[ kiselilimun @ 05.06.2009. 00:19 ] @
Nikon D90 ili Nikon D5000?
Da li mozete da mi pomognete oko odabira fotoaparata.

Voleo bih da cujem vase misljenje i iskustva vezana za ova dva dslr-a?

Mane i prednosti?
[ StORM48 @ 05.06.2009. 02:33 ] @
Ne postoji razlog za poređenje ova dva aparata.
Da si poredio recimo D5000 sa nekim Canonom, pa da još i ima smisla.

D90 je viša klasa u odnosu na D5000 i u svakom smislu je bolji. Jedina karakteristika koju ima D5000, a D90 ne poseduje je obrtni ekran - zanimljiva funkcija, ali ipak ostaje u senci svih prednosti koje pruža kudikamo ozbiljnije telo kakvo je D90.

Nepostojeća dilema.

Pozdrav
[ s i r o m a @ 05.06.2009. 06:17 ] @
moj savet d80
dobro se pokazao a nije skup (520e telo) i ubeddljivo se najvise isplati jer je prestao da se pravi (ja samo tada kupujem foto aparate sta cu kad sam stvarno siroma ) i treba da jos uvek mozes da ga nadjes kod nas
jedino ako ti je neophodno hd video onda d90 jer je visa klasa u odnosu na d5000 ...
evo sta kazu na dpreview :
Citat:

Conclusion - Pros

* Excellent resolution, lots of detail, not a leap from eight megapixels, but certainly from six
* Excellent build quality, tight shut lines, quality materials
* Instant power on, very responsive, very short black-out time, very fast media write
* Fast, accurate auto focus (11 area sensor, similar to the D200)
* Auto-focus assist lamp rather than requiring flash to be raised
* Vibrant color response, similar hues to other digital SLR's
* Reliable, sophisticated, if sometimes a little conservative matrix metering system
* Control over high sensitivity noise reduction
* Very large and bright viewfinder view with short black-out (quoted as 160 ms)
* Extremely useful, customizable automatic sensitivity (ISO)
* Easy to use playback / delete combination
* Very attractive and intuitive menu system
* Highly customizable, lots of camera and feature control
* Status LCD panel on top of camera (we hate to see these go)
* Unlimited continuous shooting in JPEG mode (with a reasonably fast card)
* Good SD card throughput and USB 2.0 transfer speed
* In-camera retouching features including D-Lighting and Red-eye reduction
* Built-in wireless flash commander
* Support for SD and SDHC cards
* Good battery life, battery design provides detailed information to camera
* Good large LCD monitor with wide viewing angles and removable protective cover
* Dedicated help button provides in-menu assistance
* Optional battery / portrait grip
* Programmable FUNC hard button

Conclusion - Cons

* High sensitivity (ISO) noise levels higher than Canon EOS 400D
* Noise reduction can be intrusive, although adjustable, more grain-like appearance
* Default sharpness level perhaps still a little conservative
* Disappointing automatic white balance performance in incandescent light
* No RAW adjustment with supplied PictureProject, only simple conversion
* Limited image parameter adjustment (especially for color saturation)
* Slower maximum shutter speed (1/4000 vs 1/8000 sec) compared to D70/D70s
* Price difference to the competition
Highly Recommended

http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/page29.asp
[ kiselilimun @ 05.06.2009. 07:14 ] @
Hvala svima na brzim odgovorima.



Veliki pozdrav! :)
[ StORM48 @ 05.06.2009. 12:52 ] @
Citat:
s i r o m a: moj savet d80

Ako čovek bira između dva odlična aparata, nema potrebe preporučiti mu lošiji. D80 ima lošiji IQ od D5000 (mada mu je telo "ergonomskije"), a u svakom je smislu lošiji od D90. Druga liga. Nomenklatura navodi na zaključak da su razlike čisto generacijske, ali su one mnogo veće od toga.

Pozdrav
[ kiselilimun @ 05.06.2009. 21:33 ] @
Meni je jako bitno kako su se ova dva aparata pokazala u praksi, te ako neko ima neko lepo iskustvo ili zamerku voleo bih da cujem.
[ StORM48 @ 05.06.2009. 21:37 ] @
D90 se pokazao odlično, a D5000 - e, to već ne znam. Malo njih ga je probalo, pa će za neki sud morati malo da se pričeka.

Pozdrav
[ kiselilimun @ 05.06.2009. 21:44 ] @
Hvala jos jednom na korisnim informacijama koje ce mi pomoci da presecem ovu dilemu.
Veliki pozdrav, i hvala jos jednom!
[ s i r o m a @ 05.06.2009. 21:48 ] @
jaaaaaaaaaoooo sta mi bi ?!?!?!

d80 - http://www.cameralabs.com/reviews/NikonD80/page5.shtml
d5000 - http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D5000/sample_images.shtml
d90 - http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D90/sample_images.shtml
tako je ocigledna razlika da je to strasno - pa kako sam uopste mogo' da savetujem coveka da ne baca u vetar 200-300e i kupi d80 ?!?!?!
sram treba da me bude ...

[ Nebojsa Milanovic @ 05.06.2009. 21:49 ] @
kiselilimun, ako želiš iskustvo baš iz lične prakse, D90 je odličan aparat. Sa 18-105 VR je savršena kombinacija, sa 18-200 ipak slabija (18-200 je za D 80 odličan).

Za iskustvo tog tipa sa D5000 ćeš morati još malo da se sačekaš, aparat je tek izašao i još ga nisam dobio.

Međutim, on je umnogome sličan D 90, a tamo gde je različit, to je sasvim očigledno i bez da ga koristiš, tako da preporuka može da stoji.

Lično, voleo bih aparat ne slabiji od D90, ali sa obrtnim ekranom i boljim LV-om. To bi bila jaka kombinacija u srednjoj klasi.
[ StORM48 @ 05.06.2009. 23:06 ] @
@s i r o m a
Kad počneš da koristiš aparat (i kad naučiš, što je bitnije), lakše će Ti biti da uvidiš ogromnu razliku.

Smanji doživljaj malo - repliciraš u svakoj temi, a ne vidiš očigledne razlike.

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 20.06.2009. 18:18 ] @
Dobio sam D5000 i prvi utisak je razočaravajući.

Dve stvari mi se veoma ne sviđaju:

Loš hvat, (gori nego na 500 D!), plitak grip i malo i vrlo mračno tražilo. Šteta.

Za ostalo verujem da je dobro, jer je isto, nešto možda i bolje nego na D 90, ali u ove dve stvari ovo je značajno oslabljen aparat.

Mislim da obrtni ekran ne vredi toliko koliko su ovde dve stvari oslabljene.
[ cozmo_im @ 20.06.2009. 20:28 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Dobio sam D5000 i prvi utisak je razočaravajući.
Dve stvari mi se veoma ne sviđaju:
Loš hvat, (gori nego na 500 D!), plitak grip i malo i vrlo mračno tražilo. Šteta.


Ja sam ga testirao takodje. Trazilo nije mracno, ne znam kako ti to izgleda, cak stavise u odnosu na D60 je cak i svetlije!

Medjutim, naisao sam na forumima da se neki korisnici zale na tamno trazilo i kad su zamenili primerak osetna je razlika. Verovatno je neki serijski problem koji ce resiti. Moguce da ti je upao taj primerak. Jer to sam ocekivao, medjutim nije tako bilo, iznenadio sam se.

Drugo, bolje lezi u ruci od 450D i Nikona 60D, ali 500D nisam probao, moguce da je tako. Ja nisam imao problema, drzanje u jednoj ruci je odlicno.

Pokretni ekran je nepotreban kad se trazilo koristi, ali za video i macro u LV (staticne motive) sjajna stvar. Rezolucija je njanjava za danasnje pojmove.

Aparat je super brz. Fokus odlican, nijednom nije promasio.

Evo kako lezi u ruci:



[ kiselilimun @ 20.06.2009. 21:42 ] @
Ja samo da se javim i kazem da se jos nisam odlucio koji aparat da kupim....tako da moja drama jos traje
Iskreno vise sansi ima D90...fali mi jos malo ubedjenja iz prakse!!1
Veliki pozdrav.
[ Nebojsa Milanovic @ 20.06.2009. 21:50 ] @
Jeste, kada se malo navikneš bolje je, a i zavisi sa čim ga porediš. Ako porediš sa prosumerom, poređenje nema nikakvog smisla. Ali ako uhvatiš u ruku najobičniji D 90, da ne pričam nešto više, pa onda D 5000, kao da si uzeo igračku.

Meni je canon xxxD bio pojam za loše držanje, ali ovaj je još gori. Problem je što mu je grip plitak i što ima samo zadnji točak. 500 D ima takođe mali, ali nešto dublji grip i prednji točak, sa kojim se lakše upravlja.

Takođe, 500 D ima više spoljnih kontrola. Međutim, kada se navikneš na D5000, sigurno može da bude dobar (ako znaš da radiš, naravno).

Ipak je to daleko bolje od npr. 350/400 D, D40/D60 itd...
[ -Aki- @ 17.08.2009. 10:22 ] @
@kiselilimun
Da li si se mozda odlucio i pazario aparat?
Jer imam istu nedoumicu, ali kako vreme prolazi sve vise naginjem ka d90 (osim, sto cu morati jos malo da pricekam, zbog budzeta).

Inace, kakvo je vase misljenje o kupovini polovnog aparata, ili bar neka kupovina preko oglasa (kupljen u US, itd...)?
[ beske @ 17.08.2009. 11:33 ] @
Citat:
-Aki-:...Inace, kakvo je vase misljenje o kupovini polovnog aparata, ili bar neka kupovina preko oglasa (kupljen u US, itd...)?


Izbegavaj.

Osim ako 100% nisi siguran u vlasnika, i pouzdano znas nacin koriscenja, cuvanja, odrzavanja... sve ostalo, cista lutrija.

Pozz
[ kiselilimun @ 17.08.2009. 12:44 ] @
Odlucio sam da pazarim u www.pcfoto.biz D90.
Ali isto cekam malo "cene na padnu"

[Ovu poruku je menjao kiselilimun dana 17.08.2009. u 14:39 GMT+1]
[ -Aki- @ 17.08.2009. 20:45 ] @
Hvala na odgovorima.

_______________________________________________________________________________________________________
Hm, cenovna razlika (d90:d5000) je primetna.
Inace, posto sam jos uvek 'zelen' sto se tice dslr-a, i tek planiram da udjem u te vode, da li mi kao pocetniku bas potreban ovako 'jak' aparat.

I ako bih uzimao d90, da li se isplati uzimati kit, s nekom od ponudjene optike, ili kupiti samo telo i kasnije kupiti neki objektiv?


P.S. Mali osvrt na: http://www.steves-digicams.com/best-cameras.html
d5000-uvrsten medju 20 najboljih dslr aparata.

[ Predrag Supurovic @ 18.08.2009. 12:16 ] @
Ako ti je fotografija hobi, onda racunaj da koji god fotoaparat da kupis, neces ga skoro menjati. Zato je bolje da kupis nesto aktuelnije da bi duze mogao da ti zadovoljava prohteve.
[ ArtCool @ 19.08.2009. 22:48 ] @
Istina za hobi je d5000 vise nego mrak.Ma za hobi moze i d60-d3000 i d3.
Za hobi, uvek mozes da upotrebu vise klase spustas na nize.Ali nize navise ne ide.
Mada s obzirom koliko je PS CS jak za obradu sa d5000 obradom mozes da se priblizis d3.Ima razlike ali sminka cini cuda.
Pozz.
[ StORM48 @ 20.08.2009. 01:50 ] @
Krop i FF su oduvek bila dva sveta i teško se obradom to može nadomestiti.

Pozdrav
[ ArtCool @ 20.08.2009. 03:10 ] @
Valjda me bar malo poznajes, bila je metafora naravno.
Pa naravno, FF ima vise prostora da dise, dok crop ima gace preko glave :)
Pozz.
[ vetvet @ 02.08.2010. 21:36 ] @
Krop i FF.
Da li neko meoze da mi kaze sta je sta?
Pozdrav.

P.S. kiselilimun Za kojisi se aparat odlucio? Kakvo ti je iskustvo?
[ Zarko Silic @ 03.08.2010. 00:21 ] @
Slavko,

podigao si temu staru godinu dana.

FF je veliki senzor (velicina mu je kao na lajka filmu)

Krop je duplo manji senzor (kao onaj na APS formatu)

Kiselilimun je kupio D90.
[ ArtCool @ 03.08.2010. 01:47 ] @
Citat:
vetvet: Krop i FF.


FF- full frame format (36 x 24 mm)
Crop- (24 x 16 mm), odnosi se na Nikon

Crop x 1.5=FF

Dakle crop je manji od FF-a 1.5 put, i to je takodje mnozilac koji se koristi kod optike.
Npr, objektiv od 300mm na FF telu bice cca 200mm na crop-u.
Objektiv 12mm na cropu bice 18mm na FF...


[ 3way @ 03.08.2010. 05:56 ] @
Citat:
ArtCool:
Npr, objektiv od 300mm na FF telu bice cca 200mm na crop-u.


Valjda obrnuto, 300FF je 450mm na Nikonu 1.5...
[ ArtCool @ 03.08.2010. 07:08 ] @
@3way




Podesio se fin crop sa neta.

P.S

Pod film formatom se podrazumeva FF odnosno FX(Nikon) ili Leica-format ili 35mm-format ili "amaterski" kako ga zovu ljuti korisnici srednjeg i velikog formata.

Pozdrav
[ ArtCool @ 03.08.2010. 07:31 ] @
Najzgodnija je tabela gde se mogu uporedno videti rasponi.

[ Zoran Rodic @ 03.08.2010. 08:50 ] @
Daj, majke ti nemoj zbunjivati čoveka ... naspavaj se pa mu lepo objasni.

Kao prvo, sve žižne daljine se računaju u odnosu na FullFrame, odnosno 35m film, odnosno 24mm x 36mm.

Objektiv od 200mm žižne daljine na FullFrame senzoru će biti objektiv 200mm žižne daljine.
Objektiv od 200mm žižne daljine će na Crop senzoru 1,3x biti objektiv 260mm žižne daljine.
Objektiv od 200mm žižne daljine će na Crop senzoru 1,5x biti objektiv 300mm žižne daljine.
Objektiv od 200mm žižne daljine će na Crop senzoru 1,6x biti objektiv 320mm žižne daljine.
Objektiv od 200mm žižne daljine će na Crop senzoru 2,0x biti objektiv 400mm žižne daljine.

Otuda i konfuzija u ovome što bukvalno prenosi ArtCool, jer je naveo članak koji računa unazad, ... pa je nužno objasniti da ne postoji objektiv od 200mm za Crop senzor, već da samo postoji 200mm za Full Frame.

Pa se stoga, ...... ponoviću: sve žižne daljine računaju u odnosu na FullFrame, odnosno 35m film, odnosno 24mm x 36mm.

Žižna daljina predstavlja udaljenost tačke u kojoj se seku zraci svetlosti, od pomenutog senzora.
Ta daljina se izražava u milimetrima, a u zavisnosti od veličine senzora, različit je i ugao snimanja.
Nadam se da će ti ova slikica pomoći da razumeš.



Edit: typo


[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 03.08.2010. u 11:17 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 03.08.2010. 09:37 ] @
Citat:
ArtCool: Npr, objektiv od 300mm na FF telu bice cca 200mm na crop-u.



NE,
ovo je lose prevedeno!

Ovako treba da bude:

Fotografija snimljena sa 300 mm objektivom na FF senzoru bice identicna fotografiji snimljenoj sa 200 mm objektivom na APSC (krop) senzoru.

"Identicna" treba uzeti sa rezervom jer ona ni po kom osnovu ne moze biti identicna, a izraz se koristi samo kao aproksimativni prikaz.
[ beske @ 03.08.2010. 11:05 ] @
Citat:
zarsilic: NE, ovo je lose prevedeno!

od doticnog je cak i google ponudio bolji prevod



osim ako opet nije metafora poput one o gacama preko glave u pitanju ?

ovo Zaretovo vec deluje kako treba, mozda bi mogao cak i da ga prijavi na "predlozite bolji prevod"

Pozz


[ ArtCool @ 03.08.2010. 14:44 ] @
Ne
lose ste razumeli ili sebi preveli sta je napisano.


Prvo ja nisam nista prevodio niti data moja recenica ima veze sa tekstom.
Sasvim slucajno se podesilo da se u tekstu koga sam kasnije nasao podesio primer iste zize.Otuda sam i ispod slike napisao "Podesio se fin crop sa neta".

Inace proces racunanja odnosa ziza je reverzibilan, moze se i deliti i mnoziti.
Ako imate crop telo a kupite FF objektiv delice se sa faktorom 1.5 (a ne duplo kako je to naveo Zarsilic u prvoj poruci - pricamo o Nikonu, naravno).
Ako imate FF a stavljate crop objektiv mnozi se sa 1.5.
U prilog tome je i bio primer sa 300 na 200 i 12 na 18mm.



P.S

Bio bi red da pitate sta i zasto je napisano prvo, cisto onako, sporta radi.
Znam ja da znate posebno kada ste u tandemu, ali vam je razumevanje izgleda slabija strana, a po linkovanju Google translate izgleda i samostalno znanje engleskog

Znam da volite i recnike i enciklopedie pa da odma razresimo i dilemu (jeste da vam uskracujem zadovoljstvo ali sad sam odmoran).
http://www.vokabular.org/?lang=sr-lat&search=REVERZIBILAN

P.S2

Ko nista ne razume od ovoga, prilozena tabela je i vise nego korisna

[ Zarko Silic @ 03.08.2010. 14:57 ] @
ArtCool nesto si skroz pobrkao:

1. APS je DUPLO manji od FFa (naravno povrsinski). Cak i vise nego duplo manji. To sam naposao i to potvrdjujem. Faktor mnozenja nisam ni spominjao.

2.

Citat:
ArtCool
Ako imate FF a stavljate crop objektiv mnozi se sa 1.5.


Ovo niti se radi niti se tako racuna.
(Uvek je referenca FF tj 24x36 a oznake zizne daljine i na FF i na krop objektivima su identicne pa se kod FFa nista ne izracunava: nista ne mnozi i nista ne deli!)


3. Tabela jeste dobra, ali je njeno tumacenje pogresno.


[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 03.08.2010. u 20:24 GMT+1]
[ Backy @ 03.08.2010. 15:09 ] @
Citat:
ArtCool:  Ako imate FF a stavljate crop objektiv mnozi se sa 1.5.


NE!
ako na ff staviš crop objektiv, ostaće crno okolo :D (važi za nikon, na canonu bi ogledalo udarilo u objektiv)
[ ArtCool @ 03.08.2010. 15:28 ] @
Naravno da se na FX telo ne stavlja DX staklo to je i vise nego poznato, i naravno da cemo sa FX objektivom od 450mm na DX telu videti kao sa DX objektivom od 300mm.

Mozda bi jos par puta mogli da isponavljamo isto, bilo bi interesantnije
[ Zoran Rodic @ 03.08.2010. 15:44 ] @
Lave, nadmašio si sebe danas ... ovo je VRH, .....veći VRH od onoga kada si napisao da se monitor kalibriše tako što se na njega prisloni novčanica od 1000 dinara ... pa se pomeraju dugmići, gore dole.


[ ArtCool @ 03.08.2010. 16:25 ] @
?

Da li pricamo o zoom faktoru ili sirini vidnog polja.
[ Backy @ 03.08.2010. 17:50 ] @
zoom faktor je marketinški podatak za prodaju kompakta... širina vidnog polja je ono što postaje "identično" kada žižnu daljinu objektiva pomnožimo krop faktorom...

sad nešto premotavam po glavi i gledam moj prošli post... korišćenje crop objektiva na ff telu je nešto vrlo približno onom paramecijumovom kvadratnom senzoru kojem se softverski bira portret ili lendskejp ;)
[ Zoran Rodic @ 03.08.2010. 18:54 ] @
Citat:
ArtCool: Da li pricamo o zoom faktoru ili sirini vidnog polja.


Veruj mi da nemam pojma o čemu pričamo.
Počinjem da sumnjam da imaš neki addon - translator ... koji u browseru sve naše pisanije automatski prevodi na tradicionalni kineski.
Otuda valjda i ta činjenica, da mi pričamo jedno ... a ti, razumeš nešto sasvim drugo.

A možda ti imaš preko veze implementirano ''USER IGNORE'' dugme, pa ti i ne čitaš šta mi pišemo.!?!?!?!?!?
[ ArtCool @ 03.08.2010. 19:13 ] @
Citat:
Zoran Rodic
Lave, nadmašio si sebe danas ... ovo je VRH, .....veći VRH od onoga kada si napisao da se monitor kalibriše tako što se na njega prisloni novčanica od 1000 dinara ... pa se pomeraju dugmići, gore dole. :) :) :)


O cemu se ovde radi konkretno, ili je u pitanju flame.
[ beske @ 03.08.2010. 19:13 ] @
Citat:
ArtCool:  Ako imate FF a stavljate crop objektiv mnozi se sa 1.5.

istorijski jaka formula, moram priznati...

[ Zoran Rodic @ 03.08.2010. 19:28 ] @
Citat:
ArtCool:
O cemu se ovde radi konkretno, ili je u pitanju flame.


Nije flejm nego konstatacija, ili da te podsetim šta si sve odvalio na strani BR 2 ove teme:

Citat:
Mada s obzirom koliko je PS CS jak za obradu sa d5000 obradom mozes da se priblizis d3.Ima razlike ali sminka cini cuda.


Citat:
Pa naravno, FF ima vise prostora da dise, dok crop ima gace preko glave


Citat:
Npr, objektiv od 300mm na FF telu bice cca 200mm na crop-u.


Citat:
Ako imate crop telo a kupite FF objektiv delice se sa faktorom 1.5 (a ne duplo kako je to naveo Zarsilic u prvoj poruci - pricamo o Nikonu, naravno).
Ako imate FF a stavljate crop objektiv mnozi se sa 1.5.



Citat:
Ne
lose ste razumeli ili sebi preveli sta je napisano.




I na kraju VRH revirzibilnog pogleda na foto-matematičke pojave u foto kosmosu

Citat:
Crop x 1.5 = FF


I uopšte se ne šalim kada kažem da sa tobom čovek nikad nije načisto na šta konkretno misliš kada pominješ neki pojam ili uptrebljavaš neki termin.
Postavlja se opravdano pitanje, da li ti uopšte znaš šta pričaš i o čemu pričaš.
[ Brucelee @ 03.08.2010. 19:48 ] @
Uzmi D3000 i ne bacaj pare na telo vec na objektive. Jer je to sve kao za klasu bolje al' dodje mu skoro isto. Da bi ozbiljnije radio tu trebas dooobro da se ispruzis. Ovako uzmes D3000 i ne razmisljas pa onda kupis neki objektiv uz onaj koji dobijes pa uzmes neki dobar "skljoc" pa ako ti apetiti porastu ti kupi neko telo.
[ ArtCool @ 03.08.2010. 19:53 ] @
Citat:
Brucelee: Uzmi D3000...


Ne bih isao ispod varijante D5000 posebno po neprevazidjenoj reprodukciji boja kada je Jpg izlaz u pitanju.
Ima tu vrlo korisnih i drugih sitnica.
[ BiiigMuzzy @ 03.08.2010. 21:06 ] @
@ArtCool: Na svakom objektivu, nebitno kakvom (i od kompakta, pa do ogromnih teskih stakala) pise jedna i jedina zizna duzina... zizna duzina kao fizicka velicina je nepromenljiva. E sad zavisi na kakvom telu koristis taj objektiv. Ako koristis na Olympusu, ugao gledanja koji ce ti dati objektiv od npr. 200mm izgledace isto kao sto ce na fullfrejmu (neki lajka filmas, ili 5D, d700 i sl.) izgledati 400mm. To je zbog krop faktora 2x. Na krop Canonu ce 200mm izgledati kao na FF-u 320mm. Na krop Nikonu ce 200mm izgledati kao 300mm na FF-u. Znaci, samo ugao gledanja... krop... 200mm objektiv nije na Nikonovom kropu 300mm... i dalje je 200mm, nego je samo isecen centralni deo fotke (kropovan je) pa izgleda blize... KAO da je 300mm. A inace, perspektiva i DOF je standardno kao sto pise na objektivu - 200mm (nije 300mm).

Nadam se da je malo jasnije (tj. nadam se da nisam jos vise zakomplikovao ).

Pozdrav!

P.S. Lazem... na Fujiju S6500/9500/9600 pise 28-300mm, ali i ekv. 135, dok sa prednje strane objektiva pise stvarna zizna duzina.

[ labicko1 @ 03.08.2010. 23:11 ] @
NIje sija nego vrat, jednu istu stvar pricate na nekoliko nacina, poenta je ista ali se ne slazete jedan sa drugim. 1.5=1.5 kako god ga okrenuo i racunao.

Od kad je ova tema otovrena cena D90 je pala, skoro treba da se pojave nova serija pa ce i D5000 da pojeftini. Izmedju ova dva ja bi izabrao D90, mada to je moje licno misljenje, sve zavisi sta i kako radis.

Jos nesto, za moderatore, posto vidim da su ovde dosta prisutni, molio bi vas da pogledate nekad i 3d modeling sekciju, jer tamo definitivno nema nikoga da cita i brise glupe postove.
[ ArtCool @ 04.08.2010. 01:06 ] @
Citat:
labicko1: NIje sija nego vrat, jednu istu stvar pricate na nekoliko nacina, poenta je ista ali se ne slazete jedan sa drugim. 1.5=1.5 kako god ga okrenuo i racunao.

Od kad je ova tema otovrena cena D90 je pala, skoro treba da se pojave nova serija pa ce i D5000 da pojeftini. Izmedju ova dva ja bi izabrao D90, mada to je moje licno misljenje, sve zavisi sta i kako radis.


Slazem se u potpunosti, a sto se tice D90 stoji da je udobniji i komforniji u radu jedino sto sam i pre navodio ako vecinu vremena koristis Jpg izlaz kao primarni imas malo topliji kolorit u odnosu na D5000 koji je nesto neutralniji.
Nove modele i ja pratim samo kao naznaku, vidim da ce biti dobro opremljeni ali i solidno skupi.
Ako se obistini varijanta optike 55-200VR u najnovijoj ediciji kao 55-300VR bice dobra kupovina (u pogledu raspona) mada nikako nece moci da zadrze kvalitet i ostrinu slike na potezu od 200-300mm kao sto je od 55-200mm.
Inace je tekuci model 55-200VR izvanredno ostar i dobar objektiv za skroman novac.
Izleda da ce biti senzori (Sony+Nikon farbanje) od 16MP-a u ponudi negde krajem godine.
U svakom slucaju ostaje da se vidi sta ce biti i kakve ce cene posle izlaska novih modela biti kod starih.

[ Zoran Rodic @ 04.08.2010. 08:32 ] @
Citat:
labicko1: NIje sija nego vrat, jednu istu stvar pricate na nekoliko nacina, poenta je ista ali se ne slazete jedan sa drugim. 1.5=1.5 kako god ga okrenuo i racunao.


E, pa nije baš tako … zapravo je potpuno drugačije.
Problem je u tome, što on svoje pisanije iznosi tako da to na prvi pogled deluje sasvim verodostojno.
Naravno, verodostojno deluje nekome ko je na ovaj forum došao da nešto nauči ili da izvuče konkretnu informaciju šta je zapravo Full frame, a šta Crop senzor i na šta to sve utiče.

Ovo je njegova formula:

Citat:
Crop x 1.5 = FF


Šta je ovde Crop?
Šta je ovde 1,5?
Kako se ova formula može primeniti ako imam 100mm Prime objektiv zakačen na Canon 1D mark III.

Citat:
Npr, objektiv od 300mm na FF telu bice cca 200mm na crop-u.

Ne, nije tačno
Objektiv od 300mm na Crop telu ima vrednost koju dobijemo kada 300mm pomožimo sa crop faktorom ... tako da može biti recimo 300mm x 1,6 = 480 mm
A to nije ni blizu, pomenutih 200.

Ponoviću deo posta koji sam napisao na stranici ranije

Objektiv od 200mm žižne daljine na FullFrame senzoru će biti objektiv 200mm žižne daljine.
Objektiv od 200mm žižne daljine će na Crop senzoru 1,3x biti objektiv ekvivalentnih 260mm žižne daljine.
Objektiv od 200mm žižne daljine će na Crop senzoru 1,5x biti objektiv ekvivalentnih 300mm žižne daljine.
Objektiv od 200mm žižne daljine će na Crop senzoru 1,6x biti objektiv ekvivalentnih 320mm žižne daljine.
Objektiv od 200mm žižne daljine će na Crop senzoru 2,0x biti objektiv ekvivalentnih 400mm žižne daljine.



Citat:
Ako imate FF a stavljate crop objektiv mnozi se sa 1.5.


Evo još jedne gluposti
Na full frame aparate se ne stavlja crop objektiv.
Na crop objektivima, predviđenim za upotrebu isključivo na aparatima sa crop senzorima, vrednosti su opet, samo i isključivo napisane, definisane i preračunate u odnosu na FullFrame.

Sve je ovo već napisano na stranici pre, napisao je Žare, Backy, Beške ... i ja na kraju krajeva.
Dakle, sve je to napisano, i ti sada izjednačavaš ono što on piše i ono što mi pišemo.

Ne nije isto, i mi ovde pričamo o glavi, a on o dupetu.
I to je jasna definicija, i njegovi postovi treba da se brišu ... jer samo unose zabunu.