[ Taske88 @ 19.05.2009. 23:45 ] @
Imam to gore navedeno i ddr 2 2x1gb na 800 kingmax i napajanje ocz od 600w! Kako da ga klokujem da mi radi najbolje!Thanks svima ko pomogne....
[ Ha-Nocri @ 20.05.2009. 01:00 ] @
Skroz mi se sviđaju te Gigabyte-ove ploče. Ova ima SB710 koji je zapravo SB750 minus RAID5, znači ima ACC (Advanced Clock Calibration) upravo za bolje klokovanje Phenom I i II procesora (Kuma je zapravo Phenom I sa dva manje jezgra koje rade, i nije Athlon). Baš me zanima kako će se overklokovati. Još je bolja AM3 rođaka GA-MA770T-UD3P, po takođe povoljnoj ceni. Nego, da pređemo na overklok (OC)...

Potrebni su ti sledeći programi:
- CoreTemp za merenje temperature: http://www.alcpu.com/CoreTemp/
- Prime95 za stresovanje procesora: http://www.freewarefiles.com/Prime95_program_19638.html
- CPU-Z za svakojake pokazatelje o procesoru i memoriji: http://www.cpuid.com/cpuz.php

Kuma 7750 je Black Edition (BE) procesor, što znači da ima otključan CPU množilac i da je OC-vati poprilično lako. Prvo što treba da uradiš je da isključiš "Cool & Quiet" u biosu. Drugo, da uključiš ACC. Ne znam koje sve opcije postoje, ali ako ima "Auto" ili "On" najbolje da to staviš za sada. Ako ne, tipične vrednosti su od -2 do 0. Nekima ACC ništa nije pomogao, nekima jeste, no neka ga.
Sada možeš početi sa podizanjem množioca. Ja mislim da je skroz bezbedno da ga postaviš na 15. Tako ćeš dobiti frekvenciju 15 x 200 HT ref. Clock = 3000 MHz. I dalje si u biosu. Sada probaj podići sistem, trebao bi bez problema ući u windows i pokreni Prime95 small FFTs test. Ostavi ga preko noći da radi. Ako ga ujutru zatekneš da još uvek testira oba jezgra i da nije prijavio grešku, BSOD-ovao ili na neki drugi način zablokirao, imaš stabilnu konfiguraciju. Možeš nastaviti sa povećanjem množioca na 15.5 što će rezultovati da CPU radi na 3100 MHz (15.5 x 200). I onda opet Prime95 testiranje.

Ali pazi, sve vreme moraš pratiti temperature procesora. Max. za Kuma-u je 73c po specifikacijama, ali ne bi trebao pustiti da dostigne 60c - 65c pod punim opterećenjem. Ako se to dešava savetovao bih ti da pauziraš OC dok ne kupiš bolje CPU hlađenje (koristiš box?).

Ako ti sistem nije stabilan moraš dodati malo više napona na procesor. Tu opciju ćeš takođe naći u biosu. Kod Gigabyte-ovih biosa do naprednih opcija za OC se dolazi pritiskom kombinacije tastera 'Crtl'+'F1'. Dodaj po 0.25V pa opet stresuj procesor dok ne dođeš do stabilne konfiguracije.

Ako ti nešto nije jasno ili sam ja šta propustio da kažem slobodno pitaj. Koje ti je napajanje btw?
[ milan425 @ 02.06.2009. 13:43 ] @
Gledah do juce dve ploce:
GigaByte MA78GM-UD2H
GigaByte MA78GM-US2H

Razlika izmedju ove dve ploce nije verovatno samo slovna, vec verovatno i arhitekonska. OK, guglovah, gledah, trazih i ne nadjoh, pa reko, da pitam:
Kakva je razlika?

A ovde, na ESu, hvali se GA-MA770-UD3
Koliko je bolja?

Komp uzimam na leto, kad se odomaci HD4770 u nas, 1x2GBddr2, pa i famozni 7750BE, ali ploca je jedno veliko pitanje i zaista ne znam koju, a izbor je... hmm veliki.. Pa dajem sebi dobar vremenski period da odlucim.
PLZ F1


POzz :-)
[ Ha-Nocri @ 02.06.2009. 15:00 ] @
Da, te dve ploče su po specifikacijama indentične. Pominje se doduše dolby home theater za UD2H, mada su verovatno taj deo samo izostavili za drugu. UD2H je novija ploča, pa bi zato njoj dao malu prednost.

MA770-UD3 (rev. 2.0) je bolja ploča od te dve, samo što nema integrisanu grafičku, ali to tebi i odgovara pošto nju hoćeš da uzmeš posebno. 770 je veća ploča, ima 3 više PCI-E X1 slota i ima 8-pinski 12V konektor na ploči za procesor naspram 4-pinskog kod 780G ploča (da bi ovu pogodnost iskoristio trebaće ti napajanje sa 8-pinskim konektorom za CPU, a to većina novijih ima). Verovatno zato u specifikaciji piše da podržava DDR2 1333+ jer zbog stabilnijeg snabdevanja strujom i verovatno kvalitetnije izrade se može bolje overklokovati.
Takođe ima noviji South Bridge, 710, dok 780G ploče imaju SB700. Ovo daje dodatnu opciju koja se zove ACC (Advanced Clock Calibration), koja je korisna za Phenom 1 i 2 procesore i pomoću koje se eventualno može otključati četvrto jezgro na tri-core (X3) procesorima...
[ milan425 @ 04.06.2009. 21:27 ] @
OK, znaci:
cpu 60
MB 70
vga 90 (za sad)
ram 20

Suma sumarum- 250 jevrea..
Trebace mi i napajanje. Gde god se okrenem, svi prosipaju znanje- uzmi ovo, vidi ono, a svi znamo da,ako se ne isprsis za 35- 40, nego 15- 20, uzimas isti shit.
To mu dodje na 300... Da probam da pitam Miskovica za zajam?
[ Ha-Nocri @ 05.06.2009. 11:38 ] @
Eto, taman ti ta ploča jeftinija od prvobitne dve da malo prištediš ;)
[ obrens @ 30.06.2009. 17:42 ] @
I ja sam nedavno uzeo novu mašinu procesor je isti 7750BE, sa tim da je matična Biostar TA790GXB A2+ (integrisaana graf.ATI Raden HD 3300) i 2GB DDR2 1066 Mhz. Probao sam malo da ga kloknem, međutim naišao sam na par problema. Prvo sam isključio cool and quiet, zatim uključio ACC (advanced clock calibration) i kada sam pokušao da dignem množilac na 15, nisam uspeo da ga nađem. Zatim sam uključio Automatic Ovreclock system (ima 3 mogućnosti V6, V8 i V12, gde je V6 najlošiji clock, a V12 najbolji) na V12, resetovao, međutim ispiše mi poruku DQS training failed on previous boot, reverted to lower DRAM spped, press del to resume. Ja stisem del, a on će meni Warning: to many cold reset due bios post. System might be incorrected ovreclocked, press del to resume i kad stisnem del on mene vrati u bios. Zatim stavim na V8, kad ono isto. Jedino radi na V6 i sa 2700 Mhz, digne na 2970 Mhz.

Jer može neko objašnjenje gde ručno da podesim množilac i zašto ne prihvata V8 i V12? Imam box kuler na CPU i još 2 na kućištu.

Takođe imam i problema sa HD, WD 640AAKS koji se previše greje, temp.je oko 44C, ako to ima neke veze?
[ Ha-Nocri @ 30.06.2009. 18:00 ] @
Nema potrebe za automatskim klokom. Znam da postoji, ali nisam siguran da li diže samo množilac ili HTT. Pre će biti ovo drugo, što tebi ne odgovara. I mora biti opcija u bios-u za menjanje množioca. Za početak pročitaj ovo:
http://www.elitesecurity.org/t...orial-Klokovanje-AMD-Procesora

Postoje posebni ventilatori koji se zavrnu sa donje strane hard diska i tako ga hlade, a nisu skupi. Nešto ovako:


Postoji i opcija da se ugradi 120mm ventilator u kućištu s prednje strane, ako postoji prostor za to.
[ obrens @ 30.06.2009. 19:19 ] @
Diže samo FSB, i to na 220MHz. U biosu sam našao opciju za dizanje množioca, ali max.je 13.5. Da li onda da vratim i FSB na 200? Čitao sam, ali slabo ja razumem to. Još samo nešto vezano za memoriju, imam 1 modul od 2 GB DDR2 1066MHz, kako mogu da proverim da li je stvarno 1066Mhz, nigde ne mogu da pronađem daj podatak?
[ Ha-Nocri @ 30.06.2009. 20:24 ] @
Da, samo kod AMD-a to nije FSB, nego HT reference clock (refclk skraćeno). I trebalo bi da može da se poveća množilac jer je procesor BE (Black Edition), što znači da je množilac otključan. Za proveru brzine procesora i memorije dobar je program CPU-Z. Taman kada si već tu mogao bi da postuješ screenshotove tog programa...
[ obrens @ 01.07.2009. 09:52 ] @
Tek sam sad shvatio da nisam dobio 7750BE nego samo 7750. Nosim na reklamaciju, pa javljam dalje rezultate.
[ Ha-Nocri @ 01.07.2009. 10:14 ] @
Ja sam sve vreme mislio da postoji samo jedna verzija Kuma-e 7750 i da je ona BE. Eto, čovek svakoga dana sazna nešto novo. Da, nosi na reklamaciju ako si tražio BE, a dobio ovo.
[ obrens @ 01.07.2009. 11:31 ] @
I ja sam to isto mislio. Još na sajtu firme gde sam kupio ima 7750 i to samo u verziji BE. Nije mi bilo jasno kako množilac ne može više od 13.5, kad pogledam kutiju u kojoj sam dobio proc.piše samo 7750.
[ Ha-Nocri @ 01.07.2009. 12:50 ] @
Postoje dve verzije, proverio sam na netu kada si ti napisao prošli post. Ti si očigledno dobio non-BE
[ milan425 @ 01.07.2009. 14:06 ] @
E, pa, ljudi i ostali (bez uvrede), stigao je Athlon II X2

Jeste hladan, malen i sladak, ali zalazi u cenovni rang svemoguceg e5200. Postoje i bolji Intel(Eviel)-ovci, ali ovaj je, kako da kazem, bench.

Ono sto bi bio plus kod 7750BE je cen i samo CENA, kod X2 250 sve ostalo..

Opet, tu je i pitanje izbora i cene maticne. Athlon X2 250 prosto vuce na 770SB i ddr3 koje kostaju 20% vise.

Jeste sve to lepo, al, sto kaze Jare "Odakle?"

Znam da ce i Kuma da ljulja kako valja, ali zelim da cuje i grugacija misljenja.

Vreme do nove mahine: T-10 dana.

Pozz
[ Miso Kovacevic @ 01.07.2009. 14:25 ] @
7750BE dolazi u crnoj kutiji i na njoj pise Black Edition. Za mijenjanje mnozioca moras podesiti u biosu na manual overclock. CnQ ne smeta overclocku pa kad klokujes proc na stabilne vrijednosti slobodno ga ukljuci. Posto imas box cooler nebih ti savjetovao da klokujes preko 3GHz jer se CPU grije poprilicno. Da bi ohladio hdd a i cijelo kuciste stavi ventilator na prednju stranu kucista i podesi hdd negdje na sredinu tog venta tako da vent duva preko njega.


@milan425 Gdje nadje tih 20% kad je samo mem skoro 3 puta skuplja a ni taj Athlon nije bas jeftin. Doduse nisam skoro gledao cijene ali kad je izasao nije bio ni malo jeftin.
[ Ha-Nocri @ 01.07.2009. 15:25 ] @
Athlon II x2 250 da očisti patos sa e5200. 5200 je po meni bolji izbor od Kuma-e 7750/7850 jer se bolje overklokuje i znatno manje troši struje, ali novi AMD-ovi 2-jezgraši, Athlon II i Phenom II, su sasvim druga priča. Evo jedan detaljan review:

http://xbitlabs.com/articles/c...nom-athlon-ii-x2_16.html#sect0

Može se sve svesti na poslednji pasus koji glasi:
"And of course, how could we deny the fact that AMD’s pricing strategy used for promotion of the new 45nm Phenom II X2 and Athlon II X2 processors, as well as all other CPU models, is extremely attractive from the consumer standpoint. It is based on a very simple rule: any Phenom II and Athlon II processor models offer higher average performance than the solutions from Intel with the same price tag."

Trenutno je cena Athlona 250 tu negde sa e5400, a znatno ispod e7200.

Što se tiče AM3/DDR3 platforme, evo recimo ova ploča:
http://www.gigabyte.com.tw/Pro...s_Overview.aspx?ProductID=3096
ili ova:
http://www.msi.com/index.php?f...;cat2_no=171&prod_no=1812#

To ti je ~150 evra za AM3 ploču i procesor. Nije to tako velika razlika u odnosu na AM2/DDR2, a imaš sistem koji je "future-proof"