[ Ledeni83 @ 08.05.2009. 00:18 ] @
Daklem imam zadatak instalirati OS na racunaru sa SOYO prastarom maticnom. I to ne bilo kom vec SOYO SY-5TF (pise na ploci) (na nekim sajtovima i FM-u 5TF0/F2/F5). (bem li ga koji je tacno model. Graficka je Rendition V2200/8M PCI, i neki CPU na 120 MHz. Hard WD 800 MB i LG cd-rom. Bez ikakvih drajvera i uputstva i ikakve podrske od strane proizvodjaca (doduse naso sam neko uputstvo na netu al nije nesto narocito).

E sad instalacija Win98 i WinME je prosla lose. Prvo je trebalo oko 90-ak minuta za instalaciju i nakon prvog dizanja sistema jos oko 30-ak minuta da bi se pojavila radna povrsina tj da bi OS trazio drajvere. Drage volje bih instalirao drajvere al prvo: tu sistem zaglavi; drugo nema drajvera na netu,trazio tri dana i dobio nista

Onda odlucim instalirati Linux. (nema boljeg OS-a za tako slabe masine rekli bi neki) i drugu nije bitna vrsta OS-a, vec samo da sedne i radi
A ono vide problema: kaze mi da ne moz da digne sistem s cdrom-a. Probao Ubunutu 7.10, 8.04, 9, Xbunutu 8, itd... uvek ista stvar. Cak sam nasao i REACT Operating System koji je mocna zamena za win95/98 al nista ni s njim. (cd-ovi naravno isprobani na drugim kompovima).

Probao da pokrenem UBCD 4.1 i neki Hirens i ista stvar, ne moze da bootuje ni s njim.

Uvek pojavljuje gresku boot disk failure....

I hteo bih i da updatujem BIOS, al na oficijelnom soyo sajtu ne postoji taj model ploce,trazio na drugim sajtovima i dobio nista.

U ovom slicaju je Linux u ogromnoj prednosti. Kako ga instalirati na ovoj ploci? Jos bolje koji Linux instalirati?
Jest da sam pocetnik u Linux-u ali ovo je previse.

Svaka sugestija je dobrodosla.


ps. Moderatori smestite temu gde mislite da je najbolje jer je kombinovana greska i ja ne znam gde da je smestim

[Ovu poruku je menjao Ledeni83 dana 09.05.2009. u 00:45 GMT+1]
[ Ledeni83 @ 08.05.2009. 23:42 ] @
cool

Nasao sam cd na kome je snimljen sadrzaj sa diskete koja inace sluzi za podizanje win95/98/me. Taj cd emulira flopy (inace flopy uredjaj je skinut s kompa) i omogucava instalaciju gorepomenutih OS-ova.

Zanimljivo je da u tom slucaju komp moze da se bootuje i pocne instalacija win98. A kada postavim bilo koji Linux prijavljuje gresku i ne moze da bootuje s njim.

Na kompu je bila instalirana win98-ica ali se HDD pokvario i onda smo nasli drugi HDD (ispravan naravno) i s njim krenuli u instalaciju.

ps. znam da je ludo (mozda i glupo ) sto se uopste i mucim s takvim prastarim racunarom, ali moj drug zeli tu masinu zbog NEmogucnosti igranja (savremenih) igara. Tako je bar meni objasnio
[ Binary Mind @ 08.05.2009. 23:54 ] @
Sto ne probas da instaliras Windows 98 direktno sa harda, uz pomoc sistemskog floppy diska za Windows 98. To je "Old school" resenje koje treba da uspe Naravno prethodno hard koji si namenio toj drevnoj masini prebaci na neki drugi racunar kako bi mogao prekopirati Win98 source... Nadam se da sam dovoljno pomogao. Ako zapne vici
[ Take 5 @ 09.05.2009. 08:30 ] @
Citat:
Ledeni83:...
ps. znam da je ludo (mozda i glupo ) sto se uopste i mucim s takvim prastarim racunarom, ali moj drug zeli tu masinu zbog NEmogucnosti igranja (savremenih) igara. Tako je bar meni objasnio

Baš svakakvih drugova čovek može da ima u životu ("... prijatelje biramo sami, za razliku od familije...").
To će baš biti neupotrebljiva mašina za bilo šta (možda jedino da tera neki Clipper program za knjiovodstvo, STR...).
Bolje da je kupio najjeftiniju "entry level" konfiguraciju i na nju recimo stavio Linux Ubuntu, pa bi time i eliminisao mogućnost besomučnog instaliranja najnovijih krekovanih igrica / virusa i sličnih gluposti, a mogao bi normalno da je koristi za sve ostalo (internet, email, komunikacija, muzika, filmovi, pisanje i pregled office dokumenata...)
!??
[ Ledeni83 @ 09.05.2009. 13:31 ] @
Hvala Binary Mind. Probacu to ovih dana.

btw moze li se nekako instalirati neki linux, jer nisam siguran da cu naci valjane win drajvere za ovu masinu
[ Binary Mind @ 09.05.2009. 18:40 ] @
I lindza (neki od redhetolikih) moze da se instalira direktno sa harda. Proguglaj jer za razlicite distribucije treba otpakovati razlicite setup fajlove iz ISO-a koji se skida sa neta. Davno tako nesto nisam radio...
[ Ledeni83 @ 14.05.2009. 22:12 ] @
Application LINUX FAILED! Nece pa nece A nisam mogao da nadjem (trazim) neke starije verzije sada aktuelnih Linux-a

Al zato win98 shljaka. Jes da ima genericke drajvere za maticnu i graficku, ali bitno je da radi.

ili nesto nije uredu s HDDom, ili ih ploca nije prepoznavala kako treba na primarnom ATA kanalu. Sada je sve na sekundarnom i radi kako i treba.

Hvala Binary Mind

ps moze lock