[ livada @ 06.06.2009. 21:31 ] @
Jedno pitanjce za profice koji snimaju npr svadbe. Sto mislite o ovim fotografijama. Ovo je slikao fotograf foto studia KALIGULA iz Velike Mlake. Moje misljenje je da je blago receno covjek promasio profesiju. Ocekivao sam ipak od profica da mu se ne vide odblesci blica u ogledalu da ima malo kvalitetnije objektive (ako je objektiv u pitanju) jer su po rubovima fotke totalno defokusirane (al i u sredini mu se da nas defokusŽ) itd.
Molim komentare i ako moze malo pojasnjenje za aparat NIKON d200 s kojim je slikano . Da nije to mozda neki kompakt ? :) pa su mu zato slike takve :)

Slike su ogromne u jpg formatu kakvog je studio dao na dvd-u (3mb po slici)

evo linkova:

http://livada.pondi.hr/slike/FotoKaligula-VelikaMlaka-1.JPG
http://livada.pondi.hr/slike/FotoKaligula-VelikaMlaka-1.JPG
http://livada.pondi.hr/slike/FotoKaligula-VelikaMlaka-1.JPG
http://livada.pondi.hr/slike/FotoKaligula-VelikaMlaka-1.JPG
[ Nebojsa Milanovic @ 06.06.2009. 21:38 ] @
Koliko vidim, to ovde imaš samo jednu sliku, ali i ona je sasvim dovoljna za ilustraciju.

Prvo, ovde je totalno omašen fokus.

Drugo, svadbari u vrlo velikom procentu koriste objektiv Nikkor 18-200 VR koji je korišćen i u ovom slučaju, a koji ima dve velike mane:

1. Veliki pad oštrine u uglovima
2. Veliko krivljenje slike po krajevima

Pored promašenog fokusa, i to se sve vidi na ovoj slici, ali to njima ne smeta da i dalje tuku tim aparatom i objektivom.

Ako je za bilo kakvu utehu, neki od njih i dalje snimaju Canonom 300 D i starim kit objektivom...
[ kintec @ 06.06.2009. 22:28 ] @
Pa sta da ti kazem...
Matematika je prosta: D200 + neki tamo objektiv + print 13x18cm + prosecna musterija = zadovoljna musterija ostrom fotografijom na kojoj se lepo vidi, i jos zadovoljniji "fotograf" koji je uzeo pare.

Da li je moguce kvalitetnije odraditi posao? Naravno, eto na primer mene da ste agazovali :)

Btw ja kod grupnih portreta koristim D700 + 24-70 2.8G, i wirelles setup. Naravno, u obzir dolazi i flash rasveta, ako su klijenti spremni da plate. Btw interesantno je da dok sam koristio canonov kit objektiv, imao sam odredjen broj omasenih fotografija, nesto slicno ovome. Takodje se to nastavilo i sa D700, ali sa sigma objektivom. Tek sad sa D700 i 24-70 2.8G imam 100% procenat ostrih fotografija, tj u foksu.

edit: sada videh...da li je ova ekipa fotografisala?
http://www.vjencanjakaligula.hr/

Hm...a ja mislio da samo u Srbiji ima ovakvih diletanata. Interesantno.
PS: zasto svadbari moraju i napolju da rokaju direktan flash?
[ Zarko Silic @ 06.06.2009. 23:59 ] @
Citat:
kintec: edit: sada videh...da li je ova ekipa fotografisala?
http://www.vjencanjakaligula.hr/

Hm...a ja mislio da samo u Srbiji ima ovakvih diletanata. Interesantno.
PS: zasto svadbari moraju i napolju da rokaju direktan flash?


Kič je dominantniji od same tehničke kvalitete.

Citat:
livada: Jedno pitanjce za profice koji snimaju npr svadbe. Sto mislite o ovim fotografijama. Ovo je slikao fotograf foto studia KALIGULA iz Velike Mlake. Moje misljenje je da je blago receno covjek promasio profesiju. Ocekivao sam ipak od profica da mu se ne vide odblesci blica u ogledalu da ima malo kvalitetnije objektive (ako je objektiv u pitanju) jer su po rubovima fotke totalno defokusirane (al i u sredini mu se da nas defokusŽ) itd.
Molim komentare i ako moze malo pojasnjenje za aparat NIKON d200 s kojim je slikano . Da nije to mozda neki kompakt ? :) pa su mu zato slike takve :)


Ja bih rekao da mu je nešto neispravno. Ovalo lose se ne može napraviti neznanjem.
[ kintec @ 07.06.2009. 00:06 ] @
Exif kaze da je koriscen auto mod, verovatno je neko uzeo dSLR, i samo kliktao...kako i ne bi dobio u tom slucaju takve fotografije. Ja bi se tu pre pitao ko je uopste angazovao tako nekog. Sam sajt im je tiha jeza.
[ Zarko Silic @ 07.06.2009. 00:21 ] @
Mozda je rec o "new wawe" talasu u svadbarskoj fotografiji. Nesto kao novokomponovana svadbarska fotka.
[ BBS @ 07.06.2009. 04:57 ] @
Pa zbog toga posle klinci pitaju roditelje; A kako je moguce kad je bila vasa svadba da je sve vreme bila magla cak i u sali
[ miko.s @ 07.06.2009. 15:07 ] @
ovo je katastrofa, ali ni naše nisu puno bolje.
fotografi (3 komada) su slikali cijelu večer, napravili cca 1500 slika, da bi na kraju oni to nama ISPRINTALI!!!! nemam pojma koji su aparati korišteni, maturalna nam je bila pred 3 godine, ali nismo mogli dobiti digitalnu kopiju. ja sam se potrudio, oprao skener, svi smo uzeli slike koje smo kupili bez da ih packamo , donesli kod mene, i ja sam to fino skenirao na 600dpi. rezultat: slike su MUTNE. a od svih u gimnaziji kod mene je bio najkvalitetniji skener. pokušavali smo nagovorit prodavača da nam proda slike u digitalnom formatu, ali nije bilo šanse.
šta radit takvim ljudima, koji upropaste bitne trenutke? moje slike (fujifilm s5600, 5MP) su u odnosu na njihove 1000 x kvalitetnije, oštrije...
[ Notorious91 @ 07.06.2009. 15:13 ] @
Nece taj jos dugo da radi
[ klio24 @ 07.06.2009. 19:46 ] @
Uh,
Imas debelog razloga da se ljutis sto vam je "UVALIO" ovakve fotke.
Sto se opreme tice, zaista nema puno zamerki, dobar objektiv 17-55 2.8 dg bi trebao da da mnogo bolje rezultate sa Nikonom d200.
Sta se zaista desilo ovde teesko je reci ali fokusa na ovoj fotki nema nigde ako bolje pogledate. Negde je tehnika zatajila, a on je postavio parametre koji bi trebali da daju zaista lepu i ostru fotku sa tom opremom. (Program mode, ISO 400 1/60s i F5,6)
J B G sada da se okupite ponovo tako tesko je, cuvaj fotku takvu kakva je bice ti drago da je pogledas za 20-30 godina. A sledeci put obratite paznju.




[Ovu poruku je menjao klio24 dana 08.06.2009. u 07:14 GMT+1]
[ tarla @ 08.06.2009. 18:15 ] @
Gledao sam fotografije ljudi koji naplaćuju preko 600 evra po svadbi ... Nešto slično se dobije... Tako da...
[ kintec @ 08.06.2009. 21:45 ] @
Evo samo jedan primer kako ja fotografisem grupne portrete:


dva blica, jedan wirelles, drugi na aparatu, gary fong.

...i ne naplacujem 600e. Btw ovde jedva da ima post produkcije, sta vise iz aparata direkt bi se mogao dobiti slican jpeg, samo da se preko grey card namesti WB.
[ Nebojsa Milanovic @ 08.06.2009. 22:06 ] @
Lepo, ali da ne bude da je baš uvek za sve neophodna ekstra oprema, evo šta se recimo kod mene može dobiti pomoću štapa i kanapa za dž :)






[ kintec @ 08.06.2009. 22:25 ] @
^ok, ovo je za licnu upotrebu, i tu nije potreban neki kvalitet.
Ali ako se neko profesinalno bavi fotografijom, prosto mi ne ide u glavu kako neko moze da ima takav pristup fotografiji, da plasira fotografije sa omasenim fokusom, a o osvetljenju da ne pricam. I canon i nikon imaju wirelles sisteme, pogotovo kod nikona gde je to odlicno reseno - jednostavno dva wirelles blica bi savrseno odradila posao za grupne portrete. Na primer taj D200 sa bilo kojim staklom, i na kineske stalke da se postave dva blica- to barem nije problem. Btw ja cak na lokaciju nosim i softboxove i zilberice, radi bolje kontrole svetla (na zalost te fotografije ne mogu da okacim, nemam odobrenje klijenta)
Uostalom, nije problem do opreme, koja je svaki dan sve jeftinija i jeftinija, vec je problem do "fotografa" koji su zaostali negde u dobu filma, a i dalje rade po istom principu...

Inace bas me interesuje kako ce se razvijati svadbarska scena na prostoru balkana...
[ Nebojsa Milanovic @ 08.06.2009. 22:29 ] @
Citat:
kintec:
Uostalom, nije problem do opreme, koja je svaki dan sve jeftinija i jeftinija, vec je problem do "fotografa" koji su zaostali negde u dobu filma, a i dalje rade po istom principu...


Naravno...

Najveći broj njih teži onom poznatom - da im fotke budu "oštre"...Vidimo da ima onih koji ni to ne umeju...
[ Zarko Silic @ 08.06.2009. 22:38 ] @
Ide grupa lepo i iz JPGa i na terenu bez kisobrana:


[ kintec @ 08.06.2009. 23:04 ] @
Pa ide, samo treba paziti na vencanicu, lako se "sprzi" fotografija pa se izgube detalji. (sto mlada ne oprasta :D )
[ Zarko Silic @ 08.06.2009. 23:14 ] @
Nebitno je to sa vencanicom. Teziste mora biti na faci.
Cak i ako se izvuce nesto reljefa na vencanici, izgubi se na printu.







[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 09.06.2009. u 01:08 GMT+1]
[ livada @ 08.06.2009. 23:22 ] @
POZDRAV SVIMA. iMAO SAM NEKOG POSLA PAR DANA PA SE NISAM KONEKTIRAO. vIDIM DA SAM POSTAVIO ISTU SLIKU I EVO ISPRAVKE :
http://livada.pondi.hr/slike/FotoKaligula-VelikaMlaka-1.JPG
http://livada.pondi.hr/slike/FotoKaligula-VelikaMlaka-2.JPG
http://livada.pondi.hr/slike/FotoKaligula-VelikaMlaka-3.JPG
http://livada.pondi.hr/slike/FotoKaligula-VelikaMlaka-4.JPG
Greska je samo bila u brojevima jer sam slike u biti postavio :(
Ovo su samo jedne u nizu .Sve ostale su mozda mrvicu bolje al ima i dosta losijih od ovih .Npr ova 4 ima fokus na viski na stolu a ne na ljude itd. Ovo oko defokusa po rubovima je za mene neprihvatljivo a ja ne koristim dslr nego fuji 6500 i meni slike ne ispadaju tako ocajne kakce su ovo. Sta da vam kazem kad mi je i zena gledajuc fotke na TV odma pitala zasto su tak mutne fotke. Ak je to ona vidjela na tv-u a gleda inace slike slikane sa 6500 ,5600 i mobitelom misli mda su ovi promasil izanimanje totalno. Ovo je maturalna vecer 5-7 razreda i oni su to platili preko 100 kuna za 2 dvd-a video materijala i 1 dvd na kojem su te fotke(znaci oko 2000eura). Slikano je pojedinacno svak 3 fotke i grupno svaki razred 3 fotke te tijekom veceri do jutra. Dobili su znaci 3 dvd-a i 2 slike jedna cijeli razred i jedna ona sama. Sve u svemu mislim da to nebi bilo preskupo da je covjek to odradio kak spada al eto nije.
[ Nebojsa Milanovic @ 08.06.2009. 23:28 ] @
Potpuna katastrofa... ne znaš šta je gore... da li pozicija snimanja, geometrija, fokus, boje itd..
[ Zarko Silic @ 08.06.2009. 23:28 ] @
I bez detalja na vencanici fotka moze da bude uspesna.


[ Nebojsa Milanovic @ 08.06.2009. 23:32 ] @
Žare, koje je to rasveta bila? U oba slučaja?
[ Zarko Silic @ 08.06.2009. 23:38 ] @
Blic (580) sa difuzorom. Nista specijalno.

U prvoj postoji relativno jak uticaj dnevne rasvete.
[ Zarko Silic @ 08.06.2009. 23:52 ] @
@livada

Nisu sve fotke tako tragicne. Nesto se ipak moze spasti. Pogledaj ovu cetvrtu.

(Ovaj post bum izbrisal)

[ livada @ 09.06.2009. 03:06 ] @
MA ZNAM DA SE DA IZVUC U SHOPU SVASTA AL ZAR TO JA MORAM RADIT?

Ocito moram. Ipak mislim da je to studio mogao barem kroz neki programcic provuc i namjestit bijelu kadrirat odrezat ljude koji su mu u kadar upali itd. Svasta se tu da radit al one gdje nema fokusa mi vise nitko ne pomogne. (

Inace to mi je mala bila na maturalnoj jer vidim da neki misle d asam ja :) tak mlad nisam.
Pozdrav
[ _andjela_ @ 09.06.2009. 05:55 ] @
Citat:
zarsilic: I bez detalja na vencanici fotka moze da bude uspesna.


Za vencanicu nisu bitni detalji, jer je to je sto je (vec izabrano), ali mi je cudan kontrast toplo-hladno u fotografiji; pogotovo kad imas nesto sto izgleda kao jak izvor dnevne svetlosti (sa desne strane, iza mlade). Opet, ukusi se razlikuju. :)
[ _andjela_ @ 09.06.2009. 06:01 ] @
Citat:
livada: MA ZNAM DA SE DA IZVUC U SHOPU SVASTA AL ZAR TO JA MORAM RADIT?


Ko god je isao da bira fotografa, da li je uopste gledao kako su ispale prethodne slike, ili je unajmljen jer je 'lokalni'? Pri ovom ne mislim na slike u izlogu.

Ako ste nezadovoljni, izvolite sastavite pismo, dodjite svi zajedno kod fotografa, i pitajte da vam da besplatan sitting ako ce koristiti neki drugi aparat, i ako ste zadovoljni kako su slike ispale sa takvim aparatom. Izvini, ne znam kako drugacije da prevedem. Najbolje da odes sa svim koji su bili van fokusa. Ovako na papiru, broj mu nece nista znaciti. I povedite nekog iz skole ko je ugovarao posao.

[ Zarko Silic @ 09.06.2009. 08:16 ] @
Citat:
_andjela_: ali mi je cudan kontrast toplo-hladno u fotografiji; pogotovo kad imas nesto sto izgleda kao jak izvor dnevne svetlosti (sa desne strane, iza mlade). Opet, ukusi se razlikuju. :)


Kakav kontrast toplo-hladno?
[ _andjela_ @ 09.06.2009. 08:58 ] @
Obrati paznju na svetlost koja obasjava devojcicu, i hladne tonove na ruci mlade. Ne znam zasto, ali nedovoljno svetlosti iz odredjenog ugla. Bar tako meni izgleda. Kao da je neko zaboravio da obasja svetloscu lice mlade.
[ kintec @ 09.06.2009. 10:03 ] @
Razlicita kelvicana blica i ambijentalnog svetla. To se takodje moze iskoristiti u kreativne svrhe.
[ Zarko Silic @ 09.06.2009. 12:07 ] @
Citat:
_andjela_: Obrati paznju na svetlost koja obasjava devojcicu, i hladne tonove na ruci mlade. Ne znam zasto, ali nedovoljno svetlosti iz odredjenog ugla. Bar tako meni izgleda. Kao da je neko zaboravio da obasja svetloscu lice mlade.


Svetlost koja obasjava devojcicu je identicna svetlosti koja obasjava mladu. One se razlikuju samo u tenu pa je i rezultat na fotografiji razlicit, sto je sasvim normalno. (Devojcica nije posecivala solarijum). Isto tako se razlikuju bele haljine: mladina i devojcicina.


P.S. Na mom krsu od Apple Cineme monitora mlada uopste nije hladna.
[ _andjela_ @ 09.06.2009. 12:18 ] @
Citat:
zarsilic: Svetlost koja obasjava devojcicu je identicna svetlosti koja obasjava mladu.

OK, samo sto opet nekako izgleda kao da je mlada 'iza' devojcice sto se tice svetlosti. Ne zbog tena.

Citat:
Isto tako se razlikuju bele haljine: mladina i devojcicina.

Snow white versus ivory.
[ s i r o m a @ 09.06.2009. 18:39 ] @
lepo si primetila andjela
e samo sto sve odise lepom atmosferom svetlom bojama i kontrastom te fotka pleni ...
a sad lepo zamisli sebe kako slikas svadbu i sta se sve tu desava - klinka trci po kadru zato obrci na satera i cackaj (nemam iskustva sa externim blicevima ali pretpostavljam da nije lako) ko zna sta sve jos
bas prekjuce sam slikao klinca u skoku kako mase - fotka jedna u milion - ujka kad vido' otkacio skroz trazi da se uradi poster al' kako da mu objasnim da mi blic "koci" sater spid na 500 te fotka nije cista ...
sad vec pored telefoto objektiva tripoda filtera i blic mora kupujem - ako cujete na vestima policija uhapsila provalnika u radnji fotografske opreme koji se zaneo isprobavajuci aparate i opremu te ga cistacica ujutru videla i pozvala policiju znajte da sam to ja
mogu samo da primetim da su fotke @zarsilic (za kategoriju svadbarske) odlicne ...
[ kintec @ 10.06.2009. 11:18 ] @
Evo jedne anegdote... Dolazi lik u jednu poznatu beogradsku radnju foto opreme, sa zahtevom da mu se podesi aparat za slikanje svadbi. Covek dobio aparat na poklon, aparat prvi put video u zivotu. Sta reci.

I sta ocekivati od takvih "fotografa"? Uostalom, ta cela prica nema uopste veze sa fotografijom, vec sa necim drugim, a to ide ovako: mladenci odluce da prave veselje u nekoj kafani. Vlasnik kafane ih uslovljava svojim fotografom. Cesto se desi da im se taj uslov saopsti posto je vencanje vec organizovano i zakazano. Mladenci pristaju, jer ni oni sami nemaju veze sa fotografijom, ili su cak vise i odusevljeni, jer ce dobiti fotke za dz, ili po nizoj ceni. Fotografi koji fotografisu, obicno dva, moraju da zarade za devojke koje ce da prodaju te fotografije, moraju da zarade za svog gazdu, moraju da zarade za vozaca koji ih vozi, i za sve ostalo sto ulazi u troskove. Cilj fotografa- izrokati sto vise fotografija na sto laksi nacin.
E sad, zasto se to tako radi? Prosto, jer se takve fotografije uglavnom traze, a i racunica je prosta: mladenci dobiju fotke za dz u ovom slucaju, a u slucaju da fotograf radi za fixnu cenu, i da pravi umetnicke fotografije- to kosta malo vise, od 400e pa navise, moze da dodje i do par hiljada evra. A kod fotografa je problem- fotograf ce imati mozda 4-5 svadbi godisnje gde moze da naplati umetnicke fotografije, dok se "standarne" svadbe "rade" svaki vikend. Mozete pogoditi koji ce fotograf vise zaraditi.

Cisto da ne bude zabune, ja nisam ogorcen ni na jedan pristup, ako klijent zeli fotografije tog kvaliteta sa direktnim flashom- sto da ne. Mada ja licno preferiram rad za fixnu cenu, gde se svaka fotografija odradi vrhunski, jer kvantitet nije bitan, vec samo kvalitet.

Tako da sto se ovog slucaja tice, Livada, kriv je onaj ko je angazovao ovog fotkarosa.
[ lazarovm @ 11.06.2009. 12:24 ] @
Lik iz gore pomenute anegdote nije dobio aparat, nego kupio, što je još gore.

Evo kako to rade profesionalci... Jedan od boljih fotografa svadbenih proslava i sl. Slučajno naleteh na sajt preko fotke koju sam dobio na venčanju prijatelja. Ali fotografije su najbolje koje sam do sada video, bez zamerke ( http://www.photostyleprofessional.com/ ).
Ipak za ove svečane situacije treba uzeti ili nekog po preporuci ili pročešljati net.

Poz

[Ovu poruku je menjao lazarovm dana 11.06.2009. u 13:44 GMT+1]
[ kintec @ 11.06.2009. 13:00 ] @
Cek, si ozbiljan? :|

Fotografije su korektne, ali daleko od toga da su vrhunske. Cak i studijske fotografije, odradjene su na poprilicno jednostavan nacin.

Ok, evo dva sajta od mojih prijatelja.
Aleksandar Jerdaric, covek fotografise u crnoj gori, a i u bg-u. Koristi slicnu opremu kao ja, nikon D700, 24-70 2.8G....
http://www.lexilium.net/blog/

Zatim Sandra Dragojlovic, koristi canon opremu, odlicno radi:
http://www.fotovencanje.com/



A sto se svetskih imena tice, evo najpoznatijeg fotografa danasnjice kada su svadbe u pitanju: Yervant
http://www.yervant.com/
[ StORM48 @ 11.06.2009. 13:17 ] @
Uz dužno poštovanje, Sandra je mogla da stavi barem jednu fotku da izgleda kao da je u fokusu

Nije opravdanje ni ako je do obrade (web dizajn uticaj ili šta već), pošto ovo treba nekog da ubedi da su fotke reprezentativne.
Suprotno tome, Lexusove fotke ujedaju tehničkim kvalitetom.

Pozdrav
[ kintec @ 11.06.2009. 13:20 ] @
Hm, sandra nije stavila usm na fotke... (ili je to mozda sto koristi 5D :P )
[ s i r o m a @ 11.06.2009. 14:12 ] @
Citat:
StORM48: Uz dužno poštovanje, Sandra je mogla da stavi barem jednu fotku da izgleda kao da je u fokusu

Nije opravdanje ni ako je do obrade (web dizajn uticaj ili šta već), pošto ovo treba nekog da ubedi da su fotke reprezentativne.
Suprotno tome, Lexusove fotke ujedaju tehničkim kvalitetom. 8)

Pozdrav

hehehe pa nije sve do tehnike i do fokusa
neko namerno pravi takve fotke
ono kao tako mu se svidja i misli da treba ...
a neki jos za to kazu da je art iliti umetnos'
evo ja bas ovih dana prelistavam casopise wallpaper/digitalarts/fokus/exposure/jpg/american foto/underwater photography i stagor se fotki nagledah "out of fokus" hehe
nije ti palo na pamet da je mozda i fokus "uniforma" ?
[ voka_gsw @ 11.06.2009. 14:18 ] @
Storm je u pravu, na ovom jednom sajtu sve slike su mutnjikave, a nešto mislim da to nije kreativni izbor fotografa.

Takođe, ovaj "yervant" sajt ne radi. A i to najpoznatiji fotograf na svetu, ne znači previše. Ovih nekoliko poslednjih postova me baš podseti na jedan sajt na netu, gde je neko napravio listu "10 najboljih wedding photographers in the world", a realno gledano lista je bila 10 najboljih ortaka autora te liste. Evo, sad sam našao neki drugi sajt - yervantblog.com. Ako je to taj lik koga je kintec spomenuo, onda sam potpuno u pravu, jer bolje slike svaki dan postuju klinci od 20god na fredmiranda forumu. I to je najpoznatiji na svetu? Kakav anti-klimaks.
[ lazarovm @ 11.06.2009. 14:46 ] @
Ok, tema je da se komentariše profesionalnost naših fotografa, sajt sam naveo za primer... Čovek koristi D3 i gomilu dobrih objektiva, ali nije to merilo kvaliteta na fotografijama... Postoji jedna naša narodna izreka: "Boj ne bije sablja, već srce u junaka" .
Samim tim što su dSLR fotoaparati pristupačniji, svako može da uđe u ovaj biznis, ali kao što se vidi iz prvog posta, ne ide baš svima fotografija od ruke, ipak je to umetnost koja se na fakultetu proučava nekoliko godina.

poz
[ kintec @ 11.06.2009. 15:12 ] @
Ovaj sajt za yervanta radi. Dakle http://www.yervant.com/ Ima odlicnih radova, a ima i onih prosecnih.

Btw evo vam ovo: http://www.wpja.com/
Udruzenje fotografa iz celog sveta, da bi se postalo clan, potrbno je imati sajt i odredjen kvalitet fotografije, kao i placanje clanarine. Fotografa iz srbije ima nula. Tu takodje mozete videti kako ti ljudi rade svadbe u americi, evropi...

A sto se opreme tice, to i nije toliko bitno, znam ljude koji koriste D3 i 24-70 2.8G, pa opet rokaju direktan flash i time dobijaju fotografije kao sa kompakta. Bitniji je fotograf...

Ps: ja znam ljude na prste jedne ruke koji bi mogli da zadovolje kriterijume ovog sajta. Ae da ne bude bas na prste jedne ruke, ali 10ak bi moglo...
[ radisasvr @ 11.06.2009. 15:56 ] @
Neki voze ferrari al ne mogu svi!
A i bilo bi prilicno bzvz da svi imaju ferrari.
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 16:09 ] @
Citat:
kintec: Bitniji je fotograf...

Ps: ja znam ljude na prste jedne ruke koji bi mogli da zadovolje kriterijume ovog sajta. Ae da ne bude bas na prste jedne ruke, ali 10ak bi moglo...


Ovo zvuci kao neko takmicenje. Zar nije vazno da fotograf postigne/ostvari ono sto klijent trazi, vec ako je prica o svadbama/maturama/proslavama? Moze da bude vr', ali deo zadovoljstva nije samo u tehnickim specifikacijama nego i u nacinu koji odabere da isprica pricu i (o) onom ko je glavni akter i publici.
[ Slobodan Miskovic @ 11.06.2009. 16:18 ] @
Nije tako. Neko ko nikada nije sedeo u Ferariju nikada nece znati kakav je osecaj. Ako vidis samo fotografije jednog fotografa nikada neces znati da ima bolje. Klijenti nemaju pojma kako izgleda dobra wedding fotka ali fotograf bi trebalo da tezi tome ako je profesionalac.
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 16:25 ] @
Oprosti, ali nisu svi klijenti ovcice. Neki znaju sta hoce. :)

Ne znam ko jos cita samo jednu knjigu over & over again, pa ista stvar stoji i sa fotkama.
[ Slobodan Miskovic @ 11.06.2009. 16:44 ] @
U Srbiji vecina jesu i vecina se zeni prvi ili drugi put tako da im to uopste nije toliko bitno da pretrazuju i gledaju tudje fotografije iz inostranstva.
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 16:53 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: U Srbiji vecina jesu...


Zanimljiv stav. Bez komentara.
[ Slobodan Miskovic @ 11.06.2009. 16:59 ] @
Pa i nije bas ali da ne sirimo temu. Sve u svemu VECINA musterija danas ce prvo pitati za cenu, proizvod je samo bitan da postoji, znaci fotografije su bitne da su tu, a sad kakave su to je u drugom planu...
[ Nebojsa Milanovic @ 11.06.2009. 17:07 ] @
Da bi znao da proceniš da li su neke fotke sa svadbe dobre ili ne, moraš prvo u određenoj meri da budeš fotografsko-tehnički obrazovan.

Mnogi koji se venčavaju to nisu...
[ Zarko Silic @ 11.06.2009. 20:06 ] @
Citat:
_andjela_:  Moze da bude vr', ali deo zadovoljstva nije samo u tehnickim specifikacijama nego i u nacinu koji odabere da isprica pricu i (o) onom ko je glavni akter i publici.


Kakve price?
Pa sve te price koju treba da isprica svadbarski fotograf, duboko zalaze u kič i sa umetnoscu nemaju ni jednu dodirnu tacku.

Svadbarska fotka MORA biti tehnicki perfektna i MORA da docara bar jedan deo atmosfere samog dogadjaja. Nista vise (ali ni manje).
[ kintec @ 11.06.2009. 20:38 ] @
Nebojsa Milanovic je lepo napisao, surova istina.

To da su klijenti ovcice- jesu, vecina njih su ovcice po pitanju fotografije. Da li ste znali da neki fotografi namerno gruvaju direktan flash maltene na maximum, kako bi sprzili lica osoba koja su na fotografiji - ljudima se to dopada. Sta dalje reci. Mada najjace je kad dodju pa kazu "ae me uslikaj za spomenik" Da li je tu fotograf kriv onda sto je napravio takve fotografije?
Naravno, ima i ovih drugih, obrazovanih ljudi koji zahtevaju kvalitet. Ljudi koji su mene angazovali da im fotografisem svadbe, uglavnom su bili fotografi ili su voleli kvalitetnu fotografiju, tj to ih interesuje. I trenutno radim za advokatsku kancelariju www.karanovic-nikolic.co.yu ljudi zahtevaju kvalitet. U pitanju je fotografisanje koktela, vecera, prijema....itd.

Dakle, ono sto je Nebojsa Milanovic lepo napisao u testu 70-200 2.8IS objektiva, kada je spomenuo fotografa koji je radio sa 300D i 17-70 sigmom i blicem - tog fotografa je verovatno bilo bas briga sto ovaj ima 5D i 70-200 2.8IS- on je sasvim lepo zaradio pare i sa 300D.

I da se vratim na prvi post iz ove teme- te fotografije su gledano sa fotografske strane jako lose, tehnicki i likovno- na printu 18x13 su ispale verovatno odlicno (ostro), vecina gostiju je verovatno zadovoljna sa takvim fotografijama (ne znaju za bolje) i to je to, kraj price. Tu se sad nista ne moze promeniti.

PS: ne mora svaka fotografija biti tehnicki savrsena, mada se podrazumeva da grupni portreti budu tehnicki savrseni.
Ovde moze i iso 12800:

[ s i r o m a @ 11.06.2009. 22:39 ] @
Citat:
zarsilic: Kakve price?
Pa sve te price koju treba da isprica svadbarski fotograf, duboko zalaze u kič i sa umetnoscu nemaju ni jednu dodirnu tacku.

Svadbarska fotka MORA biti tehnicki perfektna i MORA da docara bar jedan deo atmosfere samog dogadjaja. Nista vise (ali ni manje).

pa jasno je svima da fotka mora bude ostra (da bi se lica sto bolje vidla) i jasno je svima da podrazumeva tehnicke standarde (dovoljna osvetljenost itd.) ali daleko bilo da tu mora da prestane svaka dalja prica
meni se bas svidja no sto radi pomenuta dama fotograf i mogu samo da izjavim da bi takvih (zapravo slicnih) sto vise trebalo da bude ....
[ radisasvr @ 12.06.2009. 09:16 ] @
Uf bre ,bas ste zabrazdili.
Sta ima veze koju opremu koristi ako to radi kako treba ili ako je klijent zadovoljan.
Pa i taj 300D i sigma 17-70 su bili u nekom trenutku skoro pa vrhunska oprema (dok su ostali koristili fujije,olympuse i slicne prosumere).Pa nisu ni svi pevaci,muzicari, i ostali - umjetnici.
Neko mora da radi da bi doneo leba na astal deci.
Drugo,svi ti "vrhunski" iz bilo koje branse otprilike vrhunski i kostaju.Da li to znaci da oni koji nemaju para za umjetnickog fotografa ne treba da se vencavaju ili pak ne treba da imaju nikakvog fotografa.
Nekom nije problem da plati ni 5000E ali je nekom problem i 100E.
Da se nadovezem na svoj prethodni post: svi mi znamo da je ferrari jako dobar pa ih ne mozemo priustiti vec kupujemo yugice,puntice i sl.
Sa stanovista vlasnika ferrarija mi smo totalno neuki kada su auti u pitanju jer velika vecina nas nikad ni nece provozati taj auto da bi znali kakva je razlika.
Trece : daleko od toga da sad svi koji ne fotkaju kao pre dva'es godina su nekakvi umjetnici.Koliko je ovde na forumu puta linkovano ka sajtovima raznih svadbenih fotografa kojima se ovde na domacim forumima podsmevaju oni koji nisu slikali vise od par svadbi ili tako necega.
Umjetnik postajes kad to drugi procene a ne kad sam mislis da jesi.
Cinjenica je da se nivo kvaliteta dize (ali se gomila i kolicina kicha) al ne igraju svi ko Federer.
[ StORM48 @ 12.06.2009. 10:13 ] @
^Dobra poenta!

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 12.06.2009. 11:12 ] @
Nema to veze sa Ferraiem. Primer je los.

Dobar od loseg fotografa moze da se razlikuje samo za par stotina eura (mnogo manje od baksisa svircima), a desava se da je dobar fotograf i jeftiniji od onog loseg.

Fotografije traju decenijama a svirci samo jednu noc i potpuno je nejasna logika koju vecina "mladenaca" zastupa.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.06.2009. 12:43 ] @
Citat:
kintec:

Dakle, ono sto je Nebojsa Milanovic lepo napisao u testu 70-200 2.8IS objektiva, kada je spomenuo fotografa koji je radio sa 300D i 17-70 sigmom i blicem - tog fotografa je verovatno bilo bas briga sto ovaj ima 5D i 70-200 2.8IS- on je sasvim lepo zaradio pare i sa 300D.


Gde si se toga setio... ;)

Taj test je bio pre nekoliko godina, a taj fotograf i dalje radi sa tim 300 D i tim Sigmom :)

Ne vidim da se nešto žali. To je dobra ilustracija stanja u društvu.

btw, baš u poslednje vreme sam video dosta slika sa nekoliko svadbi. Mahom su pucane sa D 80 i 18-200, naravno direktnim blicem...

naravno, ima i suprotnih primera:

[ Zoran Rodic @ 12.06.2009. 13:30 ] @
Citat:
Zarsilic : Fotografije traju decenijama a svirci samo jednu noc i potpuno je nejasna logika koju vecina "mladenaca" zastupa.


Ih, pa ti što kupuju fotke na svadbi u većini slučajeva imaju 1024*768 na 19TFT-u ili 1280*1024 na 19 wide, zovu majstora za klimu u maju jer im ne hladi na Heat, drže daljinski od TV-a u kesici i nemaju predstavu šta je DOF ni šta je fokus ... niti ih to uopšte zanima.
A mladenci gledaju da prodju što jeftinije.

Eto... mene dibidus ne interesuju mobilni ili automobili.
Mislim da je sve preko 100ojra za telefon bačena para a automobile razlikujem po boji i po tome da li imaju bočni airbag.

Ne bih se ja ni javljao u ovoj temi, nego jutros mi donese čovek slike sa jedne ’’VIP’’ svadbe od pre nedelju-dve. Njemu čelo spaljeno blicem ... a dve osobe pored njega uslikane od obrva pa na dole .... sve to zalepljeno u neki trostrani kitnjasti karton

Jeza

E sad mogu ja da pričam o komšiji koji redovno ima posla oko fotografisanja svadbi sa sve nekim matorim nikonom i popUP blicem. Kao rezervu nosi IXUS-a da doslika predveče jer se istroši baterija na Nikonu.
U aparate se razume tačno koliko i ja u automobile.

I to je tako i to je fakat ...
Svaka roba ima svoga kupca
[ profiamater @ 12.06.2009. 20:37 ] @
Aj i da ja napisem nesto.
Ranije, 80' i 90', sam mnogo, mnogo fotografisao svadbe, mature, ...

Mnogo je manji bio broj fotografa koji je to radio nego danas. Uzimali smo bas, bas dobru lovu. Vremenom naucis da svaka roba ima svog musteriju, tj. imao sam razne cene...od upola cene za slike mladencima i goste cepaj sto vise mozes direktnim blicem,... pa sve do montiranja celog studija sa 6 glava i sijaset pozadina u najpoznatijim hotelima, a gostima nema prodaja slika, nego mladenci sve (njih 300-400) caste slikama, a oni plate fiksno 1500 dem + sve fotke + snimanje. Sat snimanja je bio 100 dem.

Pamtim neke kojima je ceh bio poooprilican (7-8000 dem). Posebno pamtim jednu svadbu, bila u hik-u odavno, gde je posle svadbe njih 10 najblizih rodjaka narucilo sve, ali bas sve fotke, sa celodnevnog slikanja, mladenci su platili komplet sve sto se razdelilo tog dana, a ovi su narucili slika, kao za jos 10 svadbi. Mladenci nisu imali komplete, kako ovi. Jos je bio najveci fazon, kada je jedna od cura-prodavacica dosla da me pita, moze li jednoj dami da poklonimo portret 30x40, jer je uzela je ceo komplet fotografija,...

Hocu da vam kazem sledece... nemojte da odbijate poslove, nego kategorizujte svoje usluge, spram musterije, i spram kvaliteta koji cete mu taj dan pruziti. Uvek mu pre svecanosti predocite, sta moze da dobije za toliko, a sta za mnogo vise para. Imajte uvek prilkom dogovora i svoje pokazne primere, kako nesto izgleda za manje, a kako za mnogo vise para. Nemojte da se blesavite, te da nosate razne dzidza bidze, rasvetu, stative, ... i da sve to naplacujete kao i onaj koji stavi sistem na P i roka celi dan. Ime se ne dobija na taj nacin sto se pruzi extra kvalitet za sitne pare. Pozdrazumeva se da sa svom tom opremom treba i opravdati veliku cenu koju postignes kod musterije.
[ kintec @ 12.06.2009. 23:57 ] @
^interesantan stav, tj ispravan.

Ja imam slican stav, ali moji "paketi" ponude nikad ne sadrze prodaju gostima fotografije za 100din. Eventualno da se gostima pokloni fotografija na kojima su oni sa mladencima, ili jedna fotografija na kojima su mladenci. (sto se naravno uracuna u cenu koja je dogovorena sa mladencima) Mislim da je to lep gest fotografa.

A to sto ne prodajem gostima fotografije po 100din, prosta matematika- ja ne zelim da fotografisem takvu svadbu, jer znam u startu da cu se smoriti- cilj je napraviti sto vise fotografija - koje kasnije ne mogu da iskoristim za portfolio- jer su ocajnog kvaliteta. (sto se zarade tice, ne moram to da radim tnx god.)

Mozda je malo prepotentan stav, ali ja kao fotograf imam neke uslove, a to je da ne bude "narodna muzika" na svadbi, i da ne prodajem fotografije gostima. Ne ubijam se nesto od posla, ni zarada generalno nije sjajna, ali zato uzivam dok fotografisem vencanje, pa i same fotografije ispadaju fenomenalno.
[ livada @ 13.06.2009. 00:44 ] @
Citat:
kintec: Nebojsa Milanovic je lepo napisao, surova istina.

I da se vratim na prvi post iz ove teme- te fotografije su gledano sa fotografske strane jako lose, tehnicki i likovno- na printu 18x13 su ispale verovatno odlicno (ostro), vecina gostiju je verovatno zadovoljna sa takvim fotografijama (ne znaju za bolje) i to je to, kraj price. Tu se sad nista ne moze promeniti.


Dobili smo mi i 2-3 fotke isprintane al i to je mutno. Oni primjeri iz prvog posta su za merne katastrofa i na printu. Proba jpa se uvjeri i sam. Inace za Maturalne veceri i nemozes birat fotografa jer je u pitanju prakticki cijela skola. I fotografa bira ŠKOLA a ti mozes izabrat samo dal ces mu dat sitne ili krupne novce a to je bilo oko 20 eura kao sto sam rekao za 3 dvd-a i 3 fotke i tako za mislim 6 razreda.

Sve u svemu FOTOGRAF je promasio zanimanje i to postenski. Mozda da se posveti vodoinstalaterstvu pa ce barem znat kad ne napravi dobar posao (curit ce u voda na sve strane)

Tema je otvorena s namjenom: a to je da bare mnetko procita ime tog fotostudai KALIGULA i da ga zaobidje u sirokom luku jer nemaju pojma.

Pozdrav. Ona 4 fotografija je jedna od najostrijih od 300 fotki kolko je na dvd-u. Ima par boljih al to je slikano sa pol metra i fles je doslovce pregorio sve u kadru al je zato oštrina bila dobra.
[ profiamater @ 14.06.2009. 14:52 ] @
Ovde su pored problematicnog objektiva, verovatno svi snimci streseni, jer su 1/60,f56,iso400, verovatno bili "vrlo blizu ambijenta", a to je preduga ekspozicija za neuke fotografe u takvim situacijama. Na 4-toj ili nema blica ili je ovaj pokusao neki bounce o plafon visok 15m
[ dzura @ 14.06.2009. 15:42 ] @
Sve i da je 1/60, bas ovoliko da bude mutno... jedino ako je trcao sa aparatom i skljocao
[ milanche882 @ 06.07.2010. 15:23 ] @
Moje misljenje je da klijenti smatraju kako je svaka osoba koja ima "veci" aparat u rukama sa povezom oko vrata i nakacenim blicom profesionalac i to im je dovoljno... Nemaju ama bas nikakvog znanja o fotografiji a i sloze se sa tim da se slikaju iza drecavo zelenog platna koje ti fotografi secaju sa sobom... Bitno je samo da se slikaju sa svim gostima, kako bi se kasnije raspravljalo o tome ko je sta obukao... Najgore u ovoj prici je to sto su oni odusevljeni rezultatima!
Tutorijale i slike koje mi gledamo o svadbenoj fotografiji napravljene su na dvorcima, plazama, planinama, livadama sa puno mogucnosti za dobru kompoziciju, sa nasih svadbi ako to nije iza braon prljavog ili grecavo zelenog platna, u najboljem slucaju napravljene su ispred restorana pored simbolicne fontane, a iza nje se vidi susedna oronula kuca...