[ mestar @ 19.06.2009. 10:21 ] @
Pozdrav svima, e ovako kao što se vidi i iz naslova teme radi se o snimanju dokumentarca od cca 20 minuta od početka do kraja. Šta smatram od početka do kraja, to je znaći, osmisliti tekst, scenarij, snimanje, montaža, DVD authoring. Radi se o kratkom dokumentarnom filmu/prezentaciji jedne firme. Ja sam već i ranije imao iskustva sa takvim poslovima, ali kao interni saradnik u jednoj firmi (ja sam sve osmislio kako treba da izgleda, ali nisam montirao i finiširao projekat) nego čisto je bila samo organizacija projekta. Sada mi se ukazuje prilika da samostalno radim na jednom sličnom projektu, pa me zanima vaše mišljenje o onome najvažnijem u svemu tome, KOLIKO to sve NAPLATITI. Koliko bi Vi naplatili neki sličan projekat koji se sastoji iz svih tih segmenata koje sam već nabrojio. Da napomenem da bi bilo samo jedan cijeli dan snimanje, plus sve ostalo. Koliko reći ljudima (firmi) a da nije puno, i da naravno nije malo. Nemam pojma kako se to kreće, jer sam više u FOTO vodama i tamo bi sve znao, ali eto silom prilika se bavim i video produkcijom.

Eto toliko od mene, pozdrav i svako dobro.
[ Mister_rap @ 19.06.2009. 11:29 ] @
Naplati onoliko koliko mozes, ili onoliko koliko ti mislis da treba.
Niko nije u stanju da ti da realnu cenu za tako nesto, jer ista zavisi od milion faktora tipa:
Koliko kvalitetno radis, kakvu opremu koristis, koliko ljudi angazujes, kakav je deadline, koliko su "realni" zahtevi klijenta i tako dalje i tako dalje...
[ mestar @ 19.06.2009. 11:56 ] @
Ma dobro sve ja to znam, ali eto koja bi bila neka minimalna cijena ispod koje nebi trebali ići. Naravno da o tome ovisi više faktora, se znam, ali eto neka mini, minimalna cijena??? jer stvarno nemam osječaja koliko se to kreće, pa bar neku usporedbu.
[ Mister_rap @ 19.06.2009. 12:53 ] @
Pa recimo 3-4k eur
[ savicsrdjan @ 19.06.2009. 16:25 ] @
sto se mene tice ja bi bio i prezadovoljan i sa 100e ... iovako nemam pametnija posla da radim... mogao bi da trazis 500-600e.. 3000-4000 je po meni previse...
[ Mister_rap @ 19.06.2009. 18:23 ] @
Malo si mi ulepsao dan

Super sto ima ljudi koji su u stanju da izadju na kraj sa zahtevima klijenata za "tako male pare".
Moje misljenje je da za projekat ovoga tipa (ako se radi ista ozbiljnije) treba angazovati minimum minimuma 3-oje ljudi i kako se ovakva stvar ne zavrsava za dan ili dva projekat moze da bude naplacen znacajno vise od cifre koju sam ja pomenuo.

Ako se pod dokumentarcem misli na TV prilog to je nesto drugo i verovatno da je 100e zadovoljavajuca cifra za nekog ko poseduje kameru i ko ce "izgubiti" 3-4 sata dok to prebaci na dvd.
[ mestar @ 20.06.2009. 08:12 ] @
Pa nije sad da je nešto prezahtjevno, ali nije ni da je jednostavno, i isto nije da će se završiti za jedan dan. Samo će se snimati jedan dan, pa kasnije montaža plus DVD plus audio snimanje u studiju ... i to će biti gotovo po nekom mom mišljenju za 5-7 dana. S obzirom na ovu današnju "krizu" i uzimajući u obzir sve okolnosti gdje živimo isto sam mišljenja da je 3000-4000 € puno para, ne kažem da toliko ne vrijedi, nego da je za današnje vrijeme puno para, jer to se neće nigdje prikazivati na nekoj televiziji nego će biti čisto "interna" prezentacija za poslovne sureadnike. Ja bi najsretniji bio kada bi mogao uzeti tolike pare, ali čisto sumnjam, poznavajući sve okolnosti, ali kako se kaže, ko nije tražio nije ni dobio :)
[ bytefx192 @ 20.06.2009. 10:53 ] @
Kada spomenes te pare tim "neozbiljnim" ljudima, da se tako izrazim, prvo sto ce pomisliti o tebi je da si lud ! A posle toga.... reci ce: ZA TE PARE IMA JA DA...... ;)
Tesko da ovde ne mozes da uznes neke "velike" pare za tako nesto... Nznm opet, to je moje misljenje.......

zZ



[Ovu poruku je menjao Djordjevlasotince dana 21.06.2009. u 14:25 GMT+1]
[ Mister_rap @ 21.06.2009. 12:43 ] @
Eh, onda javi kad naplatis, mozda pomognes nekom ko bude bio u slicnoj nedoumici...
Kapiram ja da je kod nas jako nezahvalno raditi posao ovog tipa ali znam koliko kostaju neke stvari vani a koliko kod nas.

Ako si dobar u bilo cemu sto radis onda zaista vredis jer te tvoj rad izdvaja od drugih.
Ja recimo nikada ne bih angazovao tattoo majstora koji ce da mi radi tattoo za 50-100e ...

Ne tako davno sam radio jednu scenu od svega par sekundi u AE-u za jednu "domacu" reklamu i moj honorar bi ocito mnogima zvucao - WOW za sta brate!?

A cisto da imate za info da sam authoring dvd-a recimo (i to ne za film, nego za prezentacioni dvd) bez problema moze da prebaci 3k (pricam o inostranim klijentima).

Ps.
I mi imamo agencije koje se bave ovim stvarima, nismo bas toliko iza sveta i "ozbiljan video" i kod nas "ozbiljno kosta".
[ Cileinteractiv @ 16.07.2009. 22:31 ] @
To što bi taj video trebao da bude interna stvar i da se nigde ne emituje za tebe kao nekog ko to treba da realizuje ne znači ništa. Cena bi trebala da bude ista. A cena se može formirati tek ako napraviš neki okvir u smislu koliko ljudi, sa koliko i sa kakvom opremom se realizuje, koliko bi trebao da traje taj video itd.