[ dspale @ 02.06.2009. 22:16 ] @
Pozdrav ljudi,do sada sam imao samo laptopove,a sada bi zeleo
desktop racunar za igrice,kao sto sam i naveo budzet do 70000 bez monitora.
Ako moze neka AMD konfiguracija.Unapred zahvalan
[ Ha-Nocri @ 03.06.2009. 01:57 ] @
CPU: AMD Phenom II X3 720 BE ~ 125e
MB: GA-MA790XT-UD4P ~ 115e
VGA: HD 4770 CrossFire ~ 200e
RAM: OCZ 4GB DDR2 1600MHz Gold Low-Voltage AMD Edition OCZ3G1600LVAM4GK ~ 80e
HDD: WD Caviar Black 640GB 7k 32M ~ 70e
PSU: Corsair 650TX 650W ~ 90e
Kućište: Cooler Master elite 332 ~ 35e
--------------------------------------------
Nešto preko 700 evra.

- Pošto je za igre konfiguracija nema potrebe za bržim procesorom. 3 jezgra će biti više nego dovoljna.

- Ploča je AM3 sa DDR3 memorijom. To sam preporučio zbog buduće nadogradnje. Procesori sa 6 jezgara ili više bi trebali biti kompatibilni sa AM3 soketom.

- Grafička kartica, ili grafičke kartice. Dve HD 4770 povezane u CrossFire su za nekih 20% brže od jedne HD 4890, a jeftinije su i čak će i manje struje trošiti, mada će se verovatno više zagrevati. Sa njima ćeš moći poterati bilo koju igru na maximalnim podešavanjima u visokim rezolucijama. Možeš izabrati za tu cenu jednu 4870, ali ćeš imati prostora da kasnije dodaš još jednu u crossFire, mada će ti za to trebati poprilično jako napajanje pošto je 4870 veliki potrošač.

- Memorija... ovo su moduli koji rade na 1600 MHz posebno dizajnirani za AMD platformu sa niskim naponima od 1.65V. Postoji i Platinum verzija koja bi trebala biti još bolja:
http://www.itsvet.com/proizvod...lvam4gk/comp_comp_ram/326/1046

- Napajanje je odlično, ali zato i košta. Sem ovoga imaš još par u tom rangu. Recimo Ancet EarthWatts EA650 650W, Antec NeoPower 650W, Thermaltake ToughPower 600W... Ili možda modularni OCZ ModXStream 650W koje je nešto lošijeg kvaliteta, ali i dalje odlično. Ne znam kakva su Chieftec-ova napajanja, ali pretpostavljam da bi neko u istom cenovnom rangu bilo adekvatno.

Možeš da promeniš konfiguraciju na razne načine. Recimo jači procesor ili matična ploča. Ili AM2+ matična sa nešto jeftinijom DDR2 memorijom. Možda bolje kućište, recimo Cooler Master 690 i sl..


*EDIT: zaboravi ovo o napajanju. Nisam dobro sračunao. 550W je dovoljno za taj sistem. I 450-500W bi to bez problema guralo, ali bolje ostaviti malo prostora...

[Ovu poruku je menjao Ha-Nocri dana 03.06.2009. u 09:54 GMT+1]
[ dspale @ 03.06.2009. 11:40 ] @
Hvala puno druze na izdvojenom trudu,dosta si mi pomogao ovako sam nesto i ja imao u planu
mozda sa malo jacim procesorom ili plocom kao sto si rekao.
[ Ha-Nocri @ 04.06.2009. 00:08 ] @
Što se tiče ploče ne verujem da ćeš naći bolju po sličnoj ceni. Najbolje ploče sa 790FX čipsetom koštaju preko 150e i tek sa njima ćeš dobiti nešto kvalitenije, ali ništa značajno. I javi šta si uzeo :-)
[ stewuss je @ 07.06.2009. 16:15 ] @
A sto ne bi uzeo npr. Gigabyte 790FXT UD5P i novi Phenom II X2 550?
550 ima 2 jezgra na 3.1GHz i sasvim lepo se nosi sa X3 720 u igrama zbog velikog L3 kesa (6MB) a cena mu je oko 100e, dok je ova ploca oko 150e i podrzava CrossFire 2x x16 2.0 pci-e. Za ovu kombinaciju sam se ja odlucio, mada sam bio otvorio ovde temu sa intelovom konf., ali su se neke stvari promenile, te nisam vise ogranicen na jednu prodavnicu, resio sam da napravim Dragon konf a namera mi je da uzmem konf. kojoj cu pri nadogradnji promeniti procesor, dodati jos 1 graf. u CrossFire i eventualno dodati ram ako promenim OS. Skuplja je konf. od one svote za koji si trazio savet, ali napanje i graf. ne moraju biti tog cenovnog ranga:

CPU: AMD Phenom II X2 550 - oko 9000din
MB: Gigabyte 790FXT UD5P - oko 15000din
VGA: Saphirre HD 4890 - 20000 - oko 22000din
RAM: GEIL 3GB (3x1GB) 1066MHz DDR3 GV33GB1066C7TC - oko 5000
HDD: WD Caviar Black 320GB 7k 16M - oko 5000din
PSU: Chieftec A135 750W modular, Active PFC, 80+ - oko 10000din
OPT: Pioneer DVD + RW Dual Layer, SATA - oko 2000din
CAS: Cooler Master CM 690 - oko 9000din
Ukupno oko 77000din.
Jos da napomenem da cu menjati i CPU hladjenje cim budem u mogucnosti za Noctua NH-U12P koje je oko 5000din i polako takodje dodati Noctua-ine 120mm ventilatore u kuciste i da bi eventualno mogla da udje i neka HD 4870 2Gb ako naidjem na nju kod nas a da mi je cena prihvatljiva (ne HD 4870 X2).

3GB rama-a sam uzeo jer ostajem na XP koji tesko da prepoznaje vise, a bolja memorija mi je za sada skupa te je planiram za nadogradnju.
Bilo koju MB da uzmes a da ima SB750 u kombinaciji sa X2 550 ili X3 720 mozda budes srecnik pa uspesno otkljucas i ostala jezgra..

Sta mislite o ovoj konfiguraciji?
[ Ha-Nocri @ 07.06.2009. 17:12 ] @
Dobra ti je je konfiguracija skroz. Ploča je odlična (na njoj je postavljen svetski rekord u oveklokovanju Phenom II X4), ali je predobra za taj dual-core. Ali ako ćeš kasnije nadograditi onda ima smisla. Samo, za 10 evra više možeš dobiti tri jezgra, Phenom II X3 710 i to je svakako bolji izbor. U igrama koje 3 jezgra ne mogu da iskoriste zaostajaće pomalo za X2 550, ali te igre će ionako leteti pa će ta razlika biti nebitna. Ali u igrama tipa GTA IV kojma treba 4 jezgra igrivost će zavisiti od procesora. Uglavnom, uvek bi radije uzeo 3 nego 2 jezgra.

Memorija je jedino loša i to vrlo. 1066Mhz CL5 je neki standard za DDR2. Ako možeš da nađeš OCZ 1600MHz Platinum Low-Voltage edition optimizovanu za AM3 to bi ti bilo odlično.

I napajanje za te pare može se uzeti bolje.

Kućište je extra, prostrano, dobar protok vazduha, cable management, dizajn bez šarafa...

Eto, uz par izmena sjajna konfiguracija...
[ stewuss je @ 07.06.2009. 21:06 ] @
RAM je DDR3, nisam bas upoznat sam DDR3, koja bi ti bila preporuka za taj cenovni rang, do 3Gb, moze i 2GB, neka na low latencies, posto bih svakako isao na Black Edition, ne moram da jako klokujem RAM, bolje mi je da je vec fabricki brz. Eventualno PATRIOT 3GB (3x1GB) 1600MHz DDR3 PVT33G1600ELK?
Ja u mojoj okolini nisam nasao X3 720 ispod 130e, a svi ti prodavci racunaju (ne znam kako se zove taj) kurs od oko 100 - 105din. 9000din je prognoza za X2.
Sto se tice napajanja, njega, HDD i externu TV USB (za lap) dobijam za moj stari (jaaako stari) komp. U drugoj temi sam pitao (tebe) za amperazu na sinama (rail) posto za taj Chieftec na sajtu pise da je 18A po jednoj sini, a ima ih 4.. Da li je to dovoljno da gura ovu masinu + kasnije quad core i CrossFire HD 4890? Meni se cinilo odlicno za te pare, cuo sam za te potrebne ampere, ali tada nisam puno se udubljivao u tematiku. Umesto Chiefteca mogu eventualno da dobijem CoolerMaster u toj prodavnici gde sam prodao racunar (nisam ga jos odneo njima, cekam da im stigne napajanje tako da mozda imam sanse da zamenim). Od CoolerMastera imaju serije (u cenovniku, nisam siguran za stanje): Extreme, Extreme Plus, Real Power, Real Power Pro, i Silent Pro. Sta bi od tih bilo najbolje za moje potrebe? Mogu eventualno da doplatim 10 - 20e na tih 9000din.. Hvala unapred!
[ Ha-Nocri @ 07.06.2009. 23:21 ] @
Da, znam da je DDR3, samo je ona prva opcija 1066MHz CL7. Od toga će svaki iole pristojan DDR2 biti brži. Ova Patriot opcija je mnogo bolji izbor. Samo pazi, to je triple-channel kit za Intel i7, ali pretpostavljam da će bez problema raditi na drugim platformama samo triple-channel nikada neće biti omogućen, što i nije neki problem. Ali bi ti ja ipak preporučio da uzmeš dual-channel memoriju, znači dva ili 4 modula jer Phenom procesori to podržavaju. Evo par preporuka:
- OCZ3P1600LV3GK (1600, 7-7-7-24, 1.65V) http://www.ocztechnology.com/p...num_low_voltage_triple_channel
- OCZ3G1600LV3GK (1600, 8-8-8-24, 1.65V) http://www.ocztechnology.com/p...old_low_voltage_triple_channel
- PVT33G1600ELK (1600, 9-9-9-24, 1.7V)

Kao što vidiš, po specifikacijama su obe OCZ memorije bolje, mada bi Patriotse izabrao ispred OCZ Gold zbog dobre reputacije firme. Cena sve 3 bi trebala da je približna, OCZ verovatno nešto jeftiniji. Ako ih ne nađeš i Patriot je dobar.


- Procesor... X3 720BE jeste oko 130e, ali ja sam pričao o X3 710 koji nije BE. Taj bi trebao da je oko 110e. Po meni se isplati žrtvovati crnu ediciju za dodatno jezgro. Malo će više truda trebati za overklok pošto je zaključan multiplajer, ali sa tom pločom sve bi trebalo glatko da ide. Ovde smo da pomognemo...

- Napajanje... konačno sam uspeo da nađem nekakve podatke za Chieftec-ova napajanja na netu. To koje si ti izabrao je izradio Sirtec, ne tako poznata i kredibilna firma izgleda, dok je drugu Chieftec-ovu seriju, Turbo, izradio CWT, firma kaja je OEM za neke veće proizvođače napajanja. Tako da ako uzimaš Chieftec uzmi CFT-700-14C. Iako ima manje snage na papiru (700W naspram 750W) ima veću propisanu amperažu na 12V vodovima (56A naspram 54A kod A135). Cena bi trebala da je slična. I pazi, postoji i CFT-700-14CS iz njihove "Super" serije sa "S" na kraju, ali to napajanje nema dovoljno kablova za CF dve kartice 4890. Evo ti par dobrih napajanja:
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817139006
http://www.newegg.com/Product/...-PC+Power+++Cooling-_-17703019
Oba bi trebala biti možda 10-tak evra skuplja, ali i kvalitetnija, ovo prvo pogotovo. Ali Chieftec je svakako ok.
Što se tiče Cooler Master-a imaju neka odlična napajanja, Silent Pro i Real Power, ali mislim da su skuplja od gore navedenih. Silent Pro M700 nema 4 PCI express konektora, a i preskupo je, tako da otpada automatski, a Real Power ima 2 8-pinska PCI express konektora, a tebi trebaju 6-pinski, tako da bi morao da koristiš 8-to-6-pin konvertore, što i nije neko preterano cimanje na kraju krajeva. Eto, možeš razmotriti i Real Power M700.

Inače, 4890 manje troši struje pod punim opterećenjem nego 4870, a u idle-u manje i od 4850, tako da će 700-750 vati, ali pravih, što ova 4 napajanja svakako ispunjavaju kao uslov, to sigurno bez problema terati. AMD kao minimum preporučuje 600W za 4890 CF.
To bi bilo to i da vidimo tu makinu uskoro :-)
[ stewuss je @ 08.06.2009. 09:36 ] @
Tih 54A je ukupna amperaza na svim vodovima, zar ne? To je poredjenje na onih 25A u drugoj temi, te je i bolje, hocu reci, tako treba da poredim napajanja? Sto se tice serije A135 i njihovog proizvodjaca, nisam isao tako duboko u materiju posto imam pozitivna iskustva sa ovom prodavnicom i njihovim ponasanjem po pitanju garancije. Hteo sam isprva Turbo seriju, imaju je na cenovniku, ali ne i na stanju, i nisu znali kada i da li ce dobiti.. Sad cu malo prouciti te CoolerMaster serije da vidim sta bi mi odgovaralo pa da vidim sta imaju te i da narucim, ako jos ovo nije stiglo..
Shvatam sta kazes za X3 710, kod mene u okolini ga nema u ponudi, moze da se naruci, dok se nije pojavio X2 550, razmatrao sam X3 720... Od pojave 550 moj "upgrade" plan moze potpuno da se ispuni, a to je solidan CPU za oko 100e, koji moze da se nosi sa vecinom igara na 19-20"monitoru, + ostala konf. spremna da primi za 1-2god odlican quad core.
U pravu si za RAM, to cu jos malo prouciti, da vidim sta moze da se nadje a sta bi meni trebalo, znam da nece podrzavati triple-chanell, sto se tice dual-chanel-a za XP mi vredi samo 2GB jer u 4GB ~jedan sam bacio, a cene im nisu takve da mogu sebi to da priustim. Verovatno cu i otici na dual-chanel, ne znam samo kako se XP ponasa sa 4GB, tj. da li ne vidi jedan modul (pa izgubis 2GB) ili na oba modula ukupno ne vidi vise od 3GB?
Hvala ti na svetima, dosta mi je pomoglo!
Sto se tice moje konf. uzimacu je za jedno mesec dana, dok skupim pare na gomilu i dok vidim da li na jednom mestu mogu da uzmem sve sto sam zamislio po prihvatljivim cenama, ili cu morati da narucujem komponente gde je sta najpovoljnije pa da sam sklopim. Pre bih isao na prvu varijantu zbog manjih komplikacija oko garancije.
Hvala jos jednom!
[ Ha-Nocri @ 08.06.2009. 11:48 ] @
Citat:
stewuss je: Tih 54A je ukupna amperaza na svim vodovima, zar ne? To je poredjenje na onih 25A u drugoj temi, te je i bolje, hocu reci, tako treba da poredim napajanja?

Da, to je ukupno ampera na svim vodovima zajedno. Nije bolje nego ono Antec-ovo napajanje od 1000W. Ono ima propisano 25A po vodu, ovo Chieftec-ovo 18A. Oba imaju po 4 voda. Kao što vidiš 18*4=72A što daleko nadmašuje propisanih 54A i više bi odgovaralo nekom napajanju od 1000+W. Ali broj 18 predstavlja maximalnu amperažu jednog voda sve dok ukupna amperaža na sva 4 voda ne prelazi 54A. Nadam se da razumeš.

Inače taj Chieftec možeš da uzmeš bez razmišljanja jer je napajanje kvalitetno. CWT je inače izradio i Corsair TX750 napajanje koje sam ti preporučio, a koje je jako popularno među entuzijastima i gejmerima širom sveta kao i sva druga od Corsair-a i to ne džaba. Kvalitet im je podjednak, s tim da je Corsair nešto jače i ima samo jedan vod. Oba su energetski vrlo efikasna i slična po svim karakteristikama (riple, noise, kvalitetni japanski kondenzatori...).

Citat:
Shvatam sta kazes za X3 710, kod mene u okolini ga nema u ponudi, moze da se naruci, dok se nije pojavio X2 550, razmatrao sam X3 720... Od pojave 550 moj "upgrade" plan moze potpuno da se ispuni, a to je solidan CPU za oko 100e, koji moze da se nosi sa vecinom igara na 19-20"monitoru, + ostala konf. spremna da primi za 1-2god odlican quad core.

Phenom II X2 550BE je svakako odličan izbor...

Citat:
Verovatno cu i otici na dual-chanel, ne znam samo kako se XP ponasa sa 4GB, tj. da li ne vidi jedan modul (pa izgubis 2GB) ili na oba modula ukupno ne vidi vise od 3GB?

Sasvim je moguće da ce sa dve grafičke kartice od po 1GB svaka XP prepoznavati samo 2GB RAM-a. To mi je logično. Tako da bi 2GB bacio u vodu. Uglavnom, uz takvu makinu treba da ide i odgovarajući OS, Vista Ultimate X64 ;)
[ milanbergh @ 08.06.2009. 11:54 ] @
Pozdrav. I ja imam slicnu molbu u vezi sa konfiguracijom, naime kupio bih komp za igrice prvenstveno, od 65 - 70k dinara, bez monitora, misa i tastature. Nisam iskljuciv po pitanju Intel/AMD, znaci ono sto je po vasem misljenju bolje u odnosu cena/kvalitet. Da li bi bilo pametno sad uloziti u cetvorojezgreni procesor? Uzeo bih i memoriju od 4GB. Molim preporuke i za graficku/e karticu/e. Hard disk ne ispod 500GB. Takodje, bilo bi dobro da komp nije previse bucan. Hvala.
[ stewuss je @ 08.06.2009. 13:59 ] @
Silent Pro M700 je sigle rail sa dva 6+2pinska vga konektora, sto je dosta za jednu graficku karticu, a sa koji adapterima bih trebao da prikacim drugu? koliko sam na slikama video HD 4890 ima 1x6pin i 1x8pin konektore za napajanje. Po meni je prva po izboru zbog single rail voda. Sta mislis o tome?

@milanbergh

Sta mislis o ovde navedene dve konfiguracije?

Sad sam se cuo sa momkom iz prodavnice, nema nista u skorije vreme od Chieftec-a i CoolerMaster-a, nisu u ljubavi sa dobavljacem, moze da mi nabavi ( i to brzo) Antec 850W TP-QUATRO koji ima 4 pci-e 6pin konektora. Malo me brine 80mm ventilator, da li ce biti preglasan? Na vodovima po sajtu Antec-a je navedeno da isporucuje "+12V outputs combined max. output: 768W(64A)". To bi trebalo da bude dovoljno za CrossFire..
[ milanbergh @ 08.06.2009. 14:16 ] @
Ova prva konf. mi je prihvatljiva, ali me interesuje to za 4-jezgreni procesor, da li je velika razlika u performansama i da li je pametno ulagati sto se kaze "za buducnost" :) I naravno, koji uzeti uz navedenu maticnu?
[ stewuss je @ 08.06.2009. 15:07 ] @
Razlika u performansama zavisi od igre do igre, tj. koliko je koja igra optimizovana za vise (2+) jezgara, za igre je i dosta bitna frenkvencija procesora - sto visa to bolja. I razlika se moze navesti kao znacajna, mozes naci poveci broj review-a na netu koji uporedjuju veci broj razlicitih procesora (i intel i amd) na jednom mestu u nekoliko razlicitih igara. E sad, kakva konf tebi vise odgovara, ti najbolje znas, da li zelis da samo sada ulozis pare pa da do potpuno novog racunara ne razmisljas o tome a to znaci da ces sada super vrteti te neke igre a kasnije kada dodju nove igre njih vrtis mnogo slabije ( a veruj mi, nije lako da kada se naviknes na full detalje, rezolucije i sl. da predjes nazad u medium ili low podesavanja..); ili bi da "ulazes u buducnost" pa da malo manje od full performansi imas poduzi period vremena.. Ja izabrah drugu opciju..
Na toj konf. koja ti se dopala bih samo zamenio kuciste za malo bolje, ali moja osobina je da volim da se igram sa hladjenjem, tako da to ne mora biti relevantno misljenje..
Pozdrav
[ Ha-Nocri @ 08.06.2009. 15:26 ] @
Citat:
stewuss je: Silent Pro M700 je sigle rail sa dva 6+2pinska vga konektora, sto je dosta za jednu graficku karticu, a sa koji adapterima bih trebao da prikacim drugu? koliko sam na slikama video HD 4890 ima 1x6pin i 1x8pin konektore za napajanje. Po meni je prva po izboru zbog single rail voda. Sta mislis o tome?

@milanbergh

Sta mislis o ovde navedene dve konfiguracije?

Sad sam se cuo sa momkom iz prodavnice, nema nista u skorije vreme od Chieftec-a i CoolerMaster-a, nisu u ljubavi sa dobavljacem, moze da mi nabavi ( i to brzo) Antec 850W TP-QUATRO koji ima 4 pci-e 6pin konektora. Malo me brine 80mm ventilator, da li ce biti preglasan? Na vodovima po sajtu Antec-a je navedeno da isporucuje "+12V outputs combined max. output: 768W(64A)". To bi trebalo da bude dovoljno za CrossFire..


Da, Silent Pro je jako kvalitetno napajanje i vrlo tiho, ali kako sam već pisao u gornjem postu nema dovoljno PCIe konektora i previše je skupo, tako da bi ga ja zaobišao. Jednostavno je predviđeno za jednu jaču grafičku, a ne za CF.
Koliko sam ja video 4890 koristi 2 PCIe 6-pinska konektora, mada možda zavisi od proizvođača do proizvođača. Kako god, najbolja je opcija 6+2 PCIe konektor koji može da bude oba po potrebi. 3 gore pomenuta napajanja (Chieftec, Corsair i PCP&C) imaju takve konektore, dok CM Real Power ima fiksne 8-pinske.

A lepo on hoće da ti uvali taj Antec od 150 evra ili čak i više, kao nema slabije :-)
Šalim se, možda zaista nema. To napajanje je preterano, bolje od svih do sada pominjanih, ali uz to ide i cena. Ima 2 6+2 PCIe konektora i 2 6-pinska. Ako imaš sreće da neko napajanje bude testirano na jonnyguru sajtu možeš naučiti jako puno o njemu. Ovde je to slučaj:
http://www.jonnyguru.com/modul...views&op=Story&reid=58

Lik se potrudio i da otkrije koji konektori su na kojim vodovima, što ti može pomoći kada budeš kačio dve kartice.
[ stewuss je @ 08.06.2009. 16:34 ] @
Verujem da nema, proslo je tri (i brojem: 3 / /) nedelje od kad sam narucio Chieftec-a... I da, nisam dobro napisao, lik nema nista u ponudi izmedju 500 i 850W posto ima taj problem sa dobavljacima.. Nema veze, zrtvovao sam HDD za napajanje za koje sam siguran da ce zadovoljiti moje potrebe.
Hvala na savetima i linku!