[ maliradoica @ 02.06.2009. 17:46 ] @
Prica se da se prilikom rasturanja reaktora u Vinci polomilo neko gorivo na pola i da se to krije.ko to radi i zasto?I to tamo gde je onaj radnik upao u onu radio aktivnu vodu.izgleda da se tamo stalno nesto dogadja i da se to stalno zataskava i da je veliki novac u igri.Sta ko zna o tome?
[ bobiska @ 02.06.2009. 18:14 ] @
Evo znam ja. Nije se nikakvo "gorivo polomilo" :), osim dekomisije reaktora ne događa se ništa drugo, prema javnosti se ništa ne zataškava jer i nema šta, nikakav veliki novac nije u pitanju, naprotiv, plata mi smanjena 20% :(. Upad u bazen za odlaganje isluženog goriva je samo jedna nezgoda na radu, ali predimenzionisana zbog specifičnog okruženja. Dragi kolega je živ i zdrav, uživa u preranoj penziji kao jedinoj posledici kupanja pri kojem se ozračio taman kao ti na letu Beograd-New York.Večita fama o Vinči, ali tako kao ti, govorkaju i ostali zaposleni u Vinči van reaktora, pa ti ne zameram. Pozz i spavaj mirno.
[ maliradoica @ 02.06.2009. 19:14 ] @
E dobro je da znamo.Iako mi nije bas najjasniji izras dekomisija,to je bukvalno neko osnivanje a ne rasturanje a po gradu se prica da prilikom rasturanja reaktora neke budale polomile gorivo al se to krije kao vojna tajna i cia,itd... pa nije to gorivo letva pa da ga polome,valjda.bas mi je drago sto je sve u redu jer koliko mi je poznato tamo ima dosta opasnog materijala a i sam znas koliko su nas puta u proslosti lagali da vise nikom nije za verovati.
[ bobiska @ 02.06.2009. 20:23 ] @
decommission - n. dekomisija, zatvaranje, prestanak korišćenja (zastarele opreme ili oružja), rasklapanje;

Te budalaštine koje se rasturaju po gradu nemaju veze sa životom. Nego radijacija i sve oko nje je uvek zahvalna tema za prežvakavanje, bilo je toga i po ovom forumu. Čak je u medijima upad kolege u dotični bazen predstavljen tako, da čovek u glavi stvori sliku bazena punog neke zeleno braon bljuzge koja se lagano puši (kao u popularnim igricama) i ako pridješ na 20m, a ne daj bože upadneš u njega, ne gine ti otpadanje komada mesa sa kostiju za 5 min. Veruj mi, to imaš samo u filmovima i pomenutim igrama.
[ dekster2 @ 02.06.2009. 21:17 ] @
@bobiska /Evo znam ja
Ma kako da ne.Bio si na forumu i baš si čitao i baš i radiš u vinči.
Verovatnoća ko na lotou da govoris istinu.Ko garantije da ti govoriš istinu.
[ 101010 @ 02.06.2009. 22:04 ] @
Naravno da ne govori istinu, mislis sa bi im BIA i VBA dozvolili da u jeku projekta pravljenja fuzione bombe [sta mislis gde nesta ona teska voda], postoje glasine i takvog reaktora, a prodaje fisionog materijala sede na na netu i cavrljuju po javnim forumima...
[ vladd @ 02.06.2009. 22:20 ] @
A kredit od 25 milki dolara, oko kog se lome koplja, za sta bese???

O da, i to je tajna

Naravno da se radi dekomisija, ali nije u fazi da se kopa po gorivu, tek se neki sosoni obucavaju a da ne znaju za sta...tek ce biti veselja.

A inace, ako se jedan paketic zalomi(nema tu suskanja ili traceva), zbogom Beograde...znace se...bar ko prezivi


Poz
[ pitikovski @ 02.06.2009. 22:50 ] @
Jeste da, bas je tako kako opisujete...pa kako onda Homeru Simpsonu ne otpada meso od kostiju nego samo svetli u mraku ?
[ maliradojca @ 02.06.2009. 23:32 ] @
Citat:
bobiska: Pozz i spavaj mirno.
Dok mozes, hehehe. Salim se.
Nemam pojma o fizici i hemiji,ali znam da smo suvise tupavi kao narod da bi se u Vinci nesto napravilo.
Da citiram kovaca iz klipa "Ne vole one nas garave, one vole picane.", e a mi smo garavi na polju nauke i bilo cega savremenog.
[ pajaja @ 03.06.2009. 00:25 ] @
Citat:
Ma kako da ne.Bio si na forumu i baš si čitao i baš i radiš u vinči.

Ovaj forum okuplja dosta naucnika iz raznih oblasti, ne vidim zasto je cudno to sto radi u vinci.
[ Rumpletstilskin @ 03.06.2009. 05:25 ] @
Citat:
maliradojca:Nemam pojma o fizici i hemiji,ali ...
Jes' komsija ja da ti reknem to oni cackaju atomi neki, sve ce ni pobiju ili poludu!


Citat:
101010: Naravno da ne govori istinu, mislis sa bi im BIA i VBA dozvolili da u jeku projekta pravljenja fuzione bombe [sta mislis gde nesta ona teska voda], postoje glasine i takvog reaktora, a prodaje fisionog materijala sede na na netu i cavrljuju po javnim forumima...
Eeee otkad su oni prevazisli fuziju, sad eksperimentisu sa tahionskim imploderima a vinca im je bas zgodan poligon...
[ bobiska @ 03.06.2009. 07:29 ] @
Citat:
dekster2: @bobiska /Evo znam ja
Ma kako da ne.Bio si na forumu i baš si čitao i baš i radiš u vinči.
Verovatnoća ko na lotou da govoris istinu.Ko garantije da ti govoriš istinu.

Da si pametniji i iskusniji, prvo bi koristio pretragu, procitao sta sam pisao u temi http://www.elitemadzone.org/t263520-1-gajger-milerov-brojac , pa doneo neki zakljucak. Nisam nista pisao da bih bilo koga ubedjivao u nesto, nego zato sto je to tako, ako hoces veruj, ako ne, ne moras.
[ maliradojca @ 03.06.2009. 09:12 ] @
Citat:
Rumpletstilskin:Jes' komsija ja da ti reknem to oni cackaju atomi neki, sve ce ni pobiju ili poludu!

Ti bese onaj iz fabrike iverice?
[ drbogi @ 03.06.2009. 15:28 ] @
Citat:
maliradojca
Nemam pojma o fizici i hemiji,ali znam da smo suvise tupavi kao narod da bi se u Vinci nesto napravilo.


Ajde sad lepo na wikipediju, ukucaj Pavle Savić pa pročitaj, da naučiš nešto i o fizici, a još više o istoriji.
Čovek doprineo otkriću nuklearne fisije, za dlaku mu izmakla Nobelova nagrada jer je izbio rat, pa ista nije ni dodeljivana, ako to nije dovoljno, onda stvarno je teško pretpostaviti šta je za tebe uspeh u nauci i kako smo to mi tupavi za nauku?


Citat:

Na ovom radu, koji je objavljen u Zborniku radova Francuske akademije nauka (fr. Le Compte rendu de l'Académie des sciences), asistent, potpisan i kao koautor, bio joj je naš fizikohemičar Pavle Savić. Ovaj rad mnogi smatraju jednom od važnih prekretnica u otkriću nuklearne fisije, jer je prilikom izvođenja eksperimentalnog dela dvojac istraživao veštačke radioelemente dobijene izlaganjem uranijuma sporim neutronima. Između ostalog, njih dvoje su uspešno dobili ali ne i identifikovali izotop lantana poluživota 3,5 sata[1].




[Ovu poruku je menjao drbogi dana 03.06.2009. u 16:41 GMT+1]
[ maliradojca @ 03.06.2009. 15:43 ] @
Procitao sam, i naucio. Stvarno nisam do sada cuo za Pavla Savica, mada kao sto rekoh ne bavim se fizikom.
A to sto sam rekao u prethodnom post-u, nisam mislio na naucnike koji tamo rade, svaka njima cast, nego na stanje u Srbiji.
[ janic @ 03.06.2009. 17:52 ] @
Evo i ja da se javim.Zaista su polomili gorivni kanal sa istrosenim gorivom(ne zna se koliko je istroseno) koji se nalazi u ceholu(cehol je kuciste za ovaj aluminijumski koji su polomili)i vrlo je verovatno da su i neki gorivni elementi osteceni-mislim na aluminijumsku kosuljicu koja obuhvata Uranijum 235 i 238 zajedno sa produktima fisije.I sve su to gurnuli nazad i zabasurili.Ima ko ce to da popravi.To nije prva glupost koju su uradili vec se samo nastavljaju akcidenti.Pre toga su greskom izvadili gorivne elemente i oni su se rasuli na sve strane-neki u vodu,neki na patos a nesto je palo nazad u cehol.Naravno krivac za to je bio neki radnik koji nema veze sa time al morao je da se nadje krivac.I ima jos toga koliko sam obavesten,prosto i ja ne verujem da je to sve tacno,kakve su gluposti radili.Nestrucno rukovodstvo,tu operaciju vodi fizicar koji ceo svoj radni vek nista nije radio i koji uopste nije strucan za taj posao,pa ljudi koji su odavno u penziji i koji su unistili taj reaktor i nuklearni program u Srbiji.Strahovite pare se vrte oko toga.Ja sam obavesten da je njihov novi direktor samo stajao kod nekog bureta i pomagao pri zatvaranju i za to dobio 200 000 dinara plus plata koja nije manja od 200 000 .to je sve ukupno 400 000 dinara za posao.A i drugi tako rade.voleo bih da se neko javi iz vince i da mi kazu da ovo sto sam ja cuo i napisao nije istina.Prosto me je strah da pomislim sta sve moze da se dogodi!Za sada toliko.
[ maliradoica @ 03.06.2009. 18:09 ] @
nisam siguran da je bas tako.zasto bi direktor stajao i to radio i za to dobio 200000 i jos platu 200000din.Pa valjda ima tu i radnika.Pa toliko ne bi dobio ni u
Americi da radi, to je ljudi 4000 eura-5000dolara.Ne verujem.pa vrhunski hirurg u Srbiji nema toliko,molim vas.I to da taj koji je to polomio,taj kanal, nista nije radio ceo svoj radni vek.pa nemoguce da nista nije radio,gluposti.Ali da to gorivo mora da ode iz Srbije to je tacno.jer Ameri placaju da se to skloni da ne bi na sledecim izborima dosli radikali i to gorivo podelili arapima i mi za uzvrat dobili naftu za hiljadu godina a ameri glavobolju.i da tu ima prodatih dusa u to sam siguran jer me je ovo bombardovanje naucilo kakav smo mi narod.nije amer nikom nista dao dzabe.Koliko mi moje skromno obrazovanje govori mi ovde u Srbiji imamo problem sa el.energijom.Jedini izlaz je atomska elektrana.Fosilno gorivo truje i unistava hidro potencijal nije dovoljan i pre ili kasnije moracemo da kupimo i napravimo atomsku centralu.A ovde unistavamo reaktor i mogucnost obuke kadrova svih profila(zastita od zracenja,operateri itdd)..Moracemo da idemo kod janeza i hrvata na usavrsavanje.sramota.
[ bobiska @ 03.06.2009. 19:37 ] @
Citat:
janic: Evo i ja da se javim.Zaista su polomili gorivni kanal sa istrosenim gorivom(ne zna se koliko je istroseno) koji se nalazi u ceholu(cehol je kuciste za ovaj aluminijumski koji su polomili)i vrlo je verovatno da su i neki gorivni elementi osteceni-mislim na aluminijumsku kosuljicu koja obuhvata Uranijum 235 i 238 zajedno sa produktima fisije.I sve su to gurnuli nazad i zabasurili.Ima ko ce to da popravi.To nije prva glupost koju su uradili vec se samo nastavljaju akcidenti.Pre toga su greskom izvadili gorivne elemente i oni su se rasuli na sve strane-neki u vodu,neki na patos a nesto je palo nazad u cehol.Naravno krivac za to je bio neki radnik koji nema veze sa time al morao je da se nadje krivac.I ima jos toga koliko sam obavesten,prosto i ja ne verujem da je to sve tacno,kakve su gluposti radili.Nestrucno rukovodstvo,tu operaciju vodi fizicar koji ceo svoj radni vek nista nije radio i koji uopste nije strucan za taj posao,pa ljudi koji su odavno u penziji i koji su unistili taj reaktor i nuklearni program u Srbiji.Strahovite pare se vrte oko toga.Ja sam obavesten da je njihov novi direktor samo stajao kod nekog bureta i pomagao pri zatvaranju i za to dobio 200 000 dinara plus plata koja nije manja od 200 000 .to je sve ukupno 400 000 dinara za posao.A i drugi tako rade.voleo bih da se neko javi iz vince i da mi kazu da ovo sto sam ja cuo i napisao nije istina.Prosto me je strah da pomislim sta sve moze da se dogodi!Za sada toliko.


Uh ala se zakuvalo...
Citirani post sadrži istinite i poluistinite delove, kao što i biva u situacijama rekla-kazala, pa to dobije mnogo ružniji oblik. Navedene nezgode su se desile, samo što su bile očekivane pa se zato i sprovode mere zaštite i predostrožnosti. Znači radi se, očekuje se eventualni problem pa se pripremi zaštita. Očekuješ da ćeš možda da padneš sa motora, pa staviš kacigu.
Svi ti mali "akcidenti" su se desili baš prilikom operacija koje su bile u funkciji prepakivanja i odnošenja isluženog goriva van zemlje, a pod pritiskom Amera, naravno. Što će reći, "daj da razvalimo i prepakujemo", jer drugog načina nema, a kada rasturaš i lager, kuglice se normalno otkotrljaju u prethodno pripremljenu tacnu.
Nije istina da je okrivljen radnik koji je bio početnik, već radnik koji ga je obučavao i nije mu lepo objasnio na šta da obrati pažnju, mada ni taj nije mogao da očekuje da se u kanalu nešto otkačilo, a jeste zbog 40-godišnjeg čučanja u bazenu. Trebalo bi puno razglabanja da to lepše opišem, nije ni bitno. Bitno je da je sve to palo otprilike gde je i planirano a bez posledica po ljude koji su bili iza debelog zaštitnog zida u drugoj prostoriji.
Ovaj prvi primer za tehnološki (a ne gorivni) kanal je tačan, opet se sve desilo 6 metara pod vodom, samo što su ovi cimali odozgo jer je zapeklo, a jednostavno mora da se izvadi, otkači...šta god. Opet bez povećanja doze na platformi. Ljudi to rade bukvalno da bi nas oslobodili bede i đubreta, ispravljajući javašluk prethodnih generacija, koje su to sve "privremeno" tu skarabudžili, a pošto je kao i uvek "ponestalo para", to privremeno je postalo stalno i ultra neregularno. E sad` će da ode i to za stalno.
Što se tiče nestručnog fizičara, tačno je da se kasnije aktivno priključio operativnim poslovima, ali čovek nije ni glup ni lenj ni nestručan, nego onako...ko u svakoj firmi, mrziš goniča robova.
Da je direktor zatvarao buriće, tačno je, rokovi stiskaju, čovek preduzimljiv hteo da pomogne, ništa strašno. Uvek postoji ona priča "zašto ne prima platu tehničara ako zatvara buriće", ali opet drugi bi rekli za takav primer "eh da su ovde svi direktori takvi...". Sto ljudi, sto ćudi...
Da ponovim jer je pisanije predugačko, sve ovo se desilo, ali je takođe planirano, predviđeno, neizbežno, pa samim tim ne potpada pod neku havariju ili akcident u pravom smislu. Poseban problem su užasni uslovi rada - radijacija, kontaminacija vazduha u prostorijama, opet sve kao planirana i neizbežna posledica dotičnih operacija. Zato je primljen veliki broj ljudi koji rade naizmenično kako bi se smanjilo pojedinačno izlaganje uslovima, uz ostale mere zaštite.
Ovo za penzionere je potpuno tačno i potpisujem izneto.
[ vladd @ 03.06.2009. 19:50 ] @
Pocni da verujes, maliradoica, Deli Radivoje klepa pare samo tako.

To sto si napisao, to su price i pricice, kako bi bilo kada bi bilo, nesto treba, neko trazi..

Realnost je da je to pogani biznis, u kome se vrte jezive pare. I tih 4k€ je bedna boranija, pocketmoney..

Ima tu raznih pitanja, ako vec ide gorivo, zasto mora da slece na svakom najblizem aerodromu, a ne u cugu da ode na odrediste, ili uz jedno, kontrolno, sletanje.

Pa zbog 2-3 milke dolara(miliona) koliko kosta "obezbedjenje" obezbedjenog tovara, a aerodromi mastaju o takvom cargo teretu, i nude pogane provizije .

I to je jedan detaljcic

Gde je pakovanje, pa transport kroz grad, pa obezbedjenje...ko dobije poslic ne tenderu(koga nema zvanicno, internom, burazerskim dogovorom), taj se penzionisao kao Baja Patak.

Nije to prosto, ima ovde, odneli tamo...takav posao nikome ne treba, to je posao jednom u zivotu, ne samo odgovornih pojedinaca u Vinci, nego i zivotu drzave, to se ne propusta, americki dream

Nudili Rusi, da klepe i odnesu, bez trzavica, ali fuj, ludaci, pa ne treba samo da se zavrsi posao, treba da se zakomplikuje, da kosta, da ima puno(a ima) parica na gomili, pa "mrvice" teske milionce nisu na odmet

Nisu vajda streberi gulili fax, i knjige, da bi radili za platicu, i merili(kao sto nisu nista radili 20god) neke procese..a gomila para ispred nosa

I prodavac sladoleda moze da se casti sa jednim, ali kada mu se zalomi paket bez dostavnice..ihaaa...upala grla

Ceo posao je oko 80 milki, po planu,(ako bude vise alavih, prebacice plan), ovih, kreditnih 25, je samo pocetak operacije "bogati naucni radnik"

Ko im dada da se "brinu" o tome, to je bre drzavni posao, kakav institut, oni samo treba da gledaju i savetuju, da ne izginu..


Poz
[ bobiska @ 03.06.2009. 20:04 ] @
@vladd
Slažem se i sa ovim, jedno...90%.
[ vladd @ 03.06.2009. 20:18 ] @
Pa kada znas materiju, gde ces veci procenat, meni je to kao 200%.

Naravno, nemam ni snage ni volje, da pratim fabulu radnje, stiglo je i do skupstine, pa neka trljaju glavice.. ni bas svih detalja(i od "drugih")..

90%...zadovoljan sam

Poz

P.S.
Mozda sam trebao da budem blazi prema ucenjacima, ima ih dobrih i postenih i skromnih(materijalno, naucno su ekstremi), i na srecu su solidan procenat, ali ima i ...onih drugih...
[ janic @ 04.06.2009. 19:07 ] @
Nije zapekao kanal nego pogresna metoda rada.Kanal ne moze da zapekne,nije to kifla.Neko ce da kaze kao bobiska;pa dobro ko radi taj i gresi ali ovde je slucaj o nizu gresaka koliko sam ja upoznat.Ovo su nuklearne masine ,specijalni programi,visoki rizici i ko vodi taj posao.Zato sto je prljav i gospoda oce da uzimaju pare i da neko za njih uradi taj deo posla i da snosi odgovornost a oni da napisu deset naucnih radova o tome.I taj prljavi posao vodi naturscik us pozamasnu platu.Pretpostavljam da je tako,voleo bih da se neko od njih javi i da objasni sta se desavalo sa tim gorivom .Taj nuklearni reaktor nije njihovo eksluzivno loviste,njihov plen koji samo oni mogu da cerupaju vec su obavezni javnosti da podnesu racune.nema sakrivanja iza nekih straobalnih vojnih tajni i slicno.zajednica je davala i daje novac i za svoje pare hoce da zna tacno sta se dogadja,nista vise.ja se izvinjavam ako sam sumnjicav al video sam mnogo prljavih stvari.Ako je tacno to da taj direktor ima kolko sam ja shvatio na platu od 200 000 i jos 200 000 samo sto zatvara burice to nije u redu sem ako tih burica nema par hiljada e onda svaka mu cast.Evo ja cu da otvaram i zatvaram burice za 150 000 i to za mesec dana,jes da nisam doktor imam samo faks.I koliko sam upoznat u pozadini je gomila penzionera na ugovorima o nedelu kao da ova drzava nema nikog drugog mladjeg da odradi taj deo posla ili su sposobni koji su tamo bili najureni odatle.ko zna.Voleo bih da gresim, jos cu se raspitati o detaljima pa cu vam javiti i pozivam sve koji nesto znaju o ovome da se slobodno jave.
[ maliradoica @ 04.06.2009. 19:41 ] @
Mozda je ipak zapekao kanal.To je ipak posao i procena za masinske inzenjere koji su tamo sigurno angazovani.Pa nije to macji kasalj pa da neko cacka kako mu se prohte i da uz pomoc stapa i kanapa radi.Mislom,g.Janicu da niste u pravu bas sa tim insuanacijama a sto se tice Bobiske ja sam siguran da on vise zna nego sto hoce da nam kaze.ali uostalom sacekajmo da se neko javi iz Vince da nam malo pojasni situaciju.Siguran sam da ce se neko javiti.Imajmo poverenja u njih.to su prekaljeni strucnjaci.
[ vladd @ 04.06.2009. 21:07 ] @
Citat:
janic: Pretpostavljam da je tako,voleo bih da se neko od njih javi i da objasni sta se desavalo sa tim gorivom .............Voleo bih da gresim, jos cu se raspitati o detaljima pa cu vam javiti i pozivam sve koji nesto znaju o ovome da se slobodno jave.


Malo do umereno..naivno.

Eto, sada ce o'ma da se jave i da ispricaju sta ima da ispricaju, i da rizikuju da dodju u zizu javnosti, i da im izmaknu parice, da se vidi aljkavost(eventualna, ne znam tacno detalj), pa malo do umereno da robijaju...

Toga nema ni u civilizovanijim drustvima, jednostavno nije za prostu javnost, a za Cernobil se cutalo dok oblak nije otisao dovoljno...pa prekrio planetu.

Jednostavno, te stvari se ne pricaju, ne uznemirava se javnost, osim pomalo ciljno, a kada dodje do incidenta, ko prezivi, kritikovace.

Da li su strucni, jesu, solidno. Ali, to je posao kao minerski. Ma koliko da si strucan, zadrhti ruka, neki sraf neispravan...i ode mast u propast..a mast radioaktivna.

Osim toga, transport je situacija kroz koju niko odavde nije prosao. Tako da se uvecava rizik, bar statisticki.

A da se ogromna vecina krila od pomracenja, jeste, kakav bi tek efekat napravila lazna uzbuna ili nepotpuna informacija...katastrofa.

Poz.
[ janic @ 05.06.2009. 18:22 ] @
Evo jos informacija.Znaci nema masinca koji bi vodio poso nego fizicar koji nista nije radio 30 godina.Valjda imaju para za tolko da nadju nekog prakticara.Izgleda da uz ovo gorivo ide i ciscenje cele zgrade reaktora sve sa starom opremom pa su poceli od velike sale.I tu je bilo propusta u smislu da su neke kontaminirane stvari bile proglasavane za ciste,priuceni ljudi merili zracenje a ne znaju da rade sa instrumentima i tako.Valjda to nije bas tako.
ali da se vratimo na gorivo.jedan od glavnih razloga zatvaranja velikog reaktora je bilo to sto se na gorivo hvatala neka skrama u vidu oksida ili sulfida.i rusi koji su dolazili da to vide nalozili da protok pumpi teske vode bude povecan a to nije bilo moguce jer ovi nasi kada su radili remont teskovodnih pumpi zeznuli stvar:radno kolo pumpi od prokrona lili slovenci i kada su nasi obradjivali odlivak videli da je porozan(nisu mogli da vrate pare) i vrate na pumpe ona stara radna kola ali tako da niko pumpe nije smeo da ukljuci na veci broj obrtaja kako su rusi trazili,jer su i na malom broju obrtaja drasticno povecane vibracije,pa nije mereno PH vode,i kao rezultat toga velika kolicina aktiviranog goriva (a jako malo potrosenog) koje se sada vraca u rusiju.To moze i da objasni bivsi fizicar na reaktoru koji je u penziji,koji je tu bio glavni R.Martinc koji je u penziji i niko ga vise nika nije zvao da ga konsultuje.Znacu i laik bi video kolika je steta napravljena,gorivo aktivirano a neistroseno,nit da ga prodas a moras da platis da ga odnesu.To su milioni dolara u pitanju.Pa onda voda koja se dolivala u taj bazen gde je upao onaj radnik,rusi su dali uputstvo da se demineralizovana voda doliva ako ne destilovana a ovi sipali iz vodovoda sa hlorom pa ti vidi koja se hemijska reakcija odvija kada je ta voda u dodiru sa aluminijumom pa kada se ti kanali besomucno treskaju u procesu pripreme za transport(merenje stepena izgaranja,premestanje itdd) kakav ce biti rezultat sa tankim kosuljicama od aluminijuma,videce se.Kao da je neko namerno hteo da se reaktor ugasi.Ili su ovi bili nesposobni.pre ce ovo biti.
[ bobiska @ 05.06.2009. 18:26 ] @
Plata tog inženjera u Cernu u Švajcarskoj je 13.000 €, a što nama tih 200.000 din. zvuči mnogo, sami smo krivi. Dodatnih 200.000 za "zatvaranje burića" deluje smešno i samom autoru te izmišljotine. Možda ih i dobija, ali je to onda pitanje raznih muljaža oko učešća na projektima, a toga u principu ima, mora malo da se smanji ona razlika do plate u Cernu. Jer, radijacija utiče na naše tkivo baš kao i onom Švajcarcu. Na naftnoj platformi možete da zaradite mnogo više, pa izvolite.
Citat:
janic:Taj nuklearni reaktor nije njihovo eksluzivno loviste,njihov plen koji samo oni mogu da cerupaju vec su obavezni javnosti da podnesu racune.nema sakrivanja iza nekih straobalnih vojnih tajni i slicno

Znaš ono, imaš 33 godine, a još veruješ u Deda Mraza?
Citat:
janic:I koliko sam upoznat u pozadini je gomila penzionera na ugovorima o nedelu kao da ova drzava nema nikog drugog mladjeg da odradi taj deo posla

Ovo je tačno. Ali opet kriva država, koja je godinama puštala da to tamo tavori, nisu ulagali ništa i ničim nije motivisala mlade da zamene starkelje. Posledica - samo sedoglavi znaju šta je u kom zamotuljku i u kojoj cevi.
Citat:
maliradoica:...a sto se tice Bobiske ja sam siguran da on vise zna nego sto hoce da nam kaze.

Ili što sme da kaže:)
[ bobiska @ 05.06.2009. 18:38 ] @
Edit: tek sada videh prethodni post, pa...
Citat:
janic:priuceni ljudi merili zracenje a ne znaju da rade sa instrumentima i tako.Valjda to nije bas tako.

Pa znaš i sam da nije.
Citat:
janic:radno kolo pumpi od prokrona

I kažeš završio si fakultet, a?
Ostatak posta ne bih komentarisao, suviše je konfuzan a sve u stilu Pera pričao Žiki. Tačno je da su neki mentoli s***ali reaktor pre 20 i kusur godina, ali to je već o.t.
[ janic @ 05.06.2009. 19:15 ] @
Mora da bude konfuzno kad mnogo cinjenica moras da izlozis na malo prostora i sve je slozenije nego sto jeste pa se gubi malo nit zbog skracivanja.Sto se tice merenja kontaminacije uzeti su ljudi sa reaktora i posle nekakve kratke obuke dati su im soficistirani instrumenti da odrede da li je neki predmet kontaminiran ili nije,a ljudi bre masinci prepusteni sami sebi.Sto se tice radnog kola ako nisi znao nerdjajuci se naziva:prokron odnosno engleski:stainless.covek se uci dok je ziv a opet umre kao magarac.sto se tice novca ostavljam drugima da donesu sud.ako jedan hirurg danas uradi pet operacija i ima platu 100 000 dinara sta on da kaze? ovo je Srbija.
[ bobiska @ 05.06.2009. 20:09 ] @
Citat:
janic:Sto se tice merenja kontaminacije uzeti su ljudi sa reaktora i posle nekakve kratke obuke dati su im soficistirani instrumenti da odrede da li je neki predmet kontaminiran ili nije,a ljudi bre masinci prepusteni sami sebi

To te je informisao neko mnogo priglup ili neiskusan, koji je tu nešto loše razumeo. To su ljudi iz druge laboratorije u okviru instituta (praktično druga firma, a u cilju potpuno nezavisne kontrole), koji kao dozimetristi radiolozi rade na reaktoru od 5-19 godina, kako ko. Otprilike kapiram da ti je insajder jedan od novoprimljenih ljudi, koji još nije ukapirao ko je ko na reaktoru. Voleo bih da mi to tamo u lice kaže, pa da mu lepo objasnim gde je došao. S obzirom kako dečko kapira, slutim da je upravo on opasnost po tvoju bezbednost. Zamoli ga da promeni firmu.
Što se tiče tog tvog "prokrona", pitam se gde si ti završio faks i koji. Info, kaže se prohrom, nije to nikakav kron, nego hrom, Cr - chromium.
Poređenje plate ne stoji, nikako da uračunaš rizike, verovatno ih nisi svestan pa ti i ne zameram.
[ janic @ 06.06.2009. 15:23 ] @
Ne,pogresno si shvatio.Od ljudi koji su radili na reaktoru napravljene su ekipe za dekomisiju.to nema veze sa dozimetrijsko-radioloskom sluzbom koja je iz druge labaratorije.glavni kriterujum kod odabira ovih ekipa je bila slepa poslusnost a ne strucnost.Tako se dogodilo da bravari mere radioaktivnost predmeta koji se nalaze u toj sali-to je u okviru dekomisije,valjda, koristeci soficistirane instrumente i praveci grube greske (predmeti koje su proglasavali za ciste posle su slucajno pronalazeni kao kontaminirani) i sve je to posle zataskavano.U sustini haos.Znaci ako si poslusan a nemas pojma mozes da radis ako si mi simpatican nema veze sto posle napravis haos.Evo jedan primer sta se dogodilo kada su radnici polagali neke testove koje su morali po zakonu.Tu je bila materija iz fizike,zastite i slicno.I posle desetak dana kada su delili diplome koje bi u stvari trebale da budu dozvola za rad na takvim poslovima,bivsi direktor kada je prozivao po imenima dao i diplomu coveku koji nije ni bio taj dan na polaganju.Tek kada je ovaj reagovao onda mu je ni nisu dali,kao navodno greska.Prosto da ne poverujem da je to istina.Pa ipak ljudi moraju da znaju neke stvari ako rade taj posao.Sto se tice prohroma,prokroma,nerdjajuceg,Edelstahl,stainless steel i na ruskom-nerz. Sve se to odnosi na iste legure.U Republici Srpskoj se cesce koristi izraz prokron.
[ bobiska @ 06.06.2009. 18:14 ] @
Ok, nisam te razumeo, već sam se uplašio da i takve nebuloze kruže, ovo što si napisao je uglavnom tačno, uz ogradu da su mi nepoznati pojedini detalji.
To što se negde većinom izgovara neki termin, ne znači da je izgovor gramatički ispravan. Kažu ljudi ovde i motorcangle, retrovizor, medijapan...da ne nabrajam, pa je pogrešno.
[ vladd @ 06.06.2009. 19:45 ] @
Samo da pojasnim prokron je tacan, ali trgovacki naziv, solidno uopsten, najslicniji "stainless" varijanti termina.

Za laboratorije se rade od posebnih, nerdjajucih materijala(preciznije receno a uopsteno), po potrebi magnetnih, ili nemagnetnih, otpornih na ovo ili ono, za niski ili visoki vakuum.
A narocito za ekstremne laboratorije, gde se najcesce i ne zna najveci deo strukture materijala. Ili su fizicari trazili nesto dodatno, samo njima jasno zasto.

Naravno, hroma moze da bude u raznim varijantama, a takodje i nikla, kobalta..i cega god treba..Tesko je jednom recku obuhvatiti sve.

Prohrom, je naravno, domaci prepev, onih koji nisu bas u sreci sa masinstvom...nesto kao gedore ili hilti. Gedore i Hilti su firme, ali i sinonim za odredjeni alat.


Da se vratim na temu. Vinca je xx, a bice i xxx godina u problemu, posto je rukovodeci kadar vrlo specifican. Pametan, sposoban, ali imaju i osobine za motku..

Vinca je parcijalno resavala svoje probleme, i neke su laboratorije sirote, zapustene i zastarele, a neke su spljiskale pare, nenormalne, npr akcelerator, pa ne vredi ni kriviti sustinski sirotu drzavu, koja je alavcima dala pare za 20-ak godina zabave.


Poz
[ bobiska @ 06.06.2009. 21:54 ] @
U svom pisaniju si bukvalno zamenio mesta rečima prohrom i prokron. Ukucaj u google prohrom pa zatim ovu drugu nebulozu, rezultate samo na srpskom, pa ćeš da vidiš šta će google da te pita za "prokron" - da li ste mislili prohrom?
Totalno nebulozna rasprava... prokron...sačuvaj me bože...k`o bicikla, biciklo, becikla, beciklov, biciklov...
[ mrle 011 @ 07.06.2009. 00:17 ] @
a sta ne valja sa retrovizorom?
[ bobiska @ 07.06.2009. 08:51 ] @
Odosmo totalno u o.t. Ne valja što potiče od fr. "Retroviseur", što bi po naški najbliže bilo retrovizEr, a pošto za neke stvari koristimo često i termin "vizir", nalazimo da je retrovizOr iskvarena i nepravilna varijanta. Izgovor može da se čuje i ovde:
Code:
http://bab.la/dictionary/english-french/rétroviseur.html
[ vladd @ 07.06.2009. 16:08 ] @
Citat:
bobiska: U svom pisaniju si bukvalno zamenio mesta rečima prohrom i prokron. Ukucaj u google prohrom pa zatim ovu drugu nebulozu, rezultate samo na srpskom, pa ćeš da vidiš šta će google da te pita za "prokron" - da li ste mislili prohrom?
Totalno nebulozna rasprava... prokron...sačuvaj me bože...k`o bicikla, biciklo, becikla, beciklov, biciklov...


Problem je sto se neko informise i stice znanje sa googla i to povrsno, a neko ide u glupe zgrade, gubi godine i diploma mu ne vredi, posto je nepismen.

A piljari su kao pismeni.

No ovo je (od)govor vise o nama, iako je tesko povezati sa temom.

Prohrom je termin, filoloski receno, koji je zaziveo i nema nam spasa. I dobio sledbenike. I sluzi za komunikaciju. I razumemo na sta se odnosi.

Ali u genezi reci je nastala greska, opsteprihvacena, kao i za gomilu reci. I nikakav problema.

Problem je kada se neko kritikuje, ako je koristio malo stariji, ali tehnicki ispravan termin prokron. I to se moze reci da je strucna terminologija, tako se pomalo prepoznaju inzenjeri, nanjuse se.

I online google na kraju "prepozna" prokron, u svojim strucnim verzijama, i online prevodilac prepozna prokron, (hrv-eng)= stainless steel....
A to sto je google ponudio "da li ste mislili"...pa to je samo pomoc globalnog pretrazivaca, a ne kriterijum za ocenu ispravnosti termina.

No ni reci o bagatelisanju Vince drzavnih para, a to sam nekako ocekivao, ili za ili protiv , a ne LEKTORSKI OFF topic.

Poz
[ maliradoica @ 07.06.2009. 17:11 ] @
Nije vazno dali je prokron ili prohrom,i jedno i drugo je tacno.Vazno je da je taj deo koliko sam ja shvatio odliven u Sloveniji i nije specificirano da bude neka specijalna izrada(centrifugalno itd..)nego klasicno gravitaciono i onda liv nije kompaktan nego je porozan,pa je strugar u Vinci prilikom obrade odlivka video golim okom rupe pa taj nije ni stavljen vec su vraceni stari ruski ali nisu dobro.Jel tako Janicu?Mogu da pomislim sta bi se dogodilo sa tom lose odlivenom turbinom i teskom vodom na velikom broju obrtaja.Koliko sam shvatio nije postojala neka tehnoloska metode provere kompaktnosti odlivka(rentgen,Itd..)?
I opet mi nije jasno:ko to tamo rastura reaktor?
[ bobiska @ 07.06.2009. 17:56 ] @
Kako ti nije jasno? Ko te je rasturao `99.?
[ janic @ 07.06.2009. 18:03 ] @
Tacno Mali Radojice,bas je tako bilo sa tim radnim kolima.sta mislite kolika je nastala steta zbog toga.A tek zbog toga sto je i to bio jedan od razloga zasto je ugasen reaktor.Bivsi ministar Domazet je naredio da se novo gorivo transportuje za Rusiju a Amerikanci ce dati pare.Glavni naredbodavac je bio premijer Djindjic.Gorivo je otislo,jedan deo novca je zavrsio na racunu Instituta,jedan deo,veci navodno negde u Vladi,ko zna.....Napravila se cirkuska predstava oko tog transporta a pre toga to gorivo je stiglo iz Rusije sa jednim kamionom,normalno i stajalo dugi niz godina u podrumu sa jednim katancem.Pa su se onda odjednom na reaktoru pojavili strucnjaci iz Vince,iz druge labaratorije ,da ispune te eksluzivno-teledirigovane zelje, koji ce to da srede (uz skromnu nadoknadu i veliku slavu), da to gorivo spakuju za Rusiju.Zasto se nisu pojavili kada je na stotine novih gorivnih elemenata gurano u reaktor a znalo se da se hvata ta skrama i posle kratkotrajnog rada to cisto gorivo aktivirano i spakovano pod hitno u onu salu sa vodom.I na taj nacin napravljena dvostruka steta.Ne mozes da prodas to gorivo kao novo ,jer je aktivirano ali jako malo sagorelo pa nema ni mnogo plutonijuma, i onda moras da platis ogromne pare da se to otera u Rusiju.I sve na racun ovog napacenog pokradenog naroda kome se servira - eto kako neko vodi strasnu borbu da spase Srbiju od nuklearnog zagadjenja.Strasno i jadno,do bola.Pateticno do prostote. Da je neko hteo (od onih koji drmaju svetom) da uspori ili unisti nuklearni program u Srbiji scenografija se ne bi mnogo razlikovala od ovoga sto se dogadjalo sa reaktorom.U glavnom cilj je postignut,majmun ima jos jednu bananu u ruci ali i to ce mu se uzeti jer je on sa bananom opasan i za sebe i za okolinu.Probacu da ovi dogadjaji budu okosnica za jedan mali dokumentarni film .Ovih dana cu pokusati da stupim u kontakt sa jos par starih radnika koji su u penziji ili oterani sa reaktora a koji su direktno radili na gorivu pa cu javiti jos detalja.
[ maliradoica @ 07.06.2009. 18:28 ] @
G.Janicu,ja sam Mali Radoica,samo da ispravim.Da li je moguce da smo mi takav narod?Kada sam bio mobilisan '99 pronalazili smo nedvosmislene tragove da je u par situacija bili sinhronizovanog dejstva Amera sa neba i sa zemlje Srbije od nasih gradjana..Svako se borio na svoj nacin i za svoje ideale.I jedan i drugi nacin je bio krvav.Ali ako jos neko pri tom i uzima pare e onda je to stvarno dno.Obrazovanje i drustveni status tu ne igra veliku ulogu.Cak se moze i reci da je veci procenat onih koji su prodali svoju drzavu iz redova inteligencije,bar prema podacima iz 2 rata.Znaci ispada da mi kao drustvo-drzava nismo sposobni da imamo takvu stvar kao sto je reaktor koji radi jer je on veca opasnost za nas nego za njih.a opet opasni smo zbog toga sto imamo i to istroseno gorivo pa mozemo da to nekom ustupimo pa da nas i taj gadja municijom sa osiromasenim uranijumom od naseg goriva?Znaci da nama i ne treba zelezara Smederevo koja tek sada radi kako treba kada je kupio pravi baja sa mamuzama a prodata je za par dolara, a ovaj narod i dalje otplacuje kredite od preko 120mil.dolara koliko smo duzni za nju.Ili nama nije ni potrebna fabrika traktora jer cemo ionako svu zemlju prodati u bezcenje pa ce nam novi vlasnici davati johndeerove ili fergusone da vozimo jer smo izgleda jedino sposobni za to.Ili bacuskama damo kompletno pravo za energente u ovoj drzavi,sta ce nama to da nas boli glava!
O narode....
[ bobiska @ 07.06.2009. 20:24 ] @
Da ne bude zabune, mora da shvatite jednu bitnu stvar: do pada berlinskog zida, kontrolisali su nas braća Rusi, tj. dolazili na reaktor u vidu inspekcije svaka 3 meseca i merili stanje sa gorivom, da bi utvrdili da li smo nešto bez njihovog znanja pomerali/radili/muljali. Posle pada dotičnog zida i slabljenja Rusije, istu ulogu su preuzeli Ameri pod maskom IAEA. Svaka 3 meseca stižu i uz bahato šerifsko ponašanje sledi "digni ovo, pomeri ono, šta je ovo ovde...". Naravno, sve mora da bude na svom mestu od poslednje njihove posete, svaka doza da se složi. Kako se Rusija malo pridigla, od pre par godina eto ih zajedno u inspekciji. Onda su napravili deal, novo i staro gorivo ide nazad u Rusiju, da se ne bi više drndali sa bušmanima. Hteli su Ameri o svom trošku da ga ćape, Ruje naravno nisu dale, pa se dogovorili da prvi plate odnošenje, a drugi da ga uzmu, samo da ne ostane indijancima. Kako su Iranci i S. Koreja sve to izbegli...verovatno ih Rusi smatraju za strategijski bitnije kompanjone od nas.
Problem im je što ovakav tip reaktora može da se upotrebi za proizvodnju nuklida potrebnih za pravljenje nuklearnog oružja. Ostaje nam mali reaktor koji to ne može da radi, kao i dozvola za gradnju reaktora za nuklearku, koji takođe ne može da se upotrebi za bombicu, u prevodu od sada ti isporučuju neobogaćen uran za razliku od ovog koji vraćamo.
E sad vlasti mogu da se slikaju sa amerskom dozvolom za nuklearku, kad` to ne smeju ni da pomenu širokim narodnim masama koje, ničim izazvano, još uvek misle da je to nešto strašno od čega "mož` se rikne".
Mislim da je ovaj post najkonkretniji odgovor na naslov teme, pa ne morate više da nagađate.
[ Ivan Dimkovic @ 07.06.2009. 22:41 ] @
Citat:
bobiska
Kako su Iranci i S. Koreja sve to izbegli...verovatno ih Rusi smatraju za strategijski bitnije kompanjone od nas.


Lepo su izbegli - tako sto su pod sankcijama vec decenijama a kljucno znanje su pokupili od Pakistanca (a i to je duga prica, kako se Pakistan dokopao znanja da pravi bombe). I jedni i drugi su to trpeli jer su hteli da imaju svoje atomsko oruzje, njima su te sankcije bile vredne toga sto hoce. Severna Koreja trosi 1/4 svega sto napravi na vojsku, a ljudi im zive od humanitarne pomoci - i njima je, eto, par A-bombi bitnije.

Srbija nema takve aspiracije a i cisto sumnjam da bi vecina stanovnistva prihvatilo da zivi pod sankcijama zbog macevanja sa svetom u vezi odredjenih zabranjenih nuklearnih istrazivanja, pa zbog toga i postuje IAEA-u i naredbe iste.

Citat:

E sad vlasti mogu da se slikaju sa amerskom dozvolom za nuklearku, kad` to ne smeju ni da pomenu širokim narodnim masama koje, ničim izazvano, još uvek misle da je to nešto strašno od čega "mož` se rikne".
Mislim da je ovaj post najkonkretniji odgovor na naslov teme, pa ne morate više da nagađate


Gradnja nuklearke zahteva pre svega da kompetentni ljudi sednu i izplaniraju kompletan razvoj energetskog sistema Srbije za sledecih par decenija - a onda takodje i videti da li tu ima mesta i koliko se isplati gradnja nuklearke/nuklearki. Nuklearke nisu jeftina rabota kao sto znas - verovatno ce one imati mnogo vise smisla kada cena struje u Srbiji bude mnogo veca.

Politicki nije tesko promeniti odnos javnosti u zemlji kao sto je Srbija - par elektro kriza tokom 2-3 hladne zime, i aktivna kampanja za nuklearnu energiju bi resili problem :-)
[ vladd @ 08.06.2009. 00:05 ] @
Jos par detalja, da se vidi trend besmisla.

Nuklearke su zakonom zabranjene u Srbiji, mada povezivanje termina zakon-Srbija..deluje, najblaze receno, smesno. Lako ce se prekrsiti, jos lakse promeniti. Skupstinska vecina moze da proglasi zeleno nebo.

I drugo, doticni gospodin Domazet je odskora predsednik upravnog odbora Vince...

Poz.
[ EmilijaV @ 08.06.2009. 01:49 ] @
Citat:
maliradojca: Stvarno nisam do sada cuo za Pavla Savica, mada kao sto rekoh ne bavim se fizikom.

Strasno!!!

Obicno se o doticnom cuje u osnovnoj skoli, tako da nije uslov da se bude fizicar. Bar je tako bilo u moje vreme...
[ 101010 @ 08.06.2009. 10:51 ] @
Interesantna je to prica, mene samo cudi da pre nije nacinjen pritisak da se visoko obogaceno gorivo ukloni iz Srbije... Koliko sam te razumeo IAEA je vrsila kontrolu cak i Slobino vreme....

Ovako kada pogledam u nazad, mozda gresim, ali deluje mi da je Titova ideja bila da reaktori budu zacetak nuklearnog programa SFRJ, koji ce izmedju ostalog rezultovati pravljenjem n. nauruzanja. Pa i sama kupovina veceg reaktora, ima smisla u tom kontekstu. Ali verovatno su u medjuvremenu velike sile "made him an offer he can't refuse" i to je bilo to. Mada bomba je bila bukvalno na dohvat ruke.

Ali i sama cinjenica da je sedamdesetih nabavljeno gorivo koje je teorijski vrlo lako direktno moglo biti iskorisceno za pravljenje fisine bobmbe je interesantan pokazatelj da smo tada bili postovan igrac.
A imali smo i mogucnost lakog dobijanja prave kolicine odgovarajuceg izotopa plutonijuma, koji je jos zgodniji za vojne potrebe... Zamislite ironiju, da iskloristimo sakupljenu americku municiju od osiromasenog uranijuma u rekatoru kao supstrat za dobijanje plutonijuma za nase oruzje :).
Kapiram da je njihov najveci strah bio da neko ne ukrade koju sipku ili proda.

S druge strane, bas me interesuje kako smo konkretno koristili reaktore u naucnom smislu, sem savladavanja tehnologije upotrebe, i pretpostavljam koriscenja neurona u svrhe ispitivanje fizike cvrstog, tecnog stanja, kristalografije, spektroskopije, itd. Da li je tu bilo dobrih naucnih istrazivanja i radova? Kada su poslednji eksperimenti i istrazivanja vrsena, koliko razumem iz stampe, reaktori nisu aktivni jos od osamdesetih. Da li ce mali reaktor biti pusten u rad ?

Sto se tice dekomisije reaktora, kapiram da je vise stvar novca, jer pretpostavljam da je i veliki je mogao da radi koristeci nisko obogaceno gorivo. Ali cini mi se da cak i sa takvim gorivom i malim rekatorom, nije nemoguce dobiti nuklide zgodne za nauruzanje, samo teze i sa ...

Nego u celoj prici mi je zao ako sve ovo ostane na tome da su odneli interesantno gorivo, a ostavili zardjale magacine sa brdom nuklearnog otpada da cuci u Vinci, kada su vec uzimali glavnu nagradu, trebalo im je uvaliti i sve djubre....
[ vladd @ 08.06.2009. 14:00 ] @
Citat:
101010:  trebalo im je uvaliti i sve djubre....


To si NAMA dao nekakav znacaj. Uzeli od deteta sladoled, a ostavili mu musav papriric. Da ne mislis da smo nesto "vazni".

Poz
[ bobiska @ 08.06.2009. 17:40 ] @
@101010
-I u Slobino vreme i sada.
-Ha, nećeš verovati, u hali malog reaktora je 70-ih stajao tenk/krš na kojem se isprobavao razvoj projekta...pogodite..."municija sa osiromašenim uranijumom". Lepe pare su uzete za izvoz iste. Posle nam je lepo vratili.
-Mali reaktor neće biti pušten u rad, on nikada i nije prekidao rad i to samo u experimentalne svrhe. Veliki se koristio za ozračivanje materijala za industrijske i medicinske svrhe. Sada sve to uvozimo i plaćamo debelo i ne daj bože da nekome zatreba ovaj medicinski deo, umreš pre nego dočekaš svoj red.
-Glavnu nagradu su uzeli/oteli, nismo u situaciji da im išta uvaljujemo. Da pevamo ako oni nama ne budu još uvaljivali.
[ janic @ 08.06.2009. 20:26 ] @
Prica je pocela od onog trenutka kada su nam rusi poklonili reaktor.Nama i kinezima dva, valjda.Isti su bili s tom razlikom da kineski jos rade i oni su bili okosnica
razvoja kineskog nuklearnog programa.Nastavak znate.Mi nismo kinezi i unistili smo reaktor svojom nesposobnoscu,gluposcu i jos sa necim,valjda. I to je ustvari prava prica bez ikakvog ulepsavanja.Prvi kadrovi na reaktoru su bili pokupljeni iz vojske,nesto mornarica a nesto avijacija.Ostali kadar je bio elitni iz firmi iz Beograda,po direktivi.Visoko strucni kadar je bio sa velikim prosekom.Prvo gorivo je bilo dva posto uranijum 235 pa je pod rukovodstvom fizicara R.Martinca koji
ga je uspesno i pre kineza preveo na osamdeset postotno.I tu se stalo,R.Martinc je otisao u penziju,nekome on nije odgovarao, dosao je drugi rukovodioc koji je unistio reaktor.Sem reaktora prica je daleko vaznija kada se i u nju ubaci i afera oko rudnika urana u Sloveniji,Zirovski Vrh i u Srbiji,okolina Kalne.Tu je bilo nekih prica oko kolicine urana,ekonomske isplativosti,itd....zamislite sliku:Srbiji treba el.energija,ima svoje gorivo i nus proizvod koji je jos interesantniji,ima iskustvo u radu sa reaktorima,pare koje su bacene na akcelerator su mogle da se usmere ne reaktor i ko zna sta bi bilo kad bi bilo.I da znate da je bio u radu razmatranje testiranja srpskog goriva i cak je uradjena prateca instalacija na reaktoru ali se iz dobro poznatih razloga prica ovako zavrsila.Zato ja pokusavam da ispratim sve detalje,koliko je to moguce da bar to ne prodje zaboravljeno jer bar toliko dugujemo onoj prvoj generaciji radnika na reaktoru koji su uspesno "terali" reaktor dugi niz godina sve dok "strucnjaci" nisu dosli na vlast.
[ maliradoica @ 10.06.2009. 14:42 ] @
Bilo bi interesantno cuti da li u tom rudniku u Kalni ima dovoljno uranijuma da bi mogla da pocne ozbiljna eksploatacija.Valjda je svima jasno da nama treba el.energija.Termoelektrane su najgori nacin za dobijanje el.energije.A kakva je sudbina onog akceleratora iz Vince?Zar je moguce da je baceno toliko para i da niko nije odgovoran zbog toga?Pa ljudi su odgovaralik i za mnogo manje stvari a ovo sa reaktorom i akceleratorom zasluzuje dugogodisnje robije.
[ bobiska @ 20.06.2009. 07:40 ] @
Evo malo pobliže o svemu:
http://vincazapocetnike.vinca.rs/vinca.html
[ vladd @ 20.06.2009. 08:47 ] @


Genijalno i duhovito. Narocito fazon sa ulaskom u institut

A i metamaterijali su viseznacni

Poz
[ janic @ 25.06.2009. 16:30 ] @
Verovatno da negde postoje izvestaji i elaborati o rudniku uranijuma u okolini Kalne i sasvim je sigurno da je taj materijal kopiran u vise primeraka i da je otisao na poznate adrese sirom sveta.Koristenje nuklearne energija zahteva i jedan kulturno-tehnicki nivo koji mi,bojim se,nismo jos dosegli,bar vecina. To je jedan evolutivni proces koji mora da se prodje na ovaj ili onaj nacin.Mislite li Vi da niko iz naucnog vrha Srbije ne zna sta se dogadja u Vinci,da ne znaju kakva je uloga pojedinih ljudi u razbijanju nuklearnog programa u Srbiji,kako su bukvalno nesposobni ljudi decenijama upravljali jednim tako kapitalnim objektom i pretvorili ga u svoj vilajet-(klasican primer privatizacije kakvih je puno kod nas ).I sada ti isti ljudi koji su najzasluzniji za to rasulo, da ironija bude veca, bivaju nagradjeni kao jedini spasioci i "strucnjaci" za nuklearno gorivo angazovanjem na pripremi transporta tog goriva u Rusiju i konacnim zatvaranjem reaktora.Umesto da Vlada formira komisiju da ispita odgovornosti svih ukljucenih u tu ujdurmu i da stvar prepusti tuzilastvu.Jer naneta steta nije samo u predavanju novog i starog goriva Rusiji vec je i neuporedivo veca,valjda je jasno svima.

[ janic @ 05.07.2009. 12:13 ] @
Evo malo da pojasnim jos neka zbivanja koja su se dogodila u Vinci,na reaktoru a o kojima je POLITIKA donela par clanaka.Radi se o slucaju kontaminacije jednog radnika,o cemu je novinar napisao par redaka i ta vest je prosla neprimeceno.Obratite paznju na pozadinu tog dogadjaja.Da li se kontaminirao jedan,dva ili vise radnika?Ja sam upoznat da su se dva radnika kontaminirala i to spolja i iznutra.Da li je jos radnika kontaminirano?Kako je doslo do kontaminacije i da li ce neko da odgovara zbog toga?Zasto se ceo dogadjaj zataskava i zasto rukovodstvo ne odrzi radni sastanak i upozna radnike koji su neposredni izvrsioci na tom poslu kako je doslo do kontaminacije i sta sve trebe preduzeti da se to ne bi ponovilo.Ako je doslo do unutrasnje kontaminacije a doslo je,kako je to moguce da se dogodi ako je radnik primenjivao propisane mere zastite (maske,filteri itd..)Ili propisane mere zastite nisu bile primerene uslovima rada,sto ja apsolutno jasno.
Prica se da se u procesu remonta ventilacije i grejanja koji je uradjen na tom objektu PA nije postovala stara ruska koncepcija,vec da su uradjene neke izmene koje su u stvari velika greska i da je to ozbiljan propust, zbog koga su radnici napravili peticiju i hteli da strajkuju jer je njihovo zdravlje direktno ugrozeno, ali je i to zataskano,neki potpisnici peticije su putem pretnji otkazom a neki nagradjivani sa novcem ucutkani ,klasika.I sve bi to proslo tiho da nije doslo do kontaminacije i gde sve polako izlazi na videlo,pa i Cezijum.Ali on ulazi u ljude,nazalost. I kako vreme bude prolazilo bice sve opasnije jer se to ne moze ispraviti na lak i jeftin nacin.Voleo bih da se neko od strucnih ljudi iz ove oblasti malo blize ukljuci u ovu problematiku i da nam bar pojasni da djavo nije tako crn.Plasim se da jeste.
[ maliradoica @ 05.07.2009. 20:55 ] @
I ja sam procitao to u politici ali ne verujem da su se bas kontaminirali spolja a kamoli da su to uneli u organizam.Ipakje to ozbiljna stvar a i policija bi tu morala da intervenise.Ne bi to moglo da se tek tako sakrije i ja verujem da tamo ipak ima strucnih i odgovornih ljudi,bez obzira sta se o tome prica.i primetio sam da je nesto u poslednje vreme cesto Institut Vinca u vestima,te sa akceleratora da se ukida finansiranje a potrosili 20 miliona dolara ne zna se nasto i zasto,te neka javna preduzeca,pa potrosene neke pare nenamenski,pa bio onaj direktor iz Beca....tu se nesto dogadja.Vazno je ipak da se nauka odvoji od politike i da se omoguci ljudima koji su sposobni da rade,koliko je to moguce,u ovim uslovima.Sva ta naucna istrazivanja su skupa pa i nasa zemlja ,koliko je siromasna trebala bi da pronadje nacin da ti mladi ne odlaze u inostranstvo vec da ovde ostanu.Ostajte ovde....
[ vladd @ 07.07.2009. 01:11 ] @
Citat:
maliradoica: Vazno je ipak da se nauka odvoji od politike ...


Ovu floskulu nemoj da koristis nikada, bar nikada vise. Tuzna je. Ni za sport ni za kuvanje.

Pa ko je napravio doticnu Vincu...sakupila se grupa naucnika i obradovala bivseg predsednika...nece bas biti tako bajkovito

Politika mora da bude cinilac razvoja.

Problem je sto se u svaku poru drustva upetljao javasluk i zloupotreba. Pa je nakon parola "ne politiku u sport" odjednom otkriven beskonacni lanac pljacke, zloupotreba i kriminala, u doticnom "sportu", razvile se mafijice kao pecurke, sta ce im "politika"...

Tako je i sa Vincom. Dok su "naucnici" kukali i dobijali pare, arcili na putovanja, veliki, sada glavni problem je guran pod tepih. Kakva je korist od njihove nauke za drzavu...nikakva. Cak i onaj edukativni deo zavrsava na osposobljavanju belog roblja za rad "napolju".
Zasto svi gradjani moraju da placaju skupu i nekorisnu zabavu neke grupice...

Jedino je sadasnji ministar preduzeo neke mere, koje mogu da se podvedu pod "izvlacenje politike", ali u iznudici nemanja novca, pa ce Vinca sama da uzme kredit, koji ce sama da vraca, pa neka rasipaju pare kako hoce.

Veci problem je sto drzava nema nikakav plan za nauku, nauka je vise u sluzbi inostranih potreba i laboratorija, a mi smo i sa time srecni, inace bi mogli da se raspuste i bave ...malinama, npr.


Poz
[ janic @ 16.08.2009. 18:17 ] @
Evo opet da malo dodamo,clanak u politici ,od nedelje,16.08.2009,gde se postavljaju neka pitanja i odgovori se namecu sami ili su dati odavno.Sto se tice novog goriva sto je otislo za Rusiju iz Vince apsolutni krivac je rukovodstvo Vince sto je dozvolilo tako nesto,saviju kicmu i da bi imali rukovodecu poziciju rade sve sto im se servira odozgo.Govori se o nekim milionima dolara koji su nestali na relaciji Vlada-Institut,u sta ja ne verujem,a koji su dobijeni od amera za to gorivo.Evo clanka:


Razgovor nedelje: Jasmina Vujić, predsednica Udruženja dekana nuklearnih fakulteta SAD
Uranijum vraćen pod pritiskom Amerike
Da smo dobro pregovarali mogli smo u istom paketu rešiti problem otpada i dugogodišnje finansiranje Instituta u Vinči, umesto što se zadužujemo, kaže profesorka s Berklija

Jasmina Vujić Foto M. Mijušković Bila je đak generacije Šabačke gimnazije, diplomirala s prosekom preko devet i magistrirala na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, osam godina radila u Nuklearnom institutu „Vinča”, a doktorske studije odvele su je u SAD. Od 1992. godine profesor je na čuvenom Kalifornijskom univerzitetu u Berkliju, gde je 1. jula 2005. godine preuzela dužnost dekana Fakulteta za nuklearnu tehniku, kao prva žena dekan na jednom fakultetu za nuklearnu tehniku u SAD. Od 1. jula ove godine nalazi se na čelu udruženja dekana svih nuklearnih fakulteta u ovoj zemlji, a ima ih skoro pedeset.

Već ovih nekoliko redova dovoljni su da prepoznamo Jasminu Vujić, s kojom je nobelovac Stiven Ču, ministar energetike u vladi novog američkog predsednika Baraka Obame, ove godine vodio više dugih razgovora o prednostima i manama nuklearne energije. S Jasminom, koja uživa ogroman ugled u najvišim stručnim krugovima, ali i patriotskim organizacijama srpske dijaspore, razgovaramo za „Politiku” o svetskim i ovdašnjim nuklearnim prilikama, pogubnom mešanju politike u nauku, Zadužbini naših elektroinženjera u SAD, čiji je osnivač...

Udruženje dekana vodi aktivnu kampanju za ponovnu izgradnju nuklearki u SAD?

Amerikanci su nekada imali primat u dizajnu i izgradnji nuklearnih elektrana. U poslednje tri decenije oni su izgubili ne samo tu prednost, nego i znanje. Od početka osamdesetih ništa nisu gradili. Politika Klintona i Gora bila je izuzetno antinuklearno raspoložena i za tih osam godina smanjen je kompletan istraživački rad. Naša organizacija insistira na tome da se napravi dugoročna strategija u svim oblastima u kojima se primenjuje nuklearna tehnologija. Takođe, i da se javnost upozna koje su prednosti energije iz ovog izvora. U Vašingtonu bar jednom godišnje razgovaramo sa senatorima, kongresmenima i ministarstvima koja opredeljuju budžet.

Klima se menja?

Događaji od 11. septembra na neki način su ih probudili. Javile su se struje koju su pritiskale vladu da napravi nezavisnu energetsku politiku, da zemlja ne zavisi od uvoza nafte i gasa. To se desilo Francuskoj sredinom sedamdesetih, kada su cene nafte skočile. Njihova vlada tada je rekla: „Mi nemamo prirode resurse, ali ne možemo da zavisimo ni od koga spolja i počinjemo aktivnu izgradnju nuklearnih elektrana”. Oni su povećali procenat udela nuklearki u proizvodnji struje na 80 odsto. Amerika ima 104 nuklearne elektrane, a taj procenat je tek 20 odsto. Azijske zemlje su takođe shvatile da ako žele da smanje zagađenje životne sredine, a termoelektrane na ugalj su najprljavije, jedino im nuklearna energija može pomoći. Kina trenutno gradi 12 nuklearnih elektrana...

Gde je Srbija u nuklearnim relacijama?

Posle akcidenta u Černobilju kod nas je nastala paranoja, tako da je donet zakon koji je stopirao gradnju nuklearki na prostoru bivše SFRJ. Krajem godine taj zakon ističe, a u neku ruku se ne zna ni da li važi jer je u međuvremenu promenjeno toliko država. Međutim, mi smo izgubili veliki broj kadrova koji su se rasuli po svetu. Takođe, ovde se za nauku malo izdvaja, svega oko 0,3 procenta, za razliku od sveta gde je to 3 do 5 odsto. Nažalost, iako imamo vlade koje se menjaju, jedna konstanta ostaje: ministri za nauku se biraju po političkoj pripadnosti, a ne po stručnosti, pa se samim tim i ne mešaju mnogo u sopstveni posao.

Šta se dešava s Nuklearnim institutom u Vinči?

Veliku bitku vodili smo 2003. godine s tadašnjim ministrom Draganom Domazetom da se „Vinča” očuva, pošto je bila ideja da se rasparča na četiri-pet delova i prodaju nekretnine. Poslala sam jednu peticiju širom sveta i za dve nedelje dobila oko 150 potpisa podrške akademika i naučnika u najvećim institutima i univerzitetima, koji su potekli iz „Vinče”. Štrajk zaposlenih, prepiske i natezanja trajala su do januara 2004. godine. Vlada je pala, a „Vinča” opstala. Sada je ponovo na tapetu, a povod je istrošeno radioaktivno gorivo.

Hoćete li čitaocima pojasniti o čemu se radi?

Kod nas važi pravilo: oni koji nešto znaju, uopšte se ne pitaju! U doba Domazeta i Svilanovića, pod pritiskom Amerikanaca, sveže nuklearno gorivo, koje smo sredinom sedamdesetih platili veoma mnogo, vraćeno je Rusiji. Da su umeli da pregovaraju, mogli su da postignu sporazum da se istovremeno rešimo i radioaktivnog otpada, koji je mnogo opasniji, a „Vinči” obezbedimo finansiranje za još deset godina. Novac koji smo dobili od Međunarodne atomske agencije u Beču nije bio dovoljan da se izmesti taj otpad. Pare su potrošene da se napravi ograda, da navodno ne bi ušli teroristi i slično...

Koliko je skupo uklanjanje radioaktivnog otada?

Potrebni su posebni kontejneri, robotika koja će omogućiti pristup, specijalni transport i prerada. Najnovija ideja ministra za nauku bila je da „Vinča” uzme kredit od dvadeset pet miliona dolara kod neke banke, što nije izvodljivo jer je to budžetska ustanova koja po zakonu ne sme da se zadužuje. Kada su to shvatili, pod raznim pritiscima guraju osnivanje javnog preduzeća za upravljanje nuklearnim objektima u Srbiji. Koji su to objekti? Svi su u „Vinči”. Praktično cepaju naš jedini nuklearni institut, odvajaju laboratoriju za zaštitu, reaktorsku tehnologiju... Za direktora postavljaju mr Radojicu Pešića, koji je bio pomoćnik bivšeg ministra Domazeta, a Domazeta za predsednika Upravnog odbora.

Postoji li zaista opasnost od krađe?

Otpad je toliko radioaktivan da bi svako ko bi mu nestručno prišao bio mrtav. Realnije je da neko poželi da se domogne svežeg goriva. Tip reaktora u „Vinči” koristio je visokoobogaćeno gorivo od 80 odsto uranijuma 235, a za izradu nuklearne bombe potrebno je preko 93 odsto. Međutim, posle 11. septembra Amerikancima je smetalo da male države imaju visokoobogaćeno gorivo i oni su pritiskali da se vrati u zemlju porekla. Pošto su nestručnjaci vodili pregovore, nestručnjaci su pristali na ucene, tako da smo dobili samo obećanja. Sada se „Vinča” zadužuje, a posle jedino može da ode pod stečaj, kao i mnoge druge srpske firme.

Govorite o pogubnom uticaju politike na nauku?

Ne može da se dozvoli da nauku vode ljudi koji nisu stručni. Ne može da se dozvoli da se planira kratkoročno. Jer, ako nam ne treba nauka, zatvorimo sve institute. Domazet je 2003. izjavio da je Srbija mala zemlja i da joj ne trebaju osnovne nauke, a da primenjene nauke treba da finansira privreda. To je van pameti. Ne postoje primenjene nauke bez osnovnih, a u Srbiji je privreda u takvom stanju da ne može ni sebe da izdržava.

Protivnik ste obrazovanja po Bolonjskoj konvenciji?

Svaki univerzitet i svaki fakultet u SAD se bore da budu različiti, bolji od ostalih. Jedino konkurencija gura napred. Šta se dešava ovde: bez ikakve šire diskusije prihvaćena je Bolonjska konvencija. Predlagala sam da prethodno utvrdimo šta je to što bi nama trebalo. Mi imamo naše profesore praktično u svakom obrazovnom sistemu svetu. Zar nismo mogli da ih pozovemo da izlože koje su prednosti i mane tih sistema i da izvučemo najbolje. Sistem koji je imala moja generacija bio je veoma dobar, a dokaz za to smo svi koji smo otišli u inostranstvo i uspeli. Meni niko nije tražio nostrifikaciju diplome ETF-a zato što je taj fakultet bio čuven. Žalim ovu decu jer je nivo znanja snižen do kraja. Proizvodimo generacije koje neće biti dovoljno obrazovane.

Po nekim procenama, oko 100.000 mladih obrazovanih ljudi napustilo je Srbiju?

Mnoge sam sačekala s druge strane. Samo u Silicijumskoj dolini ima 200 do 250 inženjera našeg porekla. U „Guglu” ih je 30-40, u „Sisko sistemsu” bar tridesetak. Dok pamet izgrađuje tuđe države, sela su nam prazna, bela kuga hara... Odlazak generacija mladih i sposobnih mora da se zaustavi, i naprave uslovi da se bar jedan deo vrati. Uz pomoć naših studenata na dva najčuvenija istraživačka univerziteta u svetu, Berkliju i Stanfordu, sproveli smo anketu među 450 mladih srpskog porekla u SAD i Kanadi. I dok više od 90 odsto mladih iz Srbije želi da što pre ode iz zemlje, blizu 70 odsto mladih i obrazovanih Srba u dijaspori želi da se vrati. Naravno, ukoliko su određeni uslovi ispunjeni, a to nije zahtev da se ima američka plata!

U SAD ste osnovali udruženje naših eletroinženjera?

Elektrotehnički fakultet je zaista propatio pod Miloševićem i mnogi ljudi su otišli u inostranstvo. Zadužbina naših elektroinženjera ima oko 300 članova. Proteklih godina poslali smo nekoliko kontejnera kompjutera i kompjuterske opreme, časopisa i druge naučne literature ETF-u u Beogradu. Uz pomoć Zadužbine i donaciju njenog člana Ivana Rašovića izrađen je laboratorijski blok između ETF-a i Mašinskog fakulteta. Organizovali smo posetu srpske delegacije univerzitetima i kompanijama u San Francisko zalivu i Silicijumskoj dolini u oktobru 2007. godine i tom prilikom je potpisan ugovor o akademskoj saradnji između univerziteta u Berkliju i Beogradu, prvi koji je BU potpisao s jednim američkim univerzitetom.

Miroljub Mijušković

[ maliradoica @ 17.08.2009. 08:09 ] @
Meni nije jasno iz ovog clanka kako je moguce da se te silne pare potrose na ograde,kamere a ovamo se spominje da je to gorivo toliko opasno da ono samo sebe cuva.Tu neko nekoga ....Pa zar ta Vinca nema neku ogradu i sluzbu cuvara.Nemoguce je da za pedeset godina Institut nije napravio ogradu.Ocigledno da tu nesto nije u redu.A za ovo neistroseno gorivo nema opravdanja za sve one koji su ucestvovali u toj sramnoj radnji.Jedino ih opravdava to da su neke pare dobili.A za te milione dolara to se samo prica.Bilo bi interesantno da se sazna ko je doneo odluku o tome da se to gorivo preda Rusima i kako je taj ceo mehanizam tekao.Ali kao sve u ovoj drzavi i to ce prekriti zaborav,ostace samo sramota .
[ janic @ 01.09.2009. 19:13 ] @
Cela ta operacija transporta goriva,je koliko sam shvatio,u velikom kasnjenju.Pokusace se da se ti rokovi produze,pronaci ce se neki razlog,koga proglase za krivca,tesko njemu.A pravi krivci ce i dalje da budu nagradjeni sa novcem jer njima to odugovlacenje odgovara.U pravu je g.J.Vujic da je citav posao odradjen nestrucno.Sada se deo Vince transformise u Javno preduzece i videcemo kako ce novi direktor R.Pesic da ukroti glavnog sefa projekta N.Pesica,(mozda su u srodstvu).
[ bobiska @ 01.09.2009. 19:21 ] @
Citat:
janic:Sada se deo Vince transformise u Javno preduzece i videcemo kako ce novi direktor R.Pesic da ukroti glavnog sefa projekta N.Pesica,(mozda su u srodstvu).

Nije N, nego M.Pešić i nisu u srodstvu.
[ Ivan Dimkovic @ 01.09.2009. 19:24 ] @
Citat:

Protivnik ste obrazovanja po Bolonjskoj konvenciji?

Svaki univerzitet i svaki fakultet u SAD se bore da budu različiti, bolji od ostalih. Jedino konkurencija gura napred. Šta se dešava ovde: bez ikakve šire diskusije prihvaćena je Bolonjska konvencija. Predlagala sam da prethodno utvrdimo šta je to što bi nama trebalo. Mi imamo naše profesore praktično u svakom obrazovnom sistemu svetu. Zar nismo mogli da ih pozovemo da izlože koje su prednosti i mane tih sistema i da izvučemo najbolje. Sistem koji je imala moja generacija bio je veoma dobar, a dokaz za to smo svi koji smo otišli u inostranstvo i uspeli. Meni niko nije tražio nostrifikaciju diplome ETF-a zato što je taj fakultet bio čuven. Žalim ovu decu jer je nivo znanja snižen do kraja. Proizvodimo generacije koje neće biti dovoljno obrazovane.


Ovaj...

Obrazovni sistem u kome je doticna stekla znanje je i stvorio zemlju iz koje je ona otisla. 0.1% genijalaca koji prodju sito i reseto, 5-15% materijala koji ide od vrlo dobrog do prosecnog a ostalo... jad i beda, funkcionalna nepismenost i potpuna operisanost od zivota, kupljene diplome ili nedostatak bilo kakvog obrazovanja osim osnovnog.

Bolonjski sistem standardizacije nije dobar za Oksford - zato ga Oksford nece ni koristiti, ali Srbija nema jebene Oksforde vec je skoro sve osim par fakulteta opsta tuga i cemer sa praistorijskim standardima i kvalitetom. Fakultet koji se prosecno studira 8 godina i u kome diplomira 10% ljudi nije nesto sa cime se moze stvoriti dovoljan broj strucnih ljudi - trebalo bi dobro razmisliti da li je prioritet drzave 0.1% genijalaca koji ce zapaliti cim budu mogli ili bolji prosek.

Doduse, odgovor na to pitanje je vec dat - sece budzeta za obrazovanje i opsti stav ne-cinjenja nicega po pitanju kvaliteta obrazovanja govore u kom se smeru krece drzava. Lako je razracunati se sa 0.1% genijalaca - oni ce jednostavno linijom manjeg otpora pripaliti... bilo bi mnogo gadnije da drzava ima 50% visoko obrazovanih ljudi - ne genijalaca, ali dovoljno sposobnih da ukapiraju da ih neko pravi budalama.
[ sergeji @ 30.09.2009. 11:51 ] @
Radim u Vinci kao el.tehnicar od 1980 god. na Reaktoru RA-180 ili velikom Reaktoru.Ne bih hteo da komentarisem to da li su umesane strane sluzbe u ovo sto se dogadja oko goriva ili da li je Srbiji potrebna nuklearna centrala vec cu pokusati da malo objasnim,naravno iz mog ugla gledanja,neke dogadjaje koji su obelezili ovaj period(zatvaranje reaktora RA,transport novog goriva,priprema transporta starog goriva,dekomisija,manipulacije sa merenjem radioaktivnosti,haos u organizaciji,kontaminacije koje se skrivaju itd...).
Izbacen sam jos pet ,sest kolega iz obuke operacije transporta istroseno-neistrosenog goriva(to cu vec objasniti kako je istroseno gorivo u velikoj meri neistroseno) kao jedini koji je fizicki sposoban(ostali imaju medisinska uverenja o nesposobnosti) ali sam po misljenju nekih rukovodioca nepodoban zbog necega ali sta je to ONI nece da mi kazu.Sve do samog kraja priprema ucestvovao sam u skoro svim operacijama u 141 p tako da niko ne moze da kaze da sam neradnik ili nestrucan. A u toj operaciji je angazovan I veci broj izvrsilaca koli su primljeni na odredjeno vreme i angazovan je jedan broj ljudi koji su nezamenjlivi a koji su u penziji.
Za sve ovo sto cu ovde napisati ukoliko nesto nije tacno spreman sam da snosim sve posledice i voleo bih da osobe koje budu ovde spomenute slobodno reaguju i isprave ovo sto cu izneti.Posto toliko toga ima,jako je tesko poceti od necega ali evo ja cu poceti od tog nemilog dogadjaja kidanja tog gorivnog kanala na pola u 141 prostoriji.
citiram Janica:
Evo i ja da se javim.Zaista su polomili gorivni kanal sa istrosenim gorivom(ne zna se koliko je istroseno) koji se nalazi u ceholu(cehol je kuciste za ovaj aluminijumski koji su polomili)i vrlo je verovatno da su i neki gorivni elementi osteceni-mislim na aluminijumsku kosuljicu koja obuhvata Uranijum 235 i 238 zajedno sa produktima fisije.I sve su to gurnuli nazad i zabasurili.Ima ko ce to da popravi

Za sve sto se radi na reaktoru RA a sto se tice dekomisije i trans.goriva prvo treba da se urade te famozne procedure rada u kojima se potanko opisuje plan rada sa vrlo detaljnim opisom operacije,pa onda treba da se navedu rizici rada,potrebne mere zastite,doze zracenja,spisak ljudi koji ucestvuju,spisak dozimetrista,vodje operacije koji je i odgovoran za to,itd.....To je i zakonska obaveza idozvola za rad koju daje neko iz zastite,to je I pisani trag o strucnosti ljudi koji su zamislili tu operaciju.
Na nekim sastancima radnika RA koji su prethodili pripremama zam.gen.direktora Vince Orlic je naglasio da se na reaktoru RA bez procedure bukvalno ni u WC ne sme otici a kamoli raditi nesto sto prevazilazi okvire standardne radne procedure.
Priprema koja je bila u vezi secenja kanala se svela na to da se ucesnici operacije,medju kojima sam bio i ja,upoznaju sa izgledom i funkcionisanjem alata kiji je specijalno napravljen za tu priliku a koga je predlozio fizicar S.Cupac.I prva verzija tog alata je i dovela do kidanja tog kanala.(kasnije je doradjen).Ja sam bio u ekipi koja je trebala da bude treca -cetvrta po redu za rad sa tim doradjenim alatom a u 141 pr. i to je trebalo da pocne oko 11 sati,otprilike.U devet nas je pozvao rukovodilac S.Cupac kod njega u kancelariju da nas obavesti kada pocinjemo sa radom.Nikakvog pomena nije bilo o proceduri koja je u pisanoj formi i gde bi ja svojim potpisom potvrdio da sam upoznat sa detaljima posla i sa vrstama zastite koje bih morao da imam a sve to svojim potpisima potvrdjuje dir.lab.150/180,te osoba koja u stvari i daje dozvolu za rad,S.Pavlovic.Kada sam napustio kancelariju zvao sam telefonom zamenika gen.dir M.Orlica i skrenuo mu paznju na taj postupak dir.S.Cupaca.Posle desetak minuta telefonom me zove S.Cupac i zove da dodjem u njegovu sobu.Tamo vadi iz fioke proceduru rada i baca mi na sto i trazi mi da potpisem.Ja sam trazio da je ponesem kod mene da je detaljno
procitam nasto je on rekao da to ne mogu vec da sednem tu kod njega i da je procitam.Na prednjoj strani procedure gde su bila napisana imena svih rukovodilaca koji trebaju da daju dozvolu za rad i gde su svojim potpisom trebali da potvrde da su upoznati sa sadrzajem procedure nije bilo NI JEDNOG potpisa.Ali je tu bio potpis jednog kolege koji je iz samo njemu poznatih razloga potpisao da se slaze sa procedurom rada.Kada sam Cupacu skrenuo paznju na to on je poceo nekontrolisano da se dere i da preti da cu dobiti otkaz i da sada on nece da mi dozvoli da je potpisem.Tu je bilo jos troje cetvoro ljudi koji mogu to da posvedoce.Tako ONI rade pripremu za prepakivanje goriva.Pitajte me da li su ostali radnici potpisali.I zasto se tako ponasaju i skrivaju te procedure?Da li ce neko od njih biti pozvan na odgovornost zbog toga, jer sa tim cinom direktno ugrozava zdravlje ljudi.
[ 101010 @ 30.09.2009. 15:50 ] @
Ako dozvolis par pitanja, otvorio si vruce teme.

Vec je jedan put pominjano u ovoj temi "...istrosenim gorivom(ne zna se koliko je istroseno)..." pa si i ti pomenuo slicnu stvar da istroseno gorivo nije istroseno, ali nisi objasnio:
Citat:
Izbacen sam jos pet ,sest kolega iz obuke operacije transporta istroseno-neistrosenog goriva(to cu vec objasniti kako je istroseno gorivo u velikoj meri neistroseno)


Zasto ste uopste sekli taj gorivni kanal, zar nije bilo moguce izvaditi gorivo na drugi nacin? I koji je epilog te price, da li je posao uradjen propisno?

Tvoj problem koji si detaljno izneo je proceduralni i organizacioni, nadam se da nije bilo posledica.
Pomenuo i vrlo bitne stvari ali bez argumentacije, konkretno:
Citat:
manipulacije sa merenjem radioaktivnosti,haos u organizaciji,kontaminacije koje se skrivaju itd...).

[ janic @ 30.09.2009. 21:05 ] @
Zar je moguce da je tako ozbiljna stvar prepustena tako neodgovornim ljudima,ako je to istina sto je ovaj radnik napisao.ovde ima elemenata za krivicna dela.
I ne verujem da je to bas tako kao ali ko zna.Ja da sam na mestu tog Cupaca ne bih dozvolio da to tako prodje.verovatno je istina malo drugacija.
[ sergeji @ 01.10.2009. 10:06 ] @
Reaktor RA je imao mesta za 82 tehnoloska kanala -kasnije su neki iskorisceni sa neke druge sisteme (SUH,semi,merenja KIP,itd...).Pretpostavimo da ih ima 80.U svaki kanal je islo 10 -11 gorivnih elemenata (gde je 10 stavlja se "laznjak").Uzmimo da su svi bili punjeni sa po 11 el.Prvobitno gorivo je bio U235 2%,posle je Fiz.R.Martinc preveo rad reaktora na 80% obogaceno.Prilikom izgaranja goriva vodi se racuna da se sto vise goriva potrosi sto vise.E sada,1982,,cini mi se prilikom rada
reaktora na malim snagama pojavio se neki talog na al.kosuljici gor.elementa za koji se nije znao uzrok(i danas je to u domenu pretpostavki) ali se gorivo vadilo i stavljalo novo.Bilo bi interesantno videti statistiku svih gorivnih elemenata (procenat istrosenosti,itd..)koji trebaju da se transportuju za Rusiju.A ima ih na hiljade.Znaci od novog goriva koje nije aktivno i koga mozes da drzis pod krevetom i mozes da prodas napravis aktivno ali koje nije sagorelo ni 5% ali ono je opasno i treba da platis da ga neko odnese.Dupla steta.Ovo je pomalo laicki i odgovara mom nivou znanja ali ko razume kasce mu se samo.Sto se tice kanala u 141p on nije secen nego je neodgovarajucom radnom metodom (snaznim okretanjem dugacke cevi fiksirane u jednoj tacki koja se nalazi na vrhu kanala, udaranjem tog kanala o zid kucista kod rotacije prilikom secenja doslo do njegovog pucanja u rejonu gorivnih elemenata a mozda i razaranja kosuljice elementa).Ja sam posle toga radio na toj operaciji sa modifikovanim alatom i tom prilikom sam trazio da procitam proceduru da bih se obavestio kakve metode zastite da primenim i onda je doslo do tog incidenta gde se ta procedura skrivala od svih ucesnika rada na tom zadatku pa i od samih rukovodilaca koji su trebali da svojim potpisom daju dozvolu za to.za to primaju platu. Ipak sam otisao i uradio taj moj deo posla,isekao i savio cev,ali sam zbog toga sto sam trazio proceduru pokrenuo lanac odmazde koji je rezultirao sprecavanjem mogucnosti prelaska u Javno preduzece"Nuklearni objekti Srbije".Naime meni je uskraceno pravo da dobijem anketni listic gde bih svojim pristankom presao iz Instituta Vinca u to preduzece i to bez ikakvog objasnjanja.Prija mi ta paznja od strane dosadasnjeg rukovodeceg strucnog kadra Vince.Aha,da dodam za onaj kanal koji je "strucno" pokidan.Posle se govorkalo da je taj kanal bio pre toga pokidan, sto je apsolutna laz jer sam ja u kontaktu sa osobom koja je pre radila te poslove ,Vuklis Zoranom koji iskljucuje tu mogucnost.Eto to je samo jedan od primera nacina rada.Ja se bar nadam da ce me ovaj novi direktor,R.Pesic pozvati na razgovor i pitati zasto sam ja toliko los da me on,novi direktor ne zeli u svom timu a uopste se ne poznajemo?Ne mora da me zaposli.Popijemo kafu i kud koji.To je on i sam rekao da svako ima prava da razgovara sa njim.

[ sergeji @ 02.10.2009. 07:54 ] @
Evo jos mojih grehova pa ko voli neka presudi:03.07.2007 Z.Stamenkovic i Sergej Ivljev su odredjeni od strana tadasnjeg
dir.V.Ljubenova da rade kao prva ekipa na secenju unutrasnjeg sklopa tehnoloskog kanala,prevedeno,svi nestandardni teh.kanali u kojima se nalazi gorivo treba da se ogole na neku osnovnu formu.Po nekom predlogu S.Cupaca napravljena je neka konstrukcija koja je trebala da drzi taj kanal na zadanoj visini dok je donji deo kanala u vodi(zbog zracenja).
Trebalo je da se sece sa nekom Boshovom testerom.S.Cupac je to demonstrirao direktno na kanalu.On sa mucio pokusavajuci da to isece,testera se usija,voda "obogacena" cezijumom intenzivno isparava,cela konstrukcija sa kanalom koji je u visecem polozaju,drzi ga neka selnica, se trese.Ja izvadim foto aparat da ga slikam,on je poceo da se dere,napravio sam desetak snimaka,sa blicem,bilo lose svetlo.Moj kolega i ja odemo u sobu i neznamo sta da radimo.Kanal samo sto ne sklizne dole,onaj strucnjak ne zna da je to aluminijum visoke cistoce i da se testera koju je on izabrao odmah napunila i da je secenje skoro nemoguce ali da se zbog trenja razvija visoka temperatura i da se okolni vazduh obogacuje sa parama vode i mesavinom svih produkata fisionog raspada.A od zastite propisana samo "njuskica".A metalni spon koji se pojavi,tu i tamo iz reza,vruc,topi odelo,leti svuda,katastrofa...Posto sam vec i ranije "istrcavao" da ne bih ponovo pitam kolegu Z.Stamenkovica sta da radimo i dogovorimo se da se svako snalazi kako zna i ume.Ja odem na bolovanje a on odbije to da radi.Epilog:Promenjena metoda rada,ona konstukcija metalna -drzac zadavala muke kod dekomisije,jedva je isekli i napunila dva bureta za hangar sa radioaktivnim djubretom,dupla steta ne racunajuci materijal,S.Cupac nagradjen,meni smanjena plata plus bolovanje jer sam ja "kolovodja" a Zoki je dobro prosao.Ajd' budi pametan. p.s.Imam jos negde fotografije a i svedoci su dobrog zdravlja...
[ janic @ 03.10.2009. 17:45 ] @
Nije mi jasno oko tog secenja sa tom testerom.Ko daje metodoliogiju rada,nemoguce da je to bas tako radjeno.
Danas i malo dete zna da se meki metali seku testerama sa krupnim zubima,a kamoli masinski inzenjer.Zasto niste sekli, na primer,sa hidraulicnim makazama,alati nisu toliko skupi a nema ni metalnih opiljaka?I zasto si ti izbacen ako si sposoban zdravstveno,verovatno nemas odgovarajucu kvalifikaciju.Objasni to malo bolje.
[ maliradoica @ 04.10.2009. 15:02 ] @
Izgleda da je taj sergeji nekome dobro legao na zulj. I ako je to tako kao sto on pise vidi se da je rec o grupi ljudi koja nemilosrdno eksploatise citavu situaciju
ali su im se dogadjaji oteli van kontrole zahvaljujuci njihovoj nesposobnosti.Istina je da su neki vodeci ljud koji se tu nalaze dugi niz godina "pretplaceni" da uzimaju pare na "ugovore o nedelu" kao da nema nikog mladjeg koji bi mogao da ih zameni.Sramota je da se sposobni ljudi samo zbog toga sto ukazuju na greske kaznjavaju na taj nacin a da se pritvorni,poslusni a nesposobni nagradjuju.Tako se i u komunizmu radilo pa svi znamo kako je posle bilo.Daj da vidimo jos neke bisere sa reaktora.Prica se o nekom debelom promasaju sa remontom neke ventilacije,i to se vesto prikriva,bacen silni novac i sada ponovo moraju da to resavaju?
[ sergeji @ 05.10.2009. 09:05 ] @
Prvo sam na reaktoru RA radio kao dozimetrista i to dok je reaktor radio,znaci prosao sam sve obuke.Tako da vrlo dobro razlikujem beta od gama zracenja.Pa je tu i instrumentacija koju sam odrzavao.Inace pristojno radim bravarske poslove-varenje,secenje,itd...Ruski jezik odlicno razumem,slabije govorim.A to zbog rusa sa kojima treba da se saradjuje prilikom transporta.Mogu da zapnem fizicki ako treba.Niko sa reaktora nema te sposobnosti.Jedino sto nemam dlake na jeziku.
Zbog cega su me izbacili iz ekipe? Verovatno zbog toga sto sam javno kritikovao i iznosio sve propuste i promasaje.Svi su to znali ali su cutali,neko iz interesa neko iz straha.Mozda mogu da razumem one ljude koji cute iz straha ali ove koji to rade iz interesa,za njih nemam reci opravdanja,oni su dohvatili samo dno neljudskosti.Svi akteri ovih dogadjaja prate ovu moju borbu sa tim zlom,sada sede i citaju ovo,vecina odobrava ali cuti.Evo jos primera koji bi trebali da osvetle ovu patologiju :davne 2002 godine Sergeji je sa kolegama postavio i montirao deo sistema za stacionarnu kontrolu i monitoring
koristeci deo ruske opreme koja je deceniju stajala u podrumu i na nju je nadogradjen mikroprocesorski sistem koji je omogucavao pracenje i zapis merenja u realnom veremenu na PC racunaru zajedno sa programom koji je to omogucavao.
To je bio nas nivo.Nivo rukovodioca S.Cupaca je bio tipa:Sluzba instrumentacije kojoj ja pripadam dobije Naredbu(imam sve kopije) da prosiri sistem i da izvrsi kalibraciju svih elemenata tog sistema.To je posao nivoa jednog DOBROG softverasa i hardverasa (primljen posle mog odbijanja da to uradim T.Stalevski koji je to briljantno uradio).Ja sam to trebao da uradim za moju platu a rukovodilac S.Cupac je premestao kanale sa gorivom i prosipao gorivne elemente na sve strane za tri puta veci novac.Tako funkcionise sistem.Duzan sam jednu ispravku:I kolegi Z.Stamenkovicu je isto znacajno smanjena plata zbog toga sto je odbio da radi jednu idiotsku i krajnje opasnu operaciju.On me je na to upozorio i ja mu se izvinjavam.Voleo bih da se tako izvinim i svim ostalim koje ovde spominjem,ja sam na to spreman ako sam negde pogresio.Da li su ONI spremni?
[ janic @ 05.10.2009. 21:18 ] @
Kako funkcionise sistem kontrole na nuklearnim postrojenjima u organizacionom smislu?Postoji potreba za nekom radnom operacijom,recimo,secenje predmata x i njegovo premestanje iz zone kontaminacije prostorije a u prostoriju b gde treba da se dekontaminira.Verovatno rukovodioci tog projekta sa neposrednim izvrsiocima imaju dogovore o nacinu resavanja tog posla,napise se ta famozna procedura,regulaciono telo bude upoznato i da saglasnost,neposredni izvrsioci procitaju proceduru,potpisu ako je ona prosla proceduralne formalnosti,na "suvo"odrade operaciju,onda jedan zajednicki sastanak sa svim grupama koje daju podrsku-dozimetrija,zastita na radu,bezbednost,medicinska ekipa,svako svoje isprica,dogovore sa i posao pocinje.tako nekako bi to trebalo da bude.Dozimetrijska zastita bi trebala da bude finansirana iz drugog izvora i ima diskreciono pravo prekida operacije ako nesto nije u redu.Dozvolu za rad daje regulaciono telo i jedan clan tog tela je stalno prisutan kod operacije.svi papiri su prisutni,merenje aerosola,topografija zracenja,vrsta zastite sve to mora biti radjeno od slucaja do slucaja,za datu operaciju.Ne verujem da se kad vas u Vinci odstupa od ove seme.Kada provereni strucnjaci,svako u svom fahu daju resenja problema,svako iz svoje oblasti i svi zajedno to spoje,ne moze doci do takvih gluposti kao sto je to sejenje goriva,kidanje kanala itd...a ako je doslo do toga kao sto ovaj radnik tvrdi i da se tako manipulise sa procedurama rada onda su svi duboko u problemu.I najgore sto posle taj njihov problem moze da postane nas problem i to zbog najobicnije pohlepe za novcem.Ja ponovo ponavljam: ne VERUJEM da je to bas tako kao sto ovaj pise,verovatno ce se javiti neko ko ce u stvari kompetentno objasniti sta se to tamo dogadja i ko to stvarno rastura taj reaktor?Svi cekamo taj odgovor.
[ 101010 @ 05.10.2009. 22:26 ] @
Citat:
verovatno ce se javiti neko ko ce u stvari kompetentno objasniti sta se to tamo dogadja

:) Nije valjda da veruješ u tako nešto. Naravno da se neće javiti.
Bez obzira da li je napisano istina ili ne. Da povedu javnu diskusiju na nekom forumu, ma daj :).

Sergej je sigurno svestan da neko od njegovih kolega čita ovo i da ako se ovde zadesi neki novinar s IQ-om većim od 80 za par klikova mišem moze doci i do njega i do svih pomenutih likova iz price.

No, kad si krenuo otovoreno o svemu, ne mogu da ne pitam u vezi kontaminacija koje se skrivaju, a pomenuo si ih ?

Citat:
ko to stvarno rastura taj reaktor?

Reaktor je već "rasturen", odnosno dekomisija je obavljena.
Visoko obogaćeno uranijumsko gorivo, koje je ustvari uzrok svega, je faktički poklonjeno.
Na nekoj od prethodnih strana smo pričali o tome, da li smo mogli bolje da se prodamo ili nismo imali izbora. Oba stanovišta imaju smisla, ja još uvek mislim da smo mogli bolje...
Eto sad vidim da je Prof. Jasmina Vujić rekla da smo našom nesposobnošću prokockali šansu i poklonili gorivo...
[ sergeji @ 06.10.2009. 08:51 ] @
Kontaminacija je bilo mnogo,neke su registrovane,neke ne i mozda nikad nece biti ni otkrivene.Na reaktoru smo imali neki ruski instrument za merernje kontaminacije tela a za senzore je imao gm halogene brojace (mislim 16 kom) koji su detektovali "meko"beta zracenje a to je negde od 400 Kev-a pa na gore,gama se podrazumeva.Vremenom brojaci su trebali da se zamene i onda je Neko,a zna se ko je ,odlucio da nabavi novi uredjaj za kontaminaciju tela umesto da samo zamene brojace na starom uredjaju,i kupili Kanberu koja ima 8 fotomutiplikatora i registruje samo gama zracenje.Na moje pitanje zasto su uzeli taj model kad ima i modela za beta detekciju,moram da ga opet pomenem,pomislice neko da ga mrzim ,fizicar S.Cupac je izjavio pred celim kolektivom a i sire,da nema rad.elementa ili izotopa koji je cist beta emiter nego uvek ima i neko pratece gama zrecenje pa se onda detekcijom gama rese problemi.Ja nisam fizicar ali ko se i malo razume u materiju moze da kaze da to nije tacno,naprotiv.Higijenicarke na reaktoru su cesto dolazile u situaciju da prilikom brisanja gazecih povrsina po reaktoru prilikom prolaska kroz Kanberu aktiviraju uredjaj i onda im je sadasnji dir.P.Belicev naredio da sadrzaje tih kofa (desetak) psrospu u WC pa u Dunav,brate!!!Taj isti dir.P.Belicev je ista ona osoba koja je htela da se fizicki razracunava sa radnicima i mi smo trazili njegovu smenu,pa je taj intelektualac isao od radnika do radnika i ispitivao ga zasto je potpisao peticiju za njegovo smenjivanje.Kod mene nije bio da me pita zasto sam i ja tu peticiju potpisao sto me je duboko pogodilo.Kontaminacije zbog lose ventilacije su skoro svakodnevne u 141.p u cistom delu samo sto to i dozimetristi prikrivaju jer se plase,to je prava istina.Prilikom dekomisije u hali reaktora za neke predmete koji su prosli ispitivanje sasvim slucajno otkrili da su kontaminirani.Svi ti ljudi koji su tu prisustvovali su pod pritiskom ali su spremni da potvrde ovo sto ja pisem,jer su ovo ozbiljne stvari.Kako je dolazilo da tih propusta:Jedan od razloga je bio i taj sto se prilikom izbora ljudi za rad u tim ekipama rukovodilo time koliko je ko poslusan i simpatican a ne njegovom strucnoscu.Tako da su ekipu sacinjavali bravari i masinci,poneki elektricar a cela sluzba Instrumentacija kojoj ja pripadam nije uopste uzeta u obzir (3 coveka,2 vise i jedna srednja sprema).A svaki dan sa radilo sa instrumentima,ludilo.Na moje pitanje kakvi su bili kriterijumi za odabir takvog ljudstva Milijana Steljic mi je odgovorila da ja na primer,mnogo pricam i da je to razlog zasto sam izuzet.I onda nije ni cudo sto se to sve dogadjalo.A uzrok svemu tome je bio novac.Rukovodioci su imali pravo da dodeljuju neke famozne trece delove plata sebi pa i onim poslusnima.A organizacija posla je bila sasvim posebna stvar,zadirala je u zonu sumraka.I dalje ocekujem da mi neko kaze da iznosim neistinu.
[ maliradoica @ 06.10.2009. 17:32 ] @
Koliko sam ja informisan dekomisija je samo uradjena za halu reaktora,u toku su pripreme i obuka za transport istrosenog goriva.Bice interesantno videti sta ce se dogoditi sa finansiranjem od strane amerikanaca za daljnju dekomisiju zgrade reaktora kada gorivo bude otislo van Srbije.I onda ce izjava g. Jasmine Vujic dobiti na tezini.Siguran sam da ce ovaj narod ponovo da iskija za sve te gluposti i ludosti koje su radili neuki ljudi koji su zarad svoje male koristi napravili ogromnu stetu svom narodu.Ali nadam se da ce ovog puta njihova imena bar biti zapamcena,za nauk.Nismo dobili odgovor za ventilaciju,zar je moguce da je doslo do takvog propusta da cetvrtu cev nisu postavili kao sto su rusi predvideli i kao sto je bilo ranije.I ti rusi stalno nesto izvoljevaju,valjda i mi nesto znamo.
Pricaju po Institutu da je cetvrta cev od ventilacije zavrsila u krovu i novim prozorima zgrade direktora.
[ sergeji @ 07.10.2009. 09:02 ] @
Pronasao sam dopis koji smo kolega i ja poslali dir.Ljubenovu,,M.Pesicu,O.Soticu,(to su sve ljudi koji su direktno odgovorni za transport ist.goriva)posle prekida rada od strane dozimetriste u 141 prostoriji gde smo radili na uzimanju uzoraka vode iz teh.kanala.Taj dopis nije zaveden kao zvanicni dokumenat jer smo tada mislili da sve te sporne stvari mozemo resavati obostranim dogovorom,saradnjim i poverenjem.Taj dopis je autentican sto moze i moj kolega potvrditi.
Evo dopisa:
Prilikom izvodjenja operacije uzimanja vode iz gorivnih kanala,u prostoriji 141,na Reaktoru RA(prisutni rukovodilac odeljenja reaktora Ra Cupac S. i elektronicari iz sluzbe Instrumentacije S.Ivljev I Stamenkovic Zoran te dezurni dozimetrista Sobot)
Kod nekih kanala je pronadjena voda sa vrlo visokom aktivnoscu.Sama metodologija rada je vrlo primitivna(sa obicnim spricem-vakuumom se voda iz kanala povlaci u crevo te se klipom sprica potiskuje u posudu koja se nosi na analizu.Sama organizacija,priprema i odabrana radna procedura je toliko primitivna i riskantna da je pravo cudo da nije doslo do neke nesrece(prvenstveno opasnost od kontaminacije kapljicama vode a zatim i izlozenosti velikim dozama zracenja bez koriscenja pomocnih zastitnih sredstava(pomicni olovni zidovi,soficistirano tehnicko resenje itd…).Piscu ovih redova je dozimetrista izmerio 2mSv na 30 cm ispred nosa,na opste iznenadjenje vodje ovog posla S.Cupaca.dipl.fiz. STRUCNJAKA koji i daje sva resenja i procedure rada.Napominjem da nas niko nije upozorio na toliko velike aktivnosti.Posle toga,posto NIKO od rukovodioca nije reagovao(a nema ni ko)osokoljen cutanjem u sledecoj radnoj operaciji,secenja termometarskih cevi,u hali reaktora,isti entuzijasta sa sa istim manirima i skromnog tehnickog znanja,daje radnu proceduru koja je toliko neodgovarajuca i pogibeljna da ni on sam pored ogromnog truda(kolegi koji je sa njim radio je pozlilo)nije uspeo mnogo da uradi.Sta bi trebalo da se dogodi pa da neko od rukovodilaca reaguje i da sagleda gde ovakvo ponasanje vodi i da je samo pitanje vremena dok neko nije ozbiljno stradao.
Radnici RA koji imaju nesrecu da rade sa takvim strucnjacima.potpis
kraj dopisa,bez ikakvog odgovora
Ta operacija je prethodila onoj od 03.07.2007 god gde je trebalo da se seku oni kanali gde sam ja pobegao na bolovanje a
kolega odbio da radi.Da li je potreban ikakav komentar?Posle tog izlaganja zracenju moj vid pocinje naglo da slabi.Ja znam da sam vec mator i da je normalno da vid pocinje da slabi ali me niko ne moze ubediti da mi je neka ...... zbog svojih ambicija i novca ubrzala taj proces.Pronasli su mi neke patoloske promene u oku.Kolega se isto zali na oci.Da sam znao da ce da bude tolika aktivnost pa bar da stavim neke naocare sa debelim staklom i da pripremim sebi neku zastitu nego si jednostavno doveden u bezizlaznu situaciju kada onaj "Strucnjak" povuce vodu spricem a ti drzis kraj creva sa visoko aktivnom vodom ispred nosa i gledas da ti neka kapljica ne padne na papirno odelo i ond cujes dozimetristu koji kaze :U j..... ala bije.Doslo mi da bacim ono crevo i da uhvatim onog strucnjaka i da ga zagnjurim u bazen.Pa pored toliko mera zastite i drugih mogucnosti da se ta voda izvadi.Ljudi....

[ janic @ 07.10.2009. 18:53 ] @
Da li je moguce da vam nije obezbedjena nikakva posebna zastita kod rada sa visokim aktivnostima.Krajnje je neodgovorno i zabrinjavajuce da niko nije mogao da predvidi tu varijantu da voda moze da bude toliko aktivna.To samo govori u prilog tome kakva je priprema i ko to tamo rastura reaktor.To mi je malo neverovatno,pa da li ima nesto da je uradjeno kako valja?Izgleda da je ljudsko zdravlje poslednja briga tu kod vas.Svi smo shvatili sablon.Predstavis se kao strucnjak,posao treba da se uradi,pare su tu a realizacija nula.Ocajnicki trazis nekoga ko nesto zna da uradi ,kada ga nadjes a ako je sve u redu pare se podele,rukovodioci najvise a sretni realizator,koji je dao resenja i izneo ceo posao dobije mrvice.Ako se posao iskomplikuje i ne uradi se kako treba trazi se krivac,iz besa i mrznje se kaznjavaju svi oni koji su ukazali na greske.I tako dok se nesto ozbiljno ne dogodi,ako se dogodi.To je toliko nemoralno da je to
odvratno.Pronadjes nekog jadnika da bude neki sefcic(vlast inponuje) i das mu malo para koje nisu tvoje nego koje si dobio od vlade i taj jadnik izgine na mareci o svojoj bezbednosti i pri tom preslikava prethodni sablon i on tera one ispod sebe u pogibelj sa tom razlikom da oni koji su najnizoj lestvici dobiju najmanje para a najvise rizikuju.To se odnosi na najprljavije poslove tipa:donesi,odnesi...Sistem je toliko jednostavan i doveden je do savrsenstva pogotovo sto se svima izvrsiocima jasno stavi do znanja da ima drugih jadnika koji jedva cekaju da dobiju taj posao.Mizerija.
[ milivoje t @ 08.10.2009. 18:21 ] @
Sergej mozes li nama laicima odgovoriti da li smo mi koji ne radimo na reaktoru u Vinci na neki nacin bili ugorzeni
ili mozemo biti zdravstveno ugrozeni time sto se desava kod vas ?

Koliko sam razumeo svi ti problemi isli su o glavu samo zaposlenima.
Ali da li smo mi stanovnici Srbije ili mestani koji zive blizu Vince ili
drugi zaposleni u raznim institutima u okviru tog kompleksa, bili ugrozeni ili dovedeni u opsanost ?
[ sergeji @ 09.10.2009. 07:34 ] @
Moji rukovodioci bi rekli da ne postoji nikakav nacin da bilo ko bude ugrozen.Cak su pojedini tvrdili da je zracenje na reaktoru i u 141 p.manje nego na Zlatiboru,pa smo jedno vreme predlagali sindikatu da zaposlene salje na terapeutski tretman lekovitom vodom(setite se onog radnika koji je pao u bazen i osto ziv,pa da je to nesto opasno on bi umro odma').
Onaj radnik koji je kontaminiran "iznutra" je dobio odgovor da je to od Cernobila.I sada zamisli mene da u ovoj krajnje neizveznosnoj situaciji po mene,gde su me izbacili posle 30 godina rada,bez ikakvog obrazlozenja sta sam ja to lose uradio,gde su mi smanjivali platu kako se kome cefne i na sve moguce druge nacine ponizavali napisem nesto tog tipa.Ja sigurno znam da sav rukovodeci kadar prati pomno ovaj forum i na ovaj nacin ih pozivam da daju odgovor g.Milivoju jer bolje oni nego ja.A g.Milivoje ako se niko od njih ne javi ja ti obecavam da ces dobiti odgovor.Trenurno spremam blog,prevodim ga na engleski i sa fotografijama koje ce malo ulepsati tekst.Neka vidi beli svet kako se kod nas radi.
[ ZUNDRA @ 09.10.2009. 10:40 ] @
Pozdrav svima, Evo i ja da dam mali doprinos ovoj temi! Kao izgubljeni radnik reaktora RA ,postavljacu pitanja rukovodiocima ViNDA,

1. Zasto neradi vehtilacija u zgradi reaktora RA od januara 2009 pa sve do danas ?,pa zavrseno je renoviranje ventilacije, .Sta je sa vazdusnim barijerama dali jos uvuk postoje ? Zasto ne ukljucujemo P sisteme? Dali je po propisu da radnici borave u prostorijama zgrade RA 10 meseci bez ventilacije ? Zasto ni jedan rukovodilac nema svoju kancelariju u zgradi reaktora RA ? Izvinjenje posetite nas kad nas poseti i neka strana delegacija vi ste prvi,.Zasto se desavaju ucestale kontaminacije prostorije 141 i dela hale ,posle renoviranja ventilacije,? Ko je dao odobrenje za ugradnju klima (rashladnih uredjja) u prostoriji 141 ?



Sva ova pitanja su postavjena pod jednim pitanjem oblast rada ventlacije u zgradi RA, i posle njenog renoviranja .
Kao izgubljen radnik RA, a dosta dugo sam izgbljen , mozda cu se i pronaci posle dobijenih odgovora!!!!!!!
[ milivoje t @ 09.10.2009. 11:09 ] @
Citat:
sergeji: Moji rukovodioci bi rekli da ne postoji nikakav nacin da bilo ko bude ugrozen.Cak su pojedini tvrdili da je zracenje na reaktoru i u 141 p.manje nego na Zlatiboru,pa smo jedno vreme predlagali sindikatu da zaposlene salje na terapeutski tretman lekovitom vodom(setite se onog radnika koji je pao u bazen i osto ziv,pa da je to nesto opasno on bi umro odma').
Onaj radnik koji je kontaminiran "iznutra" je dobio odgovor da je to od Cernobila.I sada zamisli mene da u ovoj krajnje neizveznosnoj situaciji po mene,gde su me izbacili posle 30 godina rada,bez ikakvog obrazlozenja sta sam ja to lose uradio,gde su mi smanjivali platu kako se kome cefne i na sve moguce druge nacine ponizavali napisem nesto tog tipa.Ja sigurno znam da sav rukovodeci kadar prati pomno ovaj forum i na ovaj nacin ih pozivam da daju odgovor g.Milivoju jer bolje oni nego ja.A g.Milivoje ako se niko od njih ne javi ja ti obecavam da ces dobiti odgovor.Trenurno spremam blog,prevodim ga na engleski i sa fotografijama koje ce malo ulepsati tekst.Neka vidi beli svet kako se kod nas radi.
Unapred hvala na odgovoru i srecno vam u vasoj borbi.
Da je vise ljudi koji su spremni da ustanu protiv truleza u nasoj drzavi, gde bi nam bio kraj.
Ali iskreno, sve dok ovo ne dodje do nekog masovnog medija, nece biti promene i rukovodioce ce da boli cosak.

Jedva cekam da vidim blog, nadam se da ce se nesto pametno izroditi iz svega ovoga.
[ maliradoica @ 11.10.2009. 12:04 ] @
Zabrinjavajuce je da se javio jos jedan radnik sa reaktora koji potvrdjuje pricu Sergejai i daje joj jos sumorniju sliku:sliku nesposobnih rukovodilaca kojima je novac na prvom mestu a zdravlje ljudi na poslednjem.Mozda ce novi direktor imati snage da se uhvati u kostac sa nagomilanim problemima ali ko ce da pokrene pitanje odgovornosti,minista Djelicr mozda?Jer ova stvar je otisla suvise daleko i ne moze se vise prikrivati.Razmere promasaja i pogresnih odluka su vece nego sto se moze pretpostaviti.Ne postoji toliki veliki tepih da se to gurne ispod njega.Svi sa reaktora znaju da je remont ventilacije promasen a trebalo je samo da urade ono sto su Rusi uradili pre 50 godina.Klime su postavljene na brzini i svako ko je iole razuman to ne bi uradio.Temperatura je morala da se skida na neki drugi nacin,bez vestacke turbulencije vazduha,mogli su vodu u bazenu da hlade,na primer.Smesno.Cujem da je pronadjen i cezijum na filterima maski koji su radnici nosili.a sta je bilo pre toga,zasto pre toga nisu nosene maske sa filterima i neka zastita za oci?Stvarno je pitanje vremena kada ce neki radnik izazvati neki incident revoltiran nestrucnoscu i bezobrazlukom rukovodstva?Bilo bi dobro da se jos neko sa reaktora javi da ovo potvrdi ili da dematuje,jer ovo su vrlo ozbiljne stvari i ticu se cele zajednice a ne da to oko reaktora bude pretvoreno u privatnu prciju par "strucnjaka" i dozivotnih penzionera.
[ LIPOVCANAC @ 12.10.2009. 08:56 ] @
Zasto Ministar DJelic ne formira komisiju , koja bi ispitala tvrdnje ovih radnika i jednom za svagda razresio problem?.Tako bi i koliko toliko omogucio novom direktoru da pocne normalno da radi. Ovaj novi direktor nikako ne sme da podlegne lazima predhodnog rukovodstva,vec ce morati sam da uspostavi pokidano poverenje sa radnicima.Direktor ne sme da zaboravi da su u najtezoj situaciji radnici koji direktno rade na prepakivanju istrosenog goriva.Njih je najmanje u novo formiranom preduzecu.
[ janic @ 12.10.2009. 19:26 ] @
Valjda je jasno da taj R.Pesic,novi direktor, mora da rascisti sa svim tim "prljavim" stvarima i da sve to dovede u red.Na taj nacin ce pokazati svima ko je gazda i da zna "posao''.Biti rukovodilac nije samo "vulgarno" manipulisanje i maltretiranje vec je to umetnost.Nikome ne treba da veruje,pogotovo "zasluznim"penzionerima
jer to su ljudi koji su prodali dusu i koji posao "prilagodjavaju "svojim potrebama a ne interesu samog posla.Ima u ovoj drzavi mladjih koji mogu da ih zamene.I ne sme da smetne sa uma da je uleteo u igru sa profesionalcima koji su opstajali pod komunistima a i sad vedre i oblace.A oni su svesni da on nece dugo,do prve promene sastava vlade.
[ sergeji @ 13.10.2009. 09:56 ] @
Evo sada cu pokusati da objasnim dogadjanja koja su proistekla iz operacije Secenja kontaminiranih delova opreme u hali reaktora RA,pod specijalnim satorom ,sa maskom,a za rukovodioce te operacije su imenovani Dr.Dragana Nikolic i Dr.Petar Belicev.Tada sam odbio da radim tu operaciju jer sam im argumentovano izneo svoje razloge,a njihove nisam cuo.Tom prilikom sam napisao i odgovor koga ovde navodim.Sustina spora je u tome da je opasnost od mehanickog povredjivanja pri radu sa tom testerom neobucenih ljudi i to pod maskama,bez naocara sa dioptrijom MNOGO veca nego dobijanje velike doze zracenja (sistem SVI RADE SVE se koristi gde su operacije niske slozenosti ,tipa prenesi-odnesi a velike aktivnosti pa se primljene doze dele na vise izvrsioca).Koristim priliku da pozovem sve strucne ljude da sami donesu sud o tome.I ako se utvrdi da je moja odluka pogresna sam cu dati otkaz bez pardona sto isto ocekujem i od druge strane.To sve ukupno govori o moralu,strucnosti i profesionalnosti ljudi prikljucenih ovim radnim operacijama.Evo mog dopisa:

Zahtev za preispitivanje pravilnosti odluke “svi seku sve”po pitanju
strucnosti i zdravog razuma


Prilikom operacije secenja kontaminiranih metalnih profila u Hali Reaktora RA pod satorom sa posebnom ventilacijom,gde je za izvrsioce posla bila propisana sva zastitna oprema (tajvek odelo,gasmaska,rukavice) na masini za secenje (poluautomatski bansek) rukovodioci projekta (D.Nikolic,P.Belicev) su doneli odluku da SVI ucesnici operacije mora da seku na toj masini,te su i pruzili neku skracenu obuku .U toj ekipi bilo je po kvalifikacionoj strukturi::
Masinska sluzba; Elektro sluzba; Sluzba instrumentacije:
Svrdlin Bajic LJ. Ivljev
Petrovic Kocic
Stefanovic Blagojevic
Pri tom je iz ostatka masinske sluzbe bilo slobodno jos ljudi na raspolaganju koji uopste nisu bili angazovani I tek kasnije na moje insistiranje neki su uzeti u ekipu.Evo spiska ljudi koji nisu prvobitno angazovani a svi su profesionalci za rad na secenju i niko ne zna zasto oni nisu odmah angazovani:
Jovic Celic
Simic Jovanovic
Na sastancima koji su prethodili realizaciji ovog posla bilo je reci da ce samo ljudi iz masinske sluzbe raditi na procesu secenja masinom a ostali u pripremi i dodavanju materijala.Na kraju rukovodioci projekta (mozda i pod pritiskom par ljudi iz ekipe)donose solomonsku odluku da svi moraju da seku sto sam ja odbio te sam zbog toga bio kaznjen novcano .Napominjem da su se i drugi ljudi bunili zbog toga ali su pod pritiskom popustili.Tu kaznu bih prihvatio bez protesta da je utemeljena na ispravnoj proceni rizika,odnosno,praksa da svi rade sve odnosi se na operacije rada niske slozenosti i u zoni
visokih doza zracenja pa se na taj naci dele primljene doze sto ovde nije slucaj,vec je ovde opasnost od povredjivanja od nestrucnog rada na masini,pod maskom (nosim naocare) I to ne samo mehanicko ranjavanje vec je i najveca opasnost dolazila od pucanja celicne testere gde komadi dobijaju velika ubrzanja i sem sto ranjavaju oni ce i kontaminirati rane!!!! Neshvatljiva odluka.
Ja postavljam pitanja: Na osnovu kojih kriterijuma je donesena takva odluka,odnosno da li je ona ispravna? Zar nije bila bolja varijanta da ljudi masinske stuke kojima je to osnovna delatnost to iseku a mi ostali radimo druge poslove?Da li je ovde u pitanju samo pogresna procena opasnosti posla ili se radi o jos necemu?I umesto da budem nagradjen sto sam ukazao na pogresnu procenu ja sam jos i kaznjen?Sta da je doslo do povredjivanja radnika i kontaminacije rana zbog toga sto su ljudi uplaseni,rade pod maskom i pod psihickim pritiskom jer je meni nagovesteno da cu biti kaznjen?Sta mislite da li je ta obuka cak i da je trajala sedam dana bila dovoljna da se neko nauci da radi na toj masini i to da radi pod normalnim uslovima a ne pod maskom a jos plus da ta osoba nema bas i nikakvih sklonosti i afiniteta prema toj vrsti posla? I kao ilustracija toga idiotskog pravila “svi rade sve” kada je kod pripreme te masine za secenje trebalo da se urade neke prepravke u vezi napajanja onda ne vazi to pravilo vec je elektricar koji je nateran da sece na toj masini morao to da uradi dok su pojedini ljudi iz masinske sluzbe gledali u nebo.Sada to pravilo “svi rade sve” nije vazilo za nekoga.i onda je moj predlog da obucim kolege za 15 minuta u osnove rada asinhronih motora propaoNeverovatno.
Kao prilog:moja izjava o odbijanju rada te posle kaznjavanja na zahtev sindikata bivsi dir.Ljubenov daje nesto sto on naziva lako proverljive cinjenice,i to mozete da procitate jer je dato kao prilog.Totalno iskrivljene cinjenice koje Ljubenov navodi, tipa da “neko ne zeli da radi poslove’.On dobro zna da u procesu formiranja ekipa za rad nisu postojali nikakvi strucni kriterijumi vec tipa “ti mnogo pricas ti neces” itd..I zbog takve prakse da bravar koji je obucen da sece na masini radi sa soficistiranim instrumentima a ne razlikuje alfa od beta zracenja i nije mogao da uradi bolje od onoga sto je uradio A niko nije angazovao sluzbu instrumentacije koja je mnogo strucnija od bravara jer ona”mnogo prica”.I kao rezultat celog tog haosa, ne bi se pronalazili delovi opreme koji su u procesu dekomisije proglasenim za “ciste” a oni su ustvari ozbiljno kontaminirani.Ko zna koliko je tih stvari izaslo. .Neka mi sada neki rukovodilac (koji se ovde prepozna) objasni kojim su se strucnim kriterijuma rukovodili prilikom formiranja tih ekipa za dekomisiju..I voleo bih da cujem odgovor kako su formirane ostale ekipe i po kom kljucu. I nijedan odgovor koji oni budu dali(a nece ga dati jer ne mogu) nece biti utemeljen na struci,na znanju, vec na zoni sumraka i neetici. Jer.Svako daje najvise tamo gde je najbolji.
Rezime;Ja sam prilicno siguran da ni ovde necu dobiti odgovore jer ne postoji osoba zdravog razuma koja to moze da uradi..Samo priznanje greske ce meni sasvim biti dovoljno jer cu mozda dobiti nadu da jos sve nije izgubljeno i da je to samo plod slucajnosti i spleta losih okolnosti.Novac ne mora da mi vrate,a mogli bi,jer sam prilicno siguran da cu u bliskoj buducnosti imati jos takvih iskustava tako da ako mi i to vrate sutra ce uzeti jos vise.To je stvar psihologije..
Ivljev S. 25.01.2009

[ LIPOVCANAC @ 13.10.2009. 12:18 ] @
Dobro,SERGEJI pa zar ti masinci nisu postali elektronci (rade sa instrumentima)?,koliko sam ja shvatio iz tvojih predhodnih izlaganja.Ranije sam nacuo da je sef tim masincima saobracajni inginjer.Ljudi su birali izmedju elektronike i saobracaja.Nije to nista u odnosu na fizicara planinara,koji sve radi sa stapom i kanapom. Eto tu i glavnog vecitog penzionera spasioca.A kad tek imas sekretaricu koja je placenija i od generalnog direktora NI VINCA Nije ni cudo sto ste zavrsili u preduzecu za JAVNI OTPAD!!!
[ maliradoica @ 13.10.2009. 20:08 ] @
E ovo je biser!!! Koliko sam ja shvatio zbog nekih razloga ti rukovodioci nisu hteli da angazuju radnike masinske struke vec su uzeli elektricare i elektronicare za tu operaciju secenja koja se izvodila pod maskama jer su predmeti secenja bili kontaminirani.Ali ako su premeti kontaminirani onda ce se i masina kontaminirati.Ako je to bansek kako si rekao, zaista je prisutna opasnost od pucanja testere i to se cesto dogadja.Kako radnci koji nose naocare pri tim operacijama,jer ih stave preko maske ili imata specijalne maske ili kontaktna sociva koja su po meni jedina moguca varijanta.Mozda imate neke maske sa dioptrijom,(cuo sam da su patentirane u Americi,to me interesuje - kako da ih nabavim ako bih mogao da kontaktiram dr.D.Nikolic ili dr.P.Beliceva da mi daju detalje).I ti prefiksi ispred njihovih imena,ako je to sto mislim da jeste...Ako je stvarno istina da su vas terali to da radite a da su ti masinci bili slobodni onda je to krajnje neodgovorno i pogibeljno pogotovo ako je fon bio mali tako da on nije bio limitirajuci faktor.To je slicno situaciji kao da vam neko da motornu testeru, pokaze kako se rukuje sa njom na "prazno" u trajanju pet minuta ,veze vam oci i uputi da secete najdeblje drvo u sumi koja je minirana dok drvosece posmatraju operaciju i klade se rezultat.Moraces sergeji da to malo bolje objasnis,nece biti da je tako bas bilo.
[ sergeji @ 14.10.2009. 08:04 ] @
Bas tako je bilo.Bila su slobodna 4 radnika masinske struke i tek na moje insistiranje jedan od njih je pridodat grupi,Celic.Ostala trojica,Simic,Jovic i Ninkovic nisu.To samo govori na kakav nacin i sa kakvom ozbiljnoscu se prilazilo pripremama.Cilj ove operacije je bio da se uklone svi predmeti iz severnog dela hale i da se taj deo dekontaminira.Veci predmeti su morali da se secenjem svedu na pogodnu velicinu da bi mogli da udju u burad od 200lit.Prva na "udaru" je bila jedna metalna polica duzine oko 6 metara sa gomilom materijala(cevi,sipke-aluminijum,gvozdje,raznog precnika,preko 70 komada otprilike).Ja sam skinuo "pevac"-(pvc folija kojom se pokrivaju predmeti) sa te police da bi videli sta se na njoj nalazi a prema sadrzaju materijala se i odredjivala metoda secenja koja je u ovom slucaju unapred pausalno odredjena,odnosno secenje na banseku.Odgovorno tvrdim a to mogu da potvrde i drugi, da veci deo tog materijala nije bio kontaminiran,odnosno neki komadi ako su i bili, su mogli da budu vrlo jednostavno i lako dekontaminirani.Svi ti cisti predmeti su iseceni i ugurani u burice i pri tom verovatno kontaminirani.Burici su spakovani i odneseni u hangar sa radioaktivnim otpadom pa neka buduca pokoljenja resavaju nase gluposti.A to kosta.Ako neko ne veruje vrlo jednostavno mogu to da dokazem.Ja sam tom prilikom uklonjen sa te operacije iako sam u usmenoj i pismenoj formi obavestio dir.P.Beliceva da sam spreman da radim sve druge poslove pa i to da sam isecem sve tanje cevi i sipke i to za jedan dan.A ako ne to, spreman sam da ucestvujem u svim oblicima aktivnosti na toj operaciji pa i da stavljam poklopce na te buradi(tu se spominju tih famoznih 200000 din. sa kojima je navodno d.P.Belicev nagradjen u sto ja ne verujem) sto je radio drug d.Belicev i to za daleko manju sumu, jer ipak sam ja samo tehnicar a drug d.P.Belicev je doktor,sto se vidi iz navedenog.Ko zna zna.
Sto se tice toga sto pise LIPOVCAC tacno je to da su na reaktoru RA, SVI RADILI SVE i tu lezi tajna naseg uspeha.Tacno je to da je sef masinske grupe saobracajni inzenjer,odsek za cevni transport,ako se ne varam,tacno je da planinar sa stapom i kanapom priprema gorivo,a sta bi vi hteli ,samo sa kanapom.Sem toga on je i strucnjak za ventilaciju sto je sam javno izjavio pred jedno 70-tak ljudi a sami dobro znamo kako radi nasa ventilacija.Sramota.Alo zato je ne valjam i tacka.
[ LIPOVCANAC @ 14.10.2009. 08:49 ] @
Prica se da je direktor dr.P Belicev sem toga sto je svirao razne istrumente po eminentnim beogradskim lokalima, trenirao i neke borilacke vestine.Da ne bi " zardjao" trazio je sparing partnere po reaktoru RA zasucujuci rukave i pri tome razjurio celu grupu radnika(koji su pobegli glavom bez obzira).Verovatno je zbog tih kvaliteta sam brzo avanzovao, jer ima osoba koje znaju da cene tu osobinu.
[ maliradoica @ 14.10.2009. 16:10 ] @
Zasto nisu hteli da angazuju te radnike ako su bili slobodni,to mi je malo neverovatno.Pa kakav je to kolektiv i ti rukovodioci.kako se kome cefne, on "uzme" radnike koji mu se svide i koji cute i mudro rade sve sto im se kaze pa makar bilo naopako.Jel' kod vas ima zenskih radnika,mozda nekom rukovodiocu, padne nesto drugo na pamet.Jeste vulgarno ali tako ispada.Svasta.Pa ako si ti elektricar ne moze niko od tebe da trazi da nesto seces ako to nikad nisi radio i jos ima ljudi kojima je to zanat i koji su slobodni a koje niko nista ne pita.Ma hajde,molim te.Pricaj to drugom.
[ janic @ 14.10.2009. 21:59 ] @
Ocigledno je da je neko hteo da napravi zbrku,nema drugo racionalno obrazlozenje.Prvo izbaciti kvalifikovane ljude iz operacije secenja, onda uzeti neke elektricare i to corave i terati ih da seku to pod maskama,za to treba da si vise od nestrucnog,arogantnog i izgubljenog rukovodioca.Cilj je bio da se izazove ocekivana reakcija.Ja nemam drugo obrazlozenje za to.A sta da je doslo do pucanja testere i povredjivanja sa kontaminacijom.To nije u domenu "sta bi bilo kad bi bilo" vec je realna opasnost i neko mora da racuna na to.Tu nisu vanredne situacije pa da se svesno racuna na rizik.Meni je ovaj postupak neshvatljiv ako je istinit.I zaista pocinjem da brinem.Citajuci ovo sve pa pocev od onog prvog koji se javio,bobiska,pa sergeji,pa zundra i lipovcanac moze se steci utisak da kad ovi ljudi koji tamo rade(verovatno)tako pisu onda stvarno nesto ne valja i to se ne moze metodama represije ugusiti.Sutra ce se javiti neki drugi radnici.Gluposti su pravljene i da vidimo da li moze da se prestane sa time.Pogotovo sto mi obicni ljudi mozemo da stradamo zbog toga.Sve je ovo prilicno neverovatno,toliko gresaka i nikom nista.Pod uslovom,kazem,da je to istina sto ovi pisu.Ali ako se onaj javno predstavio onda je to druga stvar,verovatno je sa nekim novinama imao
neki dogovor i sada cekaju da se neko javi da to demantuje.Samo sto i ovi rukovodioci nisu mutavi i mudro cute,da prodje guzva.A ministarstvo nije informisano,kao i uvak.Videcemo,jos je rano za rasplet.
[ ZUNDRA @ 15.10.2009. 08:49 ] @
Posto izrazavate sumnju, mogu da potvrdim da je sve ovo tacno sto je SERGEJI pisao.Na reaktoru RA zadnjih 25 godina nije bilo nikakve organizcije.Vladao je dir Sotic koji je bio neprikosnoven, u svojoj vladavini i "aroganciji" .Primer pogledajte nase sluzbe ( ima ih 4) dali je ostao i jedan inznjer u tim sluzbama , koji je mogao da povede reaktor RA kada je dir Sotic otisao u penziju (otisao vratio se!!!). Povodom toga dobijamo vladavinu strucnjaka sa reaktora RB.Oni u svojoj "nesposobnosti" pozivaju vecitog dir Sotica (penzioner), a u zadnje vreme i strucnjake sa akceleratora kako bi mogli da savladaju ovo malo radnika sto je ostalo na reaktoru RA.Epilog svega ovoga NEZNAM CEkAMO ?!!!!
[ sergeji @ 16.10.2009. 07:49 ] @
Evo jedne fotografije koja mnogo govori o onoj situaciji kada je dir.P.Belicev stavljao poklopce na burice(i za to navodno dobio 200000din) dok su drugi radnici koji nisu po tituli doktori radili poslove drukcijeg stepena slozenosti i za to ,naravno ,bili i obrnuto proporcionalno nagradjeni.Jos se moze videti i nevidljiva barijera(mentalna)koja je i prouzrokovala razlicite nacine zastite radnika.Ko vidi shvatice.Ko razume oprostice.
[ Jeremija I @ 16.10.2009. 09:15 ] @
Rece mi jedan covek koji radi na tom reaktoru za tog DRPeru da ga zovu "Pera Pendrek",zbog tih svojih osobina da je zaista sila,da se ne boji nicega cak ni zracenja , kontaminacije i da je upravo toga radi dobio onih famoznih 200000.
Covek nonsalantno u civilnom odelu i obuci zatvara burice-doduse u belom mantilu sa zasukanim rukavima. E sad dali zbog toga sto je gurnut u grotlo pa ni sam nezna gde je i sta ga je snaslo?.Ispunjavajuci instrukcije onih koji ga tu postavise - naucnika svetskog glasa, koji bi da hoce mogli napraviti i vestacko sunce (termo nuklearni reaktor),ali nece dok ne zatvore ovaj postojeci jer je isplatljivije,Ili prosto hoce covek da ucestvuje u tako grandioznom projektu sto bi njegovi zemljaci rekli "sabotaza na k...... rabota" nad srpskom naukom.
[ Zor @ 17.10.2009. 15:47 ] @
Ma jebes Dr Petra, Ljudi ima li koga da pomogne oko nase" beneficije ''!?.Na reaktoru smo imali beneficirani radni staz do maja 1997. nekom odlukom te godine gubimo beneficirani staz.Mi zaposleni za to nicim nismo bili obavesteni (niti smo dobili nova resenja o radu, niti su se menjeli uslovi rada),posle 7 godina laznih obecanja "evo sutra nam vracaju beneficiju-malo sutra", 2003. u decembru konacno nam je vracen benificirani radni staz ali ne retroaktivno.Tako da svi mi imamao prekid benificiramog radnog staza od 1997 do 2003.Nasa cetri radnika su u sudskom sporu zbog benificija ,medjutim to trajavo ide i dugo traje.Molio bih sve ljude ,koji poznaju ovu problematiku da nam pravno pomognu da ostvarimo nasa prava!
[ janic @ 18.10.2009. 11:09 ] @
Evo nesto konkretno,najzad fotografija.Koliko ja ovde vidim,levo dva radnika,beli konbinezoni i maska,naocare(zastitne?)desno neki "vanzemaljac" za nekom specijalnom maskom i kapuljacom ili je to neki skafander,u gro planu jedan radnik sa nekim instrumentom- ista zastita kao ona prva dva pa onda desno jedan radnik u belom mantilu bez rukavica i u pozadini neki radnici u plavom i belom.Onda je tu i jedno bure i da li je to to bure koje se spominje da je doticni stavljao poklopce.Vidi se desno neka traka koja je u stvari ta barijera koja se spominje(ili se ja varam).Da li je to greska u pisanju sergejai-je li metalna ili mentalna barijera.U stvari, sudeci po razlicitom stepenu zastite tu u stvari postoje te vazdusne barijere,kao u velikim robnim kucama, gde se prisilnom vertikalnom cirkulacijom vazduha prave barijere koje su nevidljive golom oku,i to ustvari objasnjava takvu raznolikost zastite radnika na tako malom prostoru.ne vidim drugo objasnjenje.I to je u stvari funkcija te ventilacije ,koja je nestrucno remontovana pa se i to krije?Nema drugo razumno objasnjenje.
[ maliradoica @ 18.10.2009. 19:12 ] @
G.Janicu,i malom detetu je jasno da su to barijere koje se dobijaju jakim vertikalnim strujanjem,pa se normalno ne vide na fotografiji.Samo tako moze da se objasni raznolikost stepena zastite.Ipak su to profesionalci, kao sto se vidi sa fotografije.Ja se bar nadam.A i ta prica sa ventilacijom bi mogla da se pojasni pa molim neke od ovih radnika da se jave sa detaljima.Bilo bi veoma poucno za sve da budu upoznati sta sve dogodilo i kako je to moguce ako je to tacno kao sto ovi radnici navode,u vezi ventilacije.Ipak je to neka odgovornost, za neki drzavni novac,niko nije nezasticen.A izgleda da se nazire sustina spora.Radnici cijie je zdravlje ugrozeno nestrucnim i neprofesionalnim vodjenjem posla kritikuju naredbodavce dok ovi misle da ce problem resiti dovodjenjem novih radnika ali tako ih angazujuci da su oni potpuno u njihovim rukama(zaposlenje na odredjeno,ugovor o delu,itd...)i ako je tako to je stvarno samo dno morala,zloupotrebljavati tesku materijalnu situaciju u drustvu.To je svojevrsna prostitucija. I umesto da rukovodioci budu smenjeni i dovedeni neki sposobni ovi i dalje vrsljaju kao da je to njihovo vlasnistvo.Bilo bi interesantno videti rezultate konkursa koji je raspisan za ovaj projekat,pa valjda im jos neka organizacija koja se bavi tom ili slicnom delatnoscu koja je konkurisala za ovaj posao. Ima Institut "Karajovic", neka se javi neko odande da pokusa da objasni onu fotografiju ili one odluke gde su radnike elektro struke terali da seku one delove..
[ milivoje t @ 18.10.2009. 21:43 ] @
Sta reci, izgleda da niste dovoljno interesantni za novinare, necete da im platite clanak, niste u partijama, Vinca vise nije interesantna u novcanom smislu, tema je komlikovana za razumevanje nasim "novinarima"...

Stavite vi sve ovo na neki blog, pricu i dokaze.
[ sergeji @ 19.10.2009. 07:24 ] @
Barijere su mentalnog tipa,model "nema nista, ja to znam".Znaci nema nikakvog vertikalnog strujanja i ne postoji RACIONALNO objasnjenje za koriscenje razlicitih stepena individualne zastite.Onaj radnik sa "skafanderom" je iz druge labaratorije gde rukovodioci imaju drugaciji "prilaz" zastiti radnika i iznenadjenjima koja su prisutna.Sta mislite kako se osecaju ovi radnici koji ne nose tu zastitu a tek onaj skroz desno,bez rukavica ciji je zadatak da stavlja poklopce na burice.
Njegov identitet nije vazan,on je jedan od rukovodioca.Sto se tice ventilacije,remont je uradjen,umesto 4 cevi-sistema ventilacije stavljene su tri,zasto ,mi radnici to ne razumemo jer to prevazilazi moci naseg razumevanja a i delom sto je to mozda strogo cuvana vojno-drzavna tajna.Da vas podsetim,nacin individualne zastite treba da bude preciziran u onim famoznim procedurama koje maestralno nestaju pa se materijalizuju,po potrebi ,zbog zakona ali ne radnika zbog kojih je i napisana i ako se neki drski radnik drzne da trazi da ih procita kao sto je samnom bio slucaj,podrazumeva se da ce taj bezobraznik i neradnik biti kaznjen.Kao sto su i uradili u mom slucaju,bez da su me pitali .Mozda bi im olaksao situaciju
svojim obrazlozenjem ali su se oni toga i plasili.Valjda.Imam pravo da imam visoko misljenje o sebi.Biram sa kim cu da radim.
[ ZUNDRA @ 19.10.2009. 12:33 ] @
Ukratko o radu ventilacije na reaktoru "RA":
Zadaci ventilacionih sistema u gotovo svim industriskim objektima,zgradama i drugim objektima za javno i masovno koriscenje,sadrzani su u obezbedjivanju optimalnih radnih uslova, u klimatizaciji radnih uslova (podesavanje temperature,relativne vlaznosti,pritiska). Sve to spada u tzv. klasicne ventilaciono-klimatizacione funkcije.Medjutim u postrojenjima nuklearnih reaktora,gde pored klasicnih zagadjivaca vazduha postoje potencialni ili stvarni radioaktivni zagadjivaci, ventilacioni sistemi poprimaju i funkciju zastite od izlaganja dejstvu radijaktivnog zracenja i zagadjenja.
U tom slucaju zastitne uloge ventilacionih sistema obuhvataju:
-formiranje zastitnih ventilacionih barijera - u smislu onemogucavanja sirenja radioaktivnih cestica ili gasova putem cirkulacije vazduha,
-eliminaciju radioaktivnih cestica i gasova iz vazduha koji se iz kontaminiranih prostora evakuise u blizu odnosno siru okolinu van objekta reaktorskog postrijenja.
Formiranje zastitnih ventilacionih barijera ostvaruje se podelom unutrasnjosti objekta na vise ventilacionih zona (IV) razlicitih podpritisaka u odnosu na spljni atmosferski pritisak.
Podela na zone a time i na velicine podpritisaka, zasnovana je na kriterijumima rizika od od radiaktivnog zagadjenja pojedinih delova prostora.
Zgrada reaktora RA kao objekat bez prirodne ventilacije, ventilatorima "P sistema"-za dovod vazduha i ventilatorima "V sistema"-za odvod vazduha odrzava se na malom podpritisku u odnosu na spoljnu atmosferu, sto enemogucava isticanje radioaktivnih zagadjivaca iz zgrade. To se sprecava preko filtracionih jedinica .
Dovod vazduha u objektu RA vrsi se potisnim "P" sistemima. Dovodni "P" sistemi su podeljeni na glavne i pomocne.Glavne "P" sisteme ventilacije cine cetiri sistema dovoda svezeg vazduha : P1,P2,P3,i P4-svaki sa svojom motoventilatorskom grupom, grubim filterom,kaloriferom.usisnom komorom,granom potisnog cevovoda za distribuciju vazduha. Pomocnih "p" sistema ima cetiri svaki od ovih sistema sa svojom motor-ventilatorskom grupom kaloriferom, granom potisnog cevovoda za distribuciju svezeg vazduha, radi u sprezi - u paru sa odgovarajucim pomocnim "V" sistemom te tako u prostorijama u koje vazduh ubacuju, odnosno iz kojih vazduh izbacuju, odrzavaju uglavnom ustljeni nivo pritiska broj izmena i kvalitet vazduha.
Odvod vazduha iz objekta RA vrsi se odsisnim (izvlacnim) "v" sistemima.Odvodni "V" sistemi su podeljeni na glavne -specijalne namene i pomocne.Glavni "V" sitemi-specijalnenamene odsisavaju vazduh iz I i II zone potencijalnog radioaktivnog zagadjenja. svrstani su u ventilacione grupe sa dva ventilatora u grupi (jedan u radu a jedan u rezervi ) "v1" A i B, "V2" A i B, "V3" A i B, i "V4" A i B. Pomocnih "V" sistema ima sedam i oni odsisavaju vazduh iz III i IV zone objekta.
Glavni "V" sistemi su u stalnom radu, stim sto svaki od njih ima i svoju rezervu koja se automatski ukljucuje u slucaju prestanka rada. Motor-ventilatorske grupe sistema "V1" i sistema "V2", zatim sistema "V3" i "V4" nalaze se van objekta RA u posebnom objektu za specijalnu odsisnu ventilaciju "NC".Od objekta RA odsisne cevi svih sistema (V1,V2,V3 i V4) povucene su do "NC"-a kroz podzemni kanal (tunel).
Funkcionisanje glavnih dovodnih P1,P2,P3,P4 i specijalnih odvodnih V1,V2,V3,V4 sistema podeseno je tako da je ostvarena stepenasta distribucija statistickih pritisaka- da su ostvarene zone ( I, II, III, iV) kao barijere ekspanziji eventualnog radioaktivnog zagadjenja.
[ janic @ 19.10.2009. 18:10 ] @
Pa to je neverovatno!!!Zaista nema racionalno objasnjenje ta raznolikost u zastitnim odelima,a ja mislio ima neka fora sa ventilacijom,barijerama oko tih radnika.E sada stvarno vidim da ovde nesto nije debelo u redu.Neka Vam bude bog u pomoci.A i nama,gradjanima.ostaje samo da se molimo .Zundra je objasnio kako je ta ventilacija projektovana i kako treba da radi,a ovaj sergeji spominje 3 cevi.Zar stvarno fali jedna "V" cevi i koja to?Ima li to veze sa onim prozorima i krovom koji se spominju ranije?Kao, potrosili pare na krov i prozore pa nema za 4 cev .Ili je istina negde drugde?Kakvog su tipa ti filteri koji bi trebali da onemoguce prodor cestica i gasova u okolinu,prostor van zgrade?Tu mogu da se ocekuju velike aktivnosti,kako je to reseno?Ako negde moze da bude kriticno u celoj operaciji transporta goriva onda je to,sem organizacije,nestrucnosti itd.. ovde,problem filtera i okoline.Da li neko moze kao sto je zundra lepo objasnio,da nam opise postojece stanje ventilacije na reaktoru RA?
[ LIPOVCANAC @ 20.10.2009. 09:59 ] @
Koliko sam ja razumeo,zgrada reaktora je kao "konzerva "kad neradi ventilacija,prozori su zadiktovani ne otvaraju se nema nikakve cirkulacije svezeg vazduha.Pa zar je moguce da ljudi borave (deset meseci) u takvom prostoru !? Kakvi su to ljudi?,kolika im je plata , da tako olako mogu da prodaju svoje zdravlje.A da mozda ne vrse neki eksperiment sa njima a oni nisu ni svesni toga! Pa sa njima ne borave njihovi sefovi. TU NESTO IMA!!! Novo uradjena ograda cemu ona sluzi ,verovatno za ove unutra. TU STVARNO NESTO IMA!!!!

[Ovu poruku je menjao LIPOVCANAC dana 20.10.2009. u 11:38 GMT+1]
[ sergeji @ 20.10.2009. 10:00 ] @
Evo probacu ja da objasnim,naravno,iz mog ugla gledanja dogadjaje oko ventilacje RA.
Posto je stara ventilacija dotrajala(korozija cevovoda do NC-zgrada vent.centra dislocirana oko 150met. od zgrade reaktora i gde se nalaze el.pumpe koji izvlace vazduh - V1-V4) negde krajem 2008 poceo je remont i to tako da je uradjen novi kanal sa kompletnom zamenom cevi,ali bez cevi sistema V3 a to je ventilacija iz141p. Iz te prostorije se ocekuje najveca koncetracija radioaktivnih gasova i prasine pogotovo prilikom prepakivanja goriva a kolike su to radioaktivnosti izgleda da niko ne zna samo se ocekuje da su ogromne.Posto sistemi V3 i V4 nikada nisu imali filtere koji bi sprecili ili bar ublazili mogucu kontaminaciju okoline,a novi zakoni su to trazili, jer se ne bi ni mogla dobiti dozvola za rad (koju daje neka komisija,verovatno)pronadjeno je neko resenje ubacivanjem nekog portabl sistema ventilacije americkog porekla koja u sebi ima neki filter,koji je ocigledno zadovoljio nekoga i tako je dobijena dozvola.I vuk sit i ovce na broju.Da se vlasi ne sete.Medjutim,problemi su tada tek poceli.Posle remonta,kada se ventilacija ukljucivala u punoj konfiguraciji(i P I V sistemi) izgubio se taj trazeni rezim barijera u zgradi i doslo je do toga da je vazduh iz 141 kontaminirao hodnik i drugi cisti deo prostorije 141.
I sta sad.U celoj zgradi mesecima ne rade P sistemi(ubacivanje svezeg vazduha u zgradu).Zasto?Sta ce biti kada pocne prepakivanje goriva?Ko ce onda biti odgovoran za postojece stanje i posledice.Mi smo GODINAMA skretali paznju rukovodiocima da je vrlo jednostavna ugradnja filtera u zgradi NC za V3 ili da se iskoriste postojeci filteri koji su vec ugradjeni za V2.Iz svega ovoga moze da se uoci srz problema i ko je pametan shvatice a i ovo je deo odgovora Milivoju.Sta ce dalje biti,videcemo.Ako ima neko od mojih kolega neka me ispravi ako gresim ili dopuni.

[ sergeji @ 20.10.2009. 10:13 ] @
Evo fotografiju da dodam
[ maliradoica @ 20.10.2009. 15:19 ] @
Ocigledno da se kod vas radi zbrda-zdola,bez ikakvog reda,kako kome padne na pamet.Pa kako ste uopste dobili dozvolu za rad,sta rade silne inspekcije.Da li ti ljudi koji kod vas vode posao imaju neke reference,konkretno, kod tog remonta ventilacije i ko ce da odgovara zbog toga?To izgleda zastrasujuce:grupa diletanata kojima je neko ostavio reaktor na milost i nemilost da se igraju sa njim i ta grupa zarad svoje pohlepe,ambicije i cega jos sve ne,dovodi u opasnost to isto drustvo od koga i zivi.Ko zna sta ce jos sve da ispadne iz toga,sta ce ti "naucnici" jos da naprave.Ima li ikoga da ih zaustavi u tim budalastinama.
[ janic @ 20.10.2009. 18:23 ] @
A mozda je to ovako bilo sa ventilacijom.Znajuci da nece dobiti dozvolu za rad ako ne ispune zakonske propise(merenje aerosola u dimnjaku,spec.filteri koji bi trebalo da zadrze kontaminaciju)namerno nije uradjena cev ventilacije V3(vide se tri cevi na fotografiji) vec se problem resio sa pokretnim ventilacionim sistemom koji ima mogucnost stavljanja nekog filtera tako da uz dobro zanemarivanje karakteristika tog sistema moze da se kaze da eto,on zamenjuje onaj V3 i neko je dao dozvolu iz sada,nepoznatih razloga.I sve bi to mozda proslo tako,neka se kontaminiraju radnici u manjoj meri,ono sto ode u dimnjak metodom razblazivanja ce se svesti na razumne aktivnosti da se nije dogodilo da se prilikom ukljucivanja kompletnog sistema posle remonta( i P sistemi ubacivanja vazduha i V sistemi isisavanja)dogodilo da se rezim barijera razlike pritiska u zgradi(koji je u stvari slozen)nije toliko poremetio(nema V3) i da su svi aerosoli i gasovi bukvalno isisavani iz 141p. u hodnik pa odatle u halu reaktora.I pri tom su kontaminirali prostor kuda su prolazili.I ja se pitam sta ce se dogoditi kada aktivnost aerosola i gasova bude drasticno povecana(koliko vidim niko ne zna koliko) i sve to prodje ,doduse malo procisceno,napolje.I bas me briga sta ce se dogodit sa radnicima i rukovodiocima,oni i treba izgleda da budu nagradjeni za takvo ponasanje,plasim se da ce okolina Vince,zavisno od meteo situacije,platiti najvecu cenu.I vec jedanputa,aman,neko neko zaustavi te ludake i dovede nekog koji je sposoban da to sredi.Iz svega ovoga se vidi da oni jednostavno nemaju znanja ali vise razuma da ovaj posao isteraju do kraja.Jedino im polazi za rukom to da uzimaju pare a da neke druge okrivljuju za svoju nesposobnost.A za onu prvu fotografiju,ja se izvinjavam,jednostavno nisam mogao da shvatim takve nelogicnosti i zato mi je razum nalagao da mora da postoji neka barijera tog tipa.Pa zasto svi ne skinu maske i odela i gotovo,bar ce biti jeftinije.
[ sergeji @ 22.10.2009. 07:50 ] @
Kao radnik koji je zbog nepoznatih razloga izbacen iz probrane ekipe odredjene za prepakivanje goriva a samim tim mi je i uskracena mogucnost izbora prelaska u JPNOS(bez ikakvog objasnjenja od strane rukovodioca WIND M.Pesica a imam razloga da verujem da je jedan od razloga taj sto navijam za Partizan), osecam se pozvanim da jos malo objasnim pozadinu dogadjanja koja su doprinela tom mom statusu.Na prilozenoj fotografiji se vidi severni deo hale reaktora RA gde se vidi gomila stvari koje su trebale da se u procesu dekomisije sklone odatle,neke u burice pa u hangar a one koje su "ciste" napolje da bi se oslobodio prostor.Crvenom bojom je zaokruzena polica sa metalnim cevima i sipkama-pokrivena pevcom-PVC folijom.Mozete da otprilike vidite kolicinu materijala.Taj pevac sam ja u prisustvu dir.P.Beliceva skinuo sa police da bi videli njen sadrzaj.I onda se pocelo sa secenjem tog materijala i stavljanjem u burad, koja su kasnije odnosena u hangar za radioaktivni otpad na brigu buducim pokoljenjima.Iz te ekipe sam izbacen jer sam odbio da secem na onoj masini.Odgovorno tvrdim da je skoro sav materijal sa te police bio "cist" i da umesto da bude prventivno prebrisan alkoholom,izmeren i odlozen u "ciste" stvari on je kontaminiran secenjem i spakovan u burad pa nek ide tamo u hangar da neko se neko drugi sa time bakce.Opet dvostruka steta.A sta mislite koliko je specijalnih alata dizajniranih samo sa telo reaktora koji su bili odlozeni u tom delu hale nepovratno unisteno secenjem i odlaganjem u burad.Razmere te stete ce se tek videti kada se bude pristupilo dekomisiji tela reaktora RA.A je ne valjam.
[ vladd @ 22.10.2009. 08:59 ] @
Citat:
sergeji: .... a samim tim mi je i uskracena mogucnost izbora prelaska u JPNOS(bez ikakvog objasnjenja od strane rukovodioca WIND M.Pesica a imam razloga da verujem da je jedan od razloga taj sto navijam za Partizan)...


Mozes odmah da se zahvaljujes i bogu i Partizanu.

Od te firme, napravili su "zeljeno mesto", u koje treba radnici da hrle.

Elem, ta agencija, u toj formi, napravljena je samo iz razligo sto niko nije hteo da se prihvati garancije za vracanje kredita od 20 mil dolara.

Ministarstvo je odbilo iz racionalnih razloga, poznajuci nacine nestajanja para u Vinci, a ostatak Vince nije zeleo da vraca tudji kredit.

Zato je u prici i bivsi ministar nauke, da bi kombinacija "prosla".


Poz
[ janic @ 22.10.2009. 20:25 ] @
Nemoguce je da strpate toliku gomilu materijala u hangar sa radioaktivnim otpadom ako je on bio cist.Pa to je trostruka steta:upropastis materijal,mucis se secenjem,pri tom ga kontaminiras ,spakujes u bure,stavis poklopac-strucno i posaljes ga u hangar da zauzima mesto i da nekog kroz dvadeset godina boli glava od tog otpada.Ja se nadam da ce ovo da ostane upamceno ako je tacno.Pa da je pola bilo cisto pa sramota,pa ko ce da vam placa tu lezarinu u hangaru i sta posle sa tim.Valjda je to moglo da se dekontaminira,ima li neklo kod vas da zna to da radi.Ti vasi rukovodioci,odakle su oni dosli,da li oni imaju neku praksu na takvim poslovima?To su obicno najbolji ljudi iz struke,od njih sve zavisi.Pa kako su oni mogli to da dopuste,primaju tolike pare,a zasto?I da li ce neko da pokrene pitanje odgovornosti,pa i za taj alat ako je to tacno,kako se to desilo?
[ ZUNDRA @ 23.10.2009. 08:10 ] @
Gospodine janicu, to su isti ljudi veciti rukovodioci.Novi dodju pa odu, ostadose samo nasi strucnjaci,strucnjaci koji unistavaju sve za sobom malo im je jedan radni vek, nego dolaze kao i penzionisani sa ugovrom o delu da za sitne pare pomognu nas neradnike sa reaktora RA.
[ Jeremija I @ 23.10.2009. 08:52 ] @
Cuo sam da je par tih strucnjaka koji rade na tom projektu dosli iz VTI-a,znamo kako je zavsila nekada svetski priznata ustanova,potom su pored ostaloga radili na akceleratoru "Tesla" znamo i to kako se zavrsilo.Zbog te svoje reputacije postavljeni su kao strucnjaci i na ovaj projekat-znamo kako ce zavrsiti. Nadam se da sledece njihovo radno mesto nece biti u vladi, u ministarstvu nauke.Neka se ministar B.Djelic zamisli za za svoju buducnost (svoju fotelju).
[ LIPOVCANAC @ 23.10.2009. 09:01 ] @
Ljudi kako da prebacimo ove strucnjake u "NATO" kolko kosta da kosta.
[ maliradoica @ 25.10.2009. 09:23 ] @
Da li ste vi tamo na poslu uradili nesto kako treba?Ako je tacno to sto ovi radnici navode vama bi trebalo zabraniti svaku aktivnost.
[ sergeji @ 26.10.2009. 08:54 ] @
Na fotografiji levo,iza viljuskara, pa odmah iza sivog kontejnera, vidi se konstrukcija (sive boje)koja je koriscena za operaciju secenja gorivnih kanala a od koje se odmah odustalo kao neodgovarajuca i opasna (prethodno sam pisao o tome i kako smo kolega i ja odbili da radimo po toj varijanti koju je dao fizicar S.Cupac i zbog cega smo kaznjeni).Da ironija bude veca i ta konstrukcija je isto otisla u hangar (na teret buducnosti a u slavu gluposti).Opet visestruka steta-kontaminirani materijal i jos trud secenja itd...Da sam cutao o tome sigurno bih bolje prosao...
[ janic @ 28.10.2009. 21:37 ] @
Zar ne postoji neko ko kontrolise taj vas rad,nemoguce da je jedan tako vazan posao prepusten grupi nestrucnih ljudi,sudeci bar po ovome sto smo videli.Ali izgleda da je to tako jer niko i ne reaguje.A sta ako dodje do akcidenta,onda ce svi da se prave sasavi.Ja ocekujem nekog da demantuje ovo sto je napisano.Ako moze.
[ zikas @ 30.10.2009. 17:30 ] @
Pozdrav kolegama sa reaktora RA . Evo i ja da se ukljucim u ovu diskusiju. Sto se tice vincanskih strucnjaka vazi ovo pravilo:


Kada bi se na reaktoru RA u vinci streljali strucnjaci svi bi bili nevini

ovo se ne odnosi naravno na tehnicare jer su oni samo tehnicari.
[ milivoje t @ 31.10.2009. 11:58 ] @
Ti isti strucnjaci vode i drugi reaktor ?
[ maliradoica @ 01.11.2009. 11:09 ] @
Zaista,zasto se na pozovu ljudi sa tog drugog reaktora,jer iz ovoga se vidi da se ovi "strucnjaci" nisu bas proslavili,ako je tacno to sto je napisano.Pa valjda ima neko ko moze da vidi sta se tamo na reaktoru radi i da pravovremeno reaguje.Izgleda da smo svi mi ugrozeni.Kada bi g.Jasmina Vujic znala kako se stvari razvijaju verujem da vise nikad ne bi spomenula Vincu.
[ vladd @ 01.11.2009. 13:08 ] @
A sto, u zemlji Srbiji. Pare se trose, posao se otaljava ili brlja, kome treba "prava" informacija.

Kada se potrose pare, ionako nece biti vazno.

Nije valjda neko pomislio da se experti angazuju iz entuzijazma?:)


Poz
[ janic @ 01.11.2009. 17:55 ] @
Izgleda da odgovornost,etika i moral ne postoje u nekim krugovima Instituta Vince.Pouzdano znam da je vecina od 70 clanova Naucnog Veca upoznata sa brljotinama koje su pravili "strucnjaci" na poslovima oko reaktora i niko bar da se oglasi i da trazi neko objasnjenje oko tih gresaka.Niko nema pravo na monopol oko reaktora i sve mora da bude javno.Nije taj reaktor nicija prcija pa da neko moze bez odgovornosti da "gazduje" kako mu se cefne i da se pravi kao da je sve u najboljem radu a ovamo kiks za kiksom(jedan radnik je upao u bazen sa radioaktivnom vodom, jedan je radnik kontaminiran iznutra, i cini mi se da mu je receno da je to od Cernobilja!!!).Pa sta treba da se dogodi,da neko izgubi zivot i da ceo kraj bude kontaminiran, pa da neko reaguje.Pa zar se to stvarno dogadja u Institutu Vinca,instituciji koja je nekad bila pojam u Evropi?
[ sergeji @ 02.11.2009. 07:48 ] @
Ja ne znam ko bi trebao da kontrolise rad i da daje neke dozvole ili preporuke (ali siguran sam da neko postoji jer smo mi svetski prvaci u pravljenju radnih tela,komisija itd..).Ja sam u jednom trenutku iznad sebe imao imao 5(pet) rukovodioca a ni jedan nije direktno radio u zoni zracenja a imali su beneficiran staz(koji smo jedva povratili 2003god) a nas radnika je bilo dvadesetak,a nisu svi mogli da rade neke poslove.Mozete da mislite koji je to prosek.A u organizaciji je bio haos,svaki rukovodilac je uzimao radnika koji mu je odgovarao iz samo njemu poznatih razloga.Zato se dogadjalo da bravari i masinci rade sa instrumentima,elektronicari teske fizicke poslove,radnik koji je obucen za rad u hali i 141 pr.(T.Jovic) crta na racunaru,fizicar koji ceo radni vek nije nista radio postao strucnjak za 141 pr. i halu,pravi haos. A zastita radnika od jon.zracenja to je posebna prica.Nestrucnost,lazi i to od vodecih ljudi na projektu(to cu kasnije objasniti,tu aferu sa filterom
koji smo podmetnuli),nismo imali kontrolu aerosola u hali kada smo poceli sa radom ,pa smo sa teskom mukom -pritiscima i pretnjama obustavama rada nekako uspeli da isteramo nesto,sve je bilo forsirano.I dan danas, posle ovih promasaja sa remontom ventilacije ne postoji valjana kontrola aerosola.A od toga nam objektivno,preti najveca opasnost.
Sto se tice strucnjaka sa drugog reaktora,odgovor je da su to ,nazalost oni isti.Izgleda da u Srbiji,pa i sire nema drugih strucnjaka sem ovih.I izgleda da se obistinjuje preteca izjava vodje projekta da ce sve da nas zamene sa poslusnijim.A ja sam mu odgovorio da je lakse i efikasnije uvesti dva,tri ruska strucnjaka koji znaju da rade ove poslove koji bi NJIH zamenili nego promeniti 30 ljudi.Izgleda da je on bio u pravu,jer ovo je Srbija,zemlja paradoksa.
[ Jeremija I @ 02.11.2009. 09:28 ] @
Sta ocekivati, kad je nosilac projekta odnosenja istrosenog goriva isti strucnjak koji je i unistio reaktor. Pored ostalog dolivajuci cesmovacu umesto destilisane vode u bazene 141. Umesto da je odgovarao zato nagradjen je tako sto je vec desetak godina u penziji a debelo placen da nastavi svoje mahinalije.
[ suvi genije @ 02.11.2009. 17:06 ] @
Taj fizicar na reaktoru nije radio nista na reaktoru prvih 20 godina.Dok su tamo bili Rasa Martinc i Zoran Vukadin nije cak ni dolazio na posao.Pojavljivao se s vremena na vreme par puta godisnje.A svo to vrene je uredno dobijao platu.Kada su ova dvojica otisla sa reaktora setise se njega.Sad je glavni sef.A ne zna vola u d... da ubode
[ suvi genije @ 02.11.2009. 17:11 ] @
Inace u sredu nam dolazi Boza Derikoza u posetu.Valjda sa parama za JP NOS.Pocelo je i potpisivanje ugovora za prijem zaposlenih u JP NOS
[ janic @ 02.11.2009. 17:39 ] @
Kakva je to prica za tu cesmovacu?Da li su to ti bazeni gde je upao onaj radnik?I zasto je trebala destilisana voda da se sipa tamo?Pa gde da nadjete toliku vodu,to je neverovatno.A za tog fizicara,znaci, ipak je tacno sto su ovi radnici napisali.Neverovatno,pa ovo je za Riplija!!!
[ vladd @ 02.11.2009. 19:28 ] @
Postoje razne vrste "voda", za ovu se moze reci da je tehnicka.

A i da je destilisana, nikakav problem, igranje sa reaktorom je veoma skupa zabava, pa nekoliko tonica vode nije nista:)

Poz
[ suvi genije @ 03.11.2009. 17:42 ] @
Trebala je da se sipa demi voda u bazene ali je veliki strucnjak i direktor koji je upropastio reaktor Obrad Sotic za tehnicku vodu mislio da je to cesmovaca pa su istu i sipali u bazen.Tako je hlor u bazenu uradio svoje.
[ maliradoica @ 03.11.2009. 18:01 ] @
Ljudi,pa da li je to istina!!!!
[ vladd @ 03.11.2009. 18:50 ] @
Ma naravno. Za ne poverovati kako se ti eksperti razumeju u sve.

Zaboravljaju da su strucnjaci za jedan minimalni, usko fokusirani deo nauke, ali se ponasaju kao da sve znaju, i kao piloti spejs satla, ili vrhunski hirurzi.

Sve znaju, da se ponekad pomisli da je tolika pamet za cetiri noge

Poz
[ Zor @ 04.11.2009. 09:10 ] @
EVO PRAVE SLIKE STA SE DESAVA KOD NAS!
INTERVJU: Jasmina Vujic, predsednik Udruženja dekana nuklearnih fakulteta SAD, profesor Univerziteta u Berkliju
Embargo na istinu o "Vinci" ,Intervju izasao u " SVEDOKU " 27.10.2009.

Mnoge od institucija od nacionalnog znacaja i interesa su na kolenima. Jedna od njih, svakako je, i Nuklearni institut "Vinca", u kojem se, pod nejasnim okolnostima, cuva i radioaktivni materijal, koji uskoro bi trebalo da "ruski specijalci" iznesu iz Vince i odnesu za Rusiju...
Ali za taj "poslic", potrebno je, cini se pre svega neukošcu naše vlasti, ili, što da ne zle namere, 25 miliona dolara!
A, tih para nema!
Pare nisu predvidene ni budžetom, ni rebalansom... Pare su, ocito, potrebnije, negde drugde, a uostalom otkud malja deca znaju šta je radioaktivni otpad i pod kakvim uslovima i merama obezbedenja treba da se odnese... Uz to, iz ko zna kojih razloga, mediji se i ne bave pisanjem o urušavanju i rasparcavanju nekad, možda, najuglednije firme tog tipa u ovom delu Evrope, a Hrvati pre svih su nas poodavno, još u doba druga Tita optuživali, da se tajno proizvodi, ni manje ni više, nego - atomska bomba?!
Ali to su bila davna i slavna vremena. Danas je Nuklearni institut "Vinca" u rasulu, vrhunski strucnjaci odlaze, neki milom, više silom... Kao da postoji neki precutni embargo na istinu o Vinci...
- Ono što se dešava sa Vincom je pokazni primer uništavanja naše nauke. Za našu nauku se daje 0,3 odsto dok se svugde u svetu odvaja bar 3-5 odsto iz državnog budžeta. To što, sad Đelic prica, kako je jako zainteresovan za nauku, kako izdvaja ne znam koliko, za studente, kako ce dovesti naše strucnjake iz dijaspore, kako je nabavio 20 miliona evra, to nema nikakve veze sa situacijom na terenu i sa istinom, u jednom dahu nam je rekla dr Jasmina Vujic, predsednik Udruženja dekana nuklearnih fakulteta u Sjedinjenim državama i profesor na prestižnom Berkliju, koja je bila gost naše redakcije proteklog vikenda.
Svedok: Otkud Vaše interesovanje za dogadanja u Vinci, kad su ovde svi mrtvi hladni? Nostalgija?
Jasmina Vujic: Ja sam radila u Vinci od 1977. – 1985.g. kada sam otišla na doktorske studije u Ameriku, ali sam, prakticno, ostala povezana sa kolegama.
S: Ipak, nostalgija?
J.V: I nostalgija, a i u istoj oblasti smo. Nuklearna tehnika tamo, nuklearna tehnika ovamo, tako da sam uvek ostala povezana sa kolegama. Dovela sam, kod mene, na Berkli nekoliko kolega iz Vince da rade na istraživackim projektima. Onda su se oni vratili u Vincu i ostali smo u stalnom kontaktu, tako da je nostalgija… To je, ipak, bilo moje prvo radno mesto, u toku završavanja studija na fakultetu, ja sam bila na odseku nuklearne tehnike.
S: Nekad i sad?
J.V: Nekad je Vinca bila u vrhu svetske nauke. Ali, stigla je 2003...
S: Šta se dešava 2003.g?
J.V: Dolazak ministra za nauku, dobio je covek neku ideju da reformiše našu nauku, da reformiše institut u Vinci, da napravi od njega neki tehnološki park, da ga pocepa na 5 delova, i tako... Dodem tog leta, kolege ne da su bile uspanicene...
S: Zašto, pa to su naucnici, za njih uvek ima posla?
J.V: Stigao je u Institut, kad moje kolege,, zaposleni nisu bili oduševljeni njegovim genijalnim idejama, na Upravni odbor, na naucno vece, i što se kaže, lupio cipelom o sto i rekao:
"Ko ne glasa onako kako treba stavicu ga na crnu listu za projekte. Cela Vinca nece dobiti plate, necete ici na kolektivni godišnji odmor itd...
S: Pricali ste s kolegama?
J.V: Tog leta sam porazgovarala sa kolegama, i prvi put sam tad videla da su uplašeni... Ranije je bilo ono, štrajkovacemo, a sada je bilo otpustice nas, gde cemo? Onda sam se dogovorila sa Vladom Ajdacicem i ja napišem otvoreno pismo Draganu Domazetu, ministru nauke i tehnologije i Zoranu Živkovicu, koji je tada bio premijer. Pošaljem pismo i kažem kolegama iz Vince, nemojte potpisivati, nemojte vaša imena ako se plašite, skupicemo mi to širom sveta...
S: Pa, jel ste dobili podršku?
J.V: Pošto znam brojne kolege širom sveta, mi smo sa sedam dana skupili 150 potpisa vrhunskih naucnika, akademika koji su nekada radili u Vinci, ili su vezani za Vincu, koji su razasuti širom sveta. Profesori, istraživaci u nuklearnim institutima širom sveta. Sazovemo konferenciju za novine, imali smo 40-ak fasickli jer je to sve trebalo "sažvakati". Bilo je oko 30 raznih novinara i nas cetvoro, i stotinak onih koji su nekad radili u Vinci, a nisu trenutno tad radili. Znaci, Vlada, ja, prof. Grigorov i Ružica Nikolic koji su bili u penziji. To je tad izašlo po novinama.
S: Dakle, mediji tada nisu cutali?
J.V: Ne! Ali, onda ministar Domazet izade besan, i kaže:
-Ko je ta Jasmina Vujic? Šta ona ima ovde da se meša?"
Onda je pocela bitka, ja sam se vec vratila, oni su štrajkovali, sindikat je štrajkovao, naucnici su štrajkovali… Novinari su pisali o tome. Mi smo napravili jednu veliku veb stranicu, jedan kolega iz Kanade je to postavio na njegov server. Ja sam skupljala sve izjave, clanke i to njemu nocu slala. To i dan danas postoji gde postoji celokupna hronologija dešavanja. I, to je sve tako išlo do pocetka januara.
S: Da, bilo je uzbudljivo, ali...
J.V: Bilo je zakazivanja Upravnog odbora za Božic, uvrtanje ruku, maltene poslednja sednica pred pad Vlade, trebalo je da se izglasa da se Vinca rasturi...Žarko Korac, je tada, jedini rekao da to i nece doci na dnevni red Vlade Srbije. I nije došlo. Vlada je pala, Vinca je ostala.
S: Cudno je da niste imali problema u Americi?
J.V.: Od onog teroristickog napada u SAD stvari su se promenile. Posle toga oni su postali vrlo osetljivi na sve, narocito na nuklearno-otpadni materijal. I onda krenu da vrše strahovit pritisak na sve zemlje koje su bilo od njih, bilo posle II svetskog rata, dobile male istraživacke reaktore koji su tada uglavnom imale gorivo sa obogacenim uranom. To je visokoobogaceni uran, osamdesetpostotni, što znaci da sadrži 80 odsto urana 235 koji je glavni materijal za pravljenje nuklearne bombe. Svojevremeno je i Vinca dobila taj ruski reaktor…
S: Kad smo mi to dobili?
J.V.: 1958.g., snaga reaktora je 6,5 megavata, korišcena je teška voda i viskoobogaceno uransko gorivo(osamdeset postotno). Prvo gorivo je nabavljeno 59.g. Negde prakticno 73/74. g. kupljeno je novo gorivo. Bilo je planu da se istrošeno gorivo zameni. I kupili su novo gorivo koje je isto bilo visoko obogaceno(80-postotno). To novo gorivo, zbog politicke situacije, nije zamenjeno. Nije dozvoljeno naucnicima u Vinci da izvrše zamenu tog starog, istrošenog goriva, sa ovim novim.
S: Kakva je sudbina tog novog goriva?
J.V: To sveže gorivo je ostalo da ceka u Institutu neka bolja vremena. To sveže gorivo je veoma skupo, mnogo smo platili Rusima da bi ga dobili. To gorivo, te vrednosti i tog kvaliteta, danas niko više ne može da dobije. Promenjeni su propisi. Ne postoji cena po kojoj biste vi mogli da kupite takvo gorivo.
S: Pomenuli ste americki pritisak?
J.V: Posle 2001. SAD vrši pritisak na sve zemlje koje su imale to visoko obogaceno gorivo i istraživacke reaktore, ukljucujuci i Vincu, a preko agencije u Becu, a kolege su mi cak pricale da su u toku bombardovanja 99.g. pretili da ce direktno gadati Vincu! Normalno, uplašili su se, i pod tim pritiskom 2002. uz 1500 policajaca, crne helikoptere, prevezli to sveže gorivo natrag u Rusiju.
S: Nije bilo posebnih mera obezbedenja, ili se to skrivalo od javnosti?
J.V: To sveže gorivo nije radioaktivno, jer nije bilo u reaktoru, to gorivo ste bez problema mogli držati u ruci tako da tolike mere obezbedenja nisu bile neophodne. U isto vreme, staro istrošeno gorivo koje je visoko radioaktivno, koje sada "cuci" u bazenu za hladenje sa vodom, vec 30 godina pošto reaktor ne radi je, u stvari, ogroman problem.
S: Zar nije bilo moguce dogovoriti se da se uz "novo" isporuci i staro gorivo, ovo koje je stalna pretnja Beogradu i Srbiji?
J.V: Moglo je, naravno, ali ti koji su pregovarali nisu ništa dogovorili oko toga, dobili su samo obecanja. A, imali su, keca u rukavu. To sveže gorivo koje je bilo izuzetno dragoceno, a koje nikad više necemo dobiti, dušu je dalo da se sve tada dogovori. I tako su stavili tacku na nuklearni program za koje su mogli da pregovaraju i da pitaju šta god su hteli. Libija je, pošto je imala nuklearni program, od Amerikanaca, da bi prekinuli sa svojim nuklearnim programom, su dobili sve besplatno. Moglo je besplatno da se prenese gorivo, besplatno da se redizajnira reaktor na nisko obogaceno gorivo, besplatno da se odnese istrošeno gorivo, i besplatno da dobiju nisko obogaceno gorivo.
S: Mislite da je to neznanje ili zla namera?
J.V: Tada, sigurno neznanje, jer dolaze Svilanovic i grupa koja sigurno nije znala koliko je to dragoceno. Moje kolege, bar mnogi od njih su znali, moglo je da se sazove neki sastanak, da pitaju barem…. Oni su mogli, pod jedan, da dobiju ugovor da se to istrošeno gorivo besplatno pošalje u Rusiju. Drugo, mogli su da dobiju ugovor da se finansira bar 10 godina celi rekator, ceo Institut u Vinci. Oni su to skupoceno gorivo vratili, a ostalo je to istrošeno gorivo kao veliki problem, jer je transport veoma skup, da ne kažem i opasan. Rusi su rekli da to istrošeno gorivo treba da preraduju, "mi smo se sad komercijalizovali, a to košta". A kako je naša vlast problem istrošenog goriva gurala pod tepih, odlagali su rešenje od 2002.g., u meduvremenu potpisivali gomile medunarodnih sporazuma, to gorivo je ostalo, a cena iznošenja je rasla. Delimicno neke stvari su uradene, ali potrebno je 25 miliona dolara koji naša država mora ove godine da obezbedi, i da to plati, jer je tako ugovoreno.
S: Šta to prakticno znaci?
J.V: Ruski timovi dolaze, cujem uskoro, da to istrošeno gorivo odnesu.
S: Znaci Rusi sada dolaze po taj iskorišceni uranijim?
J.V.: Jeste. To što Đelic prica da je to opasno zbog terorizma, to nema veze, jer to istrošeno gorivo je toliko visoko radioaktivno da i kada bi neki terorista probao da se približi tome na pola metra, on bi bio mrtav.
S: U kom je stanju to gorivo?
J.V: Stanje tog goriva u bazenu? Svi ti podaci stoje na veb sajtu agencije u Becu jer je to javni dokument. To samo kod nas ne sme da se piše. To gorivo je u jako lošem stanju. Košuljica tog goriva gde se nalaze gorivni elementi su zardale, neki su aluminijumski, neki su se otvorili. Radioaktivnost curi, voda pošto nije održavana je izuzetno mutna da vi ne možete da vidite šta je na dnu i moraju da idu na slepo.
S: Šta se tu radi?
J.V: Izuzetno trenirani timovi koji znaju šta rade, da u momentu kad pocnu da vade iz vode, ne zna se prvo šta je, može vam se raspasti, može pasti dole. To je još uvek visoko obogaceno.
S: Šta dalje?
J.V: U budžetu nije predvidena stavka za to, mada su potpisani ugovori, nego je u budžetu predvideno da Srbija garantuje da se uzmu krediti? Dakle, kredit od 25 miliona da bi oni to odneli.
S: Kad Rusi treba da dodu?
J.V: Trebalo bi da dodu ovog ili sledeceg meseca, i to ce sigurno trajati godinu dana.
S: Odakle pare?
J.V: Vlast je jednostavno donela odluku da se Vinca Institut zaduži kod stranih banaka za sumu od 25 miliona dolara.
S: Cekajte, kako budžetska ustanova može da diže kredit?
J.V: Trezor Srbije im kaže – izvinite ne možete budžetsku ustanovu, Institut Vinca da zadužujete. Od cega da vrati? Kad su shvatili da ne mogu da zaduže Vincu, kroz Skupštinu Srbije su progurali Izmenu zakona o jonizujucem zracenju. I, ubace clan 48 A, gde sebi, odnosno, Vladi daju zakonsku osnovu da osnuju javno preduzece koje može da se zaduži?! Kad su to uradili krecu sa osnivanjem javnog preduzeca.Upravni odbor Vince, kad je bilo da se Vinca zaduži sa 25 miliona dolara, donosi odluku da se ne slaže sa zaduživanjem. Predsednik Upravnog odbora bio je prof. Mitrakovic sa Tehnološkog fakulteta. On je bio postavljen od Vlade. Izvrše pritisak na njega. da on da ostavku. Onda odluka da se dva clana UO menjaju.
S: Opet se, cini se, u igru ubacuje Dragan Domazet?
J.V: Da, Dragan Domazet i njegov bivši pomocnik Radojica Pešic. Domazet krece onda u istu akciju kao ranije. Saziva upravni odbor u vreme kolektivnih odmora, preti da donesu odluku itd.
S: Kad se ovo sve dešavalo?
J.V: Sve je bilo ove godine. Pritisnuta medunarodnim obavezama, Vlada Republike Srbije ove godine, nezakonito i bez javne rasprave, zahteva od Instituta "Vinca" da se zaduži kod stranih banaka za sumu od minimum 25 miliona dolara. Kako Upravni odbor i Naucno vece Instituta to odbijaju, Vlada Srbije šalje predlog izmena Zakona o zaštiti od jonizujuceg zracenja i o nuklearnoj sigurnosti, tj. o dodavanju clana 48a, na Skupštini Republike Srbije, koja usvaja izmene bez ikakve javne rasprave. Na osnovu tog clana, Vlada Srbije cepa Institut i osniva Javno preduzece "Nuklearni objekti Srbije", koje je registrovano kod Agencije za privredni registar 27. jula 2009. godine, sa šifrom delatnosti 90000 (odstranjivanje otpadaka i smeca, sanitarne i slicne aktivnosti?!)
Javno preduzece "NOS" brutalno otima imovinu i skupocenu opremu koja je pripadala trima laboratorijama Instituta "Vinca", a zaposleni se ucenjuju da potpišu ugovor sa JP "NOS".
Javno preduzece Vinca posluje preko Komercijalne banke a javno preduzece se registruje preko Metals banke! Da li je to namerno ili slucajno.
S: Pa, jel to moguce?
J.V: Ja sam se smejala kad sam citala. Da li to namerno pogrešno tako registrovano? Namerno pogrešno registrovano kao komunalno odnošenje smeca. Direktor Radojica Pešic koji ima jednog zaposlenog, a to je on, nareduje direktoru Vince da on preuzima sigurnost Instituta i kapije Instituta, izdaje nove propusnice. Onda poziva jednog po jednog iz ovih labaratorija i ucenjuje ih da predu u novoosnovano Javno preduzece, prakticno ti timovi ne žele da predu jer ne znaju šta je to. Ceo tim tehnicara nije potpisao, jer pod jedan nije znao da li ce imati beneficirani staž u tom novom preduzecu, niko im nije rekao. Ne znaju kolika ce im biti plata… Koliko ja znam iz te reaktorske fizike, labaratorije 150 i zaštite od zracenja, oni preuzimaju delatnost za koju je Institut registrovan, znaci zaštita od zracenja….
S: Kako može Javno preduzece da se bavi takvim poslom?
J.V: To je jednostavno nezakonito, i postavljaju Radojicu Pešica koji blage veze nema o nuklearnim stvarima da bude direktor Javnog preduzeca za bezbednost nuklearnih objekata Srbije koji još uvek nema ni jednog zaposlenog.
S: Stvar nije prosta, Vinca i sama obezbeduje novac?
J.V: Vinca ima projekte sa raznih strana, oko 50 odsto. Znaci, oprema koju oni hoce da otmu nije državna oprema zato što je kupljena i od novca dobijenog za istraživacke projekte. Ako odcepe to, a koliko mi shvatamo hoce... Nedeljkovic je u DS-u, predsednik naucnog veca Radak koji je isto to, precednik sindikata isto to ..uzeli su glavne pozicije…
S: Da li ova grupacija ima 25 miliona da plati?
J.V.: Nema! Đelic kad je dolazio u Eubaradej u julu, oni su tamo potpisali medudržavne ugovore…
S: To da se Rusiji vrati gorivo,..a pare?
J.V.: Đelic je tad izašao i rekao: "skupili smo 23 miliona, fale nam još dva!". To je cista laž! Pare nisu skupljene ni dan danas.
S: Odakle ce, ako se i zaduže, da vrate novac?
J.V.: Niodkud. Opet država mora da vrati. Kompletno je nelogicno zašto država u budžetu odmah nije rezervisala pare za to i platila.
S: Opet da Vas pitamo, da li je ovo sve neznanje ili zla namera?
J.V.: Zla namera! Moglo je da bude neznanje pre nekog vremena, pre godinu, dve ali ovo sada… Ako je pokušana da Vinca bude podeljena na 5 delova, ako je dovedena Uranija Kozmidis–Luburic koja je prošle godine, bio je veliki skandal, kada je ona bez tendera, bez icega, trebalo je radijuske igle iz bolnica, koje su vrlo radioaktivne prebaciti u Vincu. Vinca je dala ponudu, ona je rekla da je to suviše skupo i dala je madarskoj ekipi. Znaci došli su Madari, s tim što je naredba iz Ministrastva bila da Vinca pošalje svoje strucnjake. Znaci Vinca je prakticno sve odradila, izašla na teren sa ljudstvom, intrumentima, a Madari su fakticki samo prepakovali to i dobili pare. U doba Domazeta, postavljen je VD direktor, sa kojim smo vodili bitku. Taj VD direkrtor je došao iz Novog Sada, prof. Dragoslav Petrovic, koji je glavna osoba DS-a za Vojvodinu.
S: Koja je generalna ideja da se uništi ono što godinama postoji?
J.V.: Ja ne mogu da znam šta je u njihovim glavama, ja mogu da vam kažem šta ljudi pricaju. Da je Domazet bacio oko na nekretnine instituske, da hoce da napravi tehnološki park, odnosno privatni univerzitet, pošto on vec ima privatni fakultet i da je jedna od njegovih dugorocnih ideja bila ta… Država se zadužuje na veliko, zašto je morala da ide preko raznih javnih preduzeca kada je to bila dužnost države da obezbedi pare?! Kompletno nelogicno i nezakonito. Drugo, taj tim i zaštita, ovaj reaktorski tim, oni vec od 2002.g, treniraju da iznesu to. To je jedan jako pipav i vrlo opasan posao, I sad taj tim koji je trebao da saraduje sa ruskim timom u necemu što je vrlo opasno, je rasturen.
S: Zašto rasturen?
J.V: Prvo nisu imali šta da jedu, drugo sad kad su ih terali da predu u novo javno preduzece, a oni ne žele da predu tu, uspeli su da rasture taj tim. Strucnjaci su otišli i oni sad tamo imaju jednog a možda i nijednog strucnjaka koji nešto zna. Ako dode sada ruski tim i krenu da izmeštaju, i ne daj Bože, desi se havarija, ako im to ispadne, ako materijal izade, ne da ce biti kontaminirana Vinca, vec ceo Beograd! Nisu smeli da cepaju utrenirane timove, nisu smeli da dele Vincu pre nego što se materijal iznese iz Srbije, da bi zadužili Vincu sa 25 miliona dolara.
S: Pa, šta je moglo da se radi?
J.V: Umesto što su pregovarali preko Amerikanaca i Agencije u Becu, mogli su direktno, pošto je to rusko gorivo, da pregovaraju sa Rusima, kao što nisu. Taj otpad je mogao biti odnet besplatno.
S: Kako mislite, besplatno?
J.V: Istrošeno gorivo koje mi imamo ovde je jako dragoceno Rusima jer oni imaju tu tehnologiju da ga prerade. Mi to nemamo. Rusi kad uzmu istrošeno gorivo, kad ga budu obradivali, u reaktoru bi se stvorio uranijum 235, plutonijum 239 i oni bi to koristili za svoje rekatore, bombe… To je za njih vrlo dragoceno.

Bila sam kod Škundrica
S: Mislite da postoji mogucnost nagodbe sa Rusima?
J.V: Postoji, samo treba da se nade neko pametan da ode i da pregovara. Ja sam otišla da razgovaram sa ministrom Škundricem koji me je primio. On je vrlo korektan covek, nije njegova oblast, nije nerazuman, vrlo smo lepo razgovarali. Iznela sam problem o Vinci. On je rakao da je problem u tome što su ministarstva podeljena, i što niko ne može drugome da se meša u njegovo ministarstvo. Znaci on kao ministar energetike ne može da se meša u posao ministarstva nauke.
S: Šta ste predlagali u okviru ministartsva energetike?
J.V: Recimo, Rusi sada su sa Bugarima potpisali ugovor o izgradnji dve do cetiri nove nuklearne elektrane. Bugari kukaju da im je skupa investicija kao što jeste. Rusi ce, naravno, dati povoljne kresite...Ali, po meni svima u regionu ovde, ukljucujuci Grke i dole Makedoniju, nas, tu mogu svi da se ukljuce. Svima njima treba struja. Bugare su naterali da bi ušli u EU, kao i Litvaniju, da ugase reaktore ruske proizvodnje. Litvanija je imala jedan reaktor kojim je proizvodila 92 odsto struje. Ja sam pricala sa njima, bili su kod mene u Berkliju. Bugari su od izvoznika struje postali zavisnici uvoznici. Ugasili su im dva reaktora, treba da im ugase još dva, a oni ljudi, kopaju i nogama i rukama da se ne ugase. . Moj predlog ministru Škundricu bio je:vi imate potpisan ugovor za gas, za Đerdap, oni vam remontiraju termoelektranu, to je sve ruska tehnologija. Znaci treba nam samo mali pomak, ne morate vi da kažete gradicemo, nego samo da razmatramo to, da vidimo da li možemo sa Bugarima. I ako se gradi kod Bugara, nek to bude regionalna investicija kao što se sad Italija gradi... Imali su moratorijum, ali kada su shvatili da nemaju struju brzo su se dogovorili sa Francuzima da im u Francsukoj grade cetiri elektrane koje ce delimicno Italijani da investiraju .
S: Koliko je ozbiljno ovo sa Albanijom i Hrvatskom?
J.V.: Mislim da nije ozbiljno. Buš je i nogama i rukama kopao kako bi potpisao bilateralni sporazum o nuklearnoj tehnologiji sa Indijom. Cim je to potpisao i Rusi su odmah potpisali i vec grade cetiri elektrane, Francuzi su odmah potpisali i grade im u Indiji. Rusi u okviru svoje izgradnje nuklearnih elektrana imaju ceo paket što niko nema. Ako vam oni sagrade elektranu, oni vam prodaju gorivo, a u isto vreme vam uzimaju istrošeno, jer imaju sistem za preradu goriva. Tako da bi, u okviru toga, Rusi besplatno odneli istrošeno gorivo.
S: Pa koliko ima tog goriva?
J.V: Oko 2,5 tone. To nije veliko, ali je opasno. Oni bi to odneli u sklopu dogovoro o energetici, samo kad bi neko znao da pregovara.
S: Dokle cete biti u Srbiji?
J.V.: Ja sam ovde i sledece nedelje, a onda imam konferenciju za novinare u Americi u sklopu americkog nuklearnog društva. Ja sam trenutno predsednik udruženja svih dekana fakulteta nuklearne tehnike u Americi.
S: Sad, što bi rekao Cerniševski, šta da se radi?
J.V.: Mora da se donesu izmene zakona koji su "na mufte" progurali u skupštinu. Mora da se zaustavi ovo javno preduzece. Vlada mora da donese takvu odluku. Doci ce do medunarodnog skandala ako ovako nastave. Prvo može doci do havarije, do medunarodnog skandala, niti su pare obezbedili, rasturili su timovea vec od 2002.


[ LIPOVCANAC @ 04.11.2009. 10:05 ] @
Evo kako mali Radojica skuplja radnike za svoje preduzece - NU otpad. Ovaj dokument su svi srecni radnici dobili 03.11.2009.I mora da ga potpisu do 06.11.2009.,kad ce biti razgovor o prelasku u "NU-otpad".







[Ovu poruku je menjao LIPOVCANAC dana 04.11.2009. u 11:33 GMT+1]
[ sergeji @ 04.11.2009. 12:20 ] @
Evo fotografija iz epizode sa secenjem "viskova delova kanala sa nuklearnim gorivom"" kada smo ja i moj kolega odbili da radimo na toj operaciji(objasnjeno je u prethodnom delu kako je ta operacija zamisljena i kakvo je neznanje i glupost iza toga stajala,a opasnosti i da ne govorim) i zbog toga bili kaznjeni smanjivanjem plate a ja i kasnije proglasavanjem za "personom non grata" i izbacen iz daljnjih planova koji su ti "strucnjaci" razvijali.Vidi se nacin vesanja tog dela koji se sastoji od neke selnice koja drzi tezak predmet od aluminijuma visoke cistoce i sve se to u vazduhu sece za onom testerom sa sitnim zubima koji se odmah napune,ko je to radio,taj zna,i sve se to fino trese i materijal preti da sklizne dole u cehol,sa vodom koja je visokoradioaktivna i da polomi testeru koja moze da odleti i u ljudcko telo,ako si baksuz.A od sredstava zastite,mozete videti i sami,neko njuskicu a neko i bez.(Ne zaboravite da je bilo kontaminacije iznutra kod jednog radnika).Kontinualno merenje aerosola se vrsi sa instumentom koji je jedno tri metra od mesta secenja,na stolu.iza paravana od PVC-folije.To je nacin rada koji se stalno praktikovao na takvim poslovima u Institutu"Vinca",na nuklearnom reaktoru RA.Svaka vam cast,Strucnjaci.Za tu operaciju je neko MORAO da da odobrenje ili je uradjena bez icijeg znanja.Sve je moguce,novac je u pitanju,ljudi!!!!

Gledajte kako se radi na reaktoru RA i ucite iz ovoga.Vidite gde je instrument koji treba da ih alarmira ako se pojave radioaktivni aerosoli i gasovi i vidi se paravan od PVC folije.

Nagnuti nad kanalom sa istrosenim gorivom!!!!!
[ LIPOVCANAC @ 04.11.2009. 12:40 ] @
Zar ovde nije potrebna zastitna maska?
[ janic @ 04.11.2009. 16:15 ] @
Sta ce im maska kad imaju onaj paravan od najlona.On sluzi,valjda, da ih niko ne vidi kako i sta rade,pa im zbog toga maske nisu ni potrebne.Logicno,iako je na ovim fotografijama dosta toga nelogicno.Pa oni radnici sto asfaltiraju ulice imaju vise zastite nego ovi.Znaci ,ovaj posao ste odbili da radite i zbog toga ste kaznjeni.I ja bih vas kaznio.Ima da radis ,bre, i da cutis a ja cu da ti odredim kako i na koji nacin,ja sam bre doktor a za pare nemo' da se brines-malo meni ,pa meni ,ondak malo tebi pa meni i tako u krug...Nema tu nikake opasnosti,kakvo gorivo,ma ajde....Pa necemo valjda mi to da radimo,mi smo skolovani ......,zna se ko to radi,nepismeni pijani seljaci i prosti radnici koji smrde na beli luk.....
Tako otprilike izgleda,kako se meni cini,raspored poslova i uloga.ako se pobunis i kazes da je opasno ili da je metoda rada,blago receno neprimerena,ha,ha,oni odmah nadju neke koji ce za debele pare to da urade a tebe kazne.Normalno.Sta bi vi hteli?
[ suvi genije @ 04.11.2009. 16:25 ] @
Ovako se radi u Institutu stalno nedostatak zastitne opreme se podrazumeva a nabavka se uslovljava smanjenjem plate. Ovakvu opremu za secenje kanala je mogla da smisli samo retardirana budala.Moze se zamisliti gde je sve zavrsila strugotina.
[ a1200 @ 04.11.2009. 16:54 ] @
Jbt. koji horor.... nadam se da ES cuva arhiv, kako bi ovo moglo da se upotrebi kasnije (sudski proces, opsiran clanak u novinama itd.)... kad se za to stvore uslovi - odnosno kad ovi sadasnji 'experti' odu malo sa funkcije.
[ sergeji @ 05.11.2009. 07:44 ] @
Imam rezevne fotografije a sto se tice suda evo juce me je zvala g.Milijana Steljic gde mi je pripretila sudom i razgovorom sa njenim advokatom a uzgred me je pocastila sa par psovki tipa pijana krezava budalo,idiote i slicno....
Pri tom je spominjala karijeru,mislim njenu.Ja sam joj predlozio da bi bilo bolje da umesto da psuje i preti pokusa da objasni kakvi su joj bili (strucni) kriterijumi za odabir ljudi u radne grupe, za posao koji je vodila na reaktoru, i to u pisanoj formi evo ovde na ovom forumu.Ako bude uspela da strucno i profesionalno objasni kojim se kriterijuma vodila prilikom formiranja tih radnih grupa a da nisu tipa "ti mnogo pricas ti neces" ja cu se javno izvinuti doticnoj osobi koja je zbog onih psovki kojim me je nesebicno darivala,izgubila ono g ispred svoga imena. Bar za mene.Ja znam da mnogo pricam i zbog toga sam presao na pisanje,valjda tu necu preterati.A iz svega ovoga moze da se vidi kakav je odnos izmedju rukovodioca i njihovih potcinjenih.
[ LIPOVCANAC @ 05.11.2009. 08:39 ] @
Jeli to ona placi pi.ka koja je plakala i molila rukovodioce da je oslobode od dezurstva u smeni kad je cula da ce biti "dispecer" na prepakivanju goriva. Njen izgovor je bio da jos nema decu, a sta je sa onim mladicima koji su primljeni na odredjeno, zar oni ne treba da imaju decu? Pre toga ta ista osoba je tvdila da na reaktoru RA nema nikakvog stetnog zracenja.
[ Zor @ 05.11.2009. 09:01 ] @
Sergeja poznajem 25 godina, da je krezav jeste ali pijanog ga nikad nisam video.
[ Isak666 @ 05.11.2009. 09:57 ] @
Nisam iscitao celu temu, ali jeste cimali neke novinare za pomoc?
[ CezijumForEver @ 05.11.2009. 10:47 ] @
Od kako su tim štakorima ponudili da budu dispečeri, što donosi približno 0,1% doze u odnosu na radnike na platformi, dotična iz Sergejevog navoda je odbila pod imbecilnim izgovorom, jedan je spas našao u odlasku u penziju (iako je u institutu običaj da ih iznose nogama napred), dok je druga ženska osoba najavila otkaz, tj. neprelazak u NOS. Panika, a?

Od penzosa ne može da se živi, ima ih više nego nas. Nekoliko ih je između 75 i 80 godina!!! To tumara onim mračnim katakombama, pa kao leva šaka ispod desnog pazuha, desni lakat naslonjen na levu šaku, a palac ispod brade sa kažiprstom na slepoočnici i taj "stručnjak" smišlja nebuloze...užas! Prevrće mi se stomak kad` ih vidim. Pri tom, niko od njih nije ništa pametno uradio ni kada nije bio zreo za hranjenje golubova na Kališu. Godinama su svojom opsesijom za otimanjem srozavali nekada ultra ugledan Institut, ali ne, za njih zakon ne važi...pa ako igde penzos zbog svoje izlapelosti ne sme da prismrdi, to je na reaktoru i to iz bezbednosnih razloga. A ovde jedan takav (pominjan u vezi vode) vodi projekat prepakivanja goriva. Uz to, inače bahat i nadobudan, sada je još gori i neoprezniji, verovatno uticaj starosti, razumem to, ali idi hrani golubove sa unukom u krilu bre!

Ne čudi me što nepismeni Piroćanac iz vlasti ne čita ovaj forum, ali gde su novinari da ovo objave, možda bi se izvršio neki pritisak na nekoga...bilo koga.

Kolike pare su stucali u idiotske sisteme bezbednosti samo da bi provizija bila što veća. Čak menjaju alarmne sisteme, postavljene pre 3-4 godine, koji nikada nisu proradili kako treba, a siguran sam da neće ni ovi! Ma ljudi, to je takav lopovluk, muka mi dok pišem, verujte...šizim. Oko zgrade reaktora je postavljena fancy ograda, bez plana i reda, bez adekvatnih pešačkih staza unutar ograde. Podsećam da je nekorišćeno gorivo odneto pre par godina, reaktor ne radi, ostalo je samo da se iznese đubre i stavi katanac, a mere bezbednosti rastu iz dana u dan.

Evo kako sada izgleda dolazak na posao: na ulazu u konz lager ide nova, zamenjena naravno, kartica sa čipom da bi se ušlo u kontrolni punkt (ne ide mi nekako portirnica, jer je hi-tech varijanta). Tu te čeka ona skalamerija koja kao detektuje metal, nestručno podešena pa skarliče na svaki rajsferšlus. Torbe idu kroz onaj rentgen kao na aerodromima, ali naravno, ne radi/neispravno/neovlašćeno korišćeno bez dozvole nadležne inspekcije/šta god. Onda te dočekuje zblenuti OPET PENZOS, bivši radnik policije sa onim reketom za metal, sad` kao on nešto gleda zašto si zvečao na vratancima (ima tu i nekih mlađih, ali su starčići brojniji i u glavnoj ulozi). Ako si to preživeo (imaju i utoke za svaki slučaj), prolaziš opet kroz neku skalameriju koja će onom izlapelom panduru da kaže ako švercuješ nešto od radioaktivnog materijala!?! Dobro, čist si, e sad` izlaziš napolje i tu opet ide bip sa karticom i to te pušta da prođeš kroz ježa od metalnih šipki, čiju konstrukciju nemam snage da komentarišem. Sledi 150 metara šetnje kozjom stazom do ulaza u zgradu, gde opet iz džepa vadiš karticu i očukaš se. Eto.

[ gordana64 @ 05.11.2009. 12:19 ] @
Vidim da se razvila polemika o problemima u Vinci.......Sta je zapravo problem????? Kako reaguje drzava na vase probleme????
[ vladd @ 05.11.2009. 18:21 ] @
Pa super reaguje. Uzet je komercijalni kredit 25 milki dolara, od kojih je 15 sliveno u ministarstvo, a od ostatka su kupljeni najloni i maskice.

E sad, posto veci deo Vince nije zeleo da vraca kredit, a previse je za malu grupu(osnovna zamisao pala u vodu), a drzava ne naseda na fore, ne glumi sponzora i NE ZELI da garantuje za kredit, pravi se NOS, javno preduzece, sa vremenom poluraspada od jedne godine...trebala je da bude agencija, pa su se "nasli" na komunalnom preduzecu

Drzava skida sa grbace "budzetske korisnike"..

Za godinicu, vukovi jedu magarce, a ako bude nekog otpada..mozda NOS nastavi da radi...da sakuplja gajbice, stare akomulatore...


Poz
[ janic @ 05.11.2009. 20:57 ] @
Dogadja se nesto slicno kao sto kaze Vladd;Ovi "strucnjaci' iz Vince se pojavili kao spasioci(a gde su bili kada je trebalo reaktor RA da spasavaju) a i uzgred da malo para stave sebi u dzepove,ali izgleda da su se preracunali,nije bas jednostavno rasturiti nesto sto su oni matori napravili.Izdelili posao,zaduzenja i udri,ali je ocigledno da nisu sposobni,gresaka na sve strane,ko zna sta ce dalje biti,a situacija je ozbiljna.Od rutinskog posla napravili dramsku predstavu:ljudi kontaminirani,onaj upao u bazen,nema ventilacije a tek se ocekuje svasta.A sa amerima nema zezanja posle 11 septembra sa ovakvim stvarima-promeni se vlast i radikali daju gorivo irancima a mi dobijemo naftu za 100 godina.Nema kasnjenja.Znaci:Dala baba dinar da udje u kolo a dva da izadje.A najlepse tek sledi.Veci igraci kibicovali situaciju,procenili da je tu laka lova.Napravise preduzece-imaju vlast,racunaju da ovi "strucnjaci" znaju posao,radnici se zrace za sicu a njima lepo.A realnost je nesto drugo.Tek se ocekuje rasplet.Svi lepo zamislili,isplanirali ali izgleda da nema ko da radi "prljav" posao.Mora da odrese kesu i da uz koske bace i malo hleba.Samo malo,za pocetak.Kad ovi potpisu otkaze i predju u JP. opet ce da smanje.Njima ce da ostane vise,zna se.
[ vladd @ 06.11.2009. 13:28 ] @
Gresis, malo.

"Strucnjaci" su tu da pokriju formu sa titulama, i da se klepe pare. Kada se pojavi lova, svi se zgomilaju i sastave plan. Realizacija je samo forma, i predstava. Ne teba tu nikakva strucnost, za glumatanje posla.

Kada pare presuse, a s obzirom na alave aktere, nece trajati duze od godinice, i preliju se u visemilionske autorske honorare i dodatke za "opasan posao"(opasan kao gletovanje zidova-maskice i najlon..), a tada ce se potraziti neka forma blagog opstanka komunalnog preduzeca, ili stecaj i preuzimanje kredita, ili utapanje u drzavno komunalno preduzece(idealna kombinacija za siroki prsten otimanja para, i utapanja kredita u javni dug-mozda cak i socijalni program), gde ce se zavrsiti sa par desetina nesrecnika bez posla, sa par milionera i "zaturenim" manjkom u budzetu i idealno opranim parama.

Sve po zakonu i socijalnom programu uz veliki uspeh zaposljavanja grupe ljudi i uspesnog poslovanja...dok traje..

A "misevi" neka se ne nalaze na putu, dok lavovi rucaju, ostace bez glave i za manje para

Poz

P.S.
A da, otpad..pa hmmm, mozda medjunarodna agencija odobri posao, neka banka i odobri neki kredit nekome, i neka nuklearna sila preuzme posao na sebe o odnese sve to....naravno uz novo pakovanje i transport, a za uzvrat nam naprave neko postrojenje ili most...kako se dogovore...

Naravno, supervizori i provereni experti sa "ogromnim" iskustvom(jedne godine..u radu sa otpadom) ce biti u domacim komisijama, za masne honorare...
[ suvi genije @ 06.11.2009. 17:44 ] @
Sto se tice honorara strucnjaci se odrase od para.Milan Pesic je jedan mesec sebi dao bonus od 500.000 dinara plus plata
a Sotic Obrad je dobio 350.000 dinara plus honorar posto radi po ugovoru o delu plus penzija posto je penzioner.Ostali Veliki strucnjaci su dobijali od 100.000 do 200.000 u zavisnosti od toga koliko su gluposti uspeli da smisle za tri meseca.Bonus se delio tromesecno.Kada je americki supervizor iz DOE (Department of energy) ili po srpski CIA video kako se caste a nista pametno da urade on im ukide bonus i na njihovu veliku zalost putovanja u inostranstvo.
[ hieronymus bosch @ 06.11.2009. 18:17 ] @
je li genije, a kolika je po tvojoj strucnoj proceni, kazna za klevetu?
ne mora u dinar, moze zaokruzeno.

ako genije ne zna, moze stakor, pardon cezijumforever ili lipovcanac da odgovori.

[ CezijumForEver @ 07.11.2009. 12:43 ] @
Citat:
hieronymus bosch: je li genije, a kolika je po tvojoj strucnoj proceni, kazna za klevetu?
ne mora u dinar, moze zaokruzeno.

ako genije ne zna, moze stakor, pardon cezijumforever ili lipovcanac da odgovori. :)


Ne znam u kom delu mog posta si se prepoznao...
Termin "štakor" sam upotrebio radi slikovitosti prikaza pacova koji napuštaju brod koji tone.
Ako sam te oklevetao da si uzeo proviziju za bezbednosne sisteme, lako ti je da skineš ljagu. Pozoveš finansijsku da pročešlja papire, okačiš ovde njihov zaključak, mi ti se javno izvinimo i odemo na klopu:)
[ Srđan Pavlović @ 07.11.2009. 14:51 ] @
Samo da skrenem paznju svim autorima postova ovde, jos jednom:

Citat:

Elitesecurity :: uslovi korišćenja
Autorska prava:

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajedničko vlasništvo vlasnika www.elitesecurity.org sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od vlasnika sajta ili autora teksta.

Odgovornost za objavljeni sadržaj:
Kompletnu odgovornost za sadržaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose isključivo njihovi autori, čiji je pseudonim označen pored sadržaja teksta. Email adresa pod kojom je korisnik registrovan, kao i IP adresa pristupa poznati su vlasniku sajta.

Uklanjanje sadržaja:

Molimo da nas kontaktirate putem kontakt email linka koji se nalazi pri dnu naslovne stranice sajta, ukoliko je Vaše autorsko pravo prekršeno objavljivanjem na našem forumu, i ukoliko želite da isto bude potpisano ili uklonjeno sa sajta.

Ukoliko iz bilo kog drugog razloga želite da zatražite uklanjanje određenog sadržaja (uvreda, kršenje zakona, kršenje prava, ...), kontaktirajte vlasnika sajta i rešićemo problem na obostrano zadovoljstvo.

ES administrator

Poslednja izmena: 01. feb 2007. godine


[ hieronymus bosch @ 07.11.2009. 14:59 ] @
dakle ne znas koliko kosta kada iznosis neistine o nekome.
steta, to bi ti bila vrlo korisna informacija.

takodje me zanima da li znas kojim imenom treba nazvati ljude koji u radno vreme, i sa servera firme u kojoj rade iznose poslovnu i drugu dokumentaciju u javnost, a pod pseudonimima?
vidim da si galantan kad etiketiras ljude, pa me zanima kojim bi imenom nazvao tu grupaciju?

takodje vidim da si neopisivo hrabar tako sakriven iza pseudonima. zanima me koliko stojis iza svojih optuzbi u realnosti?
ili mislis da ce svi ljudi koje si prozivao imenom i prezimenom ovde mirno da cute i citaju ove gluposti i neistine?

ta logika, ta tabloidna logika da nekoga mozes javno optuziti za bilo sta - ne putam suda nego putem najobicnijih traceva - a zatim zahtevati da se tebi da osoba ili grupa osoba pravda ili polaze racune - to moze da prodje u zemlji gde senzacionalisticka stampa predstavlja glavnu literaturu vecine stanovnistva, a logika neodgovornosti jeste preovladjujuca logika.

i jos me zanima koji ste to "vi"?

oko izvinjavanja - kasno je. bolje se ti raspitaj za ove cene odstete a na temu klevete...
[ a1200 @ 07.11.2009. 15:50 ] @
Izgleda da su se pacovi naljutili... nije jos vreme za beGanje (mislim - na tom nekom virtuelnom brodu) :)

Pravo pitanje je koliko kosta javasluk/lopovluk? Ah, da zaboravih... u Srbiji nista... i zato je bolje da oni koji su tamo radili/rade cute (tj. kol'ko vidim, to im se ovde porucuje - dok se nista ne radi na recimo kontra argumentima).

Ko poslednji izadje nek ugasi svetlo...




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 07.11.2009. u 22:29 GMT+1]
[ ventura @ 07.11.2009. 16:33 ] @
Citat:
hieronymus bosch
ta logika, ta tabloidna logika da nekoga mozes javno optuziti za bilo sta - ne putam suda nego putem najobicnijih traceva - a zatim zahtevati da se tebi da osoba ili grupa osoba pravda ili polaze racune - to moze da prodje u zemlji gde senzacionalisticka stampa predstavlja glavnu literaturu vecine stanovnistva, a logika neodgovornosti jeste preovladjujuca logika.


Meni, kao državljanu Srbije, direktor tog instituta ima da polaže račune. Na to imam puno pravo, a on kao direktor, i obavezu da to uradi. Ja mu dajem pare da se igra u tom institutu, i meni će i da polaže račune. Jer ako se on igra kako ne treba, opet ću ja morati da mu platim lečenje, a ako mi položi račune pre toga, pa vidimo da nije lepo kako se taj direktor igra, možda možemo izbeći da plaćamo lečenje tim ljudima, i umesto toga da ostanu zdravi.

P.S. Ako nekoga prozivaš za postovanje pod pseudonijumima, prvo kreni od sebe.
[ hieronymus bosch @ 07.11.2009. 16:53 ] @
ja pisem pod pseudonimom i tako iznosim svoje stavove. ne koristim pseudonim da klevetam druge ljude, niti cu to ciniti.

ne znam kako ce ova firma da se odnosi prema svojim zaposlenima (ako su zaista zaposleni tamo, oni tvrde da jesu), ali znam ovo: da je u mojoj firmi radnik detaljno opisao sistem obezbedjenja za ulazak u zgradu, i to javno okacio negde (recimo gde su koje kamere itd) - leteo bi s posla ko lastavica.

[ janic @ 07.11.2009. 20:56 ] @
Interesantno je da uvek kada treba da se da neki konkretan odgovor na neka neugodna pitanja u ovakvim i slicnim slucajevima,odmah dodje do pozivanja na neke strogo cuvane,vojne ,opstenarodnoodabraneodbranske tajne jer razumnog odgovara nema.Nije predmet ovog foruma da li je taj V.Pesic,ime nije ni vazno dao sebi toliko i toliko para ili nekom drugom,nego da li su te pare realno zaradjene.Predmet ovog foruma je da vidimo da li ti ljudi koji vode taj posao,rasturanje reaktora,imaju dovoljno strucnosti da taj posao urade kako valja ,na cast sebi i drugima.Kad vec nismo znali da taj reaktor opravimo bar mozemo da ga rasturimo ali da ne ugrozimo nijedan ljudski zivot a ni okolinu nase lepe zemlje.Nazalost, opsti je zakljucak da se taj posao ne vodi kako treba(iz onih fotografija se moze lepo videti), pa iz tekstova a siguran sam da ce biti jos argumentovanog materijala.Ja bih voleo da se neko javi od tih strucnih ljudi i da nam objasni malo one fotografije,jer nismo svi mi strucni za tu oblast.Bilo bi interesantno i da neko objasni i za tu ventilaciju na reaktoru,da li je to istina sto su pisali da je nestrucno uradjen remont.To je najvaznije u celoj ovoj prici.Da li neko ima ili nema SVE kvalitete da vodi tako odgovoran posao a ne da se krije iza vojnih tajni,tuzbi zbog kleveta(ne bi doslo do kleveta da su se ti rukovodioci javili i objasnili lepo sve sporne momente i podneli izvode o uplatama na njihove racune) i na taj nacin lepo zapusili usta svima onima koji su drugacije pricali.Ne bi doslo do ovog prepucavanja da je sve bilo regularno.Poziv je otvoren i bilo bi korektno da se ogranicimo na argumente i ja zato pozivam te strucnjake da malo objasne ta dogadjanja na reaktoru iz nekog drugog ugla.Mozda stvarno postoje one vazdusne vertikalne barijere(na onoj prvoj fotografiji),ili kako je onaj radnik uspeo da se kontaminira iznutra konzumirajuci paradajz koji je sadrzao cezijum iz Cernobila ili da li je stvarno tacno ono da se baca radioaktivna voda u kanalizaciju?Ne mora da se plase da mi necemo razumeti materiju(ima i medju nama dosta nas koji se razumeju u to) pa da nam uskrate zadovoljstva spoznaje.I ne zaboravite svi vi koji radite u drzavnim firmama,to su javna preduzeca i sve mora biti javno pa i plate,nemojte da vam citiram zakon.Nema nikakvog skrivanja i monopola.Inace ce biti jos i vise pljuvanja i kleveta.Potrudite se da vasim odgovorima to izbegnete.Mozda djavo nije toliko crn,bar na grafikama iz 15 veka.
[ Srđan Pavlović @ 07.11.2009. 21:02 ] @
Pisi malo koristeci pasuse, i stisni ponekad ENTER - ovako je vrlo naporno za citanje... ;)
[ maliradoica @ 08.11.2009. 08:49 ] @
Iz dosadasnjeg razvoja situacije moze se otprilike naslutiti kako je tekla radnja koju laici nazivaju "rasturanje reaktora" a uspesni poslovni ljudi nazivaju "cerupanje kokoske" dok lopovi imaju poseban izraz-"samaranje" .
Grupa ljudi okupljena oko malog reaktora svesna da je samo pitanje vremena kada ce i oni doci na red za rasturanje posle visedecenijskog uspesnog nerada a posto nikog drugog nije ni bilo u okolini, a sira okolina nije bila upoznata,verovatno,dobijaju taj posao,rasturanje reaktora.I avantura je pocela.
Ocigledno nedorasli ovom poslu srljali su sve vise i vise pa posle sve dublje i dublje. A dokle ce, to niko ne zna.Bilo je padova u bazen za radioaktivnom vodom,kontaminacija i cega sve jos ne.Niko se nije od njih javio da na neki nacin objasni bar deo onoga sto je onaj nesretni radnik koga su izbacili iz firme ovde napisao.
Sigurno je da se novac razbacivao ali selektivno i jos je sigurnije da su i pojedini radnici koji su iskazivali lojalnost "gazdama" takodje dobijali novac.Tako je dobijan alibi u stilu "eto, ja nisam samo sebi dao nego su dobili i radnici koji su radni,poslusni i istrenirani da laju bez potezanja lanca od strane gazde"'.I ako ta pricanja oko deljenja novca prelazi u domen kleveti bilo bi najjednostavnije da se sve javno obelodani i klevetnicima zapuse usta.Da vidimo kako je ko zaradio svoju platu i sta je sve morao da uradi da bi dobio taj novac.Cekamo.
Ona dva radnika sa fotografija sto seku one cevi,njih bi trebalo poslati na preglede za glavu i telo.Da li su to ovi novi radnici koji su ucenjeni i moraju da rade sve bez odgovarajuce zastite?Na njih je valjda mislio lipovcanac u prethodnom delu kada je napisao da i oni treba da imaju dece.I sta je mislio time sto je napisao da je ona osoba plakala i molila nekog da je oslobode posla za koji je placena.Da li mogu svi koji su na tom projektu da placuci izmole neke privilegije?Ako je tako, neka oni izbaceni radnici pocnu da treniraju novu disciplinu koja bi se zvala "horsko plakanje".Ili da promene pol pa da time prosire svoj repertoar usluga.
Danas je sve na prodaju.Uvek bilo, samo to neki od nas nisu znali.
[ westocean @ 08.11.2009. 10:22 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Samo da skrenem paznju svim autorima postova ovde, jos jednom:

Citat:

Elitesecurity :: uslovi korišćenja
Autorska prava:


Tekstovi koje objavljujem ovde su objavljeni i na drugim forumima pa ES može zadržati samo pravo na formu u kojoj su se ovde pojavili. Ali sušina teksta je i dalje moje vlasništvo. Korisnici foruma nisu vezani pravilnikom foruma već zakonom države u kojoj je sajt registrovan.
[ vladd @ 08.11.2009. 11:18 ] @
Mene licno ne zanima da li neko bahato arci kredit koji je podigao, ponasa se kabadahijski prema podredjenima, ali problem nestrucne manipulacije nuklearnim otpadom postaje problem svih gradjana na teritorii Beograda.

U slucaju incidenta, ne bi bilo manje od 2 miliona ozracenih.


Stvari se polako krecu, i 4.-og Novembra na petnaestoj sesnici Odbora za nauku i tehnoloski razvoj pokrenuta je inicijativa:

"Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Ruske Federacije o saradnji na uvozu ozračenog nuklearnog goriva sa istraživačkog reaktora u Rusku Federacijuje veoma važan, jer se odnosi na dekomisiju reaktora naučno-istraživačkog Instituta Vinča. Ozračeno nuklearno gorivo predstavlja potencijalnu opasnost, jer se radi o gorivu iz reaktora koji nije u upotrebi od 1984. godine, a cilj je da se vrati u zemlju porekla po najstrožim svetskim normama i propisima. Sporazum predstavlja osnovu i za niz drugih aranžmana sa Ruskom Federacijom za uvoz ovakve vrste goriva. Intencija Srbije je da se proces predviđen ovim Sporazumom završi do kraja 2010. godine, kako ne bi izgubili red, jer Ruska Federacija ima u ovoj oblasti saradnju sa svim zemljama u regionu. Proces prevoza ovog goriva u Rusku Federaciju iziskuje finansijska sredstva, koja je država obezbedila iz inostrane pomoći i podrške same Ruske Federacije. Sporazum predviđa da gorivo bude skladišteno, prerađeno i trajno skladišteno na teritoriji Ruske Federacije."


Tako da glavni problem dobija formu..i metodu resenja.

Poz
[ suvi genije @ 08.11.2009. 20:32 ] @
Ma kakva kleveta ovo je javna tajna u Vinci
[ vladd @ 09.11.2009. 09:31 ] @
Nije mi bas jasno ko koga, kako i zasto klevece, ali ovo na slikama je uzasavajuce.

Poz
[ janic @ 09.11.2009. 19:11 ] @
Ako su one fotografije verodostojne,ako je takav nacin rada bio do sada,ko nama garantuje da ce se nesto promeniti u smislu bezbednosti,sa ovim novim direktorom.Meni jednostavno nije jasno vise sta je istina i da li postoji nekakva opasnost od toga sto rade ona dva radnika.Nesto seku,neki instrumenti ispred,idila.
Mozda je to fotografija sa nekog drugog objekta,ko nama garantuje da je to sa reaktora.I kakva je to opasnost.Vidite da oni uzivaju u tome.Pa nisu valjda ludi pa da ne nose te maske ili sta ti ja znam sta treba.Pa to je njihov zivot i njihovo zdravlje..Ne bi valjalo kao sto kaze vladd da zbog takvog neodgovornog ponasanja stradaju ljudi koji nemaju veze sa time.A oni kako hoce.
I tek sad mi nista nije jasno.Da li je ono sto oni rade ispravno,sa medicinskog,zastite na radu,bezbednosnog aspekta ili ne?A ocigledno da onaj ko to zna nece da se javi.Ima neki razlog.
[ Srđan Pavlović @ 09.11.2009. 19:15 ] @
Citat:
A ocigledno da onaj ko to zna nece da se javi.

A izvini (bez namere da stajem na iciju starnu jer ne poznajem problematiku), zasto
bi iko morao tebi, ili bilo kome drugom da se javi u vezi sa tim na ES forumu?

Znaci ti sad prozoves nekoga (bilo koga) i taj je sad duzan da tebi nesto objasnjava po nekakvim forumima?

Kako da ne.

Mislim, ne sumnjam da razlozi za nezadovoljstvo postoje, i treba da postoje ako se nesto ne radi
po propisima, ali zalbe uputute na ispravne adrese.
[ vladd @ 09.11.2009. 20:59 ] @
I zasto bi sva pitanja imala odgovore.
[ Srđan Pavlović @ 09.11.2009. 21:07 ] @
Pa neka pitanja od javnog znacaja bi trebalo da imaju odgovore, naravno,
ali je malo glupo pozivati nekoga u fazonu "e, ajde dodji na forum da objasnis....",
i insistirati na tome, niko nije duzan da OVDE ikome sta objasnjava, postoje
sudovi pa nek se sude i objasnjavaju ako smatraju da su osteceni.

Te institucije tome sluze.
[ a1200 @ 09.11.2009. 21:19 ] @
Slika govori vishe od 1000 reci :)

Tako da je dalja prica nepotrebna.
[ LIPOVCANAC @ 10.11.2009. 09:55 ] @
Elem pa se setih ,koga ovi mucenici da tuze sto su ih zatvorili u onu konzervu bez ikakve ventilacije,pa koga da tuze za izgubljene dveipo godine od benificiranog radnog staza , pa za stalno obmanjivanje i šikaniranje ili mnogo krupnije stvari " KO RASTURI NUKLEARNI REAKTOR U VINCI".


/modedit: molim bez izazivanja flame-a. Uklonjen deo poruke. Licne sporove resavati van ES foruma, hvala na razumevanju.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 10.11.2009. u 13:09 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 10.11.2009. 10:12 ] @
Kako mislis koga da tuze - pa ako se radi o neadekvatim
uslovima rada u nekoj firmi (o cemu se ovde valjda prica),
naravno da ce da tuze tu firmu, koga drugog.
[ Slobodan Miskovic @ 10.11.2009. 10:20 ] @
A ako je firma drzavna znaci da tuze sami sebe? :D
[ Srđan Pavlović @ 10.11.2009. 10:24 ] @
Hoces reci da je moguce tuziti samo privatne firme?
[ vladd @ 10.11.2009. 10:36 ] @
Prvi korak je inspekcija rada, koja moze da ustanovi nepravilnosti.

Privatne tuzbe su u ovom slucaju na nivou nonsensa, i za lose rukovodjenje i za nekakve "klevete".

Da bi neko bio "oklevetan", mora da ima odredjenu drustvenu tezinu i popularnost u javnosti, a ne da se anonimusi tuzakaju.

Mogu da se tuzakaju za uvrede i povrede dostojanstva..a s obzirom na situaciju, dostojanstva nema puno...

Poz

P.S. Mislio sam na licna pitanja, osobe osobi, a ne na pitanja od drustvenog znacaja
[ Slobodan Miskovic @ 10.11.2009. 10:41 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Hoces reci da je moguce tuziti samo privatne firme?


Ne, nego da je to gubljenje vremena i para u Srbiji.
[ Srđan Pavlović @ 10.11.2009. 10:45 ] @
Tu se slazem u prilicnoj meri, ali to je druga prica.
[ Gojko Vujovic @ 10.11.2009. 12:04 ] @
Tema zatvorena za dalje poruke i izmene do okončanja procesa.