[ IgorG @ 08.12.2003. 21:43 ] @
Da li neko moze da mi kaze gde mogu da kupim FM predajnik.
[ shoba @ 09.12.2003. 17:00 ] @
Ako si u Beogradu mozes u Radio Klubu Nikola Tesla u Timockoj 18 (cini mi se da je tacna adresa), uostalom imas informacije na

http://www.radioklub.co.yu/RADIOKIT/predajnici.html

pozdrav
[ IgorG @ 11.12.2003. 15:14 ] @
Puno hvala SHOBA!!!

Vozdra!!!
[ excalibur @ 09.01.2004. 02:01 ] @
Imas ovu www.transmitters.com pogledaj a imas www.tiplon.hr pa mozes da pogledas koja ti se vise ponuda dopadne ima njih jos ako zelis kontaktiraj me......
[ bobale @ 13.01.2004. 17:44 ] @
Citat:
shoba:
Ako si u Beogradu mozes u Radio Klubu Nikola Tesla u Timockoj 18 (cini mi se da je tacna adresa), uostalom imas informacije na

http://www.radioklub.co.yu/RADIOKIT/predajnici.html


Da li znas nesto vise o tim predajnicima? Zainteresovan sam za neki malo jaci model. Meni u stvari treba dva komada da bih mogao da komuniciram sa komsijom. Pitanje za one koji se razumeju u to: koji model da uzmem? Izmedju mene i komsije ima 200m (vazdusnim putem). E problem je u tome sto izmedju nas ima dve kuce koje bi ometale radio signal! Ja sam isprva mislio da bih bio dobar model sa 4W snage, ali kad sam video cenu (1050din.+postarina) odmah sam splasnuo! Da li bi mi posao zavrsio neki slabiji model ili moram da uzmem ovoliko jak (i skup) predajnik?
[ shoba @ 14.01.2004. 11:50 ] @
Onaj od 4W jeste jak i mislim da ti on ne treba.

Ispod njega imas dva modela, jedan sa obicnim tranzistorima, a jedan sa JFETom. Kazu da je ovaj sa JFETom jaci. Mislim da ce ti i jedan i drugi zavrsiti posao ako sve lepo zalemis i ako stavis vecu antenu (zica od nekih 1,5 m).

Dobro bi bilo i kada bi emitovao na nekoj frekvenciji na kojoj nema nijedne druge radio stanice.

pozdrav
[ virtualx @ 15.01.2004. 09:24 ] @
koliki je domet fm predajnika od 1w ,a koliki predajnika od 100w?
kako se racuna domet u odnosu na snagu?
[ bobale @ 17.01.2004. 21:06 ] @
Da li je neko kupovao u Radio Klubu FM predajnik sa FET tranzistorima? Ako jeste neka mi posalje utiske o njemu i ako ima semu ili izgled plocice, velicina, broj komponenti, BILO STA!!!

Pozdrav
[ IpAsOfT @ 18.01.2004. 14:22 ] @
Postoji tema na ovom forumu u vezi spijun buba, tamo je bilo dosta uploada sa semama, nekoliko sema su iste kao one sto prodaje radio klub.

Nadam se da ce ti neka odgovarati.
[ bobale @ 18.01.2004. 15:40 ] @
Citat:
IpAsOfT:
Postoji tema na ovom forumu u vezi spijun buba...

Kazi mi konkretno! Nisam uspeo da nadjem druge sem tvojih buba! Ali tamo nigde ne pise da su iz radio kluba! Molim te postuj ih ovde ako imas!

Pozdrav
[ excalibur @ 02.02.2004. 21:47 ] @
Mislim da ceti ova bit sasvim dovoljna za komunikaciju sa komsijom ali postoji problem na radio bandu si stare radio stanice koje kogu da se nadju jos uvijek na vojnim otpadima su ti bolje rjesenje al svako ima svoje!!! puno srece sa ovim visokim frekvencijama
[ excalibur @ 02.02.2004. 22:16 ] @
Antenu napravi na ovaj način.Uzmeš cijev aluminisku 50 cm.na nju uvrneš od radio prijemnika teleskop antenu otprilike 26 cm..zakačiš antenu koju si napravio na stub element metalni sub ali antenu odvojiš nekom plasikom taj stub ti sluzi kao nosač antene samo srednju žicu ili glavnu kako hoces zakaci za dno antene a plašt zakaci za metalni stub ili neku masu koja ti je naj bliža izmedju antene i koaxa na dnu mozes stavit trimer kondezator radi ugadjanja ali sledece koje ces uradit jeste.kad si zakacio srednju zicu coaxa na antenu polozi odatle prema dole coax 76cm na tom 76 cantimetru napravi 5 zavoja sa istim kablom ovi zavoji nek ti budu promjera 7 cm.ne unutar zavoja nego s vanjske strane 7cm.i nemoj da ti kablo dohvaca metalne predmete kao sto je oluk uzemljenje itd jer zemlja vuce signal u zemlju bas kao sto i grom provede odvoji ga plastičnim graničnicima predajnik stavi u limenu kutiju i uzmes ženski đek od televiziskog koaxa taj đek obavezno spoji sa tom limenom kutijom predajnika a taj lim predajnika stavi na masu nadješ muski isto od tv-a i spojiš na koax tvog rf tj predajnog kabla.A sa ovom gore teleskop antenom vrsis optimiziranje radne frekvencije(podešavaš joj radni opseg tvog predajnika).I ako bogda rezultati će bit značajni sa 500mw mozeš da ideš sa ovakvim sistemom jako dosta čak 600 metara u naj losim uslovima.kablo nek ti bude sto kraće od predajnika do antene ako je moguće a otpor 50ohm.Hajd zdravo!!!!
[ bobale @ 03.02.2004. 20:28 ] @
Citat:
excalibur:
Mislim da ceti ova bit sasvim dovoljna za komunikaciju sa komsijom ali postoji problem na radio bandu si stare radio stanice koje kogu da se nadju jos uvijek na vojnim otpadima su ti bolje rjesenje al svako ima svoje!!! puno srece sa ovim visokim frekvencijama


Kolike su to visoke frekvencije? Na semi pise 'See fm1.txt for values'! Gde je taj fajl, posto nisu obelezena dva kondenzatora i zavojnica (koliko ima namotaja)?
U vezi antene, isuvise je slozena! Stvar je u tome sto ja hocu predajnik koji bih mogao da nosim kroz kucu samnom, tj. da ne bude fiksiran za neku antenu, vec da koristi samo teleskopsku antenu! Da li bih ovo mogao da uradim sa obicnom teleskopskom antenom a ne sa ovom slozenom?

Pozdrav
[ virtualx @ 04.02.2004. 10:19 ] @
Citat:
excalibur:
Mislim da ceti ova bit sasvim dovoljna za komunikaciju sa komsijom ali postoji problem na radio bandu si stare radio stanice koje kogu da se nadju jos uvijek na vojnim otpadima su ti bolje rjesenje al svako ima svoje!!! puno srece sa ovim visokim frekvencijama

da li ta sema proradi iz prve ili je potrebno mukotrpno podesavanje da bi proradila.
koji sam god FM predajnik pravio sa 2 tranzistora nisu mi proradili ili je domet bio 5-6 metara.
da li treba napravljeni predajnik staviti u metalno kuciste da bi imao veci domet?
[ excalibur @ 05.02.2004. 01:59 ] @
E kad se radi o tako visokim frekvencijama amaterima je to naj tezi dio posla ugadjanje(prilagodjavanje fm transmitera za rad).Kad je rijec o metalnom kucistu ono mu odvodi sve nepotrebne divlje oscilacije u masu - pol.A kad je pravilno postavljeno metalno kuciste na radio skali treba da se cuje samo tvoj signal na jednom podrucju ako govorimo o manjim snagama predajnika.Metalno kuciste nikako stavljati blizu zavojnica jer onda zavojnica igra ulogu ferita tako da stvara harmoniju na skali a i predajnik gubi na snazi(odvodi vf signal u masu) ako se radi o jacem predajniku obavezno se odvaja limenom pregradom oscilator medju frekvencija i NF dio.radi povratne sprege limene se pregrade obavezno vezu za - pol.Za idealnije ispucavanje snage koriste se N konektori i coax ne sa bakarnim licnama okolo nego sa bakarnim plastom i to pretezno manjeg otpora 50 ohm.A na ovaj gore navedeni predajnik moze da se stavi i teleskop ali stabilnos tog uredjaja nije kao kod fiksne stanice.A za taj domet od 5-6 metara kriv je raspored djelova ili tranzistori koje koristiš:VODOVI MORAJU BIT STO KRACI jer to su divlje oscilacije koje samo sa profi uredjamima mozete ukrotit.Eto toliko I jos gore to sto fali kon i zavojnica napravljeno je tako da se experimentise zavoji nek budu promjer 4-6mm 08mm Cuag. 5-6 zavoja.C 18p.
[ excalibur @ 05.02.2004. 02:27 ] @
A neko gore je isto tako postavio pitanje kolika je domet predajnika od 1w a koliki od 100w.E ovako snaga predajnika je njegova osobina koja mu pomaze da prodje samo kroz neke prepreke wati se u tom slučaju mjesaju sa dB decibelima i prave zajedno amplitudno i frekventno modulirane talase.koliko je kog bitno da predajnik ima snagu u vatima toliko i jacinu signala u dB.za snagu predajnika sluze RF tranzistori koji vec usebi imaju kako koji svoju odredjenu snagu i u decibelima da bi decibeli bili sto veci sto se pojacava domet automatski koriste se antene raznih tipova i namjena recimo antena yagi se koristi iskljucivo za pojacavanje decibela ali talase usmjerava ispred sebe od36*do 45*A reflektor antene vraca sve naprijed preko 1,2,3,4i mozda 5 elementa.Dipol je idealana antena za pokrivanje veceg podrucja oko sebe ali morate pravit cetri ista da bi bio efekat profesionalnog rada.A vjerujte bolje je imat dobro ugodjen predajnik male snage nego neugodjen velike kod velikih izlaznih snaga se stara veca harmonija i ometanje vhf televiziskog i naravno FM banda radiskog tako da dolazite u sukob sa drzavnim vlastima kome to treba heheh.
[ virtualx @ 05.02.2004. 11:00 ] @
koliki je maksimalni domet dozvoljen za FM emitiranje bez dozvole.
[ shoba @ 05.02.2004. 20:02 ] @
Ja sam bas to pitao asistenta na katedri za telekomunikacije na mom fakultetu (Elektrotehnicki fakultet Beograd) i rekao mi je da ta cifra nigde nije definisana, odnosno da se o tome ne moze raspravljati jer se FM talasi prostiru odbijanjem od cvrstih prepreka i bla, bla, bla, bla i da je emitovanje u tom opsegu zabranjeno za "fizicka lica" .

Ti sad vidi ! I ja sam mislio da postoji neki dozvoljeni domet, u okviru stana sigurno, pa i u komsiluku (ako ti je komsiluk naklonjen).

Reci ovog asistenta nisam prihvatio kao definitivno, ne mora da bude u pravu !

pozdrav
[ virtualx @ 06.02.2004. 21:51 ] @
buduci da postoje fm bezicni mikrofoni i fm bube dometa do 500m mislim da je na tom dometu dozvoljeno.
inace bi bilo zabranjeno koristiti bezicne mikrofone.
[ mixmashine @ 02.07.2004. 15:42 ] @
Sto se tiche prepreka ,koloko sam upoznat signal od FM predajnika se krece prateci reljef i neke manje prepreke, nadji samo slobodnu frekvenciju, da ti se ne mesaju talasi sa ostalim predajnicima....

Inace mogao bih ja da kupim u radioklubu onaj od 4W... ako neko ima iskustva kakav je neka mi posalje na mail . [email protected]

iNACE SAM PRAVIO DVE VRSTE PREDAJNIKA jedna iz radiokluba,ona pre fetova(slabija verzija) i neki drugi vise se i nesecam.
Sto se tice prve sheme uspeo sam na prijemniku da dobijem jak signal ali zvuka nije bilo, kasnije dok sam cackapo nesto dobio sam zvuk, ali ne zvuk koji je isao u predajnik nego zvuk motorole odnosno taxi sluzbe, bio je jako slab zvuk ali razumljiv
Jako sam se iznenadio jer sam pravi predajnik,a dobio sam prijemnik koji hvata taxi sluzbu... Ni sam ne znam sta sam uradio...HEHE
Stvarno bih voleo da neko ovde postuje jednu dobru i proverenu shemu sa nekim tutorialom i objasnjenjima, to bi verujem sigurno pomoglo svima, i ljudi ne bi postavljali ista pitanja razlicitog konteksta.


Znaci jedna shema koja je proverena!!!!!!
[ IgorG @ 12.08.2004. 12:49 ] @
Pozdrav drugari, ja sam napravio FM Predajnik i odlicno me sluzi, baca 2 do 3 km, a nije mnogo skup za izradu!
[ bobrock @ 15.08.2004. 00:08 ] @
Napravio sam više predajnika koji "bacaju" 20km i dalje , u brdovitom Zagorju (Varaždin-Krapina) sa RDS-om,stereo i najbitnije od svega nema smetnji kod susjeda (komšija) niti VTI smetnji , PLL sistem itd.
Prateči ovaj i slične "Forume" zaključio sam da i male snage nekim čine "zadovoljstvo" ali bez pitanja , "Smetam li kome?"
Gospodo draga,na "DIVLJAKA" raditi nešto , a tiče se KONTROLIRANIH frekvencija u bilo kojoj državi (bila one EXS YU ili koja druga) podliježe svim postoječim zakonskim formama koje su na snazi.
Moje mišljenje je , napravi odnosno sklopi "DIVLJAKUŠU" ali nemoj smetat nikome tko te ne želi slušat , ne pretjerivat u snazi i ako emitiraš "na divlje" budi korektan.

Puno pozdrava svima koje muči piratstvo na FM , a sa savjetima i shemama mogu pomoć ako se pridržavate osnovne stvari "NE SMETAJ NIKOME TKO TE NE ŽELI SLUŠATI"

[ bobale @ 15.08.2004. 20:31 ] @
Citat:
...ja sam napravio FM Predajnik...
Koji predajnik si napravio? Neki iz Radio Kluba? Ako jeste kazi koji model (ono RK-****), ako si semu skinuo negde drugde, baci nam link da bi videli o cemu se radi.

Pozdrav
[ mrax @ 29.08.2004. 23:10 ] @
Ej Zagorac. Odi na temu u Mreže username Mrax. Možda možemo kaj smislit
[ marinbnm @ 01.09.2004. 22:35 ] @
I ja sam radio odašiljače i to jačih snaga, frekventnih opsega i slično, ali ponajviše na VHF II Bandu FM modulacija (tj. radio 88-108). Baš u zadnje vrijeme radim na rješenjima kao što je opisan na www.pira.cz s uP PIC16F84 i SAA1057 i mogu reči da radi super i probao sam to s različitim VCO-ima (naponski kontrolirani oscilator) čak i onim profi koji su u dobrim starim ELCOMOVIM RBT/E-20-VHF, jer su originalni PLL-i "prozujali" (ovo če da zna starija ekipa, o čemu se radi :-) !!!)i sve radi perfektno, samo se mora paziti na vrijednost otpora preko kojeg se dovodi napon greške s SAA1057 na varicap u VCO-u, jer ako je premali PLL če jako držati frekvenciju i ograničiti če se devijacija previše i neče moči da ide do nominalni 75KHz, pa če zvuk biti loš a pogotovo ako je stereo MPX, a da ne govorimo još o RDS signalu!!, daj ima li tko iskustva sa sličnim stvarima nek pomogne???, a još postoji verzija ovog sklopa s lcd displayom i radi super, pokaziva frekvenciju, a namještanje je kao na digitalnim tjunerima!
Jeli tko radio širokopojana izlazna pojačala za 88-108, jer sva rješenja ulaznih i izlaznih krugova sa trimerima i nisu loša ali je za svaku frekvenciju potrebno podešavanje, dobro je rješeno to na ELCOMU izlazni dio ima 25W u cjelom opsegu 88-108MHz i radi bez podešavanja ali su tranzistori ipak malo preskupi, ako ima tko kakvu šemu nek se javi.
Jeli kad tko radi takav odašiljač da ima prijemnik koji prima neku frekvenciju na Fm bandu i odašiljač to odašilje na nekoj drugoj??
npr. Glavni odašiljač radi na XX.xxMHz, a imamo još jedan repetitor koji radi na YY.yyMHz, naravno trebamo imati prijemnik koji ima MPX izlaz na sebi i ulazni filter koji če očistiti smetnje koji stvara odašiljač koji to reemitira, ako tko ima iskustva s ovakvim prijemnicima nek se javi, jer bih ja to inače radio tako da rastavim tjuner i izvučem MPX negdje prije filtera i stereo decodera, ali takvi tjuneri su osjetljivi na smetnje, nemoju filtre.... s malim snagama reemitirajučeg odašiljača je ok sve , ali kad se reemitira na nekih 200W, 300W, 500W... onda dolaze problemi.
[ djordje @ 04.09.2004. 10:05 ] @
Citat:
koliki je domet fm predajnika od 1w ,a koliki predajnika od 100w?
kako se racuna domet u odnosu na snagu?


Ne postoji formula za domet. Domet je relativna stvar i zavisi od mnogo faktora kao sto su atmosferski uslovi, konfiguracija terena, vrsta modulacije etc.
[ marinbnm @ 04.09.2004. 12:57 ] @
Točno je da se domet odašiljača nemože niako prosto izračunati, ali naravno da postoje formule kojima se računa propagacija signala kao i jakost signala, ali se uz to koriste specialne topografske karte (kojih inače nema za nabaviti, slične su vojnim topografskim kartama), ali postoje i specialni programi koji u sebi sadrže topografske karte i sve ostale simulacije vremeskih i ostalih uvjeta i služe za proračun propagacije, pokrivanje signalom i slično, inače ih koriste firme za izradu elaborata projekata radijskih odašiljača, kad je proračun gotov može se vidjeti karta područja i pokrivenost signalom izražena u dB/uV, jedan od takvih je EDX Signal Pro, ali naravno osnovna verzija programa bez dodataka košta 15000$, pa sad....
Ali stvari po meni ovako stoje ako koristiš 1/2-valni dipol, pa ovisno o snazi koju koristiš sad, a pod uvjetom da nemjenjaš antenu za duplo veči domet moraš snagu povečati nekih 10 puta!!!.
[ yugaja @ 03.11.2004. 12:32 ] @
Pozdrav ljudi,
Imam gomile raznih sema FM predajnika i pojacavaca od FM bubica do profesionalnih sirokopojasnih uredjaja. U poslednjih 3-4 godine, radeci u IMTEL mikrotalasima (www.imtel-mikrotalasi.co.yu) sam stekao i dosta iskustva na tom polju pa sam voljan da vam pomognem koliko mogu... Evo jednog linka sa gomilom service manuals-a "profi" uredjaja (mada su italijani:))
http://www.rvrusa.com/manuals.html
Inace u IMTEL-mikrotalasima imamo i sopstveni program FM uredjaja sve do snaga 10kW (nasi korisnici su RTS, Anem, BK...). Osnova je High-End 30W FM exciter sa DDS sintezom signala! Pojavacavaci su zasnovani na Philipsovim tranzistorima (300W VDMOS-ovi - BLF278, 15W-BLF244, i LDMOS-ovi) i svi su sirokopojasni.
Trenutno sam zavrsio razvoj 45W FM pojacavaca sa Philipsovim LDMOS tranzistorom (inace namenjen za GSM bazne stanice na 1.8GHz), pojacanja 25dB (dovoljno je 100-200mW na ulazu za 45W!!!), kao i novog 1kW FM pojacavaca sa ALC-om i kontrolom faze signala (radi sabiranja vise 1kW uredjaja:)
*******************************************
Morate me razumeti da ne mogu da vam saljem seme nasih uredjaja, niti pojacavaca, (cak mislim da vam ne bi ni bile od velike koristi s obzirom na potrebne merne instrumente:(( ali sam voljan da pomognem na svaki drugi nacin. Inace sve uredjaje mozete kupiti kod nas ali mi nije namera da reklamiram firmu ili da se reklamiram... Cini mi se da su nasi uredjaji ipak preambiciozni i samim tim preskupi za to sto vi trazite:((
[ Frane Marinković @ 29.01.2005. 23:38 ] @
http://www.qsl.net/9a6gpp
tamo imate sve šeme
[ faksa @ 30.01.2005. 09:36 ] @
pozdrav svima kako da napravim uredjaj za merenje ukt signala na antenu
imam neki uredjaj sa par elemenata ali ne radi dobro
unapred hvala
[ Beltrammi @ 06.10.2005. 09:58 ] @
da li neko zna sta koristi policija da locira predajnik koji radi na nekoj frekvenciji bez dozvole i da li oni mogu znati kada ih neko npr. prisluskuje recimo nekim skenerom ?
[ Silenoz @ 06.10.2005. 15:34 ] @
Citat:
Beltrammi: da li oni mogu znati kada ih neko npr. prisluskuje recimo nekim skenerom ?


To ne mogu nikako, ne samo oni nego bilo ko
[ Beltrammi @ 06.10.2005. 21:31 ] @
tako sam i pretpostavio, ali ajde ipak da se uverim posto vidim da ima dosta upucenih na forumu. A ovo drugo pitanje ?
[ virtualx @ 08.10.2005. 21:37 ] @
evo da i ja upanem malo.
planiram praviti ovaj fm predajnik jer je jednostavan i mogu nabaviti dijelove:
planirao sam praviti veronica predajnik 1W ali nemam potrebne tranzistore pa sam se odlucio na ovaj:
ovakvih vrsta semi sam dosta nasao na netu ,i na isti su fazon radjene.
dakle sta mislite o gradnji ovog predajnika:


stvarno u gradu nemogu nigdje nabaviti dijelove,a nemam odakle preko neta naruciti manje kolicine.
a ako tko ima semi predajnika nek javi pa da mi posalje.
[ r3d @ 13.05.2007. 15:34 ] @
1w predajnik moze u gradu dobaciti bar 1km vazdusne linije!
Sa 4w mozes pokriti grad velicine (i oblika) NS, u Beogradu bi bio problem zbog visokih nebodera i brda tako da bi trebao malo jaci predajnik da se pokrije citav grad. Antena je vrlo vazna komponenta!
Ni sa 100w predajnikom ne moze se daleko dobaciti bez dobre antene!

Taj predajnik iz radio kluba sa fet-ovima nije nesto posebno, previse je komplikovan i za te pare mozete napraviti veronica 1W predajnik koji ce sigurno biti dosta stabilniji od doticnog!

Neko je gore rekao da ima 4w predajnik za 1050 dinara+ptt, dajte mi adresu ili broj telefona, ja cu ga za te pare kupiti odmah!
[ branko car @ 10.05.2009. 12:03 ] @
a ako sam u novom sadu gde da kupim
fm predajnik gotov netreba mi neki velik domet oko 100m
[ peca26000 @ 11.05.2009. 06:45 ] @
branko care sto da kupis , napravi od neke furde za 100m dovoljno je 10mW snage :)
jos ako je antena dobra bice i nekih 400m domet .

Beltrammi a sto te zanima sta murkani rade ?? Silenoz moze i ono na sta nebi ni predpostavio !

faksa postavi shemu pa da vidimo u cemu je problem tog meraca , jedino tako mozes dobiti normalan odgovor , potrebna je slika ili nacrt ? !

yugaja eh ti bi da se reklamiras , kako rade profi drzavni uredjaji ali slaba vajda od toga kad su ovde intuzijasti :)

Citat:
marinbnm:osnovna verzija programa bez dodataka košta 15000$, pa sad....

pa sad nije vredno ni pominjati odlazak na mesec :)

Citat:
bobale:Meni u stvari treba dva komada da bih mogao da komuniciram sa komsijom.

Hehehe cime vi to komunicirate na radio he :) he :) to i ceo komsiluk da vas slusa pa i sire ...

Citat:
shoba:Dobro bi bilo i kada bi emitovao na nekoj frekvenciji na kojoj nema nijedne druge radio stanice.

jes tamo sto nema nista i necujes je praznooooo ... ?

Citat:
excalibur:A sa ovom gore teleskop antenom vrsis optimiziranje radne frekvencije(podešavaš joj radni opseg tvog predajnika).I ako bogda rezultati će bit značajni sa 500mw mozeš da ideš sa ovakvim sistemom jako dosta čak 600 metara u naj losim uslovima.kablo nek ti bude sto kraće od predajnika do antene ako je moguće a otpor 50ohm.Hajd zdravo!!!!

Man'te se corava posla da vam teleskop antena izigrava promenljivi kondezator ili odredjuje gde ce raditi predajnik ! GLUPOST
Evo jos jedne velike .

Citat:
virtualx:koji sam god FM predajnik pravio sa 2 tranzistora nisu mi proradili ili je domet bio 5-6 metara.
da li treba napravljeni predajnik staviti u metalno kuciste da bi imao veci domet?


Mislis da ce to pomoci ako je oklopljen , pa nije to voda da se skupi u jednu pikslu i da sabija jaci pritisak hehee ej? Postavi shemu i konkretno cu ti opisati sta i zbog cega je to ...

Citat:
mixmashine:kasnije dok sam cackapo nesto dobio sam zvuk, ali ne zvuk koji je isao u predajnik nego zvuk motorole odnosno taxi sluzbe, bio je jako slab zvuk ali razumljiv
Stvarno bih voleo da neko ovde postuje jednu dobru i proverenu shemu sa nekim tutorialom i objasnjenjima, to bi verujem sigurno pomoglo svima, i ljudi ne bi postavljali ista pitanja razlicitog konteksta.
Znaci jedna shema koja je proverena!!!!!!

Evo jednostavan odgovor , kad je slab predajnik imas nekoliko bitnih cinjenica da predajnik ne radi na frekvenciji koja je odabrana od tebe , nego se umnozava jer sluzbe rade uglavnom koje si naveo na dosta visokim frekvencijama pa se stvaraju harmonici i ti ih cujes ! sto naravnoi nije dobro , postavi shemu koju si radio da vidimo u cemu je problem ? .

Citat:
bobrock:FM , a sa savjetima i shemama mogu pomoć ako se pridržavate osnovne stvari "NE SMETAJ NIKOME TKO TE NE ŽELI SLUŠATI"

Od kuda ces znati kome smetsas ? to pitanje ti nije bas jasno da bih pomogao ti ili bilo ko , daj savet da se smeta , pa otklanjaj smetnje ako znas ! Jedino tako i znas kome smetas ili nemas toliko snage da bih smetao sa namerom .

Citat:
marinbnm:Jeli tko radio širokopojana izlazna pojačala za 88-108, jer sva rješenja ulaznih i izlaznih krugova sa trimerima i nisu loša ali je za svaku frekvenciju potrebno podešavanje, dobro je rješeno to na ELCOMU izlazni dio ima 25W u cjelom opsegu 88-108MHz i radi bez podešavanja ali su tranzistori ipak malo preskupi

Mislis da je sve u skupim tranzistorima , hm mislim da hoces linearac 20MHz i to jos sirokopojasan i da valja za malo ulozenog materijala , nece da moze tako ! To je veoma loso resenje da nema podesavanja na svih 20MHz pa jednostavno nije za upotrebu , koliko god da su tranzistori dobri nece biti idealan ! Ostalo sto si pitao , mislim da je najbolje da otvoris svoju temu pa lepo da dobijes konkretne odgovore jer ima tu po prilicno da se diskutuje ...


[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 11.05.2009. u 07:56 GMT+1]
[ branko car @ 11.05.2009. 16:34 ] @
peca26000 napravi od neke furde mozes malo da mi pojasnis
[ peca26000 @ 11.05.2009. 19:00 ] @
Uuuuuuuu pa znaci da ti nisi nista od radija napravio ili nekih slicnih delova za VF , moras malo i da se potrudis da bih nesto pravio , malo potrazi po shemama sta se koristi od delova !
Mozda neku knjigu za pocetnike ITD...
Pozdrav
[ branko car @ 11.05.2009. 19:29 ] @
a neznas gde ima da se kupi taj predajnik
[ yugaja @ 12.05.2009. 09:48 ] @
Kad digoste ovu temu.... Inace mislim da sam bas na ovoj temi napisao svoju prvu poruku na es-u.


Citat:
Mislis da je sve u skupim tranzistorima , hm mislim da hoces linearac 20MHz i to jos sirokopojasan i da valja za malo ulozenog materijala , nece da moze tako ! To je veoma loso resenje da nema podesavanja na svih 20MHz pa jednostavno nije za upotrebu , koliko god da su tranzistori dobri nece biti idealan !


U pravu si peca26000, nije sve u skupim tranzistorima (iako su neki od njih premecovani za odredjeni opseg, te je i dizajn jednostavniji...), ali mnogo toga jeste u jos skupljim instrumentima. Raditi sirokopojasni dizajn bez network analyzer-a je skoro nemoguce u realnom vremenu. Cak i kad bi imali sve te instrumente na raspolaganju, o5 se manje vise sve svodi na zanat i cut and try... jer, retko kad imas upotrebljiv model tranzistora sa kojim mozes da radis simulacije i optimizacije u compu, podrska od proizvodjaca poluporvodnika je uvek nedovoljna (pa cak i kad kupujes skupe tranzistore u mnooogo komada), o nekakvim uredjajima za load-pull merenja mozes samo da mastas na ovim geografskim sirinama i duzinama...Na kraju, vise od 50% vremena utrosenog na dizajn ti je u probanju i setanju kondenzatora ispred network analyzera...Slicno se uglavnom radi i po svetu, te zato RF cuda i kostaju dosta... ljudski rad je neizbezan

@ branko car 100m mozes "dobaciti" sa malom snagom i jednostavnim konstrukcijama. U RK postoji nekoliko kitova koji sigurno nemaju onoliko vati koliko pise, ali za 100m rade posao...Ima i puno ozbiljnijih resenja, ali na private...

poz!!!

[ peca26000 @ 12.05.2009. 10:33 ] @
Branko Care bas si pravi Car ja postujem pitanjima i odgovorima iz 2004 hehee tek danas sam video car si nema sta da dodam
Al nema veze sto su pitanja iz tih perioda , vidim niko se nije odazvao nesto konkretno da napise na koji nacin , kako , zbog cega i zasto .
Mozda i ja nesto naucim .
Pozdrav yugaja
[ branko car @ 12.05.2009. 17:16 ] @
e ljudi video sam neko je skoro napisao kad ocu da nadjm slobodnu stanicu da uzmem i razvlacim ili skupljam zicu onu namotanu u krug ali sta ako mi je ta zica skroz skupljena a fm je jos uvek isuvise visoka negde oko 108 se cuje ali slabo sta da uradim da skratim tu yicu lili????
[ starkg @ 13.05.2009. 06:50 ] @
Kad hoces da nadjes "slobodnu" stanicu trazis na prijemniku ,a stelovanje predajnika moze se razvlaciti moze se i skratiti,koliko imas navojaka i jos bolje daj semu toga moze se uraditi i sa promenjivim,pa ondas tako da stelujes...
[ peca26000 @ 14.05.2009. 08:21 ] @
Ono sto je sigurno da je tu oscilator i sam predajnik pa iz toga sledi , sa vise namotaja stavlja se kraca antena i smanjuje se kondezator !
al onda se lako mnozi na visim frekvencijama !!
Za veci kondezator stavlja se manje zavojaka , pa experimentisi i tako ces dobiti najbolje rezultate , postoje razni uticaji na oscilatorno kolo ...
[ eurosplet @ 14.05.2009. 19:35 ] @
probaj sa kalkulatorom,!

približiš kalkulator predajniku, oscilatoru i 21 puta ukucaš tačnu frekvenciju u Khz obavezno da bude, nakon toga 4 puta 0 ukucaš


mora da proradi, nešto kao daljinski pll
[ yugaja @ 15.05.2009. 09:02 ] @
Citat:
eurosplet: probaj sa kalkulatorom,!

približiš kalkulator predajniku, oscilatoru i 21 puta ukucaš tačnu frekvenciju u Khz obavezno da bude, nakon toga 4 puta 0 ukucaš


mora da proradi, nešto kao daljinski pll




Zaboravio si da kazes da ovo radi samo ako ce da pusta whitesnake...

[ eurosplet @ 15.05.2009. 19:09 ] @
da da to sam zaboravio, haha, i naravno Lepu brenu poslije 19:00,hehe
[ branko car @ 15.05.2009. 20:05 ] @
fala
[ free100 @ 16.11.2011. 13:39 ] @
Da ne otvaram novu temu.....

Da li je el. šema ovog "prostog" FM predajnika ispravna (npr. kod 7809 trojka ide na masu ?!) ???
-------------->>>> Ako nije šta treba izmeniti ?????????



Broj zavojaka kalema: L1 8.5; L2 4.5; L3 3.5





Takodje, date su uz el. šemu i zamene za varikap diodu i tranzistore:

T1 2SC1907 <---> BF199
T2 2SC2538 <---> BFR 91
T3 2SC1970 <---> BFR 96

VD IT33 <---> BB409

... Pa da li su dobre te zamene ??? Ako nisu upišite ispravne zamene.



(Da znam odgovore ne bi pitao )

[ mongolac @ 18.11.2011. 17:06 ] @
Sema je dobra,a stabilizator napona mora da je previd prilikom crtanja.Kalemovi u oscilatoru i izlaznom filteru zavise od frekvencije.Skini sa interneta knjigu od Boze Medzgera moze ti puno pomoci.Ako je ne nadjes javi.
Pozdrav.