[ skemamen @ 08.06.2009. 15:09 ] @
Verovatno svi vi koji radite grafiku i dizajn kao freelancer, imate problem oko naplate nakon zavrsenog posla. Kao i svaki put, ugovori se posao, ugovori se cena i rok za rad. Nakon toga, materijal ide u stampu, sve ispadne odlicno ali para nema nigde, ili se ceka i po nekoliko nedelja / meseci, u zavisnosti od firme za koju ste radili.

Buduci da firme na neki suludi nacin funkcionisu legalno, postoji li neki nacin da se potpise ugovor sa njima o recimo isplati 50% vrednosti posla unapred a nakon zavrsenog posla isplate ostatka novca u roku koji je predvidjen tim istim ugovorom...?

Nadam se da sam bio jasan...
[ Skandy @ 08.06.2009. 15:31 ] @
Problem neredovne naplate mozes resiti na sledece nacine.

1. Klijentu objasniti faze izrade posla i unapred dogovoriti parcijalnu ispaltu posle svakog obavljenog dela. Da ne bi bilo suvise cimanja, svaki posao se moze podeliti u dva dela. Prvi deo: dizajn i priprema, drugi deo: stampa, isporuka.... Ako ne posedujes svoju stampariju, objasniti klijentu da se tvoj deo posla zavrsava rezanjem CD-a sa dizajnom-pripremom ili dostavljanjem filmova. Posle toga bi trebala da usledi isplata za taj deo posla. Klijentu dati do znanja da ostatak posla moze da radi bilo gde, a svakako mu preporuciti pouzdanu i proverenu stampariju. Posto kljenti uglavnom ne vladaju stamparskom terminologijom, moze im se dati gratis usluga - usmen dogovor posla sa stamparijom. Takodje mu objasniti da ce njih platiti po zavrsetku posla.

2. Sa klijentom se moze napraviti ugovor o delu. Ovde imas gotov obrazac: http://www.aktiva-knjigovodstvo.com/ugovor_o_delu.pdf

Moja iskustva (klijenti iz Srbije): Isporuka CD-a sa pripremom ili fimova odmah nakon isplate ( iz ruke u ruku). Nikada odlozeno i nikada nikakvih problema. U drugoj varijanti sam imao dogovor sa stamparijom da mi isplacuje moj deo posla kada klijent izvrsi uplatu , plus 10% od svakog posla gde sam ja doveo klijenta. Na ovakav nacin sam poslovao sa nekoliko stamparija i jako je zgodno kod velikih poslova (velikih klijenata).

E sada, veliki je broj onih, koji osporavaju ispravnost takvog poslovanja, gde se od klijenta zahteva da momentalna isplata, navodno tako se klijenti odbijaju. A kada pogledas sa logicne strane, kome trebaju klijenti koji ne placaju?
[ skemamen @ 09.06.2009. 00:45 ] @
Hvala Skandy na ovom ugovoru, kapiram da ce mi posluziti...

Svidja mi se ovaj obrazac, mada nalazim za problem da u okviru obrazca nije pazljivo preciziran deo koji se tice eventualnih ispravki u pripremi / prelomu, koji podrazumeva povecavanje osnovne (ugovorene) cene. Takodje, problem sa klijentima koji donose posao je taj sto oni cesto nisu direktni kupci proizvoda (odnosno oni koji placaju) vec su recimo samo posrednici, a u grafici se uvek ceka da materijal izadje iz stamparije, bude prosledjen konacnom klijentu (naruciocu posla) pa tek kada se taj deo zavrsi, dizajner dobija svoj deo novca...

U principu, ovaj ugovor jeste koristan, koliko toliko... detalja i problema ce u ovom poslu uvek biti...

Ja konkretno imam problem sa jednom visom skolom, za koju sam radio re-dizajn njihovog internog casopisa. Kada je posao bio gotov, imali su izmene koje nisu bile male kao sto su slovne greske. Izmene su bile u vidu novog preloma strane koja sada treba da ide na dve strane, pa onda opet vracanja te strane na jednu, ili menjanje parne strane koja sada ide na neparnu stranu, i sl. Lektorisani tekstovi su iznova lektorisani, menjani su celi pasusi, pa cak i celi tekstovi, slike su isprva bile dobre ali sto su vise gledali u njih, shvatili su da zele druge slike, a sve ovo nisu uopste male izmene i cena koja je dogovorena za osnovni prelom i osnovne ispravke ne moze ostati ista. Takodje, zeleo sam da razgovaram samo sa jednom osobom i samo sa jednom osobom da pravim dogovor, onom koja je zaduzena za ceo projekat i ima tu vlast d odlucuje, medjutim ispostavilo se da ipak i nad popom ima pop. Sa 40 strana je casopis spao na 28 strana i ukupno 6 prelamanja ?!?!?!

Najvise bih voleo kada bi mogao nekim ugovorom da preciziram i te detalje...
[ Skandy @ 09.06.2009. 10:04 ] @
Sto se tice obrazca, ti mozes da ga prilagodis svojim potrebama. Izbaci sta mislis da je suvisno, a dodaj sta mislis da je potrebno. Bitno je da prilikom potpisivanja, obe strane budu saglasne sa sadrzajem.

Sto klijenata tice, no coment. Uvek su najtezi oni koji ne znaju sta zele, ali se posle par dana od ugovorenog posla odjednom dosete sta ne zele.
[ NICS @ 10.06.2009. 18:52 ] @
Pre svakog posla treba pitati klijenta u kojoj je meri sav dokument konacan da bi se izbeglo to sto ti trenutno imas nedefinisan prelom i donekle spigl ako si uopste i dobio cisto sumnjam. Da tebi bude lakse a ne obrnuto. Nagovesti klijentu da ces morati svaku naknadnu promenu posebno naplatiti.
Ako mu nije jasno zbog cega moras imati dobro objasnjenje koje ce i dete od 5 godina razumeti.
Licno imam jednu frazu koja 100% upali i tako ucute da ih posle bude sramota sto su neorganizovani Za placanje trazi unapred deo kao sto rece Skandy klijenti najcesce nemaju pojma sta zele 99% njih misli da ce to kompjuter za trenutak ispraviti i da je jednostavno :)

Jedan od razloga sto sam napustio struku :(.
Sve vise i vise mi se svidja novi posao :)
[ skemamen @ 11.06.2009. 08:59 ] @
Daleko od toga da sam dobio spigl, stvari bi bile donekle lakse. Dobio sam tekstove i neke slike koje sam skupljao preko neta, dobijao na mail, znaci sve preko stapa i kanapa, a sve to zajedno se menjalo stotinu puta. Ljudi ocigledno nisu znali sta tacno zele, a da stvar bude gora - nisu znali ni sta ne zele! Sad jurcam isplatu za ovaj prvi broj a za drugi se pitam da li uopste da se cimam sa njima, ukljucujuci i ugovor o delu preciziran do detalja...?!

@NICS
a koja je to fraza koja je uspesna 100%...? :)