[ R A V E N @ 15.06.2009. 14:46 ] @
Možda zvuči pomalo suludo ovo što tražim, ali da li je moguće konfigurisati Notepad++ (koji radi preko Winea na Linuxu) tako da komunicira sa g++ kompajlerom i zadaje komandu za kompajliranje?

Drugačije rečeno, npr. uređujem neki C++ program u Notepadu++ i pritisnem npr. komandu F11 i program se automatski kompajlira i pokrene?

Nisam siguran da je i na Windowsu moguće nešto ovako uraditi sa Notpadom++.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 16.06.2009. u 17:11 GMT+1]
[ milan.dinic @ 15.06.2009. 15:03 ] @
moguce je... ali mi nije jasno zasto ne bi koristio neki IDE, mnogo je efikasnije.

baci pogled na http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/run-HOWTO.php

mozes da snimis tu run komandu i definises shortcut ( ctrl || alt + shift + key, moze i samo key)
[ R A V E N @ 15.06.2009. 17:11 ] @
Hvala ti. Stvar je u tome da sam se već donekle "iztrenirao" u radu sa Notepadom++, pa bih to učenje i korištenje Notepada++ želio nastaviti i jednom kada definitivno ostavim Windows iza sebe i potpuno pređem na Kubuntu Linux. Što se tiče uređivanja C++ koda, on je prije svega tekst, a Notepad++ je prilično moćan u tom domenu.

Ostaje da vidimo kako će to i da li će raditi pod Kubuntuuom.
[ madcama @ 15.06.2009. 17:44 ] @
Kad vec prelazis na na kde okruzenje razmisli o Kate text editoru. U firmi gde sam radio programeri su ga uz skoro nimalo truda nabudzili da im sve lepo fercera za c++.


A tako necees ni morati da se zezas sa wine-om i slicnim emulatorima.
[ R A V E N @ 15.06.2009. 18:11 ] @
Znam za Kate vrlo dobro.

Ali nekako imam impresiju da Notepad++ dobiva mnogo više pažnje (normalno, mnogo više ljudi ga koristi) i nove verzija izlaze češće.
[ combuster @ 15.06.2009. 18:27 ] @
Da, ali ti se ne isplati dzongliranje sa wine-om samo zbog toga
[ Tyler Durden @ 15.06.2009. 19:15 ] @
Kao sto ti kolega rece, bolje ti je da odmah batalis te akrobacije sa emuliranjem windows aplikacija i koristi neki native linux IDE. Ima poprilicno dobrih i ako vec hoces da probas linux nema smisla ni poente da vuces windows programe sa sobom.
[ R A V E N @ 16.06.2009. 10:11 ] @
Ipak probaću to da uradim. Ne služi mi Notepad++ samo za C++, nego i za C, XHTML, CSS, LaTeX..., a i nije mi mrsko pročitati nešto dokumentacije koja (ako je ima) objašnjava kako se to može realizovati.

Mada priznajem da nisam Kate pažljivo pogledao. Razlike su tako brojne a sitne. Npr. ne znam da li Kate ima funkciju, makar i preko plugina, koja pronalazi i briše duple linije teksta u tekstualnoj datoteci.

Da li posjeduje FTP klijenat?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 16.06.2009. u 11:38 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 16.06.2009. 15:10 ] @
FTP klijent u tekst editoru? Moze onda i neki plugin za pravljenje 3d animacija... :)

Ajde, ovo za trazenje duplih linija u tesktu razumem, ali sta ce ti ugradjen ftp klijent u
tekst editor, kada ftp klijenata imas koliko volis za linux?

Vidim da si zapeo za Notepad++, ali razmisli i o IDE varijantama, KDevelop, Anjuta,...

evo ovde imas nekih informacija: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1577

Evo ti par code-blocks screen-shotova... jedan od IDE-a koji preporucuju tamo na linku.
Ima jos nekih pa vidi, instaliraj, probaj.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 16.06.2009. u 16:27 GMT+1]
[ combuster @ 16.06.2009. 15:23 ] @
Na kraju je na tebi da odlucis u svakom slucaju ali ako vec zelis da se portujes na linux preporucio bih ti iskreno da zaboravis na wine i win app-ove, mada moze i notepad++ preko wine-a, evo sad cu da probam cisto iz zezancije pa se javljam...
[ R A V E N @ 16.06.2009. 15:38 ] @
Može on da se pokrene bez sumnje na Wineu, samo me je interesovalo ovo precizno što sam pitao.

Da, postoji (makar jednostavan) integrisani FTP klijenat u obliku plugina za Notepad++ - kada edituješ neku HTML/CSS datoteku, samo u panelu u kojem se otvorio FTP klijenat, klikneš na "Upload" i to je to.

Stvar je u tome da sa što manje softwarea pokušavam da dobijem što više. Znači, bolje neki FTP plugin od 200 KB i 20-ak KB za njegovu .ini datoteku (koji je uz to i ergonomičniji) nego čitav samostalni FTP klijenat od barem 3.5 MB, ako oba koristiš za jednu te istu radnju.

Pogledajte samo µTorrent i njegovih 277 KB (kojeg ću isto tako da prebacim na Linux uz Winamp) - pravo čudo programerstva. Istovremeno, drugi najpopularniji torrent klijenat Vuze zauzima 26.28 MB i uz to zahtijeva Javu.

Dakle dosta BLOATWAREA/ELEPHANTWAREA/MAMMOTHWAREA.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 16.06.2009. u 17:00 GMT+1]
[ combuster @ 16.06.2009. 15:54 ] @
Pa sad sam skinuo dve verzije notepad++ sa sourceforge-a i sve su corrupted, da ne poverujes, i zip i exe i sve zivo... Samo im je source ok, ali i on ima gresaka pri kompajliranju... Nije bitno, vazno je da tebi sljaka to kako ti odgovara...

Pa ako ti je primarno da sa sto manje software-a dobijes sto vise onda si se izradio negde u proceni, wine+npp+plugins cca 30MB a Kate, gtksourceview, scintilla (scite) i ostali su po 3-4MB max... Ali nema veze ako si se navikao na njega onda te podrzavam 100%, vise muke ces imati da se privikavas na novo okruzenje nego to sto ces pokretati npp sa wine-om...
[ R A V E N @ 16.06.2009. 16:05 ] @
Kako misliš neće da se otvore, setup i arhiva su kao oštećeni?

Dobro, veličina je jedina prednost, ali ovi programi koji su preneseni sa Windowsa na Linux imaju to da:
-se na njima više i redovnije radi, odnosno brže se dodaju nove mogućnosti i ispravljaju greške
-ima više dokumentacije.
[ combuster @ 16.06.2009. 16:15 ] @
Da, corrupted nacisto, pri verifikaciji arhive (i kod installera i kod zip-a) dodje do error-a...

Citat:

-se na njima više i redovnije radi, odnosno brže se dodaju nove mogućnosti i ispravljaju greške
-ima više dokumentacije.


Malo ulazimo sad u off ali se ne slazem sa tobom tu nikako, dobra dokumentacija (sto preko man page-ova sto preko html i doc-a) je odlika unix native software-a a na njima se nista manje ne radi nego na windows aplikacijama, veruj mi pratim razvoj svakojakog oss-a vec 10 godina, bukvalno sam gledao kako odrastaju na moje oci :D

Ali ti ponavljam ako si navikao na npp i ako ti njegova prosirenja sa plugin-ovima odgovaraju samo napred...
[ R A V E N @ 16.06.2009. 17:27 ] @
Evo pogledah na Kateinu stranicu i izgleda da nije bilo nekih obnova mjesecima. A i stranica djeluje nekako neorganizovano.

Uglavnom, da podcrtam jednu stvar koja je izgleda prošla nezapaženo: kodovi raznih jezika su ništa drugo do tekst i bolje je sav taj tekst uređivati iz jednog programa koji je vrsni uređivač teksta, ako se već može spojiti sa kompajlerom za one jezike koji zahtijevaju kompajliranje, nego imati taj program za 2, 3 jezika a za ostale jezike koji zahtijevaju kompajliranje ili interpretiranje (kao PHP), imati još po jedan dodatni IDE.

Ako se već ne mogu spojiti, onda ću kompajlirati preko Konzole.
[ madcama @ 16.06.2009. 17:58 ] @
http://www.kate-editor.org/katepart
[ combuster @ 16.06.2009. 18:04 ] @
Ako dobro vladas programskim jezikom dovoljan ti je i nano ili vi, editori koji poseduju gui imaju tu prednost da "prelome" tekst u zavisnosti od programskog jezika koji se koristi... Sve je stvar licnog izbora...
[ momsab @ 16.06.2009. 18:04 ] @
retko koji text editor sa mogucnoscu spajanja sa kompajlerima podrzava unit testing i dibager, koliko primetih...

e, probaj, npr, Geany, podrzava dosta jezika (sad, ne znam za ftp)
[ R A V E N @ 17.06.2009. 08:49 ] @
Ali ti editori izgledaju kao da su na stepenu razvoja iz doba kada je Prljavi Harry bio udarni top u kinima!

Što se tiče momsabovog prijedloga, ako mi već hipotetički zatreba debugger ikada, pogledaću Qt Creator.
[ momsab @ 17.06.2009. 10:59 ] @
hm, programirati bez debbager-a se ne preporucuje nikako :)
verovatnoca da ne postoji semanticka greska u kodu od barem 100 linija koda tezi ili je =0
[ R A V E N @ 18.06.2009. 20:25 ] @


Ne razumijem zašto ovo, na Kateinoj stranici predstavljen drugi program za istu namjenu?
[ Goran Rakić @ 18.06.2009. 20:42 ] @
Ne znam šta ti nije jasno, katepart je deo koji ona koristi za uređivanje teksta. Onda oko te komponente idu meniji, podrška za više otvorenih dokumenata, preglednik projekta itd.

Ne možeš koristiti samo katepart kao krajnji korisnik.

Isti taj deo programeri mogu da koriste i iz drugih programa da omoguće podršku za uređivanje teksta.

Nije mi jasno zašto si tako oduševljen Notepad++ uređivačem, koliko vidim nije ništa posebno, mada može biti da si ti na njega baš navikao.
[ R A V E N @ 18.06.2009. 21:00 ] @
U redu. Kao što rekoh, nema integrisani FTP i uklanjanje duplih linija teksta.
[ galahad @ 19.06.2009. 10:34 ] @
Ja bih preporuchio bacanje pogleda na Quanta+ editor... Prilichno lepo radi, podrzhava neku gomiletinu programskih jezika, te ih shodno tome i obojadishe :)

Elem, ima i podrshku za pluginove, i verujem da negde tu i mozhe da se nadje FTP klijent, mada ga ja ne koristim tako... Na poslu koristim N++ jer za wintendo po meni nema boljeg editora, a kod kutje naravno trchka Quanta...

A izesh ga, ja kad neshto pishem u php ili za web, prvo sve proverim na svojoj mashini iliti localhostu, pa posle bulk dizhem na server, lakshe mi nego da se stalno drndam sa uploadovanjem jednog po jednog fajla...

Moja preporuka je da se ne treba previshe navikavati na ultra-posebne prechice, pluginove, i ostale charobnjake, madjionichare i vrachare, nego se drzhati osnove... Kad u jednom momentu ne bude bilo gorepomenutih magova, nastaje problem u vratjanju na staro... Ali dobro, ja sam oduvek bio chudan, i tezhio jednostavnosti :)

A kao shto svi rekoshe, ako se vetj prebacujesh na linux, prebaci se potpuno, meni nije trebalo vishe od par dana da se naviknem na Quanta+.... Jeste da sam potroshio par meseci isprobavajutji razne editore, ali sam nashao jedan koji meni odgovara, i svima ga preporuchujem :) Naravno, uvazhavam mishljenje starijih kolega linuxasha, ipak su oni duzhe od mene tu, ja sam imam tek neshto vishe od 2 godine stazha :)

My $0.02...
[ Časlav Ilić @ 19.06.2009. 11:39 ] @
Kako je kombinacija Noutpada++ i Vinea dostupna široko i pod istim uslovima kao i ostali pomenuti (i nepomenuti) uređivači, koji koristiti zaista je samo pitanje tehničkih vrlina i mana. Na primer, onome ko svakodnevno radi na više platformi zaista je pogodno da na svima ima isti radni tok, pa bi višeplatformnost ukupne funkcionalnosti (poput pominjanog ugrađenog FTP klijenta) bila jedna značajna vrlina.

Kad sam to rekao...

Citat:
R A V E N: [...] Kao što rekoh, [Kejt] nema integrisani FTP i uklanjanje duplih linija teksta.


Što se tiče ugrađenog FTP klijenta, Kejt, odnosno svi KDE programi, ima nešto mnogo bolje: U/I zahvate. Oni omogućavaju KDE programima učitavanje, uređivanje, i upisivanje ranih tipova URL-ova kao da su lokalne datoteke. Znači, otvoriš tu HTML ili CSS datoteku direktno sa servera, uređuješ, i čim sačuvaš (ktrl+S), ona je već na serveru. U dijalogu za otvaranje datoteka možeš čak napraviti markere ka fasciklama preko FTP-a.

Što se tiče uklanjanja duplih redova, Kejt prosto ima provlačenje izabranog teksta kroz naredbu školjke (Alatke → Filtriraj tekst..., ktrl+\), tako da se može obaviti svakovrsna automatska obrada. Na primer, da ukloniš uzastopne duple redove, pritisneš ktrl+A (izbor celog sadržaja datoteke), ktrl+\ (filtriranje), upišeš uniq (naredba školjke koja to radi; ako hoćeš da ukloniš baš sve duple redove, ne samo uzastopne, onda je naredba sort -u). Naravno, možeš da napraviš kakvu god hoćeš svoju skriptu za potrebe filtriranja, i jednako je koristiš ovako.

Tako, kada bi se sudilo samo po ova dva kriterijuma, ostankom na Noutpadu++ i pod linuksom ograničio bi se na inferiorno tehničko rešenje, ali bi to moglo biti nadomešteno (donekle? potpuno?) ravnomernošću rada na obe platforme. Tako uporediš i sve ostalo što ti je bitno, pa presečeš.
[ R A V E N @ 19.06.2009. 16:13 ] @
U tom slučaju probaću to da odradim.

E ima još jedna mogućnost koja mi se dopala, a za koju znam da posjeduje PSpad (isto tako popularni tekstualni uređivač za Windowse), a to je da na primjer iz XHTML datoteka ukloni sva prazna mjesta, tabove i sav kod sabije na jednu liniju i tako uštedi par KB. Još uz to kod postane veoma nečitljiv, što dobro dođe onima koji bi htjeli da otežaju pristup do svoga koda.

Naravno, funkcionalnost koda se ne mijenja.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 19.06.2009. u 17:37 GMT+1]