[ Pali zari @ 23.05.2009. 08:51 ] @
nisam jako dygo koristio openofiice cini mi se od verzije 2, dok sam ga koristio desavalo mi se da powerpoint prezentacije kada se otvore u OO nisu bile iste kao na ms office-u nego su bile drugacije , malo druge boje drugi raspored... i neki .doc se nisu lepo prikazivali.Vidim sad je aktivna 3.1 verzija, koliko i u kojoj meri su OO i Ms office kompatabilni? jer se jos uvek desavaju greske kao sto su se kod mene desavale ili su sad ispravljene?
[ Goran Rakić @ 24.05.2009. 01:19 ] @
Šta god da ti pričamo, najbolje bi bilo da preuzmeš program i sam isprobaš. Opšti odgovor je da kompatibilnost postoji i visokog je kvaliteta, a da li je dovoljno dobra zavisi od tvojih potreba.

Iz iskustva mogu da ti potvrdim da ma koliko zakomplikovan, pogrešno formatiran ili obiman dokument bio nećeš imati gubitak sadržaja. Sav sadržaj će biti prikazan u dokumentu i ništa neće nedostajati. Pri radu sa velikom većinom drugih dokumenata u MSO formatima (.doc, .xls, .ppt) kompatibilnost će biti na maksimalnom nivou, u oba smera.

Međutim, svi kancelarijski formati su takozvani „flow“ formati, odnosno formati toka gde se sadržaj raspoređuje po stranici pri svakom prikazu. Razne promene poput podrazumevanih margina prikačenog štampača, instalirani fontovi, podrazumevane veličine razmaka i slično mogu da utiču na raspored elemenata. Veći i složeni dokumenti mogu da imaju različit broj stranica, malo pomerenu sliku i slično čak i među različitim verzijama MSO paketa.

Ukoliko zahtevaš 100% identičnost dokumenta, razmisli da li ti odgovara PDF format koji nije „flow“ tipa.

Da zaključim, ako si vlasnik kopirnice i nudiš uslužno štampanje MSO formata ne preporučujem ti OpenOffice.org kao zamenu. Ako pak kancelarijski paket koristiš za svakodnevni rad na poslu ili kod kuće, većini je nivo kompatibilnosti sasvim dovoljan, što potvrđuju i milioni korisnika paketa OpenOffice.org u svetu i kod nas.

Istakao bih još i da su, kako se OpenOffice.org razvija po modelu slobodnog softvera, korisnici pozvani da prijave greške i dostave dokumente koji se pogrešno učitavaju i na taj način doprinesu da greške budu ispravljene u narednim izdanjima.
[ Pali zari @ 24.05.2009. 07:02 ] @
hvala na odgovoru
[ pero krizanovic @ 29.05.2009. 09:57 ] @
pridružujem se....
Vrijedi da se proba .....hvala