[ manwithnoname @ 03.06.2009. 03:25 ] @
Ima dosta slicnih tema na forumu ali nisam iscitavajuci ih nasao odgovore za ono sto mene tacno zanima, a mislim da bi bilo korisno i drugima da se ovako sumira sa svezim podacima.
Situacija je sledeca. Imam u planu neki, pa recimo kockarski sajt (zanemarite pravne stvari i bilo sta drugo, to trenutno nije pitanje), i interesuje me kako je moguce ostvariti korisnicima mogucnost uplate i isplate a da posrednik ne uzima neki veliki procenat. Npr. ako ja uplacujem nekom sajtu za kladjenje 10evra, ocekujem da imam 10evra na racunu na tom sajtu, tako da ako posrednik (sta god to bilo, u zavisnosti od nacina placanja) uzima vise od par posto to je neisplativo. Takodje, zeleo bih da obezbedim sto bezbolnije nacine uplate (to mi je bas bitna stavka), pogotovo jer smatram da jos nismo zemlja u kojoj se cesto koriste kreditne. Znaci SMS je najbezbolnija opcija po krajnjeg korisnika, onda eventualno premium brojevi, moneybookers (i ostali slicni servisi), kreditna, direktna uplata, slanje para postom.
Cisto na pocetku rasprave da kazem nesto u 2 recenice, da vidim da li gresim negde u startu u razmisljanju :) Recimo gledam jedan kladionicarski sajt (mada kod svih je manje vise isto, ali da ne govorim konkretnu da ne bude reklama) i mogucnosti uplate koje oni nude. Sve su to sistemi naplate gde posrednik uzme od 0-par%. E sad, kod tih slucajeva gde im uzimaju par posto, njih da tako kazem 'zanemaruju', tj i dalje im odgovaraju jer sa svojim kvotama i dalje imaju ocekivani dobitak veci od tih par posto pa im je bolje da uzmu makar nesto nego nista od tih ljudi koji bi tako uplacivali? Ili imaju neki posaban dogovor sa tim posrednicima, ili nesto trece? Takodje automatizacija celog procesa mi je jako bitna.
A hajde sad redom :

SMS
Prelistavajuci teme ovde i google, zakljucih da vise od nekih 55% po poruci ne mogu da dobijem, sto je nedopustivo za ovakav tip posla. Medjutim procitao sam u par tema da je neko spomenuo da je za velike uplate, vece od 1000din., Telekom pruzao usluge SMS naplate i uzimao 5% ali da je to onemogucijo zbog malverzacija. Ne mogu da nadjem da li takvo nesto jos postoji, ili da li je uopste moguce postici takav neki dogovor. Npr., ako i ne postoji za svakoga, da li neko ima iskustva sa njima i drugim operaterima da li su otvoreni za normalne dogovore tog tipa? Znaci da se dodje sa normalnom ponudom i planom, a ne u fazonu hocu da prodajem nista ili postavljam lazne cene poruke i izotimam pare ljudima, hajde mi vi to omogucite, kapiram da su zbog toga ugasili taj servis, ako jesu.
Automatizacija promene racuna korisnika po primanju SMS poruke je laka, pozitivna stvar.

Premium brojevi
Nisam naisao na neku povoljnu ponudu, u kontekstu ovog posla, tako da to definitivno otpada?

Moneybookers i ostali slicni servisi
Nisam nikada radio sa takvim servisima ali kapiram da imaju neke API-e pomocu kojih bi mogao da vrsim automatizaciju procesa. Procenti koje uzimaju po transakciji se krecu od-do?

Uplata preko kreditne
Isto kao gornja stavka.

Direktna uplata
Ovde nema sta da se uspostavlja sem da dam korisnicima broj racuna :) Ovako iz glave odmah sta mi pada na pamet kako bi se moglo automatizovati je da u svrsi uplate korisnici navedu njihov username, a da podesim u netbankingu da mi po pristigloj uplati posalje SMS na odredjeni gsm prijemnik koji je prikljucen na racunar gde cu da isprocesuiram SMS i updateujem racun.

Slanje para postom
Samo bi se naveo username i manuelno bi moralo da se updateuje sve, ovde vec ne vidim nijedan nacin automatizacije.


To je sto se tice uplata, ako mislite da postoji neki bolji nacin pod gore navedenim uslovima slobodno se raspisite :)
A sto se tice isplata tu vec imam zbrku u glavi. Kako automatizovati ceo proces i da bude sto bezbolniji za sve. Npr. ne zelim da mi/korisniku, opet neko lupi neki dobar procenat po transakciji. Sta je tu u opciji? Moneybookers, kreditna, direktna uplata? Tu mi se cini da su procenti u posrednistvu 0%. A kako automatizovati ceo proces, da kada korisnik klikne na sajtu da zeli povracaj odredjene kolicine novca, da se to uradi automatski u zavisnosti od nacina isplate koji je izabrao. Moneybookers i kreditna, za njih kapiram postoje API-ji pa bih se snasao, ali da li bih mogao da automatizujem isplatu direktno na racun korisnika i kako? I jos jedna logicna stvar, ali da proverim za svaki slucaj. Za svaki servis tipa Moneybookers na koji bih nudio isplate, morao bih da imam accounte tamo ili postoji neki servis koji ujedinjuje sve u smislu da sa njega mogu da vrsim isplate i na moneybookers i na kreditnu i na racune i ...
Nekako polazem nade da SMS uplate mogu da se ostvare, ipak je to ubedljivo najlaksi, najbrzi i najbezbolniji nacin, samim tim mnogo vise korisnika :)
[ djordjeno @ 03.06.2009. 07:55 ] @
Pozdrav,

Evo nekoliko odgovora / sugestija na tvoje pitanja / probleme.

SMS bi trebao da zaboravis, ni jedan operater nece ti ponuditi 5% od iznosa uplate na ime troskova. Koliko znam online kladjenje do sada nijedan bookie ne nudi opcije dopune kredita preko SMS-a.
Sto se tice procenta najnize sto sam video je 20% iznosa koje uzima operater i to bi morao da budes "veliki korisnik" tj, onaj koji okrece ogromne pare da bi ti dali takav popust. I naravno to nije bilo ni za kakvo kladnjenje nego za klasicne nagradne igre....

Moneybookers je dobro resenje.
Izuzev par online kladionica sve troskove transakcije kladionice preuzimaju na sebe sto je smesan iznos u poredjenju sa profitima koji ostvaruju. Dakle max 0.5 evra po transakciji sa korisnickog naloga na nalog kladionice. Isto vazi i za proces u suprotnom smeru.
Verovatno i Paypal, Neteller imaju slicne mogucnosti ali ne podrzavaju Srbiju.
Za sva tri resenja postoje API-iji koji su manje vise razumljivi. Uslovi pod kojima se koriste nisu za sve isti. Npr paypal ces moci da testiras bez ikakvog ugovora dok moneybookers radi samo sa pravnim licima koji imaju prave racune u bankama.

Uplata/isplata sa kreditnim karticama ima sledece troskove. Pošto kockarski depoziti za VISA International predstavljaju transakcije sa visokim rizicima, provizija na takve transfere se krece oko 4%-6% od iznosa. Opet kao i u sa moneybookers-a u vecini slucajeva kladionice preuzimaju na sebe te troskove, mada ima i onih koji podele te troskove sa igracem. Recimo primer jedne kladionice jeste da ona naplacuje oko 2% sa depozita koji igrac ostvari preko VISA kartice.
I ovde postoji API koji se moze dobiti od VISA International, ali prethodno kompanija mora da ima potpisan ugovor sa njima. Mislim da i kod njih postoji testno okruzenje ali nisam siguran.

Direktna uplata ili bank wire, opcija koja ne pije vodu prema nasim zakonima o deviznom poslovanju. Zabranjeno je "iznositi" devize iz zemlje bez nekog razloga tj nase banke traze profakturu (racun) kao dokaz za sta su pare namenjene. Slicno vazi i za povlacenje novca direktno na racun.
Ukoliko je organizator pravno lice iz Srbije onda bi mogla da prodje dinarska uplata direktno na racun. Mislim da bi sa nekim sistemom za online bankarstvo mogla da se izvrsi automatizacija.
Troskovi za direktne uplate iz ostalih ex-yu republika zavisi od njihovih zakona koji mislim da slicni nasima. Troskovi bank wire transfera se razlikuju od banke do banke i nisu bas zanemarljivi.


Na kraju da napomenem da je moguce sklopiti posebne dogovore i sa moneybookers-om i sa VISA International gde se moze dobiti povoljnija cena.
Na pocetku mislim da ces morati sa osnovnim paketima usluga da startujes sto ce reci nepovoljnije za tebe kao organizatora. Igrac kada pravi depozit novca on gleda koji mu je metod najjeftiniji. Kladionici je vazno da privuce sto vise igraca pa i izbor opcija za depozite i povlacenje novca mora biti veliki.

Srecno sa kladjenjem!