[ aleksim @ 02.06.2009. 21:57 ] @
Interesuje ima li neko iskustva u primeni CAD programa (CATIA,Ansys, MSC Designer...) u vezi mehanike loma i(ili) dinamicke analize?
[ Tex707 @ 03.06.2009. 09:31 ] @
Ja poceh da se bavim Abaqusom za CATIA, ali sam prilicno brzo odustao - nije lako bez knjige za pocetnike. Nakanjujem se da nabavim Shroff-ovu kjnigu, a mozda se organizuje i neki kurs na Masinskom fakuletetu...iz dosadasnjeg iskustva, kada se predju prvi koraci, posle se napreduje veoma velikom brzinom. Koliko znam, Abaqus za CATIA ima bas sve sto ti je potrebno...uostalom, ne bi ga Boeing koristio za sva svoja ispitivanja.
[ CNC SHOP @ 03.06.2009. 10:05 ] @
vezano za standalone verziju sa svim i svačim...4Gb

uz sve one tutorijale, kako kaže tex ne znam kakav treba biti početnik da to "uhvati"...

probao izgubio koji mesec, odustao
nema šanse da to bez pomoći sa strane od nekog tko zna da uhvatiš

za Ansys nisam više imao živaca...slična stvar se u startu događala...


to su ipak programi za koje mora biti dobra startna poduka
[ aleksim @ 04.06.2009. 08:19 ] @
Bas ste me "ohrabrili"...
[ MaliBatica @ 05.06.2009. 07:44 ] @
Pa za mehaniku loma konkretno nisam cuo ni jedan program,ali pored navedenih imas jos i ADAMS za dinamicku analizu.Mada da ga sam ucis,mislim i bilo koji takav program malo je teze,mislim da je za tako nesto potrebna ozbiljna obuka.E da i KRASTA je program za dinamicku analizu.
[ Tex707 @ 05.06.2009. 10:14 ] @
Moje skromno misljenje, posto nisam imao prilike sve da probam, samo dosta toga da vidim na JEC-u pre dve godine - dobitna kombinacija je CATIA V5 + ABAQUS for CATIA + FiberSim for CATIA...sve moze da se uradi, cak i mhanika loma kompozitnih struktura, proucavanje delaminacije...
[ floyd.s @ 05.06.2009. 22:26 ] @
Ako te zanima mehanika loma u smislu proracuna rasta prskotine, bilo koji od vodecih FE programa (Nastran, Ansys, Abaqus) ima elemente koji mogu da modeliraju prskotinu. FE mogucnosti same (gole) Catia su skromne (u odnosu navedene FE programe), a ne znam kako radi Abaqus for Catia i slican dodaci.

Medjutim, ako radis sa metalima (Aluminijum, celik), mozda nema ni potrebe da koristis jedan od njih. U industriji se obicno koristi NASGRO koji sadrzi skup jednostavnih parametarskih modela sa kojima mozes da pokrijes vecinu prakticnih slucajeva. Veoma retko je potrebno da modeliras prskotinu u nekom detaljnom FE modelu.

NASGRO se vec neko vreme placa i tesko ga je naci, tako da mozes da pogledas i besplatnu alternativu, koja ima veoma slicne mogucnosti:

http://www.afgrow.net/

U svakom slucaju, bilo da se odlucis za neki FE softver, bilo za NASGRO/AFGROW kljuc je da poznajes teoriju, a veoma dobru literaturu ces naci na sledecem linku

Damage Tolerance Handbook
http://www.afgrow.net/applications/DTDHandbook/pdfs.aspx

[ aleksim @ 11.06.2009. 09:19 ] @
Pogledao sam linkove koje je naveo floyd.s, ima tu korisnih stvari svakako, ali kao sto je neko vec rekao treba poznavati teorijske osnove dobro i onda ih primeniti. Mozda nije korektno i strucno sa moje strane, ali mene zanima primena nekog od gore navedenih programa do nivoa pojave inicijalne prskotine, kao i njenog polozaja, a sam proces razvijanja mi nije prioritetan-vremenom ce se usled dinamickog naprezanja, starenja materijala i jos nekih faktora, prslina povecavati i dovesti do loma... Ostaje nam jedino da dodjemo do FiberSim for CATIA, kao sto rece tex707... :)
[ floyd.s @ 11.06.2009. 22:18 ] @
Da li te zanimaju metali ili kompoziti? Da li hoces da obavis roracun nekog realnog dela ili je u pitanju akademski projekat? Pitam te, jer sem ako nije u pitanju ovo zadnje, pa nameravas da napises neki rad koji bi eventualno potkrepio rezultatima testa, ja bih bio jako skeptican prema bilo cemu sto dolazi iz FEM-a a vezano je za inicijaciju prskotine. To se ne radi na taj nacin. Koliko sam ja citao o tome, jos nisu ni sigurni sta je zapravo inicijacija i kako do nje dolazi. Dobra knjiga o tome, a i drugim stvarima vezanim za zamor je ASM handbook Volume 19: Fatigue and Fracture. Pogledaj malo okolo naci ces je na torentima ili rapidu.
[ aleksim @ 13.06.2009. 23:05 ] @
Dugujem floyd.s-u pojasnjenje.Interesuje me konkretan slucaj, zavarena metalna konstrukcija, koja se ispituje dinamicki po odgovarajucem programu ispitivanja. Desava se situacija da dodje do pucanja konstrukcije u zoni sava a pre dostignutog nivoa od, recimo 8400000 ciklusa sa definisanim opterecenjem. Pogledao sam one ASM knjige, skinucu ih neki dan, hvala na linkovima. Inace, daleko sam ja od naucnog rada :)
[ Vesod @ 08.07.2009. 20:08 ] @
MOže li se iole ozbiljnija dinamička analiza uraditi sa čisto Catia i pri tome imati manje od 4 Gb RAM-a?

[ Tex707 @ 08.07.2009. 20:10 ] @
Citat:
Vesod: MOže li se iole ozbiljnija dinamička analiza uraditi sa čisto Catia i pri tome imati manje od 4 Gb RAM-a?


Pa moze, ali ima da ceeeekaaaas...
[ Vesod @ 08.07.2009. 21:05 ] @
Imam namjeru da kupim novi računar koji bi koristio za statičku i dinamičku analizu, a očekuje me i jedan ozbiljniji rad.

Na šta posebno da obratim pažnju?

Jedan drugar mi je predlagao da ugradim dva hard diska koja bi paralelno radila i zapisivali po pola podataka.

Koja bi to bila konfiguracija za Catia ako bi možda morao da dodam i Abaqus?

[ Tex707 @ 08.07.2009. 21:56 ] @
Citat:
Vesod: Imam namjeru da kupim novi računar koji bi koristio za statičku i dinamičku analizu, a očekuje me i jedan ozbiljniji rad.

Na šta posebno da obratim pažnju?

Jedan drugar mi je predlagao da ugradim dva hard diska koja bi paralelno radila i zapisivali po pola podataka.

Koja bi to bila konfiguracija za Catia ako bi možda morao da dodam i Abaqus?



Sto vise RAM-a (po mogucstvu vise od 8GB), najmanje dva HDD-a, a pozeljno je tri, i to na razlicitim kontrolerima. Pagefile OBAVEZNO na HDD-u na kome nije ni OS, a ni CATIA fajlovi. Pagefile stavi fixan, barem 20GB (slobodno mozes vise). Particija na kojoj ti se nalazi OS (gde CATIA obicno smesta svoje Temp fajlove - mada ovo moze da se promeni) mora obavezno da ima mnogo slobodnog prostora...100-tinak GB.

Ako dodajes Abaqus uzmi obavezno onaj koji s integrise u CATIA.
[ Tex707 @ 09.07.2009. 12:30 ] @
E da....jos jedna stvar...HDD na kome CATIA smesta svoje Temp fajlove (one Elfinicomputations ili sta li vec) OBAVEZNO da bude samostalan, tj. da na njemu ne bude ni pagefile ni folder u koji idu CATIA fajlovi...po mogucstvu, svi HDD-ovi na razlicitim kontrolerima.
[ Vesod @ 09.07.2009. 19:43 ] @
Lokalni prodavac računara ponudio mi je sledeću konfiguraciju

Procesor Intel Core 2 Quad Q9400
Čipset Intel P43
Vrsta memorije DDR2
Količina memorije 8GB
Hard disk kontroleri SATA II, bafer 8MB
Hard disk prvi 320 GB
Hard disk drugi ( uparena dva diska ) 2x320GB, bafer 8MB, RAID kontroler
Mrežni kontroler Gigabitni Ethernet
Grafički kontroler GeForce 9600GT ugrađena u PCI-Express slot, sa 1GB DDR3 grafičke memorije, Dual DVI/Video-Out interfejsom

Na prvom hard disku bi instalisao OS i Catia, a na drugom bi CAtia tokom rješavanja upisivala i čitala podatke.

U stvari, ovo je konfiguracija za igrice i njoj dodat hard disk prvi.