[ sevo @ 24.04.2009. 00:06 ] @
ok ja sam skontao sta je root ali nige ne mogu da nadjem gde se definišu koji je koji link (npr. 1 za _root.link = 1;) tj. kako ja da znam koji je link 1 u root-u
[ StarCraft @ 24.04.2009. 12:45 ] @
Ne kapiram baš najbolje...

Postoji samo jedan _root, i ako si u njemu definisao neku promenljivu "link", onda postoji samo jedan _root i u njemu samo jedan _root.link (ili samo "link" ako kôd pišeš u samom _root-u)

Evo ti jedno moje objašnjenje _root-a i hijerarhije objekata u flešu. Ovo sam davno pisao:

Svaki objekat u fleš muviju ima neku svoju putanju (adresu) na kojoj se nalazi. Gledaj na to isto kao na foldere - u svakom objektu može da se nalazi neki drugi, pod-objekat, i tako u nedogled.

Ako hoćeš da pozoveš neki objekat imenom-i-prezimenom i da mu kažeš da uradi "nešto" (u ovom slučaju, hoćeš da se u taj muvi klip učita onaj swf) ti moraš da napišeš njegovu putanju gde se on nalazi.

Kada upališ novi fleš projekat - dobiješ prazan stejdž. To što gledaš u tom trenutku je u stvari "_root" svih objekata (gledaj na to kao na C:\ ). To znači da apsolutna putanja svakog objekta počinje sa: _root.objekat.pod-objekat.pod-pod-objekat...

E, sad, glavna fora je u tome što postoje apsolutne i relativne putanje. apsolutne putanje uvek počinju sa _root... a relativne kreću odande gde se nalazi taj objekat. Ja ti savetujem da kad god možeš, radiš sa apsolutnim putanjama (čitljiviji je kôd, lakše je za snalaženje i manje su greške) ali i relativne putanje imaju svojih velikih prednosti kod komplikovanijih struktura objekata.
Negde pišu u tutorialima funkciju u _root-u (u osnovnoj vremenskoj liniji) i onda pozivaju objekat "this". "this" ti je u stvari relativna putanja za objekat U kojem si napisao taj kôd. Pošto u tutorialima sav kôd uvek pišu u _root-u - kad napišu "this" onda misle na "_root". Isto tako (relativno) možeš da se pozivaš i na "_parent" objekte od tog movi klipa (samo _root nema _parent objekat)

Jedini izuzetak što se tiče relativnih putanja su Button objekti. Kada na njima napišeš da "this" radi nešto, ActionScript podrazumeva da misliš na _parent-a od tog dugmeta.

Naziv objekta ti je u stvari onaj njegov "instance name" koji možeš da upišeš u properties-u objekta. Bez instance nejma, objekat se referencira ili sa "this" ili sa "_parent" ili ima neki svoj unutrašnji naziv koji mu fleš automatski dodeljuje.

Znači, ako hoćeš da ti se taj tvoj swf učita u neki objekat-u-objektu (da bi mogao da kontrolišeš poziciju učitanog filma) napravi neki objekat - daj mu instance name - napravi u njemu još jedan objekat - daj i njemu instance name - i onda tamo u funkciji napiši:
_root.objekat1.objekat2 (to je neka njihova trenutna struktura)

Ako hoćeš ceo swf da učitaš umesto ovoga koji sada piči, onda napiši _root.loadMovie(...). A ako hoćeš da učitaš taj swf PREKO trenutnog sadržaja flash filma (da svi objekti ostanu u pozadini, a ovaj swf da se učita preko svih njih) onda možeš da napišeš i _level1._root.loadMovie(...)
(moguće je da ne mora _root da se napiše, ne sećam se sad baš najbolje)

Level-i su ti u stvari više _root-ova jedan preko drugog bukvalno i može da ih bude koliko hoćeš. Mađutim, ovo se toliko retko koristi da ne znam ni zašto sam ga pomenuo
[ sevo @ 24.04.2009. 15:47 ] @
Da pojasnim malo bolje:
početnik sam i krenuo sam da izmenim jedan template. U navigaciji ima četiri taba i svaki ima definisan action
Code:
on (release)
{
    _root.link = 1;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");  

on (release)
{
    _root.link = 2;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");

on (release)
{
    _root.link = 3;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");

on (release)
{
    _root.link = 4;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");


klikom na svaki tab (dugme) se u istom prozoru otvara nova strana (koja je u stvari Movie Clip unutar istog prozora)
e sad ja ne znam uopste kako da linkujem neki peti Movie Clip koji sam napravim. Znam da će action biti

Code:

on (release)
{
    _root.link = 5;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");


ako se ne varam , ali kako da definišem da neki Movie Clip koji je npr. u Library oznacen kao Symbol 204 kao link 5 tj da se on otvori kada kliknem na dugme kome sam dao predhodnu definiciju.
Ti kazes "...i ako si u njemu definisao neku promenljivu "link"... e moj problem je sto ne znam da definisem pa te molim za pomoc
Unapred hvala
[ sevo @ 27.04.2009. 08:51 ] @
Jel moguće da niko ne zna ili ja opet nisam dobro objasnio. Potrebno mi je samo da napravim novi link
[ StarCraft @ 27.04.2009. 09:11 ] @
očigledno je da se još dodatnog kôda nalazi i u samom _root-u. Najbolje da nam pošalješ ceo fla
[ sevo @ 28.04.2009. 12:06 ] @
evo linka ka .fla fajlu. zanima me samo kako da naparvim link za novonapravljenu stranu
poz
http://www.veterina.info/7665.fla
[ sevo @ 10.05.2009. 12:13 ] @
Zar mi jos u vek niko ne moze dati odgovor
[ StarCraft @ 11.05.2009. 10:59 ] @
Kad odeš na frejm 350, desno imaš 2 kvadrata (beli i zeleni) koji su van "korisnog prostora" sajta, oni su objekat "gates". Kad uđeš u njih (dupli klik) selektuj ih ponovo i videćeš da su oni pod-objekat "pages". Kad uđeš ponovo u njih, videćeš da taj objekat ima 5 frejmova, i svaki frajm ima svoj label (labelovani su u "action layeru") i zovu se "p1", "p2", "p3", "p4", "p5". U taj peti frejm stavi novi sadržaj (mada se u njemu već nalazi privacy policy: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.