[ Nikola Poša @ 30.05.2009. 15:39 ] @
Posedujem Palit GeForce 8600 GT Sonic+ grafičku karticu... Pre nekog vremena, iz kućišta je počeo da se čuje iritirajući zvuk, i onda sam nekako ustanovio da je "krivac" kuler na grafičkoj (valjda ). Vadio sam grafičku, detaljno je čistio od prašine, i stvarno, jedno vreme se nije čula ta buka, al' evo pre neki dan opet ista priča...

Pošto od čišćenja i podmazivanja više nema vajde, rešio sam ili da kupujem novi kuler, tačnije, samo onaj fan, ili da kupujem novu grafičku. Nešto nisam video da na našem tržištu ima pregršt tih kulera za grafičke (neka me neko ispravi ako grešim), a ne znam dal' se uopšte isplati kupovati ih. Da li neko zna možda gde ima tih kulera, odnosno, ventilatora, koji bi odgovarali mojoj kartici?

Druga varijanta je kupovina nove grafičke... I sad ide ono već "izlizano" pitanje : da li neko može da mi preporuči neku grafičku cene između 50-80e (to bi bilo idealno), plafon 100e? Ne tražim neku "aždaju" od grafičke, pošto ne igram igrice, ali da bude pristojna, pouzdana, stabilna, da se ne greje i da nije bučna. Eto, neka bude bar malo bolja od ove moje sadašnje. I umalo da zaboravim, neka čip obavezno bude nVidia-in , i evo da suzim izbor na proizvođače kartica: Palit, Gigabyte, MSI, ASUS i možda Leadtek.
[ Ha-Nocri @ 30.05.2009. 16:44 ] @
Može se zameniti celo hlađenje, to ljudi rade, kupuju bolje, ali obično za neke malo jače kartice. Znači hladnjak i ventilator zajedno. Ne znam kakav ti je ventilator, ako je neki standardan onda pretpostavljam da samo njega možeš zameniti. Ja bi morao celo hlađenje menjati. Obiđi prodavnice računarske opreme i raspitaj se, trebalo bi da imaju.

Što se tiče nove kartive gledaj 9600GT ili 8800GT ili još bolje ATI HD 4770 koja je daleko bolja od bilo koje u cenovnom rangu od 100 evra plus se najmanje greje i najmanje troši struje.
[ Nikola Poša @ 30.05.2009. 20:55 ] @
Pa standardan je ventilator, i ja mislim da bi mogao bez problema da ga zamenim sa ovim Titan-ovim...

Ok, a evo recimo koju bi ste mi predložili od ovih grafičkih kartica:
GIGABYTE GeForce 9600 GT GV-NX96T1GHP (1GB DDR3)
ASUS EN9600GT HTD (512MB GDDR3)
PALIT GeForce 9600GSO Sonic (384MB DDR3)
GIGABYTE GeForce N9600GSO (512MB GDDR3)
[ bleya 2 @ 30.05.2009. 22:51 ] @
GIGABYTE GeForce 9600 GT GV-NX96T1GHP (1GB DDR3)
[ Nikola Poša @ 31.05.2009. 11:08 ] @
Ipak ću ja na kraju uzeti neku od Gigabyte-ovih grafičkih, i to iz one serije sa Zalman-ovim kulerima, najverovatnije ovu: GV-N96TZL-512I.
[ Ha-Nocri @ 31.05.2009. 11:29 ] @
Samo proveri da li se brzina venta može regulisati softverski da ne bi zaglavio sa preglasnom grafičkom na kojoj vent radi na 100% brzine non-stop
[ Nikola Poša @ 31.05.2009. 17:16 ] @
Ok, a kad smo već kod VGA kulera i fan-ova, da li neko zna gde u BG-u ima dobar izbor istih? A da pritom mogu da ih "nakačim" na moju grafičku (Palit GeForce 8600 GT Sonic+). Ne mora to da bude kuler, može i samo ventilator, jer meni upravo on pravi problem. Bilo bi idealno kad bih negde našao isti takav, ili barem sličan.

Ali opet kažem, baš sam ovih dana malo tražio po Internet-u na tu temu, ali bez uspeha. Jedino što sam našao je ovaj Titan-ov kuler: TTC-CUV2AB/RHS(DIY). Jel imao neko iskustva s njim, ili s nečim sličnim? Da li bi on uopšte odgovarao mojoj kartici?

I Zalman ima par dobrih modela (ZALMAN VF900 Cu, ZALMAN Fatal1ty FS-V7), ali njih, koliko vidim, više nema u prodaji...

Da vas čujem...
[ Nikola Poša @ 01.06.2009. 14:08 ] @
Evo sad se otpirlike dvoumim između ova dva kulera/hladnjaka:

Cooler Master CoolViva Z1


Cooler Master CoolViva Pro SE


Ja bih se nekako pre odluičio za ovo pasivno hlađenje, iz prostog razloga što nema buke. A i čuo sam da bez obzira na to što je pasivno, sasvim dobro hladi...

Šta vi mislite?
[ Ha-Nocri @ 01.06.2009. 19:59 ] @
Kod pasivnog hlađenja je mnogo bitno da postoji protok vazduha. Ako ti je kućište slabo po tom pitanju ne preporučujem pasivno hlađenje, mada ga svejedno ne bi preporučio. Najbolje bi bilo kada bi montirao vent sa strane kućišta koji bi duvao u grafičku sa pasivnim hlađenjem, ali onda opet dobijaš buku...
[ bleya 2 @ 01.06.2009. 20:15 ] @
Danas i ja primetih iste simptome kod mog racunara





Citat:
Nikola Poša: Posedujem Palit GeForce 8600 GT Sonic+ grafičku karticu... Pre nekog vremena, iz kućišta je počeo da se čuje iritirajući zvuk, i onda sam nekako ustanovio da je "krivac" kuler na grafičkoj (valjda :)). Vadio sam grafičku, detaljno je čistio od prašine, i stvarno, jedno vreme se nije čula ta buka, al' evo pre neki dan opet ista priča...

Pošto od čišćenja i podmazivanja više nema vajde, rešio sam ili da kupujem novi kuler, tačnije, samo onaj fan, ili da kupujem novu grafičku. Nešto nisam video da na našem tržištu ima pregršt tih kulera za grafičke (neka me neko ispravi ako grešim), a ne znam dal' se uopšte isplati kupovati ih. Da li neko zna možda gde ima tih kulera, odnosno, ventilatora, koji bi odgovarali mojoj kartici?

Druga varijanta je kupovina nove grafičke... I sad ide ono već "izlizano" pitanje :) : da li neko može da mi preporuči neku grafičku cene između 50-80e (to bi bilo idealno), plafon 100e? Ne tražim neku "aždaju" od grafičke, pošto ne igram igrice, ali da bude pristojna, pouzdana, stabilna, da se ne greje i da nije bučna. Eto, neka bude bar malo bolja od ove moje sadašnje. :) I umalo da zaboravim, neka čip obavezno bude nVidia-in ;), i evo da suzim izbor na proizvođače kartica: Palit, Gigabyte, MSI, ASUS i možda Leadtek. :)


Moja graficka je ASUS EN 9600GT i nije mnogo stara . Pa me samo interesuje sta dovodi do neispravnosti Kulera tj. do toga da pocne da iriti nekim cudnim zvucima , ocistio sam ga detaljno ali opet , nije neka tragedija to se bar lako menja ali me samo zanima uzrok ?
Hvala!
[ Catch 22 @ 01.06.2009. 22:15 ] @
^ ...jaoooj!
Znam da već znate celu priču, ali je izgleda vredi povremeno ponoviti:
Kuler je hladnjak i kači se na procesor, a na kuler se kači ventilator, koji pomaže da hladnjak što uspešnije odvuče temperaturu sa procesora.

Hladnjak (cooler) je nečujan

Ventilator (fan) može da bude bučan, naročito ako je pun prašine...
Jeftini ventilatorčići nemaju kvalitetene (ili nikakve) ležajeve na osovini, zbog čega brzo počnu da "tandrču"

[att_img]

[ Nikola Poša @ 02.06.2009. 13:58 ] @
Evo mene ponovo... :) Kupio sam juče Cooler Master CoolViva Z1 (pasivan hladnjak). Dosta sam se namučio oko montiranja... I svejedno, upalim ja komp, milina, nema buke, sačekam pola sata, pogledam kolika je temperatura GPU-a, kad ono 70C! :o A sa ovim starim kulerom nije prelazila 55C... I onda sam shvatio da ipak moram da dokupim ventilator za tu CoolViva-u Z1, jer izgleda je ova moja overclock-ovana kartica prevelik "zalogaj" za nju...

I tako ja danas uzeo neki 80mm Cooler Master-ov fan (košta nekih 500 din. tako da sam ukupno za ovo novo hlađenje dao 2000 din.). Nakačim ga na ovaj zadnji deo hladnjaka, upalim komp, sačekam malo, i stvarno spustio je temperaturu za jedno 10C, tako da mi sada temp. ne prelazi 59C. Jel to ok za ovu moju grafičku?

btw Očekivao sam dosta bolje rezultate od te CoolViva-e, al' izgleda da je ona ipak za neke malo slabije kartice, možda sam ipak trebao da kupim CoolViva Pro SE, al' nema veze...
[ bleya 2 @ 02.06.2009. 14:13 ] @
Citat:
Catch 22: ^ ...jaoooj!
Znam da već znate celu priču, ali je izgleda vredi povremeno ponoviti:
Kuler je hladnjak i kači se na procesor, a na kuler se kači ventilator, koji pomaže da hladnjak što uspešnije odvuče temperaturu sa procesora.

Hladnjak (cooler) je nečujan

Ventilator (fan) može da bude bučan, naročito ako je pun prašine...
Jeftini ventilatorčići nemaju kvalitetene (ili nikakve) ležajeve na osovini, zbog čega brzo počnu da "tandrču"

[att_img]

;)


Pa nisam bas siguran da bi trebalo za 6 meseci da se nesto pokvari sa normalnim koriscenjem !

[Ovu poruku je menjao bleya 2 dana 02.06.2009. u 16:08 GMT+1]
[ pantic68 @ 02.06.2009. 14:35 ] @
Citat:
Nikola Poša: Evo mene ponovo... :) Kupio sam juče Cooler Master CoolViva Z1 (pasivan hladnjak). Dosta sam se namučio oko montiranja... I svejedno, upalim ja komp, milina, nema buke, sačekam pola sata, pogledam kolika je temperatura GPU-a, kad ono 70C! :o A sa ovim starim kulerom nije prelazila 55C... I onda sam shvatio da ipak moram da dokupim ventilator za tu CoolViva-u Z1, jer izgleda je ova moja overclock-ovana kartica prevelik "zalogaj" za nju...

I tako ja danas uzeo neki 80mm Cooler Master-ov fan (košta nekih 500 din. tako da sam ukupno za ovo novo hlađenje dao 2000 din.). Nakačim ga na ovaj zadnji deo hladnjaka, upalim komp, sačekam malo, i stvarno spustio je temperaturu za jedno 10C, tako da mi sada temp. ne prelazi 59C. Jel to ok za ovu moju grafičku?

btw Očekivao sam dosta bolje rezultate od te CoolViva-e, al' izgleda da je ona ipak za neke malo slabije kartice, možda sam ipak trebao da kupim CoolViva Pro SE, al' nema veze...

Ohladi tu kartu dobro, 8600 su osetljive zbog lose projektovanog chipa i crkavaju cesto. Konkretno tvoja ima los ventilator, svi se zale. Mogao si da probas sa podmazivanjem da odradi jos koji mesec. Mada mozes taj pasivni da prebacis i na sledecu a na ovu za prodaju da vratis stari, ociscen i podmazan i zapamti pazljivo namontiran.
[ Nikola Poša @ 02.06.2009. 15:03 ] @
Pa na sledećoj grafičkoj neću menjati onaj stock cooler koji dobijem uz nju, ali ću gledati da to bude neka kartica sa kvalitenim sistemom za hlađenje (Zalman ili tako nešto).

Ovaj pasivni hladnjak mi je samo privremeno rešenje, al' izgleda da sam potcenio ovu moju karticu, ona se u stvari dosta greje, tako da CoolViva Z1 i nije baš najbolje rešenje za nju, al' šta da se radi, "pogreši čovek". Al' videćemo, kol'ko traje, nek traje, ja ne igram igrice, i ne koristim komp za stvari koje nešto previše opterećuju i forsiraju GPU, tako da ne bi trebalo da bude većih problema što se toga tiče. Sad mi najbitnije da više nema onog nepodnošljivog zvuka iz kućišta...
[ Ha-Nocri @ 02.06.2009. 15:08 ] @
Pa kada ne slušaš :-)
Ja ti kažem da pasivni kuleri dolaze u obzir samo ako je dobar protok vazduha, mada i tada jedva. Čak i najbolji od svih, Thermalright HR-03 (http://www.tomshardware.com/re...a-vga-cooler-gorilla,1360.html) je obično lošiji, doduše za nijansu, od stock hlađenja i to u provetrenom kućištu. Ova opcija što ti je Catch 22 predložio nije loša, ali sada je kasno...
[ pantic68 @ 02.06.2009. 15:27 ] @
Ako ti ne treba brza karta to je razlog vise da cuvas tu. Spoj tu osmicu na 5V (crvena i crna zica) ako ti je bucna, tom velikom pasivcu malo fali.
[ Nikola Poša @ 02.06.2009. 15:36 ] @
Citat:
Ha-Nocri: Pa kada ne slušaš

Kasno sam pročitao onaj tvoj post...

Ja kao malo pogledao kako je prošla na testovima, konkretno ovde, i kao što vidiš, drastična je razlika sa i bez dodatnog ventilatora. Ali opet kažem, ti testovi su vršeni na karticam dosta slabijim od moje...

Evo kako izgleda taj kuler kad se postavi na karticu:



Jako neobično... Venitator se montira iza, na ovom donjem hladnjaku. A ova grafička na slici ima isti problem kao i moja što se tiče kulera, jer nikako nisam mogao da postavim taj mali hladnjak na onaj memorijski čip odma' ispod ta dva heat pipe-a...

Citat:
pantic68: Spoj tu osmicu na 5V (crvena i crna zica) ako ti je bucna, tom velikom pasivcu malo fali.

Pa kako za koju karticu, za ovu moju ne bih baš rekao da mu "malo fali", šta ja znam...
[ Ha-Nocri @ 02.06.2009. 15:40 ] @
@bleya 2
I ja imam isto takvo hlađenje na HD3870. Extra je. Znači potpuno tiho. Ne primećujem razliku u zvuku kada radi na 100% i kada se vent uopšte ne vrti. Doduše, plaća cenu toga u temperaturi, malo se više zagreva nego iste kartice drugih proizvođača. Ali ako je protok vazduha u kućištu dobar možeš za par stepeni smanjiti temperaturu.

[ bleya 2 @ 02.06.2009. 15:51 ] @
pa zato sam i pitao sta moze da prouzrokuje ovakav problem jer do sada nisam ni primecivao nikakvu buku .
[ Ha-Nocri @ 02.06.2009. 15:55 ] @
Moja kartica ima oko 10 meseci i dalje radi bez problema. Da li taj zvuk proizvodi vent kao da češe ili udara u nešto ili možda zvuk liči na cvrčanje?
Da li si koristio neki program za kontrolu brzine ventilatora?
[ bleya 2 @ 02.06.2009. 20:12 ] @
Pa vise se cuje kao cvrcanje , Nisam koristio program za proveru brzinu ventilatora , ali je temperatura normalna ne prelazi 45 stepeni posle par sati igranja .
[ Ha-Nocri @ 03.06.2009. 09:07 ] @
Ako je kao cvrčanje onda to nije do ventilatora, nego do kartice ili napajanja koji hoće da proizvode takav zvuk. Zavojnice su u pitanju i kažu da ih treba prelakirati i da će tako problem nestati, ali ako to učiniš gubiš garanciju, tako da ti ja to ne bi savetovao. Sem što može da iritira zvuk je bezazlen...
[ Sashco @ 24.01.2010. 10:23 ] @
I moj palit 8600GT Sonic+ star 2 godine muci muku sa ventilatorom. Problemi cu poceli 6 meseci nakon kupovine kartice kada je ventilator poceo da tandrce. Od garancije nije bilo nista - poznata firma od koje je kartica kupljena je koji mesec ranije pukla zbog dugovanja. Morao sam da se snalazim i pokusao sa podmazivanjem. Tako sredjena, normalno radi oko 9 meseci kada opet moram da izvedem taj zahvat. Evo sada su bas ti dani kada treba kapnuti malo ulja...
[ Helionprime @ 24.01.2010. 12:15 ] @
Citat:
Nikola Poša: Pa na sledećoj grafičkoj neću menjati onaj stock cooler koji dobijem uz nju, ali ću gledati da to bude neka kartica sa kvalitenim sistemom za hlađenje (Zalman ili tako nešto).

Ovaj pasivni hladnjak mi je samo privremeno rešenje, al' izgleda da sam potcenio ovu moju karticu, ona se u stvari dosta greje, tako da CoolViva Z1 i nije baš najbolje rešenje za nju, al' šta da se radi, "pogreši čovek". :) Al' videćemo, kol'ko traje, nek traje, ja ne igram igrice, i ne koristim komp za stvari koje nešto previše opterećuju i forsiraju GPU, tako da ne bi trebalo da bude većih problema što se toga tiče. Sad mi najbitnije da više nema onog nepodnošljivog zvuka iz kućišta... :)



Imam i ja passive , što je prešao u active :D




i temp je zadovoljavajuća .. kad opteretim, skoči na nekih 40°C





[Ovu poruku je menjao Helionprime dana 24.01.2010. u 13:27 GMT+1]