2009. 22:27 ] @
Citat:
bogdan.kecman:  ... 1km je prilicno nisko i brzina preleta je prilicno velika... ja ne vidim problem da taj satelit odredi lokaciju predajnika sa 500m preciznoscu


taj 1km mi je bio zanimljiv !!! Sta prelece na toj visini?
Izvini ako nisam ili sam pogresno shvatio...
[ anon115774 @ 12.05.2009. 08:23 ] @
Pa na toj visini lete sateliti da se ne bi sudarili sa golubovima i patkama koji lete znatno vise :D
[ morpheusxxx @ 12.05.2009. 15:57 ] @
Citat:
Informer: Pa na toj visini lete sateliti da se ne bi sudarili sa golubovima i patkama koji lete znatno vise :D


tako sam i mislio : ))
[ shadow-bg @ 18.05.2009. 14:54 ] @
http://xkcd.com/482/
[ nmeuncn @ 18.05.2009. 17:19 ] @
Obrni okreni - prisluskuju. Bilo da je to zakonski dozvoljeno ili ne oni to rade pa sad optimista koji misli da moze to da spreci nek izvoli.
[ peca26000 @ 22.05.2009. 19:47 ] @
Moze to da izgleda sve zajedno , krimosi i politicari u jedan kosh ! Pa koga zanima kripcija i korupcija nek se bavi time ...

Iskoristicu neke postove kako bih tema imala smisao nekima .

Citat:
kako mogu da proverim da li moj provajder koristi AS/1 ili AS/2 enkripciju
mene u suštini nema ko da prisluškuje al' je lepo znati da to i nemože , bar ne onako lagano !!


pa onda siguran odgovor na ovo je sledeci post .
Citat:
Ko još brine zbog toga ?Samo kriminalci.
A ni njima previše ne znači što im je razgovor kriptovan, jer DB prisluškuje na daleko jednostavniji način - uz nalog - direktno kod operatera, pa mogu i kriptovane razgovore da slušaju do mile volje bez ikakvih problema uz kaficu, čaj i klima uređaj.


Sta mislite dal su oni kriminalci kao i ovi predhodni ? (mozda nemaju klima uredjaj ali olade kad nadju sta im treba
Citat:
Svaki normalan poslovni covek brine o tome da ne bude prisluskivan.
Manje filmova. Nije bas sve tako jednostavno, kao sto ti kazes.


Koje je normalno poslovanje pa brine da nebude prisluskivan , He he a sto da brine (: ? Pa nije bas samo u filmovima ima i u snu ,to za paranoike da je ipak moguce da se prisluskuje bas di treba !

Citat:
Cilj ove teme je samo da skrenem paznju na stvari o kojima se vrlo malo prica, a mislim da su bitne, kao i da bar malo skrenem paznju ljudima koji rade za operatere, a znam da prate izmedju ostalog i ovaj forum, na ovo, u nadi da ce nesto da se promeni.

Nista se preko noci ne menja , osim cene nekih potrebstina da nerviraju obican narod . Odgovor na to pitanje je jednostavan da se ljudi tesko menjaju , jedino radna mesta ...
Citat:
"cuo sam" ,da je "nekako",ni teoretski ne znam kako,moguce spojiti se "direktno" na ciljani broj i spijunirati ga
medjutim ovo pojednostavljuje stvari,i izbacuje "dousnika" iz centrale


Ovo je bar jednostavnije al onima vec pomenutim je frka pa se brinu ...
Citat:
nisam sve citao komentare,ali komentari tipa "ja nemam sta da krijem" su u najmanju ruku [najblaze receno] bezvezni
prvo sta koga zanima koga ja zove i kakve stvari pricam?
drugo poslovna tajna [sto bi trebalo biti na prvom mestu realno] i industrijska spijunaza su "usko vezane",a s ovim se povecava mogucnost
i tako dalje,i tako dalje


To dalje ko ce da me slusa ostavicemo paranoji da resi , ili bas me briga ko me slusa ,ipak smo mi obican narod i nema sta da misli i nije nista glupo niti bez veze .
Ipak cu da pricam kako ja hocu pa nek mi se umesa u razgovor rado bih mu rekao Prijatelju Prijatelju u PM. Ako nista drugo bar je zanimljiv dan sa sagovornikom .

Bitno za obicnog korisnika da ne treba uopste da brine ako mirno spava , jer ipak nije jednostavno prisluskivati slusalicu a kamoli na silu uci u centralu i prisiliti GSM operatore da daju bilo kakvu informaciju za pojedinca (radio mileva) Sto iz ovoga sledi , psiholosko ispitivanje ili resetovanje informacija koje ulaze u necijoj glavi , nece moci jer ima nepisano pravilo , mrtva usta ne govore .
Pera nevera
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 22.05.2009. u 21:00 GMT+1]
[ SpLaSh89 @ 19.06.2009. 17:14 ] @
Zasto odmah pretpostavljate da bi kriminalci koristili onu kriptovanu liniju? Pa ljudi, policija moze da vas prisluskuje kad i kako hoce. Bez obzira dal je kriptovano ili ne. A sama cinjenica da smo zaostali za svetom me uopste ne cudi. Nisam ni ocekivao da ce biti drugacije. Ovo je Srbija!
[ Slobodan Milivojevic @ 19.06.2009. 19:09 ] @
Nije u tome fora, fora je da li neko neovlasceno moze da vas prisluskuje.
[ cyBerManIA @ 16.07.2009. 15:50 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Nije u tome fora, fora je da li neko neovlasceno moze da vas prisluskuje.

slazem se..
U telekomu o ovome nemaju informacija, pretpostavljam..za korisnicki da ne pretpostavljam..
[ techcode @ 18.07.2009. 17:13 ] @
Citat:
milanjel: Otkud neko moze da zna tvoj IMSI (15 cifara)? Ustvari moze prvih 5 cifara (telenor 220 01, mt:s 220 03, vip 220 05). IMSI se koristi sto je redje moguce uglavnom se koristi dodeljeni TMSI


Upises broj - kliknes submit i dobijes IMSI (od cega je prve tri cifre MCC, sledece 2 MNC [3 za North America operatere - mada tamo je gomila operatera CMDA od kojih vecina ni nemaju registrovane MCC/MNC]) - a neki servisi daju i MSC, kao i informacije da li si portovao broj itd. I to te kosta reda velicine 0.5 din po request-u ...

U pozadini ti servisi preko SS7 kontaktiraju HLR/VLR.

Google Search
[ solarko @ 07.08.2009. 16:13 ] @
Verujem da ne mogu da prisluskuju ako je ugasen telefon?

________________________________
radnici
[ rolan @ 11.08.2009. 12:59 ] @
Citat:
Verujem da ne mogu da prisluskuju ako je ugasen telefon?

Mogu i kada je ugašen ako je baterija puna.
[ abyss @ 11.08.2009. 20:59 ] @
Jeli a sta prisluskuju ako ti je ugasen telefon?
[ milancle @ 14.08.2009. 19:15 ] @
Moze daljinski da se ukjuci da bi se pozicionirao u kojoj celiji se nalazi, sigurno. Mozda moze isto da se ukljuci kako bi se prisluskivao razgovor u prostoriji ali za to nisam siguran.
[ uglavnom_bezopasni @ 20.08.2009. 13:09 ] @
U prvim godinama rada Mobtela, nešto su bili zeznuli sa podešavanjima, tako da se kod svih novijih telefona tipa Nokia 6110 javljalo to da kad zoveš nekog ko ima takav telefon tebi u slušalici daje signal kao da zvoni, on se još nije javio, a ti čuješ sve šta on priča i šta se dešava u prostoriji gde se telefon nalazi.
[ stivsw @ 05.11.2009. 00:40 ] @
Slobo da li bi mogao da mi pustis na pp tvoju mail adresu ?
[ shexpirsheq @ 29.12.2009. 17:37 ] @
Razbijeni tajni kodovi mobilne telefonije
Srna | 29. 12. 2009. - 18:09h | Foto: Reuters-Ilustracija | Komentara: 0

Nemački kompjuterski stručnjak Karsten Nol objavio je detalje o tajnim kodovima koji se koriste za zaštitu razgovora više od četiri milijarde korisnika mobilne telefonije.

Nol je, zajedno sa još nekoliko stručnjaka, proveo poslednjih pet meseci u razbijanju algoritma koji se koristi za enkripciju GSM tehnologije, prenosi BBC.
GSM je najpopularniji standard u mrežama mobilne telefonije širom sveta.
Ovaj rad mogao bi da omogući bilo kome, uključujući kriminalce, da prisluškuje privatne telefonske razgovore.
Nol je izjavio na kongresu o komunikacijama u Berlinu da njegov rad pokazuje da je zaštita GSM sistema neadekvatna.
"Pokušavamo da obavestimo ljude o ovoj opštoj ranjivosti. Nadamo se da ćemo moći da izvršimo dodatan pritisak i zatražimo bolju enkripciju za korisnike", rekao je Nol.
Udruženje GSM, koje je razvilo zaštitni algoritam i nadgleda razvoj ovog standarda, saopštilo je da bi Nolov rad mogao da bude "izuzetno nelegalan" u Velikoj Britaniji i mnogim drugim zemljama. Nol je, međutim, istakao da se konsultovao sa pravnicima pre nego što je objavio rezultate svog rada i da veruje da je on "legalan".
Zaštitni kod dizajniran je da spreči presretanje telefonskih poziva tako što primorava mobilne telefone i bazne stanice da brzo menjaju radijske frekvencije u spektru od 80 kanala.

http://www.blic.rs/Slobodno-vr...ajni-kodovi-mobilne-telefonije
[ Slobodan Milivojevic @ 30.10.2010. 11:38 ] @
Sasvim slucajno, primetih, na mt:s GSM mrezi nema "otkljucanog katanca"... I gledam, upalim field test, kad ono A5/1. Znaci da je konacno i mt:s presao na A5/1 enktipciju na GSM mrezi, sto je za svaku pohvalu, doduse na 3G-u jos nema enkripcije kolko vidim...



A na 3G mrezi, nema enkripcije, bar tako kaze "otkljucan katanac" prilikom poziva.
[ owim @ 24.12.2010. 02:36 ] @
Nemački kompjuterski stručnjak Karsten Nol krajem 2009. objavljuje da je pronasao nacin da dekodiranje (provalu) algoritma enkripcije A5/1, a MTS krajem 2010. uvodi provaljenu enkripciju A5/1 (do tada je nije bilo, kao sto je ni sada nema na 3G mrezi). Ima li to smisla?

Ok, bolje ista nego nista, ali...

http://www.elitesecurity.org/t...jen-Prisluskivanje-GSM-za-mase
[ sweps @ 14.02.2011. 11:06 ] @
da li postoji nacin da se udje u trag nekom ko mi prati mob tel 064,
cita moje poruke,slusa moje razgovore i salje mi grozne poruke sa raznih br mob tel, 062,063,066..kupljenih na trafikama.
kad ih ne koristi,iskljuci telefon-e.
cak ima listing i mog fiksnog 021 broja.
unapred hvala..
[ vladanet @ 26.03.2011. 14:35 ] @
Dudajev je najveovatnije koristio Thuraya satelitski telefon jer on jedini ima gps igradjen u samom telefonu.Kada vi pitate operatera dali neko moze bez znanja da otkrije moju lokaciju oni ce vam reci vi necete nikom poslati koordinate putem sms ili neta ili sta vec jer vi morate nekom dati kordinate sa vaseg gps-a koji je u telefonu.Medjutim Thuraya je vrlo posebna kompanija koja osim sto koristi geostacionarne satelite koji se ne sudaraju sa golubovima kako neko rece, koristi i dve vrste sim karica.Jedna je eco i jedna je klasicna i tu dolazimo da glavne kvake a to je da je glavna razlika u ove dve karte zona pokrivanja pa tako dolazimo do toga da kod eco sim karte mozete zvati iz 83 zemlje i razgovoru i cene razgovora su smesno male 1 minut ka bilo kojoj mrezi je oko 50 dinara a sa sat na sat fon je oko 30 dinara.Kod klasicne sim karte je da ona pokriva oko 140 zemalja cena razgovora je dupla i sad dolazimo do pitanja zasto samo oni imaju dve sim karte i dva cenovnika a niko drugi to nema i zasto samo oni poseduju telefon sa gps-om a niko to drugi nema e pa odgovor je jasan zato sto hteli vi to ili ne gps bez vaseg znaja saopstava vasu lokaciju u milimetar preciznu kako bi se znalo gde ste tacno i dali ta zemlja iz koje zovete spada u zonu pokrivanja eco ili obicne sim karte.Posle ovog saznanja americka vojska je najstrozije zabranila svim njenim vojnicima koriscenje ovog telefona ali zato svi oni koji zele da koriste ovaj telefon Thuraya sg-2520 u normalne svrhe bice veoma veoma zadoljni jer je to jedini sat fon na svetu koji ima tri band gsm+sat fon+gps+sat internet i naravno usb,kameru,bluetooth,sd card,mpr3, displej 2 inca,win ce operativni sistem a sve to u dimenzijama takoreci klasicnog mobilnog telefona.Cene razgovara su jako povoljne i jeftinije od najeftinije rominga recimo zona 1 sto je samo po sebi apsurd da je danas satelitski telefon jeftiniji od prve zone rominga strasno koliko nas gsm operateri deru a pritome je poziv ka sat fonu potpuno besplatan za korisnika plus mozete sa bilo kog pc-ija poslati besplatnu sms poruku ka sat fonu .I jos nesto eco sim karta je takoreci potpuno besplatna i pri pejd je znaci nema ugovora ,potpisa odrzavanja nicega jednom kupis i miran si bez neocekivanih racuna.Dopunjavanje je jednostavno bilo pozivanjem besplatnog broja,bilo telefonom,bilo internetom.Eto sta smo docekali da je sat fon u romingu jeftiniji od gsm operatora.
[ dimce1 @ 11.03.2014. 19:52 ] @
Imam telefon Nokia C5-00, mt:s postpaid paket. Zanima me da li mogu da prisluskujem razgovore s tog telefona dok ga neko drugi koristi ili da kasnije dobijem snimke tih razgovora?
[ espresso @ 11.03.2014. 20:22 ] @
Postoje programi za snimanje razgovora na Simbijan telefonima tipa "Total Recall". Da li se neki od tih programa mogu podesiti da rade u pozadini, treba videti, verovatno mogu. Ali samo prisluškivanje nije zakonito, treba napomenuti.
[ dimce1 @ 11.03.2014. 21:09 ] @
Nije zakonito cak ni ako je moj mobilni, ja imam ugovor s mt:s-om, ja placam racun i tako dalje?

Hvala na odgovoru :D
[ djyova @ 05.09.2014. 04:29 ] @
Tajno snimanje nije dozvoljeno, dok je javno snimanje dozvoljeno. Ako na samom početku razgovora kažeš sagovorniku "ovaj razgovor može biti snimljen" onda si čist sa pravne strane.