[ Ljubisic @ 28.05.2009. 11:37 ] @

http://www.youtube.com/watch?v=ewlLP9j0Hhs


Zamolio me prijatelj da mu pomognem oko problema s SBB kablovskim Internetom jer mu veza cesto puca i ne pomaze ni restartovanje modema/rutera/notebooka, vec nekad ceka pola sata, nekad dva sata, a nekad bogami i ceo dan da mu se povrati Interent.

Isto se desava bez obzira da li koristi kombinaciju modem+ruter ili samo modem. Zvao je N puta SBB-ovu tehnicku podrsku (kako kaze - intiman je sada s njima , oni kao kazu da su nesto cacnuli, ali neke narocite pomoci nema - njemu i dalje puca veza.

Iako ja nemam SBB-ov kablovski net, ono sto se meni ucinilo cudno jeste da cim se kablovski modem poveze UTP kablom sa bilo kojim uredjajem (kompjuter, ruter) i ostvari se link na fizickom nivou - lampica za activity i na modemu i na (u ovom slucaju ruteru) pocinje da blinka velikom brzinom. Otprilike tako blinka lampica kod mene na mom ruteru kada nesto veliko downloadujem, samo sto ovde, napominjem, to nije slucaj, tj. activity krene da blinka cim se uredjaji povezu kablom.

Pre ovog rutera (NetGear) je bio neki TP-Link koji se identicno ponasao (pa je TP-Link zamenjen NetGearom da se eliminise mogucnost da je TP-Link falican i generise taj fantomski saobracaj), ali se ispostavilo da nema veze s ruterom. Isto se ponasa i sa NetGear-om.

Takodje, kao sto rekoh, identicna je situacija ako se na modem preko LAN porta, kablom prikaci notebook (bez rutera dakle) - activity LED na SBB modemu pocinje da blinka cim dobije link na fizickom nivou mreznog adapetra a pre nego sto se sasvim digne operativni sistem. Za probu probano sa dignutim XP, Vistom i Ubuntu Linux-om (LiveCD, da ne bude onaj argument tehnicke podrske: a mozda vi imate viruse/trojance...) i ponasa se identicno.

I da, oba rutera imaju i Wireless deo, ali on em sto je bio iskljucen prilikom ovih testiranja, em i kad je ukljucen ima i iskljucen SSID, i MAC filtriranje i kripto-zastitu, pa je mogucnost da se neko od komsija eto odmah nakacio i krenuo u masivan download - prakticno iskljucena. Takodje, nazalost, oba rutera su namenjenja kucnom i SOHO trzistu, pa im system log nije bas pravljen kao na Cisco-u, te se iz njega ne moze bas bog zna sta zakljuciti.


Ima li neko od vas SBB kablovski i ruter iza - da mi kaze da li je ovako blinkanje activity lampice kada se ne radi nista s racunarom normalno?


U priligu video klip kao ilustracija kojom frekfencijom to blinka kada su povezani samo kablovski modem i ruter (ni jedan kompjuter nije povezan na ruter).

http://www.youtube.com/watch?v=ewlLP9j0Hhs
[ dagger @ 28.05.2009. 13:09 ] @
A da ipak staviš taj log sa rutera kakav god bio...

Usput proveri i http://192.168.100.1/ da vidimo kakav je signal na modemu.
[ calexx @ 28.05.2009. 17:51 ] @
Koja activity dioda na modemu? Na tom modemu postoje data/send i data/receive i one pokazuju neki saobraćaj prema spolja a ona skroz levo (ili na snimku desno) označuje neku aktivnost prema PC ili ruteru mada nisam siguran da li ona meni stalno blinka. Vrlo je moguće da nekad blinka a nekad baš ništa ne radi.
U principu na modemu cable i power dioda moraju da budu stalno upaljene a one data blinkaju prema saobraćaju. Prva sa oznakom PC nekad radi nekad ne. ;)

Kada prebacuje sa rutera na lap ili na neki komp, svaki put mora da isključi modem iz struje pa ga uključi i on onda pokupi IP adresu od SBB-a. Bez toga neće da radi. Možda to nije uradio a modem se zbuni.

Večeras mogu da pogledam kako se tačno ponaša koja dioda, kod mene je takođe ruter iza modema.

Što se fantomskog saobraćaja tiče, na SBB sajtu može da proveri koliko je saobraćaja imao, meri se na svakih 10 minuta.
[ Ljubisic @ 28.05.2009. 20:28 ] @
Citat:
calexx: Koja activity dioda na modemu?

Što se fantomskog saobraćaja tiče, na SBB sajtu može da proveri koliko je saobraćaja imao, meri se na svakih 10 minuta.



Dioda je ona koja oznacena sa "PC" (mislio sam da se to da videti sa onog snimka, pa to nisam posebno naglasio). A merac protoka saobracaja ne belezi nista neregularno - ako se recimo racunar ne ukljucuje preko vikenda - brojac to verno i prikaze (iako je "PC" LE dioda na modemu i "WAN activity" na ruteru blinkala svo vreme kao sto se moze videti na snimku).

Videcu da pogledam nivo signala kada budem isao kod njega (mada mi rece poznanik da su mu to iz SBB-ove podrske nekoliko puta kontrolisali, i navodno sve je OK) kao i da pastujem ovde log iz rutera.
[ calexx @ 28.05.2009. 21:08 ] @
Jasno je meni bilo na koju misliš i to je neka aktivnost između modema i onoga na šta je priključen, nisam siguran ali se meni različito ponaša, nekad blinka, nekad je uopšte nema. Ako ona do nje blinka, to ne valja jer znači da gubi signal.

Šta znači puca veza? Cable dioda ostane stalno upaljena ali nema nikakvu vezu? Da li može da pristupi modemu? Da li može da pristupi SBB sajtu, taj bi trebalo da je dostupan i kada nema ni pretplatu? Ako može da pristupi modemu, šta piše o signalu/paketu koji koristi?

Ja sam imao problem sa USR ruterom i SBB-om, posle nekoliko sati (oko 8 ili oko 20) se jednostavno zaglupi i ništa ne pomaže osim kratkog isključivanja rutera iz struje. Onda opet radi 8-20 sati i opet se zaglupi. Zamenio sam ruter i od tada sa Ovislinkom radi samo tako. Ako se to loše ponaša i bez rutera, onda je moguće da mu je modem neispravan.
[ Ljubisic @ 28.05.2009. 23:42 ] @
Citat:
calexx
Šta znači puca veza? Cable dioda ostane stalno upaljena ali nema nikakvu vezu? Da li može da pristupi modemu? Da li može da pristupi SBB sajtu, taj bi trebalo da je dostupan i kada nema ni pretplatu? Ako može da pristupi modemu, šta piše o signalu/paketu koji koristi?

Ja sam imao problem sa USR ruterom i SBB-om, posle nekoliko sati (oko 8 ili oko 20) se jednostavno zaglupi i ništa ne pomaže osim kratkog isključivanja rutera iz struje. Onda opet radi 8-20 sati i opet se zaglupi. Zamenio sam ruter i od tada sa Ovislinkom radi samo tako. Ako se to loše ponaša i bez rutera, onda je moguće da mu je modem neispravan.



Puca veza u smislu da ne moze da dokaci nista, pa cak ni home.sbb.rs - pri tome cable LE dioda svetli, dakle modem je "ukacen". Kao da se ukace na OSI L1 (mozda i L2 - ne znam koja je logika iza te diodice), ali dalje od toga - ne.
Zamolicu ga da proba da pristupi web interfejsu modema sledeci put kada mu se to desi pa da mi javi sta tamo pise.

Inace, da, znam da pojedini ruteri imaju problema da rade recimo s velikim brojem konekcija (recimo neki P2P, umeju da uguse ruter samo tako) dok sasvim lepo rade samo browse i download, VoIP i dr. No, ovo se desava i bez rutera, tako da sa prilicnom sigurnoscu mogu da tvrdim da nije do njega.
[ Ljubisic @ 29.05.2009. 20:34 ] @
Citat:
dagger: A da ipak staviš taj log sa rutera kakav god bio...

Usput proveri i http://192.168.100.1/ da vidimo kakav je signal na modemu.


Evo ga info o jacini signala, a za log iz rutera cu morati ja da odem tamo i to sam izvadim (posto se poznanik ne snalazi):


Downstream Channel

Downstream Status
Operational

Channel ID
152

Downstream Frequency
746000000 Hz

Modulation
256QAM

Bit Rate
1536000 bits/sec

Power Level
5.0 dBmV

Signal to Noise Ratio
37.2 dB


==

Upstream Channel

Upstream Status
Operational

Channel ID
3

Upstream Frequency
58620000 Hz

Modulation
16QAM

Bit Rate
512000 bits/sec

Power Level
34.0 dBmV
[ calexx @ 29.05.2009. 20:57 ] @
Meni liči da je signal dobar. Ako mu se slično dešava kada zakači desktop komp preko rutera i laptop direkt na modem, onda ili oni nešto brljaju ili mu je modem neispravan. Možda bi bilo dobro da pozove podršku kad mu se to desi, trebalo bi da mogu da procene da li je problem kod njega ili negde na liniji.
[ kolačić @ 30.05.2009. 03:22 ] @
proveri jeli ispravan taj UTP kabl. Također je moguće da nešto nije u redu sa ethernet portom na modemu. To se dešava ako je u blizini bila grmljavina, pa stradaju od elektriciteta.
Spoji modem preko USB-a na komp i instaliraj drajvere na isti.
Također je moguće da je SBB promjenio software verziju firmwarea za sve modeme na mreži, ali iz nekog razloga taj tvoj modem ga ne prihvaća. Ako je to jedino rješenje je da isključih modem iz napona na najmanje sat vremena i onda ga uključiš.
Koji modem uopšte koristiš, greška je sigurno u njemu, nije ni u routeru, ni u kompjuterima ako si siguran da u njima nema virusa.

pozdrav

[Ovu poruku je menjao kolačić dana 30.05.2009. u 04:40 GMT+1]
[ calexx @ 30.05.2009. 09:40 ] @
Ja sam pretpostavio da je Zloba ;) proverio kabl a pošto se to dešava i sa direktnom vezom bez rutera i na dva kompa, ostaje samo modem ili neki problem kod SBB-a. Ako i kod prekida konekcije ima sličan signal, možda je rešenje da traži drugi modem.
[ Ljubisic @ 30.05.2009. 15:42 ] @
Citat:
calexx: Ja sam pretpostavio da je Zloba ;) proverio kabl a pošto se to dešava i sa direktnom vezom bez rutera i na dva kompa, ostaje samo modem ili neki problem kod SBB-a. Ako i kod prekida konekcije ima sličan signal, možda je rešenje da traži drugi modem.


Jeste :)

Kablovi provereni, menjani, nije do njih sigurno.

A preko USB-a da probam... pa, nekako mi je uvek Ethernet bolja varijanta, pogotovo sto ide ruter iza. Cak i da proradi kako teba kroz USB - nisam nista konkretno postigao.
[ kolačić @ 30.05.2009. 23:42 ] @
ako proradi reko USB-a raspitaj se postoji kabl koji je prelaz sa USB-a na ethernet port.

razlika između USB-a i ethernet porta je samo u propusnoj moći. Ethernet je max oko 40 do 50 mbs, a USB je 20 mbs. Vjerovatno ti je manja brzina od te pa to ionako nije bitno.Ti podaci vrijede za motorole SB5100E i SB5101E.
Koji je uopšte kod tebe modem.
[ calexx @ 31.05.2009. 09:29 ] @
Samo klikni na podvučenu reč modem u mojoj prethodnoj poruci.
[ Ljubisic @ 01.06.2009. 12:43 ] @
Citat:
kolačić: ako proradi reko USB-a raspitaj se postoji kabl koji je prelaz sa USB-a na ethernet port.




Ta varijanta sa kablom "prelazom sa USB-a na ethernet port" kako kazes, u ovom slucaju ako malo razmislis (raspitas se...) videces da nije moguca.


USB-Ethernet converteri postoje, ali za slucajeve kada uredjaj koji nema Ethernet port (recimo npr. neki stariji notebook, koji ima USB a nema Ethernet, vec samo PCMCIA slot za Ethernet karticu) zelis da povezes na Ethertnet mrezu.

Cak i da jeste moguca, em sto bi bilo glupo o svom trosku "popravljati" falicni modem na ovaj nacin (on je vlasnistvo kablovskog provajdera, u ovom slucaju SBB-a), em sto bi ceo sistem, cenim, radio prilicno nepouzdano, jer ima previse karika u sistemu koje mogu da prave probleme. U sustini to bi morao biti jedan mini-racunar (neka vrsta PLC-a) koji ima neki mali operativni sistem koji ima drajvere za USB za taj USB modem, kao i za Ethernet, i radi kao bridge izmedju ova dva interfejsa. Sve to naravno moze da bude minijaturno i da se napaja direkt iz USB-a - ali daleko od toga da je to jednostavni adapter.


Citat:
kolačić:
razlika između USB-a i ethernet porta je samo u propusnoj moći. Ethernet je max oko 40 do 50 mbs, a USB je 20 mbs.


Ehh...


Kao neko ko se dugo, dugo, dugo... vremena bavi kompjuterima i racunarskim mrezama samo cu reci da se JEZIM USB-a u bilo kom komunikacionom uredjaju kome je to jedini nacin da se poveze sa ostatkom mreze.

Nekada RS-232 i dr. sinhr./asinhr. serijski, sada Ethernet - to je ono sto je pouzdano i sto radi. I sa ruterom. I sa swtichom. I sa Linux-om bez jurenja drajvera. I sa Mac-om. I sa xxxxx...

No, videces uostalom i ti, vremenom...

Citat:
kolačić:
Koji je uopšte kod tebe modem.


Cale je vec gore napisao (link na rec modem) - to je standardni SBB-ov Scientific Atlanta (sada je to Cisco) DPC2100.
[ calexx @ 01.06.2009. 17:24 ] @
Šta se dešava, jel mu pucala veza ili nije ni koristio? Neka poveže lap direkt na modem pa neka prati kako se ponaša i šta će da pokaže modem kad i ako pukne. Možda će da bude dovoljno da mu samo promene modem. Vama će izgleda morati gremlini da pomažu. ;)
[ Ljubisic @ 01.06.2009. 22:01 ] @
Citat:
calexx: Šta se dešava, jel mu pucala veza ili nije ni koristio? Neka poveže lap direkt na modem pa neka prati kako se ponaša i šta će da pokaže modem kad i ako pukne. Možda će da bude dovoljno da mu samo promene modem. Vama će izgleda morati gremlini da pomažu.


Prijavio se na listu cekanja za promenu modema. Ipak mislim da je bolje da ga promeni drugim, cisto preventive radi. Pa ako se i sa drugim bude ponasalo tako... moracu jos da zuljam mozak
[ calexx @ 03.06.2009. 16:17 ] @
Danas sam nešto instalirao i nije bilo nikakvog saobraćaja pa sam pogledao, dioda na modemu blinka onako osrednjom brzinom dok ona na ruteru to radi mnogo brže. Sigurno nije bilo nikakvog saobraćaja jer je isto bilo i kod restarta kompa. Znači da je to neka komunikacija međ njima pa zaboravi i na to. Čini mi se da ostaje problem njogovog modema ili eventualno negde na čvorištu ili među komšijama. Da li mu puca kad ništa ne radi ili tada recimo radi neki p2p? Da li mu se uopšte prekinula veza od početka ove teme? ;)
[ Ljubisic @ 04.06.2009. 22:24 ] @
Citat:
calexx: Danas sam nešto instalirao i nije bilo nikakvog saobraćaja pa sam pogledao, dioda na modemu blinka onako osrednjom brzinom dok ona na ruteru to radi mnogo brže. Sigurno nije bilo nikakvog saobraćaja jer je isto bilo i kod restarta kompa. Znači da je to neka komunikacija međ njima pa zaboravi i na to. Čini mi se da ostaje problem njogovog modema ili eventualno negde na čvorištu ili među komšijama. Da li mu puca kad ništa ne radi ili tada recimo radi neki p2p? Da li mu se uopšte prekinula veza od početka ove teme?


Jeste, prekidala se dva puta. Pa onda covek zove, oni kao "proverice" i nakon par sati sve proradi. Naravno, feedback ne postoji - da li je proradilo zato sto su oni nesto cacnuli ili "samo od sebe"

A novi momenti da sada nece da mu menjaju modem (iako su prvobitno rekli da hoce) zato sto tvrde da je to do njegovih rutera (oba). Nije pomagalo ni to sto je on rekao da se to desavalo i sa dva racunara bez rutera (racunari direkt zakaceni na modem). Tako da je covek na ivici zivaca i razmislja se da otkaze pretplatu SBB-u i predje na neki ADSL.

A apropo P2P - to on uopste ne koristi - samo surfovanje, Skype i streaming (slusanje radia preko Interneta, i to obicno u 64kbps kvalitetu). Zaista nije neki zahtevni korisnik.


[ calexx @ 04.06.2009. 23:22 ] @
Da li je tada mogao da pristupi modemu i šta je pisalo o signalu? Nije trebalo da pominje rutere, samo kaže da je direktno povezan preko UTP i da se onda to dešava. Čitaš li ti PP? ;)

Inače bolje da ne otkazuje SBB, neka uzme neki ADSL da proba a kabl može da ne plati neko vreme pa onda uzme neki mali paket pa opet ne plaća ... i ako bude zadovoljan ADSL-om, onda neka otkaže. Ja sam tako uradio ... i nikad ga nisam otkazao.
[ kolačić @ 11.06.2009. 18:51 ] @
dobro ja nikada nisam probao taj kabl sa USB-a na ethernet port, mislio sam da on omogućava dvosmjernu komunikaciju, očito da nisam bio u pravu.
Jedino što mu ostaje da još pokuša je da resetuje taj modem, ima sa zadnje strane rupica piše RST. To će ga vratiti na tvorničke postavke. Poslije toga će trebati jedno pola sata da dođe online. U suprotnom je faličan i neka traži od SBB-a drugi u zamjenu.



[Ovu poruku je menjao kolačić dana 11.06.2009. u 20:04 GMT+1]
[ Jericho @ 30.04.2010. 00:18 ] @
Meni se isto ovo desava, sa istim glupim SBB Scientific Atlanta modemom

S vremena na vreme, a cini mi se da se desi kad odjednom pootvaram vise tabova (mada je moguce da mi se samo cini), internet najpre uspori do neke bedne brzine, i par sekundi kasnije potpuno se zaledi, ne moze da pinguje ni sbb. Nekoliko puta sam zvao tehnicku podrsku, tvrde da je kod njih sve u redu, i da nesto verovatno nije u redu sa racunarom (right!)

Inace, na poslu komp (tj. net) radi perfektno u mrezi, sto govori da je hardver ispravan. Da li je u pitanju njihov modem? Napominjem da je net skoro uveden, i da u pocetku nije bilo ovih problema.
[ Lander0101 @ 10.06.2010. 10:21 ] @
Registrovao sam se zbog ovog topic-a(a i forum mi je bio josh od ranije veoma informativan i zanimljiv:) )
Dakle, imam jetspeed IAD-Wp2 i kod telekoma sam. Pre 2 dana mi je pochela da blinka internet lampica kad idle-ujem(ne koristim net a komp ukljuchen), i isto blinka kad je komp ugashen. Probao sam gomilu programa za trejsovanje(wireshark,netlimiter itd itd), i nishta nije nashao neobichno. Reinstalirao sam OS za svaki sluchaj da nije neki spajver u pitanju, opet nishta. Takodje sam ugasio wireless u podesavanjima jetspeed-a, tako da iskljuchujem mogucnost da se "komsha" nakachio preko bezicne konekcije. Internet radi sasvim okej,nema zagusenja.
Neki ljudi s drugih foruma navode mogucnost da je to saobracaj od DHCP-a i ARP-a, ali kao shto kazem, ranije se to blinkanje nije deshavalo.(mozda je blinkalo 1-2 u 30sec-do minut, sad je activity treperenja veci, random puta, u random intervalima).
[ optix @ 10.06.2010. 11:38 ] @
Ti si na ADSL-u, DHCP-a i ARP-a nema na tvojoj adsl konekciji, ima nekih drugih signalnih paketa, ali njih ne bi trebalo da vidis previse cesto... Wireshark-om neces uspeti da vidis saobracaj iza rutera, osim onog koji je namenjen tvojoj lokalnoj IP adresi (posto ti ruter radi u nat modu) i broadcast-a unutar tvoje LAN mreze. Da bi video saobracaj sa internet-a, moras povezati ruter u bridge mod, i PPPoE konekciju ostvariti sa npr. glavnog racunara. Taj racunar ce onda biti na javnoj IP adresi, i Wireshark-om ces onda moci videti sav saobracaj koji dolazi na tvoju adsl liniju.

[ Lander0101 @ 10.06.2010. 12:32 ] @
Sad sam gledao uputstvo za , nemam tu opciju da podesim kad se ulogujem. Moguce da to samo admini mogu odraditi...
U svakom sluchaju, ako radi normalnom brzinom, onda je sve ok?
[ optix @ 10.06.2010. 12:48 ] @
Pa, tako nekako

Uvek ce biti nekog saobracaja. Sto PPP kontrolni paketi, sto zatvaranja sesija od strane servera kojima si pristupao, sto razne skripte koje proveravaju/traze otvorene portove na kompjuterima, ako koristis p2p tvoja IP ostaje neko vreme zabelezena kod klijenata sa kojima si razmenjivao fajlove - zahtevi ce se slati neko vreme iako si ugasio p2p program, gomila drugih mogucnosti... koja ne bi trebalo da ti vidno narusavaju protok...


Admin privilegije na tom modemu su inace: admin / tzlkisonpk pa ako se odlucis... budi obazriv sta podesavas ako ti je vec prvi put, doduse, uvek ima i 'reset to factory defaults'...
[ Lander0101 @ 10.06.2010. 13:46 ] @
Ok, jedino mi je bilo chudno to blinkanje, iz chistog razloga shto ne koristim torent klijente, a i blinka i kad je komp totalno iskljuchen.Mozda lelekom gura vishe korisnika na jedan propusni opseg, pa to jetspeed belezi, al ko ce ga znati:)
[ optix @ 10.06.2010. 13:49 ] @
Konekcija ka tebi je PPP - Point-to-Point Protocol. Saobracaj koji nije namenjen (i) tebi, ne mozes videti, tako da to sigurno nije slucaj...

[ Lander0101 @ 10.06.2010. 14:04 ] @
Onda ne dzarati :D
Jedinu stvar koju sam promenio po dobijanju modema jeste to da sam mu iskljuchio wireless acess, e sad da li ima josh nekih korisnih opcija po pitanju bezbednosti?

[Ovu poruku je menjao Lander0101 dana 10.06.2010. u 15:45 GMT+1]
[ stewazy @ 08.11.2010. 08:31 ] @
Ja imam slican problem, internet pukne na par sekundi pa se nesto gubi a radi signal PC stalno treperi, i kroz par minuta kada idem na diagnose (posto koristim windows 7) restartuje se modem i posle imam internet, jel zna neko u cemu bi mogao biti problem ? I kako bih mogao da promenim tjst da konfigurisem konekciju, kada god stavim neku ip adresu za moj racunar, subnet mask i gateway nece da se connectuje na net a kada stoji na automatskom hoce :S
[ X Files @ 08.11.2010. 10:01 ] @
Ova tema je izgleda morala da se vrati na vrh :)

Nekoliko godina unazad SBB Internet mi je radio bas onako kako sam i ocekivao (stan u zgradi je u pitanju). Ipak, od pre godinu dana su pocele da se desavaju stvari koje ne znam kojim redosledom da pocnem da resavam. Evo, pozivam i bachi-ja da me posavetuje.

A sta se zapravo desava?

1) Previse cesto modem ulazi u cikluse "...cable is unplugged/Local area network is now connected", nekada satima uzastopno da je Internet prakicno neupotrebljiv, a nekada predvece modem ne moze da dodje sebi satima, da bi se negde usred noci "sam od sebe" oporavio i proradio. To automatski dovodi u pitanje placanje Flatrate paketa, jer sta mogu u takvim uslovima da skinem s neta

2) Desavalo se i da modem non-stop satima ulazi u ciklus inicijalizacije. To je ono kada lampice trepere u odredjenom ritmu sve do trenutka da sve lampice istovremeno zasvetle, nakon cega se ceka da protok profunkcionise. Opet u nekom trenutku, obicno nocu - sve vidim da je proradilo...


Sta sam proverio na mojoj strani?

* Proverio sam sve veze na kablovima, da se negde omotac kabla nije spojio s centralnim provodnikom
* Povezao modem DIREKTNO na liniju, pre splitera (dakle, bez TV-a i PC-ja), da vidim hoce li se inicijalizovati (problem pod 2), ali vidim da neće - isto se ponaša i posle splitera i kad je direktno na liniji, bez obzira resetovao ga ili ne....
* Jednom sam iskoristio priliku (placajuci racun za TV) i pozalio se na problem. Tip je pogledao status modema i nekakve dijagrame i video da signal modema povremeno padne ispod nekih vrednosti, sto je kod njega obelezeno crvenom bojom. Onda sam ja kod kuce ucestalo isao na:
http://192.168.100.1/
... i zakljucio (dok ima ikakvog odziva) da neka vrednost u dB preterano cesto osciluje i da pada do 8dB (sa nekih 20, 30 ili 40dB, ne znam, mislim da je to Signal to Noise Ratio)


E sad, sta da radim, na sta da sumnjam?
* Da uzmem slobodan dan u firmi i zovem 012/223198 pa da recimo tada vrednost dB bude konstantna - pomislice da sam glup i konstatovati da je sve u redu.
* Da ih zamolim da promenimo modem (da utvrdim da nije do njega) - nece hteti.


Zanima me da li postoji negde kompletan LOG u vezi oscilovanja signala za pojedinacnu MAC adresu, pa da na taj nacin dokazujem da je signal slab ili stavec?

[ calexx @ 08.11.2010. 10:52 ] @
Probaj, odnesi modem i prijavi kvar, kaži da se stalno diskonektuje i konektuje a tebi je zbog posla važan internet. Ovde se nešto desilo prošle godine i izgleda da su modemi popucali, odneo sam i istog dana (ili možda sutradan) sam dobio novi. Ne košta te mnogo da probaš a ako i posle toga bude isto (svejedno da li utvrde da je modem dobar ili ga zamene), onda imaš više osnova da ih zoveš da provere instalaciju do tebe ili čvorište.
[ X Files @ 08.11.2010. 11:05 ] @
Da znas da cu tako da uradim... Napisacu i kulturno pismo da prilozim uz prijavu, valjda ce tako da ozbiljnije pristupe resavanju problema.
[ X Files @ 16.11.2010. 22:30 ] @
Citat:
Ovde se nešto desilo prošle godine i izgleda da su modemi popucali, odneo sam i istog dana (ili možda sutradan) sam dobio novi.

Prikljucio sam *drugi* modem radi probe. Nema sada nikakvih ispada, sto znaci da je onaj stari modem izgleda proziveo svoj vek...
[ slsimic @ 14.12.2010. 19:58 ] @
Uzeo sam SBB internet nedavno pa reko' da priupitam "iskusnije" SBB korisnike... :)

Da li je normalno da uvek ima 1,5 - 3 KB/s downloada cak i kada ni jedan program nije povezan na internet?
Znaci na grafikonu protoka uvek ima do 3KB/s DOWN a UP je 0,0

Do skoro sam imao ADSL i nikada se nije desavalo da ima neki ghost protok.

Kakav je slucaj sa vasim SBB kablovskim modemima?
[ calexx @ 15.12.2010. 00:35 ] @
Nekog protoka uvek ima ali mi se čini da je to malo više nego što bi trebalo. Ne mogu da merim jer mi uvek radi veći protok ali sa tom brzinom bi potrošio skoro 170MB na dan a to nije malo, naročito ako neko ima pakete. Šta piše na SBB sajtu pod potrošnjom, jel toliko ili manje? Da ne curi negde?
[ slsimic @ 15.12.2010. 16:36 ] @
Potrošnju ne vidim jer imam FLAT paket...

Evo statistike sa vnstat...

eth0 / traffic statistics

rx | tx
--------------------------------------+------------------
bytes 108 KiB | 0 KiB
--------------------------------------+------------------
max 32 kbit/s | 0 kbit/s
average 26.18 kbit/s | 0.00 kbit/s
min 24 kbit/s | 0 kbit/s
--------------------------------------+------------------
packets 1784 | 0
--------------------------------------+------------------
max 64 p/s | 0 p/s
average 54 p/s | 0 p/s
min 48 p/s | 0 p/s
--------------------------------------+------------------
time 33 seconds


znaci za 33 sekunde 108KB...
pritom netstat prikazuje da nema aktivnih veza.... moraću wireshark-om da pogledam šta se tu dešava... živo me zanima :)

[ calexx @ 15.12.2010. 19:29 ] @
Imaš na SBB sajtu pregled potrošnje po danima i satima, ne samo za one koji troše nego i za flat.
[ slsimic @ 16.12.2010. 19:23 ] @
Potrošnja je za prethodne dane... što će reći danas moram u nekom periodu da ne radim ništa,
pa da zapišem u koje vreme pa onda tek sutra da pogledam... :)

Kakobilo... wireshark pokazuje da je u pitanju gooomila ARP paketa... 50ak u sekundi
mada ima i DHCP offer, DHCP ACK, ICMP pokušaja PING-ovanja
a bogami i pokušaja TCP i UDP povezivanja na neke portove od strane nekih "levih" IP adresa...

možda je sve to zato što sam direktno vezan na kablovski modem... :S

instalirao sam IP filter i sa raznih strana ima pokusaja dolaznih veza na moju IP adresu...
[ calexx @ 16.12.2010. 19:53 ] @
Potrošnja je i po satima pa proveri neki period kada sigurno nisi ništa radio da vidiš kakav je saobraćaj. Za svaki slučaj otkači modem na sat-dva pa posle proveri da li je bilo saobraćaja. Možda ti se nešto provlači a da ne znaš.
[ slsimic @ 17.12.2010. 13:39 ] @
Ne provlači se ništa.... uz netstat, moblock i wireshark ništa ne prolazi neopaženo :)

...napisah gore šta pravi protok. ARP. Ostalo je sića.

U svakom slučaju savet za sve kojima je kablovski modem direktno vezan na računar... FIREWALL ! :D