[ borisazekic @ 25.05.2009. 18:04 ] @
Evo ovako koristim flash cs4 i naravno as3 e sad zaelima da imam glavni swf fajl u koji ce da se ucitavaju 3 nova swf fajla koji ce biti dinamicki tj svakodnevno ce se mjenjati podatci u njima e meni sad treba dase ti fajlovi pri svakom ulasku u sajt ponovo ucitavaju tj da ne budu cache-ovanji u browser u as2 sam to radio pomocu funkcije random ili kako je vec islo e sad mezanima kako to da uradim u as3

Unaprjed hvala
[ StarCraft @ 25.05.2009. 22:40 ] @
Kako si to radio u AS2? :)
[ borisazekic @ 25.05.2009. 22:58 ] @
unutar glavnog fajla napravim novi movieclip i u njemu na prvom frejmu ukucam

this.loadMovie("fajl.swf?num="+random(999));

i tako se onaj glavni fajl uvijek kesiro tj. browser ga je pamtio a svi ostali fajlovi koji su se ucitavali pomocu komande iznad nisu, pa me zanima kako to da uradim sa as3, tu aplikaciju koju zelim da napravim mogu uradit i u flashu 8 ali me zanima jel postoji mogucnost u cs4
[ StarCraft @ 26.05.2009. 09:24 ] @
Pa nem pojma, najbolje da pogledaš na netu. Evo recimo:

http://www.blog.lessrain.com/f...-and-browser-cache-test-suite/

i evo ga jedan komentar sa nekog drugog foruma:
"well if you meant to really clear the cache (to delete files that are stored in cache) using action script then the answer is really simple: YOU DON'T. The Flash won't (NEVER) delete a file from a client's computer (that's naturally). You can at most use pragma-nocache in your html code for a page not to cache.. but to delete files.... don't think so..."
[ reject @ 26.05.2009. 09:32 ] @
I taj sto ucitava se kesiro, samo sto se uvek ucitavao, a ne vukao iz kesa.
Citava fora je sto 'bacas parametar' koji je random pa browser kao istripuje
da je to novi fajl posto bas bas takav nema u cacheu. Naravno, sam parametar
se nigde ne vata.
Nisam ovo nikad probao, a zvuci zanimljivo, mada realno ne vidim primenu.

Enivej:
http://www.iheartactionscript.com/loading-an-external-swf-in-as3/
http://drawlogic.com/2007/09/20/howto-using-loaders-in-as3/
http://www.gotoandlearnforum.com/viewtopic.php?f=29&t=22462
[ borisazekic @ 26.05.2009. 10:28 ] @
Da ali ovo su standardni nacini ucitavanja i obicni preloaderi to mi i dalje ne rjesava problem sa cache-om ako imas neki predlog reci bilo koji nacin da sprjecim cahe-ovanje swf fajlova jer ce se stalno mjenjat
[ nikola985 @ 26.05.2009. 12:16 ] @
ja kad radim nesto da ne bih morao da brisem stalno cashe ubacim ovo
Code:
<META HTTP-EQUIV="Cache-Control" content="no-cache">
i meni pomaze e sad ne znam da li on samo virtuelno to prikazuje dakle skida svaki put novi swf a stari i dalje cuva ali svakako funkcionise...probaj, testiraj pa javni da znamo...
[ borisazekic @ 26.05.2009. 14:24 ] @
Ma kakvi ni da cuje meni to nikad nije ferceralo ni sa starim flashom sve te kodove sam ubacivo u html ali dok nisam ubacio onu funkciju random nista nije pomagalo, mozda to radi u nekim pretrzaivacima ali ja koristim samo mozillu, izgleda da cu ovu aplikaciju ipak morat uradit u flashu 8 tj. as2
[ nikola985 @ 26.05.2009. 14:55 ] @
:)

[Ovu poruku je menjao nikola985 dana 26.05.2009. u 16:07 GMT+1]
[ nikola985 @ 26.05.2009. 15:07 ] @
ja nisam nesto bas extra u ovome, zanima me i ucim ali mi nikako ne ulazi u glavu zasto je ljudima laksi as3 evo jos jednog razloga da i dalje guram sa starom dobrom as2 :)

sto se tice cache-a i Mozille, ovaj tag meni sljaka uvek samo sto moras da napravis razliku u ta dva browsera IE ima zaseban cache folder a Mozilla drugi. Mozilla ima mnogo vise podesavanja (ako si cackao nesto) za razliku od IE pa ti je to mozda problem. Probaj da je reinstaliras i u html ubaci ovaj tag, pokreni stranu i proveri cache nakon izlaza, ja jesam i meni je prazan - dakle radi (mislim na IE) a mozes isto i sa Mozillom samo sto ne znam gde mu je cache folder. pozdrav
[ borisazekic @ 26.05.2009. 22:16 ] @
Ma jok pa da se ja razmisljam dalce nekome praviti probleme a nekom ne odradicu sve u as2 i ja pravo da ti kazem vise volim as2 ali as3 je noviji i vise ce se koristiti u buducnosti pa i njega polako ucim.
[ StarCraft @ 27.05.2009. 21:37 ] @
Ja sam gurao AS2 godinama i... dogurao do duvara.
Krenuo sam da radim malo veće i glomaznije projekte (preko 1800 linija kôda) i sve je to nekako išlo.
Pa sam odlučio kao "ajde da probam taj AS3, kad ga svi već guraju, ajde i ja da probam"
I tu su krenule muke...
Jako je teško osloboditi se starih AS2 navika. (mislim, dovoljno je reći da _root u AS3 u klasičnom smislu ne postoji)
Onda je krenule muke i ogromno nerviranje. Fundamentalne stvari su promenjene u AS3. Jednostavno u AS3 treba potpuno drugačije razmišljati.
I to je tako trajalo sve dok nisam odgledao Lyndine video tutoriale, i ova 3 videa: http://oreilly.com/catalog/9780596801526

Od tada... samo štancam kôd i pičim ko blesav.Samo mi je trebalo da vidim "uživo" kako to drugi rade, i to mi je užasno mnogo pomoglo.
Ima više da se piše, to je istina, ali je sve mnogo orgaizovanije, preglednije, i praktično sve može da se reciklira.
Naravno, ako treba, i dalje mogu da koristim AS2 za bilo koje potrebe, ali AS3 definitivno treba probati.
Najteži je početak.


Eto, malo smo odlutali od topika, al mislim da admini ne obraćaju pažnju previše na ovu sekciju (čim neki postuju potpuno off-flash-topik teme, i prolaze "nekažnjeno") :)
[ nikola985 @ 28.05.2009. 02:02 ] @
Kad smo vec tu, ja sam flash poceo uciti pre vise od 4god, iz zezanja kad nisam ni razmisljao o njegovim kvalitetima i mogucnoscu profitiranja, na zalost kasno sam shvatio da sam mogao vise uloziti vremena u ucenju i da danas kao i vecina vas zaradjuju pristojnu lovu na konto ovog posla a pre svega onim "radim posao koji volim", medjutim daleko sam od toga ali ucim i ne odustajem makar to bilo ono "ko zna zatrebace". E sad da li je AS3 bolji od AS2 to ostavljam vama koji ste kazem kompetentni da sudite o tome, sigurno je unapredjeniji jer je nastao posle AS2. Koliko god gledao tutoriale, videe prosto smatram da je prakticniji cak bih i slobono mogao da kazem - preporucim novim ljudima koji krecu sa ucenjem da krenu od AS2 a kasnije ako zele nastave dalje...Siguran sam da je puno i onih koji su culi pa probali i poslusali savete mnogih da krenu sa AS3 ali trud je trajao previse kratko i odustajanje je bilo neizbezno, prosto za pocetnike ja smatram AS2 najboljim ali i za naprednije u ucenju. poz
[ StarCraft @ 28.05.2009. 21:27 ] @
E to da. Ko nije vičan bilo kojem programskom jeziku, a hoće da krene da uči AS, obavezno neka krene od AS2. AS3 je za mnogo naprednije programiranje.
[ reject @ 29.05.2009. 23:13 ] @
Ma jok, Java da se uci.
Osim sto ce da se lakse prihvati as3, dobicete znanje jednog vise nego primenjivog jezika.
A i C# ce lakse da se izuci sa znanjem jave. A C# je trazen, a tu je i XNA, tako da to
nije uopste los izbor.

Naravno, ko zeli ozbiljno ozbiljno da programira i da shvati kako stvari stvarno funkcionisu,
neka se dovati c/c++ -a pa ce lako da prihvati bilo sta sto mora od jezika.

Ako je neko pocetnik, ucenje as2 ne preporucujem iz prostog razloga sto to znanje nece
imati gde da se primeni. as2 je proslost. Naravno, kako rece StarCraft, flash player 6 (ili 5)
stize sa windowsom pa se as2 vrti bez potrebe za apdejtom playera sto moze biti pozeljno u
slabo pismenim zemljama (zimbabwe, mozambique, srbija), ali generalno jeste proslost.

Zna li neko koji flash player stize na sedmici?
[ StarCraft @ 30.05.2009. 09:07 ] @
Zna li neko ko koristi vistu? :) (osim ko ne MORA) Da ne spominjem sedmicu :D

Ne, šalu na stranu, ko je počeo iz zezanja da se bavi flešom, primetiće da je neizbežno da se koristi AS jer pre ili kasnije moraš negde da upišeš stop();
Šta će nekome java ili AS3 ako hoće da napravi baner?
Ne jure svi karijeru programera, za neke je AS jednostavno nužno zlo.