[ laikexpert @ 03.05.2009. 20:09 ] @
Dakle sta reci nego:

Linux (konacno) prešao 1%

:)

NetApplications’ hitslink.com just released their april market share stats
and linux passed 1% for the first time ever.



http://marketshare.hitslink.com/report.aspx?qprid=8

Put je bio dug i trnovit:



A sada je situacija ovakva:

1 in 100 desktops/laptops is now linux according to hitslink. Hurray...
http://www.berkeleylug.com/?p=43


P.S.
Long live linux
[ mmix @ 03.05.2009. 22:42 ] @
Hihi, slatko

Samo da ga iPhone ne pretekne u medjuvremenu, to bi vec bilo bruka
[ Srđan Pavlović @ 03.05.2009. 22:54 ] @
nema sanse :)

Nego imam ideju - ajde otvorite jednu temu, ko ono sto je bilo za kurs EVRA, da se predvidjaju

market-shares (win, lin, mac) na recimo 1. januar 2010, a izjasnjavanje bi vazilo do recimo

kraja avgusta ili tako nesto... i bilo bi u obliku

1. win share
2. mac share
3. lin share

(na 2 decimale)


Sta mislite? Ko bude najblizi, komplet zenska i muska ES majica na poklon :D

Recimo da bude jedna TOP tema ovde na Advocacy-ju za to i da se odluci striktno koji sajt ce
da sluzi kao referenca za pracenje i sudjenje market-share-a.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 04.05.2009. u 00:04 GMT+1]
[ Stefan Markic @ 04.05.2009. 00:17 ] @
Bogme, ako iPhone ovako nastavi, brzo ce stici Linux. :)

http://marketshare.hitslink.com/os-market-share.aspx?qprid=9
[ mmix @ 04.05.2009. 08:20 ] @
Pa trend je definitivno jaci samo je pitanje gde ce se iznivelisati. Treba imati u vidu i da ce Windows 7 da unese pometnju u ovaj raspored a i ona "Other" kolona ima jak trend, pitam se koji OS-ovi su tu? Vrlo je moguce da ce Linux nazad ispod 1% do kraja godine.
[ Au197/79 @ 04.05.2009. 16:46 ] @
Po w3c prešao i 2 %:http://www.w3counter.com/globalstats.php
[ MladenIsakovic @ 04.05.2009. 23:27 ] @
Pa dobro, kad kažeš samo 1%, to bedno zvuči, al' kad kažeš od svakih 100 računara u svetu, na jednom je linux, to onda i nije tako loše
[ tdjokic @ 05.05.2009. 14:13 ] @
Citat:
MladenIsakovic: Pa dobro, kad kažeš samo 1%, to bedno zvuči, al' kad kažeš od svakih 100 računara u svetu, na jednom je linux, to onda i nije tako loše :D
Ili od 100 miliona racunara 1 milion na Linux-u! Nisu ludi proizvodjaci hardvera koji sve cesce daju i drajvere za Linux, ravnopravno sa onim za Windows, plus uputstvo za neke najpoznatije distribucije.
[ Srđan Pavlović @ 05.05.2009. 15:02 ] @
Citat:
Pa dobro, kad kažeš samo 1%, to bedno zvuči, al' kad kažeš od svakih 100 računara u svetu, na jednom je linux, to onda i nije tako loše


Znaci u svakoj malo vecoj zgradi bar po jedan, ako svako ima komp :)
[ mmix @ 05.05.2009. 16:56 ] @
Mislim da je u interesu Linux zajednice da se ova tema zakopa u arhivu da je niko ne vidi. Bez ljutnje, al ovo zvuci mnogo pateticno Ja se ne bih ni javljao pre 10%




[ component @ 05.05.2009. 17:12 ] @
Možda tebi zvuči patetično, ali stvari polako idu na bolje (bar se nadam). Dokle god se u Linux ulaže manje nego u Windows on nikada neće prestići Window. Važan je trend. Kao što vidiš sve više ljudi koristi Linux, a sve manje Windows. Bez ljunje, ali procenat Linxa se povećao, procenat OS X se povećao, čak se povećao procenat iPhone-a i Androida A Windows? Za koliko se on povećao?
[ pri3rak @ 05.05.2009. 17:16 ] @
jos jedna slaba uteha :)
[ Ivan Dimkovic @ 05.05.2009. 17:31 ] @
Citat:
component
Kao što vidiš sve više ljudi koristi Linux, a sve manje Windows. Bez ljunje, ali procenat Linxa se povećao, procenat OS X se povećao, čak se povećao procenat iPhone-a i Androida A Windows? Za koliko se on povećao?


Ovaj... OS koji je u jednom momentu drzao preko 95% trzista jako tesko moze da poveca svoj procenat, zar ne? :-)

Sto se tog "trenda" u povecavanju Linux market udela tice, recimo da je Mac OS X-u trebalo par godina da dodje do 10-tak%, a Linux vec skoro 20 godina tavori oko tog jednog procenta - nekad vise nekad manje, ali generalno su tu negde uvek.

Ja se ipak ne bih preterano puvao sa takvim "uspehom"...

Sa druge strane, Linux je bez problema oteo silan deo Unix instalacija i drzi preko 30% serverskih instalacija. Kao sto se vidi, za neke stvari za koje IMA SMISLA koristiti Linux nije bilo potrebno preterano ubedjivanja pa da postanu popularne.

Medjutim, desktop DEFINITIVNO nije jedna od tih stvari.
[ Tyler Durden @ 05.05.2009. 19:39 ] @
Ja nisam siguran da zelim siroku narodnu popularnost za Linux. :-/
[ degojs @ 05.05.2009. 19:42 ] @
Citat:
A Windows? Za koliko se on povećao?


Vista je za manje od 3 godine uspela da uzme skoro četvrt desktop tržišta. Malo li je?

http://marketshare.hitslink.co...tem-market-share.aspx?qprid=10

Od nule do 24% za manje od 3 godine i uz svu negativnu kritiku, uz povampireni Apple, uz praktično totalno odsustvo Viste sa netbook tržišta, uz poslovno tržište koje je sasvim OK sa teranjem XP-a i ne žuri da prelazi na novi sistem, itd.

Slobodno uporedi sa konkurencijom (OSX, Linux).
[ toplim @ 05.05.2009. 19:56 ] @
A koliko u svetu je intelektualaca u procentima ili bogatasa ili...Zar to znaci da su u manjini, jeste, ali sta opet to govori...nista lose...
Ja koristim windows. i tu nema greske :) Ali da nije jednog linuxa, i ja bih bio haker :)
[ CONFIQ @ 05.05.2009. 20:16 ] @
Ja sam iznenadjen da uopste i raste :)

Ali vazno je da raste... i raste...
[ combuster @ 06.05.2009. 07:21 ] @
Pa samo po ES userima ne bih rekao bas da nas linuxasa nema... ;-)
[ z@re @ 06.05.2009. 12:20 ] @
Citat:

Vista je za manje od 3 godine uspela da uzme skoro četvrt desktop tržišta. Malo li je?

http://marketshare.hitslink.co...tem-market-share.aspx?qprid=10

Od nule do 24% za manje od 3 godine i uz svu negativnu kritiku, uz povampireni Apple, uz praktično totalno odsustvo Viste sa netbook tržišta, uz poslovno tržište koje je sasvim OK sa teranjem XP-a i ne žuri da prelazi na novi sistem, itd.


Jok, to uopce nema veze sa povampirenim OEM ugovorima koji su satjerali preinstalaciju Viste na 90% brand-name laptopa i desktopa.
Mislim odakle ti uopce obraz koristit Vistu kao argument diskusije, kad vec i ptice na grani znaju da bi Vista potonula ko Titanic da Microsoft sam po sebi nema ogroman utjecaj i na trziste i na vendore.

Dno dna.
[ degojs @ 06.05.2009. 19:49 ] @
^Koje gluposti ti pričaš?

MS nekog prisiljava da prodaje Vistu? Pa poznato je da su svako malo produžavali život XP-a i omogućavali da se radi downgrade. Mislim da je čak i danas to moguće. Sve ovo vreme, od izlaska Viste, downgrade opcija na XP je postojala, a da ne pričam da svaki proizvođač ladno može da instalira Linux, nema MS sa tim ništa.

Takođe, kada su se netbook kompjuteri pojavili, većina ih je terala Linux. Danas većina tera XP. Pa kako to, hoćeš da kažeš, MS ih naterao da promene sistem koji instaliraju? :)))) Pa kako ih odmah na početku nisu naterali da instaliraju XP? :)) I ovi ladno ćutali, nisu se setili da se požale na sud? Kako da ne.

Ja se nešto sećam da je bilo izveštaja da je velik broj kupaca jednostavno vraćao te Linux kompjutere kad skontaju da to nije Windows, itd.

Te neke priče da MS može nekom da naređuje šta će da prodaje, a šta ne, danas su ipak malo besmislene.

Al dobro, samo ti iznalazi opravdanja.. :)

(Ako imaš neki link da potkrepiš te svoje tvrdnje, bilo bi lepo da ga ostaviš, kako je to MS naterao prodavače da prodaju Vistu, a ne neki drugi sistem na svojim kompjuterima..)



[Ovu poruku je menjao degojs dana 06.05.2009. u 21:14 GMT+1]
[ degojs @ 06.05.2009. 20:17 ] @
U stvari, evo malo sam pogledao više, kako stvari stoje:

1. veliki prodavači kao Dell, HP, itd uvek mogu da urade downgrade na bilo koju pređašnju verziju Windowsa, to je opcija koja je postojala uvek, ne samo sa Vistom

2. od izlaska Viste, ta mogućnost je data i običnim, krajnjim, kupcima. Isto će biti moguće i sa Win 7.

Tako da ta tvoja priča ne pije vodu, ako trebaš linkove, reci, pa ću da ih stavim (mrzim me sad, zatvorio sam tabove :).

A da MS može nekom da zabrani instaliranje i prodaju Linuxa, mislim da jednostavno izmišljaš. MS je možda mogao nekad davno (pre ~10 godina) da im zavrće ruke po tom pitanju (BeOS), ali danas, posle onog suđenja u USA i ograničenja i kontrola koje su im nametnute, nema šanse. EU da ne pominjemo.

Moraćeš da priložiš neki argument..
[ Daniel Fat @ 06.05.2009. 20:46 ] @
Citat:
degojs
Tako da ta tvoja priča ne pije vodu, ako trebaš linkove, reci, pa ću da ih stavim (mrzim me sad, zatvorio sam tabove :).

A da MS može nekom da zabrani instaliranje i prodaju Linuxa, mislim da jednostavno izmišljaš. MS je možda mogao nekad davno (pre ~10 godina) da im zavrće ruke po tom pitanju (BeOS), ali danas, posle onog suđenja u USA i ograničenja i kontrola koje su im nametnute, nema šanse. EU da ne pominjemo.

Moraćeš da priložiš neki argument..

Ne mora da zabrani. Jednostavno može odabrati da poveća cenu onima koji prodaju paralelno Windows i Linux.

A to da je vista na 24% racunara me ne cudi. OEM po defaultu instaliraju trenutni Windows a ljudi silom inercije ne moraju ili ne žele da reinstaliraju.

Sad ja ne kapiram koja je fora ovog 1% Linuxa? Kakve to ima veze sa kvalitetom ili ne-kvalitetom software-a. Windows na svojoj strani ima neverovatnu silu inercije, prevladati nju je ubitacno umesto sto ga "sahranjujete" treba da se radujete i gledate unapred kako ostvariti 2%.

A da zaboravio sam. Ovo je win zealot forum... Nevermind

[ mmix @ 06.05.2009. 20:54 ] @
Citat:
degojs: Ja se nešto sećam da je bilo izveštaja da je velik broj kupaca jednostavno vraćao te Linux kompjutere kad skontaju da to nije Windows, itd.


Da, da, to je dospelo i u major TV news mreze. Secam se priloga na CBS mislim gde je neka riba kukala kako joj je Dell prodao laptop sa Linuxom i OpenOffice-om i kako ona nije na tome obucena i ne moze da ga koristi za fakultet i kako Dell nece da joj instalira windows i word bez doplate

Zna Tylen cega se boji, ako se masa docepa Linuxa onda cete malo na svojoj kozi da osetite smaranje rodbine i komsiluka, ono, ti si kompjuteras ajd da mi namestis ovo, nesto mi ne radi internet. Nema vise vadjenja na "ja ne koristim WIndows, ja sam Linuxas" Lepo je vama na <1%, ne znam stvarno sto kukate...
[ degojs @ 06.05.2009. 21:07 ] @
Citat:
Ne mora da zabrani. Jednostavno može odabrati da poveća cenu onima koji prodaju paralelno Windows i Linux.


Nekad su mogli, ali nema šanse da i danas to da smeju da rade.

Misliš da takva stvar već ne bi izašla u javnost i misliš da već ne bi bilo na sudu, pogotovo pošto je MS još uvek pod nadzorom po tim pitanjima, a EU da ne pominjem, kako bi se tamo proveli :)


Citat:
Judge Colleen Kollar-Kotelly has extended her oversight of Microsoft's antitrust settlement by another 18 months, setting the new expiration date for May 12, 2011. Kollar-Kotelly acknowledged during a hearing today that this would be the second extension in under two years, but said that the company is "in a different and much better place" than before.



Nemojte da izmišljate koješta, dajte linkove.

Koliko je meni poznato MS je spustio cenu XP-a na $15 za netbook-ove i to je to.
[ mmix @ 06.05.2009. 21:10 ] @
Citat:
Daniel Fat: A da zaboravio sam. Ovo je win zealot forum... Nevermind


E pa ova ti ne stoji. Mozda 99% korisnika racunara u Srbiji ima Windows, ali sam ubedjen da je ceo taj 1% Linux korisnika bio ili jeste aktivan na ES-u. ES privlaci tech savvy korisnike u sta Linux korisnici sasvim sigurno spadaju, ako umes da odrzavas distro imas bar neka tehnoloska predznanja i interesuje te vise detalja o kompjuterima i operativnim sistemima. Ta prica ne vazi za Windows korisnike od kojih masa ne zna ni osnovne administrativne procedure na svojim instalacijama i vrhunac dana im je pokretanje tetrisa ili minesweepera. Tako da ne bih rekao da je ovo win zaelot forum, medjutim iz nekog razlog linux korisnici ne ucestvuju u ovakvim diskusijama, a meni je indikacija razloga tacno nekako legla u Tylen-ovoj poruci. Ja sam ubedjen da dobar deo Linux populacije ne zeli masovnost linuxa jer sebe smatraju nekom fringe ekskluzivom i elitom, sto pak cini "windows vs linux procenti" temu veoma neinteresantnom. Gresim li?
[ Srđan Pavlović @ 06.05.2009. 21:17 ] @
U pravu si :) - i ja mislim da je koncentracija Linux korisnika (sto se Srbije tice) povelika ovde na ES-u, od tih koji ga koriste :)

[ Ivan Dimkovic @ 06.05.2009. 22:37 ] @
Za te gluposti oko navodnog "teranja" nema boljeg kontra-dokaza od Netbook trzista...

Kao sto se videlo, na pocetku su svi veliki OEM-i nudili veliki % Netbooka sa Linuxom - kako ih tada nije bilo strah od "zavrtanja ruku" od strane Microsofta? :) U to vreme smo slusali bajkice i na ovom forumu od strane nekih korisnika kako su Netbook-ovi znak prve pobede Linuxa na desktop polju...

Naravno, za samo godinu dana se desilo ocekivano - Windows se i na Netbook trzistu popeo na stari-dobri procenat - onaj dvocifreni sa prvom cifrom 9 ;-)

Zasto?

Sigurno ne zbog "zavrtanja ruku" vec zbog sudara Linux "vizionara" u tim OEM-ima sa trzisnom realnoscu - ljudi NE ZELE Linux na njihovim netbook-ovima, vec traze Windows. To su na kraju i dobili.

Inace, danas su PC OEM-i toliko jaki + imaju podrsku svojih maticnih drzava tako da je potpuno nemoguce zamisliti da Microsoft moze da im preti vecom cenom zbog Linuxa - to bi Microsoft samo kostalo puno para, i nista vise.

--

Off-topic, instalirah Ubuntu 9.04 na Sony Vaio P...

1. Nema video akceleraciju (dobro, za ovo je delimicno kriv i Intel)
2. Ne nudi rezoluciju ekrana vec neku bednu 1200x600 ili nesto slicno... PA JEBOTE BOG, POSLE 20 GODINA...
3. Ne vidi WiFi mreze

Intelov drajver ne moze da radi jer je on pisan za 2.6.24 kernel - 2.6.28 je valjda velika razlika u Linux svetu...

Sta reci.
[ Srđan Pavlović @ 06.05.2009. 22:44 ] @
To bese neki sa 2 graficke leptop? Intel integrusa i jos neka nvidia, tako bese?

Jbg, zbunilo ga to verovatno... za wireless vidi koji je chip pa stavi drajvere kao prvo..
[ Ivan Dimkovic @ 06.05.2009. 22:46 ] @
Ne.

Vaio P je Sony-jev "Netbook" - prilicno useless masina (mala tastatura, prevelika rezolucija), osim sto meni treba za customer demo-e, jer je mali i "sexy" i moze da ispici 720p rezoluciju ili 1080p na VGA izlazu.

Intel Atom Z530 (1.3 GHz) + US15W (Poulsbo) sa integrisanom GMA500 grafikom.
[ Srđan Pavlović @ 06.05.2009. 22:50 ] @
e, pa na to idi onda sa eeeBuntu-standard edition-2.0 on je budzen za netbooke, obicni
Ubuntu nije bas out-of-the-box prilagodjen za 10" i manje zajebancije, za to je pravljen ovaj drugi.

http://dl.thespiffylife.com/ee.../2.0/eeebuntu-2.0-standard.iso
[ Ivan Dimkovic @ 06.05.2009. 22:58 ] @
Citat:

Ubuntu nije bas out-of-the-box prilagodjen za 10" i manje za***ancije, za to je pravljen ovaj drugi.


Ne, Ubuntu Netbook ne radi isto kako treba - zbog pomenutog jebenog video drajvera...

Ex-kolega Linuxas (Nero Linux autor ;-) mi je to lepo objasnio da je Intelov "proprietary" drajver nekako tesno povezan sa 2.6.24 kernelom, i da neki paketi vise ne postoje u ovom 2.6.28 te da je neophodno rekompajlirati i nakrpiti sve to... i mozda fixovati.

2.6.24
2.6.28

Razlika u pod-podverziji :) Treca decimala :) I... jock :)

Alal im vera za arhitekturu tj. za drajver model, nema sta...
[ Srđan Pavlović @ 06.05.2009. 23:02 ] @
Citat:
Ne, Ubuntu Netbook ne radi isto kako treba


Ovo je eeeBuntu... a ne Ubuntu net...bla-bla.. nisam probao, ali ovaj prvi je
valjda najbolji za te male... skini pa probaj, ako te ne mrzi ;)
[ ventura @ 06.05.2009. 23:03 ] @
Ivane... I ti sad si našao da zajebavaš ovde... Pa zar nisi već naučio da kad ti nešto ne radi na linuxu, rešenje je da promeniš distribuciju/verziju... Na onoj drugoj to sve radi kako treba, nego se ti uvatiš baš za onu na kojoj ne radi...
[ Srđan Pavlović @ 06.05.2009. 23:07 ] @
@ventura - pa to je najlakse resenje sto bi se reklo "workaround", ali ta filozofija se
ne mora uvek i nuzno primeniti u svakom slucaju. Mislim, mogli bismo sad navoditi
probleme win korisnika koji bas i nemaju toliku slobodu izbora, ali ajde... vec je ovde
davljeno o tome dosta.
[ ventura @ 06.05.2009. 23:10 ] @
Sva sreća pa na windowsu nema toliko slobode...
[ Srđan Pavlović @ 06.05.2009. 23:12 ] @
Pa ne vidim zasto bi bilo nesrecno da je kojim slucajem ima.
[ tdjokic @ 07.05.2009. 02:24 ] @
Kad se pojavio Eee velika svetska kriza jos nije bila aktuelna, ali su proizvodjaci ipak cvikali sta ce biti sa tim. Ustvari, PROIZVODJAC = Asus, koliko se ja secam, on je tu najvise reskirao. Imao je verzije i sa Linuxom i sa Windowsom, a ekran je bio suvise mali, kako se kasnije pokazalo, ali je sve bilo u funkciji provere kako ce trziste to da prihvati. Cisto marketinski je bilo malo glupo ici sa Linuxom zbog minimalne razlike u ceni uz verovatnocu da ce mnogi kupci pop.....ti kad shvate da su dobili nesto sto ne znaju sta je. Sad je otisao na 3.2 funte tezine sa manje od 2 (ispod 1 kg), cena je porasla itd., nije nista cudno da vise ne stede ni na OS-u.

Inace, eeeBuntu je odlican (na sajtu imaju verziju sa Ubuntu 8.10), ja sam ga instalirao na svoj desktop sa Atom plocom, ali je opet prisutna frka - on se muci sa grafikom i na pocetku rada javlja da radi u niskoj rezoluciji i nudi neke prerade bla, bla, dok recimo Debian Lenny na istoj masini izredja 10-tak rezolucija bez problema.

Iskreno - kao da nema ni jednog pojedinacnog Linuxa da mu sve radi. Trenuno imam 5 distribucija na svom starom hdd od 40GB, svakom oko 7 GB, pocev od Ubuntu 6.06 LTS pa do Mepisa 8.0 (= povratnik na Debian, napustio Ubuntu). Starije verzije su napustene, nema podrske, ne mozes nista da dodas na sistem, cak i ako dobro radi ne vredi ti mnogo. Novije verzije guse masinu, toliko je toga vec natrpano u sistem da se Atom 1.6, sa 2GB memorije nekad posteno saplice. Muci se cak i sa xfce, pa i sa fluxbox-om, sve je toliko postalo sareno i luksuzno.
[ combuster @ 07.05.2009. 07:31 ] @
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NzAyOQ
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NzIyMA

Nazalost ali tako je... Juce sam kompajlirao 2.6.30-rc4 buduci da je trebao da ispravi gomilu bug-ova za one koji imaju kms enable-ovan i pouvkao sam sa aur-a najnoviju dev verziju intelovog drajvera tj neku vrstu 2.8 xf86-video-intel bete i samo je bug sa tiling-om ispravljen a gomila bug-ova koji su tu jos od 2.6.29 kernela i 2.6.3 xf86-video-intel drajvera su jos tu... Samo obecavaju, obecavaju, te ovo te ono, te drop-ujemo obsolete code te bice bolje i nista vec 2 godine. Evo ja ne mogu da cekam final pa reko da probam bete da vidim jel ista bolje i jock... A open source driver tc tc tc... :D Jos imaju veliki performance drop kada je enable-ovan dual channel... :(
[ Dr.Love @ 07.05.2009. 09:09 ] @
Ne treba zaboraviti da je Linux zajednica uglavnom bazirana na dobrovoljnom radu kada je u pitanju podrska za hardware. Ako stalno idete sa najnovijim kernelima, ne dajete mogucnost ljudima koji poboljsavaju (open source) drajvere da stignu da odrade svoj posao. Kada ne bi toliko jurili za najnovijim verzijama (koje su nestabilnije jer se non stop nesto novo ubacuje, da ne pominjem Release Candidate i slicno) imali bi mnogo stabilniji sistem i vise opcija.

Druga prica su proprietary drajveri, posto Intel i ATI (i dosta drugih kao npr Logitech) nemaju prevelikog interesa da razvijaju drajvere za Linux, tako da je objektivno Linux stavljen u podredjeni polozaj.

Sto se tice procenta trzista, i to ce polako da se menja. Ako se uzme u obzir da su deo piratskih kopija cak 38%, a na Linux platformi prakticno nema piraterije, ispada bi pregled trzista trebao da izgleda ovako:

Legalan Windows = 55,6%
Piratski Windows = 33,4%
Mac = 9,7%
Linux = 1%

a slozicete se da kada ljudi pokusaju masovnije prelaziti na zasticenije Windows-e tih 38% ce biti baza za moguce prelaske na Linux. Ne odmah i ne puno, ali mogucnost postoji.

Takodje ne treba zaboraviti da kada ljudi plate Windows, ne pada im napamet da ga skidaju (i tako bacaju pare) i stave Linux, vec ce pre jos dokupiti neke programe, dok ce se sa Linuxa lako vratiti na piratski Windows posto ih Linux nista nije kostao.

Ni cinjenica da ima jako puno Linux distribucija ne pomaze Linuxu posto zbunjuje ljude. Tu je naravno i cinjenica da su prevodi uputstava za Linux na srpski jezik skoro ne postojeci, dok za Windows postoje desetine knjiga, cak dosta njih losijeg kvaliteta. Ako bi se Linux zajednica vise potrudila da se ovi preduslovi za rast popularnosti Linuxa stvore, i trzisni udeo Linuxa ce biti veci, ali naravno ugusen proizvodjacima hardware-a.
[ Ivan Dimkovic @ 07.05.2009. 09:14 ] @
Citat:
Kernel-1
Ovo je eeeBuntu... a ne Ubuntu net...bla-bla.. nisam probao, ali ovaj prvi je
valjda najbolji za te male... skini pa probaj, ako te ne mrzi ;)


Pa nemam sta da probam - znam da nece raditi ako ima kernel > 2.6.24 zato sto

a) Ne postoji Open Source video drajver za GMA500 koji podrzava video akceleraciju

b) Intel-ov drajver (proprietary) je, kao sto rekoh, zavistan od te verzije kernela - par ljudi je pokusalo da prepakuje to sa manjom ili vecom dozom uspeha ali niko do sada nije uspeo da napravi uspesan package za siroku distribuciju

Ono sto je meni fantasticno u celoj toj prici je KAKO nesto tako moze da bude isprojektovano da bude toliko zavisno od verzije kernela. Mislim i Microsoft je promenio display model u NT-u, ali samo jednom u 10 godina... Ali meni drajver za NT 6.0 kernel radi savrseno na NT 6.1 kernelu.

--

I da, ne mesajte te EEE-pc Like netbooke koji imaju plain-vanilla matori 945G(SE)/945GM(S) cipset i N2x0 ATOM, ovde se radi o skupljoj verziji sa Z5xx ATOM serijom i cipsetom sa niskom potrosnjom, US15W (Poulsbo).

Taj cipset nema nikakve veze sa 945-ticom - osakacen je sto se tice periferija (nema SATA kontroler, recimo) medjutim optimizovan je za potrosnju (~3W naspram 7-8W za 945GSE) i ima sasvim drugaciji video hardver licenciran od Imagination Tech-a, sa kojim recimo softver koji moja firma pravi moze da ispuca 1080p AVC bez ikakvih problema sa 7.1 audio-m :)
[ mmix @ 07.05.2009. 09:17 ] @
@Dr.Love, odakle ti ta informacija za 38%?
[ Tyler Durden @ 07.05.2009. 09:26 ] @
Citat:
Tako da ne bih rekao da je ovo win zaelot forum, medjutim iz nekog razlog linux korisnici ne ucestvuju u ovakvim diskusijama, a meni je indikacija razloga tacno nekako legla u Tylen-ovoj poruci. Ja sam ubedjen da dobar deo Linux populacije ne zeli masovnost linuxa jer sebe smatraju nekom fringe ekskluzivom i elitom, sto pak cini "windows vs linux procenti" temu veoma neinteresantnom. Gresim li?


Citat:
Zna Tylen cega se boji, ako se masa docepa Linuxa onda cete malo na svojoj kozi da osetite smaranje rodbine i komsiluka, ono, ti si kompjuteras ajd da mi namestis ovo, nesto mi ne radi internet. Nema vise vadjenja na "ja ne koristim WIndows, ja sam Linuxas" Lepo je vama na <1%, ne znam stvarno sto kukate...


:)
Pa vjerovatno imas pravo za obe tvrdnje pomalo, ali licno meni to nisu glavni razlozi.
Ja zaista mislim, da ce Linux (za mene) da se pokvari ako krene u mainstream ili to postane, zato sto tako nesto automatski povlaci neke stvari (koncepte i ideje) koji meni ne odgovaraju.

Sto se tice smaranja, nazalost ne mozes bas tako lako da se izvuces na "ja ne koristim Windows" :-)
[ combuster @ 07.05.2009. 09:51 ] @
@dr.love
Citat:

Ne treba zaboraviti da je Linux zajednica uglavnom bazirana na dobrovoljnom radu kada je u pitanju podrska za hardware. Ako stalno idete sa najnovijim kernelima, ne dajete mogucnost ljudima koji poboljsavaju (open source) drajvere da stignu da odrade svoj posao. Kada ne bi toliko jurili za najnovijim verzijama (koje su nestabilnije jer se non stop nesto novo ubacuje, da ne pominjem Release Candidate i slicno) imali bi mnogo stabilniji sistem i vise opcija.

Druga prica su proprietary drajveri, posto Intel i ATI (i dosta drugih kao npr Logitech) nemaju prevelikog interesa da razvijaju drajvere za Linux, tako da je objektivno Linux stavljen u podredjeni polozaj.


Sta naprica ti ovde??? Kada verzija kernel-a stigne do final release-a radi se samo na patch-ovanju te i razvijanju nove verzije uz podrsku naravno za 2.4 seriju kernel-ova koja se sa vremena na vreme "osvezi". Poseti www.kernel.org i vidi i sam. Dakle to sto ja testiram rc4 i vracam feedback zajednici ne cinim nista lose - naprotiv... A meni je 2.6.30-rc4 koji sam iskompajlirao isto radi stabilno kao i 2.6.29-ARCH koji je generic, problem je sto bug fix-evi koji su obecani nisu tu. Mislim sve je u redu sa strane kernel dev-ova, ispravili su problem sa tiling-om koji je po default-u bio off i omogucili su da se kernel iskompajlira tako da kms bude ucitan po default-u bez potrebe da se dodaju linije u modprobe.conf i vrsi izmena mkinitcpio.conf-a... Problem je u Intel-ovim programerima koji sada rade generalku drajvera, izbacuju dri1, xaa i exa i oslanjaju se iskljucivo na uxa i dri2... Samim tim ne bih rekao da nemaju interesa da razvijaju drajvere za linux jer ne bi se toliko radilo u poslednje vreme, cak ce i pre standardnog release ciklusa izbaciti 2.8 drajver. A sto se tice logitech-a i ostalih uvek se nadje neko u kernel dev team-u da razvije drajver za njih... Samo ne znam zasto su totalno batalili drajver za GMA950 kada i sami sponzorisu moblin za netbook-ove. Malo su mi tu kontradiktorni...

@dimkovic

Citat:

Ono sto je meni fantasticno u celoj toj prici je KAKO nesto tako moze da bude isprojektovano da bude toliko zavisno od verzije kernela. Mislim i Microsoft je promenio display model u NT-u, ali samo jednom u 10 godina... Ali meni drajver za NT 6.0 kernel radi savrseno na NT 6.1 kernelu.


Sve je vise i vise display driver zavisan od kernel-a... Sada imamo 3D akceleraciju odmah po ucitavanju kernel-a preko tzv Kernel Mode Setting-a iliti KMS-a, tako su omogucili da se rezolucija automatski podesava pri boot-u a da ne moras kao ranije da dodajes vga=xxx parametre kernelu da bi dobio odgovarajucu rezoluciju u framebuffer-u, nema vise switch-ovanja sa kernel-ovog fbdev drajvera na intelov drajver pa nema ni flicker-a pri ucitavanju x-a a tu je i mogucnost za fancy distro-e da imaju zanimljive animirane bootup screen-ove. Downside svega ovoga je sto sad ne cekamo samo na intelove programere kada ce da naprave sledeci bugfix vec i na ove koje razvijaju kernel. Za sada bolje ide kernel-ovcima :-)

@Tyler
Citat:

Ja zaista mislim, da ce Linux (za mene) da se pokvari ako krene u mainstream ili to postane, zato sto tako nesto automatski povlaci neke stvari (koncepte i ideje) koji meni ne odgovaraju.

Sto se tice smaranja, nazalost ne mozes bas tako lako da se izvuces na "ja ne koristim Windows" :-)


Sta mislis zasto sam presao sa ubuntu-a na arch? :D
A to "ja ne koristim Windows" moze da upali samo kod novajlija koji me ne poznaju dovoljno, makar kod onih koje zelim da isqliram...
[ Sudomaster @ 07.05.2009. 10:03 ] @
Imajući u vidu da se Linux bori protiv velike sile, konkuretnske kompanije i protiv cele američke vlade koja direktno stoji iz Windows-a (od kako postoji MS), 1% mu dodje ODLIČNO!!!
Za par godina, ako se nastavi ovakav trend prezentacije Linux sistema, iskreno se nadam da će da dogura do 10-ak procenata udela na svetskom tržištu.

Mada ruku na srce, Linux je objektivno gledano tek 2003-2004 počeo da se masovno razvija i još masovnije priča o njemu, mnoga revolucionarna poboljšanja su usledila nakon previše godina stangiranja i cupkanja u mestu, tek kada su neke stvari na linuxu postale veoma lake a pritom i jednostavno onda je počelo omasovljavanje Linux Desktop OS-a.

Prema tome ovaj 1% je izuzetan napredak, imajući u vidu da se u ovom trenutku sve vrti oko para i da niko nije lud da prodaje svoje sjajne ideje zarad dobrobiti svih ljudi a ne samo autora (profit).
[ ventura @ 07.05.2009. 10:21 ] @
Citat:
Sudomaster
Za par godina, ako se nastavi ovakav trend prezentacije Linux sistema, iskreno se nadam da će da dogura do 10-ak procenata udela na svetskom tržištu.


Ta priča ide još od 1995 godine, dakle nekih 15-tak godina...

Citat:
Sudomaster:
Mada ruku na srce, Linux je objektivno gledano tek 2003-2004 počeo da se masovno razvija i još masovnije priča o njemu, mnoga revolucionarna poboljšanja su usledila nakon previše godina stangiranja i cupkanja u mestu, tek kada su neke stvari na linuxu postale veoma lake a pritom i jednostavno onda je počelo omasovljavanje Linux Desktop OS-a.


Linux je ušao u trend negde 97-98, kada su velike kompanije (čitaj RedHat) ušle u priču, a renesansu je doživeo 99-00 za vreme dot-com booma... Prođe od tad 10 bajrama, al linux je i dalje na nivou statističke greške...
[ Sudomaster @ 07.05.2009. 10:29 ] @
Jeste on ušao u priču 2000, ali je tek od 2004 počelo NEŠTO da se radi kako treba i da to zaživljava u pravom smislu. A to možeš da vidiš i po statistikama kojih godina je bio "bum" za expanziju linux sistema.

Uopšte nemam nameru da se svadjam oko Linux vs Win, već sam samo konstatovao da mi je izuzetno drago što se iz godine u godinu povećava broj Linux korisnika, imajući u vidu našta je sve spreman i sposoban MS i ko direktno stoji iz kompanije Microsoft, parirati (donekle) mašineriji koja ima milijarde profita godišnje, koju "sponzoriše" američka administracija, i opet imati makar 1%.... nisu to male stvari da se razumemo!
[ ventura @ 07.05.2009. 10:44 ] @
Citat:
Sudomaster: Jeste on ušao u priču 2000, ali je tek od 2004 počelo NEŠTO da se radi kako treba i da to zaživljava u pravom smislu. A to možeš da vidiš i po statistikama kojih godina je bio "bum" za expanziju linux sistema.


Ako si TI video linux prvi put 2004 to ne znači da je od tada sve počelo...

Linux ekspanzija, i ozbiljan rad na linuxu je počeo 97-98 godine, svidelo se to tebi ili ne. A i ako ti se ne sviđa, razumem i zašto.
[ Srđan Pavlović @ 07.05.2009. 10:51 ] @
Ajde bar ucinite ovo malo zanimljivim. Kad svi imaju neku svoju pricu sa procentima,
dajte malo prognoza za ... ajde da uzmemo 1. Januar, 2010.

Mislim da ce Linux tada imati oko 1,05% do 1,12% - cisto onako moja neka procena, Windows
i MacOS-X nece se nesto bitno promeniti...

Ajde dajte konkretne prognoze, da bi mogli posle da linkujemo postove iz ove teme
kada treba nekog podsetiti na pogresne procene ;)
[ Nedeljko @ 07.05.2009. 11:15 ] @
Citat:
degojs: Vista je za manje od 3 godine uspela da uzme skoro četvrt desktop tržišta. Malo li je?

http://marketshare.hitslink.co...tem-market-share.aspx?qprid=10

Od nule do 24% za manje od 3 godine i uz svu negativnu kritiku, uz povampireni Apple, uz praktično totalno odsustvo Viste sa netbook tržišta, uz poslovno tržište koje je sasvim OK sa teranjem XP-a i ne žuri da prelazi na novi sistem, itd.

Slobodno uporedi sa konkurencijom (OSX, Linux).


Kakva hrpa i3meta na jednom mestu.

Evo, u subotu sam kupovao laptop i gle čuda, od više desetina modela u ponudi samo je jedan imao preinstaliran Linux (doduše, ima modela bez OS-a). Svojevremeno sam viđao laptopove sa preinstaliranim Linpus-om. Kakav KDE, kakav GNOME. Nema ni X server, a nekmoli nešto dalje od toga. Ako si imao sreće dobio si OEM koji ima Midnight Commander, a ako nisi, ckini ga sa net-a. Naravno, ugrađene komponente (modem) nemaju blage veze sa Linux kompatibilnošću, ali zato u ycep MaHyal-u možeš naći komandu less GPL.txt, koja naravno radi do yaya, pa čitaj GPL do mile volje (a dobijaš ga i u odštampanom obliku ako ti se ne sviđa čitanje sa ekrana).

Sa druge strane, Vista je krenula od nule koja se sastoji u u izvesnoj, sitnoj, zanemarljivoj, softverskoj i hardverskoj podršci i poznavanju prethodnih verzija Windows-a kod nekolicine korisnika. Prava sitnica. Baš čudno shvatanje nule. Ako te zanimaju i druga shvatanja nule, preporučujem ti temu

http://www.elitesecurity.org/t...Duzina-kruznice-iznutra-spolja

Da, mogao sam da izaberem komp bez OS-a, pa da kupim licencu posebno. Šta misliš pošto su licence za XP i Vistu? Ravno 10150 dinara - u dinar isto. Naravno da sam kupio model sa preinstaliranom Vistom. A bizMismeni su ludi za nabavkom OS-eva pod kojim im ne radi softver koji već koriste i naravno da Vista nije uopšte kompatibilna sa XP-om, već da svaki softverski prcvoljak mora da se piše od nule. To je ta nula.

Ne kažem ja da je Windows loš proizvod i da mu je Linux ravan takmac na desktopu. Daleko od toga, ali ovo što pišeš nema blage veze sa razlozima zašto je Vista tu gde jeste.
[ mmix @ 07.05.2009. 11:35 ] @
Citat:
Nedeljko:  A bizMismeni su ludi za nabavkom OS-eva pod kojim im ne radi softver koji već koriste i naravno da Vista nije uopšte kompatibilna sa XP-om, već da svaki softverski prcvoljak mora da se piše od nule. To je ta nula.[/url]


Nije to razlog za izbegavanje viste u ent okruzenju. Razlozi su administrativne prirode i cinjenice da je vecina firmi kompletirala svoje xp ent okruzenje kad je vista vec izasla i da retko ko zeli da ulaze ponovo u kreranje novog sistema, novih procedura i obucavanje zaposlenih ako postojeci sistem radi, a radi. Same aplikacije koje se vrte nisu problem, ne govorimo mi o low level kernel kodu, to su .net, Java i slicne aplikacije koje bunare po nekim bazama, one rade sasvim fino na XPu, Visti, 2003, 2008 a radice i na Win7 kad izadje. Jednostavno Vista nije donela nista drasticno neophodno firmi koja ima funkcionalan XP bazirani sistem i prica ne moze da prodje ni osnovnu poslovnu cost/benefit analizu.
[ combuster @ 07.05.2009. 11:46 ] @
Sto se tice predvidjanja linuxovog dela kolaca ja predvidjam da nikada nece preci 1-2% jer ako to nije uspeo dok je Vista bila na vlasti nece nikad. Ovaj windows 7 koliko sam mogao da procitam je dosta bolji od Viste... Ne da me dotice to nesto naravno... :D
[ Srđan Pavlović @ 07.05.2009. 11:51 ] @
Mislim da zapravo uopste nema toliko veze sa time koliko je Vista ili Windows 7 dobar...
...cak i ako Windows 7 bude "rasturao", Linux ce i dalje biti u blagom porastu.
[ combuster @ 07.05.2009. 11:52 ] @
Jeste, za onoliko novajlija koji se jos uvek traze u svetu informatike... :) I opet ce ih biti 1-2% :D
[ Sudomaster @ 07.05.2009. 12:25 ] @
Citat:
ventura: Ako si TI video linux prvi put 2004 to ne znači da je od tada sve počelo...


Dok sam ja još radio na Apollo-u, mislim da ti nisi znao ni znao kako da upališ računar, bez uvrede ;)

elem, nije reč ko je kada prvi put i šta video, već je reč o nekom vremenu kada je Linux počeo dosta brže i naprednije da se razvija za razliku na predhode godine.
[ ventura @ 07.05.2009. 12:46 ] @
Citat:
Sudomaster
elem, nije reč ko je kada prvi put i šta video, već je reč o nekom vremenu kada je Linux počeo dosta brže i naprednije da se razvija za razliku na predhode godine.


Pa jeste reč. Ti si linux prvi put video 2004 i misliš da je tada krenula masovna ekspanzija i na osnovu toga donosiš neke nerealne pretpostavke. Ja ti kažem da je linux krenuo u ekspanziju pola decenije pre toga, i opet nije ništa značajno napravio... Niti će ikad napraviti ovakav kakav jeste..
[ djoka_l @ 07.05.2009. 13:03 ] @
@ventura & @Sudomaster
Obojica ste u po malo u pravu, ali ni jedan do kraja.

Naime, 2003. i 2004. godina su bitne za Linux desktop, dok se od polovine devedesetih intenzivno koristio na serverima. Kako je tema o Linx desktop procentu, onda je Sudomaster više u pravu.

Ovde niko ne pominje procenat Linux Web ili database servera.

My 2 cents
[ Nedeljko @ 07.05.2009. 13:59 ] @
Citat:
mmix: Nije to razlog za izbegavanje viste u ent okruzenju. Razlozi su administrativne prirode i cinjenice da je vecina firmi kompletirala svoje xp ent okruzenje kad je vista vec izasla i da retko ko zeli da ulaze ponovo u kreranje novog sistema, novih procedura i obucavanje zaposlenih ako postojeci sistem radi, a radi. Same aplikacije koje se vrte nisu problem, ne govorimo mi o low level kernel kodu, to su .net, Java i slicne aplikacije koje bunare po nekim bazama, one rade sasvim fino na XPu, Visti, 2003, 2008 a radice i na Win7 kad izadje. Jednostavno Vista nije donela nista drasticno neophodno firmi koja ima funkcionalan XP bazirani sistem i prica ne moze da prodje ni osnovnu poslovnu cost/benefit analizu.


Nije poenta u tome da je Vista nekompatibilna sa XP-om, već upravo suprotno - Vista jeste itekako kompatibilna sa XP-om. Gro softvera za XP radi pod Vistom, ali dobro, kompatibilnost nije baš 100%, već ima ponečeg što ne radi. Dakle, daleko od toga da je Vista krenula od nule, kako degojs kaže. Prvog dana kada je plasirana, već je brdo softvera radilo pod njom. Sigurno je sa XP-om Vista "kompatibilnija" od Linux-a. Ako bizMismen kupi Linux, ala će mu proraditi Windows XP softver pod njim... možda pod wine-om. Naravno, bizMismeni nemaju pametnija posla nego da sanjaju emulatore.

Dakle, komentarisao sam degojs-ovu percepciju nule. Ako nekoga zanimaju i dr4uga alternativna shvatanja nule, dao sam zanimljiv link na kome čovek obara matematičke "gluposti" tipa 0+0=0.

Citat:
galet@world: A šta da naučim - da je tačka gradivni element intervala, da funkcija postoji i kad nema argumenta, da je i slične gluposti koje lansiraju "učeni"?
[ Goran Arandjelovic @ 07.05.2009. 14:04 ] @
Citat:
Nedeljko: Sa druge strane, Vista je krenula od nule koja se sastoji u u izvesnoj, sitnoj, zanemarljivoj, softverskoj i hardverskoj podršci i poznavanju prethodnih verzija Windows-a kod nekolicine korisnika. Prava sitnica. Baš čudno shvatanje nule.


Ali je ta ista Vista stisla zube i promenila drajver model, a uz to je MS i znao da masa loše pisanog softvera (što korisnike naravno i ne treba previše da zanima, šta je dobro, a šta loše pisan softver, već da "dobro radi") neće da radi (pogotovu ako je neko stavio DEP na "always on", onda zna o čemu se radi). Tako da u neku ruku to i jeste bilo kretanje od nule.

PS: Pročitao sam temu pre nego što si je naveo ovde... i tako, ulepšao sam sebi jutro :) G-struktura.. :)
[ dr_milos @ 07.05.2009. 15:54 ] @
Mislim da ova tema krenula u pogresnom smeru, sta je bolje Win ili Linux, a cilj same teme je bilo da pokaze da je linux postao popularniji, sto realno jeste, ali sve vise zbog pojave distribucija koje se zapravo instaliraju lakse nego Windows, a nikoga ko se malo zanima nece mrzeti da instalira Ubuntu na primer. Moje misljenje je da nikada nece postati popularan kao destop system, a i slozio bih se sa Tyler-om da to mozda i ne bi bilo najbolje da pocnu da ga koriste siroke narodne mase. :)
[ Sudomaster @ 07.05.2009. 16:02 ] @
Citat:
ventura: Pa jeste reč. Ti si linux prvi put video 2004 i misliš da je tada krenula masovna ekspanzija i na osnovu toga donosiš neke nerealne pretpostavke. Ja ti kažem da je linux krenuo u ekspanziju pola decenije pre toga, i opet nije ništa značajno napravio... Niti će ikad napraviti ovakav kakav jeste..


Ti zaista ne znaš mnogo toga oko *nix sistema!?

Vidim eskivirao si pasus gde sam napisao "nešto vezano za Apollo"!? Pošto ni sam ne znaš šta je Apollo molim te uzdrži se komentara i argumentovanja oko Linux expanzije, očito da nisi upućen u tok razvoja ove "non-win arhitekture", kao i njene preteče i prvih distribucija, trebaš još mnogo mnogo učiti a ne samo gledati statistike preko Google-a i nametati svoje mišljenje drugima koje je usput plitko kao barica posle kiše.

Citat:
djoka_l: Kako je tema o Linx desktop procentu, onda je Sudomaster više u pravu.


Zaboga, zar ne govorimo o desktop workstation?

Odavno se valjda zna da je Linux bio (i ostao) "best_buy" opcija za servere, stoga ipak mislim da je expanzija na stranu Desktop korisnika, a mislim da je za to u dobrom delu procenata zaslužen debian, odnosno njegov nećak ubuntu
[ Ivan Dimkovic @ 07.05.2009. 16:15 ] @
Ovaj...

EU je pretprosle godine htela da otvori anti-trust istragu i na server trzistu, navodeci fakat da Windows Server ima preko 60% trzista servera ;-)

http://windowsitpro.com/articl...-gains-irk-eu-trustbuster.html

Citat:

Nellie Kroes, the top antitrust official in the European Union (EU), told the European Parliament this morning that she is concerned about Microsoft's continued market share gains in the workgroup server market. These gains, she said, are coming three years after the EU determined Microsoft had illegally abused its desktop computer dominance to improve its station in other markets. The issue, apparently, is that the EU's attempts at curbing Microsoft's behavior have been largely unsuccessful.

According to Kroes, Microsoft held 35 to 40 percent of the workgroup server market in 1999, when the EU first began investigating claims that the software giant was abusing its desktop OS monopoly. By 2003, Microsoft's market share grew to 60 percent and today it stands at about 70 to 75 percent. These gains, she said, came largely because Microsoft has refused to share technical information about its products to rivals.


Inace i razni Linux izvori barataju sa cifrom oko 60%.... tako da ;-) Jedino trziste gde Linux ima ogromu prednost je trziste web servera, sto se ostalih stvari tice - corak.

Sto je sasvim razumljivo, jer osim ako ne koristite MS web tehnologije tipa ASP nema nikakvog razloga bacati pare na Win Server - Linux taj posao radi odlicno a i ekonomski neuporedivo.

Medjutim kada se zadje u dublje corporate vode, vecina firmi ocigledno preferira resenja bazirana na MS tehnologijama - Active Directory, Exchange, .NET interne sw. platforme, itd... zbog cega je Windows Server toliko siroko zastupljeniji.
[ mmix @ 07.05.2009. 16:55 ] @
Sad mene interesuje jer stvarno ne znam, sta je Apollo?
[ jablan @ 07.05.2009. 17:05 ] @
Možda codename za RedHat 5.2...
[ mmix @ 07.05.2009. 17:17 ] @
E pa ako je to onda @Sudomaster primedba ti ne stoji. To je bilo 1998-e a ventura je tad imao 16 godina ako je verovati datumu rodjenja i siguran sam da je tad znao da ukljuci racunar


Ja sam u najmanju ruku mislio da pricate o nekim poznim 70-im
[ Dr.Love @ 07.05.2009. 17:24 ] @
Citat:
jablan: Možda codename za RedHat 5.2...

To je stvarno davno. Prvi Linux CD-ovi koje ja imam su RH 7.3 Valhalla.
[ mmix @ 07.05.2009. 17:49 ] @
Jes da je mali offtopic al na koju foru onda taj redhat ima komercijalni aspekt ako ste vi svi na njemu radili, znaci vi rmbali a redhat naplacuje? I mojne te fore kao besplatan je a placa se RHN, nije sija nego je vrat. Ja sam mislio da je to redhat od pocetka radio svoj distro svojim (placenim) zaposlenima, a vi sad kazete da ga je radio community na poklon deonicarima redhat-a. Nije mi jasno kako vam to ne smeta...
[ Dr.Love @ 07.05.2009. 18:02 ] @
Bas je obrnuto, bar za kernel.

Fazon je u tome da samo 30% source code-a za Linux kernel je od "slobodnih strelaca", a developer-a za Linux je sada oko 1.000. Ostali developer-i su za to placeni od neke od kompanija (oko 100 razlicitih kompanija). Malo se zna da je i Cisco u top10.

http://www.internetnews.com/de...ere+Are+a+Lot+of+Unknowns.htm:
Citat:
The study also found that over 70 percent of all contributions come from developers working for companies. Leading the pack is Red Hat with 11.2 percent of the total number of changes. Novell follows at 8.9 percent, with IBM coming in third at 8.3 percent. Other notables include Intel at 4.1 percent, Oracle at 1.3 percent, MontaVista at 1.2 percent and Cisco at 0.5 percent.

Tako da u stvari kompanije uglavnom razvijaju Linux a mi ostali benefit-iramo od njihovog rada.

I OpenOffice kod se koristi za StarOffice i nikome ne smeta.
[ Sudomaster @ 07.05.2009. 18:09 ] @
Citat:
jablan: Možda codename za RedHat 5.2...


Najzad da se neko doseti, svaka čast

Citat:
mmix: E pa ako je to onda @Sudomaster primedba ti ne stoji. To je bilo 1998-e a ventura je tad imao 16 godina ako je verovati datumu rodjenja i siguran sam da je tad znao da ukljuci racunar


Uff.... teško da je imao on tada računar, jer nebi pisao ovakve stvari na svoju ruku :P

Citat:
mmix: Jes da je mali offtopic al na koju foru onda taj redhat ima komercijalni aspekt ako ste vi svi na njemu radili, znaci vi rmbali a redhat naplacuje? I mojne te fore kao besplatan je a placa se RHN, nije sija nego je vrat. Ja sam mislio da je to redhat od pocetka radio svoj distro svojim (placenim) zaposlenima, a vi sad kazete da ga je radio community na poklon deonicarima redhat-a. Nije mi jasno kako vam to ne smeta...


Šta bi tu konkretno trebalo da nam smeta?

Te davne 1998 u leto sećam se dao sam bog zna koliko maraka nekom lokalnom geek-u da mi proda RH diskove, tako da piraterija je i tada radila, doduše ne u obliku u kome je danas rasprostranjena, ali ko se zanimao za distroe mogao ih je nabaviti. A prvi put linux sam video uživo 95 čini mi se i to je isto bila neka testy verzija RH-a... doduše bila je konzola primarni deo ali to je to...WoooW Linux

RH jeste zaista bio namenjen ljudima koji su radili u RH-u, prvobitno... kasnije je ta zamisao malko okrenuta i bio je neko vreme čak besplatno nudjen na nekim share FTP serverima, samo ko je u to vreme imao brz internet!? Te je bila sporija njegova razmena izmedju ljudi i zemalja. Kasnije je sa Apollo verzijom konačno RH izbacio za komercijalnu upotrebu taj sistem, dakle platiš/klatiš, nema puno matematike

Sećam se jedne anegdote, drugar je ranijih godina bio zaludjen Wintendnom i kada je izašla public verzija Cairo (aka XP) on je to mučenik toliko drndao i toliko zezao, da mu je rikno sistem načisto, da je na kraju došao kod mene da presluša neki CD, ja mu kažem ubaci u drajv i idi na play, a on me pita...jbt i tebi ušao virus nemaš start dugme (a ja na RH-u)


Uglavnom... i dan danas vrtim RHEL na serveru u firmu, a kod kouće imam plaćeni SuSe E.D. GM 11.1 jednostavno kada si naviknut na nešto i na kvalitet sistema ti ćeš to platiti.
[ pri3rak @ 07.05.2009. 18:16 ] @
WoW impozantno neko se prisetio codename jedne od "milion" verzija RH-a :D Sad jos da krenemo da se takcimimo kome je veci, evo ja sam prvi put za ozbiljniji racunar seo '85 bilo bio je to neki slovenacki (iskra delta) VAX, nadam se da ce sad pola foruma da padne na du**** :D

Inace ti bas volis da dajes pare, jos da mi je znati sta je bilo u tom SUSEtu toliko vredno para a cega nema na legalnoj free verziji i repozitorijumima ...
[ degojs @ 07.05.2009. 19:04 ] @
Citat:
Nedeljko:
Nije poenta u tome da je Vista nekompatibilna sa XP-om, već upravo suprotno - Vista jeste itekako kompatibilna sa XP-om. Gro softvera za XP radi pod Vistom, ali dobro, kompatibilnost nije baš 100%, već ima ponečeg što ne radi. Dakle, daleko od toga da je Vista krenula od nule, kako degojs kaže. Prvog dana kada je plasirana, već je brdo softvera radilo pod njom. Sigurno je sa XP-om Vista "kompatibilnija" od Linux-a. Ako bizMismen kupi Linux, ala će mu proraditi Windows XP softver pod njim... možda pod wine-om. Naravno, bizMismeni nemaju pametnija posla nego da sanjaju emulatore.


Pa dobro brale, Vista jeste Windows i naravno da je kompatibilna.. pa je zato i uspela da uzme oko 25% tržišta. I kompatibilnost sa najpopularnijim sistemom je naravno jedna od prednosti.

Isto kao što je i cena Linuxa prednost tog sistema. Ili POSIX kompatibilnost..

Ne znam u čemu je problem?

Vista jeste za 3 godine narasla na 25%, a konkurencija može slobodno da priča što hoće.


Isto tako te priče o tome kako je većina laptopa i desktopa sa Vistom.. da, jeste. Pa? I većina netbooka je sa XP-om, a nekad je većina istih bila sa Linuxom.

Dakle, i to je uspeh, da proizvođač kao Dell odluči da taj neki sistem prodaje na svojim kompjuterima. Opet, šta je sporno?



[Ovu poruku je menjao degojs dana 07.05.2009. u 20:14 GMT+1]
[ Sudomaster @ 07.05.2009. 19:06 ] @
Citat:
pri3rak: WoW impozantno neko se prisetio codename jedne od "milion" verzija RH-a


Svašta... bilo je reči o tome da me je dotični klinac prozvao da sam prvi put video Linux 2004 god, a moj odgovor si pročitao kroz šalu

Pazi u firmi MORAM da imam neki server jer imam 25 računara u zgradi, kada već plaćam jeftinije i stabilnije mi je da platim RH licencu i imam tehničku podršku ako zatreba, ovako ako nešto ni ja sam ne znam ode sve u tri lepe

SuSE sam dobio na poklon uz dual bot sa Win 7 sa koje sada kucam! Mada mislim da smo otišli previše u off.

Tema je bila naše radovanje da samo prešli u kritičnu masu linuxaša
[ Ivan Dimkovic @ 07.05.2009. 19:20 ] @
Citat:
Sudomaster
Uff.... teško da je imao on tada računar, jer nebi pisao ovakve stvari na svoju ruku :P


Koliko se secam, Ventura je u to vreme bio okoreli Linuxas i bio je vrlo aktivan na sezamu... pa je posle odrastao i ukapirao kako stoje stvari :)

Moja malenkost je prvi Linux instalirala davne 1996-te, bio je to Slackware 3.1, koji sam u originalnom pakovanju preuzeo iz jednog lokalnog CD kluba (SP Soft, za one koji se jos secaju ;-). Jos i dalje se secam ambalaze... eh bejase to vremena, kada se sw. dobavljao na druge nacine nego danas. Secam se da je doticni imao neku 3D igricu a-ka Wolfstein 3D (sa fake 3D engine-om) koga sam ja iz zezanja portovao na DirectDraw pod 95-ticom :-)

Inace, FYI - secam se i probanja RH-a 5.0 cim je izasao firskog i konstatacije da se vucara na mojoj tadasnjoj K6 masini sa 128 mega rama (i ultra-mocnom Riva 128 grafickom ;-), swapovao je ko nezdrav, Windows NT 4 je za njega bio munja - a instalirao sam ga na preporuku dobrog prijatelja, tadasnjeg Linuxasa, koji mi se kleo da je RH 5.0 konacno prestigao Windows po desktop upotrebljivosti :-)

Ista prica se vrti vec 12 godina od tada... samo se menjaju protagonisti, Linux je isti :-)

Zanimljivo je da ja nikad nisam bio "Linuxas" - Windows NT mi se uvek vise dopadao i izgledao daleko kompletnije.
[ combuster @ 07.05.2009. 19:28 ] @
Pa ja sam terao Apollo onda iz cistog kurioziteta... Koliko se secam tada je Anakonda bila tako zagrebala po mbr-u da smo morali da kacimo hd na amigu i da radimo low level format da bi ga se ratosiljali. fdisk /mbr i slicne fore nisu pomogle... Zanima me koliki je tad bio marketshare linuxa :D

A WindowsNT u to vreme sam vidjao samo na serverima i to je bila fora look but don't touch da nesto ne zajebes :D Inace prvi nix mi je bio SCO a Linux RH5
[ degojs @ 07.05.2009. 19:30 ] @
^
Citat:
Zanima me koliki je tad bio marketshare linuxa :D


Malo manje nego danas..
[ Ivan Dimkovic @ 07.05.2009. 19:37 ] @
Citat:
combuster
A WindowsNT u to vreme sam vidjao samo na serverima i to je bila fora look but don't touch da nesto ne za***es :D Inace prvi nix mi je bio SCO...


Interesantan kuriozitet - Windows NT 4.0 je imao toliko komplikovanu proceduru instalacije i podesavanja modema za nesto kompleksnije od obicne "dial-up" veze (tipa ako vam je trebao terminal window pre uspostve veze) da mi je bilo LAKSE da konfigurisem modem (USRani 33.6 Voice) pod Slackware-om 6.4 nego pod NT-om 4

To je, koliko se secam, jedini slucaj u mojem IT zivotu da mi je nesto bilo lakse da uradim pod Linuxom ;-)

NT nije bio uopste tezak za upotrebu od verzije 4.0 - 3.5 (i 3.1) su imali Program Manager i secam se da su bili gadost za podesavanje.

Inace Linux zealoteriju sam poceo da primecujem nesto malo posle izlaska Win95-tice, ali je prvi veliki talas novih "konverata" nastao izlaskom RH-a 5.0 koji je bio daleko vise user friendly nego ranije distribucije - pre toga su u Srbiji Linux koristili mahom ozbiljniji IT admini koji su vec imali Unix iskustva a oni su imali pametnije stvari u zivotu od advocacy-ja. RH 5.0 je omogucio klincima da se qrce i izgledaju daleko pametniji i obuceniji nego sto jesu.

Od tada, a to je bila 1997-ma je svake godine bivalo sve gore i gore - ali je market share Linuxa na desktopu bivao vrlo slican :)

98-ma i 99-ta su vec bile nesnosne po tom pitanju, jer je tada poceo da cveta DotCom - i kolicina Linux startupa je probila threshold podnosljivog. Moj drugar je bio cak pretplacen na Linux Journal i svako malo nas lozio sa pricama... sta je od svega toga bilo...

Svi znamo :)
[ degojs @ 07.05.2009. 19:46 ] @
Doduše, izgledalo je kao da će konačno sunce da im sine sa netbook tržištem, ali ubi ih MS sa XP-om, sistemom starim skoro 10 godina.. samo su spustili cenu. Osim ako čitava ta priča sa Linuxom na netbook kompjuterima i nije bila samo da prisile MS da obori cene.

Biće bolje. Valjda.


Biće smešno ako MS uspe da zadrži to tržište i to sa Windowsom 7 Starter Edition, onim što dozvoljava do 3 aplikacije :)
[ Sudomaster @ 07.05.2009. 19:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Moja malenkost je prvi Linux instalirala davne 1996-te, bio je to Slackware 3.1, koji sam u originalnom pakovanju preuzeo iz jednog lokalnog CD kluba (SP Soft, za one koji se jos secaju ;-).


Slack hehehehe koliko ono beše instalacionih diskova?

A SP Soft.... pa mislim da svaki iole čovek koji je nešto petljao sa sistemima morao je da zna za taj klub...ehhh pre neki dan sam bacio jedan cd na kojima su bili "top 100 off 1998" (neki programi raznorazni) baš iz tog CD kluba
[ combuster @ 07.05.2009. 19:55 ] @
Ma nix-ovi po KV-u su bili dosta slabo zastupljeni i popularni tada, ja sam prvi komp dobio 97-e godine, do 1998 sam "vezbao" DOS i Win3.11 jer sam cim sam dobio komp odmah "polomio" preinstalirani windows 95 a instalacioni cd win-a da nadjes u to vreme je bio MI. E onda krece diskusija sa dual boot-om windows-a i linux-a sve do 2001-ve. Komp nisam imao od 2001-ve do 2004-te kada sam radio dva posla istovremeno i kada mi je racunara bilo preko glave (i armija 2003-ce :D) a od kako sam krenuo na fax 2004-te bazni os mi je Linux dok sam u Windows ulazio samo kada mi zatreba za fax ili za neku sljaku...
[ nkrgovic @ 07.05.2009. 20:23 ] @
Citat:
Sudomaster: Slack hehehehe koliko ono beše instalacionih diskova? :D

Ja sam 3.1 nabavio na 2 CD-a. Bilo je to mnogo fino resenje, u odnosu na 3.0 sa kojima sam se zesce izzlopatio, na 30-40 disketa - jedino sto sam morao da nabavim CD... :D A i raspao sam se dok sam podesio X-e na ALi kartici, plus drajver za SCSI kontroler (neki... PCI... a nije Adaptec... i ne secam se vise modela :) ) na "experimentalnom" 1.3.18, koji mi je za nesto trebao... ne secam se vise ni sam za sta. Sve je radilo fino na 1.2.13, ali na 1.3.18... uhhhh....

Ma dok sam nasao samo boot i root disketu koja vidi taj kontroler, to je bila blaga jeza... :D Preporodio sam se kad sam nabavio RH 4.2 :D. Te slack i RH diskove i dan danas imam, kao uspomenu na to od koga sam ih uzeo i jako su mi dragi.
[ Ivan Dimkovic @ 07.05.2009. 20:34 ] @
Slackware 3.1? 2 CD-a naravno - sa "Rock Ridge Extensions"

Secam se kako smo se lozili i cekali da u nase krajeve stignu beta verzije razniih OS-eva... pa onda pravac na instalaciju.

Cak sam i OS/2 instalirao... ali tada nisam imao CD-ROM, vec je instalacija isla sa disketa, nekih 20-tak. Da stvar bude gora, OS/2 je koristio neki extended format koji je imao vise od 1.44 MB, pa je poslednjih par disketa zakazalo...

Onda nazad na bus, u SP Soft, pa DD-uj (seca li se neko Diskdupe-a? :-) ... pa opet nazad :)

Sve to za taj skrndeljavi OS :)

Eh....

A tek arj arhiver :)
[ Sudomaster @ 07.05.2009. 20:49 ] @
Aha pa ti si imao diskove bogte... ja sam na disketice instalirao zato sam pitao, mislio sam da male flopi disketice a napisao CD


OS/2.... iliti "oš/pola" kada se samo njega setim
[ Ivan Dimkovic @ 07.05.2009. 21:09 ] @
Nego 2x CD ROM, od Sony korporacije - bejase potrebno instalirati MSCDEX u DOS-u da bi proradio :)

Interesantno je primetiti da je te 1996-te Microsoftov Windows NT bio u verziji 4.

Ako danas pogledamo Windows 7, recimo - moze se primetiti da je UI ostao isti, samo malo vise nasminkan. Kernel je potpuno backwards kompatibilan, stavise NT 6.1 kernel je samo ekstenzija NT 4 kernela, nista nije izbaceno.

Jedino sto u NT4 nije postojao WDM (Windows Driver Model) pa je malo koji drajver iz NT4 danas upotrebljiv na Windows-u 7 - osim onih najnizeg nivoa ciji je interfejs ostao isti.

[ combuster @ 07.05.2009. 21:14 ] @
C:\DOS\MSCDEX.EXE D:MSCD0001 L:D nesto bilo u tom fazonu, a trebao je drajver pod config.sys-om da se takodje ucita samo sam zaboravio kako se zove, nesto tipa atapisys ili slicno... Drndao se DOS 6 meseci... A dd se koristio kada se pravio backup dos disketa i onih 13-14 koliko ih je trebalo za windows 3.11 ne secam se dobro i naravno za Duke Nukem 3D :D
[ Daniel Fat @ 07.05.2009. 21:50 ] @
Citat:
A da MS može nekom da zabrani instaliranje i prodaju Linuxa, mislim da jednostavno izmišljaš. MS je možda mogao nekad davno (pre ~10 godina) da im zavrće ruke po tom pitanju (BeOS), ali danas, posle onog suđenja u USA i ograničenja i kontrola koje su im nametnute, nema šanse. EU da ne pominjemo.

Moraćeš da priložiš neki argument..

Trenutno nemam neki argument ali Microsoft je poznat po raznim brljotinama. http://www.groklaw.net/staticp...ndex.php?page=2005010107100653.

Tacno vezane za OEM dogovore nemam nista a i ruku na srce mrzi me da kopam.

Citat:
Tako da ne bih rekao da je ovo win zaelot forum, medjutim iz nekog razlog linux korisnici ne ucestvuju u ovakvim diskusijama, a meni je indikacija razloga tacno nekako legla u Tylen-ovoj poruci. Ja sam ubedjen da dobar deo Linux populacije ne zeli masovnost linuxa jer sebe smatraju nekom fringe ekskluzivom i elitom, sto pak cini "windows vs linux procenti" temu veoma neinteresantnom. Gresim li?

Lurkovo sam ovde i sama atmosfera je veoma anti-Linuxovska (na Advocacy barem). Ne kazem da Ivan Dimkovic and co. nisu u pravu samo nacin i ton u kojim izlažu argumente je prilično kaustički.

Za ovaj drugi deo si u pravu i to je stvarno greška Linux zajednice. Linux bi trebao i morao da teži mainstrimu i masovnosti na svaki mogući način.
[ djoka_l @ 07.05.2009. 23:08 ] @
Moj prvi Linux je bio Slackware 3.0, a za svoje potrebe sam napravio od njega distro koji je išao na 4 3,5" diskete sa sve ARJ-om i instalirao se na FAT16. Ovo smo stavljali kod klijenata na mašine koje su bile suviše slabe za Win 95, a da bi se rešili Win 3.11 for Workgroups. Ovo je fino radilo do 2001. Onda se zapatilo puno dfe 530 mrežnih kartica za koje via-rhine drajver nije dobro radio. Ali na onim mašinama gde je sve radilo bilo je milina gledati kako se početni ekran naše aplikacije pojavljuje za 15-20 sekundi od paljenja računara (ovo naravno samo u tekst modu).
[ Sudomaster @ 07.05.2009. 23:17 ] @
Auuu ljudi...kako smo krenuli neko ce napisati kako je podizao sistem sa busenom Loader karticom LOL!!!!
[ degojs @ 07.05.2009. 23:38 ] @
Citat:
Trenutno nemam neki argument ali Microsoft je poznat po raznim brljotinama. http://www.groklaw.net/staticp...ndex.php?page=2005010107100653.


Pa ako nemaš argument, onda ništa. Malo je glupo da rapravljamo listu nekakvih slučajeva koji su upravo i doveli do strožije regulacije MS-a po tom pitanju. Ili neku listu gde neko tuži MS zbog.. ko zna čega. Tužakanja su kod tolikih firmi dnevna pojava.

Gledaj, jasno je, baš na primeru netbook kompjutera, da proizvođači ladno stavljaju sistem koji hoće. Dok MS nije spustio cenu XP-a, velika većina istih je išla sa Linuxom, jednostavno su kompanije kao Asus odbile da skoro pola ukupne cene sistema čini sam Windows. I MS je tu mogao da ih pritišće tako mnogo.. spuštanjem cene XP-a na $15, koliko sam ja čitao :))


Dakle, ajd dalje, ako ima šta, ako nema, da ne mlatimo praznu slamu više i da lepo zaključimo da su Win i Lin po tom pitanju, desktop market share, još uvek kao u onoj narodnoj "ista meta, isto odstojanje." :)


[ Zoran Milovanovic @ 08.05.2009. 00:43 ] @
Citat:
degojs: Dakle, ajd dalje, ako ima šta, ako nema, da ne mlatimo praznu slamu više i da lepo zaključimo da su Win i Lin po tom pitanju, desktop market share, još uvek kao u onoj narodnoj "ista meta, isto odstojanje." :)


Pa nije bas tako, Windowsu nedostaje 7+% dok Linux ima koji promil vise... :P
[ Nedeljko @ 08.05.2009. 10:59 ] @
Citat:
degojs: Pa dobro brale, Vista jeste Windows i naravno da je kompatibilna.. pa je zato i uspela da uzme oko 25% tržišta. I kompatibilnost sa najpopularnijim sistemom je naravno jedna od prednosti.

Isto kao što je i cena Linuxa prednost tog sistema. Ili POSIX kompatibilnost..

Ne znam u čemu je problem?

Vista jeste za 3 godine narasla na 25%, a konkurencija može slobodno da priča što hoće.

Isto tako te priče o tome kako je većina laptopa i desktopa sa Vistom.. da, jeste. Pa? I većina netbooka je sa XP-om, a nekad je većina istih bila sa Linuxom.

Dakle, i to je uspeh, da proizvođač kao Dell odluči da taj neki sistem prodaje na svojim kompjuterima. Opet, šta je sporno?


Sada više ništa nije sporno. Sa ovim se slažem. Ono što je bilo sporno je da je Vista krenula od nule.
[ degojs @ 08.05.2009. 14:51 ] @
Citat:
Nedeljko
Sada više ništa nije sporno. Sa ovim se slažem. Ono što je bilo sporno je da je Vista krenula od nule.


Jesi ti uvek tako naporan? Naravno da nije krenula od nule u tom smislu da je to potpuno novi sistem, bez ikakve kompatibilnosti sa pređašnjim Windowsima, itd. Pa ni drugi sistemi se nisu pojavili prošlog leta, kao potpuno novi.

Mislim.. čemu objašnjavaš očigledno, da je Vista i dalje Windows? Eh..
[ mmix @ 08.05.2009. 21:48 ] @
[mod]
Rasprava o Cloud-u premestena u posebnu temu:
http://www.elitesecurity.org/t...-buducnost-prevara-ili-zabluda

[ Nedeljko @ 09.05.2009. 14:10 ] @
Citat:
degojs: Jesi ti uvek tako naporan? Naravno da nije krenula od nule u tom smislu da je to potpuno novi sistem, bez ikakve kompatibilnosti sa pređašnjim Windowsima, itd. Pa ni drugi sistemi se nisu pojavili prošlog leta, kao potpuno novi.

Mislim.. čemu objašnjavaš očigledno, da je Vista i dalje Windows? Eh..


Samo komentarišem tvoje stavove koji nisu bili na mestu. Znači, Vista nije zauzela četvrtinu kompova od nule, nego je u startu imala debela leđa.
[ Apatrid @ 28.05.2009. 02:07 ] @
Citat:
Sudomaster: Auuu ljudi...kako smo krenuli neko ce napisati kako je podizao sistem sa busenom Loader karticom LOL!!!!




Kad me vučeš za jezik... Po priči koja je meni tada prodata, IBM 1130 (od milošte "pola dvanaest") je sa beogradskog ETF-a otišao u penziju godinu dana prije nego što sam se ja prebacio na 3 godinu dotičnog faka, leta gospodnjeg '86. Dotična mašina trošila bušene kartice.
[ mulaz @ 28.05.2009. 06:31 ] @
^
Imam ja na (jednom) poslu dva uredjaja za busenje kartica :)) A imam i IBM s/390, nekoliko commodorea, amiga, jednog pdp-a, nekoliko iskra, gorenja,...

(da ne bude zablude, raduim i u kompjuterskom muzeju :))
[ milanche @ 28.05.2009. 07:53 ] @
Citat:
Apatrid: :)

Kad me vučeš za jezik... Po priči koja je meni tada prodata, IBM 1130 (od milošte "pola dvanaest") je sa beogradskog ETF-a otišao u penziju godinu dana prije nego što sam se ja prebacio na 3 godinu dotičnog faka, leta gospodnjeg '86. Dotična mašina trošila bušene kartice.


Kad me vuces za jezik, klinjo ;) :
http://www.elitesecurity.org/t76722-2#494418

vreme da ispravim omasku - 'IBM 1130' umesto 'PDP 1130', ETF je imao i neki PDP na listi raspolozivog hardvera.
[ Stefan Markic @ 01.06.2009. 13:43 ] @
Opet ispod 1%:
http://marketshare.hitslink.com/os-market-share.aspx?qprid=9
[ Zoran Milovanovic @ 01.06.2009. 21:58 ] @
lagano je na 0.99 :D kakvo loodilo :P sve u svemu opet je izgubio manje trzista nego li windows :) (to mu dodje kao uteha)
[ Sir_Oliver @ 01.06.2009. 23:39 ] @
@Milovanovic & Markic:

jeste probali Linux? Ako jeste, sta vam se svidja, a sta se ne svidja?
[ Daniel Fat @ 02.06.2009. 08:53 ] @

Yawn.

http://www.itwire.com/content/view/25361/1141/1/0/
http://www.w3counter.com/globalstats.php
[ Zoran Milovanovic @ 03.06.2009. 14:34 ] @
Sir_Oliver
http://www.elitesecurity.org/p2273354

pogledaj malo moj profil, mozda nadjes jos nesto korisno.

I da eto, ako te bas zanima, oduzila se popravka lapa, jer sam isti prodao, pa sada cekam priliku da kupim drugi...

So?
[ Sir_Oliver @ 03.06.2009. 14:46 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: Sir_Oliver
http://www.elitesecurity.org/p2273354

pogledaj malo moj profil, mozda nadjes jos nesto korisno.

I da eto, ako te bas zanima, oduzila se popravka lapa, jer sam isti prodao, pa sada cekam priliku da kupim drugi...

So?

Slabo ja gledam tuđe profile, bolje reći nikako. Očekivao sam da će i Markic da odgovori. Nije uopšte bila prozivka. Pitanje je postavljeno čisto da se čuje mišljenje ljudi koji koriste Win. Mada vidim da ti koristiš i Ubuntu (ili planiraš da ga probaš), tako da nema šta.
[ Zoran Milovanovic @ 03.06.2009. 17:38 ] @
Koristim Ubuntu (odnosno na Ubuntu instaliram KDE (kubuntu-desktop)) i vozim, skroz sam zadovoljan korisnik Linuxa za ono za sta ga koristim. Jedino sto sada nemam masinu na koju bi mogao da ga teram, a da pravim dual boot na burazerovom kompu ne pada mi napamet. (imam jos i desktop koji koristimo zajedno, tako da ni na njega ne bih mogao da stavljam Linux) u sustini ne volim dual boot. Nisu mi potrebna 2 sistema na istom racunaru.
[ Stefan Markic @ 09.06.2009. 20:00 ] @
Citat:
Sir_Oliver: Očekivao sam da će i Markic da odgovori.


Eh, Markic malo slabije dolazi na forum u poslednje vreme. ;)

Citat:
Sir_Oliver: @Milovanovic & Markic:

jeste probali Linux? Ako jeste, sta vam se svidja, a sta se ne svidja?


A kakve veze to pitanje ima sa ovom temom, tacno?

Koristim Linux, a sta mi se vidja i ne svidja, o tome mozemo u nekoj drugoj temi, mada sam vec par puta davao poduze obrazlozenje na ovom forumu sto se toga tice.
[ MladenIsakovic @ 26.07.2009. 22:40 ] @
Probavam ovaj novi Mint Gloria, i mogu vam reći, ovo stvarno fino radi. Ok, nema mnogo igrica za linux, to svi znamo, ali ako izuzmemo takve potrebe, linux postaje već prilično fina radna stanica. Nešto se dešava, izgleda da je linux dostigao već 4% i opasno se približio Mac-u
[ Srđan Pavlović @ 27.07.2009. 07:17 ] @
4%?! :)

Jel ima jos neki sajt koji se bavim ovom statistikom, onako koji kao vazi za koliko-toliko objektivan?
(ne kazem da ovaj nije, ali volim da vidim cifre sa bar nekoliko izvora)

Novi Mint jeste stvarno dobar, stavio sam ga mojima na stariju masinu (celeron) i radi jako lepo.

Neki drugi izvori kazu izmedju 1 i 2% ...
[ mmix @ 27.07.2009. 08:19 ] @
Hmm, dal je w3c sajt koji uglavnom posecuju tech savvy ljudi koji pokusavaju da prave standardizovane sajtove koji se dobro renderuju na non-IE browserima reprezentativan za siroke narodne mase? I think not. To je ko da kazes da 80% (lupam) ljudi u drzavi ima fakultetsku diplomu na osnovu toga sto 80% ljudi u tvojoj firmi ima fakultetsku diplomu

Po meni je hitslink malo reprezentativniji izvor, oni ljudi to rade za pare.

[ Stefan Markic @ 27.07.2009. 11:51 ] @
Kad smo kod histlink-a, sta se dogadja sa njima? Od pocetka meseca nema podataka za browser-e i OS-eve za prethodni mesec:

Citat:
This report's data is currently under review. It will become available as soon as possible.


http://marketshare.hitslink.com/browser-market-share.aspx?qprid=0
http://marketshare.hitslink.co...stem-market-share.aspx?qprid=8
[ mmix @ 27.07.2009. 12:08 ] @
Citat:
Stefan Markic: Kad smo kod histlink-a, sta se dogadja sa njima? Od pocetka meseca nema podataka za browser-e i OS-eve za prethodni mesec


Site Note: Browser and O/S June stats under review We are investigating some significant variations in browser and operating system statistics. The reports will not be available until we complete our review.

Mozda je linux presao 10% pa ne veruju svojim ocima
[ combuster @ 27.07.2009. 12:13 ] @
Ko zna :) Ajd da i mi malo refreshujemo hitslink :D
[ mmix @ 27.07.2009. 13:02 ] @
Srecno sa time

Sve te kompanije i njihovi podaci su realna smejurija. Sam hitslink je cesta meta napada da prima "pare za cifre", cinjenica je da se nikad POUZDANO nece znati koliki procenat browsera i OS-va se koristi jer oni koji te podatke realno mogu da imaju sa minimalnim bias-om (npr google) ili nemaju intersa da to objavljuju kad im ne pomze marketinski ili namerno ne objavljuju metodologiju obrade podataka (kao hitslink) da bi tu metodologiju mogli da tweakuju kako im drago u zavisnosti od koga stize "ulje za podmazivanje" Ko na pijaci, jedan kilog.., ovaj, jedan procenat kosta toliko i toliko, popust na dzak

[ combuster @ 27.07.2009. 13:05 ] @
Paz' da im canonical ili linus ne plate :D
[ mmix @ 27.07.2009. 13:54 ] @
Za raju sa jeftinijim ulaznicama sedista su u <1% zoni
[ Srđan Pavlović @ 27.07.2009. 15:22 ] @
@combuster - oces reci da Mark nema novaca? ;)
[ combuster @ 27.07.2009. 15:51 ] @
Ma jok, nego ima para zato sto ne placa takve bullshit-arije... ;-)
[ Srđan Pavlović @ 27.07.2009. 16:03 ] @
Ma putovanje na Mesec je bullshit, procenti su vazni! :D
[ combuster @ 27.07.2009. 16:52 ] @
Pa Mark je vredan za makar jedan shuttle za putovanje na mesec ;-)
[ dany12 @ 20.10.2010. 18:24 ] @
Zanimljiv tekst sa dokazima da je linux blizu, ako ne i presao 10%.

http://broadcast.oreilly.com/2010/09/debunking-the-1-myth.html
[ combuster @ 20.10.2010. 20:02 ] @
Nas i Rusa 200 miliona...

Sad bez zezancije, ogroman broj (meri se u milionima) korisnika tera linux kao DEFAULT OS.

Problem je u tome sto nije moguce sa sigurnoscu premeriti broj korisnika. Postoje inicijative (fazon registruj se i pokazi da si linux korisnik) ali taman kad imamo jedan unificirani "brojac" pojavi se neki drugi. A evo recimo ja, koji tera linux 11 godina, do sada nisam nabasao na taj najpopularniji linux counter site.

I naravno, stvarno se ne cimam koliki market share drzi linux, samo mi je drago da linux korisnici mogu izabrati laptop koji je 100% kompatibilan sa Linux-om i da mozemo odabrati laptop koji dolazi sa FreeDOS-om preinstaliranim ili cak samo ponudjenim na instalacionom cd-u. Mogucnost izbora pa izvol'te...
[ maksvel @ 20.10.2010. 20:15 ] @
Citat:
Pa Mark je vredan za makar jedan shuttle za putovanje na mesec ;-)

Mark Shuttle Worth

Citat:
ali taman kad imamo jedan unificirani "brojac" pojavi se neki drugi.

Hajde da budem malo zajedljiv: zar je poželjna unificiranost pod Linuksom??
:-P
[ nkrgovic @ 20.10.2010. 20:25 ] @
Citat:
maksvel: Hajde da budem malo zajedljiv: zar je poželjna unificiranost pod Linuksom??
:-P

Za pocetak svi imaju isti kernel i isti libC. :D

Plus jos mnogo toga. Postoji standard, LSB - koji definise sta sve ima od biblioteka koje su linux specific, postoji POSIX 1003.2 koji definise dodatne programe doduse za Unix - ali kojeg se Linux pridrzava....

Ma kako delovalo standardi i te kako postoje.
[ combuster @ 20.10.2010. 20:29 ] @
@maxwell

Tu sam te cekao :D

Raznolikost nuspojava Linuxa. Ali sto se tice inicijativa koje trebaju biti zajednicke (kao prebrojavanje linux zaelot-a) tu je raznolikost i te kako nepozeljna. :D
[ tdjokic @ 20.10.2010. 20:29 ] @
A ja sam ipak tuzan. Koristim iskljucivo Linux vec prilicno godina, valjda od kad sam se registrovao ovde - kraj 2002 godine ili tu negde.

Zasto sam tuzan? Malo, malo, pa izadju nove, sveze, savrsenije verzije postojecih i po neka nova distribucija. A onda, opet stare mine.

Treba instalirati drajver za stampac napravljen pre nekolio godina a u novoj distribuciji nedostaju neki sistemski fajlovi za to ili su promenili ime, pa ih drajver ne vidi. Jedva zivo otkrijes da je neko, negde napravio novi drajver koga opet nema na oficijelnom sajtu proizvodjaca stampaca.

Banka te prisiljava da koristis IE i krenes da instaliras Wine pa zatim odgovarajuci program. U starijim verzijama to radi, kako - tako. U novijim odbija da instalira. Trazis po netu i dobijes informaciju da to vise niko ne odrzava, niti osvezava.

Bilo je jos nesto slicno pa sam zaboravio.

Uglavnom, uvek ima neka zezancija sa konkretnim stvarima a nove verzije i nove distribucije stalno govore kako su bas one naj... i da odlicno rade i tako to. Stalno novija i novija sminka, verovatno i neke sustinske stvari, ali sta to vredi kad ima stvari koje ti nuzno trebaju a na njih se niko ne obazire. I onda visis na verziji / distribuciji od pre nekoliko godina, koja polako gubi podrsku i samo cekas kad ce se i to zatvoriti.
[ maksvel @ 20.10.2010. 20:34 ] @
Nema šta - treba instalirati LTS verzije.
A ima li kakve koristi od tog izvikanog backportinga?? Pre svega - drajvera.
[ combuster @ 20.10.2010. 20:34 ] @
Hehehe vidim ja sta tebe Djole muci.

Taj bazaar tip razvoja upravo prouzrokuje situacije koje si opisao. Prilagodljivi smo, nismo vezani lancima za "bad by design" projekte i nacrte ali to znaci da ce kad tad doci do ABI/API break-a, regresija i stvari koji se resevaju on the fly. Kako se linije koda umnozavaju sanse za tako nesto su vece, uistinu trebalo bi isto tako brzo da se i resavaju ako je u pitanju apsolutna odgovornost kernel developera. Ako su OEM-i duzni za razvoj drajvera, mozda i nemaju volje da prate API lomljavine iz major bump-a kernela ili jednostavno ne reaguju dovoljno brzo, sto ti osecas na svojoj kozi.

Sve ima svojih prednosti i mana.

/edit:

@maksvel

Sto se backportinga tice, shvatam da je to takodje nuzno zlo, gde zarad odrzavanja stabilnosti API-ja se portuju patch-evi koji su pre svega security related. Ali kad ga vidim na mainstream distroima kao sto je Ubuntu pripadne mi muka, pogotovo kad ga vidim na non-LTS verzijama. Ako vec imas feature freeze, drzi se vanilla koda a nemoj da pravis papazjaniju...
[ tdjokic @ 21.10.2010. 00:30 ] @
Citat:
maksvel: Nema šta - treba instalirati LTS verzije.
Pogledaj ovaj sajt http://www.linuxmint.com/oldreleases.php - moja trenutna LTS verzija Elyssa je podrzana jos 5 - 6 meseci. Sledeca je Isadora. Prilicno davno sam pokusavao da predjem na nesto novije pa ne smem da tvrdim da li je ili nije bas Isadora jedna od "problematicnih" verzija.

U krajnjem slucaju ja uvek govorim da je skoro neizbezno da imas bar 2 instalirane verzije / distribucije Linuxa na jednom racunaru, jer sam mngo puta do sada video da programi "1" i "36" na jednome ne rade ili zafrkavaju a na drugom rade OK ali opet na tom drugom neki drugi zezaju. Nisam jos sreo Linux da mu POJEDINACNO radi sve ono sto radi kad se saberu svi Linuxi.
[ Goran Rakić @ 21.10.2010. 01:31 ] @
Nisam nikada imao takvih problema. Jedino što gubiš sa verzijama je luksuz da pratiš copy-paste neki stari vodič, ali ako se potrudiš da razumeš šta taj vodič želi da postigne, lako ćeš tako deo po deo naći i one "nove" komande.
[ maksvel @ 21.10.2010. 07:44 ] @
Citat:
U krajnjem slucaju ja uvek govorim da je skoro neizbezno da imas bar 2 instalirane verzije / distribucije Linuxa na jednom racunaru

A ja opet moram da prokomentarišem da u tom slučaju ne bih ni razmatrao Linuks. Jedino ako si baš strpljiv ili već
Mislim, stvarno je malo onako, hm .. mazohistički: reboot-štampaj, reboot-skeniraj i tako. :\
[ component @ 21.10.2010. 07:55 ] @
Pre nekog vremena sam naleteo na par snimaka koji su mi delovali dosta interesantno:
"Desktop Linux Sucks, And What We Can Do About It"
"Why Desktop Linux (Still) Sucks. What We Can Do To Fix It."

Uglavnom, na jednom mestu se spominje broj Linux korisnika u svetu. Iako 1% deluje malo, kada se to pretvori u broj a ne procenat, ispada da Linux korisnika ima više nego MAC korisnika od pre nekoliko godina. Stvar je u tome da postoji Linux tržište. Pitanje je vremena kada će proizvođači softvera ponuditi svoje proizvode tom tržištu. Ukoliko par velikih softverskih kompanija uvidi da postoji stotine miliona korisnika koji su njihove potencijalne mušterije, možda će ponuditi svoje proizvode tim korisnicima?
[ dany12 @ 21.10.2010. 08:29 ] @
Jedno moje razmisljanje na tu temu,mislim da proizvodjaci softvera koji se placa nisu toliko skepticni u broj korisnika linux-a koliko u njihovu zelju da kupe softver koji se placa(mislim na filozofiju linuxa-samo slobodan softver).S druge strane mac korisnici koji izdvajaju velike sume za sam hardver su sigurni kupci zbog njihovog kapitalisticko-potrosackog razmisljanja.Cak mislim da i kad bi bilo vise linux korisnika od mac korisnika(a mislim da ih vec ima vise) da bi bilo opet vise komercijalnih programa za osx platformu.
[ mmix @ 21.10.2010. 09:07 ] @
Citat:
component: Ukoliko par velikih softverskih kompanija uvidi da postoji stotine miliona korisnika koji su njihove potencijalne mušterije, možda će ponuditi svoje proizvode tim korisnicima?


dany12 je u pravu. Mi smo radili neki small scale research u vezi toga. Problem nije u broju korisnika, defintivno postoji niche market, problem je sto je taj market "suv", tj da budem direktan ta grupica je navikla da dobija stvari za dzabe i ne oseca potrebu da bilo sta kupuje sem eventualno neke servisne pretplate (a to mahom nije vezano za platformu). Jos direktnije vise ih interesuje F nego O u FOSS :) Druga je prica sa serverskim softverom i kompanijama a potpuno druga sa end-userima i desktop masinama. Da bi linux market bio zanimljiv lunuxu prvo mora da se desi narod, da nagrne gomila na recimo ubuntu, gomila kojoj FOSS principi nisu prva stavka na spisku.
[ maksvel @ 21.10.2010. 09:44 ] @
Potpuno OK.
Upravo stvar i jeste u sintagmi Linuks tržište. Na tržištu se valjda trguje, tj. plaća, a Linuksašima je ideologija FOSS vrlo bitna.
Zašto bi Adobe pravio Photoshop od kilo evra za Linuks, kada će onaj ko izdvaja kilo evra za sw kojim pravi puno $$$, bez problema izdvojiti još koju stotku-dve za OS?
[ mmix @ 21.10.2010. 09:54 ] @
Pa ne mora da bude uopste skup softver u pitanju. disk maintenance utility, ili program za horoskop, ili nesto sasvim deseto sto kosta $20. Realno namnozilo se i foss linux softvera, nisu svi bog zna kakvog kvaliteta i funkcionalnosti ali u osnovi rade razne poslove a mogu se pokupiti iz repoa.
[ maksvel @ 21.10.2010. 10:11 ] @
Etalon koji mnogi pominju za prevagu su upravo Photoshop i sl. programi, kao i igre.
A za sitne programčiće ionako je FOSS "Meka" - to tek ne bi kupili.
[ tarla @ 21.10.2010. 10:20 ] @
Sjećam se kada sam tražio drivere za svoj skener... Nađem neke drajvere i u readme fajlu piše

"uspio sam natjerati glavu skenera da ode do kraja i vrati se nazad..."

[ tdjokic @ 21.10.2010. 11:48 ] @
Nije mi bila namera da se pravim pametan (jer JESAM pametan ) ali ja navedoh dva bolna primera a pojedine kolege kazu "Pa, potrudi se!"

Trudio sam se, bas sam se trudio, ali ako se tamo neki fajl ranije zvao printsys a sada se zove prtsys, postojeci drajver ga nece videti ni na koji nacin, nema sanis. O tome pricam. Kao sto sam rekao, neko je seo pa napisao novi drajver koji resava i taj i jos jedan problem slicnog ranga, i sada mogu da ga instaliram brzo, lako i dobro radi, ali taj drajver "ne postoji", jedva ga nadjes tamo negde na netu, u nekom budzaku, a ako ides normalnim putem, preko zvanicnog sajta proizvodjaca, nema ga.

Ovde me tesi cinjenica da i mnogi korisnici MS OS-eva imaju slicne probleme. Izadje novi Win, pa za njega nema drajvera bas za sav hardver i neki hardver zauvek ostane ignorisan.

Drugi primer koji sam naveo je instalacija IE na Linuxu. Evo sta se dobije na Google kad napises "IE4Linux":

Na sajtu http://www.psychocats.net/ubuntu/ies4linux postoji uputstvo za instalaciju IE4Linux ali je na vrhu strane dodat sledeci tekst:

"Note: I'm retiring this tutorial, because IEs4Linux appears to be no longer maintained. The last reference to Ubuntu on the IEs4Linux website is updated instructions for Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn), which has been unsupported since October 2008. And, as of this writing, the community site entry on IEs4Linux hasn't been updated since October 2008."

U sledecem redu pise da je pokusao da instalira taj program na Ubuntu 10.04 i dobio poruku da postoji ozbiljna greska i kraj.

Dakle, pricam o ozbiljnim stvarima, gde je resenje za prosecnog korisnika nemoguce bez pomoci trece strane ili je jednostavno nestalo.

Ponavljam: JOS NISAM NAISAO NA BILO KOJI LINUX DA MU RADE SVE FUNKCIJE, A KOJE INACE RADE AKO SABERES NEKOLIKO LINUXA. U jednoj distribuciji je iznenada pocela da mi se javlja poruka da je bilo koji DVD disk koji stavim unutra pun i da na njemu ne moze da se pise. Jednostavno sam otisao na drugi instalirani Linux i narezao to sto sam imao i gotovo. Meni je to lako jer retko rezem stvari na diskove. Za nekoga ko vise reze to bi znacilo problem zbog koga bi morao da se obrati forumima i mozda bi uspeo da ga resi, mozda ne, a vec ima onih par problema koje sam spomenuo na pocetku.

Ili recimo stabilnost Linuxa. Mesecima lepo radi a onda iznenada nestane panel i ja se nadjem u "mraku" i ne znam sta da radim (Mint Elyssa xfce verzija). Pa nekako to resim i kroz nekoliko meseci opet nestane. Stalno ima nesto sto zeza a bez ikakve poznate krivice korisnika.
[ component @ 21.10.2010. 13:59 ] @
U pravu ste. Dosta ljudi koje poznajem koristi Linux baš zato što ne mora ništa da plati. Ali isto tako sam pre mesec dana izdvojio 60 Eur za video igru za koju sam morao da instaliram Windows. Da postoji Linux verzija pre bih kupio nju. Hoću da kažem tržište postoji, samo je pitanje koliko je isplativo. Da li će zarada biti 30% ili 10%...

Što se tiče upotrebljivosti Linuxa tu nemam problema. Imam jednu verziju (Kubuntu 10.10) i tu mi radi sve kako treba.
[ Nedeljko @ 21.10.2010. 14:06 ] @
Citat:
mmix: dany12 je u pravu. Mi smo radili neki small scale research u vezi toga. Problem nije u broju korisnika, defintivno postoji niche market, problem je sto je taj market "suv", tj da budem direktan ta grupica je navikla da dobija stvari za dzabe i ne oseca potrebu da bilo sta kupuje sem eventualno neke servisne pretplate (a to mahom nije vezano za platformu). Jos direktnije vise ih interesuje F nego O u FOSS :) Druga je prica sa serverskim softverom i kompanijama a potpuno druga sa end-userima i desktop masinama. Da bi linux market bio zanimljiv lunuxu prvo mora da se desi narod, da nagrne gomila na recimo ubuntu, gomila kojoj FOSS principi nisu prva stavka na spisku.


Ovo važi za proizvođače softvera, ali ne i hardvera, jer se hardver uvek plaća. Ipak, ne isporučuju svi GNU/Linuks drajvere.
[ Dejan Lozanovic @ 21.10.2010. 17:47 ] @
Citat:
tdjokic
Ponavljam: JOS NISAM NAISAO NA BILO KOJI LINUX DA MU RADE SVE FUNKCIJE, A KOJE INACE RADE AKO SABERES NEKOLIKO LINUXA.


Hmm cudno, doduse ja se drzim jedne distribucuje i ona mi radi na svim kompjuterima sa svim funkcijama i ni sam naisao na problem da ne radi.
[ JackW @ 21.10.2010. 23:34 ] @
Normalno je da se koristi dual boot, a za zagrizene poklonike Linuksa tu je VirualBox na kome mozete instalirati bilo koji windows, povezati se sa netom i obavljati transakcije preko pravog IE a ne sa Wine-om. Malo je komplikovano ali kada je to sprecilo linux korisnika :)

Mogu da se kladim da na tih 1% PC-ijeva bar svaki drugi ima dual boot.

Zna se kada Linux bude presao 5% pojavice se virusi i za njega.
[ Cyber01001 @ 21.10.2010. 23:46 ] @
Ja bi rekao da je linux poprilicno rasiren os! Evo kod nas u hr t-com ruteri i stb-ovi koriste linux ,skoro svaka kuca ima po jedan a di su jos mobiteli i ostale masine sa linuxom,dok sa desktop masinama je druga stvar....
[ Nedeljko @ 22.10.2010. 01:03 ] @
Citat:
JackW: Normalno je da se koristi dual boot, a za zagrizene poklonike Linuksa tu je VirualBox na kome mozete instalirati bilo koji windows, povezati se sa netom i obavljati transakcije preko pravog IE a ne sa Wine-om.


Pa, to se onda zove upotreba vindouza. Onda ti taj linuks nije zamenio vindouz. Instalirao ga kao dual but ili kroz VM, svejedno je. VM jedino omogućava da vrtiš drugi OS ne napuštajući prvi.
[ tdjokic @ 22.10.2010. 09:53 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, to se onda zove upotreba vindouza.
Tacno tako. Nisam ja zagrizeni nego obicni korisnik Linuksa, jednostavno nemam Windows.

Neko je spomenuo da ne daju svi proizvodjaci hardvera drajvere za Linux. U mom slucaju proizvodjac (Canon) daje drajvere i prilicno se trudi, poboljsava ih itd., ali zaista ne moze da prati ovako brz ciklus izlazaka i promena nekih sustinskih stvari u Linuksu.
[ NicholasMetropolis @ 22.10.2010. 11:02 ] @
Ranije sam koristio linux sporadično, čisto iz radoznalosti, ali od kako sam počeo da radim, na poslu koristim linux, pa, ajde da kažem, da sam kvalifikovan da dam neko mišljenje o tome.

Dosta posla obavljam iz komandne linije i tu linux pokazuje svoju najjaču stranu i zbog toga, a i zbog arhitekture koja mu omogućava da trči na svakojakim klasterima i još pri tome svari sklepanu mrežu remote terminala naokolo, nema alternativu za scientific computing.

Desktop je već druga priča i on odlično predstavlja sve ono što ne valja kod linuxa i open source aplikacija. Klasična žvaka je, "imaš izbor, za svaku namenu imaš izbor između desetina ako ne i stotina aplikacija i sl.". Konkretno, baš sam pre neki dan čitao tekst nekog linux advokata kako je mnogo super što na linux možeš da biraš gomilu Desktop okruženja, za razliku od "ona druga dva" OS-a gde nemaš nikakav izbor. Sve je to lepo, ali ja neću 5000 varijanti raznoraznih Desktop okruženja, hoću jedno koje radi kako treba (a ne da mi poput KDE-a puca kad dune povetarac). Ista priča je i sa aplikacijama, ne želim 257 raznih medija plejera u meniju, hoću jedan, al da radi kako treba. Mislim da je najveći problem linux zajednice što ulaže toliko rada da naštancuje gomilu poluzavršenih projekata, umesto da se fokusira da uradi nekoliko koji će da budu zaokruženi i da funkcionišu kako treba.

Ako zajednica nastavi da bude ovako fragmentisana, bez centralne ideje i standarda, ne vidim način na koji linux može da dobije iole značajan udeo u mainstream Desktop tržištu.

P.S. (glavni razlog zašto ne volim linux): "What's the deal with linux build system". Da li je moguće da za sve ove godine koliko linux postoji, niko nije smislio build system upotrebljiv za ljude? Nisam guru, ali sam solidan programer i programiram dosta numerike. Uz to, skoro svaki kod za Density Functional Theory koji koristim za posao moram sam da kompajliram što je noćna mora za sebe i što ume da mi oduzme i po nedelju dana (pri čemu mi šef sedi na glavi za rezulate proračuna). Standardna situacija je da dokumentacije, hvala bogu, nema ni od korova, pa onda bato, navali na šumu 50,000 linija koda da vidiš šta gde zavisi od čega i zašto ne radi.
[ combuster @ 22.10.2010. 11:11 ] @
Ja ti ovaj P.S ne razumem uopste. Od kad to gcc ne daje relevantan output (kao i vecina kompajlera). Kakav build system tebi zapravo treba ?
[ NicholasMetropolis @ 22.10.2010. 11:38 ] @
Citat:
combuster: Ja ti ovaj P.S ne razumem uopste. Od kad to gcc ne daje relevantan output (kao i vecina kompajlera). Kakav build system tebi zapravo treba ?


Jesi li ti nekada video Makefile u životu? (znam da jesi, ali shvataš šta hoću da kažem)
[ combuster @ 22.10.2010. 11:47 ] @
Lose sam te razumeo ;-) Dobro, ja nikada se nisam zezao sa autoconf-om i slicnim alatima, istina prepravljao sam rucno Makefile-ove da bi naterao nekad build da prodje a to stvarno ume da bude pain in the arse...

/edit: Mada da budem iskren reeeetke su situacije gde je to potrebno, ja sam ekstremno zadovoljan sa

./configure

make && make install

pogotovo sto mi configure skripta nudi zilion opcija, baratanje sa nestandardnim bibliotekama, mogucnost da ne linkujem ka bibliotekama koje mi ne trebaju i sijasetom feature-a koje ne koristim.
[ tdjokic @ 22.10.2010. 13:01 ] @
Citat:
NicholasMetropolis: Ako zajednica nastavi da bude ovako fragmentisana, bez centralne ideje i standarda, ne vidim način na koji linux može da dobije iole značajan udeo u mainstream Desktop tržištu.
Apsolutno se slazem i sa svog laickog nivoa. Nista se ja ne razumem u programiranje, ja sam prosecni korisnik, samouk (i za Windows i za Linux, ni minut zvanicnog obrazovanja za IT) ali osecam sve to na svojoj kozi.

A sto mi je "simpaticno" ono kad imas recimo Gnome, pa si podesio velicinu fontova za sebe coravog a onda instaliras neki dodatni program a tamo slovca mikroskopska! Dodje mi da poludim. Pre par dana instalirao Qcad i ni mrdnuti sa onim slovima. Imao sam beskrajnu srecu te nadjoh negde na netu skoro momentalno kako se po podesava (qtconfig, ima cak i GUI) bio sam sretan kao malo dete!

Jedina dopustena fragmentacija je za mene licno ako se pravi nesto specificno za neki jezik, profesiju i slicno, dakle nesto jedinstveno, a ne dupliranje jednih stvari dok druge ne rade.
[ combuster @ 22.10.2010. 13:29 ] @
Qcad je QT program dok GTK programi (u 90% slucajeva) postuju GTK postavke. Zato to ne treba da te cudi, Qcad bi sigurno postovao postavke da koristis KDE.

Izbor postoji, e sad ne mozemo terati Gnome sa openbox wm-om i qt aplikacije (primera radi) i ocekivati da sve radi uniformno jer tako nije ni dizajnirano na prvom mestu, sad sto postoji mogucnost da mi to uradimo to je neka druga prica i mislim da to nije mana.
[ tdjokic @ 22.10.2010. 16:57 ] @
Citat:
combuster:  mislim da to nije mana.
Slazem se, samo mi se cini da se to retko spominje i neuk covek se izgubi ili se muci. Opravdano je da se osnovni naglasak daje novim osobinama, sarenilu i sminki, jer je to atraktivno, ali su Help-ovi ili preopsirni ili sturi. Stice se utisak da se od korisnika ocekuje poprilicno teorisko znanje da bi mogao da koristi Help koji je cesto nizeg nivoa. Prosto bode oci da Help pisu ljudi kojima je sve jasno, pa ne razumeju pocetnika koji cesto ne zna ni sta treba da mu bude jasno ni gde da pocne.

Ono istina je da se tu ni MS, bar koliko se ja secam, nije nesto proslavio: "Ako sijalicu upalite, ona svetli." a ne kaze KAKO da je upalis :-) Znam ja da je to sve mnogo tesko i zahvalan sam svima koji rade na Linuxu, a ovo malo olaksavam dusu, u stilu "sta bi bilo, kad bi bilo".

Vec na samom pocetku, prilikom instalacije distribucije na hdd te ceka postena mina - prilikom particionisanja diska je ponudjeno nekoliko ravnopravnih opcija, neupadljivo napisanih, pa kliknes sta bilo, sto je skroz pogresno, jer jednim klikom mozes sve da obrises a na drugoj strani, u najobicnijem programu imas bezbroj nivoa upozorenja i zastite. Jednostavno uradjeno neodgovorno i moglo bi se reci cak i uvredljivo prema korisniku. To su sve one prakticne sitnice, koje korisniku mogu da olaksaju ili zagorcaju zivot. Ma dobro, prirodna selekcija ...
[ combuster @ 22.10.2010. 18:01 ] @
Ma ne, nije stvar u tome da li neko zna ili ne zna vec nesto, nego evo da napravimo poredjenje sa necim drugim.

Kupis dvd player, podesavanja za stereo i surround zvuk su na svim OSD-ovima na drugacijim mestima. Evo ja prvi otvaram dokumentaciju i citam gde je ako nesto ne mogu da pronadjem, ne stiskam opcije na sve strane kao gomila ljudi koje znam pa ne znaju ni kako to da vrate na default.

RTFM ruleZ !!! Mada ja pre kupovine ili koriscenja necega sam vec manual skinuo sa neta i procitao sve sto treba o odredjenom proizvodu, tako da mi nekako prirodno da to sve posle lagano koristim bez po muke.

Pazi, desavalo se i meni da na nekim distroima jednostavno NE MOGU na prvi pogled da nadjem opciju za custom particionisanje, prosto mene strah da ne kliknem na nesto sto ne treba a ne nekog ko pocinje tek da koristi linux. Ali veruj mi nikad mi se nije desilo da zeznem particije jer kad mi je nesto sumnjivo, stanem pa pregledam pixel po pixel da nisam nesto omasio.

Ni windows tu nije nista bolji, instalirao sam sedmicu mozda tri puta do sada i nigde nisam video opciju da mi ne pravi on sam onu bitlocker particiju tupavu od 100mb.
[ leprosy @ 22.10.2010. 18:32 ] @
Citat:
combuster
RTFM ruleZ !!! Mada ja pre kupovine ili koriscenja necega sam vec manual skinuo sa neta i procitao sve sto treba o odredjenom proizvodu, tako da mi nekako prirodno da to sve posle lagano koristim bez po muke.

Pazi, desavalo se i meni da na nekim distroima jednostavno NE MOGU na prvi pogled da nadjem opciju za custom particionisanje, prosto mene strah da ne kliknem na nesto sto ne treba a ne nekog ko pocinje tek da koristi linux. Ali veruj mi nikad mi se nije desilo da zeznem particije jer kad mi je nesto sumnjivo, stanem pa pregledam pixel po pixel da nisam nesto omasio.

Amin! :)
[ Zoran Milovanovic @ 22.10.2010. 18:45 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, to se onda zove upotreba vindouza. Onda ti taj linuks nije zamenio vindouz. Instalirao ga kao dual but ili kroz VM, svejedno je. VM jedino omogućava da vrtiš drugi OS ne napuštajući prvi.


A kako se onda zove, kada koristis Linux i na posebnoj particiji imas Windows? :)

Mislim WTF, kako je to onda Windows masina? Masina sa 2 sistema, je masina sa 2 sistema, koriste se oba. Niti je to ni totalna upotreba Windowsa, niti Linuxa. - Neki korisnici su jednostavno korisnici oba sistema (ili vise).
[ maksvel @ 22.10.2010. 20:07 ] @
Citat:
A kako se onda zove, kada koristis Linux i na posebnoj particiji imas Windows?

Promišljenost.
[ Nedeljko @ 22.10.2010. 21:40 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: A kako se onda zove, kada koristis Linux i na posebnoj particiji imas Windows? :)

Mislim WTF, kako je to onda Windows masina? Masina sa 2 sistema, je masina sa 2 sistema, koriste se oba. Niti je to ni totalna upotreba Windowsa, niti Linuxa. - Neki korisnici su jednostavno korisnici oba sistema (ili vise).


Odgovarao sam na poruku o upotrebi čistog linuksa. Neko je kao "rešenje" za elektronsko bankarstvo "pod linuksom" predložio VM sa vindouzom, ali naravno da to nije to. Tačan odgovor je "Elektronsko bankarstvo sa ovom bankom nije moguće pod linuksom". E, sad, ja mislim da većina linuks korisnika koja drži vindouz na drugoj particiji a) ima potrebu za vindouzom (znaju tačno zašto ga gaje) b) vindouz im zadovoljava sve potrebe, odakle sledi da im linuks služi samo za skupljanje paučine i zauzimanje prostora na disku. Meni trebaju oba operativna sistema zbog pisanja programa za oba operativna sistema. Dakle, nijedan sistem mi ne hvata paučinu, već mi oba realno trebaju.
[ Shadowed @ 22.10.2010. 22:04 ] @
Koji je to vindouz operativni sistem?
[ combuster @ 22.10.2010. 22:19 ] @
http://www.microsoft.com/windows/

:D :D :D
[ Shadowed @ 22.10.2010. 23:23 ] @
Ja tamo vindouz ne vidim.
[ combuster @ 22.10.2010. 23:34 ] @
A ja 55 komada. Valjda stvar percepcije ;-)
[ maksvel @ 22.10.2010. 23:34 ] @
[ combuster @ 22.10.2010. 23:36 ] @
E ja tu stvarno ne vidim nigde Windows...
[ combuster @ 22.10.2010. 23:58 ] @
http://counter.li.org/

Kako li je stigao na ovu brojku od 29 miliona sa 130000 registrovanih korisnika :)


[ Nedeljko @ 23.10.2010. 11:24 ] @
Citat:
Shadowed: Ja tamo vindouz ne vidim.


Nauči izgovor engleskog, pa ćeš progledati.
[ Shadowed @ 23.10.2010. 17:18 ] @
Pobrkao si delove tela i koji koju funkciju ima.
[ Marko Medojević @ 23.10.2010. 21:05 ] @
\ˈwin-(ˌ)dō\

http://www.merriam-webster.com/dictionary/window
[ Srđan Pavlović @ 23.10.2010. 21:06 ] @
e, ako ste vi citavi..
[ combuster @ 23.10.2010. 21:37 ] @
Ja se sa dva-tri posta zez'o pa onda pokusao da vratim on topic i ne vredi :D :D :D
[ Nedeljko @ 23.10.2010. 23:24 ] @
@Shadowed

A da se ne čita možda "em dolar vinblouz saks"?

Citat:
Shadowed: Pobrkao si delove tela i koji koju funkciju ima.


Jedan moj profesor je govorio "Samo da stavim naočare da Vas bolje čujem".
[ tdjokic @ 24.10.2010. 13:05 ] @
Da se vratimo mi lepo "na temi"

1. Kad neko kaze da nema probleme sa kojima se neko drugi sreo, to bi trebalo da znaci da ima slicnu konfiguraciju, na istoj verziji iste distribucije, sa istim programom koji onome drugom pravi probleme. A ako se javi neko ko nije instalirao ie4linux onda je neupotrebljiv podatak da on nema "nikakvih problema". Njemu taj program nije trebao, pa zato sa njim nije imao problema. A to je nesto sasvim drugo.

2. Proslih par noci sam skinuo i instalirao dve distribucije bazirane na Debianu, bez Ubuntua.

Pa jedna krene Live i samo javi da je monitor "out of range". Pokusaj da je instaliram je uspeo ali se opet javlja ista greska. Medjutim, taj distribucija je prepoznala vecinu vec instaliranih distribucija na mom hdd i u pocetnom meniju mogu da biram i ovo pisem iz moje stare Elysse do koje sam dosao preko Grub menija te nove, neupotrebljive.

Druga nije javljala nikakve greske, lepo se pokrenula Live i lepo se instalirala, ali - E, O OVOM VAM PRICAM SAD VEC GODINAMA - u njenom pocetnom meniju je samo ona i jos jedna jedina od onih vec instaliranih!

Dakle, dve distribucije, savremene, podrzane od nekih vecih institucija (nije ono "setio se Pera da pravi svoj Linux"), sa istog govornog podrucja (spansko), obe bazirane na Debianu, a vec na pocetku imaju dve razlicite greske, cime se uklapaju u ono "u jednom Linuxu nesto radi, u drugom ne radi". Da napomenem da u onoj kod koje se javlja out of range nema alternativnog pokretanja za neukog korisnika, nista safe mode, nista vesa mode, bas nista.

3. Priznajem, retko se javljaju neresive situacije. Uz RTFM i nesto "forumisanja' mnoge stvari mogu da se rese ali se time zagorcava zivot pocetnicima i to je ono sto Linux drzi nisko na desktop udelu. Ima i distribucija koje se bar trude. Recimo ono o particionisanju - ne kosta mnogo da se one opasne opcije "obrisi sve i zauzmi ceo disk" malo naglase / istaknu a to nekom korisniku moze mnogo da znaci. To su oni detalji koji pokazuju da li proizvodjac misli o potrosacu kao coveku ili ne. Da li ste primetili da neki proizvodjacu na svojim tubama seku coskove tuba na pljosnatom delu, jer je onaj cosak cesto veoma ostar i moze posteno da ogrebe korisnika? E, to su te sitnice. To se cak i lingvisticki isto kaze - "radi, ali nije ugladjen"
[ mulaz @ 24.10.2010. 14:52 ] @
Citat:
tdjokic:
1. Kad neko kaze da nema probleme sa kojima se neko drugi sreo, to bi trebalo da znaci da ima slicnu konfiguraciju, na istoj verziji iste distribucije, sa istim programom koji onome drugom pravi probleme. A ako se javi neko ko nije instalirao ie4linux onda je neupotrebljiv podatak da on nema "nikakvih problema". Njemu taj program nije trebao, pa zato sa njim nije imao problema. A to je nesto sasvim drugo.



Ja sam avgusta predavao na jednom workshopu (za neke srednjeskolce... nema sad ni veze), radili smo sa ubuntu 10.4, na IDENTICNIM kompjuterima (thinkpad laptopi, ista serija, kupljeni u jednom paketu, sa identicnim hardwareom). CD-i przeni u istom multiplikatoru sa istog iso image-a. Svi koristili isti ubuntu repo. Znaci svi sve isto.

I svake toliko, pojavi se neki problem/greska

E sada.. razumem da se taj problem pojavi kod svih... ili uvek na istom kompjuteru (hardware error ili nesto).... ali problemi su se pjavljivali uvek na razlicitim kompjuterima, obicno samo na jednom. Em neki paket kao nije potpisan, em firefox nece da se pokrene, em neki .deb nece da se instalira duplim klikom (cak sam proveravao md5 sa kompjuterom pored, gde je to radilo).

Tako da.. nije to problem samo izmedju distribucija... cak i unutar jedne distribucije :)


a kad smo vec kod inkonsistentnosti.... "ssh -p" i "scp -P" :)
[ dzoni03 @ 24.10.2010. 23:49 ] @
precice nas Lindza mnogo vise nego 1% ovo je pocetak kraja :)
[ Nedeljko @ 25.10.2010. 00:36 ] @
Ma, 150%.
[ jocazo @ 30.10.2010. 17:11 ] @
Sredinom prosle godine presao 1%, ove 2, zanci sledece prelazi 3%. A kada dodje do 99% onda vise nema dalje.
[ rfe @ 30.10.2010. 23:17 ] @
Linux +1% ?

Pa to bi trenalo shvatiti kao kompliment, pogotovo i manje ako bude, posto danas svakakav basibozuk kupuje PC samo da "bi bio na fejsu" !
[ maksvel @ 30.10.2010. 23:20 ] @
Bogme, fejs lepo radi i pod Linuksom.
[ rfe @ 30.10.2010. 23:26 ] @
yes of course, ali The Masa kupuje pc sa windowsom 99,99%