[ Vedranmaric @ 23.05.2009. 12:08 ] @
Tokom sinocne grmljavine komp mi je bio upaljen. Grom je udario negdje blizu i komp mi se ugasio. Izvadio sam napajanje i vidio da je osigurac slomljen.
Jutros sam kupio novo napajanje i kada upalim komp radi sve dok se windows ne pokrene i dobijem desktop ikonice, a onda se restartuje. I tako u nedogled.
Imam stariji komp, sa starijom maticnom plocom. Staro napajanje je bilo 120W, a ovo koje sam jutros kupio je 400W.
Unaprijed hvala na pomoci
[ Boris Maksic @ 23.05.2009. 12:29 ] @
Probaj da preinstaliras sistem.
[ Binary Mind @ 23.05.2009. 12:39 ] @
Mozemo li da saznamo nesto vise o toj konfiguraciji? Navedi hardverske specifikacije. Za dalje sto mozes da uradis pogledaj ovu temu. Ako je nesto hardverski otislo a masina suvise stara, ne vredi popravljati i budziti. Zato ocekujem opsirniji opis komponenata...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.05.2009. u 15:17 GMT+1]
[ Vedranmaric @ 23.05.2009. 13:01 ] @
Maticna: ASUS K8N
Procesor: Sempron 3000+
Graficka: nvidia ge-force 6200
Memorija 2X521mb DDR1
[ Binary Mind @ 23.05.2009. 14:20 ] @
Napajanje od 120W sigurno nije moglo da napaja takvu mashinu. Probaj sa savetima iz teme koju sam linkovao kao i sa predjasnjim predlogom da ponovo instaliras Windows. Ako ponovna instalacija ne bude isla kako treba, to ce biti dovoljan pokazatelj da nesto hardverski nije kako treba.
[ Vedranmaric @ 23.05.2009. 15:06 ] @
Pa i meni je bilo cudno, posto sam mislio da mi je napajanje bilo 250W, al na njemu pise 120.
Uglavnom, pogrijesio sam oko memorije. Imao sam 2X256 +1X512 chipove.
Odlucim da jedan od 256 izvadim, i za divno cudo proradi.. Windows se i podigne i sve radi ok.
Vrlo cudno.
Hvala na pomoci :)
[ Binary Mind @ 23.05.2009. 16:22 ] @
Mozda je zajedno sa napajanjem otisao i taj RAM modul sto je dobro jer pri udaru groma nema pravila sta od hardvera moze sve da strada. Treba istestirati module pomocu gold memory ili memtest86+.
[ Vedranmaric @ 23.05.2009. 20:46 ] @
Posto mi je mnogo bilo cudno to sa memorijom (prvenstveno zato sto bas prvi modul koji sam izvadio je bio "pokvaren"), posle nekoliko sati odlucim da ga vratim da vidim radi li.
Suprise suprise, vratim ga i komp ponovo radi savrseno, kao da nista nije ni bilo.
Vrlo vrlo cudno...
[ Binary Mind @ 23.05.2009. 22:52 ] @
Vidi kako radi (testiraj racunar u normalnom radu tj. radi sve sto si i do sada radio na njemu) i ako radi ne diraj nista. Ako bude bagovao moraces da testiras komponente za ispravnost...
[ derkonja @ 26.05.2009. 16:50 ] @
Pogledaj dzek koji ide iz napajanja u maticnu, i nije do ram memorije, jer ti dize sistem... moze biti da ti napajanje daje preveliku snagu za tu maticnu posto je ta maticna stara, i predvidjena je za 300w... vidi da izvadis bateriju iz maticne, i reinstaliraj widnows i da bude sp1... sp2 ce ti teze gurati na toj konfiguraciji...
[ SlobaBgd @ 26.05.2009. 18:57 ] @
Nije, sinak, prevelika snaga napajanja, tako nešto ne postoji. Ako napajanje radi na deklarisanom naponu (230/240 V), i ako isporučuje napon koliki treba do matične ploče, sa odstupanjima koja su u granicama stroge tolerancije, onda nema veze što je napajanje dosta jače nego originalno.
Neispravnost memorijskih modula najčešće se i ispoljava u dužem radu na računaru. Nije jedini kvar memorije - mrtva memorija. Lako bismo mi da je tako, ali nije.
Sevice pack 1, 2 ili 3 za WinXP nema nikakvog uticaja na hardversku zahtevnost računara. Service pack je skup neophodnih zakrpa za određeni operativni sistem (WinXP, Vista, Win2k...).

Tvoja želja da pomogneš vredna je hvale, ali provedi malo više vremena na ovom forumu, i naučićeš mnogo. Ja jesam.