[ combuster @ 03.06.2009. 20:57 ] @
Ok. vreme je da svi mi koji imamo laptopove sa intelovim integrusama sumiramo utiske posle dve godine maltretiranja. Verujem da nas ima podosta...

Vec duze vreme se obecava napredak u performansama intelovih gpu-ova pod Linux-om i uvek ista prica. Sacekajte ovu verziju kernela, sacekajte ovu verziju drajvera, xservera... I uvek corak. Performanse ili gore ili gore da ne moze biti...

Situacija kakva je danas takodje ne obecava. Nije me mrzelo danas da patch-ujem 2.6.29 sa 2.6.30-rc8 i da proverim da li ima ikakvog napretka. Ma ni za makac, sve isto ni bolje ni gore. Verzija drajvera je 2.7.0, ranije sam sa rc4 probao 2.7.99 i nista, opet isto. Bednih 460fps na glxgears, openGL igrice takodje mrka kapa... Nexuiz i urban terror katastrofa. KMS je enable-ovan pa imam standardnih problema sa igricama koji imaju rezoluciju u fullscreen-u manju od native rezolucije, ostaju frame-ovane u rezoluciji u kojoj su setovane.

Kakva su vasa iskustva i kada mislite da ce se stvari promeniti na bolje... Po meni za sad od dobitne kombinacije 2.6.30+2.8.0 nista...
[ tdjokic @ 04.06.2009. 01:01 ] @
Ja imam desktop sa Intel Atom single core plocom, pa spadam u isto s(r)tanje! Kako koji noviji Linux probam a masina se sve vise gusi, jednostavno stane, ne moze nista da radi. Stavio sam maksimalnih 2GB RAM-a i pomaze samo neka starija distribucija, bez aktiviranih flasheve i Jave. Tek u tom slucaju mogu normalno da skrolujem i pisem odgovor na ES, inace veoma tesko.

Trenutno sam na Mint 7 i blagi je uzas. Vec danima isprobavam razne distribucije zbog toga i izgleda da mi je Ubuntu 8.04 maksimalni domet.

Cudno je, da jedna tako malecka distribucija kao Puppy ima i vesa alternativu, a noviji Ubuntu i Mint nemaju, pa mi se javlja nekoliko poruka i upozorenja dok uopste krene.
[ combuster @ 04.06.2009. 07:09 ] @
Jel nema u repoima xf86-video-vesa? Mozda bi mogao da ga force-ujes kroz xorg.conf?
[ tdjokic @ 04.06.2009. 07:48 ] @
Meni ne treba nista posebno, cak i stari Mint 2.2 iz 2007 bi mi bio dobar, ali nema vise podrsku.

Nisam se setio da pokusam ovo sto ti kazes, a iskreno receno verovatno nemam dovoljno znanja, ni volje za to. Istovremeno mi se dogodilo jos nesto, sto mozda i nema veze sa Intel grafikom - drajver za Canon c/b laser stampac na Mint 7 ne radi kako treba, pa mi je ta verzija onda neupotrebljiva.

Nije kriza, ali mi je bas prijalo kad sam video da nisam jedini pacenik sa Intel grafikom

[ combuster @ 04.06.2009. 09:00 ] @
Pa 90% laptopova dolaze sa intelovim gpu-ovima a drajveri su prava nocna mora... Najgore od svega je sto znam da X3100 moze bolje od ovoga ali cini mi se da do vremena kada dodju bolje performanse cu zameniti laptop a ovaj put cu biti pametan dovoljno da uzmem neki sa bilo kakvom nvidia grafikom. Sve je bolje od ovoga... Ja ne znam kako je kod tebe na Atom-u, da li je u pitanju GMA500 a ako jeste onda si ti bas "shit out of luck" jer nisu pipnuli drajver vec godinu dana... Jedino da probas sa moblinom ili Ubuntu MID edition-om...
[ Srđan Pavlović @ 04.06.2009. 10:49 ] @
Ma onaj Lenovo sa G-Force 7300 je zakon. Nije neka bog zna
kakva grafika, ali ipak je nvidia sto znaci da radi odlicno, i bolja je sigurno od
tih intel integrusa. Kad necete da date 30-50e vise za lap sa nvidia grafikom,
a znate da to jedino radi kako bog zapoveda na linuxu. I ATI tu i tamo :)

Lenovo N200 sa GF7300 kosta 430 evra...
[ Goran Rakić @ 04.06.2009. 11:50 ] @
A kakve tačno probleme imate sa Intel karticama? Meni moj X60s sa GMA950 radi bez problema. Drajveri iz X-a, ništa spolja i tako već dve godine.
[ combuster @ 04.06.2009. 12:27 ] @
Kada je KMS ukljucen UXA je podrazumevani acceleration metod... Kako izbacuju podrsku za EXA i XAA od naredne verzije drajvera 2.8.0 UXA ce biti jedina opcija. Trenutno ima sledece probleme...

1. Kada pokrenes bilo koju igricu u rezoluciji manjoj nego podrazumevanoj u fullscreen-u (recimo 1024x768 a rezolucija ekrana ti je 1280x800) dobijas prozor koji je oivicen sa crnom pozadinom za onoliko koliko ti fali do 1280x800px a ne dobijas fullscreen sa 1024x768

2. Bilo koji popup window, message box, notification i sl ti se prvo iscrtava sa belom pozadinom pa posle sekundu tek sa podrazumevanom bojom iz gdm teme

3. Performanse su uzas blagi, urt, nexuiz, hedgewars i sl imaju od 10-20fps sto je katastrofa

4. Reprodukcija DivX-a ume da sece na pola prikaz kada se kadar pomera

Da ne pominjem doskorasnji problem sa zamrzavanjem X-a koji su popravili tek od skoro sa 2.7.0 verzijom drajvera.

@kernel

Pa ja rekoh Intel ima opensource drajvere, integrisani su u X pa su kompatibilniji od nVIDIA i ATI-ja + sto ne taint-ujes kernel, mada sad vidim da sam se grdno zajebo...
[ tdjokic @ 04.06.2009. 23:16 ] @
Code:
root@mint:/home/toma# lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 945G/GZ Express Integrated Graphics Controller (rev 02)

Eto kako mi identifikuje grafiku na Intel Atom ploci, a na Intelovom zvanicnom sajtu pise sledece:

"Video Intel® Graphics Media Accelerator 950"

To je sve sto znam da kazem o tome. Inace, kao sto rekoh, na starijim distribucijama je rad normalan, ali na novijim me obavezno premesta u low resolution i na sajtovima sa mnogo flash i drugim pokretnim stvarima se masina prosto ugusi i stoji. Recimo kad ovde krenem da pisem odgovor, a ima ukupno samo 3 otvorena prozora, toliko se zagusi da u polju za pisanje nema kursora. A ja radim u 1024x768, sto i nije nesto narocito i one vizualne efekte imam podesene na "Bez efekata".
[ combuster @ 05.06.2009. 06:50 ] @
Mozes da probas da downgrade-ujes intel-ov drajver na 2.3 verziju, makar ovi arch-ovci sa njima dobijaju bolje rezultate...

http://xorg.freedesktop.org/ar.../xf86-video-intel-2.3.2.tar.gz

Raspakujes, u terminalu odradis u direktorijumu gde si raspakovao:
./configure --prefix=/usr
make
sudo make install

Pre toga iz synaptic-a deinstaliras xf86-video-intel, vidi da li ce bolje da radi...
[ dare023 @ 05.06.2009. 17:08 ] @
Zanimljiva tema.
Ja sam nekako mislio da sa intelovim integrušama nema problema.Doduše, ja ih i nemam, bar koliko vidim.
Laptop sam kupio pre par meseci i nisam ni nameravao da se igram na njemu ( acer aspire 5735 c2d T5800 intel gma 4500).Sad ono što me zanima, a ja zaista nemam dovoljno znanja da li se intelov drajver instalira automatski ili posebno kao za nv?To mi zaista nije jasno.

Code:
linux-eb2k:~ # lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)

Da li ovo znači da sistem ispravno vidi karticu?U yast packet manageru nemam instaliran taj paket x86-intel....A nema ga ni u repoima,bar onima koji su kod mene uključeni.
Napominjem da sve na laptopu radi odlično (opensuse 11.1) i da nemam nikakvih problema.Negde na ES sam postavio pitanje oko zauzimanja memorije od strane grafičke,pa su mi rekli da to ide automatski.Da li to važi i za win$ i za linux?
Sve što sam posle instalacije sistema podešavao a ima veze sa grafičkom je rezolucija koja nije bila podešena (1366 x 768).Inače compiz radi bez problema,ako nešto znači.
Koliko uopšte je "jaka" :)) ova grafička,da li može bar da potera neke jednostavnije igre, ne mislim karte,već recimo neku arkadnu.Ne da mi je mnogo bitno,tek da znam.
Molio bih da ako neko hoće malo pojasni ovo :da li ja imam ili nemam taj drajver?
Evo i xorg.conf
Code:

# /.../
# SaX generated X11 config file
# Created on: 2009-02-23T22:21:43+0100.
#
# Version: 8.1
# Contact: Marcus Schaefer <[email protected]>, 2005
# Contact: SaX-User list <https://lists.berlios.de/mailman/listinfo/sax-users>
#
# Automatically generated by [ISaX] (8.1)
# PLEASE DO NOT EDIT THIS FILE!
#

Section "Files"
  FontPath     "/usr/share/fonts/misc:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/local"
  FontPath     "/usr/share/fonts/75dpi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/100dpi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/Type1"
  FontPath     "/usr/share/fonts/URW"
  FontPath     "/usr/share/fonts/Speedo"
  FontPath     "/usr/share/fonts/PEX"
  FontPath     "/usr/share/fonts/cyrillic"
  FontPath     "/usr/share/fonts/latin2/misc:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/latin2/75dpi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/latin2/100dpi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/latin2/Type1"
  FontPath     "/usr/share/fonts/latin7/75dpi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/baekmuk:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/japanese:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/kwintv"
  FontPath     "/usr/share/fonts/truetype"
  FontPath     "/usr/share/fonts/uni:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/CID"
  FontPath     "/usr/share/fonts/ucs/misc:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/ucs/75dpi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/ucs/100dpi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/hellas/misc:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/hellas/75dpi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/hellas/100dpi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/hellas/Type1"
  FontPath     "/usr/share/fonts/misc/sgi:unscaled"
  FontPath     "/usr/share/fonts/xtest"
  FontPath     "/opt/kde3/share/fonts"
  InputDevices "/dev/gpmdata"
  InputDevices "/dev/input/mice"
EndSection

Section "ServerFlags"
  Option       "AIGLX" "on"
  Option       "AllowMouseOpenFail" "on"
  Option       "ZapWarning" "on"
EndSection

Section "Module"
  Load         "extmod"
  Load         "glx"
  Load         "freetype"
  Load         "dbe"
  Load         "dri"
EndSection

Section "InputDevice"
  Driver       "kbd"
  Identifier   "Keyboard[0]"
  Option       "Protocol" "Standard"
  Option       "XkbLayout" "hr"
  Option       "XkbModel" "microsoftpro"
  Option       "XkbRules" "xfree86"
EndSection


Section "InputDevice"
  Driver       "mouse"
  Identifier   "Mouse[1]"
  Option       "Buttons" "7"
  Option       "Device" "/dev/input/mice"
  Option       "Name" "Creative USB Mouse"
  Option       "Protocol" "explorerps/2"
  Option       "Vendor" "Sysp"
  Option       "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
  Driver       "synaptics"
  Identifier   "Mouse[3]"
  Option       "Buttons" "5"
  Option       "Device" "/dev/input/mice"
  Option       "Emulate3Buttons" "on"
  Option       "HorizScrollDelta" "0"
  Option       "InputFashion" "Mouse"
  Option       "Name" "Synaptics;Touchpad"
  Option       "Protocol" "explorerps/2"
  Option       "SHMConfig" "on"
  Option       "Vendor" "Sysp"
  Option       "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection


Section "Monitor"
  DisplaySize  344 193
  HorizSync    46-49
  Identifier   "Monitor[0]"
  ModelName    "1366X768@60HZ"
  Option       "DPMS"
  Option       "PreferredMode" "1366x768"
  VendorName   "--> LCD"
  VertRefresh  59-61
  UseModes     "Modes[0]"
EndSection


Section "Modes"
  Identifier   "Modes[0]"
EndSection


Section "Screen"
  DefaultDepth 24
  SubSection "Display"
    Depth      15
    Modes      "1366x768" "1360x768" "1280x768" "1280x720" "1024x768" "1280x600" "1024x600" "800x600" "768x576" "640x480" 
    Virtual    3840 1200
  EndSubSection
  SubSection "Display"
    Depth      16
    Modes      "1366x768" "1360x768" "1280x768" "1280x720" "1024x768" "1280x600" "1024x600" "800x600" "768x576" "640x480" 
    Virtual    3840 1200
  EndSubSection
  SubSection "Display"
    Depth      24
    Modes      "1366x768" "1360x768" "1280x768" "1280x720" "1024x768" "1280x600" "1024x600" "800x600" "768x576" "640x480" 
    Virtual    3840 1200
  EndSubSection
  SubSection "Display"
    Depth      8
    Modes      "1366x768" "1360x768" "1280x768" "1280x720" "1024x768" "1280x600" "1024x600" "800x600" "768x576" "640x480" 
    Virtual    3840 1200
  EndSubSection
  Device       "Device[0]"
  Identifier   "Screen[0]"
  Monitor      "Monitor[0]"
EndSection


Section "Device"
  BoardName    "Mobile Intel GM45 Express Chipset"
  Driver       "intel"
  Identifier   "Device[0]"
  Option       "monitor-LVDS" "Monitor[0]"
  Screen       0
  VendorName   "Intel"
EndSection



Section "ServerLayout"
  Identifier   "Layout[all]"
  InputDevice  "Keyboard[0]" "CoreKeyboard"
  InputDevice  "Mouse[1]" "CorePointer"
  InputDevice  "Mouse[3]" "SendCoreEvents"
  Option       "Clone" "off"
  Option       "Xinerama" "off"
  Screen       "Screen[0]"
EndSection


Section "DRI"
    Group      "video"
    Mode       0660
EndSection

Section "Extensions"
  Option       "Composite" "on"
EndSection


[Ovu poruku je menjao dare023 dana 05.06.2009. u 18:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dare023 dana 05.06.2009. u 18:23 GMT+1]
[ combuster @ 05.06.2009. 17:26 ] @
Cim imas ovo:

Section "Device"
BoardName "Mobile Intel GM45 Express Chipset"
Driver "intel"
Identifier "Device[0]"
Option "monitor-LVDS" "Monitor[0]"
Screen 0
VendorName "Intel"
EndSection

Onda znaci da imas instaliran drajver... U zavisnosti od distroa do distroa naziva se xf86-video-intel ili nekako drugacije mada je ovo najcesci naziv.
Graficka ti nije uopste losa, problem su losi drajveri... Mozes da probas da poteras nexuiz ili urban terror pa da javis kakvi su ti rezultati... Za sada nemas problema kao ja jer UXA jos nije postao default acceleration method pa jos uvek fura EXA... Ali od kernel-a 2.6.30 i 2.8.0 verzije drajvera hoce, pa ako ne ispeglaju ove bug-ove do tad imacemo ih svi...
[ dare023 @ 05.06.2009. 17:54 ] @
Ajde molim te objasni mi to UXA I EXA.Koliko se to tiče konkretno moje grafičke?

Evo sad sam probao urban teror, ne doznajem se mnogo jer ne igram takve igre , ali radi ok i to preko wirelesa.U gornjem desnom uglu su se menjali brojevi za ping i fps koji je bio najviše negde 62 ako sam dobro video.Sad , to zavisi i koliko ima drugih igrača,mislim zbog raznih detalja? (ovde nije bilo nikog)

[Ovu poruku je menjao dare023 dana 05.06.2009. u 19:20 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 06.06.2009. 20:33 ] @
Mozda novi Ubuntu donese nesto dobro po tom pitanju... Za sada je Karmic Koala
u verziji Alpha1, i za sada ima samo Server i Alternate ISO, ali bice i Desktop Live uskoro.

Citat:
The primary changes from Jaunty have been the re-merging of changes
from Debian, updating to the current Linux kernel, and updating GNOME
to the current development release. There are also some infrastructure
changes for power management and the Intel video driver. Please see
the technical notes for details:

http://www.ubuntu.com/testing/karmic/alpha1


Citat:
New Intel video driver architecture available for testing

In later Karmic milestones the Intel video driver will most probably switch from the current "EXA" acceleration method to the new "UXA". This will solve major performance problems of Ubuntu 9.04, but is still not as stable as EXA, which is why it is not yet enabled by default. We invite you to help testing UXA, please see the instructions and feedback page.

Feedback about the new "kernel mode setting" feature is also heavily appreciated. This will reduce video mode switching flicker at booting, and dramatically speed up suspend/resume. Please see the instructions and feedback page for details.


Dakle, prelazi se na UXA, ali on ce postati kvalitetniji kako bude vise korisnika i vise feedback-a.

Linux kernel 2.6.30-5.6 je u Ubuntu 9.10 Alpha1.
[ combuster @ 07.06.2009. 10:07 ] @
UXA i EXA su ti metode zaduzene za rendering i video akceleraciju dok su TTM i GEM su tehnike za upravljanje video memorijom... Evo da ti pojasnim malo ovo sto je kernel napisao:

KMS iliti kernel mode setting ti je mogucnost ucitavanja 3d akcelerisanog drajvera prilikom ucitavanja samog kernel-a tako da jos pri boot-ovanju je za prikaz zaduzen akcelerisani drajver a ne kao do sad frambuffer drajver. Prednosti su u tome sto ti automatski podesava rezoluciju pri boot-up-u i ne moras vise da prosledjujes kernel parametre tipa vga=xxx u menu.lst... Takodje vise nema flickera pri podizanju x-a jer nema prebacivanja sa fbdev drajvera na xf86-video drajver kao naravno i brzi resume/suspend, to je otprilike i pisalo...

E sad fora je u tome sto neke distribucije ne setuju KMS flag na y u kernel-u pa je nemoguce njegovo enable-ovanje bez rekompajliranja kernel-a. Arch po default-u ne enable-uje kms ali postoji workaround (koristeci mkinitcpio). Takodje uvek drzim i custom kernel kome uvek podesim kms na default...

Sto se EXA i UXA tice, kao i TTM-a i GEM-a to je malo starija prica. U pocetku je za Intel razvijao drajvere Tungsten Graphics koji je i razvio TTM i EXA, buduci da sam pristup razvijanju drajvera od strane tungsten-a nije bio dobar u cemu su se mnogi slozili, Intel je preuzeo stvar u svoje ruke i od pocetka razvio GEM i UXA. Kod je manji, konkretniji i znacajno uproscen sto bi trebalo da smanji broj svakakvih bug-ova i memory leak-ova u sadasnjim drajverima.

U cemu je veza izmedju KMS, GEM i UXA... Kada enable-ujes KMS u kernel-u podrazumevani acceleration method je UXA i GEM memory management tehnika. Rekao bi covek super ali... 2.7.0 verzija intel-ovog drajvera vuce i EXA i UXA i TTM i GEM kod i od toga je napravljena salata koja vrvi sa bug-ovima. Konacno su resili da skinu podrsku za DRI1, XAA, EXA i TTM od 2.8.0 verzije i da krenu da razvijaju drajver iskljucivo za UXA i GEM. Do sada smo cekali 2.6.30 kernel da ispravi neke gadne DRM bug-ove iz prethodnih verzija pa da intel developeri krenu sa 2.8.0 drajverom koji ce biti final najverovatnije kada 2.6.31 kernel izadje... I kada stigne xserver 1.7 ja mislim da cemo mi intelovi korisnici konacno da "progledamo".

Ubuntu 9.04 je trebalo da setuje UXA i GEM na default ali kako jos uvek nisu dovoljno ispeglani (sto ja iz prve ruke potvrdjujem) odlucili su se da ostanu na EXA i TTM a da ove nove prebace za koalu... Ja trenutno sa KMS, UXA i GEM imam gore pomenute probleme na prvom postu i svi ti bug-ovi su poznati i radi se na njihovom otklanjanju...

Evo sad sam probao najnovije intel-ove drajvere sa git-a i u kombinaciji sa 2.6.30-rc8 kernelom je sve ostalo isto samo sto su performanse jos gore... Ziv nisam...

[Ovu poruku je menjao combuster dana 07.06.2009. u 11:56 GMT+1]
[ dare023 @ 08.06.2009. 13:18 ] @
Hvala,sad mi je nešto jasnije !