[ EmilijaV @ 30.05.2009. 00:22 ] @
Vidim da niko jos nije pokrenuo temu o ovoj vesti dana. A stvarno je stravicno! Vazno je da tamo diskutujete sve u sesn'es' o genetskom poreklu Srba (ili koga vec), sto je vec dosadilo i Bogu i narodu, a ovakve stvari se oko nas dogadjaju svaki dan!

Bre, nisu detetu odradili samo jedan rutinski pregled, koji treba da se radi kad god ima visoku temperaturu! I vidite do cega je doslo!
Sta reci? Srbija...
I zavrsavanje medicine preko veze...

Evo jos vesti o tome: http://www.blic.rs/temadana.php?id=94887
[ zaraza @ 30.05.2009. 00:26 ] @
Citat:

a ovakve stvari se oko nas dogadjaju svaki dan!


Sta, svaki dan bebe padaju u komu zbog pogresne dijagnoze?
[ EmilijaV @ 30.05.2009. 00:32 ] @
A vidim da su vec poceli da konstruisu odbranu u fazonu da je devojcici imunitet bio los, pa je zato bolest tako brzo uznapredovala, a oni jadni to nisu mogli da uoce tako lako, je je bolest podmukla! Pa i ne bio los imunitet posle toliko dana pod visokom temperaturom! Gle bogati...

[ Ivan Dimkovic @ 30.05.2009. 00:33 ] @
Vest je stravicna - dete sa visokom temperaturom je znak doktoru da, izmedju ostalog, obavezno proveri da nije u pitanju meningitis, sto se u dobrom delu slucajeva proverava na vrlo jednostavan nacin.

Zasto to nije uradjeno? Zasto su doktori u domu zdravlja rekli "to je virus" (WTF) bez ikakvih provera i TIME DIREKTNO DOPRINELI POGORSANJU STANJA??

Postoji samo par mogucih razloga:

1. Nezainteresovanost lekara za svoj posao
2. Nestrucnost lekara
3. Nesto jos gore od #1 i #2 - recimo dopis/naredba da se sto vise stedi na testovima

#1 - Sasvim moguce, takodje i strahotno da nekog bole dupe za tudj zivot a taj neko se jos bavi i medicinom :(

#2 - vrlo moguc razlog ako se uzme ko sve zavrsava medicinu i kako u Srbiji. Kada sam imao 6 godina, dobio sam vrlo tesko trovanje sa temperaturom 41 - doktorka je rekla da imam infekciju u ustima, na sta je moja majka (isto doktor) poludela i odvela me u infektivnu kliniku gde su dijagnostifikovali neku vrlo gadnu bakteriju, secam se da sam se oporavljao nedeljama - boga pitaj sta bi se desilo da me nisu odveli tamo i da su poverovali budali iz doma zdravlja, i boga pitaj sta 99% ljudi tu moze da uradi jer a) nisu doktori, b) ne postoji sansa da ih neko tako olako primi bez veze / uputa koji se ne daje lako #$@)&*!@#(&*!@

#3 - Ni ovo nije nemoguce, recimo da direktor naredi doktorima da stede na pregledima - opet, beba sa 40 stepeni i neka stednja na testovima - to bi bilo bolesno :(

--

Za ovekve stvari je neophodno MOMENTALNO ukinuti licencu tim doktorima i traziti ogromnu odsetu (ako je to ikakva uteha roditeljima) - tek kada se za ovaj posao bude ODGOVARALO ljudi ce ukapirati da biti lekar nije zajebavanje i da taj posao ima izuzetno veliku odgovornost.
[ Lesli Eldridz @ 30.05.2009. 00:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: 1. Nezainteresovanost lekara za svoj posao

Ovo je kljucno. Gospoda nisu dobila odgovarajucu naknadu u vidu koverta. E za takve da se uvede crnorecka banja, to bih mozda i podrzao.
[ EmilijaV @ 30.05.2009. 00:57 ] @
Slazem se potpuno sa Ivanom, jer i ja imam dete i znam da kad god je imao visoku temperaturu, svaki lekar je pored onog osnovnog pregleda grla i pluca uvek uradio test na meningitis. Koliko se secam, vrlo je jednostavan, sastoji se od nekog pomeranja detetove glave i kolena. Mozda nisam dobro opisala, ali znam da nikakav materijal za to nije potreban! Samo znanje!

A to sto se Ivanu desilo, desilo se slicno i mom detetu, kad je imao neke 2,5god. Setali su nas nekoliko dana po DZ, a mali je imao temperaturu ~40*C sve vreme. Nikako nisam uspevala da mu spustim. Pocinjao je vec da plavi! Posle poseta DZ, zvanja hitne pomoci i raznih drugih pokusaja, odvela sam ga jednu noc u tu istu Tirsovu, gde nas je primila neka nadobudna dezurna doktorka, koja je pocela da pise nesto i tako ispisala dve, tri strane formata A4, pri tom ne govoreci nista meni. Kad sam je pitala sta je na kraju detetu, nisam dobila odgovor, ali sam poslata kuci sa brdom hartije i bukvalmo naredbom da se javimo sutra, kao da sam ja kreten pa to ne bih uradila i bez njenog "saveta"!

I ja ne budem lenja, pozovem druga moje majke koji je bio hirurg u Tirsovoj i doticni me sutra ujutru preko reda uvede kod nekog profesora pedijatra, koji je vazio za najboljeg tamo. Doticni je iz tri poteza bukvalno ustanovio sta je detetu. Najprostijom metodom, kucanjem pluca (ne umem da vam opisem, ali samo sakama je radio), ustanovi virusnu upalu pluca, prepise 10 Longacefa i detetu posle druge inekcije temperatura vec spadne. Naravno, morao je da primi svih 10, ali sve se zavrsilo OK.

BTW ja ponela to jutro one 'artije sto mi je ispisala ona ludaca noc pre toga. I htela da mu pokazem, misleci da ima i to neke veze. A on nije ni pogledao, nego (bukvalno) opsovao i nju i neznanje. Inace tip nije bas delovao kulturno, stavise da nisam bila u takvom stanju sita bih se ismejala slusajuci ga, ali je ocigledno znao posao!

Sad, moja sreca bese sto sam imala vezu, ali ne mogu sve... :(

Ali i tada, ti svi doktori - kreteni sto su ga pre toga pregledali su uvek radili taj test na meningitis. I ja kad sam pitala zasto, odgovarano mi je da je to rutinski pregled, posebno kad su napolju visoke temperature (a tad su bile), jer te bakterije koje ga uzrokuju se lako razvijaju na vrucini.
[ Ivan Dimkovic @ 30.05.2009. 01:00 ] @
Ma postoji jednostavno resenje - po novcaniku.

Kada zbog nesavesnog lecenja kazna bude bila reda velicine desetine hiljada EUR + dozivotno ukidanje licence za visestruke propuste, onda ce stvari poceti da se micu sa mrtve tacke - lekari ce snimati sve svoje procedure (zbog osiguranja svojih guzica koje ce to zahtevati) i vrlo ce voditi racuna o tome da primene ono sto su ucili (ako su ucili).

Ono sto je bizarno je da je Srbija usvojila nov i vrlo strog zakon o saobracaju, koji predvidja ostre kazne - ali nema puno izgleda za usvajanje strogog zakona koji regulise medicinski sektor, pogotovu po pitanju kompenzacija i ukidanja licenci.

A takva stvar je jednostavno neophodna ukoliko se zeli uvesti nekakav red umesto haosa i apatije i opste-prisutne korupcije u medicinskom sektoru.

Citat:
EmilijaV
Ali i tada, ti svi doktori - kreteni sto su ga pre toga pregledali su uvek radili taj test na meningitis. I ja kad sam pitala zasto, odgovarano mi je da je to rutinski pregled, posebno kad su napolju visoke temperature (a tad su bile), jer te bakterije koje ga uzrokuju se lako razvijaju na vrucini.


Da, test je vrlo jednostavan (tj. 2 testa) i potrebne su samo ruke, nikakvi instrumenti - cak su taj test i meni uradili tada.

Zasto to nije uradjeno sada? To je prosto neverovatno - takvo NEZNANJE ili NEZAINTERESOVANOST jednostavno zahtevaju najstroziju mogucu kaznu - jer se radi o RUTINSKOJ proceduri u ovakvim slucajevima (izuzetno visoka temperatura bez rasa na kozi, kaslja, gusenja i sl.. sto bi ukazivalo na nesto drugo, sumnja na meningitis je neizbezna) - lekari koji NE ZNAJU ili PROPUSTAJU rutinsku proceduru jednostavno ne zasluzuju da se tako zovu.

Inace, mislim da je u Srbiji neophodno uvesti sertifikaciju kako bi se eliminisao sav onaj sljam sto je placao ispite.

Na zalost, ocigledno medicinska mafija u Srbiji ima vrlo jak lobi - ni PDV nisu placali, a kao sto se vidi - i zakoni su im prilicno naklonjeni, sto ocigledno znaci da neko podmazuje tamo gde treba :(
[ EmilijaV @ 30.05.2009. 01:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: 3. Nesto jos gore od #1 i #2 - recimo dopis/naredba da se sto vise stedi na testovima

Vidis, ono ostalo sto si naveo kao mogucnosti za ovu tragediju su vrlo moguce, a ovo trece mi ne bi palo na pamet, ali je potpuno logicno u zemlji Srbiji!

Mada, kao sto rekoh, za meningitis se ne radi test u kom se trosi materijal, nego je potrebno imati samo osnovno znanje i spada u rutinski pregled!!! Pa tek ako se posumnja na isti salje se na dalje analize. U ovom slucaju, koliko sam shvatila, analiza tecnosti kicmene mozdine. Fazon je sto su izgleda TO preskocili!

Secam se kad sam ja jednom kao mala dobila visoku temperaturu iz cista mira, dosla je kod nas kuci doktorka koja me je lecila (bila je caletova rodjaka, pa je zato i dolazila kuci), kad je pregledala one osnovne stvari (grlo, pluca, test na meningitis...), samo mi je nekako pritisnula stomak i zakljucila da je upala slepog creva.

Odmah su me odveli u Institut za majku i dete i u roku od bukvalno 2h od kad je otkriveno bila sam operisana! Da nije bilo tako, nego da su me setali od saltera, do saltera i vracali kuci, ili u DZ po uput (ili za neku papirologiju), verovatno ne bih sad ovo pisala. Ali je trebalo nekome da padne na pamet da i to proveri! Inace sve je proslo bez ikakvih problema, ali je postojala mogucnost da slepo crevo pukne, sto moze da bude jako opasno. A koliko znam, kod nas umiru i od upale slepog creva!
[ EmilijaV @ 30.05.2009. 01:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Da, test je vrlo jednostavan (tj. 2 testa) i potrebne su samo ruke, nikakvi instrumenti - cak su taj test i meni uradili tada.

Zasto to nije uradjeno sada? To je prosto neverovatno - takvo NEZNANJE ili NEZAINTERESOVANOST jednostavno zahtevaju najstroziju mogucu kaznu - jer se radi o RUTINSKOJ proceduri u ovakvim slucajevima (izuzetno visoka temperatura bez rasa na kozi, kaslja, gusenja i sl.. sto bi ukazivalo na nesto drugo, sumnja na meningitis je neizbezna) - lekari koji NE ZNAJU ili PROPUSTAJU rutinsku proceduru jednostavno ne zasluzuju da se tako zovu.

Da, to je taj test. I znam da se uvak radi uz sve ostalo, bar da meningitis iskljuce kao mogucnost. Meni su kao maloj radili uvek, a i mom sinu.

Sad, da li je NEZNANJE ili NEZAINTERESOVANOST...? Moguce i to, ali moze da bude i AROGANCIJA i SUJETA naseg medicinskog kadra, koji je ubedjenja da sve najbolje zna iz prve. Ne znam kad si zadnji put posecivao nase zdravstvene ustanove, ali jedno je jako primetno - nadobudno ponasanje i ubedjenje da su polili svu pamet ovog sveta! A to je uglavnom svojstveno onima koji imaju malo znanja.

Citat:
Ivan Dimkovic: Na zalost, ocigledno medicinska mafija u Srbiji ima vrlo jak lobi - ni PDV nisu placali, a kao sto se vidi - i zakoni su im prilicno naklonjeni, sto ocigledno znaci da neko podmazuje tamo gde treba

Upravo ono sto rekoh iznad! Smatraju za sebe da su struka iznad svih ostalih i da njima niko ne sme nista da trazi. Boze, pa on je doktor! Kako se usudjujes da mu trazis da ima fiskalnu kasu, kao da je on neki zanatlija...
Nece jednostavno da se spuste na zemlju i shvate da je njihov posao kao i svaki drugi, a sto je odgovoran... Pa sami su ga birali...

Citat:
Ivan Dimkovic: Inace, mislim da je u Srbiji neophodno uvesti sertifikaciju kako bi se eliminisao sav onaj sljam sto je placao ispite.

To svi mi mislimo, ali iz gore navedenih razloga se trude da to odloze sto duze, kao i uvodjenje fiskalnih kasa za privatnike. Eno, jos kukaju zbog toga! Inace kad bi jednom od njih oduzeli licencu, mislim da bi se mnogi sami razbezali, jer bi se u****li za svoje d**e. Taj sljam o kome govoris bi se isto tako preko veze prebacio da radi u neke institute, gde se ne radi sa pacijentima i opet bi bilo "pojeo vuk magarca". Vazno da ostanu "gospoda doktori", je l'... Da zna celo selo ko su oni i sta su!


Edit:

Evo sad sam procitala kako se radi taj test koji smo Ivan i ja gore pominjali! Pazite: lekar treba da proba da savije glavu detetu, tako da brada dotakne grudnu kost. Ako ne moze i vrat je ukocen postoji sumnja na meningitis!

SAMO TO NISU ZNALI (NISU HTELI, ZABORAVILI...) DA URADE!!!!

[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 30.05.2009. u 03:18 GMT+1]
[ pitikovski @ 30.05.2009. 02:21 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ma postoji jednostavno resenje - po novcaniku.

Kada zbog nesavesnog lecenja kazna bude bila reda velicine desetine hiljada EUR + dozivotno ukidanje licence za visestruke propuste, onda ce stvari poceti da se micu sa mrtve tacke - lekari ce snimati sve svoje procedure (zbog osiguranja svojih guzica koje ce to zahtevati) i vrlo ce voditi racuna o tome da primene ono sto su ucili (ako su ucili).


Ne, to nije resenje u ovoj zemlji.
U tom slucaju bi doktori izvadili pare iz onih svojih koverti, platili kaznu i nasli neki drugi posao van struke.
Resenje je da plati kaznu ali dnevnicama u zatvoru....da kopa i da rmba pa da od te kazne i drustvo ima neku korist.
Ako zabusava, onda kao sto @Lesli rece, u banju kod popa na lopatanje.
[ EmilijaV @ 30.05.2009. 02:57 ] @
Citat:
pitikovski: Ne, to nije resenje u ovoj zemlji.
U tom slucaju bi doktori izvadili pare iz onih svojih koverti, platili kaznu i nasli neki drugi posao van struke.

Pa kao sto rekoh, zaposlice ih kolege da rade u nekom institutu gde nemaju kontakt sa pacijentima i tako zataskati stvar. Pa dok se ne ukaze prilika (citaj: dok javnost ne zaboravi), pa ce opet da ih vrate u neku bolnicu ili DZ da rade!

Elem, sad naleteh na ovu istu temu na forumu b92. Postavio je ujak ove devojcice (koji je i razglasio celu stvar medijima, bio danas na TV) i opisao hronolski tok svih desavanja u ovom slucaju.

U diskusiji ucestvje i jedan doktor i evo sta on na sve kaze:
Citat:
Iz ličnog iskustva mogu da kažem da je najveći problem sa lekarima iz DZa sujeta,....pod jedan uvek žele da se dokažu onima iz velikih bolnica da su jednako dobri, pod dva, uvek se plaše kako će oni "iza njih" reagovati ( da ne postanu predmet ismejavanja zbog loodih dijagnoza ). I zato uvek drže svoj mozak na "linearno" i teško im je da misle izvan uskih okvira svakodnevnice. To svodi medicinu na automatizam, a to je mnogo opasno.

Ja sam svojevremeno čak dobio i kaznu od direktora jer sam na osnovu kliničke slike i anamneze poslao čoveka na infektivnu kliniku. Doslovce mi je (direktor) rekao.."..i ti misliš da si mnogo pametan pa si uspeo da nadješ lajmsku bolest, sad treba da mi se smeju oni iz kliničkog centra, jel da?". Samo sam rekao da je bolje da sto puta pogrešim nego da jednom budem u pravu a da ne odreagujem........naravno da sam omah sutradan otišao na infektivnu kliniku i razgovarao sa mojim profesorom tamo koji mi je potvrdio da sam ispravno uradio......jer da sam slučajno bio u pravu, a nisam odreagovao, čovek bi koliko za mesec dana upao u insuficijenciju bubrega i verovatno brzo umro.....ili ostao invalid....a to u svim "normalnim državama" spada pod grešku lekara.
Nekoliko meseci kasnije moj kolega je gotovo ubio ženu, jer joj je, "linearno" razmišljajući, dao injekciju Diklofena zbog bolova u stomaku i rekao "idi kući, prehladila si se pa te bole jajnici", a ispostavilo se da je njoj ustvari pukao čir.........sad.gif

Pa sad vidite kako nas lece, kad i sami doktori priznaju!

Inace, doticni doktor je vrlo realan, citala sam i ranije njegova zapazanja na temu naseg zdravstva. I njih ima jos normalnih i savesnih!



P.S. - Nadam se da nisam prekrsila pravila ovog foruma postavljajuci link ka drugom forumu. Mozda nije uobicajeno, ali se tamo vodi zaista zanimljiva rasprava, posto je glavni akter ujak devojcice i jedan normalni doktor, pa stoga vredi procitati.

Ako jesam - izvinjavam se.


[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 30.05.2009. u 04:24 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 30.05.2009. 07:25 ] @
Kad dete dete ima temperaturu ili kašlje, prvo se izvadi krv pa tek onda priča sa doktorom.

Postojeći simptomi u kombinaciji sa rezultatima su nepogrešiv pokazatelj da li odmah treba primeniti terapiju ili nastaviti sa daljim ispitivanjima.

Time se eliminiše ''Slobodno doktorsko uverenje'' bazirano na statistici tog dana.
[ Horvat I @ 30.05.2009. 08:00 ] @
Ivan Dimkovic
Citat:
Za ovekve stvari je neophodno MOMENTALNO ukinuti licencu tim doktorima

Ovo bi jedino moglo da parira nadedbama koje primaju od poslovodstva!
[ marko37 @ 30.05.2009. 09:41 ] @
Citat:
Načelnik pedijatrijske službe u DZ „Novi Beograd” Ljubomir Petrović kaže da nije pošteno što su dve odlične doktorke žrtve u celoj priči.

Mislim da je ovo isti onaj doktor Ljuba koji je meni pre jedno 16 godina "pomogao" kao pacijentu. Dobio temperaturu oko 40C, bilo mi teško da dišem, i otišli u DZ Novi Beograd. Dijagnoza: dete se natrčalo i zadihalo i ugrejalo od silne aktivnosti. Zdrav ko dren. Posle par dana opet kod njega, dijagnoza: prehlada, dao recept za onaj famozni sirup od jagorčevine kojim su u to doba lečili sve bolesti.
Na kraju sam završio u onoj dečjoj bolnici u Zemunu sa kombinovanom bakterijskom i virusnom upalom pluća, što je sa mojom navodnom alergijom na penicilin bilo nezaboravno iskustvo. Sreća te su u Zemunskoj doktori veoma dobro radili svoj posao.
[ Horvat @ 30.05.2009. 09:49 ] @
zalosno sto se desilo
[mali off,zanima me kako bi mrle lecio svoje dete da ,ne zelim mu to ,puj puj, dobije ovako temperaturu?]

Citat:

Za ovekve stvari je neophodno MOMENTALNO ukinuti licencu tim doktorima i traziti ogromnu odsetu (ako je to ikakva uteha roditeljima) - tek kada se za ovaj posao bude ODGOVARALO ljudi ce ukapirati da biti lekar nije za***avanje i da taj posao ima izuzetno veliku odgovornost.


e...da se odgovara ne bi se oni zajebavali

pa ni za mito [kada je to dokazano] ne gube pravo da lece...a kamoli za nesto vece

edit: sad sam procitao izjavu lekara sa b92...na zalost... "oni gore" ne dozvoljavaju da se radi svoj posao,kao i u drugim sferama... :(((
fuck this shit
[ boccio @ 30.05.2009. 10:10 ] @
Razlog sto se bas oko ove situacije digla halabuka je sto je u pitanju beba od 16 meseci, a vrlo je dobro poznato da je javnost uvek najosetljivija na decu i bebe. Ja sam pre neki dan procitao nista manje uznemirujuc tekst jednog coveka iz Uzica:
http://www.e-novine.com/sr/srbija/clanak.php?id=26515

Naravno, ovo nije dobilo nikakvu medijsku paznju (osim u e-novinama) jer je u pitanju star covek... Problem sa nasim lekarima postoji decenijama unazad. Nije od juce. Losi su, arogantni, povrsni, sujetni dozlaboga i nemaju nikakve mehanizme eticke i materijalne odgovornosti koji ce ih naterati da se drugacije ponasaju. Ja sam svedok jedne slicne price o umrloj bebi u Tirsovoj, ali niti ja imam volje i zivaca da iznosim tu golgotu od 10 meseci, niti roditelji mog kumceta... A moglo je da prezivi.

Ovakve situacije se desavaju svakodneno u nasim domovima zdravlja, bolnicama i klinikama. Ali samo kad je u pitanu beba od 16 meseci i ujak koji probije barijere do velikih medija prica izadje na videlo. Ja sam prelezao meningitis sa 5 godina, secam se da su me odveli u dom zdravlja oko 7pm i da nisam mogao da pomerim glavu koliko me bolela. Dezurni lekar je posle tog "cuvenog" bazicnog neuroloskog testa koji sam jako dobro zapamtio samo pitao moje da li imaju kola, i istog sekunda su me odveli na infektivnu kliniku... Posle sam cuo da je doktorka rekla da sam dosao dan kasnije, mozak bi mi verovatno bio supa od pecuraka. I to lekari znaju. I znaju koliko je bitno da se meningitis dijagnostikuje sto pre, i koliko je LAKO da se eliminise pregledom od 10 sekundi. Nije to jebeni H1N1.

Jos jedna zanimljiva prica - sa oko 14 godina sam otisao u dom zdravlja jer sam pored temperature i malaksalosti imao i izrazito crvenu mokracu. rekao sam to lekarki, nasta me napusila i poslala kuci sa dijagnozom "grip". Bez ikakvih analiza krvi i mokrace. Mojoj kevi pukne film, ode kod nje, ova i nju izbaci napolje. Ona uzme moju mokracu i ode direktno u laboratoriju doma zdravlja (na spratu). Ne znam kako i zasto (ipak su to bile '80s), oni uzmu tu mokracu na analizu, ja posle opet u infektivnu i dijagnoza - infektivna mononukleoza (epstajn-bar).

A da je ostalo po onoj retardiranoj kucki iz doma zdravlja, ja bih odlezao nedelju dana, spala bi mi temperatura, nastavio bih sa fizickim aktivnostima i sjebao jetru za zivota (i ko zna sta jos).

Bottom line, riba smrdi od Tomice Milosavljevica... a to se promeniti nece u zemlji Dembeliji. Samo jedni imaju srece, a drugi ne...
[ Lesli Eldridz @ 30.05.2009. 12:10 ] @
Takvi ovde jos nisu ni zavrsili skolu, a vec planiraju kako ce da "uzimaju poklone" ili da postrojavaju sestre. Pojavljivali su se i na ovom forumu i jos se zalagali oko tog zaumnog stava. Kazna koju drustvo izrice takvim neljudima u sebi treba da sadrzi i elemente osvete, koliko god civilizacija da napreduje. Nema sta da se prica, pored oduzimanja licence, obavezno takve treba slati i na lopatanje, prvih 100 godina. Ne mora na lopatanje kod pop Brane, nego da kopaju sance za kanalizacione cevi ili nesto. Ako ih neko slucajno vrati na posao kad se stvar zaboravi, i njega - licenca, lopate, pa dozivotna robija. Pa da vidis. Steta sto toga nece biti.

Drugo, kakvi pokloni, koje bre fore. Pa nismo mi sisali vesla. Koga bre vidis da iznosi kese iz bolnice, opdmah na licu mesta 25 bambusom po turu. Pa onda neka prica fore o "dozvoljenom poklonu do X evra" jastucetu za hemoroide. Hoces poklone, neces da lecis za platu u drzavnoj bolnici? Izvoli, uzmi kredit, prodaj stan, otvori privatno bizmis pa primaj poklone i radi sta hoces, dok savesno lecis ljude, a u drzavnoj bolnici ima da radis za platu i tacka, ako ti se ne svidja mars napolje. Pa sta ako si lekar? Sto si ti bolji od klonfera? Da nisi mozda opsesivan i zadrt kao Gregori Haus? Kako da ne. Cim nisi, ti si baćo obican zanatlija, a to sto te fukara gleda kao "slamku spasa" to je problem fukare, ali ti si zanatlija i šlus. Oni imaju profesionalnu deformaciju zato sto ih sestre slusaju a fukara i prostaci ih gledaju kao male bogove, pa misle da su nedodirljivi, ali zna svako takve iz skole. Bubadzije 95%. I nemoj onda da se kurcis i da izigravas boga, da ne bude bambusanje kad danas - sutra krene da se deli pravda, masovno, a individualno cim zatreba na licu mesta, ako si nesto nezadovoljan platom pa ti oci lutaju za kesama. U ovom slucaju sta god da bude, pored ove "pravde" koju ce da primeni drustvo, mozda, roditelju znaju kakvu pravdu treba da traze sami.
[ boccio @ 30.05.2009. 12:16 ] @
Ja ne znam koja je praksa u svetu, ali valjda u pravnoj terminologiji postoji nesto sto se kvalifikuje kao sukob interesa, ili nesto slicno. I recimo da vazi za svaku bransu. Ne moze lekar da radi paralelno u drzavnoj bolnici i da ima svoju privatnu praksu.
[ Lesli Eldridz @ 30.05.2009. 13:42 ] @
To su valjda izmenili ovim novim zakonom, valjda se sakuplja ukupno radno vreme, pa moze da bude recimo 30% privatno, 50% u drzavnoj bolnici i 20% na fakultetu itd, a mafija u belom graknula, pa se zalila ustavnom sudu, kaze, taj zakon ugrozava njihovo pravo na rad pa je kazu neustavan. More samo kao sto rece Babi Pupuska "da sam ja predsednik republike, ne bi mi vi nosali te kese sa 'poklonima' po ceo dan, nego ko stvarno hoce da leci ljude i bar pola je kao Haus i ekipa mu, imao bi platu 2000 evra, a ovu ostalu bagru bih sve ja nabio kukuruz da okopava, sa bajonetima".
[ Horvat @ 30.05.2009. 13:59 ] @
Citat:
boccio: Ja ne znam koja je praksa u svetu, ali valjda u pravnoj terminologiji postoji nesto sto se kvalifikuje kao sukob interesa, ili nesto slicno. I recimo da vazi za svaku bransu. Ne moze lekar da radi paralelno u drzavnoj bolnici i da ima svoju privatnu praksu.


ne znam kako je u svetu,ali kod nas sigurno nije
cak sto vise,doktori licno kazu "guzva je ovde,dodji kod mene u ordinaciju poslepodne da te pregledam" i slicne fore ;)
[ Danijel Krmar @ 30.05.2009. 16:07 ] @
A evo i komentar neke osobe sa sajta Blica (verovatno je u pitanju lekar) koji pokazuje na koji način većina lekara u ovoj zemlji razmišlja:
Citat:
Razmislite kako biste se Vi osećali da Vas neko tako satanizuje, i ako tu čak ni nije bilo propusta, jer je dijagnoza takva da mora da se sačeka par dana da bi mogla da se ustanovi. Zar mislite da za svaki grip mora da se odradi kompletna analiza krvi, skeneri, magnetne rezonance i ostalo?

Jadan li onaj koga takvi lekari leče. Jedina dijagnoza koju su izgleda naučili u tom svom dugogodišnjem studiranju su grip i eventualno visok pritisak. Muka mi je njihove drskosti, bezobrazluka i neznanja.

Dovoljno je pogledati ovu temu i videti da svako od nas ima neprijatnih i strašnih iskustava sa tim ljudima (ja sam davno prestao da ih nazivam lekarima, recimo da se poklopilo sa smrću dede koji je posle duge patnje umro od raka koji mu oni nisu hteli/znali dijagnostikovati, a priča me inače jako podsetila na vest koju je boccio postavio, isti nemar bolničkog osoblja, ista nezainteresovanost i nestručnost), te zaključiti da je naš zdravstveni sistem u velikim go...ma. Odokativnom metodom (koju ljudi iz te branše najviše i cene) bih rekao da u Srbiji ima možda samo 20-ak posto lekara koji se stvarno mogu i nazvati lekarima.
[ Lesli Eldridz @ 30.05.2009. 18:53 ] @
Ovaj iz price u e-novinama ima debele zivce. I jos je taj olos trazio da dobije status sluzbenog lica, zbog povremenih napada. Dao bi im ja, 25 statusa po turu. Resenje moze da bude u pocetku da imaju platu po ucinku, kao zubari. Sto da on ima fiksnu platu? Ko je on? Nek radi za normu. I tak sto je poslanik, nema bre da budes poslanik i lekar i tacka. Ako si poslanik onda si poslanik, daj otkaz u bolnici i tacka. I nema da imas privatne ordinacije i da radis u drzavnoj sluzbi, nema veze sto nisu na tvoje ime, cim se ti tu muvas i svi znaju da je ordinacija tvoja to je to. A dokazi? Kome to treba. Narocito kad priznas sam da je ordinacija tvoja a da si je registrovao na tudje ime. I to ima sa zarom da priznas. Ne svidja ti se sve ovo? Ja te nisam terao da budes lekar, sam si izabrao. Ako ti se ne svidja da radis kao sto treba i kao sto je normalno idi neka te ispaljuju iz topa.
[ Tamara_K @ 30.05.2009. 19:17 ] @
Velika tuga. Član sam foruma b92, na kome mnogo više pišem, ujak devojčice je stari član foruma ( kažu da se pojavljivao i na TV-u) piše i obaveštava nas o njenom stanju.
Tako da su postovi uglavnom vrlo emotivni i svi se molimo da preživi, koliko god šanse bile male i to bilo ravno čudu.
Nisam gledala vaše postve, pretpostavljam da je diskusija usmerena na lekarske greške.
Ono što je sigurno je da će porodica ići do kraja sa isterivanjem pravde, a i to da ima punu podršku foruma.
[ gleb @ 30.05.2009. 20:41 ] @
Zasto se tako ponasaju?
vec navedeno - neodgovorno, bahato, potkupljivo..
Zato sto mogu.

U polupismenoj srbiji imaju status polubogova.
Prosecan srbin cak i da dobije odgovor na pitanje sta mi je nece ga razumeti.
Zato radi sta doktor kaze - moz' glavu da ti spase - I cuti.
Navika 'sredicemo' nasledjena iz doba crvenih kad se sve sredjivalo i stan i posao i vojska i
lekari i ispiti.. kod njih je najvise i ostala.
Fakat, rec je o veoma mocnom soju ljudi, koji ni po koju cenu ne bi predao svoj status olako.
Kao sto do statusa i stizu svim sredstvima. Poznata je klinika u bg kojom caruje odredjena
lobi grupa krajnje specificna.
To je pozicija kojoj malo ko moze da odoli. Ne polazes racune, kad te pitaju mrmljas
mantre na latinskom, usemis se za 6 mes kad primis cerku pandura preko veze, sina nekog
profe, babu iz opstine, tako da isto leto mozes da zidas sta hoces, prolazis kroz crveno,
i detetu sredjujes ispite. Nebrojene mogucnosti su pred tobom.
A svi cute i nose kovertice...

Steta sto na casovima istorije ne uce prvo raspravu iz rimskog senata kad su
diskutovali o predlogu da patriciji nose drugu odecu od plebsa. Istog dana su odustali
jer su prebrojali koliko ih je malo. a onda bi plebs shvatio kako ih je malo pa bi onda..
njih malo.

Probao sam da nadjem ovde na es-u opis nekog ko je lepo objasnio kako je lekaru
predocio sta ga ceka ako ne dobije kopletnu uslugu i kad ga sada primaju vrlo 'brizno'.
Ko nadje neka postuje ovde.

Problem je u tome sto raja cuti.
Nece da se zamera, neka to neko drugi radi, nemam ja vremena, trebace mi sutra i sl.
Pa sad ako raja nece i cuti ko ce?
Vlast? Hoce kako da ne, sve trci. Ali da se usemi.

Leslijeve revolucionarne idje ne vode nigde tj znamo kako se zavrsavaju. Manjina da dedinju..

To moramo mi sami.

Tamo gde sam ja odrastao se to radilo vrlo prosto. Kad se u kraj doseli neki ljalja
i krene one fazone sa glasnom muzikom, isto popodne mu se nacrta bar pet komsija na vrata.
Sve kulturno, fino, samo ga opomenu. Koliko god da je kreten zamislice se oko tolikog
broja i ako nista drugo bas se stisa neko vreme. Ako nastavi, eto sutradan podmlatka,
momci dolaze na vrata sa istim textom.
Treci dan, policija.Sa sve komsijama.

ISti princip i ovde treba primeniti.

Sto se ovde zale neki?
Jesi dobio vizit kartu za privatnu kliniku, jesi? Umnozi je, napisi prijavu i posalji svuda, od supa,
inspekcija do medija.
Kad im stigne deseta, da vidis da li ce i dalje da cute.
Trazi ti mito? Uradi kao i onaj nesrecnik pre koji mesec sa bolesnim detetom, pravo u sup,
obelezene novcanice,pa eto robije.
Neka 'nedodirljivima' bude tema ko je uhapsen ove nedelje, a ne koliko su maznuli.

Kad budu osetili strah za svoju kozu i svakog pacijenta tretirali podjednako ne
znajuci da li je on bas taj koji ce ih prijaviti, bice mnogo drugacije.

Ne vidim u cemu je problem, zasto to ne uraditi. Tesko je napisati pismo, otici u sup?
Ili je problem potpisati se svojim imenom? Ako se i potpises sta ce da bude? Neko ce da uradi sta?

Izgubices nekoliko sati ili dana na svedocenje, sudjenje i to je sve.

I uradices dobru stvar - jedna baraba manje.

I tako jedna po jedna.
[ milanche @ 30.05.2009. 22:21 ] @
Okreni, obrni, ovo je zbog ovoga a ovo zbog onoga......sve je iz istog izvora.

I taj mandril sto je navodno zivot posvetio borbi za zdravlje i zivot a pusta da ono malo
zapce od godinu dana umire zbog njegove nebrige.

Kao i onaj jos gori mandril roditelj sto tog prvog mandrila nije sacekao, vezao nogom za
uze a uze za automobil, i dao gas kroz najuze gradsko jezgro punom brzinom da da primer
sta se moze desiti kad ne postuju niti coveka, niti norme, niti neciji zivot.

Sto se tek kad treba da zlikovca pretvori u kasu g*vana naprasno seti da je zapravo hriscanin,
pa da treba da prasta, a pre toga je neznabozac, svinjojed, oportunista svake vrste.

Sve je iz istog naroda proisteklo, naroda koji je izgubio gotovo svaki smisao u sebi, i kod
koga se bas sve moze.

Stvari su dosle do tacke gde vise nikakva finoca (tj. nikakva virtuelna nadgradnja, nikakav
drustveni 'operativni sistem') ne moze da popravi stvari. Samo intervencija na nivou hardvera
i BIOS-a moze da stvari pocne da pokrece na bolje.

Da huligan u belom mantilu (kao i svaki drugi slican huligan) oseti bar zivotinjski strah
od necega, kad vec u sebi nema onaj normalni ljudski strah od naopakog i neki osecaj za
bilo kakav visi smisao.

Samo, nemojmo uzalud da cekamo neku novu nemacku (ili ciju drugu) okupaciju da nas dovede
u red.

Pametno su ostavili stvari nama na brigu.
[ Lesli Eldridz @ 30.05.2009. 22:34 ] @
Citat:
gleb: Leslijeve revolucionarne ideje...

Zasto revolucionarne, ja stvarno ne vidim razlog sto bi se zubari razlikovali od drugih lekara i zasto oni imaju fiksno oko 16,000 dinara + ostalo sto zarade, a ovi drugi imaju 40, 50, 60 hiljada, ja i ne znam, samo sam ovo slucajno cuo kad sam bio kod zubara. Zasto bi sad zubari radili na normu, a ostali ne? Koje su to fore? Takodje ovo o "poklonima" , "da sam ja predsednik republike..." , to jest to o poklonima treba da se brise. Te do ovoliko evra je poklon, a preko toga nije, te trte te mrte, nema od toga nista "da sam ja predsednik republike..." . Ili radi za platu ili napolje pa primaj sta hoces u svojoj privatnoj ordinaciji, i poklone, i prasice, i parfeme, i viski, kad si vec toliki ljudski isprdak i moralna nakaza pa nisi sam sebi gadan sto to uopste uzimas ... ti se na diplomu. Sto se mene tice, ja da sam lekar, ja bih smatrao za uvredu da mi neko donosi te "poklone" . Uostalom, to sa "poklonima" je mozda bilo po seoskim ambulantama u onome ropstvu, ali po gradovima i varosima postaje praksa tek sa bujanjem patriJotizma i dolaskom "slobode" , a pre toga je nosenje "poklona" u bolnicu bilo sramota i nemoralno. To da se sve uvede, i licence koje ce da vaze... tri godine pa da se obnavljaju na osnovu rada, pa da vidis kako ce da budu k'o bele lale.
[ Lesli Eldridz @ 30.05.2009. 22:48 ] @
Citat:
gleb: U polupismenoj srbiji imaju status polubogova....


Citat:
...U te znake spada i pojava poluintelektualca, koji se u sve vecem broju sretao u javnom zivotu. Uzimajuci ga u njegovom najpotpunijem i najizrazitijem vidu, poluintelektualac je covek koji je uredno, pa cak mozda i s vrlo dobrim uspehom svrsio skolu, ali u pogledu kulturnog obrazovanja i moralnog vaspitanja nije stekao skoro nista.
...
Skolska diploma, kao ulaznica u krug inteligencije, dala mu je preterano visoko misljenje o sebi samom. U drustvenoj utakmici taj diplomirani primitivac bori se bez skrupula, a s punim uverenjem da trazi samo svoje pravo, koje mu je skola priznala. On potiskuje suparnike nemilosrdno kao da ne bi bili ziva bica nego materijalne prepone. On je dobar »laktas« - izraz jedan koji je prodro u opstu upotrebu jednovremeno s pojavom poluintelektualca...


Poluintelektualac
[ EmilijaV @ 30.05.2009. 23:55 ] @
Evo kako ujak opisuje susret majke bebe sa lekarima iz DZ, kada je dosla da kopira karton devojcice i dobije jos neke informacije:
Citat:
Moja sestra odlazi jutros u Dom zdravlja(za one koje ova informacija zanima radi se o ogranku novobeogradskog doma zdravlja u 44. bloku glavne uloge Dr. Manic i Dr. Radovic) i pokusava da dobije neke informacije kako je do ovoga doslo i da iskopira decji karton ako je to ikako moguce.

Dobija odgovor da nadlezna lekarka radi popodne i da oni ne mogu nista da ucine i da dodje posle.

Popodne odlazi ponovo, sprovode je u ordinaciju gde je docekuje lekarka i nacelnik.

Doktorka place sto su kontaktirani mediji, pokazuju joj izvrljani ulozak decjeg kartona gde je upisano da je uradjen pedijatrijski neuroloski pregled sto uopste nije tacno. Takodje, prikazuju i analizu cele krvne slike a ne samo leukocita. Kao u Kafkinom romanu, utoliko gore sto je majka devojcice i sama medicinska sestra. Lekarka i dalje roni suze i ponavlja kako ona nista nije kriva uz `majka, zasto ste ovo dali u novine`

Obratite paznju na boldovani deo! Znaci, doktorka place! Ali ne zbog deteta, nego zato sto su kontaktirani mediji! Ona je uvredjena, pazite molim vas!

A citam da struka vec sprema odbranu, he, he...

@Lesli

Skroz si u pravu po ovom pitanju, koliko god radikalan bio! Jedino bi to bio nacin da se prociste, jer ocigledno da od zakona nema nista. A i da postoji neki zakon, klanovi bi vec nesto smislili da ovo opravdaju.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2009. 00:24 ] @
Citat:
EmilijaV
A citam da struka vec sprema odbranu, he, he...


Ako se ovo ispostavi da je tacno (da su dodate stvari u karton, koje nisu uradjene), ovo je vec organizovani kriminal i nesto sto bi zahtevalo momentalno angazovanje veceg policijskog i istraziteljskog tima!!!

Policija bi trebalo da pritisne malo kolege doticne doktorke i nacelnika, i da im objasni sta znaci saucesnistvo u teskom krivicnom delu i da se u zatvoru slabo primaju pokloni #@*()&@#@#

Nadam se da ce mediji ipak ovo drzati u zizi javnosti, jer je to oproban nacin da se stvari pokrenu sa mrtve tacke - ako nista drugo, i ti u policiji i sudstvu zele da osvoje po koji politicki poen pa u sukobu 2 zla bude eliminisano bar jedno.
[ Odin D. @ 31.05.2009. 02:10 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nadam se da ce mediji ipak ovo drzati u zizi javnosti, jer je to oproban nacin da se stvari pokrenu sa mrtve tacke - ako nista drugo, i ti u policiji i sudstvu zele da osvoje po koji politicki poen pa u sukobu 2 zla bude eliminisano bar jedno.


Ovo naizgled zvuci kao logican plan, ali...
Nekad sam i ja mislio da je tako nesto moguce, medjutim, danas sam sasvim drugacijeg misljenja. Na osnovu slobodne procjene koja je proistekla iz visegodisnjih posmatranja i detektovanja pojava svih vrsta u srpskom narodu, kao i opserviranju grupne psihologije istog, dosao sam do zakljucka da se geosocijani entitet koji se naziva Srbija i srpski narod moze modelovati jednim prostim tijelom koje se nalazi u potpuno slobodnom padu, ili npr. nesto slikovitije, kao kretanje kola koja nemaju ni kocnice, ni upravljaca niti ikakvih drugih mehanizama potrebnih za upravljanje kolima, a nalaze se na nizbrdici, te se krecu sasvim pod uticajem gravitacije.
U tim kolima vecina putnika spava, a onih nekoliko sto su budni nisu nikako sinhronizovani, tako da kad se saberu vektori svih njihovih teznji, na kraju se svi poniste, te se kola i dalje krecu samo pod uticajem gravitacije.

Jedini nacin da se zaustavi kretanje nizbrdo je taj da ta kola jednom stignu i udare u dno, kada ce se (moguce) i vecina putnika koja je zaspala probuditi i poceti da gura kola uzbrdo.

U medjuvremenu, ovi sto "kao nastoje da krenu uzbrdo" samo ustvari usporavaju kretanje ka dnu i time produzavaju agoniju, jer niti mogu ta kola zaustaviti, a kamoli poceti vracati uzbrdo, kad svi ostali unutra spavaju, a od onih sto ne spavaju vise ima onih sto navijaju za "nizbrdo".

Zato bolje pustiti sve u p.m. jer vecina naroda ima neku podsvjesnu mazohisticku zelju da vidi to dno, i nema sanse da se zaustavi dok ne stigne do tamo. Nema smisla odgadjati taj trenutak, time se samo cini jos veca steta u uzaludno propustenom vremenu. Otidjimo vec jednom "tamo dolje", da zadovoljimo radoznalost i potrebu, pa da mozemo dalje.

Uostalom, nije to nista novo ni specificno za Srbiju. Vecina nacija je imala neku svoju "zutu minutu" koja ih je prizvala pameti pa su krenulu u drugu stranu. Medjutim, koliko ja znam, niko u novijoj istoriji taj put do dna nije toliko razvlacio koliko Srbi. Samo je jos rimsko carstvo propadalo duze, ali tad su bila druga vremena. Vec par decenija se kljaka nizbrdo, a dno se jos ni ne nazire. 'bem ti narod, nije sposoban ni da propadne kako treba.
[ _andjela_ @ 31.05.2009. 02:10 ] @


Lesli, pojam poluintelektualca je nova kovanica, koja uopste ne znaci ama bas nista. Svaka cast njihovom objasnjenju, ali pojam 'laktas', koji se navodi kasnije mnogo bolje opisuje situaciju.

Citat:
EmilijaV: Obratite paznju na boldovani deo! Znaci, doktorka place! Ali ne zbog deteta, nego zato sto su kontaktirani mediji! Ona je uvredjena, pazite molim vas!


Pa ima pravo da place. Ako je napravila gresku, i ako je ukapirala sta je uradila i kakve su posledice, ko ne bi plakao? I naravno da ce plakati i sto su kontaktirane medijske hijene. Nije svakom cilj da prenese vest onakvom kakvom jeste. Ne znam cemu potreba da se interpretira da place samo zato 'sto su kontaktirani mediji'. Svako ima razlicitu reakciju, i nije bas da je moguce uci u njene misli. Kao lekar, dovoljno je da napravi jednu gresku, a da se ta greska nadje na stranicama tabloida po citavoj zemlji. Zato sto se ta greska tice necijeg zivota. Niti opravdavam, niti kinjim, ali zasto drzava nije odmah reagovala i pogledala procedure svih lekara i medicinskog osoblja u toj ustanovi? Ne mogu vratiti vreme, ali mogu promeniti stvari da se ovo ne ponovi.

Ako zbog prirode posla radi u drzavnoj ustanovi, valjda je bilo normalno da drzavna ustanova ima neki protokol prilikom primanja dece, i dijagnosticke algoritme ako se sumnja na odredjene bolesti. Posto je dete u pitanju, onda je valjda normalno da se postuju zelje roditelja, pogotovo ako zele da ostanu u bolnici.

Da li u Srbiji postoji ijedno telo koje sagledava greske iz medicinske branse, i koje stiti pacijente?

Pri ovom ne mislim na sudske procese.
[ Horvat @ 31.05.2009. 10:25 ] @
Citat:
_andjela_:  Kao lekar, dovoljno je da napravi jednu gresku, a da se ta greska nadje na stranicama tabloida po citavoj zemlji.


hmmm za cega je dosta? da nestane sa "lekarske scene"? tesko kod nas,nije prvi slucaj [a na zalost ni zadnji] koji je zestoko zajebao stvar,pa i dospeo u vesti,a eto,i dalje bez ikakvih poteskoca radi
[ Lesli Eldridz @ 31.05.2009. 11:48 ] @
Citat:
_andjela_: Lesli, pojam poluintelektualca je nova kovanica...

U tekstu se radi o kraljevini Jugoslaviji, o periodu izmedju dva svetska rata, pre nego sto su vam uveli ropstvo, a sto se to ponovo poklapa sa ovom slobodom, nije njihov problem. Ne kazem da tih diplomiranih priomitivaca u onom ropstvu nije bilo, ali ih je bilo zanemarljivo malo u odnosu na ukupnu kolicinu skolovanih, dok nisu poceli da unistavaju zemlju da bi vratili ovu slobodu. Onda su ponovo zasijali u punom sjaju.

Ostalo su vec vidjene patrijotske besmislice u stilu deteta od 5 godina - "nisam samo ja i on je".

Pera Mitic beogradski davitelj: "sta ste zapeli sa tim, lud covek, lud covek, kao da smo mi sasvim citavi; odakle mi znamo kakav je to covek" . E pa znamo za tu mafiju u belom - to su goveda. Mada nisu svi lekari clanovi mafije u belom, ali vecina jesu.

A o tom plakanju, sta me briga sto neko place, neka place. Mislio si da si nedodirljiv, digao si nosinu pa paras oblake i mislis da si uhvatio boga za onu stvar sto si bubao tamo pet godina, i za tih pet godina tvoja velicine nije dobila dovoljno od drustva, trebalo je more krunu da ti stave, pa si ti uvredjen i "ne mogu oni tebe da plate toliko malo koliko ti malo mozes da radis" , a onda si jednog dana usr'o. E sad plati i ne placi tu, a ako ne umes ni to, da platis kao covek, ti si pizda te si prema toga nedostojan zivljenja i gotovo. Jos pa, citiram, "majka, zasto ste ovo dali u novine". Cuti more i zahvaljuj kome god hoces sto vec ne mirises travu odozdo. Dzukele.
[ gleb @ 31.05.2009. 12:37 ] @
Place? Mukica...
Da ima ljudskosti bacila bi se pod voz.
Ali nema, i zato moramo mi.

Ovaj slucaj je dospeo do javnosti zato sto je PISMEN covek uzeo stvari u svoje ruke.
Ostali cute.

Milance jeste rekao ono sto ja nisam hteo. Poznat je i slucaj kad su direktora neke bg
klinice odrali od batina u ulici 29 novembra popodne pred gomilom prolaznika i tacno
preko puta supa. Slucajno? Aha, da.
Ima tih slucajeva jos samo ne smeju da ih objave.

A kako se to radi vec sam opisao jer govorim iz licnog iskustva. Jednome sam ja dosao glave.
Prijavio ga i eto ga sad prevremeno penzionisan. Sreo sam ga dvaput slucajno i da vidis
kako je bezao na drugu stranu ulice...

Tad nisam znao kako se to radi, prijavio sam ga inspekcijama ne i supu. Danas bi uzeo
godisnji, neplaceno, sta god,stavio masnu... i ne bi stao. Sve do momenta da mu odnesem
pomorandze u zatvor i kazem u facu - ovo sam ti ja uradio.

[ _andjela_ @ 31.05.2009. 12:51 ] @
Citat:
Horvat: hmmm za cega je dosta? da nestane sa "lekarske scene"? tesko kod nas,nije prvi slucaj [a na zalost ni zadnji] koji je zestoko zajebao stvar,pa i dospeo u vesti,a eto,i dalje bez ikakvih poteskoca radi


Ne. Da uprostim: kad zavrsis bilo koji faks koji se tice medicinske struke (zdravstvo, u globalu), obicno u vecini slucajeva radis sa ljudima. Izuzev par procenata koji kasnije odu u papirologiju, laboratoriju, politiku, promene struku itd., po prirodi posla, odluke koje napravis mogu da se ticu pacijenata bilo direktno ili indirektno. Znaci nije pitanje da li ces napraviti gresku ili ne, vec kad ces napraviti prvu gresku, jer uvek rade ljudi sa ljudima. To je neizbezno.

Npr. procenti koji ti se izlistaju na pocetku i na kraju faksa su totalno drugaciji, sto je i normalno, jer kako vreme prolazi, tako se i praksa menja. Evolucija. Valjda bi tako trebalo biti, a onda neko ponovi staru gresku i svi krenu od samog pocetka. Imas greske koje se prave dok radis sa pacijentima na praksi, onda greske koje se prave na poslu, onda parametri koje nikako ne mozes da kontrolises (cak i da dubis na glavi) i koji opet mogu da se pripisu medicinskom radniku, iako mozda realno gledajuci nemaju veze sa vezom. Znaci, cak i greske koje se ticu tehnologije, raznoraznih procesa itd. Onda ubacis pacijente i njihove parametre. Onda dodas i svo drugo medicinsko osoblje koji su naravno u razlicitim stupnjevima usavrsavanja. Onda dodas licne stvari koje svako od nas donese na posao, bilo da je osoba sama bolesna od gripa, ili neko ima bolesno dete, ostali svakodnevni problemi itd. Sve to zbuckas, imas prezentaciju problema i od tebe se ocekuje odgovor.

Onda naravno da to nije jedini problem, nego i drugi ljudi dolaze sa svojim problemima. Konkurencija za paznju, za vreme, za strucnost kad gledas kome ces dati delegaciju posla, ko moze da saceka minut, a ko bas ne moze da ceka. Da li imas dovoljno ljudi ili to je sto je. E onda povrh toga te kontaktiraju i kolege sa svojim problemima, tj. sa problemima svojih pacijenata. Obicno sve dodje u isto vreme. :) A da, i nesto od tehnologije rikne. Neizbezno.

Najopasnije je (i za pacijente i za medicinsko osoblje) kad radis sa ljudima koji tvrde da nikad u svom zivotu nisu napravili nijednu gresku. Ovde ne govorim o doktorima, nego o mentalnom stavu celokupnog medicinskog osoblja, pa cak i ljudi koji rade sa njima u nekoj drugoj funkciji.

Najbolje je kad radis sa ljudima koji zele da napreduju i da se usavrsavaju u poslu, i koji dozvoljavaju razmisljanje van kocke. Otprilike interdisciplinarne grupe su najbolje, gde imas normalan pristup sa - dobar dan, sta se radi, kome treba sta danas od pacijenata, koji su prioriteti. Znaci nemas nekog ispred pacijenta sa buldog stavom: sta hoces, nemam vremena; nego od samog pocetka imas ljude koji sednu sa pacijentom, sagledaju situaciju, i odmah gledaju da ih upute na pravo mesto. Nemas nekog sa visine, niti nekog ko puze i gleda u gos'n direktora kao da je jedina lampa u mracnoj ulici. Ljudi su povezani, komuniciraju, i dozvoljavaju mogucnost realnih situacija i nesto sto se zove instinkt. Npr. svaka majka najbolje poznaje svoje dete, pa je i normalno da ako majka insistira da se neki specimen testira ili da se uradi, da je to bitno; i svima ustedi i vise vremena i novca da se to samo uradi, nego vreme da je odvrate od toga, vreme da nadju jos nekog drugog da joj objasne da nije neophodno uraditi takav test, vreme da porazgovaraju sa njom kad ponovo dodje. Znaci, vreme, vreme, vreme. Neki testovi kostaju dosta novca, ali neki i ne. I cemu onda stediti na nekom malom testu, ako ce majka dobiti satisfakciju za svoje dete, a ovamo potrositi pola sata vremena doktora specijaliste, cetvrt sata sestrinog vremena, dvadesetak minuta nekog na recepciji, i par telefonskih poziva. Luckasto. A ostali pacijenti cekaju.

Lako je dobiti informacije u zemljama gde se greske skupljaju i analiziraju, ali nema vajde od statistike i papira ako se stvari ne primenjuju u praksi. Znaci, samim izlaskom napolje, u zivi svet, kroz vrata fakulteta, niko nema sasvim precizne informacije o tome sta se tacno nalazi na pocetku. Fino ti izlistaju procente, koje su ti sanse da te pacijent fizicki povredi, koje su ti sanse da napravis greske tokom neke procedure, koje su ti sanse da ovo ili ono. Znaci fakta je da se greske desavaju, ali sad, koja od tih ce biti tvoja i gde? Nijedan zdrav medicinski radnik (ovde ne mislim samo na doktore) ne ide na posao aktivno razmisljajuci kako ce napraviti gresku i povrediti bilo koga.

A kad se to desi, normalno je da se stane i sagleda kakav je bio propust, jer nisu vrece brasna u pitanju, nego zivi ljudi. Da se greske sagledaju, prijave ili bilo sta drugo, potreban je i mentalitet odgovornosti ne samo pojedinca nego i kolektiva. Kao i bilo koja druga lancana reakcija, u velikim ustanovama, nije jedan propust samo jedan zivot, nego nekoliko zivota u buducnosti. Kao i u cirkusu, za artiste u vazduhu, dok lete, potrebna je ona zastitna mreza, i za pacijente i za doktore. Znaci da pacijenti mogu da pitaju za drugo misljenje, za trece misljenje, i da se takvo razmisljanje prihvata kao sasvim normalno, a ne da se automatizovano problem resava postupkom vracanja kuci. I doktorima je potrebno saznanje o konsekvencama koje se ticu njihovih gresaka, jer ako se krene sa zatvaranjem doktora, niko nece vise hteti da se bavi tom profesijom, a opet i sama medicina je od pocetka bila serija gresaka koje su se ispravljale vremenom. Znaci realan pristup, prihvatanje i licne i kolektivne odgovornosti, obavezno strucno usavrsavanje uz obnavljanje licence svake godine, sloboda i i brzina da se metode menjaju na bolje, da svi ucestvuju u promenama (ne samo kroz naredbe). Potrebno je telo koje brine o pacijentima. Potrebno je i telo koje brine o medicinskom osoblju i konsekvencama gresaka.
[ zrachko @ 31.05.2009. 12:53 ] @
Sumnjam da ce neko odgovarati zbog ovoga, a i ako odgovara, sve mi se chini da ce to pre biti packe po prstima nego neko pravo robijanje(koje za takvu nesavesnost lekara koja prouzrokuje ovakvu shtetu odgovara).

off topic
Chuo sam josh davno prichu(da ne kazem mit) o jednoj Begechkoj Nani(nana = baba):
Pricha kaze kako je ta baba non-stop kontrirala, kada je trebalo ljudi da se sloze, ona je uvek uvek nalazila razlog da tera po svome. Jednog jutra ona je otishla na Dunav da pere vesh. Malo dalje je bio ribar koji je lovio ribu. Posle nekog vremena vidi ribar da babe nema i skonta da je upala u reku. Zove on ljude da mu pomognu da je nadju. Doshli ljudi, krenushe da je traze po ritovima, kad jedan od njih predlozi da je potraze uzvodno. Poshto je ceo zivot kontrirala verovatno je sada reka odnela na suprotnu stranu. Ta nana me neverovatno podseca na _andjela_.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2009. 13:00 ] @
Citat:
gleb
Tad nisam znao kako se to radi, prijavio sam ga inspekcijama ne i supu. Danas bi uzeo
godisnji, neplaceno, sta god,stavio masnu... i ne bi stao. Sve do momenta da mu odnesem
pomorandze u zatvor i kazem u facu - ovo sam ti ja uradio.


Bolje limun :-)

@_andjela_

Citat:

Najopasnije je (i za pacijente i za medicinsko osoblje) kad radis sa ljudima koji tvrde da nikad u svom zivotu nisu napravili nijednu gresku. Ovde ne govorim o doktorima, nego o mentalnom stavu celokupnog medicinskog osoblja, pa cak i ljudi koji rade sa njima u nekoj drugoj funkciji.


Svi prave greske, ukljujuci i doktore. To nikako nije sporno. Medjutim postoje razlike izmedju gresaka.

Ovde se ne radi o sitnom propustu, ovde se radi o velikom propustu doktora da uradi standardnu proceduru koja je osnova pregleda pacijenta sa vrlo visokom temperaturom i bez znakova druge infektivne bolesti - u tom slucaju se obavezno rade 2 testa na meningitis.

OK, doktori prave i velike greske - kao i svi drugi, ALI ZA VELIKE GRESKE SE MORA ODGOVARATI pogotovu ako su one rezultat krsenja procedure... Ako si pilot, i skrsio si avion svojom velikom greskom jer nisi pratio proceduru - odgovaras. Ako si inzenjer, i zbog tvoje velike greske je doslo do teskog povredjivanja - moras odgovarati, jbg... to je drugi deo price o odgovornosti.

Ovde, medjutim, imamo jos jedan korak dalje - osoblje koje pokriva doktora (ili je mozda sam doktor dopisao stvari u karton)... Ovo je vec cist kriminal, za koji treba da sledi gubljenje posla i krivicna odgovornost. To vise nije "propust" - vec nesto daleko gore i opasnije ne samo po pacijenta, vec i po celo drustvo.

---

Zasto sam uveren da je upravo o ovome rec? Prvo, ocigledno se radi o zakasnelom lecenju meningitisa, a to je moglo doci iskljucivo ako u domu zdravlja M. nije dijagnostifikovan na vreme - zaista nemam razloga da sumnjam da su roditelji vise puta vodili dete kod doktora i da su dobijali pogresnu prognozu, i meni se ISTO to desilo i samo zato sto mi je majka lekar i sto je mogla da useta u infektivnu kliniku i da zatrazi od lekara da me pregledaju sam verovatno danas ziv. Takve stvari jednsotavno MORAJU da se sankcionisu.

Ako je u pitanju obican propust - trazi se odsteta, nju plati osiguranje - doktor dobije negativan poen kod sefa i to je to. Ukoliko je visestruki propust, gubi se dozvola. Ukoliko je u pitanju ovo o cemu pricamo - to je vec stvar za krivicno gonjenje.

[ _andjela_ @ 31.05.2009. 13:17 ] @
Ivan Dimkovic,

Jedno je sto 'mora da se odgovara' za propuste, a drugo je mehanizam pod kojim se odgovara. Znaci, neko ko ce se u stvari baviti tim procesom, i nalazenju mogucnosti da se takve greske ne ponavljaju. Sudski/pravni sistem, kakav je da je, ocigledno trenutno nije u mogucnosti da vrsi tu funkciju, pocev od samih zakona pa do primene istih.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2009. 14:26 ] @
Tacno.

Medjutim, kao sto se vidi - drzava je i te kako u stanju da usvoji stroge zakone (zakon o saobracaju) - tako da nema nikakvog razloga sumnjati da nije u stanju da uradi isto po pitanju zakona o pruzanju medicinskih usluga.

Problem je sto, ocigledno, u Srbiji zakoni jesu "sponzorisani" - ako se nekoj uticajnoj grupi isplate, oni se usvajaju. Recimo novi zakon o saobracaju ce biti idealan nacin za dodatno punjenje kase, jer preksraji za koje su propisane vrlo visoke kazne jesu nesto sto je siroko prisutno u Srbiji.

Stroziji zakon o medicinskim uslugama ocigledno nema "sponzora" - stavise, verovatno ima mnogo ljudi pri parama kojima odgovara status quo - uostalom sam fakat da je ista osoba ministar zdravlja vec nekoliko mandata ocigledno govori da je u pitanju neko ozbiljno zaledje.

[ _andjela_ @ 31.05.2009. 14:36 ] @
Hm.

Znaci osnovati dovoljnu jaku lobby grupu koja ce zastupati interese tog jednog zakona.
[ mrle 011 @ 31.05.2009. 14:38 ] @
zanimljivo je da se ni majka, medicinska setra, nije setila tog jednostavnog testa sa savijanjem brade, tj. glave, do grudnog kosa.
koliko znam, u tirsovu se dete u takvom stanju ( valjda ? ) moze odvesti i bez uputa.
po ujakovom pisanju, koje sada procitah na 92-ojkinom forumu, majka i medicinska sestra je 3 dana uoci klinicke smrti svog deteta prvi put reagovala.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2009. 14:49 ] @
Ko zna gde je ona bila medicinska sestra, mozda negde gde uopste nikad nisu imali susret sa pacijentima sa meningitisom - ili je mozda "zavrsila skolu" ko mnogi, ili je jednostavno bila u soku i nije mogla racionalno da reaguje (vrlo verovatno)... ko zna, ali u svakom slucaju nije na njoj da dijagnostikuje meningitis vec na doktorima koji su lecili njeno dete :(

Uzgred, devojcica je umrla :(

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=363392

Citat:

Beograd -- Na Univerzitetskoj klinici u Tiršovoj preminula je šesnaestomesečna N.T, koja je bila u komi zbog posledica bakterijskog meningitisa.



[ Nebojsa Milanovic @ 31.05.2009. 15:03 ] @
Užas, javašluk i neznanje.

Neka je anđeli čuvaju :(

Najiskrenije saučešće porodici. :(
[ EmilijaV @ 31.05.2009. 15:09 ] @
Sad sam upravo i ja cula! Strasno!


[ djricky @ 31.05.2009. 15:37 ] @




[ Horvat @ 31.05.2009. 16:01 ] @
@andjela,da slazemo se potpuno,svi prave greske
samo sto nije ista greska ako ti ispadne spric i uzmes drugi,ili ako ti ispadne spric pa koristis isti,da ne pominjem vece greske
i za greske treba da odgovaras

@ivan,jeste,usvoje zakone,zakoni neki i vec postoje,samo je problem u primenjuvanju istih ;)

Citat:
mrle 011: zanimljivo je da se ni majka, medicinska setra, nije setila tog jednostavnog testa sa savijanjem brade, tj. glave, do grudnog kosa.
koliko znam, u tirsovu se dete u takvom stanju ( valjda ? ) moze odvesti i bez uputa.
po ujakovom pisanju, koje sada procitah na 92-ojkinom forumu, majka i medicinska sestra je 3 dana uoci klinicke smrti svog deteta prvi put reagovala.


mozes malo pojasniti test savijanja brade? [off:mrle koristi modernu medicinu??]

i na zalost devojcica je preminula,doktorica nece snositi nikakvu odgovornost,zacarani krug u "drzavi" srbiji :(
[ sanja2010 @ 31.05.2009. 17:28 ] @
Saucesce roditeljima :(

@Horvat
Mislim da je prozivanje mrleta u ovom trenutku krajnje neukusno.
[ gleb @ 31.05.2009. 19:52 ] @
Niko nije rodjen da sahranjije svoje rodjeno dete.

Iskreno saucesce porodici.
[ EmilijaV @ 31.05.2009. 23:31 ] @
A je l' ste culi dragog nam ministra, Tomicu - vecitog? Opet salje neke komisije, inspekcije, lekarske komore... I opet se nesto muva, tako mi deluje, jer iz nekih razloga salje inspekciju i u Tirsovu. A na Tirsovu niko nije imao primedbu, stavise ujak rece da su svoj posao obavili jako strucno i savesno, da su tek oni obavili sve potrebne analize, utvrdili bolest, ali da nisu vise nista mogli da ucine.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Citat:
mrle 011: zanimljivo je da se ni majka, medicinska setra, nije setila tog jednostavnog testa sa savijanjem brade, tj. glave, do grudnog kosa.
koliko znam, u tirsovu se dete u takvom stanju ( valjda ? ) moze odvesti i bez uputa.
po ujakovom pisanju, koje sada procitah na 92-ojkinom forumu, majka i medicinska sestra je 3 dana uoci klinicke smrti svog deteta prvi put reagovala.

Koliko se god ti i ja ne slagali po medicinskim pitanjima, ovo sto si napisao i mene cudi!

Kod dece jesu ceste visoke temperature, ali ne traju nikad dugo, ne vise od dva dana. Ako se produze - znaci da nesto nije u redu sa lecenjem. Vazno je spustiti na 38*C i cekati da se organizam izbori sa bolescu. Toliko znam iz iskustva, jer imam dete koje je sklono visokim temperaturama, a i sama sam ih kao mala cesto imala.

A isto sam i naucila za ovo vreme da je uvek nocu po jedna bolnica dezurna za hitne slucajeve i primaju bez uputa! Svake druge noci Tirsova, svake druge Institut za majku i dete. To pise u svim novinama, to se zna - pravilo je koje vazi godinama. I sama sam napisala u jednom od prvih postova da sam dete jedne noci vodila u Tirsovu i niko mi nije trazio uput, samo smo primljeni sa knjizicom.

Tako da mi nije jasno u celoj prici zasto roditelji nisu tako postupili? Jednostavno, ako detetu nije spadala temperatura toliko dugo, zasto se nisu neki dan ranije pokupili uvece, odveli je u bolnicu i zaobisli DZ?

A jos me vise cudi jer je majka zdravstveni radnik! Trebalo je bar da zna kako nam zdravstvo funkcionise i da na ovaj nacin moze da se direktno ode u Tirsovu, bez DZ i njihovih uputa!
[ _andjela_ @ 01.06.2009. 04:10 ] @
Citat:
EmilijaV: A isto sam i naucila za ovo vreme da je uvek nocu po jedna bolnica dezurna za hitne slucajeve i primaju bez uputa!


Da li to znaci da danju te bolnice ne primaju bez uputa? Izvini, mozda je blesavo pitanje, ali pisem iz druge zemlje.
[ boccio @ 01.06.2009. 09:17 ] @
Cela ova prica ide vec ustaljenim tokom... I to je ono najtuznije.

Mediji:
Ispucali su vec manje-vise sve sto imaju, prica ce biti u zizi jos mozda par dana, i to je sve. Nakon toga ce sa naslovnih stana otici u rubriku "hronika" gde ce se eventualno spomenuti jos 2-3 puta.

Nadlezno Ministarstvo i nase voljeno pravosudje:
Po vec filigranski uigranoj strategiji, oformili su fantomske "komisije" koje "ispituju" slucaj i ispitivace ga sve dok se interesovanje javnosti potpuno ne ugasi. A to nece dugo trajati, nazalost... Na kraju ce baciti javnosti i medijima 2-3 koske u vidu npr. otkaza jednoj lekarki opste prakse i jos zaraditi par sitnih (ali bitnih) politickih poena.

Javnost:
Eh... javnost pati od hronicne amnezije. Horizont se zavrsava tu negde metar-dva ispred ociju, i gubi u izmaglici sustinskih problema kao sto su "dal' ce stici autobus", "opet poskupeo benzin" i "kolko jos dana do plate"...


Cisto da ilustrujem...

Suđenje napadaču na snimatelja B92
Citat:

Beograd -- U Trećem opštinskom sudu se nastavlja suđenje trojici napadača na snimatelja TV B92 Boška Brankovića, tokom protesta zbog hapšenja Radovana Karadžića.

:D ej, sudjenje trojci nasilnika koji su premlatili novinara traje GODINU DANA. I ono se NASTAVLJA. Pa kako covek da se ne smeje :) Mislim da ovim zvanicno ispadamo i iz kategorije banana drzava, tamo se ovakve stvari resavaju macetom po kratkom postupku.
[ Horvat @ 01.06.2009. 09:59 ] @
^^da,jako zalostna istina :((
kroz par dana narod ce i zaboraviti da je ikada i postojala tamo neka devojcica,koja je tamo negde zbog nekog tamo doktora preminula...

na veliku zalost,ni prvi,a na jos vecu zalost,ni zadnji slucaj :((

Citat:
boccio:
:D ej, sudjenje trojci nasilnika koji su premlatili novinara traje GODINU DANA. I ono se NASTAVLJA. Pa kako covek da se ne smeje :) Mislim da ovim zvanicno ispadamo i iz kategorije banana drzava, tamo se ovakve stvari resavaju macetom po kratkom postupku.


ne znam kako njih "vide" razni "ljudi",da li isto kao onog idiota sto je hteo da zabije baklju u usta panduru ili kao jos vece "junake" :((
[ WAN @ 01.06.2009. 15:18 ] @
Moje duboko saućešće.

Ova priča me je jako pogodila.

Šta reći nego strašno. Po ko zna koji put se to dešava, i naravno kao po običaju niko neće biti odgovoran.
Iskreno, doktori na pediatriji su katastrofa, totalno ne zainteresovani i ne odgovorni !
Naravno uvek im je izgovor mala plata, veliki broj pregleda i tako to. Pa to su sve znali kada su izabrali taj poziv...

Nestručnost sam i ja osetio više puta.
Doktorka pregleda bebicu, mala upala grla, ništa strašno...
Naravno, ne dobijemo uput da uradimo analize, nego slobodna procena!
Mislim strašno, pa u današnje vreme ni automehaničri ne rade takve procene!
I kalsika na svoju ruku uradimo analize i naravno beba ima ešerihiju......
[ EmilijaV @ 01.06.2009. 17:38 ] @
Citat:
_andjela_: Da li to znaci da danju te bolnice ne primaju bez uputa? Izvini, mozda je blesavo pitanje, ali pisem iz druge zemlje.

Upravo tako. Podrazumeva se da se u toku radnog vremena prvo odlazi u DZ, pa ako oni procene da treba, pise se uput i salje na kliniku.
Nocu je jedna od dve klinike uvek dezurna i prima hitne slucajeve bez uputa.
[ cozmo_im @ 01.06.2009. 19:53 ] @
Ova prica je tragicna... i sam sam roditelj i znam kakvi su lekari i pedijatri u drzavnim ustanovama - nema redovnog pregleda da odemo a da ne izbije neki skandal jer ih bas briga za decu na svim pregledima, samo da to otaljaju!!!!!! Ja svoje dete, osim na te sistematske, vodim kod privatne lekarke koja je zbog javasluka i otvorila privatnu ordinaciju (svaka cast zeni jer nije htela da radi u tom leglu) i super je i izuzetno je jeftino. Ali na zalost, mnogo roditelja nema tih 1500 dinara da plati pregled kod privatnog lekara - a valjda bi trebalo da mogu da se pouzdaju u drzavni Dom zdravlja! Pa gde ce dati pravilnu dijagnozu ako ne tu... osim u Srbiji. Prvi put kad je malac imao temp u Silerovoj su ga samo poslusali i kao cao to je to, dajte mu Febricet... odvo sam ga tad kod privatne lekarke i uradila je taj test sa savijanjem vrata i sve pogledala (usi, nos, grlo, ma sve sto treba)... nikakvi antibiotici samo prirodni preparati (ako je virus naravno) i paracetamol zbog temperature... isto i sad pre 7 dana, imao je varirajucu temp 3 dana, odmah smo uradili KKS, Le formulu, bris, mokracu, pregledala ga je zena detaljno... naravno sve kod privatnog jer u Silerovoj bi bilo "A sto dolazite kad nema preko 39" . To sto ima temperaturu povremeno i to varirajucu 3 dana ih ne zanima... srecom, obican neki virus je bio... A drzavni se NIKAD nisu setili da daju uput za bris, krvnu sliku, Le formulu, mokracu, samo kad njima to treba (sistematski). I to ako je moguce o tvom trosku - privatno. Znaci arogancija i nemar nevidjeni!!! Prosli put kad smo bili, zajedno sa malim komsijom, pregled bolesne dece je trajao 5 sekundi "Nije nista, virus, uzmite paracetamol". Ili ako je 40 stepeni temp "Uzmite sinacilin". I to je sve. Nit gledaju usi sa onim svetlom, samo pogledaju grlo i kao to je ceo pregled!!! Cak NI NE MERE temperaturu!!!!

Sinoc sam gledao ER San Francisko na Travel & Livingu - zena dovodi bebca od par meseci sa koja 24h ima preko 40 temperaturu. Dezurni lekar je ISTOG SEKUNDA uradio sve testove i uzeo uzorke za meningitis i to vise puta objasnio roditeljima sta i kako i kakva je bolest. Znaci, prva pomisao im je meningitis cim dete ima preko 40 duze od 24h. Nema dileme, to uzimanje uzorka traje minut, krv i bris 20 sekundi... znaci momentalno su to uradili, ma nisu pitali nista.

Tek onda gledaju uho, grlo, nos, pluca...

Nasi lekari, cast izuzetcima, su za streljanje...

Moju mamu su oduvali kad je imala maligni tumor. Imao sam kinte ali zbog njihovog odnosa "ma to je gotovo" bilo je kasno za sve. Majmuni najgori (cast izuzetcima naravno)...

Pedijatri pogotovo....
[ Danijel Krmar @ 01.06.2009. 22:54 ] @
Lekarska profesija je dotakla samo dno. Što kaže Ivan, naši lekari su za streljanje, osim nekoliko izuzetaka.

Problem već nastaje u školovanju, jednostavno se štanca previše lekara, evo pre neki dan je bila vest da se sada i na VMA otvara neka visoka medicinska škola. Ovde na žalost mnogi (rekao bih čak većina) ne idu za lekara zato što ih taj poziv privlači iz nekih humanih razloga, već zato što znaju da kada jednom zasednu kao lekari u kakvom DZ nema više brige za posao. O raznoraznim poklonima tipa pečenja (da da, ima i toga, svima nam je to poznato), skupocenih pića i evrića, da i ne pričamo.
[ _andjela_ @ 02.06.2009. 05:57 ] @
Citat:
EmilijaV: Upravo tako. Podrazumeva se da se u toku radnog vremena prvo odlazi u DZ, pa ako oni procene da treba, pise se uput i salje na kliniku.
Nocu je jedna od dve klinike uvek dezurna i prima hitne slucajeve bez uputa.


Hvala na odgovoru, ali to je mnogo cudna briga o deci.

Razumem da ne zele da opterete nijednu specificnu bolnicu, ali cemu silna papirologija, i cekanje, i setnja od ovog do onog? Nisu deca paketi.

Grad slicne povrsine grada Beograda, slicne populacije, ima jednu jedinu specijalizovanu bolnicu za decu (0-16god), koja je otvorena 24/7/365 za svu bolesnu decu. Znaci roditelj uvek ima izbor da li da vodi dete kod redovnog doktora, da li da ga odvede kod doktora po izboru, ili da fino ususka bebce, i pravac bolnica. Svako doba dana ili noci. Ako je ozbiljniji slucaj, moze bilo ko da nazove i najavi u cemu je stvar, pa da se ovi spreme.

Mozes da odes sam, mozes da udjes u apoteku i da te posalju, mozes da te doktor posalje, bez bilo kakve papirologije. Neki cak i ne znaju da bolnica funkcionise na taj nacin, iako je jedna jedina, ali nema ni p od papirologije dok ne udjes i dok te ne pitaju ko si i sta si, i zasto si tu. Nekad rese problem, pa tek onda sredjuju papirologiju.

Nije sve u proceni doktora da li treba, nego svaka majka zna svoje dete najbolje, pa zasto ne dopustiti taj izbor, nego se mora proci kroz reseto dok dodjes do nekog ko ti treba? Razumem da se do sada radilo ovako, ali zasto da se stvari non-stop rade cisto iz navike?
[ EmilijaV @ 02.06.2009. 16:21 ] @
@_andjela_

E moja Endzi... Ovo ti je zemlja Srbija. Ovde si za svaku sitnicu kod nekog lekara-specijaliste treba uput. Samo ako se srusis na ulici i odvede te hitna pomoc, mozes eventualno da prodjes bez istog.

Cak ni zene nisu htele da prime u bolnicu kad im pocne porodjaj, ako nemaju uput iz DZ! Pa su skoro to ukinuli, jer su ukapirali koliki je apsurd. Zamisli, zena pocne da se poradja u sred noci, a nece prime je u bolnicu, jer nema uput iz DZ!

A sad, umesto da rade na smanjivanju te papirologije, oni su je jos vise zakomplikovali! Cak su domovima zdravlja zapretili da ne daju uput za kliniku ako bas, bas nije neophodno! Ako se proceni da je uput izdat bez preke potrebe, lekar u DZ snosi odgovornost. Isto se odnosi i na prepisivanje lekova!

A posebna je prica o boji uputa! Nekad mora da se izda plavi, nekad zeleni... Secam se kad je moja mama trebalo da ide u bolnicu, pa su joj greskom valjda izdali zeleni, a ono trebalo da bude plavi, ili obrnuto, ne secam se...
-----------------------------------------------------------------------------

Inace, ako ste slusali danas vesti, opet izgleda pokusavaju da zataskaju stvar! Navodno nije bilo greske u proceduri lecenja, nego su samo utvrdjeni neki propusti u vodjenju medicinske dokumentacije!

http://www.blic.rs/hronika.php?id=95392
[ ivanmil @ 02.06.2009. 16:39 ] @
^ Ono što ja imam da kažem (napišem) o večitom ministru nije za forum. Ma nije ni da se na toalet papir napiše.
[ _andjela_ @ 02.06.2009. 17:40 ] @
Citat:
EmilijaV: ...
Cak ni zene nisu htele da prime u bolnicu kad im pocne porodjaj, ako nemaju uput iz DZ! Pa su skoro to ukinuli, jer su ukapirali koliki je apsurd. Zamisli, zena pocne da se poradja u sred noci, a nece prime je u bolnicu, jer nema uput iz DZ! :D

Super. Znaci zena ne sme ni da se porodi, a bebce ni da izadje, jer nisu papiri sredjeni za prijem. Koji tajming, i ko je u stvari tu zbog koga? :))
[ Danijel Krmar @ 02.06.2009. 23:18 ] @
Može li neko meni ovako glupavome da objasni kako je to ispoštovana procedura a postoje ozbiljni propusti u medicinskoj dokumentaciji??

Zar je na gradonačelniku da traži ostavku direktorice DZ-a, nije li to nešto najmanje što ministar zdravlja treba da učini??
Citat:
Mislim da bi iz moralnih razloga bilo zaista logično i normalno da direktor ustanove u kojoj je započeto lečenje deteta podnese ostavku. Naravno, zdravstvene kontrole će pokazati šta sve nije dobro urađeno, ali je očigledno da ovde postoje greške lekara. Ukoliko se to ne desi, ja ću pokrenuti mehanizme u gradu Beogradu kako bi se sankcionisalo takvo ponašanje - poručuje Đilas.

http://www.blic.rs/temadana.php?id=95291
[ EmilijaV @ 03.06.2009. 01:06 ] @
Citat:
Danijel Krmar: Može li neko meni ovako glupavome da objasni kako je to ispoštovana procedura a postoje ozbiljni propusti u medicinskoj dokumentaciji??

Upravo to ni meni nije jasno!
Ispade iz ovoga sto je rekao ministar Veciti da je sve uradjeno kako treba, samo je neko zaboravio da ispuni neki tamo formular.
[ boccio @ 03.06.2009. 16:39 ] @
Da je ovo cak i polu-banana republika, kompletan izvestaj fantomske komisije bi bio dostupan javnosti preko sredstava javnog informisanja, da ne pricam o analizi i pojasnjenju istog, posto je ipak u pitanju "strucan" izvestaj "strucne" komisije.

Ovo je vrhunsko vredjanje ljudske inteligencije. Nema svrhe bilo sta dalje komentarisati.
[ Goran Rakić @ 03.06.2009. 16:51 ] @
Ja sam izjavu razumeo kao da po papirima izgleda da su uradili sve što su trebali po medicinskoj proceduri, a u kontroli je ustanovljeno da postoji sumnja da ti papiri nisu u redu. Zato je sve prosleđeno u tužilaštvo gde će se ustanoviti ko je brljao i krivotvorio dokumentaciju pa onda redom dalje. Slažem se da bi bilo bolje da izveštaj bude javan.
[ EmilijaV @ 04.06.2009. 00:01 ] @
@Goran Rakić

Pa da l' ti to logicno zvuci? Meni bas i ne...
-----------------------------------------------------------------------------

Elem, nisam stigla veceras da gledam "Uvecanje" na b92, gde je bilo reci o lekarskim greskama, a najvise se pricalo bas o ovom slucaju. Sad na vestima cuh insert i to deo u kom je pricao Zoran Stankovic - patolog, svojevremeno je bio direktor VMA, a sad radi kao sudski vestak. Covek je objasnio kako tacno treba da ide procedura i lecenja i vodjenja dokumentacije i koliko sam shvatila (po njemu) ovde je dosta stvari prekrseno u obe procedure. Rekao je i da zbog ovoga (pazite sad!) oni koji daju izjave da nije prekrsena procedura lecenja (ili tako nekako) trebalo bi u najmanju ruku da daju ostavke. Cik pogodite na koga je mislio?

Da se ne bih ovako prisecala i prepricavala, pokusavam da nadjem link, pa da sami procitate, ali ne uspevam...
[ Goran Rakić @ 04.06.2009. 00:48 ] @
Za razliku od novinara koje štite razni zakoni ljudi uključeni u ceo slučaj moraju da budu znatno oprezniji u izjavama. Ako u dokumentaciji piše da su urađene sve analize, testovi,... (a mi po rečima roditelja znamo da to nije tačno) šta ministar drugo može da kaže pre nego što tužilaštvo završi istragu?
[ EmilijaV @ 04.06.2009. 01:00 ] @
@Goran Rakić

Pa dokumentacija je prepravljana izgleda. Kako onda ministar moze da kaze da je ispostovana procedura lecenja i na osnovu cega? Je l' na: "Majke mi ministre, sve sam uradila, al' sam zaboravila da napisem, pa sam posle malo to dopisivala"? A jos je i direktorka Lekarske komore rekla da kod nas ne postoje odredjene procedure lecenja. Pa sad ti vidi! Vredjaju nam inteligenciju!
[ Goran Rakić @ 04.06.2009. 01:13 ] @
Čekaj, ja i kažem da izjava "po dokumentaciji je poštovana procedura ali dokumentacija ne deluje u redu" upravo znači to što i ti kažeš i zato je predmet dalje istrage. Ali ako misliš da je bilo moguće izjaviti "dokumentacija je krivotvorena, postoje ozbiljni propusti u lečenju i ovo troje ćemo da obesimo na Terazijama" šta će nam onda (nezavisno) sudstvo?
[ EmilijaV @ 04.06.2009. 01:20 ] @
@Goran Rakić

Koje nezavisno sudstvo kod nas?
Ovde je izgleda bilo falsifikovanja dokumentacije! A to je krivicno delo! Ali neko pokusava da prikrije dokaze.
A ko ce da vestaci u postupku, sve i da slucaj stigne do pravosudja? Pa posto ne znaju sudije medicinu, vestaci su lekari, koji ce opet da "pokrivaju" kolege.

Evo, gladaj sad "Uvecanje" - reprizu, na b92 Info.

[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 04.06.2009. u 03:24 GMT+1]
[ Goran Rakić @ 04.06.2009. 01:27 ] @
Tačno, ali presude ne može da daje ni ministar ni gradonačelnik nego sud. Meni izjava deluje neutralno, baš kakva i treba da bude. Šta više, bolje bi bilo i da je uopšte nije bilo i to je možda greška nekoga u ministarstvu.
[ EmilijaV @ 04.06.2009. 02:21 ] @
@Goran Rakić

Pa onda im je bolje da cute, nego onako da lupetaju! Bar ministar...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No, evo sad odgledah emisiju. Zoran Stankovic je rekao da i po ubrzanoj proceduri za istragu treba dve nedelje. Samo sto je i navodio razne slucajeve iz svoje prakse kad su njemu vrsili opstrukcije, prikrivali ili falsifikovali dokaze. Pa ko vam tvrdi da nece i sad to da rade? A sudije sude na osnovu dokaza, je l' da...?

Pa je receno da su u slucaju one male Ane Grahovac postojala cak 4 nalaza vestaka i svi su se razlikovali. Kome onda da se veruje?

Ali cim je Stankovic pomenuo slucajeve (isto iz svoje prakse) polaganja ispita preko veze, cak rekao i ko i kako, odmah ga je prekinula direktorka Lekarske komore, tako sto je skrenula temu.


Edit:

Evo nasla sam, sad su stavili na sajt sta je rekao Stankovic:
Citat:
Patolog i sudski veštak Zoran Stanković rekao je, gostujući u emisiji “Uvećanje” B92 Info kanala, da će istina o smrti šesnaestomesečne bebe i odgovornosti lekara moći da se utvrdi najranije 15 dana od njene smrti pošto je potrebno toliko vremena da bi se obavile sve stručne analize.

On je rekao da saopštenje Inspekcijskog nadzora Ministarstva zdravlja koji je konstatovao poštovanje predviđenih stručnih procedura tokom postavljanja dijagnoza i lečenja preminule devojčice, ali i ozbiljne propuste u medicinskoj dokumentaciji, skandalozan.

“Zbog tog saopštenja neko bi trebao da podnese ostavku ili da bude smenjen. Jer ako se krene u sudsko-medicinsko veštačenje u slučaju lekarske greške, zasniva se pre svega na medicinskoj dokumentaciji koja je formirana tokom pregleda, nakon lečenja ili u toku kontrolnog pregleda do završnog dokumenta kao što je obdukcioni nalaz”, objašnjava on.

“Onda je sada čudno da su primećene nepravilnosti ili nedostaci u medicinskoj dokumentaciji, a da nema greške u lečenju”, kaže Stanković.


Procitajte ovde ceo tekst.

[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 04.06.2009. u 04:36 GMT+1]
[ boccio @ 04.06.2009. 09:07 ] @
Citat:
Goran Rakić: Tačno, ali presude ne može da daje ni ministar ni gradonačelnik nego sud. Meni izjava deluje neutralno, baš kakva i treba da bude. Šta više, bolje bi bilo i da je uopšte nije bilo i to je možda greška nekoga u ministarstvu.

Ni ne treba ministar da daje presude. A izjava tesko da deluje neutralno, covek vredja inteligenciju svim zivim bicima mentalno superiornijim od morske alge. Ako ti njegova izjava deluje OK, onda ne znam sta dalje da kazem :) Da nismo banana (ustvari, vise ni nismo, sad je i to za nas uspeh koji treba da dostignemo), desio bi se kratak niz jako prostih stvari:
1. Ne bi se formirala nikakva fantomska komisija, anketni odbor, i slicna sranja, vec bi se kompletna dokumentacija o lecenju prosledila republickom/federalnom/whocares nadleznom nadzornom organu (internal affairs, ili koji god to bio i kako se god zvao)
2. Doticni organ bi analizirao dokumentaciju o lecenju i uz patoloski/obdukcioni nalaz utvrdio da li je bilo povreda u proceduri lecenja, i koje su to.
3. Izvestaj bi bio prosledjen dalje ili javnom tuzilastvu za pokretanje postupka, ili komori (ili whoever, nisam iz te branse) za suspenziju/ukidanje licence, ili se nista ne bi desilo ako su clean...

Medjutim, kod nas se ocigledno pokazao jako uspesan recept o ad-hoc formiranju anketnih odbora i komisija koji su sjajan bafer da se sve skakljive stvari lagano i neprimetno cusnu pod tepih... Mislim, wtf, KOJA je to komisija, KO je u njoj, KADA je schedule-ovano da podnese izvestaj, KOME, ZASTO taj izvestaj nije u celosti dostupan javnosti (da nije drzavna tajna?), etc etc...

Ma sta dalje reci...
[ deerbeer @ 04.06.2009. 09:18 ] @
Citat:
boccio
Medjutim, kod nas se ocigledno pokazao jako uspesan recept o ad-hoc formiranju anketnih odbora i komisija koji su sjajan bafer da se sve skakljive stvari lagano i neprimetno cusnu pod tepih... Mislim, wtf, KOJA je to komisija, KO je u njoj, KADA je schedule-ovano da podnese izvestaj, KOME, ZASTO taj izvestaj nije u celosti dostupan javnosti (da nije drzavna tajna?), etc etc...
Ma sta dalje reci...

Eee .. pa ne mozemo mi obicni smrtnici da razumemo tu komisiju ..
to je komplikovana medicinska procedura i dokumentacija "koju nas mozak ne moze da svari" ..
Zato su potrebni 'eksperti' ..i njihovo komplikovanje do iznemoglosti javnosti kad se umori od raspravljanja ove stvari.
A kad se umori 'pojeo vuk magarca' .
Papiri su ubili dete . nije nego ..
[ zoran.dj @ 04.06.2009. 09:43 ] @
Zdravstvene ustanove, osim nekih vecih su nadleznosti grada (Sekretarijata za zdravstvo), tako da poziv Gradonacelnika direktorki da da ostavku (pre svega kao moralni cin) nije nista sto bilo kome trebalo da smeta (osim ako se ne ispostavi da je u pitanju unutar koalicijska muljaza).
Sto se tice doktorki: Kod jedne od ove dve sam bio (nakon sto se slucaj desio - ali o tome jos nista nije bilo u novinama) i naravno da mi je maltene sa vrata rekla da se radi o virusnoj infekciji (carobna rec kojom opisujemo stanje pacijenta ciju dijagnozu ne znamo).
Posle 9 dana tri doktorke, i antibiotika na kraju dete je ozdravilo. Moja sestra sasvim slucajno je bila sa detetom kod druge doktorke, sa kojom se maltene posvadjala da bi detetu uradili analizu krvi.
Umalo da zaboravim posto se u ovih 9 dana cela prica pojavila u novinama - nasa izabrana doktorka nam je rekla: "da ne citamo mnogo novine" - pa jbt nisam ja u DZ dosao zbog novina nego zato sto dete toliko dugo ima toliku temperaturu!

Pravi problemi su sledeci: medicinski kadar nam je los, ali nije toliki problem sto nesto ne znas, vec bolesna sujeta i nadmenost, koja se na ovakov grozan nacin moze obiti o glavu! Druga stvar su stalni zvanicni i nezvanicni pritisci "odozgo" da se ne prepisuje puno recepata, da se izdaje sto manje uputa za spec. preglede itd...- ovo pricam iz prve ruke posto mi je supruga med. sestra. (zato svaki put umesto da molim i cekam da nam prepisu analize - to uradimo sami)

[ _andjela_ @ 04.06.2009. 10:05 ] @
Citat:
zoran.dj:bolesna sujeta i nadmenost

Bilo bi super kad bi ovo dvoje moglo da se odstrani hirurskim putem.

Citat:
Druga stvar su stalni zvanicni i nezvanicni pritisci "odozgo" da se ne prepisuje puno recepata, da se izdaje sto manje uputa za spec. preglede itd...

Pa nema novca u kasici prasici, zato i pritisci. Ili ako se propisu recepti, onda jedino da pacijent plati sam. A sve kosta.
[ EmilijaV @ 06.06.2009. 16:55 ] @
Citam sad da roditelji pokojne devojcice traze misljenje lekara iz SAD: http://www.blic.rs/hronika.php?id=95957

Ja im zelim da uspeju, samo poznajuci ovu zemlju, cisto sumnjam. Kod nas nisu definisani protokoli lecenja (sto rekose pre neki dan), tako da sta god otkrili to kod nas ne podleze nikakvim zakonskim sankcijama.
[ dmauka @ 21.07.2009. 14:20 ] @
Posto ne citam novine bas cesto, o ovome sam saznao na forumu.
Moje licno misljenje je da pomenuta doktorka ne bi dugo pretekla posle mog deteta...a mozda ni pola njene familije...Dusanov zakonik.
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 14:24 ] @
Citat:

a mozda ni pola njene familije...Dusanov zakonik.


A sta ako imas jos neko dete - mislis da je OK da mu cale bude u zatvoru zbog "dusanovog zakonika"?
[ boccio @ 21.07.2009. 15:09 ] @
I sta bi na kraju sa ovim celim slucajem? Dokumentacija ispala kriva?
[ dmauka @ 21.07.2009. 15:15 ] @
A sta ako su cerku dobili u poznijim godinama, kao jedino dete a "doktori" su im vec najavili da nece moci da imaju vise dece?
Ja mislim da bi takva reakcija smanjila greske lekara u vecem procentu nego bilo kakva kazna i/ili oduzimanje licence. Licenca = zivot? Ne bih rekao.
Ali to je samo moj nacin gledanja na stvar.

Svojevremeno je doktorka u jednom DZ odbila da da uput mom ocu koji je imao tesku upalu pluca.
Onda sam popricao sa doktorkom.
Onda je napisala uput. I zvala vozilo hitne pomoci.
Ne pada mi na pamet kako bi ta prica tekla da mi je dete bilo u pitanju...