[ miko.s @ 17.05.2009. 10:18 ] @
ubrzo počinjem sa digitalizacijom starih audio kazeta, na kojima nije muzika već govor, snimano sa 2 mikrofona svaki u svom ulazu (ali ne uvijek). i ja to ne želim snimat u stereo, nego u dual mono, ali da je to i dalje mp3 @ 320 kbps. koristim sound forge 6, i imam ili stereo ili mono, nemam dual mono.
nero wave editor mi se ne pokreće zbog nekog razloga.
koji program preporučujete? trebam samo za snimanje, sav editing će bit u nekom močnijem programu. ili pak da odmah u startu instaliram audition pa sam na miru?

i drugo, na nekim kazetama je prisutno stvarno jako zujanje. radi se o snimkama s prijateljima, prije puno godina, koje želim sačuvati zbog sentimentalne vrijednosti. problem je šta su kablovi bili iz kućne radinosti (običan strujni kabel fi=0.75mm pa jedno 20 metara da mi stigne od kazetofona do ulice, uostalom šta sam ja kao klinac od 7-8 godina imao pojma o mikrofonskim kabelima) i to strašno zuji sa dosta visokom frekvencijom, nije to šum, nego baš zujanje. imate pol minute tu u attachu, na nekim kazetama je jače na nekima slabije, ovisi koliko smo kabela spojili (ponekad je 20 metara bilo malo pa bi nadoštukao sa još). na ovoj snimci je još ok. postoji li neki način da umanjim zujanje bez da oslabim govor?
hvala
[ ontheroad @ 18.05.2009. 08:21 ] @
Evo ovako ukratko:
Ukini onaj jedan kanal na kome nemaš nikakav zvuk, pošto ti je snimak mono. Videćeš to kad ga otvoriš u editoru.
Na snimku ti je prilično izražen klasičan Hum 50hz i tu radi usek koji će da bude što se Q faktora tiče trećinu manji od ostalih frekvencija. Ostale frekvencije ti se kreću 150hz, 250,hz, 350hz i tako redom i tu daješ maksimalan Q faktor za ekvilajzer (ukoliko imaš podesi na bell). Ostaće ti i nešto zujanja (Buzz) ali i to možeš na sličan način odraditi.
Predhodno uradi DC ofset obavezno.
Pretpostavljam da si već prebacio i sačuvao u mp3 (160kbps). Ako si u mogućnosti ponovi snimanje sa kasete i sačuvaj snimak u Waw PCM sa maksimalnom rezolucijom koju ti muzička kartica dozvoljava. Na takvom snimku radi jer će ti svako čišćenje oduzeti po nešto od zvuka. Kasetni šum verujem da ti nije problem i njega možeš dosta precizno identifikovati sa Sound forgeovim de-noiserom.
Ono što će ti praviti problem ukoliko uspeš da očistiš snimak biće membranski klikovi. Probaj to ručno da tretiraš.
[ miko.s @ 18.05.2009. 08:37 ] @
ok, ali te opcije šta si mi rekao, sa kojim programom da to napravim? jer trenutno imam samo sound forge (na ovoj kazeti je jedan kanal prazan, ali na ostalima najčešće nije jer smo sva snimanja ili radili sa 2 mikrofona, ili na mono prenosnom kazetofonu koji je snimao mono na oba kanala).
mogu snimat sa 192khz ako treba, ali 5 minuta takvog snimka zauzme 300MB. eventualno samo za editiranje pa kasnije snimim u mp3 @ 320 kbps.
dakle zamolio bi te za točan postupak editiranja kojega si mi gore ukratko opisao, te koji program koristit za to.
hvala
[ draganmi @ 18.05.2009. 09:14 ] @
Citat:
miko.s: ubrzo počinjem sa digitalizacijom starih audio kazeta, na kojima nije muzika već govor, snimano sa 2 mikrofona svaki u svom ulazu (ali ne uvijek). i ja to ne želim snimat u stereo, nego u dual mono, ali da je to i dalje mp3 @ 320 kbps. koristim sound forge 6, i imam ili stereo ili mono, nemam dual mono.
nero wave editor mi se ne pokreće zbog nekog razloga.
koji program preporučujete? trebam samo za snimanje, sav editing će bit u nekom močnijem programu. ili pak da odmah u startu instaliram audition pa sam na miru?

i drugo, na nekim kazetama je prisutno stvarno jako zujanje. radi se o snimkama s prijateljima, prije puno godina, koje želim sačuvati zbog sentimentalne vrijednosti. problem je šta su kablovi bili iz kućne radinosti (običan strujni kabel fi=0.75mm pa jedno 20 metara da mi stigne od kazetofona do ulice, uostalom šta sam ja kao klinac od 7-8 godina imao pojma o mikrofonskim kabelima) i to strašno zuji sa dosta visokom frekvencijom, nije to šum, nego baš zujanje. imate pol minute tu u attachu, na nekim kazetama je jače na nekima slabije, ovisi koliko smo kabela spojili (ponekad je 20 metara bilo malo pa bi nadoštukao sa još). na ovoj snimci je još ok. postoji li neki način da umanjim zujanje bez da oslabim govor?
hvala


Presnimavanje (ripovanje) sa kaseta u bilo kom programu će ti dati iste rezultate na istom sistemu. Pošto planiraš naknadnu obradu (editovanje), obavezno snimaj u WAV 24-bit/96 KHz formatu.
Pre ripovanja ti preporučujem sređivanje kasetofona koje podrazumeva: 1. demagnetizaciju glava, 2. čišćenje glava izopropil alkoholom, 3. čišćenje celokupnog transportnog mehanzima /posebno gume pinch rollera/ i 4. podmazivanje pokretnih delova predviđenih za podmazivanje /pinch roller, osovine itd./, a koji su dostupni.
Zujanje se veoma lako otklanja, samo treba pronaći osnovnu frekvenciju (obično je 50 Hz, jer potiče iz napajanja).
Najjednostavnije je koristiti neki plug-in za dehum, a ja ti preporučujem hum removal opciju iz programa iZotope RX Advanced.





[ ontheroad @ 18.05.2009. 18:21 ] @
Vidim u prilici si da instaliras Audition. On je dobar za ono što planiraš da radiš pošto u njemu imaš gotove alate za skidanje šuma klikova itd. Ali da ne žurim previše vidim da sam te zbunio. Idemo redom.
Da bi snimao sa nekog uređaja potrebno ti je prilično mesta na hardu. Audio disk koji je 44100 hz i 16 bita uz uslov da traje oko 80 minuta zahvata nekih 700 mb. Ukoliko ideš 24 - bitno snimanje, naravno treba ti još više. Pridodaj tome samo tri sesije u kojima si nešto čeprkao po snimku i već imaš prostor koji hvata snimak i još tri puta toliko zbog onog čudesnog "undo". Bez brige prilikom lagerovanja i gašenja ta privremena memorija se prazni, ali u toku rada i te kako zna da guta hard. Audition ima pri dnu informaciju koliko je fajl "težak" i koliko je preostalo mesta na hardu. Ono što je sjajno za rad kod njega je spektralni editor u kome jasno vidiš šta imaš od snimka, uz malo truda navići ćeš se i biće ti od velike koristi.
Hajde i da kažem zašto ti savetujemo što maksimalnije parametre za snimanje. Muzička kartica prosto rečeno vrši mapiranje zvuka, što znači da smešta svaki sempl koji uhvati iz signala u neku poziciju na mapi. 8 bita je upola manje mogućnosti pozicioniranja od 16, a 32 je duplo više pozicija od 16. Dakle princip je isti kao i kod grafike što veća gustina, veća i mogućnost zumiranja bez razlivanja itd. Zato se uslovno i koristi termin rezolucija.
Zašto je ovo tebi bitno? Prosto, pošto radiš sa govorom, radiš u jednom uskom frekventnom spektru gde je razlika između dva dečija glasa po desetak herca (uslovno rečeno) i sve je to pride zaliveno konstantnim šumom razasutim u celom frekventnom rasponu uz dodatak zujanja (hum i buzz) čiji se harmonici prelivaju preko glasova.
Za određivanje frekventnog raspona mnogi će ti reći da nije toliko bitno da li je podešavanje 44100 ili 96000 što je donekle i tačno ali po meni ima tu jedna caka kad su muzičke kartice u pitanju. Sve su one optimizovane za neke podrazumevane vrednosti što znači da 24 bita podrazumeva 64000 ili 96000 sample rate a 32 bita 96000 ili 192000 sample rate, ali ovo je neki moj stav baziran na iskustvu i bez čvrstih logičnih argumenata.

[ miko.s @ 18.05.2009. 19:52 ] @
prvo hvala vam obojici na odgovorima. počet ću to radit za 2 dana, jer nemam vremena danas i sutra. imam creative audigy 2 karticu koja je u stanju snimat 24bita / 192khz pa neće bit problema, više me brine prostor na disku, imam oko 40 GB slobodno na c particiji.
u svakom slučaju, instalirat ću audition i probat ga naučit za tih par sitnica koje mi trebaju. nemojte se ljutit ako vas zagnjavim par dana sa time.
hvala i pozdrav
[ ontheroad @ 19.05.2009. 07:17 ] @
Nema na čemu!
Naravno ima još dosta toga da se kaže ali ne mora sve odjednom.
Uzgred Audition ima mogućnost kreiranja i rezervne lokacije za smeštaj. Videćeš to pa mu odredi koja je primarna a koja sekundarna.
Oko dvokanalnog mono snimanja.
Prilikom određivanja opcija za snimanje možeš zadati da li će snimak ići kao klasičan mono ili dvokanalno. Sa druge strane manipulacija sa zvukom u wave editoru Auditiona je slična kao i u Sound forgeu, takođe imaš mogućnost kopiranja iz jednog u drugi kanal, rada samo u jednom kanalu, miksa itd.
[ draganmi @ 19.05.2009. 08:51 ] @
24/96 apsolutno zadovoljava jer prevazilazi mogućnosti analognih elemenata u lancu snimanja. Kada su amaterski (kućni) uređaji u pitanju, pogotovu.
Ako ti je prostor problem, ili ako kvalitet samih snimaka to ne zaslužuje, možeš po svakoj završenoj obradi da uradiš downbit-ovanje i downsample-ovanje na CDA standard (16/44.1), ali je za kvalitet same obrade mnogo bolje da imaš master snimak na 24/96. U slučaju svođenja 24/96 na CDA standard se preporučuje korišćenje ditheringa.
Potom bi trebalo da fajlove komprimuješ nekim lossless formatom (APE, flac, wavpack, itd.), od kojih ti ja preporučujem APE.
Ti si pominjao i mp3. Ako baš hoćeš da radiš lossy formate, ja ti preporučujem kao mnogo kvalitetnije rešenje mp4 LC VBR @ 192 kbs.
Znači uradiš deo ripovanja, obradiš ripove i spakuješ ih, mastere izbrišeš, pa pređeš na ostatak. Tako nečeš imati problema sa prostoraom.


[ draganmi @ 19.05.2009. 09:21 ] @
Citat:
Audio disk koji je 44100 hz i 16 bita uz uslov da traje oko 80 minuta zahvata nekih 700 mb. Ukoliko ideš 24 - bitno snimanje, naravno treba ti još više.

Treba dodati i to da CDA format nije WAV, i da WAV zauzima još oko 10% više prostora na disku (HD ili optičkom, svejedno) od tog istog snimka na CDA disku.
Citat:
Za određivanje frekventnog raspona mnogi će ti reći da nije toliko bitno da li je podešavanje 44100 ili 96000 što je donekle i tačno

Gornja granica najviše frekvencije koju može da predstavi jedan sempling sistem je određena Nikvist frekvencijom.
Sampling rate od 44100 može da predstavi max. 22050 Hz, što prevazilazi gornju granicu ljudskog sluha (oko 20000 Hz).

44100 ili 96000 Hz nije bitno sa stanovišta mogućnosti reprodukcije frekventnog opsega, već kvaliteta antialiasinga, noise shapinga, nivoa distorzije, reprezentovanja detalja, tranzijenata itd.

Citat:
...ali po meni ima tu jedna caka kad su muzičke kartice u pitanju. Sve su one optimizovane za neke podrazumevane vrednosti što znači da 24 bita podrazumeva 64000 ili 96000 sample rate a 32 bita 96000 ili 192000 sample rate, ali ovo je neki moj stav baziran na iskustvu i bez čvrstih logičnih argumenata.

To stvarno nema nikakve veze jedno sa drugim.
[ miko.s @ 20.05.2009. 17:52 ] @
evo da izvjestim update situacije.
instalirao sam audition 3, međutim nisam uspijevao dobit zvuk u njemu nikako. onda sam shvatio da imam stare drivere koji ne podržavaju kako treba 96khz. instalirao sam nove drivere, i napravio crash sistema. vratio sam sve sa system restore, ali audition se više ne pokreće. izbaci error odmah čim kliknem. i evo već 20 minuta ga deinstaliram. ma prokleti windowsi su totalno u qrcu.
ne preostaje mi snimanje u sound forge-u 16bit/48khz. i onda ne brine izlaz, nemam dual mono. šta i kako i dalje?

eh da - još jedan problem- kazete su snimanje na kazetofonu koji ima DBX pomoću kojega se na kazetu (među ostalome) moglo glasnije snimati bez distorzije (radilo se o technics kazetofonu). ali taj kazetofon je mrtav osim šta su capstain-ovi i glava izlizani, tako da koristim drugi technics kazetofon kojemu su glave u odličnom stanju, ali čuje se loše. glasovi su malo distorzirani, a muzika je neslušljiva. da li postoji neki softverski efekt da vratim dbx na već snimljeni digitalni snimak?
hvala
[ draganmi @ 21.05.2009. 08:33 ] @
Citat:
miko.s: evo da izvjestim update situacije.
instalirao sam audition 3, međutim nisam uspijevao dobit zvuk u njemu nikako. onda sam shvatio da imam stare drivere koji ne podržavaju kako treba 96khz. instalirao sam nove drivere, i napravio crash sistema. vratio sam sve sa system restore, ali audition se više ne pokreće. izbaci error odmah čim kliknem. i evo već 20 minuta ga deinstaliram. ma prokleti windowsi su totalno u qrcu.
ne preostaje mi snimanje u sound forge-u 16bit/48khz. i onda ne brine izlaz, nemam dual mono. šta i kako i dalje?

eh da - još jedan problem- kazete su snimanje na kazetofonu koji ima DBX pomoću kojega se na kazetu (među ostalome) moglo glasnije snimati bez distorzije (radilo se o technics kazetofonu). ali taj kazetofon je mrtav osim šta su capstain-ovi i glava izlizani, tako da koristim drugi technics kazetofon kojemu su glave u odličnom stanju, ali čuje se loše. glasovi su malo distorzirani, a muzika je neslušljiva. da li postoji neki softverski efekt da vratim dbx na već snimljeni digitalni snimak?
hvala

Nisi rekao koju zvučnu karticu imaš?
Ona mora da podržava 24/96, kao i da budu instalirani odgovarajući drajveri.
Možeš da probaš da instaliraš vrlo solidne ASIO4All ASIO drajvere.
Takođe moraš da pravilno podesiš drajvere za playback i recording u Audition-u.
Normalno je da ti se Audition ne pokreće nakon restore-a, jer si restore-om izgubio iz registarske baze podatke koje je Audition uneo prilikom instalacije.
[ miko.s @ 22.05.2009. 07:53 ] @
napisao sam već gore, creative audigy 2.
ali čini se da za sada ništa, jer su windowsi u klincu, ruše se, nestabilni su, nerviraju me, grrr. a nemam vremena za na novo instalirat windowse jer za to izgubim 3 dana (a sad imam ispite i kolokvije pa moram učit).
kad rješim problem oko kompjutera, update-at ću temu, u nadi da ćete mi onda opet pomoći :)
hvala puno svima.