[ pbojicic @ 03.05.2009. 20:18 ] @

Procitah juce na sajtu B92, a u sklopu clanka o Skupstini Srbije i stednji u 2009 godini:


DSS je postavio i pitanje zato Skupština ulaže milione u sofver za elektronski parlament, kada se se zna da taj projekt neće skoro zaživeti.

„Softver za E-parlament, znamo svi da je bila ona priča o laptopovima, drugačijem način rada, što bi bila znatna ušteda, ali svi znamo da od toga nema ništa, nikada nije doneta takva odluka.A onda odjednom imamo 24 miliona za softver“, dodaje Šormaz.

Sekretar Skupštine odgovara da je to dugoročan projekat, čije će rezultat na kraju biti daleko jefiniji i efikasniji parlament.

„Mi smo ove godine planirali polovinu sredstava koja su bila planirana prošle i pretprošle. Planirali smo da u ovoj godini uložimo 24 milona. Svesni smo da to nije dovoljno, ali da bar počnemo sa relizacijom nečeg sto je pre tri godine osmišljeno“ objašnjava Odalović.




Softver za E-parlament? Koji sofver? Kakav sotver? Za koga? Po kojim specifikacijama? Sta taj sotver treba da radi?


Po meni ovo je isto skandal i tema za Insajder emisiju televizije B92.

Naime, ako me secanje dobro sluzi, BEZ IKAKVOG TENDERA, a nedaj boze tehnickih specifikacija, projekta koji je prosao neku raspravu u krugovima strucne javnosti... posao se dodeljuje Telekomu i Comtrade grupi. Kako to moze, nije mi jasno? Pa zar tu ne vazi zakon o javnim nabavkama? Za salvete u skupstinskom restoranu treba tender - a 24 miliona dinara NASIH PARA (a tih 24 miliona je valjda samo da se pocne...) - bez ikakvog tendera. I bez ikavog objasnjenja zasto nema tendera? Samo smo dobili slikanje ministarke Matic i vlasnika Comtrade-a za televiziju. Mozda malo previse drsko i bezobrazno?


I zivo me interesuje gde bas nadjose 24 miliona? Koja je to kalkulacija? Jel to nije moglo da se uradi za 20? mozda 15? A mozda i milion dinara? E, to necemo znati, jer ne znamo ni sta treba da se uradi. Ni do kada treba da se uradi. Mozda da je bio tender - mozda bi neko ponudio da to uradi i za 10 puta manje para, a za ostatak dobili jos neko obdaniste ili popravili neki put koji je u katastrofalnom stanju?


Ali se bojim da to nikada necemo saznati. Niti da li je to za tih 24 miliona "zapoceto". I da li je to "zapocinjanje" potplaceno ili pretplaceno. Ali verujem da je ovo drugo. Sto rece jedan moj prijatelj: ja sam skroman covek, ja bi im to zapoceo za samo 100.000 din, toliko mi treba da odem lepo na more s devojkom ;-)


Price o tome da je to strateski posao i da se zbog toga treba dati domacim firmama mogu da se okace macku o rep. Jer niti je Comtrade grupacija domaca firma (ni ona ovoj drzavi ne placa porez na kraju godine, jer je registrovana u jednoj stranoj off-shore zemlji - prica koju smo vec videli kod Miskovica, Beka i Pere "MPC" Matica ), a i da jeste domaca - nije aman jedina domaca IT kompanija!

A kao slag na tortu, isti taj Telekom tj. njegova mobilna mreza MTS, koja bi se kao trebala koristiti za "bezbedno komuniciranje clanova vlade" ima bezbednosnu PROVALIJU u sistemu (pogledajte diskusiju na tu temu na istom ovom sajtu - http://www.elitesecurity.org/t...-kod-mobilnih-operatera-Srbiji ) koja omogucava da se slusaju razgovori na ovoj mrezi onima koji koriste najnovije modele telefona!

I tako domaca "strana" firma i bezbedonosno problematican Telekom, bez ikakvog tendera, specifikacija i sl. - trebaju da KRENU (sta znaci krenuti?) u taj projekat sa tih 24 miliona dinara... Pa dokle stignu... A ako ne stignu bas daleko - pa bitno je da su krenuli, zar ne? Bitno je da ce ovaj narod da placa...


Ovako, Boze mi oprosti ako greisim, ovo mi deluje na neki dil ministarke Matic i Comtrade-a, da se uzme sta se uzeti moze dok je jos ona tu (jer izbori su izgleda neminovni, ko zna ko ce posle doci na njeno mesto), i dok jos ima pravo da potpise nesto i ima neki budzet...


Slicna prica je, cini mi se, i sa digitalizacijom televizije u Srbiji - kome to sada u doba najvece ekonomske krize koju svet pamti, i kada ce za par meseci pola Srbije biti na ulici i u strajkovima, treba? Sta fali ovoj analognoj jos par godina?

Pa, fali izgleda to sto NEKO nece moci da proda televizijama digitalne predajnike, a nama (koji placamo i pretplatu RTS-u, i kablovsku) da uvali prijemnike. Broj domacinstava u Srbiji, a svako ima televizor, a neko i dva-tri... lepa je to kolicina... i lepa zaradica... Slucajno, celu tu operaciju je opet najavila ministarka Matic.

Hmmmm......



P.S. Ovo sam isto ostavio kao komentar na sajtu B92 - ali iz nekog razloga (khm, khm...) administrator ga tamo nije odobrio za publikovanje...
[ Goran Rakić @ 03.05.2009. 22:32 ] @
Meni je poznato samo to da Comtrade/Telecom rade softver za e-sednice Vlade, a to nema veze sa Skupštinom. Idejni projekat i specifikacija su prošle godine urađeni na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu još za vreme prethodnog saziva Vlade. Tender za taj posao je takođe bio raspisan (upitaj Google za "e sednica vlade tender").

O kakvom je to drugom softveru za skupštinu reč, i da li i to rade Comtrade/Telecom, te da li tako nešto uopšte postoji, ne znam.

O digitalnoj televiziji pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_television_transition Niti smo se mi tu prvi setili, niti je to zavera da se ukradu pare. Da li će rokovi biti pomereni zbog teške ekonomske situacije, ne znam, čućemo šta radne grupe iz MTID kažu.

Nije ni čudo što ti je komentar (bolje reći esej) tamo obrisan. Spojiš jedan isečak vesti sa par namernih ili slučajnih neistina, dodaš neograničenu količinu senzacionalizma i ne želiš ni jedan navod da proveriš... hm...

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 03.05.2009. u 23:44 GMT+1]