Ovo sto si ti uradio
Citat:
Ja sam imao jedno resenje ovog problema gde sam Append Query-em popunjavao tabelu u kojoj sam cuvao podatke o obavljenoj prodaji (racun broj, artikl, kolicina, cena...).
bio je, i jos uvek je tradicionalni metod resavanaj problema promene cene. jednostavno, kad napravis prodaju, sacuvas trajno podatak o ceni. Kad se kasnije promeni cena u glavnom cenovniku, ona ce da vazui za nove transkcije.
Teorijski, ovaj nacin je 'losije' resenje od onoga sto Getsbi predlaze. Pracenje cene pomocu VaziDo podatka ce verovatno u buducnosti postati pravilo i nepisani standard. Za sada, dobro je kako si uradio. Teorijski, pamtis nepotrebno podatke (cana koja se cuva uz svaku tarnsakciju) ali su zato kveriji mnogo jednostavniji.
Ako bude vremena, bilo bi lepo postaviti primere za oba nacina. Ne da bi se pokazalo da je jedna nacin bolji od drugoga, nego da se vidi da to moze na dva nacina.
Inace, posto nisam iz knjigovodstvene branse, mene je dugo bunio pojam 'nivelacija cene'. To je u Evropi nesto mnogo komplikovano. U USA i Kanadi, niko nije duzan nikome da objasnjava zasto je jedan isti artikl prodat po dve razlicte cene u istom danu dvojici kupaca, ponekad i istom kupcu. Ovde je moguce cenkati se i u momentu prodaje dobiti recimo 20% popusta na cenu koja je 'vazeca'. Veoma ceste su rasprodaje tipa "Platis jedan, sledeci je upola cene" pa za jednu kosulju platim 10$ i sledeca, ista takva, kosta $5. Znaci, isti artikl, isti kupac, isti racun, dve razlicite cene. U ovakvom okruzenju jedini metod koji funkcionise jeste ono sto ti radis - zapisati uz svaki artikl na racunu po kojoj je ceni prodat. Ili, kupovina automobila, novih ili polovnih. Tu se uvek cenjkate, bas kao u bazarima u Turskoj i dva identicna auta prodata istog dana u istoj radnji verovatno ce izaci napolje po razlicitim cenama. Cenovnik, kao knjigovodstveni dokument, jednostavno ne postoji niti koga (drzzavu, inspekciju, poreznike) interesuje. Vazno je da se svaka prodaja ubelezi u knjige, cena po kojoj je roba prodata i koliko je drzavi uplaceno poreza za tu transakciju (kao vas PDV). Ne poredim dva sistema poslovanja da bih tvrdio da je jedan bolji od drugoga, smo ukazujem da u razlicitim uslovima mozemo primeniti razlicite metode resavanja naoko istog problema.
Posto je masovna upotreba kompjutera pocela u Americi, verovatno su i prvi knjigovodstveni programi pisani za americke uslove, pa su ih u Evropi prepisali i prilagodili lokalnim uslovima. U tom procesu su se verovatno provukle i neke americke metode, koje bi mogle biti resene i drugacije. Jedna od americkih metoda jeste i ovo zapisvanje cene za svaku transakciju. Nije lose jer ocigledno radi, ali moze i drugacije
