[ nokturno @ 22.05.2009. 00:04 ] @
Pre svega pozdrav svima clanovima ES foruma..
Pratim ovaj forum vec nekoliko godina,(mada sam clan od skora) i do sada sam naisao na mnogo korisnih saveta i dosta toga naucio..
Sada pisem prvi put jer mi je potrebna pomoc strucnih ljudi kojih na ovom forumu ima.
Tema je naravno nabavka novog racunara.
Konfiguracija bi pre svega sluzila za video montazu i 3d grafiku, a zatim i za razvoj aplikacija (Flash, Dreamweaver, baze podataka, C#,VB.Action Script...) i eventualno za gledanje filmove. Igrice ne igram i ne zanima me OC procesora.(barem se do sada tim nisam bavio). Kako ova konfiguracija delimicno zadire i u video produkciju, zamolio bih da mi se pomogne savetom oko nabavke kartice za video editing. Nadam se da mi administratori nece izbrisati poruku jer kao sto rekoh zadire i u deo video produkcije.;
Komponente sam ‘pokupio’ pretrazujuci internet i naravno sve su podlozne promeni

Maticna ploca: Asus P6T Deluxe
Procesor: Intel Core i7 920 2,6 GHz
Kuciste: Antec Twelwe Hundred ili Cooler Master HAF 932
Napajanje: Zalman ZM 750-HP ili OCZ PC Power&Cooling Silencer 750W
RAM: 3x2 GB 1600 MHz OCZ Triple Channel
Opticki uredjaj: LG blue ray GGC-H20L
Graficka kartica: n Vidia Quadro 1700 FX, 512MB
Video editinig kartica:Black Magic Intensity Pro
HD boot:WD 1TB (7200 rpm) SATA 16 ili 32 MB Cache
Video storage: 2x1 WD 1 TB.
Ukupna cena navedenih komponenti je otprilike i okvir novcanih sredstava koje mogu da izdvojim.

Moja pitanja su:

-Da li su komponente koje sam naveo ujednacenog kvaliteta i da li se ‘slazu’ jedna sa drugom?
-Da li neka druga (mozda jeftinija?) konfiguracija daje isti kvalitet finalnog proizvoda?
Otvoren sam za sve sugestije savete i predloge.
Na netu sam naisao i na sugestiju da je bolje napraviti eksterni video storage gde su HD-i vezani u RAID 0. pa molim savet i u tom smislu.
I na kraju ima li neko iskustva kako se zajedno ponasaju dve navedene kartice : graficka i za video editing.
Hvala unapred svima koji se budu javili.


[Ovu poruku je menjao nokturno dana 22.05.2009. u 12:23 GMT+1]
[ Binary Mind @ 26.05.2009. 21:26 ] @
Kada hoces da ugradjujes specijalizovane komponente poput Black Magic Intensity Pro kartice prvo sto treba da uradis je da odes na njihov sajt i da vidis sa kojim je hardverom kartica testirana da radi kako treba. Evo tog sajta. Sa specijalizovanim komponentama nema zezanja kao kad sklapas obicnu kucnu konfiguraciju ili obicnu radnu stanicu bez specijalizovanih komponenti. To pisem jer sam vec imao likove koji su dolazili u firmu gde sam radio sa slicnim zahtevima i naravno sklapli smo im konfiguracije sa komponentama koje su preporucene na sajtu koji sam linkovao.
[ SASA M. @ 26.05.2009. 22:01 ] @
Koje god diskove da uzmes, nikako green seriju. Spori su za ovu namenu. Kupi najbrze sto mozes da nadjes(raptor bi bio idelalan, ali je skup). Nedavno sam isporucio firmi konfu namenjenu za obradu videa, takodje pre 7-8 meseci za istu namenu. Ploca je ista za obe varijante: GIGABYTE GA-EP45-DS3 (bitno je da ima slot za pci x4), v. karta u obe masine 9800gt (kazu da ima odlican kvalitet slike u odnosu na razne koje imaju po drugim racunarima slicne namene), 2x2gb ram, u prvoj je islo 6 diskova u ovu noviju za sada samo jedan(Nismo nasli raptore, pa za sada ostaje taj jedan) . Procesor za stariju je isao 8400 u drugoj quad 9400. Tvoje specifikacije su tu negde sa ovim ako ne i bolje. Za video obradu je ubacena neka decklink kartica, ne znam napamet koja tacno, mislim da je ova ekstrim` varijanta jer je kostala blizu 1000e. Za nju je takodje kupljen premijer, kojih 700-800e. Sistem je xp, trazen je bas on. Po njihovom iskustvu, vista i premijer sa 4gb rama se ne slazu najbolje. Kako se xp izabacuje iz prodaje, moze se ugraditi downgrade sa viste na xp. Kasnije kada zatreba, imas vistu, ako zazivi. :)

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 26.05.2009. u 23:11 GMT+1]
[ nokturno @ 28.05.2009. 10:16 ] @
Binary i Sasa M. hvala na linku i sugetijama. Kada budem sastavio konfu javicu kako radi, mozda ce nekom biti od pomoci.
Jos jednom hvala na pomoci.