[ ptak 13. @ 19.06.2009. 12:57 ] @
Ljudi evo mene polako u svetu programiranja, do sada sam radio sve i svasta po kompu pa eto resih da se malo letos igram sa C# 2008. Naime zbog ucesca na republickom takmicenju iz elektronike ove godine skola mi je poklonila knjigu c#2008 ali kako ja nemam veze sa C# moram da pitam neka osnovna potanja.
prvo koji program da instaliram i da radim sve vezbe i pisem programe iz ove knjige ( Knjiga je ova C# 2008 od početnika do profesionalca )

Da li je perspektivno uciti C# moze li se zaraditi nesto radeci C# ?

I sta je bolje uciti C++ ili C# ?
[ Pharos @ 19.06.2009. 15:35 ] @
Citat:
ptak 13.
prvo koji program da instaliram i da radim sve vezbe i pisem programe iz ove knjige ( Knjiga je ova C# 2008 od početnika do profesionalca )

http://www.microsoft.com/express/vcsharp/
Citat:
ptak 13.:
Da li je perspektivno uciti C# moze li se zaraditi nesto radeci C# ?

Zavisi od tebe. U principu može jako lepo da se živi.
Citat:
ptak 13.:
I sta je bolje uciti C++ ili C# ?

Zavisi od tvojih interesovanja
[ ptak 13. @ 19.06.2009. 15:58 ] @
Hvala na linku, evo skinuo sam program :)

Citat:
Zavisi od tebe. U principu može jako lepo da se živi.

Pa ne razumem bas, sto se mene tice radio bi ja to ako moze da se zaradi fina para ovako u slobodno vreme, e sad da li cu se vezati konkretno za C# ili preci na neki drugi jezik ( programski ) to zavisi ?! Gledao bi da radim neko programiranje koje je dosta placeno, pa po nekom mom dosadasnjem raspitivanju vidim da su placeni Java i PHP kao u MySQL pa sad ne znam....ajde da pocnem sa C# pa videcemo gde cu stati i cega se drzati :)


[ Sapphire @ 24.06.2009. 12:49 ] @
Koliko ces biti placen, zavisi samo od tebe, i od tvojih sposobnosti da uradis nesto konkretno. Spominjes "C# ili C++", u smislu koji je jezik bolje uciti... Moje misljenje je da ti je puno bolje poceti s C++ jezikom, jer je C# veoma slican - samo dosta jednostavniji. Ono sto je vazno reci je da programske jezike ucis samo jednom! Za ucenje prvog jezika su potrebni mjeseci. Za ucenje ostalih su potrebne sedmice, nekad i dani. Znaci, prema tome, moj savjet ti je da pocnes sa C++-om, iako se najvjerovatnije NECES odluciti raditi sa njim.
Problem sa C++-om nije sto je on tezak. Problem je sto njegova kompleksnost i mogucnosti uveliko povecavaju vrijeme da nesto isprogramiras, osim ako se radi o slucaju gdje su ti te mogucnosti prijeko potrebne.
[ Mihajlo Cvetanović @ 24.06.2009. 13:06 ] @
Citat:
Sapphire: Moje misljenje je da ti je puno bolje poceti s C++ jezikom, jer je C# veoma slican - samo dosta jednostavniji.

Pa ova rečenica i nema puno logike; "počni od komplikovanog".
[ ptak 13. @ 24.06.2009. 14:32 ] @
Pa ja mislim da je bolje da pocnem uciti od lakseg ka tezem nego obrnuto ili nekako drugacije....ne znam vi ste iskusniji....mislim da bi bilo dobro poceti sa C# ali ajd da cujem vasa misljenja, mozda je to apsolutno prevazidjeno, mozda je bolje poceti od C++ ili neceg treceg ?!
[ Sapphire @ 24.06.2009. 22:43 ] @
Da pokušam odgovoriti što jasnije...

@ptak 13.

C# nije prevaziđen, niti ima uopšte smisla porediti programske jezike na taj način (ako si na to mislio). C# je jezik kojeg je Microsoft razvio primarno za rad na .NET platformi (framework za pisanje desktop i web aplikacija). Pošto se radi o C-like jeziku, veliki broj karakteristika uzima od C++-a, neke čak i od Jave. Ono što je važno jeste da je C# napravljen da skrati vrijeme potrebno da se nešto isprogramira. Najočitiji, i najznačajniji primjer toga je garbage collector. U C++-u se uvijek mora voditi računa o memoriji, alociranju, delociranju i ostalom. Pošto C++ to radi preko pokazivača (pointera), jedan veliki dio programiranja otpada baš na rad sa njima. Garbage collector ovu odgovornost sklanja s programera, tako što rad sa memorijom preuzima na sebe. Iako ovo uveliko olakšava programiranje, i skraćuje time-to-market aplikacije, garbage collector (između ostalog) nameće dodatno opterećenje na brzinu aplikacije. E sad, poenta svega je da je to "opterećenje" nevažno u 95% svih aplikacija. U ostalih 5% spadaju: 3D igre, driveri, operativni sistemi itd... Ako radiš neki program koji spada u onih 95%, recimo npr. knjigovodstveni program, ili program za obradu slika (pogledaj Paint.NET), ovo ti je apsolutno nevažno.
Moram napomenuti da nitko sada ne uzima ovo što sam naveo kao crno-bijelo, govorim o nekim područjima moguće upotrebe.

@Mihajlo Cvetanović

Ima logike, jer je programiranje daleko važnije razvijati kao sposobnost, nego poznavanje nekog određenog jezika. Jedna od najvažnijih osobina bilo kojeg programera je njegova sposobnost abstraktovanja stvari. Govoreći o programiranju sa C++ jezikom, najveću kompleksnost daju pokazivači, što ako se uspije naučiti kako treba, zauzvrat daje mnogo - pogotovo u sposobnostima razmišljanja programera. Analogija bi se mogla napraviti s matematikom - jednostavne zadatke puno bolje rješavaju oni koji su imali dosta posla s kompleksnima, zar ne?

Mislim da najbolju riječ na ovo u vezi pokazivača daje jedan veliki čovjek:
http://www.joelonsoftware.com/...es/ThePerilsofJavaSchools.html

Btw, pod učenjem C++-a ne podrazumijevam pisanje realnih GUI aplikacija (iako se ovo može pokazati veoma korisnim kasnije). Ono što preporučavam je programiranje zadataka za učenje funkcionalnosti jezika i zadataka sa raznih takmičenja, te na kraju osnovnih struktura podataka (vezane liste, binarna stabla...). Tek nakon ovoga, preporučavam prelazak na jezik u kojem je dosta lakše raditi - kao što je C# (ili Java itd...), i s kojim ćete puno lakše praviti programe, pogotovo one sa grafičkim interfejsom.