[ michailo @ 09.05.2009. 14:25 ] @
Zdravo svima!Bavim se grafickim dizajnom,ali do sada vise za sebe! Poveren mi je zadatak da uradim plakat i baner za jednu vecu manifestaciju! Sto se kreativnog dela tice ,tu nema problema! Problem mi je uvek priprema za stampu!Tu sam prilicno slab! Na plakatu ce biti tekst,u pozadini fotka ( ili textura ) ,brushevi....Ukoliko imate neke sugestije oko sredjivanja texta,lejera ,resize-a fajla ,boja ,...recite.Da li fajl treba da exportujem u neki drugi fajl ili se stampa iz psd-a?....Velicina fajla je trenutno preko 40 MB,sto mislim da je previse.Kako da ga smanjim?Koju rezoluciju da stavim? Velicina plakata treba da bude 100x70 cm...Ovo mi je jako vazan projekat,i ne bih hteo nesto da zeznem!:) ....Tako da ,ljudi dobre volje ,pisite! Imam par dana da zavrsim ovo...

Hvala,pozdrav!
[ ki111er @ 09.05.2009. 14:32 ] @
He he 40mb i to ti je previse :-) Ja radim trenutno postere za sobu i slike u PSD su oko 100ak mb a u TIFF su preko 200mb. A velicina plahata koje ja radim je A2. Nisi rekao kakva je manifestacija (moze da bude poljoprivredna ili SF) Malo blize objasni, da bi mogli sto bolje da ti objasnimo i damo predloge.
[ Skandy @ 09.05.2009. 14:49 ] @
Treba da nam kazes i kako ce biti stampan taj plakat, offset ili ink-jet ploter? Takodje moras saznati i ko ce stampati (kaja stamparija), pa ces ih onda nazvati i pitati ih za pojedinosti oko dostavljanja fajlova. U principu neces imati vecih poteskoca da to pripremis a dobices i sve potrebne instrukcije. Mi smo takodje tu da ti kazemo sve sto te zanima.
[ michailo @ 09.05.2009. 16:39 ] @
Ok.Hvala na porukama!Za sad sam saznao samo da ce biti stampano na recikliranom papiru,posto je tema ekologija! Kako da pripremim to?
Ostale informacije cu napisati kasnije kada saznam vise o stampariji
[ Skandy @ 09.05.2009. 17:33 ] @
Priprema ce zavisiti od toga kako ce biti stampano, zato je bitno da prvo saznas informacije, pa tek onda da pripremas. Jer kao sto i sam naziv kaze, ti pripremas nesto za stampu, a da bi pripremio moras znati kako se stampa.
[ skemamen @ 10.05.2009. 11:40 ] @
Auuu michailo, pa ti negde gresis...

Ne bi voleo da zaj*bes posao, tako da tih 40 Mb deluje kao da gresis u necemu, da li u rezoluciji ili necemu drugom ali definitivno je 40 Mb malo za B1 format...!!! Primera radi, pre par dana sam radio reklamu 2,3m x 1,9m sa rezolucijom 150lpi i fajl je iznosio 800Mb sto mi je bilo korektno, s obzirom da je TIF bio u layerima...

Informacije koje treba da nam das (kako bi ti svesrdno pomogli) su sledece:
- format ploce;
- format papira;
- da li je plakat iz 4 boje (cyan, magenta, yellow, black) ili postoje i "spot" boje...

Aj malo detaljnije opisi to sto radis, a do tada... ako pravis fajl koji je B1 format, stavi rezoluciju 150lpi i ne brini za dalje... ako ima i teksta, mozes ga opusteno ispisati u photoshopu...