[ sasa022 @ 13.06.2009. 05:37 ] @
Citat:
Slavio rođenje ćerke, bacio bombu na trubače!
Z. Đ. iz užičkog naselja Pora bacio je u svom dvorištu bombu na trubače za vreme proslave rođenja ćerke! U strahovitoj eksploziji od gelera su povređena petorica trubača orkestra Vidoja Filipovića iz Milićevog Sela kod Arilja! Trubačima je ukazana pomoć u užičkoj bolnici, a u eksploziji bombe uništeni su dve trube i bubanj.
Veselje povodom rođenja drugog deteta Z. Đ. je organizovao preksinoć ispred svoje kuće u naselju Pora. Na slavlje koje je počelo oko 21 čas došli su rođaci, prijatelji i komšije Z. Đ. U međuvremenu su došli i trubači orkestra Vidoja Filipovića.
Dva sata kasnije odjeknula je strahovita eksplozija u dvorištu, a potom su se čuli jauci, kuknjava pa je nastala opšta bežanija! Trubači su pali kao pokošeni!
- Z. Đ. je usred proslave bacio bombu u drugi kraj dvorišta. Međutim, "kašikara" je zakačila granu drveta i eksplodirala nasred dvorišta! Bilo je stravično, mislio sam da je poginulo nekoliko ljudi! Nastale je panika, jer je mnogo ljudi bilo na proslavi, pa mnogi nisu znali šta se dogodilo u dvorištu. Trubači su ležali na travi i previjali se od bolova - pričaju očevici.
Na sreću, članovi orkestra zadobili su lakše povrede.
- Oko 23 časa čuo se jak prasak, a potom sam video čoveka da je pao, neki su kukali. Nismo znali šta se dogodilo. Članovi mog orkestra pali su na zemlju, neki su kukali - kaže Vidoje Filipović, šef orkestra.
Pevač Vesko Simić zadobio je lakše povrede od gelera.
- Basista je bacio bas i počeo da zapomaže, a ja sam osetio vrelinu i bol u leđima! Kao da me je neko udario motkom, pa sam legao. Ljudi su se okupili oko mene i vikali: "Umire čovek!" Uzvraćao sam im da mi nije ništa - kaže Vesko Simić.
Lakše povrede zadobili su i trubači Zoran Dimitrijević, Miodrag Marjanović, Jakov Radojičić i Nebojša Zirković, koji su uspeli da se automobilom prevezu do užičke bolnice, gde im je ukazana pomoć.

Domaćin Z. Đ. policiji je rekao da je hteo da što bučnije proslavi rođenje ćerke.
- Uzeo sam defanzivnu bombu "M75" i bacio je što sam jače mogao, prema pustom i praznom delu dvorišta. Međutim, bomba je verovatno u letu zakačila grane stabla i pala, a potom eksplodirala na svega pet-šest metara od trubačkog orkestra - rekao je očajni Z. Đ.
Tokom policijskog saslušanja, Z. Đ. se pokajao zbog nepromišljenosti, a poznanici za njega kažu da nije sklon takvim ispadima. Ipak će, najverovatnije, morati na sud, zbog izazivanja opšte opasnosti i nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih naprava.


http://www.pressonline.rs/page...&id=68674&sectionId=39


Gde su granice ljudske gluposti ?

[ drdrksa @ 13.06.2009. 07:00 ] @
O Isuse ...
[ Stole_sto_ljubi_zene_gole @ 13.06.2009. 07:51 ] @
Totalni car...
[ Horvat @ 13.06.2009. 11:01 ] @
samo mi nije jasno kakve jebene veze ima bacanje kasikara sa slavljenjem :! ,ovo jos veci idiotluk nego pucanje "u vazduh"
[ SlobaBgd @ 13.06.2009. 11:03 ] @
Šta qrac pokajao se, slavio i hteo da što bučnije proslavi, pozvao celo selo!!! To je najgori oblik bahatosti i qrčenja koji treba debelo kazniti! Zbog takvih bučnih, sirovih, samoživih buzdovana i jesmo na najgorem glasu! Treba ih istrebiti pa makar niko ne ostao u ovoj zemlji! Grrrr!!!
[ _andjela_ @ 13.06.2009. 11:15 ] @
Bas je romantican. Stigao da izbaci kasikaru iz kuce, a nije pokazao nikakvo interesovanje da sredi sta vec kad mu zena prolazi kroz trudnicke bolove, porodjaj, dojenje i sl. Radja mu se drugo dete, stigao je da baci kasikaru, a gde mu je ovo prvo dete?

Citat:
Domaćin Z. Đ. policiji je rekao da je hteo da što bučnije proslavi rođenje ćerke.

I vatromet je fin, a ljudi prezive.

Zove ih u goste, a ovamo ih ranjava. Prostak.
[ Catch 22 @ 13.06.2009. 11:16 ] @
Trubači obično svojom kakofonijom i podstiču u slušaocu agresivne reakcije, bar oni priučeni kakvih najviše i ima.
Posle ovoga će biti opasno posećivati manifestacije, kao čto je "Sabor u Guči" i slične... osim u pancir košulji.
[ pitikovski @ 13.06.2009. 11:18 ] @
Da mu se rodio sin umesto cerke verovatno bi digao kucu i sve goste u vazduh.
[ germanchc @ 13.06.2009. 13:24 ] @
Heheh... tako treba ...
[ Srđan Pavlović @ 13.06.2009. 14:56 ] @
Citat:
najverovatnije, morati na sud


Najverovatnije? Aj sto civil ima bombu u kuci, ali sto je jos i upotrebio....
[ Horvat @ 13.06.2009. 17:13 ] @
treba da guli robiju prvo jer je posedovao kasikaru
drugo jer ju je upotrebio
kada se sve zbroji,da odsluzi minimum 50 godina...

[ _andjela_ @ 13.06.2009. 17:19 ] @
A jel'? Pa da izadje da vidi unucad, ako prezivi?

Zasto da mu drzava placa udoban smestaj i hranu, ako se ponasao kako se ponasao?

[ Horvat @ 13.06.2009. 17:21 ] @
ko je pominjao udoban smestaj? ;)

nek tuca kamenje neko,u kamenolomu,nek bude od koristi neke,ili rucno da ubacuje minirano kamenje u one ogromne kamione
ono,pored njega ogroman bager tovari,a on rucno da ubacuje...

sto se tice gledanja unucadi,nisam gledao koliko ima godina,ok,nek se povisi na 70 godina...
[smrtna kazna nije dozvoljena zakonom ;)...jedino da ga proguta mrak]

Citat:
a poznanici za njega kažu da nije sklon takvim ispadima.


pu jbte,jadan on,tako nevin,samo drzi par kasikara u kuci i baca ih okolo,a miran covek,dobrica...
[ Laki_Gen @ 13.06.2009. 18:15 ] @
Legenda....
[ mrle 011 @ 13.06.2009. 19:50 ] @
kako kaze stanislav u radovanu III, svadba (slavlje) koja prodje ispod 14 mrtvih nije svadba nego sranye.
[ Zeleni zub @ 13.06.2009. 23:16 ] @

Komentari na pressovom sajtu su...
[ kelja @ 14.06.2009. 00:13 ] @
Citat:
pitikovski: Da mu se rodio sin umesto cerke verovatno bi digao kucu i sve goste u vazduh.


Citat:
Zeleni zub: Komentari na pressovom sajtu su...


evo nekoliko, na brzinu odabranih:

Citat:
Sledeci put, covece, koristi ofanzivnu bombu. Ni jednog svirca nisi ubio, a dete ti se rodilo. Jebes tebe.


Citat:
...to se u trubu ubaci a ne da se zagranu zakaci i napravi steta,treba za svaku trubu po jedna bomba........a za bubnjara zolja...sve ima zasta sluzi!?


Citat:
Rodjenje deteta nije mala stvar, a to se moze svakome dogoditi! Ipak ne treba dizati buku - niko nije stradao.


Citat:
Molim vas , naveli ste ime vodje trubaca , selo odakle je , kucni broj , broj fiksnog telefona , broj mobilnog telefona. A od podataka o ovom mentolu bombasu samo inicijali Z. DJ. -- DA SE NE RADI SLUCAJNO O MLADJEM MALOLETNIKU.


I pobednicki komentar:

Citat:
Sve je dobro kad se dobro svrsi...


Itd, itd...



Ahahahaahahahaa, i ovaj je carski:

Citat:

IMAM TRI SINA

koja budala moze da slavi rodjenje cerke!!!??

SVASTA.


[ Zoran Rodic @ 14.06.2009. 06:52 ] @
Citat:
Horvat:samo mi nije jasno kakve j****e veze ima bacanje kasikara sa slavljenjem :! ,ovo jos veci idiotluk nego pucanje "u vazduh"


Kako bre?

Pa to je nacionalni folklor ... eno i Kusturica u svakom filmu puca na muziku ... nije mu ni tenak stran ...

Stari je običaj da se na svadbu pozovu 3 orkestra
Prvi svira, drugi se odmara a treći gađa srčom

Defanzivna ručna je samo varijacija na temu
[ Horvat @ 14.06.2009. 10:08 ] @
Citat:
Molim vas , naveli ste ime vodje trubaca , selo odakle je , kucni broj , broj fiksnog telefona , broj mobilnog telefona. A od podataka o ovom mentolu bombasu samo inicijali Z. DJ. -- DA SE NE RADI SLUCAJNO O MLADJEM MALOLETNIKU.


ovo i mene iznenadjuje
cuvaju mu "identitet" kao da je ne znam ko,pa se boje napisati mu ime i prezime,da se slucajno ne bi znalo ko je ova jebena budala...

@zoran da da,bez 3 bataljona nista,a ;)
[ ptak 13. @ 14.06.2009. 11:06 ] @
Haha koji debil. Znaci ne mogu da verujem kakvih debila ima, ludak. Dobro nije komsijama delio C4 da se igraju kao petardama :)) U civilizovanim zemljama se tako nesto slavi na mnogo pristojniji nacin, a srecni tata se brine o drugim stvarima. Dok kod nas se onmah cepa odelo pa onda drugo pa trece, dok mu ne ispraznimo ormar, pa onda pivo jedno drugo trce dok se svi ne ponapiju pa onda pucanje u vazduh i sve to zarad cega, koja je svrha ?!
Stvrano kad pogledam jedino mi imamo neke obicaje koji su skroz na skroz ludacki i debilozni.
Rodjenje-Pijanka, cepanje garderobe, lumperaj sve case i flase polomiti i sl.
Sahrana- Zdranje, zamascivanje tanjira, krkanje, plakanje, onda venci jedno 20-30 komada, pa onda sto veci spomenik ako je moguce i kucu da mu sazidamo, pa onda ostavljaju pare, pa hranu pa cigare pa pice.
Svadba- Lumperaj do zore i onda samo udesi, ponekad neka tuca, lomljenje inventara, penjanje po stolovima i sl.
Sad u modi 18. rodjendan diskoteka, tehno muzika i narodna i samo alkohol.

Dok recimo ovo u zemljama koje su mnogo razvijenije, kulturnije civilizovanije se radi ovako.

Rodjenje- Srecni tata je u bolnici pored zene, kuci sredi sve za docek novorodjenceta, prima cestitke i slavi na jako tih nacin, umeren, ne dere se, ne cepaju ga, pravo druzenje, uzivanje....
Sahrana- Samo najbliza rodbina sahrani preminulog, i par prijatelja, spomenik jako pristojnih razmera, ne jede se nista, svako svojoj kuci, ne prave se ruckovi do godinu dana i sl.
Svadba- Takodje kulturna, umerena zurka, uz muziku koju slusa vecina i tako....

Uglavnom mnogo smo smesan narod, pa kad se setim ono da se mlada i mladozenja gaze, pa da se baca sito i to. Pa evo i ovaj ludak uveo bacanje bombe u dvoriste, sadsvi koji imaju kuci kasikaru ima da traze super mesto za baciti bombu.....i smesno i zalosno :))))
[ 3D-Elite @ 14.06.2009. 11:53 ] @
Bolesno...

Jel moze neko da objasni koja je razlika izmedju ove "Defanzivne" koja je bacena i "Ofanzivne" rucne bombe?
[ fanfon @ 14.06.2009. 12:49 ] @
To je greska koja je jos uvek prisutna. Od 2. Svetskog rata je prestala ta razlika jer od tada ofanzivnih ručnih bombi skoro više da nema. Ofanzivna ručna bomba imala je tanku limenu košuljicu i služila je za uklanjanje prepreka pri rovovskim jurišima (bodljikava žica i slično); defanzivna je služila za odbranu od neprijateljskog pešadijskog juriša i zato je bila sa prefragmentiranim telom, da se raspadne na opasne komadiće i da ubije
[ Flo33 @ 14.06.2009. 19:10 ] @
ptak13, ne treba mešati običaje sa glupostima. Nigde običaj ne nalaže bombe, lomnjenje, itd.. A svaki narod ima neke običaje. Ako su tebi smešni običaji tvog naroda kakvi će biti nekog drugog? A običaji su ništa drugo nego kulturno nasleđe. Problem sa našim običajima je što je mnogo kultura prošlo ovim prostorima, a mi smo od svih prihvatili po nešto. Pa sve to liči na džumbus. A i ruku na srce, kada bi morao da prisustvujem običajima za koje si ti naveo kao normalne, trudio bi se da dobijem dijareju u to vreme. Pozdrav.
[ Srđan Pavlović @ 14.06.2009. 19:36 ] @
Uvek se nesto moze proslaviti i sa zdravom dozom odgovornosti, bio to neki verski ili svetovni praznik.
Ovo bahanalisanje oruzjem je nesto najgore sto postoji. Koliko su samo puta zbog toga poginuli nevini.
[ ptak 13. @ 14.06.2009. 23:01 ] @
Citat:
Flo33: ptak13, ne treba mešati običaje sa glupostima. Nigde običaj ne nalaže bombe, lomnjenje, itd.. A svaki narod ima neke običaje. Ako su tebi smešni običaji tvog naroda kakvi će biti nekog drugog? A običaji su ništa drugo nego kulturno nasleđe. Problem sa našim običajima je što je mnogo kultura prošlo ovim prostorima, a mi smo od svih prihvatili po nešto. Pa sve to liči na džumbus. A i ruku na srce, kada bi morao da prisustvujem običajima za koje si ti naveo kao normalne, trudio bi se da dobijem dijareju u to vreme. Pozdrav.



E brate sve je to sastavni deo nas kao naroda. I od toga ne mozemo da bezimo....ok je sve to ali o ukusima ne vredi raspravljati samo ja mislim da su neki narodi malo civilizovaniji od nas sto se toga tice....ali ima i onih koji su bas indijanci :)) Ne kazem da na svadbi slusamo klasiku i betovena mada nekome je i to OK ali mislim da ga preterujemo sa obicajima i ovo je za srecu, ovo da se razbije maler....itd

Citat:
Kernel-1: Uvek se nesto moze proslaviti i sa zdravom dozom odgovornosti, bio to neki verski ili svetovni praznik.
Ovo bahanalisanje oruzjem je nesto najgore sto postoji. Koliko su samo puta zbog toga poginuli nevini.


Naravno, pa cak i ako se neko napije moze biti OK ali ako je ta osoba iople pri sebi da ne baca bombe, puca iz vatrenog uruzja i tome sl. Samo me zanima sto ga daju kao inicijale, onda koliko ce biti osudjen za ovo....i jedino zalosno jesu ljudi koji ni krivi ni duzni primise gelere i zena i dete koji su sad malte ne prepusteni sami sebi.
[ boccio @ 15.06.2009. 12:32 ] @
Citat:
Flo33: ptak13, ne treba mešati običaje sa glupostima. Nigde običaj ne nalaže bombe, lomnjenje, itd.. A svaki narod ima neke običaje. Ako su tebi smešni običaji tvog naroda kakvi će biti nekog drugog?

Tacno. Samo je problem sto u nasem narodu od obicaja ni O nije ostalo, a 99% cine gluposti. Drugi je problem sto 90% ljudi ne razlikuje pravi obicaj od novokomponovane i/ili zatucane prakse neobrazovanog sloja ljudi u koji spada sve navedeno na ovoj temi.

Citat:
Flo33:
A običaji su ništa drugo nego kulturno nasleđe. Problem sa našim običajima je što je mnogo kultura prošlo ovim prostorima, a mi smo od svih prihvatili po nešto.

Mudro zboris :) Znaci kulturno nasledje je da se pevaljka u dlakavim carapama penje na astal i da joj guram 100 marke u sise? Ili da nosim pusku na svadbu? Alo, prijatelju, anno domini 2009. - necu da iko bre nosi pusku na svadbu, kakvi bre obicaji :) Upraznjavanje obicajnih rituala tokom ceremonija u narodu (svadba, sahrana, etc.) u sebi nosi odredjenu simboliku - kao sto je npr. unosenje badnjaka za Bozic. To je obicaj srpskog naroda. Ne puska. Ne pevaljka. Ne dranje ispod satre 3 dana.

Citat:
Flo33:
A i ruku na srce, kada bi morao da prisustvujem običajima za koje si ti naveo kao normalne, trudio bi se da dobijem dijareju u to vreme.

Da, to objasnjava dosta toga do sad izrecenog :) Tebi je, dakle, prihvatljivija sahrana sa 800 ljudi i 20 profi narikaca koje skacu po kovcegu uz lokanje i zdranje nasred groblja, nego tih i dostojanstven ispracaj najuze familije?

Civilizacija i evolucija ne znace bas previse u toj knjizi standarda, izgleda...
[ _andjela_ @ 15.06.2009. 13:20 ] @
Citat:
boccio: Da, to objasnjava dosta toga do sad izrecenog :) Tebi je, dakle, prihvatljivija sahrana sa 800 ljudi i 20 profi narikaca koje skacu po kovcegu uz lokanje i zdranje nasred groblja, nego tih i dostojanstven ispracaj najuze familije?

Civilizacija i evolucija ne znace bas previse u toj knjizi standarda, izgleda...


Off topic pitanje:

Da li te narikace budu placene, bas kao i ove pevaljke? Manje/vise?
[ jablan @ 15.06.2009. 13:28 ] @
Citat:
_andjela_: Da li te narikace budu placene, bas kao i ove pevaljke? Manje/vise?

Logično je da budu plaćene više, s obzirom da ne dobijaju bakšiš. ;)
[ _andjela_ @ 15.06.2009. 13:36 ] @
Citat:
jablan: Logično je da budu plaćene više, s obzirom da ne dobijaju bakšiš. ;)


OK. Kapiram da ti je moje pitanje smesno, ali nikad nisam bila na sahrani gde su profesionalne narikace, pa me je zanimao aranzman i kako to funkcionise. S' obzirom da se zovu profesionalne (ili kako vec) i da ih je dvadeset, da li to znaci da putuju u tandemu ili je to individualni aranzman?

p.s. Ne sabotiram temu, nego je bezveze da otvaram temu o sahranama.
[ boccio @ 15.06.2009. 13:42 ] @
Jel to zaista bas toliko bitno :) Otkud znam da li idu u parovima, trojkama ili kako vec, i ne verujem da iko ovde ima njihov cenovnik u Excelu... dzizs...
[ _andjela_ @ 15.06.2009. 13:57 ] @
Ne kapiram sto si se ljutnuo. Pise da je MadZone.

Pitala sam, jer me zanima u smislu kulturoloskog fenomena, a ti si sam napisao sta se daje pevaljkama, pa rekoh da upitam kakav je aranzman sa ovim drugim.

A ako ne znas, da li ima neko ko zna?

[ boccio @ 15.06.2009. 13:59 ] @
ma de sam se ljutnuo, samo mi smesno pitanje :)
[ jablan @ 15.06.2009. 14:08 ] @
Citat:
jablan: Logično je da budu plaćene više, s obzirom da ne dobijaju bakšiš. ;)

Sa druge strane, posao manje šteti zdravlju: radi se u toku dana, na čistom vazduhu, a i gosti manje izvoljevaju. Pitanje stvarno nije jednostavno.
[ _andjela_ @ 15.06.2009. 14:14 ] @
Kako ne steti zdravlju?

A opekotine od sunca, ili da pokisnu, ili da se smrznu? Glasne zice odose. Potrosi se dosta energije (citaj: dodatna potreba za hranom).

Pevaljke su bar uvek ususkane ako je zima i ne peku se na suncu (rostilj pred nastup ne racunam).

Da li neko zna u kojim delovima zemlje se narikace vide kao normalna pojava, tj. sastavni deo sahrana?
[ ptak 13. @ 15.06.2009. 14:38 ] @
Citat:
_andjela_: Kako ne steti zdravlju?

A opekotine od sunca, ili da pokisnu, ili da se smrznu? Glasne zice odose. Potrosi se dosta energije (citaj: dodatna potreba za hranom).

Pevaljke su bar uvek ususkane ako je zima i ne peku se na suncu (rostilj pred nastup ne racunam).

Da li neko zna u kojim delovima zemlje se narikace vide kao normalna pojava, tj. sastavni deo sahrana?


He totalno skrenusmo sa teme ali ajd da odgovorim.
Pa kod nas mislim da se angazuju u BGD i okolini sobzirom da ako se ne varam onaj ludi Ognjen Amidzic je kao Oskar posecivaso prodavnicu pogrebne opreme i tamo sam i ja prvi put u zivotu video te "profesionalne kukumavke" tako da mislim da ima potraznje za tim u BGD i okolini....
Po meni takodje jos jedna u beskonacnom nizu gluposti u nasoj zemlji :))))))

[ Srđan Pavlović @ 15.06.2009. 15:39 ] @
Što kaže Bora Čorba - "Za mnom nema ko da plače, pa plaćaju narikače..."

Što reče Anđela, kulturološki fenomen... i glupost pangalaktičkih razmera. Zamišljam kako izgleda njihova proba.
[ vladd @ 15.06.2009. 19:57 ] @
Ne bas kulturoloski, vec obicaj nastao u teskim vremenima. I tacno se znalo kada se koriste usluge narikaca. I nacin cascavanja, nadoknade, kako bi se moderno reklo inkasa.
Najcesce u naturi, od robe koja se (po obicaju) nosila na groblje.

A onda je nastala pljacka, bahato bogacenje i orgijanje.

Crkvena knjiga Trebnik, bacena je kao zastarela, posto propagira skromnost u obelezavanju svetih dana, i preslo se na blagoutrobije, muziku, i pucacke ili eksplozivne aktivnosti.

Kakva je to svadba bez sedam mrtvih

Bahata malogradjanstina je ustanovila orgijaska pravila, sa neverovatnom kolicinom neukusa, zaostalosti i primitivizma, a posto se tome nije se stalo na put, umesto, obicajnih, kulturoloskih, dobili smo paganske obrede.

Narocito za svadbe, makaze pod krevet, peceni pilici sa glavama( da se "ne ide kroz zivot i brak bez glave"), razno vezivanje cvorova i bajanja, a najsimpaticnija je "mladina supa". Kada je "mlada" vremesna, a da bi je nova familija "prihvatila"...pa preskakanje korita, kicenje, vulgarna otimacina novca na svakom koraku, namenjena prikazivanju "sirokosti"

poz

P.S.
"Mladina supa" se kuva od vode u kojoj se matora "mlada" kupala
[ commissar @ 15.06.2009. 20:00 ] @
Cije su navijace "oni drugi" svojevremeno zvali narikacama? Partizan ili Zvezda?
[ ptak 13. @ 15.06.2009. 20:01 ] @
E pa gledali ste ivkovu Slavu to je otprilike tako samo u praksi je malo malo slobodnije sto se puskaranja tice :))

E sad da naprave jos neki film o sahrtani, pa svadbi i da se prikazemo svetu u pravom svetlu :)))
[ boccio @ 15.06.2009. 21:45 ] @
Citat:
vladd:
Bahata malogradjanstina je ustanovila orgijaska pravila, sa neverovatnom kolicinom neukusa, zaostalosti i primitivizma, a posto se tome nije se stalo na put, umesto, obicajnih, kulturoloskih, dobili smo paganske obrede.

Potpuno tacno. Sto je jos tuznije, paganski obicaji koji su duboko ukorenjeni u nasem narodu se mahom pripisuju hriscanskim ili sto je jos gore, "starim srpskim" obicajima. Primera je nebrojeno, a meni u secanju najsveziji - bacanje novcica u coskove prostorije uz bajanje "rojite se, kotite se" ili nesto slicno (tako nacuh). Mislim... anno domini 2009...
[ Horvat @ 15.06.2009. 22:07 ] @
Citat:
vladd: P.S.
"Mladina supa" se kuva od vode u kojoj se matora "mlada" kupala:D:D


'ajd' za neupucene obrazlozi ovo??
[mislim ne znam ni sta je mladina supa...]
[ vladd @ 15.06.2009. 22:28 ] @
Znam sta je nejasno. Ni ja nisam poverovao svojim usima, a umalo da bude krvava svadba.

Da bi "momkova" familija "prihvatila" matoru "mladu", doticna se okupa, pa se sa tom vodicom, strokavom, zakuva supa, kojom se posluze svatovi...

Vazno je da ima dosta bibera

Prijatno im bilo

Opak "obicaj"..
[ Horvat @ 15.06.2009. 22:42 ] @
vodu,u kojoj se kupala i s kojom se sapunjala ...prokuvaju...pa stave soli /persina/sargarepe/mesa/ovog onoga/rezance...i to ljudi posle jedu??

jesam dobro "razumeo"
[iskreno se nadam da se sapunja pri kupanju...]
[ SlobaBgd @ 15.06.2009. 22:51 ] @
Aaaa, znači ima nešto u onome "stara koka (mlada), dobra supa"!!!
A je l' se mlada kupa pre ili posle "konzumacije braka" (da ne crtam sada, nije ovo takav forum), odnosno ima li i mladoženja svoj prilog u toj supi?
Jbt, zamišljam tu supu, i nešto me spopala mučnina...
[ pitikovski @ 15.06.2009. 23:22 ] @
Haha....pa na takvim svadbama su svi pijani pa nije ni bitno kakva je supa.

@vladd jel se sezas ili stvarno postoji takav obicaj u "nas" ? :))

Ja znam za jedan obicaj (na nasim prostorima) da se ujutro preko kapije prebaci carsav (plahta) na kom su mladenci spavali, ako je carsav uflekan crvenim flekama :) , onda mlada daruju dukatima i zlatnim nakitom, ako nije uflekan onda zakolju neko zivince pa poprskaju carsav, da ne pukne bruka....ali onda nema nista od darova.
[ oporavak u banji @ 16.06.2009. 02:25 ] @
ovo sa narikacama sam video u filmovima, uglavnom u negativnom svetlu ili kao salu... sad kako su nastale, da li ima veze sa slucajem kad covek umre posle svoje zene, a nema zena da ga oplacu, ne znam.


bio sam na sahrani, malo seosko groblje sa svih strana okruzeno shumom. staru sumu presecaju utabani puteljci, a izmedju dva puteljka je deo od iskljucivo mladih belih breza, na zemlji sa lepom gustom zelenom travom. kada je prosao deo kad je pop glasno ispricao svoje, kada su stale lopate, a ljudi poceli lagano da se spremaju, u trenutku bez i jednog glasa, skoro beskrajne tisine, u kojoj su se cuo samo po neki zrikavac i ptica, iz onog dela sume sa mladim brezama zacuo se zenski glas. visok lep glas, glasan, prodoran i melodicno ooooo, koje odjednom kao da je pocelo da dolazi sa svih strana iz sume. tamo medju onim belim brezama pored malog groblja, video sam krhku staricu u crnom kao se drzeci za tanka debla probija ka groblju, napravila je jos par korka zadrzala se za drvo stala svo vreme pevajuci, kukajuci, placuci ne znam kako bih opisao, ooooooooomoooooj onda je izgovorila ime preminulog, i nastavila ooooo koje se polako utisavalo. skroz polako i sve tise sa prekidima, nepravilno i sada se vec culo i kako place i teze dolazi do daha. kada je skoro skroz utihnula, a trajalo dugo samo ta jedna recenica, okrenula se i polako zakoracila pridrzavajuci se za debla, i nestala u belini breza. tisina je sada bila jos veca.


meni je to bilo najbilze nekom, sto bi anglosaksonci rekli "religioznom" iskustvu, znacilo je beskrajno vise od popa, folklora, i svega sto inace ide, podsetilo je na zivot, ustvari ne mogu da opisem, jer sve sto napisem bice pogresno.

da li je takav spev, delimicno slican naricanju nesto sto ima istoriju, tradiciju, ne znam. ali je neverovatna stvar.
[ _andjela_ @ 16.06.2009. 04:51 ] @
Citat:
ptak 13.:"profesionalne kukumavke" ...

Ovo zvuci kao da nikad nisu dostigle svoj potencijal u smislu naricanja, nego im jos tepas. :)


vladd,

Da li znas u kojim delovima zemlje se one smatraju kao neizostavni deo sahrane?
[ boccio @ 16.06.2009. 13:28 ] @
Citat:
pitikovski: Ja znam za jedan obicaj (na nasim prostorima) da se ujutro preko kapije prebaci carsav (plahta) na kom su mladenci spavali, ako je carsav uflekan crvenim flekama , onda mlada daruju dukatima i zlatnim nakitom, ako nije uflekan onda zakolju neko zivince pa poprskaju carsav, da ne pukne bruka....ali onda nema nista od darova.

A cekaj, ako je mlada tih dana dobila, onda se izvukla, ili kako?
[ Lesli Eldridz @ 16.06.2009. 13:41 ] @
To je "obicaj" od pre milion godina koji je mozda bio u nekim brdima. Sve su to gluposti.
Citat:
_andjela_: Da li znas u kojim delovima zemlje se one smatraju kao neizostavni deo sahrane?

Nigde se ne smatraju. Ako negde to jos ima, a nisu neka brda gde zive jos 2 starca, to je tamo gde su patriote najvise divljali. Sve to su neki atavizmi i gluposti koje bolesnici hoce silom da nametnu svima lupetajuci o nekom "svom narodu". Sve to treba apsiti.
Citat:
Flo33: A i ruku na srce, kada bi morao da prisustvujem običajima za koje si ti naveo kao normalne, trudio bi se da dobijem dijareju u to vreme.

A ja bi pa apsio za te obicaje koje su uveli kad su vratili dostojanstvo, pa nista. Recimo da je neko hteo da me cepa kad sam dobio bebu ja bi to isterao iz kuce a mozda bi se i fizicki obracunavao, ako treba. Ludi u ludnicu, bolesni u bolnicu, pa nek tamo razgovaraju sa ovlascenim licima o tim svojim animalnim instiktima.

Citat:
...da ovo društvo više ne bude jedna banda divljaka, koji se šišaju do glave i koji pevaju neke imbecilne pesme, penju se na stolove i igraju. I što je još gore, slušaju iste pevace i pevacice koje obožavaju njihove dede i babe. To je jedno nenormalno društvo. To je osnovni simptom našeg divljaštva. To je jedno društvo koje u svemu imitira prethodne generacije. Kao ona društva u Polineziji ili Amazoniji, koja su istraživali antropolozi. Takvim društvima se istoricari ne bave. To nije tema istoricara. On može tu pojavu da docara u kontekstu jedne istorije koja obuhvata veci prostor, pa se takvo društvo pojavljuje kao neki tumor citave te jedne vece zajednice. Ali mi smo, u izvesnom smislu, više predmet istraživanja antropologa nego istoricara. Merila tih zaustavljenih, primitivnih društava prenela su se na citav prostor bivše Jugoslavije. Ali merila tog jednog dinarskog pojasa, gde se mentalitet strogo nasleduje iz epohe u epohu je takode jedna vrsta ideološkog plašta koji je obeležio raspad Jugoslavije. I to je objašnjenje zbog cega je raspad Jugoslavije bio tako krvav. Zato što ne postoje nove generacije koje su sposobne da se u svakom smislu sukobe sa svojim roditeljima i sa svojim precima...

Nikola Samardžic


U vreme Mihajla Obrenovica bilo je zabranjeno pucanje na svadbama i badavadzisanje u radno vreme u kafanama. Zato su ga i ubili, kao i ostale reformatore, a jedini reformator koga nisu ubili je bio Tito, zato sto je on njih prvi. U vreme zlog Tite policaje su ponegde sprecavali nosenje hrane na groblja. Tako treba opet. Udri bandu.
[ Srđan Pavlović @ 16.06.2009. 14:19 ] @
Ja samo znam da kada sam pravio svoju svadbu, da sam svima u kuci rekao
da necu da cujem ni za kakve obicaje, pogotovo one gde se od raje uzimaju
pare na neke fore, to mi je tako ruzno, da ne mogu da opisem, gadi mi se.
E jesu me vala smuljali samo za onaj ruzmarin. I za to se kajem :)

Ljudi ti dodju na svadbu iz raznih delova zemlje ili inostranstva, plate mnogo
sam put cesto, donesu ti i neke pare na poklon cesto, i sad jos treba da im se
izvlace pare na svadbi nekim nevidjenim glupostima.

Dao sam zeni jedino da zafrljaci onaj buket iza ledja, jer se tu ne uzimaju pare, ajde to moze.
[ Lesli Eldridz @ 16.06.2009. 14:47 ] @
Evo ovde ima tekst o stvarnim obicajima "naseg naroda" , a ovo sve sto su uveli posle tog perioda iz teksta su patriotske perverzije i pornografija:

Poetika gedžovanluka

Delovi teksta:

Citat:
Otuda je pojava Rokera s Moravu (u daljem tekstu: RSM), baš nekako naporedo s bujanjem panka na Ostrvu, vaistinu bila neka vrsta šoka: eto likova koji sve dotadašnje Bolje Obicaje na estradi, pa i na vaskolikoj (sup)kulturnoj sceni izvrcu naopacke, kao vunenu seljacku carapu. Zar nisu to radili i Sex Pistolsi?!
...
Kako god bilo, RSM su ubrzo zagospodarili scenom i postali jedna od vodećih estradnih SFRJ atrakcija, kočopereći se godinama kao neprikosnoveni prvaci jednog žanra u kojem zapravo i nisu imali konkurencije – da li zato što "može biti samo jedan" kome to može da prođe, ili naprosto zato što niko drugi nije bio toliko "lud" da se okuša u nečemu sličnom, zevzečeći se nezlobivo sa "polutanskim" mentalitetom svog naroda (bog te, da je tada bilo Novih Srpskih Političkih Mislilaca, verovatno bi RSM fasovali etiketu "misionarske inteligencije" koja se nedostojno sprda sa svojim narodom, umesto da mu titra i kadi...)?
...
Ono što su Rokeri s Moravu ucinili ono je što se "ozbiljni" neonarodnjacki pevaci nikako nisu usudivali da prevale preko inace vazda razjapljenih usta: oni su deidealizovali selo. Dakle, u redu, neko je otišao u Veliku Varoš da završi škole i postane nacionalni klasik (ili pak vodoinstalater, kako se kome zalomilo), neko drugi je otperjao u Švabiju da dirinci za mrske kapitaliste (pa još ex-okupatore, tugo moja!), ali šta je pobogu bilo sa onima koji su ostali?! Zašto niko ne peva o tome, ne racunajuci one koji reprodukuju jednom-zauvek zadane idilicno-bukolicke obrasce o cobanicama koje nedužno jurcaju za svojim stadima, sa ocima izvan svakog zla? Pošto je, naime, bar jedno sigurno: vreme se nije zaustavilo onda kada su ambiciozne pobegulje otišle sa rodnih njiva & pašnjaka. Tako je na kraju došlo do toga da je grupa (beo)gradskih zajebanata odradila posao u ime i za racun onih koji su uporno bežali od toga: Rokeri s Moravu su u paradigmaticno šumadijsko-pomoravsko selo kao onaj mitski Epicentar Gedžovanluka (to nije, da se razumemo, ništa "pogrdno" – to je samo jedan lajfstajl...) doveli televiziju, rokenrol, seks, disko-klub, piceriju, TV-sapunice, makar i groteskno "prelomljene" odjeke stranih jezika etc., drugim recima sve ono što je Realno Postojeci Seljak iz vremena poznog socijalizma jednim delom vec licno i neposredno upoznao – dobro, ima indicija da je za seks znao i ranije, ali je to vešto krio... – a drugim makar video na televiziji, o tome formirao nekakav stav, ili cak pokušao da primeni "na terenu". Zato su, u svojim uspelijim izdanjima, pesme RSM bile u neku ruku sasvim umesna kritika postojeceg kulturnog obrasca, sa njegovom veselom mešavinom malogradansko-patrijarhalnog i socijalisticko-idealizujuceg diskursa.
...
Zanimljivo je, uzgred, da "patriote" nikako nisu volele ono što su RSM radili. Za srpske "nacoše" ovo anarhoidno (po cenu posvemašnjeg neukusa, ponekad) poigravanje kulturno-mentalitetskim stereotipima je bila sramna sprdacina sa Svime Što Je Srpsko, ali su bogme i hrvatski "domoljubi" (a RSM su i tamo bili popularni, onoliko!) škrgutali zubima, jer je to za njih bilo "podmuklo pravljenje srbijanskih gedžovana simpaticnim", što je - dragi moj susjed - zbiljam nedopustivo, ne? Kaj buju se Oni nama tu zavitlavali i prodavali fore, ma kajgod?! Inace, to je "rokersko" srbovanje zapravo jako intrigantna stvar: kad iole bolje pogledaš, pokazuje se da je takvo nešto moguce samo u istinski zrelom i snažnom periodu jedne razvijene nacionalne kulture, jer samo onaj ko je sasvim relaksiran (ergo: nacisto, samouveren, miran etc.) glede vlastitog kulturnog identiteta, može proizvesti - a sredina, pak, veselo apsorbovati - sistematsku sprdacinu sa folklornim "svetinjama" jednog "patriotskog" identitetskog konstrukta, u ovom slucaju "srpskog".
[ pitikovski @ 16.06.2009. 15:10 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: To je "obicaj" od pre milion godina koji je mozda bio u nekim brdima. Sve su to gluposti.

Naravno da su gluposti, ali to nije obicaj u nekim brdima, vec je bio obicaj u Banatu u ciganskim porodicama, do pre jedno mozda 20-tak godina.

Citat:
boccio: A cekaj, ako je mlada tih dana dobila, onda se izvukla, ili kako?


Vidis nikada se nisam udubljivao u tu temu, ali obzirom da se oni zene/udaju sa 15-16 sta mladozenja zna od cega je krvav carsav
[ Zeleni zub @ 16.06.2009. 16:27 ] @
Vlaski kraj, istocna Srbija je prepun tih 'obicaja'...
Cuo sam jos kao klinac i za mladinu supu, i za krvav carsav, i da svekar prve noci 'atestira' mladu.
Sta reci osim bljak, ali ljudi neguju tu tehniku :O
[ Lesli Eldridz @ 16.06.2009. 16:53 ] @
Pa sve to mozda tamo i ima, ali ne vidim razlog zasto ima sad neko to da donosi u druge krajeve i da namece to kao nesto normalno. Kakve su to gluposti sa iznajmljivanjem nekakvih narikaca u radnji za pogrebnu opremu? Kakav kapitalizam, kakva demokratija, zatvori mu radnju odmah. Ako nemas zakon na osnovu koga ces da to ruglo zatvoris smisli ga. Napisi tamo da je u pitanju poremecen covek te prema tome nesposoban da drzi radnje, pa neka ga lece. Kakvo cepanje kad se radjaju deca, kakvo dranje, kakvo narikanje, kakva jela na groblju, kakav svoj narod, tek za upotrebu te floskule treba kaznjavati. Neka idu u sume odakle su dosli pa neka tamo sve to rade.
[ _andjela_ @ 16.06.2009. 17:21 ] @
Lesli Eldridz,

A ako su to sve gluposti u tvojim ocima, zasto neko drugi ne bi bio slobodan da protumaci da je glupost ako se ne slazes sa njihovim obicajima (npr. cepanju kosulje)?

Zar je pitanje gluposti ako te niko ne pita da licno ucestvujes u npr. cepanju kosulje pri rodjenju deteta? Zasto nekom drugom osporavati to, ako ti ne vidis inteligenciju (ili sta vec?) u tome?
[ pitikovski @ 16.06.2009. 17:28 ] @
Ma pusti ga....aj nek ti kaze dok je pio koliko je kosulja pocepao na takvim prigodama.
E sad ,ako neko dobije dete pa proslavu pravi na Kolarcu...to je vec nesto drugo.
[ vladd @ 16.06.2009. 17:32 ] @
Usluge narikaca su se koristile za sahrane beskucnika ili usamljenih starina, koji su umrli bez familije, bar u blizini. Mestani su postovali i odrzavali ritual, po protokolu. Neko mora i da zaplace.

Relativno logican obicaj(ako se vec detaljno insistira na protokolu), ali dramaticno degenerisan predanim radom malogradjanstine. Da ne kazem neku prigodniju rec..

Mladina supa se zgodila, moze se reci, na teritoriji grada Beograda. Vise je ritualno pirkanje, bez sapuna, i u novije vreme, tanjir doticne supe je namenjen "sumnjivim" i zlonamernim svatovima.

Poz
P.S. "stara koka a dobra supica"...pa eto kako je izreka (a i supa)nastala, uz rakijanje..na svadbi..malo gusca...masnija supa.
Inace, najbolja je pileca, pa makar i mladina
[ Isak666 @ 16.06.2009. 17:51 ] @
Oj zivote kurvo, kakav lik :)

Vec vidim izraz lica nesretnih muzicara dok se bomba odbija od grane i leti ka njima - krvav posao :)


To ludilo od obicaja da se oteraju zli dusi bukom, da ne bi kvarili radost pripadniku srpske rodovsko-plemenske zajednice mi je skroz tripozno.


Ima i neki domaci film na temu crnogorskog "obicaja", krvne osvete, sa jezivo nadrealnom scenom na kraju filma gde "pobednicka" familija igra gluvo glamocko ispred kuce porazenog... Ludilo :)

E kako se zvase....

[ _andjela_ @ 16.06.2009. 17:55 ] @
Citat:
Isak666: Ima i neki domaci film na temu crnogorskog "obicaja", krvne osvete, sa jezivo nadrealnom scenom na kraju filma gde "pobednicka" familija igra gluvo glamocko ispred kuce porazenog... Ludilo :)

E kako se zvase....

Ne bavim se bas pracenjem krvnih osveta i sl., ali gluvo glamocko je super stvar ako igra dobra grupa. Znaci i tempo i efekat. Da se najezis. Preporucujem.
[ Isak666 @ 16.06.2009. 18:04 ] @
Citat:
_andjela_: Ne bavim se bas pracenjem krvnih osveta i sl., ali gluvo glamocko je super stvar ako igra dobra grupa. Znaci i tempo i efekat. Da se najezis. Preporucujem.


Ta scena je stvarno dobra, nastavlja kao i ceo film do tad neku spiralu ludila - samo ritmicki.
Ima i neki matori RTB dokumentarac, mislim da je Lj. Rsumovic autor, o krvnoj osveti na Kosovu gde posecuje familiju koja zivi opasana zidovima vec ohooho, da ih ne bi rivali potamanili.

[ Ivan Dimkovic @ 16.06.2009. 18:20 ] @
Citat:

To ludilo od obicaja da se oteraju zli dusi bukom, da ne bi kvarili radost pripadniku srpske rodovsko-plemenske zajednice mi je skroz tripozno.


A tek u CG... Secam se kada sam isao na svadbu kod rodbine pre 10-tak godina u CG... elem, vrlo brzo sam postao totalno intoksikovan alkoholom da se slabo cega secam ali se cak i u takvom stanju jako dobro secam momenta kada je gomila ljudi isukala oruzje (sve zivo od pistolja pa do automatskog oruzja) i kada je krenulo da roka... u secanju mi je ostao vrlo jak bol u usima i gomila cevi oko mene - to je trajalo oko minut i zvucalo je ko da je poceo neki rat :-)

[ Lesli Eldridz @ 16.06.2009. 18:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ...vrlo brzo sam postao totalno intoksikovan alkoholom da se slabo cega secam...

To je zato sto slabo treniras ;-)
Citat:
_andjela_: Lesli Eldridz,

A ako su to sve gluposti u tvojim ocima, zasto neko drugi ne bi bio slobodan da protumaci da je glupost ako se ne slazes sa njihovim obicajima (npr. cepanju kosulje)?

Zar je pitanje gluposti ako te niko ne pita da licno ucestvujes u npr. cepanju kosulje pri rodjenju deteta? Zasto nekom drugom osporavati to, ako ti ne vidis inteligenciju (ili sta vec?) u tome?

Opet ta neprestana patriotska glupa pitanja. Zato sto je to primitivizam i tacka. Zato se sa takvima ne raspravlja nego im se silom brani da to rade, ko drug Tita sto je.
Citat:
pitikovski: Ma pusti ga....aj nek ti kaze dok je pio koliko je kosulja pocepao na takvim prigodama.

Nisam ni jednom, a samo sam jednom bio tamo gde su to radili, i to je bilo 199.. i neke, i tad sam prvi put u zivotu cuo za taj "obicaj" i to od nekih koji su dosli iz brda.
Citat:
_andjela_: Ne bavim se bas pracenjem krvnih osveta i sl., ali gluvo glamocko je super stvar ako igra dobra grupa. Znaci i tempo i efekat. Da se najezis.

Evo ga jel kazem ja. Praaaavi patriote koji se jeze kad Era Ojdanic klekne na kolena pa podvikne sa bine "oj Srbijo, moja Srbijo". To mi jedan pricao da se najezio i nacionalnio se osvestio bas u trenutku kad je ono budjen narod pa je on bio na nekom poselu. A jedan se pa drugi osvestio isti kad se najezio dok je gledao kako neki igraju crnogorsko oro. Ja sam kao osvedoceni izdajnik ostao onesvescen sve do sad pa su mi sve to gluposti.
[ _andjela_ @ 16.06.2009. 18:52 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Opet ta neprestana patriotska glupa pitanja. Zato sto je to primitivizam i tacka. Zato se sa takvima ne raspravlja nego im se silom brani da to rade, ko drug Tita sto je

Nije glupo pitanje, samo si izabrao da das odgovor 'zato' na moje 'zasto'. Ako i sam nisi odrastao sa nekim obicajima, onda je moguce da ti je i pojam obicaja stran. Pri ovom ne mislim na novokomponovane obicaje.

Citat:
Evo ga jel kazem ja. Praaaavi patriote koji se jeze kad Era Ojdanic klekne na kolena pa podvikne sa bine "oj Srbijo, moja Srbijo". To mi jedan pricao da se najezio i nacionalnio se osvestio bas u trenutku kad je ono budjen narod pa je on bio na nekom poselu. A jedan se pa drugi osvestio isti kad se najezio dok je gledao kako neki igraju crnogorsko oro. Ja sam kao osvedoceni izdajnik ostao onesvescen sve do sad pa su mi sve to gluposti.

Da li je ovaj prvi bio pod uticajem alkohola? Era Ojdanic ima puno dece da izdrzava, pa ima i zasto da vice, jer to opet kosta.

I super je i kad igraju crnogorsko oro. Kad si poslednji put imao priliku da ga gledas, sem na kutiji?
[ Lesli Eldridz @ 16.06.2009. 19:10 ] @
Taj prvi je bio pod uticajem mnogo opojnije droge od alkohola. Imao je intoksikaciju patriotizmom i nacionalizmom. A ovo drugo, nit sam kad ja to gledao niti cu da gledam. Kutiju slabo upotrebljavam, i kad je upotrebljavam to ne bih gledao (zamisli koja ludost i besmisao, pustis TV pa gledas kako tamo neki igraju ora od pre 1000 godina i poskakuju) , a uzivo pa nema tih para da odem ja na takva mesta. Sve su to gluposti i atavizam. Samo se jos na ovakvim frustriranim mestima na kutijama prikazuju te budalastine od pre milion godina i tome se pridaje neki znacaj. Za mene je to totalno abnormalno i zalosno, da mladi ljudi idu to da gledaju i da se loze na budalastine kao sto su "obicaji" posebno ako su neki primitivizam kao sto su ta pucanja, cepanja, kupanja mlada, narikace, ovo ono. U pravu je onaj Samardzic, to nije cak ni normalno, mladi ljudi bi trebalo da budu buntovni po prirodi i trebalo bi da im budu smesni svi ti "obicaji" njihovih roditelja, a o dedovima i da ne pricamo. Jedan takve zove Srbijuksi*, i u pravu je. Sto se mene tice, dosta sam bio na istom mestu sa takvima jednom u vojsci, a i to mi je bilo mnogo. Evo ovakvi se u normalnim drustvima loze na te njihove "obicaje":

Citat:
And on the 3rd day, God created the Remington bolt-action rifle; so that man could fight the dinosaurs ... and the homosexuals. AMEN




*
Citat:
Srbijuks = ponosni pripadnik plemena Srba, pobornik plemenskog uredjenja, ubedjen da su pripadnici ostalih plemena u okolini Bozjom voljom manje vredni da udisu okolni vazduh od pripadnika njegovog plemena (nebeskog naroda). Takodje ubedjen da mu usled ocigledne inferiornosti i ljubomore sva druga okolna plemena rade o glavi (koordinirani od strane mudraca sa Siona). Prepoznaje se po upotrebi reci ognjiste, kolevka srpstva, zlatna kasika, duhovna vertikala i sl., i po bezanju u podrum za vreme pomracenja Sunca. Ubedjen je da pleme poseduje tajno oruzIje V3=0.

Kada je u dijaspori, iznad glave nosi oreol superiornosti u odnosu na okolne Crnce, Indijce i ostale nepravoslavne bezboznike, a saplemenike krasi i par vrlih dostignuca: kucni UNIXom upravljani kazan za pecenje rakije i kaca za kiseljenje kupusa na terasi stana u Brizbejnu (prosecna zimska temperatura 25 C).

Srbin = pripadnik srpskog naroda nesvestan svoje genetske superiornosti u odnosu na ostale narode Balkana (a i sire).
[ _andjela_ @ 16.06.2009. 19:57 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Taj prvi je bio pod uticajem mnogo opojnije droge od alkohola. Imao je intoksikaciju patriotizmom i nacionalizmom. A ovo drugo, nit sam kad ja to gledao niti cu da gledam. Kutiju slabo upotrebljavam, i kad je upotrebljavam to ne bih gledao (zamisli koja ludost i besmisao, pustis TV pa gledas kako tamo neki igraju ora od pre 1000 godina i poskakuju) , a uzivo pa nema tih para da odem ja na takva mesta.

Kakva mesta? Jezis se da ides negde da pogledas nastup neke folklorne grupe? Jezis se folklora?

Citat:
Sve su to gluposti i atavizam. Samo se jos na ovakvim frustriranim mestima na kutijama prikazuju te budalastine od pre milion godina i tome se pridaje neki znacaj. Za mene je to totalno abnormalno i zalosno, da mladi ljudi idu to da gledaju i da se loze na budalastine kao sto su "obicaji" posebno ako su neki primitivizam kao sto su ta pucanja, cepanja, kupanja mlada, narikace, ovo ono. U pravu je onaj Samardzic, to nije cak ni normalno, mladi ljudi bi trebalo da budu buntovni po prirodi i trebalo bi da im budu smesni svi ti "obicaji" njihovih roditelja, a o dedovima i da ne pricamo. Jedan takve zove Srbijuksi*, i u pravu je. Sto se mene tice, dosta sam bio na istom mestu sa takvima jednom u vojsci, a i to mi je bilo mnogo. Evo ovakvi se u normalnim drustvima loze na te njihove "obicaje":

Postoji primitivizam, a postoji i kulturna bastina. Sad da li bi se iz svoje tacke usudio da nazoves nekog primitivnim ako svesno bira da se ne interesuje za sopstvenu kulturnu bastinu, ili samo da ga etiketiras nezainteresovanim, to tebi ostavljam da prokomentarises.

Ne znam da li si ukapirao, ali ko god je izneo razmatranje o Srbijuksima nosi sopstvene predrasude u svom literarnom izlaganju. :) Ne bih da komentarisem.
[ Zeleni zub @ 16.06.2009. 20:51 ] @
Rent-a-narikace ;)
http://www.youtube.com/watch?v=RShQFu6574M
[ Lesli Eldridz @ 16.06.2009. 20:58 ] @
Aaaa, to je u stvari bila neka sprdacina. Onda je to drugo.
Citat:
_andjela_: Postoji primitivizam, a postoji i kulturna bastina. Sad da li bi se iz svoje tacke usudio da nazoves nekog primitivnim ako svesno bira da se ne interesuje za sopstvenu kulturnu bastinu, ili samo da ga etiketiras nezainteresovanim, to tebi ostavljam da prokomentarises.

Ne znam da li si ukapirao, ali ko god je izneo razmatranje o Srbijuksima nosi sopstvene predrasude u svom literarnom izlaganju. :) Ne bih da komentarisem.

Osecam da njega to jako brine. Ne moras da komentarises, znam ja i bez tebe da su patriote svi do jednog mahatme i detinje kraljice iz beskrajne price, kojima je isto i dobro i zlo, tako im svima Dragos Kalajic pomogao, to smo vec apsolvirali, to jest ja, jos kad je pomenuti poceo da hara kao jedan od huskaca. Pravo da ti kazem, meni nisu najveci zlikovci iz devedesetih Milosevic i bagra koja je silom nametnula te "obicaje" da bi zaglupljivala mase i tako lakse vladala i njihovi ubice, nego nebrojeni poznati i nepoznati patriote i kriptofasisti koji se kriju iza maske civilizovanosti, kao sto je bio pomenuti Kalajic i njegovi klonovi, kojih narocito mnogo ima u dijaspori. Bez njih da sve to umotaju u masku nevinosti ovi žvalavi bukači i nasilnici ne bi mogli nista.
Citat:
_andjela_: Kakva mesta? Jezis se da ides negde da pogledas nastup neke folklorne grupe? Jezis se folklora?

Ne jezim se, uopste me to ne interesuje niti sam ikada bio da to gledam. To je uvek bilo zanimljivije tamo kod vas nego ovde. I sad je ista situacija, te manifestacije skoro vise i da ne postoje, i tacno, ici ce mnogo njih na neke cece velickovic i slicne, ali ta "muzika" je neki ruralno - urbani pink mutant sa gej - rok - pop - rep miksom od ikonografije, i nema mnogo veze sa folklorom. Mene licno vise zanima mesecna proizvodnja sesira u Zemlji Franje Josifa nego neki tamo folklor, i "sopstveni" i "nesopstveni". Podjednako su mi glupi i smesni svi, pa ne idem ni na jedan. A ti posto volis te folklore, je'l preferiras onako, samo folklor svoje etnicke grupe, ili si isla i da gledas i folklorne grupe drugih etnickih grupa, recimo kad su dolazili peruanski indijanaci, ili mozda neka druga folklorna grupa sa Balkana, recimo iz Hrvatske :-)
Citat:
_andjela_: ...ako svesno bira da se ne interesuje za sopstvenu kulturnu bastinu...

Ne znam da li vi patriote primecujete, ali akcenat je na reci "sopstvena" . Ako neko ne shvata sve to kao "sopstveno" onda ono njemu nije ni "sopstveno" . A oni koji na silu hoce drugima da nametnu da je njima sopstveno ono za sta oni ne misle da im je sopstveno, treba da idu u crnorecku banju koju tako vole kod pop Brane na terapiju.

Sto se primitivizma tice, tu nema mesta subjektivnim misljenjima, nego se tacno zna sta je primitivizam. Ta cepanje kosulja, pucanje u vazduh na svadbama, te mladine corbe, ti carsavi, te narikace i sve to ostalo, sve je to primitivizam. Evo, recimo u Maora sa NZ je bio obicaj kad umre kakav ugledni plemenac da za njim narice celo selo, da se skoljkama grebu po licima, da cupaju sebi kose itd, pa ima li tamo jos uvek onih vrlih patriota koji neguju te lepe i nadasve korisne obicaje ili zagovaraju njihovo vracanje i nacionalnu obnovu Novog zelanda? Ili Acteci. To jest njihovi potomci, ako takvih ima. Ima li medju njima kakvih mudraca koji predlazu da se obnovi lep obicaj prinosenja ljudskih zrtvi? Ako ne postoje njihovi nalednici, postoje Indijci, pa pojavi li se tamo neki nacionalno osvesceni da zagovara obnovu prinosenja ljudskih zrtvi boginji Kali? Itd.
[ gleb @ 16.06.2009. 21:04 ] @
Citat:
Inace, to je "rokersko" srbovanje zapravo jako intrigantna stvar: kad iole bolje pogledaš, pokazuje se da je takvo nešto moguce samo u istinski zrelom i snažnom periodu jedne razvijene nacionalne kulture, jer samo onaj ko je sasvim relaksiran (ergo: nacisto, samouveren, miran etc.) glede vlastitog kulturnog identiteta, može proizvesti - a sredina, pak, veselo apsorbovati - sistematsku sprdacinu sa folklornim "svetinjama" jednog "patriotskog" identitetskog konstrukta, u ovom slucaju "srpskog".

Ovo volim da procitam.
Jos jedan dokaz u prilog moje licne teorije o vitalnosti ovog, srpskog, naroda.
Jerbo, samo veliki mogu da se sprdaju sami sa sobom.

Nego,

Ti obicaji koji pominjete jesu vezani pretezno za istocnu srbiju. U sadasnjoj ’verziji’ su obicna degradacija na tzv magijsko / mitoloski nivo. U prevodu kad se rasture svi sistemi vrednosti dolazi do regresije (vracanja unazad, na nizi nivo razvoja) gde ocas posla dolazimo do opisa – sedi mi vestica na stomaku i muci me - umesto obicne trbobolje.
Slicno se dogadja u suburbanim delovima zvanim ca-ca-ca, sa nesrecnicima dosavsi ’od kojekude’ sto po 30 god nemaju asfaltiranu ulcu. Kao u lestanima na primer.
Ni tamo, ni vamo. Neprilagodjeni na urbano regresiraju u najgore. Delom je kriva drzava sto nije planski absorbovala nove delove grada, delom oni sami. Zvrje ogromna imanja napustena po celoj zemlji samo da bi se neko dokopao placa u borci i ziveo u fekalijama...
Ni selo, ni grad. Zato mene licno, i ne cudi.

Uzgred, ’sabrana dela’ Zike Obretkovica izdao je potonji direktor ’najprodavanijeg napitka na svetu’ za balkan. Sve, samo nikako neozbiljan lik. To moze da razume samo onaj ko se ne bavi ’magijom’.


[ Horvat @ 16.06.2009. 22:31 ] @
pitanje:sta znaci kriptofasista??
[ Lesli Eldridz @ 16.06.2009. 23:31 ] @
Neko ko krije svoju fasisticku sustinu iza maske finog gospodina sa manirima, koji na primer voli macke i druge zivotinje :-)
[ pitikovski @ 16.06.2009. 23:59 ] @
^^
E svaka cast na slikovitom primeru :))
[ kelja @ 17.06.2009. 07:43 ] @
Citat:
Ima i neki domaci film na temu crnogorskog "obicaja", krvne osvete, sa jezivo nadrealnom scenom na kraju filma gde "pobednicka" familija igra gluvo glamocko ispred kuce porazenog... Ludilo :)

E kako se zvase....


Iskusavanje djavola - remek-delo, Zivko Nikolic - genija!!!

http://www.filmovi.com/yu/film/446.shtml

(Ako se ne varam)
[ Isak666 @ 17.06.2009. 08:40 ] @
Citat:
kelja: Iskusavanje djavola - remek-delo, Zivko Nikolic - genija!!!

http://www.filmovi.com/yu/film/446.shtml

(Ako se ne varam)


Mislim da je to! Bravo covece!

Zivko Nikolic je obradio do detalja pojedine izludjene fenomene, posebno u CG. Zato tamo nikad nije ni bio omiljen :)


[ kelja @ 17.06.2009. 09:11 ] @
Ne znam, po mom misljenju, Zivko Nikolic je nesto najbolje sto je doslo iz CG, posle Njegosa. :)

A ''Iskusavanje djavola'', ''Lepota poroka'', ''U ime naroda'', ''Cudo nevidjeno'' su medju najsvetlijim trenucima SFRJ kinematografije. :)

http://www.youtube.com/watch?v=ybztPfzi_Ik
http://www.youtube.com/watch?v=yy7tlFcIumA

Jezivo!
[ Zoran Rodic @ 17.06.2009. 12:21 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Neko ko krije svoju fasisticku sustinu iza maske finog gospodina sa manirima, koji na primer voli macke i druge zivotinje :-)


Tačnije salonski fašista

Termin i jeste nastao sredinom devedesetih upravo zbog Kalajića, njegovih tekstova u Dugi praćenih slikama na kojima u svom belom Fred peri/LaKosta džemperu sedi ispred svojih mazarija sa čašom vina u ruci.
[ Horvat @ 17.06.2009. 14:44 ] @
hvala na razjasnjenju
[ vladd @ 17.06.2009. 23:47 ] @
Lesli ih je nanjusio, i definisao, kako zna, po logici i iskustvu.

Ali, prepoznati su doticni likovi, i definisani kao patokratija(fasizam je, u praksi, najcesce oblik patokratije, mada ni demonkrati nimalo ne zaostaju).

Elem, to su patoloski likovi, koji su dobro asimilovani u sredinu, najcesce na vaznim lokacijama, a ludji od struje. Najpoznatiji je Hitler, mada u istoriji ima solidnih patoloskih tipova, tipa Nerona, Staljina, a savremene necu ni da spominjem, zastupljeni su u svim sferama zivota, manageri, politicari, jednostavno su na svim lokacijama koje omogucavaju sikanranje i nadvlast nad drugim ljudima, drzavama...zavisno ko su i sta im je meta.

Za razliku od benignih ludacica, koji zaglave pod lekarsku sataru ili kosulju, i steta koju mogu da naprave je minorna.


Poz
[ _andjela_ @ 18.06.2009. 11:44 ] @
Lesli Eldridz,

Citat:
Pravo da ti kazem, meni nisu najveci zlikovci iz devedesetih Milosevic i bagra koja je silom nametnula te "obicaje" da bi zaglupljivala mase i tako lakse vladala i njihovi ubice, nego nebrojeni poznati i nepoznati patriote i kriptofasisti koji se kriju iza maske civilizovanosti, kao sto je bio pomenuti Kalajic i njegovi klonovi, kojih narocito mnogo ima u dijaspori.

Mozda ti se samo cini lakse da identifikujes klonove koji zive dalje o tebe, iako si izabrao da ih ne posecujes. Mozda ti dodju u posetu. Mozda zive blizu tebe, ali ih nisi detektovao. Mozda se cini sigurnije ako kazes sebi da zive dalje od tebe. :) Nego nesto nisam primetila zrtve u situacijama gde su ljudi ostavljali narodne nosnje nekom u nasledje, dok tokom poslednje generacije/dve, glave su padale kad bi politicka ideologija bivala ostavljena u amanet.

Citat:
Ne jezim se, uopste me to ne interesuje niti sam ikada bio da to gledam.

Nepostojanje zainteresovanosti za nesto ako nikad nisi pogledao/probao/pokusao? Sta bi rekao deci ciji roditelji serviraju samo odabrana dela novih ultra mega giga estradnih umetnika od samog detinjstva? Bilo bi fino da bar jedanput u zivotu pogledaju nesto drugacije.

Citat:
To je uvek bilo zanimljivije tamo kod vas nego ovde.

Kao sto si pisao o raznju/cepanju kosulje itd., ako ljude nesto ne zanima ni na terenu npr. u Srbiji, nije bas da ce cimati sa tim na nekoj drugoj geografskoj duzini/sirini.

Citat:
I sad je ista situacija, te manifestacije skoro vise i da ne postoje, i tacno, ici ce mnogo njih na neke cece velickovic i slicne, ali ta "muzika" je neki ruralno - urbani pink mutant sa gej - rok - pop - rep miksom od ikonografije, i nema mnogo veze sa folklorom.

Izvini, ne pratim dzet set, ali i ne pisemo o istoj vrsti muzike.

Citat:
A ti posto volis te folklore, je'l preferiras onako, samo folklor svoje etnicke grupe, ili si isla i da gledas i folklorne grupe drugih etnickih grupa, recimo kad su dolazili peruanski indijanaci, ili mozda neka druga folklorna grupa sa Balkana, recimo iz Hrvatske :-)

Dobri su i jedni i drugi - kad uvezbaju. :) Ukrajinci tu rasturaju. Predstavljaju se kao amateri, a treniraju i nastupaju kao profesionalci.

Citat:
Ne znam da li vi patriote primecujete, ali akcenat je na reci "sopstvena" . Ako neko ne shvata sve to kao "sopstveno" onda ono njemu nije ni "sopstveno" . A oni koji na silu hoce drugima da nametnu da je njima sopstveno ono za sta oni ne misle da im je sopstveno, treba da idu u crnorecku banju koju tako vole kod pop Brane na terapiju.

A ko su sve te silne patriote? Non stop plasiras mnozinu, pa me zanima da li si ih pozvao da ucestvuju u diskusiji ako ti je bitno sta ce 'oni' da kazu? Ko je uopste tebi sta stavio kao -prisilno- u vezi obicaja ili bilo cega drugog? Ne vozaju te kao sto si pisao da su te vozali i vodili kad si bio mali. Sad si odrastao covek, i imas mogucnost da izaberes. Kao i svi ostali.

Citat:
Sto se primitivizma tice, tu nema mesta subjektivnim misljenjima, nego se tacno zna sta je primitivizam. Ta cepanje kosulja, pucanje u vazduh na svadbama, te mladine corbe, ti carsavi, te narikace i sve to ostalo, sve je to primitivizam. Evo, recimo u Maora sa NZ je bio obicaj kad umre kakav ugledni plemenac da za njim narice celo selo, da se skoljkama grebu po licima, da cupaju sebi kose itd, pa ima li tamo jos uvek onih vrlih patriota koji neguju te lepe i nadasve korisne obicaje ili zagovaraju njihovo vracanje i nacionalnu obnovu Novog zelanda? Ili Acteci. To jest njihovi potomci, ako takvih ima. Ima li medju njima kakvih mudraca koji predlazu da se obnovi lep obicaj prinosenja ljudskih zrtvi? Ako ne postoje njihovi nalednici, postoje Indijci, pa pojavi li se tamo neki nacionalno osvesceni da zagovara obnovu prinosenja ljudskih zrtvi boginji Kali? Itd.

I dalje se neka njihova plemena 'grebu', ali ocigledno da se nista ne forsira na ostatak stanovnista. Ne znam da li si cuo za njihov ples/pesmu -haka-:
http://www.youtube.com/watch?v=uHW1K2LeQXE

Ovaj snimak je dobar (vizuelno, da vidis sta se desava na terenu), samo nema zvuka: http://www.youtube.com/watch?v=kd0kDxP04eI

Face off: NZ versus Tonga :)
http://www.youtube.com/watch?v=8eGCsEQ15L4

Je l' i to primitivizam po tim tvojim klasifikacijama?

Ne znam zasto panika u vezi sta ostali ljudi biraju da rade, jer nije ni svaka devojka u Portugala Fado pevaljka, pa ne vidim ko dize prasinu oko toga.
[ Kovacevic Vladimir @ 19.06.2009. 13:21 ] @
U CG (Budva) u neko gluvo doba, čuje se rafaljna paljba iz vatrenog oružja...
Sutradan ujutro, vidim da je pucano ispred Disko cluba hotela "Avala" i da je metak prošao kroz vrata, u pravcu mojih instrumenata!
Odgovor, takoreći, službeni...to je deo folklora!

Ne znam kako da kratko objasnim sve varijacije, koje se (zlo)upotrebljavaju u pojmu - folklor, ali je evidentno da se mnoge prljavštine, nerazumne, divljačke...osmišljeno usmerene pojave/ponašanja, nemoći da se obuzdaju temperamenti ludaka, koji se opet kriju iza nečega, kako god ga nazvali...većina prihvata kao normalu.

Baš tu većinu su mnoga zvučna imena, intelektualci, umetnici i drugi, vešto koristeći svoje položaje/zanimanja, koristili da bi iskazali svoj primitivizam - bez pucanja.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 19.06.2009. 13:58 ] @
Evo Vlado, za tebe jedna fotkica :)