[ tox master @ 20.06.2009. 11:53 ] @
pozdrav

skoro sam sastavio racunar od polovnih komponenti koje sam imao i naravno pravi probleme.
posle nekog vremena se iz cista mira restartuje i nemoguce ga je upaliti neko vreme.
kada se restartuje bios normalno vidi sta je gde prikljuceno ali onda stane na ovom ekranu i tako stoji unedogled.



prvi put sam proverio sve konektore,ram... i uspeo sam da ga upalim odmah ali sledeci put nista nije pomagalo i posle sat vremena se normalno upalio.
konfiguracija je:
asus a7a133
athlon 2600+ barton
seagate 20gb
cd-rw
nvidia vanta 16mb
mrezna-dlink dfe-530
2*256 sdram

a gledao sam manual za ovu plocu i koliko vidim da ne podrzava ovaj procesor ali eto kad radi,radi i ne znam zasto ali mislim da nije problem do toga.
a inace sve od komponenti je provereno i trebalo bi biti ok (koristio sam dosad) osim hdd-a koji sam dobio.
jel moguce da hdd pravi ovaj problem iako sam ga testirao sa par programa i prolazio je?
mislio sam da je prevelika temp razlog posto je proc isao i do 58c ali sam izmestio kuciste i skinuo stranicu i to se desava kada je temp procesora i 52c.
sinoc je bila malo drugacija situacija.
kad se restartovao vratio sam bios u default podesavanja (ne znam ni ja sta sam sve jos radio) i racunar je normalno prolazio boot ali pri kraju podizanja sistema izbacivao je plavi ekran.
kada sam pokusao posle pola sata sistem se normalno podigao kao da nista nije bilo.
jel ima neki predlog sta da pokusam jos?
mislio sam da uzmem neki drugi hdd pa da probam ali onda moram sve ispocetka da instaliram i da ga testiram par dana a vremena bas nemam napretek.
[ Ha-Nocri @ 20.06.2009. 12:15 ] @
hmm... može biti mnogo toga. Samo čudno da treba da prođe sat vremena, tako da ne verujem da su temperature u pitanju. Ohlade se komponente posle par minuta najduže. Jesi testirao RAM memoriju nekim programom? Memtest86+ je dobar za tu namenu. Jedan po jedan modul i oba zajedno. Ili pre toga da probaš da izmeniš mesta modulima, prebaciš ih u druge DIMM-ove, pokreneš mašinu samo sa jednim utaknutim itd...

A koje napajanje imaš?
[ tox master @ 20.06.2009. 12:39 ] @
sat vremena sam naveo kap primer.
nekad radi i po 5-6 sati,nekad citav dan.
a vreme kada mogu da ga upalim ponovo isto je tako promenjivo.
memoriju nisam testirao ali sam pokusavao da menjam mesta,vadim...
jedino nisam siguran da li sam ovu jednu plocicu ikad vadio,samo sam joj menjao mesto.
bas cu da probam memtest.
cini mi se da njega imam na nekom hirens boot cd.
a napajanje je neko bezvezno 400w ali mislim da nije do njega posto mi je radilo normalno na dual core 4000+,8600gt,2gb ram...
najgore od svega je to sto se to desava posle nekog vremena i sto samo od sebe dodje u normalu pa je tesko naci uzrok.
danas cu prvo da probam memoriju a onda cu da probam da stavim slabiji procesor posto mi je i to sumnjivo da ova ploca ne pozdrzava 2600+.
2600+ bi trebao da radi na oko 1900mhz a meni u biosu nudi 1133mhz i 1533mhz.
[ Binary Mind @ 20.06.2009. 14:13 ] @
Ta ploca zvanicno ne podrzava Barton core Athlon XP procesore... Mozes eventualno probati da flashujes BIOS na najnoviju verziju. Naravno istestiraj RAM...
[ tox master @ 27.06.2009. 08:05 ] @
posle pisanja zadnje poruke mucio sam racunar na par nacina i ...nista,sve radi.
testirao ram,vrteo burnin test...
umrezio sam racunare sa hamachijem pa sad u stanu gledam sta de desava kod kuce i evo vec dva dana 2 dana racunar radi neprekidno,odnosno za 4-5 dana sam ga samo 2-3 puta restartovao i sve radi kako treba.
a primetio sam da sad kako je zahladnilo temp procesora ide od 40-43 za razliku od 54-58 koliko je bilo.
to mi jedino deluje kao logicno objasnjenje ali opet po meni sve ispod 60 bi trebalo da je normalno i ne bi trebalo da uzokuje gasenje a posebno sto se onako desavalo da nece da prodje ni bios.
da li je moguce da bios nije dobro "lezao" u podnozju i da je to bio problem posto jednom nisam mogao da upalim racunar dok je bio "hladan" ?
[ Binary Mind @ 27.06.2009. 14:17 ] @
Da li procesor radi na 1917MHz na koliko bi trebalo? I da... Ako pitas za BIOS EEPROM chip, moguce je da ispadne iz podnozja i da treba malo da se malo nagura da bi legao. Problemi koje opisujes sa paljenjem takodje mogu biti uzrok falicne maticne ploce i/ili napajanja.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 27.06.2009. u 16:10 GMT+1]
[ tox master @ 27.06.2009. 16:25 ] @
pa neradi na 1917 vec na 1533,to jest nudi mi samo 1533 i 11xx u automatskim podesavanjima frekvencije.
rucno nisam pokusavao da povecavam fsb,mnozilac...
pretpostavljam da je to zbog toga sto ploca ne podrzava ovaj procesor?
a bios nije bio labav nego sam ga samo malo pritisnuo iako nisam primetio da je labava posto se inace bavim i elektronikom pa znam kako posle 5-10 godina nozice inegralnog kola mogu da pomalo gube kontakt iako su mehanicki dobro ucvrsceni.
mislio sam da izvadim skroz bios napolje i da malo ocistim nozice jer ipak toliko godina u prasini moze da stvori problem loseg spoja.
a sto se tice napajanja kao sto sam vec rekao neverujem da je do njega ali bi eventualno ploca mogla biti problem posto je pre nekog vremena pocela za zeza dok je radila sa ps/2 tastaturom.
desavalo se da sve lampice na tastaturi pocnu da blinkaju a tastatura ne reaguje nikako i beeper pisti kao lud.
sa drugom ps/2 tastaturom je bio isti slucaj i sto je opet zanimljivo to se nije desavalo odmah nakon paljenja racunara vec posle nekog vremena.
promenom na usb tastaturu vise nije bilo tih problema.
ali mi je bas zanimljivo sto se to desavalo pa puta na dan da se racunar restartuje a sad radi vec par dana bez prestanka bez ikakvih problema.
to mi nije jasno nikako a nakraju ce biti zanimljivo ako se vise i ne ponovi a nece se znati sta je bio uzrok,los kontakt ram memorije,biosa,temperatura,...
ja inace nevolim da nesto ostane tajna pa bi ,mozda glupo zvuci, voleo da ponovo pocne da zeza da nadjem sta je bilo u pitanju.

pozdrav
[ Binary Mind @ 27.06.2009. 20:23 ] @
Tako sam i mislio za procesor. Sto se tice BIOS chipa, ako je u pitanju DIP (Dual in-line package) BIOS chip mozes to da odradis, ali mislim da nije potrebno. Licno tako nesto nikad nisam radio niti je bilo potrebe a hiljade maticnih ploca, raznih generacija, su mi do sada prosle kroz ruke. Mozes malo da ocistis plocu u smislu da ocetkas slotove, pa cak i da ocistis kontakte na karticama i memorijskim modulima, ali vaditi DIP chip radi ciscenja to je vec teska i po meni nepotrebna pedanterija :) Da li si vizuelno isproveravao kondenzatore na ploci da vidis da neki nije naduvan?
[ tox master @ 27.06.2009. 22:07 ] @
da,bios je u dip podnozju (nisam zagledao ali cini mi se da je dip20) a ne bi trebao biti nikakv problem izvaditi ga ali ako nastavi ovako da radi kako treba i necu.
mada sam ovih dana radio ne programu za mikrokontroler i usao sam u fazon vadjenja ic iz podnozja posto sam ga za dan stavio-izvadio bar 20 puta tako da ni bios ne bi trebao puno da se buni.
vidis dobro si mi to napomenuo za elektrolite posto su oni komponente najpodloznije "starenju" sto je vrlo dobro poznato u elektronici a posebno u zadnjih par godina kad je kvalitet svega opao.
ovako na prvi pogled nisam primetio nijedan sumnjiv mada nisam pazljivo zagledao.

pozdrav

ps:malo je otoplilo napolju pa cu bas da vidim hoce li se problem ponovo javiti.

[Ovu poruku je menjao tox master dana 27.06.2009. u 23:47 GMT+1]
[ Catch 22 @ 27.06.2009. 23:31 ] @
Citat:
tox master: ...skoro sam sastavio racunar od polovnih komponenti koje sam imao i naravno pravi probleme...

Nije uopste neobicna pojava, kada se nekakav stariji "elektronski sklop" rasklopi i prepakuje... razlozi mogu biti razni, pocev od finog oksidacionog sloja na kontakt povrsinama komponenata, prljavstine, "ostarelih" delova... pa nadalje redom...
Obicno se uz manje intervencije "sve samo uhoda" posle krace eksploatacije u novom sklopu, a ako se to ne desi onda tu bas i nema pravog trajnog leka...
[ tox master @ 28.06.2009. 00:45 ] @
znam,sve to stoji ali sam namerno hteo da sastavim nesto iz "djubreta" posto mi netreba neka zestoka masina.
a bio mi je izazov sastaviti od onoga sto imam jer iz principa nisam hteo nista da kupujem a takav racunar sa mogao da kupim za 30-40 evra ali to onda nije zanimljivo.
zanimljivije se ovako malo muciti.
nisu ljudi dzaba rekli "sto bi jednostavno kad moze komplikovano".
ali zasad je problem resen sta god to bilo.

pozdrav