[ mekay01 @ 01.06.2009. 22:07 ] @
Pozdrav.. ako moze pomoc a problem je sledeci:

Pre par dana sam pazario aktivnu kutiju "FBT Jolly 8ra Active Powered Speaker"
cije su karakteristike sledece:

"The FBT Jolly 8ra is a two-way design incorporating an 8” low frequency woofer and a 1” High frequency
driver coupled to a 90°H x 60°V horn. The active internal crossover is at a fixed frequency of 2.5k. With a
frequency range of 70Hz – 20kHz, Jolly 8ra provides hi fidelity sound for both speech and music applications
with a maximum SPL of 114 dB. A front face steel grille protects the woofer from external damage. FBT’s
ADAP® Advanced Dynamic Active Protection circuitry protects speaker/driver components against failure.
The Bi amplified Jolly 8ra active speaker features a 80w RMS Class G low frequency amp, and a 20 w RMS
Class G high Frequency amp. The control panel features a volume control, a balanced Neutrik® input combo
jack (Female XLR, ¼” TRS, ¼”), balanced XLR link output jack, Ground lift switch, Power on and a Limiter
LED Indicator."

Problem je u tome sto kada sviram niske tonove bilo klavir, organa, u nekim slucajevima i orkestarskih boja,
dolazi do krchanja (ne znam kako bih tacno opisao i okarakterisao taj zvuk.. imam utisak kao da zvucnik
hoce da pukne). To predpostavljam znaci da ona (aktivna kutija) ne moze da podrzi niske frekfencije
tonova koje sviram, pa ako je tako da li bi neko mogao da me posavetuje sta da uradim da bih mogao da koristim
normalno sve zvukove sa klavijature (klavijatura koju koristim je Korg X50). Aktivna kutija je prevashodno
kupljena sa ciljem koriscenja na probama (na kojima sam usled pojacavanja radi cujnosti i primetio problem),
a sekundarno kao monitor na svirkama i kao kucno ozvucenje.

P.S. Ovo me jos zanima ako neko zna, a nadam se da zna: Za sta se koristi Ground lift switch dugme i da li
iz aktivne kutije mogu da idem na razglas (tj. da li out izlaz koji ona ima izlaz preko kojeg se moze na razglas).

Hvala najlepse u napred
[ acaradio @ 01.06.2009. 22:27 ] @
Ground lift preklopnik iskljucuje pin 1 na cannon (XLR) konektoru i sluzi da otkloni brujanje i slicne smetnje kada dodje do faznog divljanja izmedju mase uredjaja sa kojih saljes signal (mikseta) i mase drugog uredjaja, kao sto je tvoj aktivni zvucnik.
Ako nemas taj problem (ako se zvucnik nalazi na istoj fazi kao i mikseta), ground lift ti nije potreban.

Sto se tice prosledjivanja signala iz aktivnog zvucnika u neki drugi uredjaj (razglas), to mozes da uradis tako sto ces da iskoristis izlaz iz tog zvucnika (balanced XLR link output jack).

Taj problem koji pominjes moze da bude kvar na zvucniku, ali za pocetak probaj da smanjis volume control na samom zvucniku da vidis da li i dalje dolazi do klipovanja. Na tom zvucniku postoji i limiter indicator, proveri da li se ta lampica ukljucuje jer bi to ukazivalo da si dosao do nivoa koji je na gornjoj granici.
U svakom slucaju, ako si tek pre neki dan kupio taj zvucnik i ispostavi se da je neispravan, odmah idi u prodavnicu da ga zamene.

[Ovu poruku je menjao acaradio dana 02.06.2009. u 00:31 GMT+1]
[ mekay01 @ 01.06.2009. 23:15 ] @
a da li je moguce resiti problem koriscenjem neke vrste predpojacala na kome bi se mogla smanjiti jacina niskih frekvencija
(imam jedno gitarsko pojacalo koje u sebi nema zvucnik a ima ispravnu svu elektroniku i do sada sam svirao na sledeci nacin:
iz klavijature kabal u to gitarsko pojacalo - iz pojacala kabal (ali ne iz line out nego iz jedne zenske banane koja je predpostavljam
sluzila kao veza sa zvucnikom koje je bilo u tom pojacalu) upasivnu kutiju... da li bih mogao da ukljucim ovu sadasnju kutiju koju
imam na isti nacin pa da smanjim jacinu niskih tonova?? ) da li bi neka mala miksetica resila problem ili neki gitarski modulator?
[ acaradio @ 01.06.2009. 23:28 ] @
Citat:
mekay01: da li bi neka mala miksetica resila problem

U svakom slucaju treba da koristis miksetu izmedju klavijature i tog zvucnika...tako ces imati primerenu kontrolu.
Neka jeftina mini mikseta bi bila dobro resenje.
Mada, cak i kada se klavijatura prikljuci direktno u aktivni zvucnik, ne bi trebalo da dobijas to izoblicenje na basovima.
[ mekay01 @ 01.06.2009. 23:47 ] @
a za ovu lampicu mi nije jasno.. ona meni svetli stalno..

a ja sam kupio aktivnu kutiju zato sto sam racunao da mi nece trebati nista vise..e sad
tamo gde sam je kupovao su mi rekli da jednostavno ona ne moze da izvuce te niske tonove
i da to ni vece kutije ne mogu.. da je to do zvuka orgulja i tako nesto i da bi to moglo
da se resi nekim gitarskim modulatorom ili tako nesto..

a koliko je manja mikseta tj najmanja :)
[ acaradio @ 02.06.2009. 08:33 ] @
Citat:
mekay01: a za ovu lampicu mi nije jasno.. ona meni svetli stalno

Koja lampica, "Power on" ili "Limiter indicator"? Ona prva i treba da svetli stalno, ali ova druga ne, jer bi to znacilo da je nivo signala koji izlazi iz klavijature previsok i da redovno prelazi gornju granicu, sto za posledicu moze da ima izoblicenje zvuka.

Citat:
a koliko je manja mikseta tj najmanja :)

Jedna od najjeftinijih mini mikseta je Behringer Xenyx 502, cija je cena oko 40 evra (mozda i manje).

Citat:
da bi to moglo da se resi nekim gitarskim modulatorom

Gitarski modulator? Mislis na gitarski procesor?
Nemoj da prikljucujes klavijaturu na gitarski procesor, nije tome namenjen. Ako hoces da iskoristis zvuk svoje klavijature u potpunosti, gitarska pojacala, procesori i ostala oprema nisu najbolji izbor.
[ Kovacevic Vladimir @ 02.06.2009. 09:30 ] @
Mislim da je greška u postupku od samog početka.

Od 8˝ zvučnika i oko 80 W RMS se ne može očekivati da "iznese" sve želje, pogotovo ne u orkestru...pa makar to i bila svirka na probama (u manjem prostoru).
To mogu da podnesu kutije od 150 W<+ i pravljene za Keyboarde.

Koristan postupak bi bio, da si otišao u kupovinu te FBT kutije sa svojom klavijaturom i tamo isprobavao, jer keyboard nije gitara. Sada, sve što se dodaje, ima samo kontrolnu funkciju i višak kablova, a ne rešava problem, jer Tebi treba zvučnik, koji može da "istrpi" keyboardske niske frekvencije.

Jedino, što možeš u ovoj situaciji, da smanjiš izlazne volume klizače na Korgu i pratiš Limiter indikator, koji Te opominje kojom jačinom možeš svirati, a da se zvučnik ne muči.

Pozdrav

[ mekay01 @ 02.06.2009. 09:50 ] @
Ali ja tu limiter lampicu nemam (iako u upuststvu koje sam skinuo sa neta pise da je ima)..

a na koje volume slajdere mislis? da li mislis na to da smanjim niske frkvencije zvukova sa klavijature koje sviram ili sta ?
i da li mislis da bi mala mikseta mogla da resi problem ?
[ Kovacevic Vladimir @ 02.06.2009. 10:12 ] @
Ako nema Limiter indikator, onda se razlikuju modeli sa Net-a i onog što si kupio.
Ne preostaje onda ništa drugo, nedo da ti rođeno uvo bude taj Limiter

Stavi Mastar volume slider na Korgu na pola (na skali od 1-10), znači na petu crtu.
Smanjivanjem basova u registrima, napravio bi od Korga neku kinesku klavijaturu. To ne diraj i ostavi fabričke boje, nego samo promeni malo tehniku sviranja.
Znači, za basove (ili piano registar u basu) kraći udarac...
... takođe i za akord. Nemoj dugo da ga držiš, korisnije je imati Hold (sustain) switsh pedalu.

Mala mixeta uvek može pomoći u bilo koju svrhu, ovde trenutno - da smanjiš basove.

Pozdrav
[ acaradio @ 02.06.2009. 11:00 ] @
Ako je sve ispravno u samom zvucniku i ako se ne guraju maksimalni nivoi, on ne sme da klipuje i distorzira zvuk, bez obzira kakvu si farbu izabrao na klavijaturi. Ako sam zvucnik nema mogucnost da prenese neki deo zvucnog opsega, on ga jednostavno nece preneti, ali da ga izoblicava, to ne bi smelo da se desava.

Citat:
mekay01: da li mislis da bi mala mikseta mogla da resi problem ?

Mikseta je tu da na pravi nacin kontrolises ono sto ide prema zvucniku. Ona ne resava nista ako je problem u samom zvucniku.
[ mekay01 @ 02.06.2009. 23:14 ] @
nije zvuk izoblicen nego imam utisak da zvucnik ne moze da izdrzi te niske tonove
i to na nekim zvukovima vise na neki manje.. na nekima nema nikakvih problema
sve se to desava samo kada ga pojacam, na nekih 80% koliko mi je potrebno za probu..

da li bi mala mikseta resila problem u smislu da na njoj smanjim basove onoliko koliko treba
da mogu sve zvukove da sviram normalno na toj jacini (nekih 80% ukupne mogucnisti aktivne kutije)
???

i kada bih imao miksetu da li bih mogao za vreme sviranja da u isto vreme pustam nesto sa lap topa prikljucenog na nju?
[ acaradio @ 03.06.2009. 17:55 ] @
Citat:
mekay01: da li bi mala mikseta resila problem u smislu da na njoj smanjim basove onoliko koliko treba

Da, samo sto ova mikseta koju sam pomenuo (Xenyx 502) ima podesavanje niskih i visokih samo na mono kanalu, dok stereo kanali nemaju te filtere.
Mozda je bolje da uzmes Behringer Xenyx 802, koja ima vise kanala i opcija (a nije mnogo skuplja).

Citat:
kada bih imao miksetu da li bih mogao za vreme sviranja da u isto vreme pustam nesto sa lap topa prikljucenog na nju

Naravno.