[ dados.p @ 27.04.2009. 22:21 ] @
Imam jedno pitanje, veorivatno je za vecinu ovde i smesno, ali eto zamolio bih vas cisto samo da mi potvrdite da li sam razumeo sve ovo. Za jedan projekat je bilo potrebno da instaliram Cygwin a to me je povuklo za X/Cygwin i x windows server... E sada malo po malo i ostao sam skroz zbunjen, a ono sto me buni jeste sledece:
1) Da li je sam Cygwin samo kontrolna linija za linux bazirana na Windows serveru? Mali je fajl i instalacija mi je bila izvrsena putem interneta, i nisam instalirao dodatne pakete vec samo po default-u klikao na next. Tip postupkom sam instalirao samo komandnu liniju, da li sam u pravu?
2) Posto mi je bio i potreban i interfejs i aplikacije, posto se bas ne snalazim sa komandnom linijom :-) cini mi se da sam procitao da je potreban i X/Cygwin odnosno dodatak za Cygwin koji omogucava da se na windowsu prikazuje i linux interfejs ( ili samo neki obicni interfejs?) uz pomoc x windows server koji ustvari to i omogucava, odnosno da se pored komandnih linija prikazuju i aplikacije, da li sam u pravu ili sam pogresio? Sto znaci Cygwin + x windows server = X/Cygwin ?

Samo jos jedno pitanje koje me buni jeste da li je X/Cygwin veliki ili manji fajl i koliko otprilike on treba da iznosi kao kompletna instalacija?

Hvala puno na odgovorima!
[ dados.p @ 04.05.2009. 12:35 ] @
jel moguce da niko ne zna odgovor na ovo pitanje?
[ djoka_l @ 04.05.2009. 13:37 ] @
1. Ne znam šta si instalirao, ali cygwin je kompletno okruženje koje osim "komandne" linije tj. shell-a donosi i dodatne stvari tipa c i c++ kompajlera i biblioteka itd.
2. X/Cygwin ima još i X server i koješta (X biblioteke, neke aplikacije itd.). Iz tvog posta je prilično očigledno da ne poznaješ ni Linux, a ne znaš tačno ni šta ti treba. Ako bi bliže objasnio, neko bi mogao da ti pomogne.

Što se tiče veličine, ja imam neku stariju instalaciju na disku u ZIP fajlu koja je velika otprilike 400MB, tako da je odgovor na pitanje da li je X/Cygwin veliki fajl relativna (ne znam da li 400MB instalacije za tebe predstavlja veliki ili mali fajl).

Inače, na cygwin sajtu lepo piše da ako prilikom instalacije odabereš da želiš xinit, tada dobiješ sve pakete koji su ti potrebni za X Server.

X Server nije interfejs, nego softver koji omogućava da se na ekranu iscrtavaju prozori neke aplikacije. Ono što vidiš kada pokreneš neki Linux u grafičkom modu je windows manager (na primer KDE ili Gnome) koji koriste usluge X servera da bi nešto iscrtavali po ekranu i dobijali nazad događaje koje generišu tastatura i miš.

Na primer, ako tvoja mašina ima X/Cygwin i zove se MyClient, a imaš Linux server koji se zove MyLinux, da bi video kde na svojoj mašini uradiš sledeću stvar:

1. pokreneš xterm na lokalnoj mašini (terminal koji radi pod X serverom)
2. na promptu terminala zadaš komandu: xhost +MyLinux (time mašini MyLinux daješ dozvolu da "crta" po tvom ekranu.
3. uloguješ se na MyLinux: telnet MyLinux
4. na mašini MyLinux podesiš da želiš da koristiš na mašini MyClient X server: set display=MyClient:0.0
5. pokreneš kde: kde & (ovo & da bi kde radio u backgroundu)

Automagično se na tvom računaru pojavi KDE okruženje kao da si se ulogovao na MyLinux mašinu na grafički ekran...
[ dados.p @ 04.05.2009. 14:23 ] @
Hvala puno na odgovoru, sad mi je vec malo jasnije, ja sam skinuo Cygwin i on je bio nesto mali, mnogo manji od 400 mb. I imam samo kontrolnu liniju nisam nista drugo podesio, i nisam nikakve dodatne pakete skinuo prilikom instalacije... A i u pravu si, linux nemam pojma i zbog toga mi je mnogo krivo....
[ djoka_l @ 04.05.2009. 14:51 ] @
E, sada sam se setio analogije sa MS Windows-om. Ako porediš X server sa MS Windows, onda bi X server bio ono što je Remote Desktop na MS win (dobro, analogija je malo nategnuta jer je MS Win jedan monolitan sistem, dok je X win sastavljen iz komponenti koje zajedno čine X server, window manager - na primer Motif, KDE, Gnome i neke aplikacije).
[ dados.p @ 04.05.2009. 17:49 ] @
E hvala puno na objasnjenju, skontao sam sada, bukvalno sam osetio objasnjenje
[ dados.p @ 04.05.2009. 18:16 ] @
Jos samo jedno pitanje, samo molim vas bez ismejavanja Shvatio sam da su KDE i Gnome radno okruzenje za Unix, a sada da li je to isto sto i Ubuntu, Debian, Red hat, Kernel ili su ovo linux operativni sistemi a KDE i Gnome samo radno okruzenje koje je objasnjeno u proslim postovima... kada dobijem odgovor na ovo pitanje razumecu jos vise, i otici kupiti knjigu o linuxu posto me je sada vec sramota :-(
[ djoka_l @ 04.05.2009. 18:40 ] @
KDE i Gnome su različita grafička okruženja za Linux. Za ovako nešto nema analogije na MS Windowsu, ali ako malo nategnem objašnjenje, to je kao kada se instalira Windows XP, pa sed bira Win 2000 ili Win XP look. Jednostavo, razlikuje se dekoracija prozora i još po neke stvari ali je uglavnom sve isto.

Ubuntu, RedHat Debian itd su različite distribucije Linuxa. Neke firme naprave pakete koji se međusobno razlikuju po tome šta je sve sadržano unutra, način instalacije itd, dodaju neke svoje aplikacije ali je osnova ista.

Kernel je jezgro operativnog sistema. To je ono što je zajedničko za sve Linuxe ako im je ista verzija. Kernel razvija samo ekipa oko Linusa Torvalda, mada mnoge delove doniraju raznorazne kompanije i pojedinci.
[ dados.p @ 04.05.2009. 19:29 ] @
Citat:
djoka_l: KDE i Gnome su različita grafička okruženja za Linux. Za ovako nešto nema analogije na MS Windowsu, ali ako malo nategnem objašnjenje, to je kao kada se instalira Windows XP, pa sed bira Win 2000 ili Win XP look. Jednostavo, razlikuje se dekoracija prozora i još po neke stvari ali je uglavnom sve isto.

Ubuntu, RedHat Debian itd su različite distribucije Linuxa. Neke firme naprave pakete koji se međusobno razlikuju po tome šta je sve sadržano unutra, način instalacije itd, dodaju neke svoje aplikacije ali je osnova ista.

Kernel je jezgro operativnog sistema. To je ono što je zajedničko za sve Linuxe ako im je ista verzija. Kernel razvija samo ekipa oko Linusa Torvalda, mada mnoge delove doniraju raznorazne kompanije i pojedinci.


Nemam reci svaka cast, napokon sam shvatio i tu problematiku jel imas neki savet za linux knjigu za pocetnika "totalnog" ili bilo koja moze da posluzi?