[ DakSrbija @ 09.06.2009. 01:04 ] @
Ima li neko punu horsku verziju himne „Bože pravde”? Kad kažem „punu”, podrazumevam da:
- traje oko 3 minuta
- ima sve strofe
- otpevana je po zvaničnom tekstu.
Dakle, treba mi nešto kao ovo, ali sa svim strofama.
Ako niko nema pravo horsko izvođenje, voleo bih da makar pronađem dugačku instrumentalnu verziju.

Molim vas da ne postavljate veze ako nisu ispunjena sva tri uslova (dakle: dužina oko 3 min, bez stihova o kralju i sl.).
[ Safet Beriša @ 09.06.2009. 21:29 ] @
Imam jedino u izvođenju dečjeg hora sa jednog CD-a kojeg je svojevremeno delio Zavod za izdavanje udžbenika, ne znam da li bi ti to odgovaralo? Ispunjava sve kriterijume koje si naveo. Mogao bih ti je ripovati u mp3 i poslati na mejl ako ti odgovara.
[ bttp @ 10.06.2009. 07:27 ] @
btw. šta mislite o novokomponovanom skrnavljenju izvornog teksta, gde se "srpski kralj" prekrstio u "srpske zemlje" (što je btw širok pojam).

Meni je to glupo jer je učinjeno iz čisto politikantskih razloga, kao ne daj bože da nekome padne na pamet monarhija.

Ja nisam monarhista ali mi je glupo da se menjaju izvorne reči jedne pesme iz nejasnih dnevno-političkih pobuda.
[ Black_eyed @ 10.06.2009. 11:36 ] @
Ja sam za promenu! Koji moj da pevamo kralju ? Ovako je opstije a i lepse...
[ NoneVi @ 10.06.2009. 11:56 ] @
Kao što reće Black_eyed, Srbija nije monarhija i ne vidim zašto bi pevali kralju.

I Rusi su posle pada komunizma promenili tekst himne, a muzika je ostala ista (prelepa).
[ bttp @ 10.06.2009. 17:20 ] @
Pa nije himna ustav pa da određuje državno uređenje. Radi se o tradiciji, i ako su već izabrali tradicionalnu pesmu onda je trebalo da zadrže i originalne reči. Ne može se tradicija prilagođavati dnevnopolitičkim ćefovima. Ili bar ne bi trebalo.
[ Nemanja Avramović @ 10.06.2009. 18:09 ] @
Citat:
Safet Beriša: Imam jedino u izvođenju dečjeg hora sa jednog CD-a kojeg je svojevremeno delio Zavod za izdavanje udžbenika, ne znam da li bi ti to odgovaralo? Ispunjava sve kriterijume koje si naveo. Mogao bih ti je ripovati u mp3 i poslati na mejl ako ti odgovara.


Ajde okači taj mp3, voleo bih i ja da imam himnu
[ Ivan Dimkovic @ 10.06.2009. 18:53 ] @
Citat:
bttp
Meni je to glupo jer je učinjeno iz čisto politikantskih razloga, kao ne daj bože da nekome padne na pamet monarhija.


Znas kako - himna je obicno politicka stvar, pa ne cudi politicarenje oko teksta :-)

Sa tim u vidu, takodje ne vidim u cemu je problem menjanja teksta - nije da je tekst neke pesme nekakvo sveto pismo i sl.. pa da ne sme / ne moze da se menja.
[ Safet Beriša @ 10.06.2009. 19:14 ] @
Citat:
Nemanja Avramović: Ajde okači taj mp3, voleo bih i ja da imam himnu :)

Ne znam koliko bi ostavljanje linka ovde bilo u skladu s pravilnikom... nisam gledao neko vreme, ali mi se čini da ima neka stavka protiv toga :)
[ _andjela_ @ 10.06.2009. 19:34 ] @
Pa himne su se oduvek menjale u zavisnosti ko je bio na prestolu, kako god to bilo interpretirano. Kao reflekcija neceg sto treba da bude aktuelno i da se tice zemlje koju predstavlja, ljudi su oduvek adaptirali reci. Neobicno je sto kada se slusa himna Rusije, da to zvuci tako...grandiozno. Da se najezis. Kada se slusa 'Boze pravde', same reci govore - opstanak.

Sto se tice 'politicarenja' oko teksta, pre bih rekla da postoji 'politicarenje' politicara pre nego sto se da zakletva i otpeva himna. Ko dusu i svoju zemlju proda drugome, uzima zakletvu iz formalnosti i peva himnu iz formalnosti; sto je mnogo opasnije od menjanja par reci da bi himna bila prilagodjena sadasnjem stanju zemlje.
[ Ivan Dimkovic @ 10.06.2009. 20:50 ] @
Citat:

Neobicno je sto kada se slusa himna Rusije, da to zvuci tako...grandiozno


Cudno... zar nije poenta himne da zvuci grandiozno... znas ono, da pobudi patriotska osecanja i bla bla... Mislim, Rusi su ocigeldno uspeli u tome ali nisu jedini :-)

Citat:

Ko dusu i svoju zemlju proda drugome, uzima zakletvu iz formalnosti i peva himnu iz formalnosti; sto je mnogo opasnije od menjanja par reci da bi himna bila prilagodjena sadasnjem stanju zemlje.


Vecina politicara su najobicniji manipulantski olos - sirom sveta, bez razlike i prodali bi oni sve, samo je pitanje cene. To je jedan specijalni soj ljudi (cast izuzetcima koji nesto urade u zivotu i zele da doprinesu zemlji posle toga) koji se skoluje i uci da zivi na teretu drugih, da parazitira i zivi lagodan zivot i da u ime drugih donosi odluke kroz koje guraju svoj licni interes i/ili interes svoje male grupacije. Taj soj ljudi nema problem da laze, skriva istinu, manipulise informacijama kako bi postigli da zive na tudjoj grbaci. Sve uvijeno u omot "brige za drustvo".

Tako da... politikanstvo medju takvim sojem ljudi je neizbezno. Jedino sto odrzava neki ekvilibrijum je fakat da su u mnogim drustvima smenjivi, pa imaju strah od toga i sto u nekim drustvima postoje jasne granice tolerancije javnog mnjenja koje stavljaju jasan limit manipulacijama i mahinacijama.
[ jablan @ 10.06.2009. 21:01 ] @
Citat:
bttp: Radi se o tradiciji, i ako su već izabrali tradicionalnu pesmu onda je trebalo da zadrže i originalne reči.

Tradicionalna u kom smislu? Ta pesma je već menjana nekoliko puta, a na kraju krajeva, i originalne reči - koje nisu one koje ti podrazumevaš pod originalnim - nastale su iz čistih dnevnopolitičkih potreba, za proslavu punoletstva kneza Milana.

http://www.vreme.com/arhiva_html/513/25.html

:)
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 04:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Cudno... zar nije poenta himne da zvuci grandiozno... znas ono, da pobudi patriotska osecanja i bla bla... Mislim, Rusi su ocigeldno uspeli u tome ali nisu jedini :-)

Ako si uspevao da poredis himne razlicitih drzava, onda je moguce da se ukusi razlikuju. Nece svaka himna pobuditi ista osecanja kod slusaoca, niti ce svako identifikovati sa istom, cak i da dolazi iz njihove zemlje.
[ flylord @ 11.06.2009. 06:29 ] @
Naravno da nece, meni smeta sto se u himni pominje bog. Em sto ne postoji, em to zna dobar deo ljudi kojima je to tupavo da stoji u njihovoj himni... Znaci i himna Srbije moze da se svidi samo kod jednog dela stanovnika koji su zaglupljeni religijom...
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 07:27 ] @
flylord,

Eh sad. Ode tema u off.

Ako postoji toliko jaka potreba medju ljudima da menjaju himnu, slobodni su da se angazuju da je smisleno menjaju. Ako vrednujes da diskusija o poredjenju tupavosti/inteligencije i ne/vere zasluzuje zaista toliku paznju, slobodan si da otvoris pod/forum Religija, ako Gojko to dozvoljava. Cisto sumnjam da bi nesto novo proizveo. Bas kao i sa diskusijom o muzickim ukusima, kao i sa diskusijom o politickim strankama i sl.

Btw, jedna od mojih omiljenih izvedbi:
http://www.youtube.com/watch?v=9SAVOlHZt0g

Mozda te nece iznenaditi da i drugi ljudi imaju drugacija shvatanja himne svoje zemlje. Na primer, u Australiji vecina stanovnika poznaje samo reci prve strofe. Kad ih upitas za ostatak, tj. drugu strofu - 'Zar postoji druga strofa?'. :)
[ majstorjoe @ 11.06.2009. 08:28 ] @
@flylord Svako ima svoja ubedjenja a jako je glupo pokusati druge ubediti u svoje stavove,tako sto ces da ih omalovazavas!!!
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 08:52 ] @
majstorjoe,

Kapiram sta hoces da kazes, ali ako flylord smatra da je to najbolji nacin da iskaze svoje razmisljanje, i nije u mogucnosti da ga oblikuje na kvalitetnijem nivou, onda to nece biti ni prvi ni poslednji put da neko pokusava da poredi tupavost/inteligenciju sa ne/verom u Boga/nekog/nesto. Pogotovo na ES-u.

Na neki nacin, takva izjasnjenja imaju vise terapeutsko dejstvo za onog ko ih iznosi, ma koliko bili ne/svesni reakcija koje ce njihove reci proizvesti.

Sad ste jednaki u vezi prozivki, pa ste zamoljeni da nastavite preko PP ukoliko osecate potrebu da se obracunavate.
[ flylord @ 11.06.2009. 09:45 ] @
Citat:
_andjela_
Sad ste jednaki u vezi prozivki, pa ste zamoljeni da nastavite preko PP ukoliko osecate potrebu da se obracunavate.


deal
[ bttp @ 11.06.2009. 10:26 ] @
Citat:
jablan: Tradicionalna u kom smislu? Ta pesma je već menjana nekoliko puta, a na kraju krajeva, i originalne reči - koje nisu one koje ti podrazumevaš pod originalnim - nastale su iz čistih dnevnopolitičkih potreba, za proslavu punoletstva kneza Milana.

Pa iz kojih god razloga da su nastale, takve su kakve su i kao takve su postale spontana himna. A to što su se menjale u ono vreme da bi se prilagodile onome ko je trenutno na prestolu - pa valjda je s tim trebalo prekinuti a ne sada u XXI veku nastaviti tamo gde se stalo 1929. ili već kada?

I šta uostalom znači pojam "srpske zemlje"? Jel to ono Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica? Po meni je to tumačenje mnogo "opasnije" od slučajne pomisli na kralja pri pevanje himne. Ali vidim da ste svi vi ovde redom u fazonu "menjanja imena ulica u skladu sa trenutnom vladajućom ideologijom". Tako da ni ne čudi što masa ulica po Beogradu ima po dve-tri ili više tabla sa nazivima jednom ispod druge. Vi takve stvari očigledno podržavate.

Još jednom se potvrđuje ona stara da svaki narod ima onakvu vlast kakvu i zaslužuje.
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 10:36 ] @
Citat:
bttp: Ali vidim da ste svi vi ovde redom u fazonu "menjanja imena ulica u skladu sa trenutnom vladajućom ideologijom". Tako da ni ne čudi što masa ulica po Beogradu ima po dve-tri ili više tabla sa nazivima jednom ispod druge. Vi takve stvari očigledno podržavate.


Svasta. Ponovo Mi/Vi/Oni.

Samo zato sto su tadasnje vlasti bile zagrejane da menjanju naziva ulica ne znaci da su to radile iz opsteg interesa, nego iz sopstvenog. Nema zasto da se ne/podrzava kad je to vec uradjeno - proslost. Mozes jedno da uradis nesto bolje ili sada ili u buducnosti.

Modifikacije od pet-sest reci su cista sminka naspram toga, pa ne znam da li ima svrhe porediti iste.
[ jablan @ 11.06.2009. 10:38 ] @
Citat:
bttp: Vi takve stvari očigledno podržavate.

Ne, samo ne podržavamo neargumentovanu ostrašćenu nacionalističku retoriku. A ako zaista iskreno zagovaraš tradicionalizam, bojim se da bi morao da završiš negde kod himne sa lupanjem u šuplja debla i urlikanjem oko vatre. Protiv čega, opet, nemam ništa protiv, štaviše, mislim da bi nam sasvim lepo pristajala.
[ bttp @ 11.06.2009. 10:43 ] @
I ko se navodi kao tvorac teksta aktuelne srpske himne? Jovan Đorđević ili Boris Tadić?

Ako ta pesma ima "oca i majku" odnosno poznati su joj autori, valjda je poznat i originalni tekst, koji svakako nije ovaj koji je sada u upotrebi. Ne zagovaram ja tradicionalizam već doslednost i poštenje. Ako su već izabrali određenu pesmu za himnu onda neka se drže njenog izvornog teksta, makar kakav on bio. Ako im se ne sviđa taj tekst, neka napišu novu politički podobnu himnu, a ne da skrnave pesmu koju niti su oni napisali niti su se rodili kad je nastala.
Citat:
jablan: Ne, samo ne podržavamo...

Trudi se da govoriš u svoje ime. To bi podrazumevalo da počinješ rečenicu sa "Ja" a ne sa "Mi".
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 11:05 ] @
Citat:
bttp:Ne zagovaram ja tradicionalizam već doslednost i poštenje. Ako su već izabrali određenu pesmu za himnu onda neka se drže njenog izvornog teksta, makar kakav on bio.


Izvorni tekst stoji napisan kako jeste (uvek mozes da ga pogledas), ali je valjda normalno da se vremenom desava evolucija i neke stvari postaju vise ili manje relevantne, kao i vise ili manje upotrebljive. Ako ti smetaju promene, a ti se zalazi da se vrati u originalnu verziju. Vec ako se bavis doslednosti i postenjem, kako onda objasniti da jedna zemlja svaki put izabere ljude koji pokleknu pre nego sto dodju do zakletve i pevanja himne. Svaki put prodaju svoje tudjinu. Niti ovi imaju obraza da se povuku sa funkcije, niti ovi imaju obraza sto stalno biraju ljude koji padaju u startu. Kad se ovi drugi pobrinu da zemlja ima zdravog drzavnika, a ne pale andjele, onda ce mozda biti vise relevatno koje se reci pevaju i kome se daje zakletva.

Tumacenje 'srpske zemlje' si sam izabrao, pa se ljutis na sopstvenu interpretaciju, a ne znaci da svi gledaju na to istim ocima.
[ jablan @ 11.06.2009. 11:12 ] @
Citat:
bttp: Ako su već izabrali određenu pesmu za himnu onda neka se drže njenog izvornog teksta, makar kakav on bio.

Zašto bi se držali izvornog teksta? Shvataš li da je izvorni tekst pisan nekom za rođendan, znači usko namenski. Nema nikakve logike da se taj deo ne promeni u skladu sa novim okolnostima, na primer tom sitnom činjenicom da Srbija već više od pola veka nije monarhija, već republika. Pesma je lepa i himnična i potpuno je van pameti da neko smišlja novu pesmu samo zato da ne bi menjao par reči koje bi štrčale (da podsetim, original je bio "Knjaz-Milana, Bože, spasi").
[ bttp @ 11.06.2009. 11:34 ] @
Citat:
_andjela_: Izvorni tekst stoji napisan kako jeste (uvek mozes da ga pogledas), ali je valjda normalno da se vremenom desava evolucija i neke stvari postaju vise ili manje relevantne, kao i vise ili manje upotrebljive.

Pa ne nije valjda normalno, valjda je normalno da jedno umetničko delo zadržava svoja originalna svojstva. U pitanju je pesma, ponavljam, a ne Ustav ili nekakav propis koji se menja u skladu sa vremenom? O čemu mi ovde pričamo??
Citat:
jablan: Zašto bi se držali izvornog teksta? Shvataš li da je izvorni tekst pisan nekom za rođendan, znači usko namenski. Nema nikakve logike da se taj deo ne promeni u skladu sa novim okolnostima, na primer tom sitnom činjenicom da Srbija već više od pola veka nije monarhija, već republika. Pesma je lepa i himnična i potpuno je van pameti da neko smišlja novu pesmu samo zato da ne bi menjao par reči koje bi štrčale (da podsetim, original je bio "Knjaz-Milana, Bože, spasi").

Potpuno irelevantno koja je bila prvobitna namena pesme ako se ona kao takva ustoličila kao himna. Kakve vi gluposti pričate, ovo je prosto neverovatno. Po toj logici, Srbija je isto tako sekularna država, pa se postavlja pitanje zašto se himna obraća bogu, ako već ona po vama treba da odražava društveno uređenje? Smešno! Nije pesma ni ustav ni zakon pa da se menja u skladu sa društvenim previranjima.

P.S. Ova _andjela_ je nešto hiperaktivna poslednjih dana na forumu. Odjednom se pojavila, ima mišljenje o svemu i ne libi se da ga nameće.
[ flylord @ 11.06.2009. 11:37 ] @
Nije svaka pesma umetnicko delo. I sta fali da se menja? I gde pise da ne moze se menja?
[ jablan @ 11.06.2009. 11:52 ] @
Citat:
bttpNije pesma ni ustav ni zakon pa da se menja u skladu sa društvenim previranjima.

Pesma nije ali himna jeste. Ako ti je tako lakše, smatraj da je u pitanju potpuno nova pesma sa starom melodijom.
[ bttp @ 11.06.2009. 12:03 ] @
Citat:
flylord: Nije svaka pesma umetnicko delo. I sta fali da se menja? I gde pise da ne moze se menja?

Ako misliš na pesme tipa Grand parada onda i nije, ali ova pesma o kojoj govorimo svakako jeste. Znaš kako, ono što se podrazumeva obično nigde ne piše, a koliko znam postoji i neki zakon o autorskim pravima, sad što nema ko da se pozove na autorska prava u vezi sa himnom to je drugi problem, što ne znači da ih automatski treba uzurpirati.
Citat:
jablan: Pesma nije ali himna jeste (ustav i zakon prim. prev.). Ako ti je tako lakše, smatraj da je u pitanju potpuno nova pesma sa starom melodijom.

E kakvih gluposti ću se još načitati ovde danas... Znači Srbija je klerikalna republika sa crkvom kao vrhovnom sudskom vlašću (Bože pravde).

A ko je autor tog "potpuno novog teksta"? Jel navedeno negde? Ako je naveden originalni autor, onda je uzurpirano autorsko pravo, a ako je naveden Boris Tadić ili ko već, onda je to OK, jer kod nas "sve može".
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 12:04 ] @
Citat:
bttp: Potpuno irelevantno koja je bila prvobitna namena pesme ako se ona kao takva ustoličila kao himna. ...


Ustolicila se? Pa dobro, jesi nasao vremena i pregledao period od kada do kada 'Boze pravde' vazi kao himna? Da pesma nije usvojena kao himna, danas ni ne bi bila himna, nego samo pesma. Ili je tvoj komentar vise umetnicke prirode - da ne treba menjati nesto iz svog postojanog oblika?

p.s. Hvala na komplimentima.
[ flylord @ 11.06.2009. 12:15 ] @
ne postoje autorska prava na tu pesmu, tako da moze da je menja ko hoce, i kol'ko hoce
[ superbaka @ 11.06.2009. 14:25 ] @
i meni smeta pominjanje boga u himni jer vredja moja antiteisticka osecanja i stoga je postujem samo u onoj meri koliko je dovoljno da me zakoni ne sankcionisu...
[ jablan @ 11.06.2009. 15:46 ] @
Citat:
superbaka: stoga je postujem samo u onoj meri koliko je dovoljno da me zakoni ne sankcionisu...

hehe, šta li ovo podrazumeva... ;)
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 15:51 ] @
Podrazumeva da covek ima svoje misljenje, koje moze a i ne mora da se svidja drugim ljudima.
[ maliradojca @ 11.06.2009. 16:02 ] @
Citat:
superbaka: i meni smeta pominjanje boga u himni jer vredja moja antiteisticka osecanja i stoga je postujem samo u onoj meri koliko je dovoljno da me zakoni ne sankcionisu...

A "God save the queen" ?
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2009. 17:54 ] @
@supberbaka,

Citat:

i meni smeta pominjanje boga u himni jer vredja moja antiteisticka osecanja i stoga je postujem samo u onoj meri koliko je dovoljno da me zakoni ne sankcionisu...


Ali razmisli malo - nije li to kul, himna u kojoj se cela zemlja obraca nekom zamisljenom stvoru - najbolja moguca suma iracionalnosti na jednom mestu... :-)

Sa druge strane, ne vidim sto bi to bio neki problem - ljudi su ocigledno prihvatili to kao himnu, i radi stvar (ljudi, stoje... drze ruku na srcu, osecaju neki ponos i takoto). Tebe ne vidim zasto bi to specijalno doticalo, ako si antieista - mislim, spominjanje nekog zamisljenog stvorenja - mogli su umesto "boze" da stave i "deda mraze"... mene to ne bi uvredilo, stavise bilo bi mi komicno do neke mere - nije valjda da su te vredjale pesme deda mrazu... sto bi te vredjalo ovo :-)

Evo i moje verzije, mislim kad su mogli da izbace kralja, moze i ovaj edit:

Citat:

Deda mraze, ti što spase
od propasti do sad nas,
čuj i od sad naše glase
i od sad nam budi spas.

Moćnom rukom vodi, brani
budućnosti srpske brod,
'Mraze spasi, 'Mraze hrani,
srpske zemlje, srpski rod!
Srbiju nam Mraze brani,
moli ti se srpski rod!

Složi srpsku braću dragu
na svak dičan slavan rad,
sloga biće poraz vragu
a najjači srpstvu grad.


Ko zna, mozda jednog dana i ovo postane himna - slobodni prepevi su sada u modi :)
[ _andjela_ @ 11.06.2009. 18:07 ] @
Lepo je videti da jos neko veruje u Deda Mraza.
[ flylord @ 11.06.2009. 18:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: judi, stoje... drze ruku na srcu, osecaju neki ponos i takoto


zasto bih osecao ponos dok slusam muziku? Cak mi se pesma i ne svidja.


[ _andjela_ @ 11.06.2009. 18:29 ] @
Da li postoji neka pesma koja ti se svidja, koja bi mogla da konkurise za himnu?
[ jablan @ 11.06.2009. 18:34 ] @
Citat:
bttp: E kakvih gluposti ću se još načitati ovde danas... Znači Srbija je klerikalna republika sa crkvom kao vrhovnom sudskom vlašću (Bože pravde).

Da li ti misliš da je to glupost ili ne potpuno je irelevantno, sam tekst himne je deo zakona o grbu, himni i zastavi:

http://www.b92.net/srbija2020/...p?dd=24&mm=2&yyyy=2009

Dakle, promena teksta himne svodi se na promenu dotičnog zakona. Nema tu nikakve velike zavere ili misterije, osim za one koji je vide i tamo gde ne postoji.

A ovo posle za klerikalnu republiku nisam razumeo šta hoćeš da kažeš, ja to svakako nisam ni rekao ni implicirao.

Što se "kršenja autorskih prava" tiče, ona su em istekla, em bi se verovatno i sam autor ponosio time dokle su dogurali njegovi stihovi, pisani po "partijskom" zadatku, nekom plemiću za neki rođendan. Ne verujem da bi se bunio... ;)
[ flylord @ 11.06.2009. 18:41 ] @
Citat:
_andjela_: Da li postoji neka pesma koja ti se svidja, koja bi mogla da konkurise za himnu?


moze bilo koja pesma od Clawfinger :O

Moje pitanje je (da li mi se svidja ili ne, to je stvar ukusa, i lepo si rekla da o tome ne vredi diskutovati), zasto bih se osecao ponosnim dok slusam neku pesmu?
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2009. 18:47 ] @
Poenta price je da je himna "Boze Pravde" sa tematikom onakvom kakva jeste nesto sto je vecinski podrzano i prihvaceno u Srbiji (indirektno preko izabranih organa vlasti)

Dakle... himna je po meri vecine.

Citat:
flylord
zasto bih osecao ponos dok slusam muziku? Cak mi se pesma i ne svidja.


Pa ne osecam ni ja nikakav ponos niti imam takve pobude, samo kazem da ima dosta ljudi koji ih imaju - i dosta tih ljudi ocigledno podrzava tu himnu gde se od zamisljenog stvorenja trazi nekakva pomoc. Ne zelim da ulazim u motive ili razloge za takav iracionalan zahtev, ali ako im to radi posao... sto da ne.

Kako je u pitanju demokratija, glasalo se... izabralo se, i sad moras da zivis sa tim :-)
[ maliradojca @ 11.06.2009. 20:51 ] @
Citat:
_andjela_: Da li postoji neka pesma koja ti se svidja, koja bi mogla da konkurise za himnu?

Ni meni se ne svidja Boze pravde, nema mi melodiju za himnu, i ne nemam neka posebna osecanja kada je cujem.
Moj favorit je za himnu je Onamo namo, ime melodiju za himnu i mnogo lepse reci, mada opet, tekst nije bas primeren nasem vremenu, i ako bi se danas koristila za himnu morala bi dosta da se "frizira",ali melodija je bas lepsa od trenutne. http://www.njegos.org/onam.htm
[ bttp @ 11.06.2009. 21:37 ] @
Ima dobar refren, samo je problem što se do njega "teško" dolazi. Refren počinje tek nakon 12. takta i traje do 20. a u većini slučajeva kad se intonira himna (neki sportski događaji i sl.), oni intoniraju prvih 12 taktova i ništa od refrena. Trebalo bi ili da im se skrene pažnja da se naša himna intonira u 20 taktova ili ne znam šta, da se nekako prearanžira.

Evo sad sam merio, recimo britanska himna se cela odvrti u 15 taktova i to tročetvrtinskih, dok za našu samo do kraja prvog refrena treba 20 četvoročetvrtinskih taktova.

I tako..
[ jablan @ 11.06.2009. 21:57 ] @
Citat:
bttp: Trebalo bi ili da im se skrene pažnja da se naša himna intonira u 20 taktova ili ne znam šta, da se nekako prearanžira.

Ne puštaju oni himne po taktovima, već po trajanju. Dovoljno je da im se pošalje verzija nešto bržeg tempa. Inače, upoređivati trajanje kompozicije po taktu (4/4 vs 3/4) je blago rečeno smešno...

BTW, nije li engleska himna ona u kojoj je menjan originalni tekst, pa bog više ne čuva kralja, nego kraljicu?
[ bttp @ 11.06.2009. 22:09 ] @
Prvo nisam upoređivao po vrsti takta već po broju taktova, a vrstu sam samo naveo. A šta je tu tebi toliko smešno, da nisi ti možda profesor solfeđa pa su ti kao takve stvari jako smešne?

Da ti ja kažem, ti si smešan, jer uvek i po svaku cenu se trudiš da nešto kontriraš a u suštini samo smaraš. Da li si 100% siguran da intoniraju himne tako kako ti misliš? Ustvari bolje go get laid, pošto ti to očigledno u životu fali.

A evo ja ću ti učiniti koliko mogu sa svoje strane da ti olakšam i da ti priznam da si najveći car i da sve znaš i da si uvek i apsolutno za sve u pravu. Srećan?
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2009. 22:13 ] @
Citat:
jablan
BTW, nije li engleska himna ona u kojoj je menjan originalni tekst, pa bog više ne čuva kralja, nego kraljicu?


Gde njih nadje - prvo, ako mislimo na UK, njihova himna nije nesto sto je zakonski akt parlamenta (niti imaju Ustav) a drugo, tamo Engleska, Skotska, Sev. Irska imaju svoje himne...

Oni su vrlo kompleksan slucaj - i nista nije sigurno, ali nekako funkcionise :)
[ bttp @ 11.06.2009. 22:17 ] @
Evo ruska himna isto staje u 20 taktova, kao i naša samo što njihovu uvek intoniraju celu a našu prekinu posle 12. takta. I to ima jako male veze sa vremenskim trajanjem jer se većina himni intonira manje više istim tempom.

Francuska isto traje 20 taktova, ali se intonira malo bržim tempom.

Američka traje čitavih 24 ili 25 taktova, i naravno uvek se intonira cela.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2009. 22:21 ] @
Citat:
Jablan
Ne puštaju oni himne po taktovima, već po trajanju. Dovoljno je da im se pošalje verzija nešto bržeg tempa. Inače, upoređivati trajanje kompozicije po taktu (4/4 vs 3/4) je blago rečeno smešno...


Sto me podseti - "Boze Pravde - Special Edition 160 bpm" iliti "God is a DJ" :-)