[ itf @ 07.05.2009. 11:15 ] @
Pozdrav.

Zanima me kako da omogućim da svojoj sql server bazi mogu pristupiti preko interneta? Naime, prvo sam podatke imao u accessu i sve je to lijepo funkcioniralo lokalno u firmi, ali sada je došlo do potrebe da preko DB klijenata se može pristupiti tim podacima i van firme tj. od kuće. Zato sam odlučio prebaciti sve podatke iz accessa u sql server 2008 ali nikako da namjestim da vidim daj sql server od kuće. Sql server se nalazi na win serveru s statičkom ip adresom i na vanjskoj je mreži (nije pod firewallom).

Što moram podesiti da bi mogao vidjeti taj sql server preko interneta? Hvala
[ mmix @ 07.05.2009. 11:33 ] @
otvori tcp port na firewallu (1344 ako se ne varam) i u connection stringu koristi "tcp:ip.ad.re.sa" kao ime servera. Zaboravi na domensku autorizaciju i namesti SQL account kojim ces se logovati.

A sad rec mudrosti Nemoj ovo raditi, narocito ako je u pitanju produkcioni server. Otvoreni port direktno u SQL server je poziv da te neko uhakuje. Bolje napravi neki VPN server u firmi i eksterne klijente konektuj direktno u domen preko VPNa i onda ce imati pristup SQL-u kao da je u lokalu a sav saobracaj ce biti kriptovan.

PS: Izvini, permutovao sam port, SQL port je 1433, ne 1344
[ itf @ 07.05.2009. 11:50 ] @
onda bi zapravo preko vpn-a mogao se spojiti i na sam access?