[ Kljajoni @ 07.05.2009. 18:35 ] @
Zdravo drugari,

treba da sastavim konfiguraciju drugaru posto mu je stari racunar otisao u vecna lovista. Korisnik srecom uopste nije zahtevan, ne igra igrice, tako da sam sastavio neku kombinaciju, pa me zanima vashe misljenje.

Konfiguracija (sa cenama u firmi kod koje sam to namerio da uzmem):

Procesor - Intel Pentium DUAL-CORE E5300 - 85
Matična Ploča - Asus AS P5KPL/1600 - 67
Memorija - DDR2 2Gb/800MHz - 27
Grafička - GF8400/1GB - 40
HDD • Hitachi 250GB Sata2 - 40
CD & DVD • Pioneer 116D/DVD-RW - 22
Midi Tower, NEON, CX-2C67 - 39

Dileme su mi sledece:

1) Da li je ovo dobra kombinacija ploca-procesor ? Moze li predlog za neku drugu da je tog cenovnog ranga, moze i slabije ? Pozeljno Intel
2) Posto sam vec naveo da korisnik nije zahtevan, mogu da stedim na kombinaciji ploca/procesor, s obzirom da mu je stari procesor bio AMD Athlon 2400+, bilo koji da stavim na masinu bice prezadovoljan :). Po meni kljucna komponenta svake konfiguracije je napajanje, jer dok nisam sebi kupio Chieftec-a svakih 6 meseci sam uzimao jedno kung-fu napajanje i molio boga da mi nesto ne crkne, tako da to bih najjradije (da ne kazem skoro obavezno) da ubacim u ovu konfiguraciju. Koje bi ste mi kuciste (bilo kakvo) sa Chieftec napajanjem preporucili, moze se stedeti na kombinaciji ploca/procesor ? Dali je 400W dovoljno za ovu masinu ?

Zasada toliko, spreman sam za konstruktivnu raspravu :)
[ richa @ 07.05.2009. 20:26 ] @
Evo ovako, posto kazes da nije zahtjevan korisnik ja bih zamjenio procesor za Intel E5200 i ustedio oko 15-20 eura...
Dakle moj prijedlog bi bio ovako nesto:

Intel Dual Core E5200, 2.53GHz, Box ~ Cena: 5.790 din.
Biostar TP35D2-A7 ~ Cena: 6.880 din.
2 x 1GB DDR2 Geil PC800 Black Dragon ~ Cena: 2.400 din.
Asus EAH4650/DI/512MD2 ~ Cena: 5.350 din. (grafika koju si ti naveo nije apsolutno ni za sta, sa ovom kartom ce,ako nekada bude imao zelju, moci pristojno da odigra neku igru)
DVD+-RW Samsung SH-S223F/BEBE ~ Cena: 1.750 din.
LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan ~ Cena: 5.240 din (trenutno Best buy kuciste sa napajanjem od 550W u segmentu u kojem ti trazis racunar, kvalitetno napajanje u klasi sa Chieftec-om u ovoj klasi)
320GB WD, SATA2, 7200rpm, 16MB ~ Cena: 4.040 din
Ukupna cena: 31.450 din.

Mozes razmisliti i o AMD varijanti koja je trenutno isplativija u ovom trenutku od Intela. Intel je izbacio na trziste nove procesore sa drugacijim podnozjem tako da sa ovim racunarom upgrade nece biti kasnije moguc, dok bi sa AMD-om imao tu opciju otvorenu, a dobices iste performanse, ako ne cak i bolje.
[ Catch 22 @ 07.05.2009. 21:13 ] @
^ Nije ti loš predlog... mada koliko vidim iz raznih srodnih tema ovde po forumu izgleda da je Biostar izuzetno popularan u Banja Luci (!?!)
Jel to možda imate nekog jakog direktnog uvoznika za te matične ploče tu kod vas?
:)

PS
Kakve su te "igračke kartice" u ozbiljnijim poslovima obrade slika i ostalim grafičkim zadacima?
Viđao sam neke, koje važe kao "zakon za igrice", a sa njma je kalibracija monitora na veran prikaz boja, kontrasta i ostalog kod obrade fotografija bila prava muka... Tako da "dobra za igrice" ne mora uvek da znači i "dobra za sve"!

[ lancia88 @ 07.05.2009. 21:15 ] @
Pozdrav,

pa zato je najbolja konfiguracija ona koja je sklopljen na osnovu najpreciznijih zahteva kupca, sve ostalo je u domenu pretpostavki i kad-tad se uglavnom pokaze kao odstupanje od optimalnog.
[ richa @ 07.05.2009. 22:37 ] @
Citat:
Catch 22: ^ Nije ti loš predlog... mada koliko vidim iz raznih srodnih tema ovde po forumu izgleda da je Biostar izuzetno popularan u Banja Luci (!?!)
Jel to možda imate nekog jakog direktnog uvoznika za te matične ploče tu kod vas?
:)

PS
Kakve su te "igračke kartice" u ozbiljnijim poslovima obrade slika i ostalim grafičkim zadacima?
Viđao sam neke, koje važe kao "zakon za igrice", a sa njma je kalibracija monitora na veran prikaz boja, kontrasta i ostalog kod obrade fotografija bila prava muka... Tako da "dobra za igrice" ne mora uvek da znači i "dobra za sve"!


Pa iskreno da ti kazem ovdje kod nas je sve veoma sturo sto se tice proizvodjaca, ljudi su slabo IT obrazovani, pa se iz tog razloga forsiraju Gigabyte, Asus i MSI. Po meni je Biostar odlican izbor, stvarno nudi dosta za malo para. Posebno se to odnosi na ovu T seriju, a za AMD je Biostar 790GXB,GX definitivno za prosjecnog kupca stvarno odlicna, u rangu sa mnogu skupljim Gigabyte. A i na mnogim testovima su se stvarno pokazale kao odlicna rjesenja.
A sto se tice kartica, konstatacija ti je stvarno na mjestu, ne mora da znaci ako je dobra za igre da je dobra za sve. Ipak sam mu predlozio ovu kartu jer ona 8400 je daaaavno prevazidjena, a ni kad je izasla nije bila bog zna sta, tako da stvarno mislim da mu je ova karta i vise nego dovoljna za njegove potrebe prosjecnog korisnika....
[ Catch 22 @ 08.05.2009. 01:59 ] @
Pratio sam temu u kojoj si preporučio Biostar 790GXB, pa sam nakon toga malo pogledao na njihovom sajtu sve ploče bazirane na 790 sa integrisanom ATI grafikom... i rešenje bi moglo biti vrlo zanimljivo za veći broj potencijalnih kupaca, koji bi za razumne pare, recimo da pređu sa zastarele AGP platforme na nešto savremenije.
Nisu baš svi korisnici "hard-core gamers" (samo su ovi najglasniji) jer većina ljudi koristi računar za internet, multimediju (muzika, slike, filmovi...), komuikaciju, ponešto od office programa i to bi uglavnom bilo sve.
Tako da su veoma interesantne stabilne i funkcionalne konfiguracije koje mogu lepo (pristojno brzo) da zadovolje ovakve potrebe.
A "gejmeri" nek bacaju pare na najnoviju hiper-giga-mega-ultra-konfiguraciju, kojom će moći da se hvale među istomišljenicima, ističući "fenomenalno bolji skor" od par fps... i slične orgazmo-fantazije.
[ Kljajoni @ 08.05.2009. 07:03 ] @
Richa, hvala ti puno na predlozima, dosta mi pomažu ! Zamolio bih te (ili nekog drugog) da ako te ne mrzi napišeš predlog koja bi kombinacija AMD procesor/ploča u drugom slučaju išla pošto i ideja o upgrade-u procesora kasnije uopšte nije loša.
[ Catch 22 @ 08.05.2009. 07:58 ] @
Pogledaj susednu temu ovde na forumu: Napravio bih mutanta...

;)
[ richa @ 08.05.2009. 08:03 ] @
@Catch 22

Nove Biostar 790GXB, GX imaju Ati radeon HD3300 grafiku koja je do sada najbolja integrisana grafika, i koja moze da zadovolji potrebe velike mase ljudi koji nisu zahtjevni.

@Kljajoni

Prijedlog za AMD konfiguraciju bi izgledao ovako:

Biostar 790GXB
AMD Athlon 7750+ BE
Ova ploca je malo skuplja od one gore ali se isplati ulaganje u ovako nesto, posto ploca ima najnoviji chipset 790/SB 750.Takodje podrzava sve AMD procesore koji imaju na trzistu, a podrrzavace i veliku vecinu buducih koji budu dolazili.
Sto se tice procesora oni su tu negdje, ovaj AMD je brzi na def. kloku, dok se onaj Intel bolje klokuje pa na visim klokovima dolazi u prednost.
[ Ha-Nocri @ 08.05.2009. 13:05 ] @
Tačnije, AMD je brži u igrama, Intel u svemu ostalom manje-više, pa na osnovu toga neka izabere...